Connesson aan titel geholpen Eusebio lacht om roddel en geruchten Karsten-Pij nen op één ronde Hans van Helden en de (sport)bestuursziekte Vete lijkt voorbij Wiersma staat punt af SPORT SPORT Frangois Connesson HEESWIJK-DINTHER - Francis Connesson beschreef de schone lei ten opzichte van Nederland, dat hij anderhalf jaar geleden met de woorden "hier biljart ik nooit meer" de rug toekeerde, met de negentiende Europese titel an kerkader 47/1. De 29-jarige Fransman speelde in het knusse Heeswijk-Dinther tegen Christ van der Smissen een sterke finale en eiste in zes beurten de kroon op met het grootste aantal match-punten. HEESWIJK-DINTHER - De Fransman Francis Connes son heeft gisteravond tijdens het slotbanket van het negen tiende toernooi om het Euro pese kampioenschap kader 47/1, dat hij won, een ge slaagde poging ondernomen een einde te maken aan de vete die er sinds drie jaar be stond tussen hem en Hans Vultink. Connesson voerde als de nieuwe kampioen het woord namens de spelers tij dens het banket. Hij uitte lof voor de organisatie in Hees wijk-Dinther, waar hij twee maal speelde en tweemaal een Europese titel won, maakte om alle misverstan den uit te sluiten het Neder landse arbiterscorps com plimenten voor de ook in zijn ogen uitstekende leiding en besloot zijn betoog met op Hans Vultink toe te lopen en hem spontaan de hand te drukken. Vultink ac cepteerde de handdruk met een brede lach. Een vete, die veel stof deed opwaaien lijkt uit de wereld. Voor het eerst in drie jaar hadden beide spelers elkaar de hand gege ven. BREDA, - Wim Prinsen, de 32-ja- rige beroepswielrenner, die in het nieuwe seizoen zou rijden voor de Nederlandse ploeg Bode-Shimano, is gisteren over leden, vermoedelijk door een hartaanval. Prinsen, lichamelijk de kleinste, prof uit het peloton, voelde zich niet goed tijdens een vriend schappelijke voetbalwedstrijd. Hij besloot desondanks met zijn eigen auto van Oosterhout naar huis te rijden. Onderweg raakte hij bewusteloos. Door een an dere automobilist werd hij Wim Prinsen overleden overgebracht naar het diaco- nessenziekenhuis van Breda. Hij bleek bij aankomst reeds te zijn overleden. Wim Prinsen, geboren op 8 maart 1945 in Haastrecht, heeft als pro fessional geen indrukwekkende erelijst bij elkaar gefietst. In zijn eerste profseizoen, leverde hij in feite zijn beste prestaties. Heeswijk-Dinther is hem kennelijk gunstig gezind. Driejaar geleden werd hij in hetzelfde dorp Euro pees kampioen kader 71/2. De herinnering daaraan zal er toe hebben bijgedragen om toch weer in Nederland te spelen. Ditmaal had Connesson over geluk bepaald weer niet te kla gen. Hij rolde na een nederlaag in de openingsronde tegen de Westduitser Hose met benauwde overwinningen door lange par tijen. Wat nog meer bijdroeg tot Connessons' uiteindelijke triomf was een walgelijke combine van de Belg Leon Corin. Het AVE- systeem had aan de hand van de uitslagen bepaald, dat Connes son zaterdagavond in de zesde ronde tegen de Luikse dikkerd moest aantreden. Corin was al lang kansloos voor de titel en gaf Hij werd in dat jaar, 1971, tweede in het Nederlands weg- kampioenschap, achter Joop Zoetemelk. Hij voltooide de Ronde van Frankrijk als 59ste. Ook in 1972 (61ste) en 1974 (78ste) reed hij als "knecht" Frankrijk rond. In 1973 won hij de eerste profwedstrijd van het seizoen, de Ronde van Galder. Dat jaar eindigde hij als vierde in het na tionale wegkampioenschap. Na 1974 is er nog maar weinig em plooi geweest voor de professio nal Prinsen, die geleidelijk bij kleinere ploegen terecht kwam. Connesson zonder meer de overwinning cadeau. Christ van der Smissen, die na een nederlaag van Connesson tegen Corin zaterdagavond Europees kampioen zou zijn geweest, zag de onsportieve schertsvertoning met lede ogen aan. Hij wond zich er na afloop mateloos over op Onbehagen speelde een belang rijke rol in de finale die Van der Smissen kansloos zou verliezen. Connesson speelde waarlijk groots, dat zeker. Maar de jonge ling met de stalen wedstrijdze nuwen was volledig van zijn stuk. Miste de acquit, faalde nogmaals en kwam pas toen de Fransman al 201 caramboles had verzameld even terug. Te laat, want Connes son haalde gedecideerd de titel naar zich toe. Hans Vultink werd tenslotte teleurstellend vijfde. De klasse is er nu nog (hoogste ge middelde), de concentratie niet meer. Vultink moet nu kiezen wat hij gaat doen. Eindstand (resp. punten, hoogste serie, alg. gemiddelde): 1. Connesson 12 195 28.35 2. Van der Smissen 10 282 29.66 3.Wildförster 8 185 23.93 4. Dielis 8 132 23.82 5. Vultink 6 219 35.06 6. Hose 6 221 26.82 7. Corin 4 122 23.53 8. Mastny 2 113 12.20 TENNIS - De Amerikaan Roscoe Tanner heeft gisteren het toer nooi van Sydney gewonnen. In de finale versloeg hij zijn land genoot Teacher in vijf sets. TENNIS - De Nederlandse ploeg die in januari en februari zal strijden om de Koning Gustaaf beker bestaat uit Louk Sanders, Wouter Fok en Rolf Thung. Ne derland start tegen Roemenie. René Pijnen zwiept zijn maat Gerben Karstens naar voren tijden aflossing in de Zesdaagse van Maastricht. MAASTRICHT - Slechts 2000 toe schouwers maakten gisteravond de derde dag van de zesdaagse van Maastricht mee. Een tegen vallend aantal, maar toch ziet het er naar uit dat Maastricht de door Peter Post genoemde grens van 20.000 toeschouwers zal halen. Immers, tot nu zijn circa 10.000 toeschouwers de kassa's gepas seerd en voor de maandag en de woensdag is men nu al verzekerd van een nagenoeg uitverkocht huis (5500 bezoekers). Door het ontbreken van toeschou wers viel gisteravond ook de sfeer weg en dat had weer zijn weerslag op het gebeuren op de baan. Van echte strijd was nauw elijks sprake. De favoriete kop pels hielden elkaar in evenwicht, al moesten Pijnen en Karstens één ronde prijs geven aan de koppels Merckx/Sercu en Al- lan/Clark. Desondanks blijven de Nederlanders tot de favorieten behoren vooral omdat hun pun- tenvoorsprong op de overige koppels tamelijk groot is en een ronde achterstand (140 meter) is gauw weggewerkt. Stand aan kop: 1. Merckx Sercu (Bel), 358 punten, Allan Clark (Aus) 344 op één ronde:, 3. Pijnen Kartens (Ned) 473. Cees van de Wereld heeft zater dag in Koerich (Luxemburg) een veldrit over 24 kilometer gewon nen. Hij had na één uur en 10 mi nuten meer dan anderhalve mi nuut voorsprong op de Luxemburger Zeimers, die tweede werd. Hans Steekers uit Noordwijkerhout eindigde in OSS op de derde plaats na een veldrit over 25 km. Herman Snoeyink werd winnaar, voor de Belg Gilbert. AMSTERDAM - In de eerste ronde van het negende Suiker- damtoernooi, dat tevens het laatste zal zijn omdat de stichting dit niet meer zal organiseren en sponsoren, vielen in de groot- meestergroep drie overwinnin gen, die alle op naam van de Ne derlandse deelnemers kwamen. Onder hen was niet de drievoudige winnaar van dit toernooi Harm Wiersma. Hij moest enigszins teleurstellend een punt afstaan aan de voor de Zwitser Cazemier ingevallen Congolees Fidele Nimbi, die niet alleen zeer verdedigend speelde maar bovendien uitermate snel. Hierdoor raakte Wiersma min of meer in tijdnood en moest rond de tijdcontrole dermate snel spelen, dat hij uit zijn zeer voor delige positie niet de winst kon halen, die er ongetwijfeld inzat. Baba Sy (Sen) - Hisard (Fra) 1-1, Clerc (Ned) - n'Diaye (Mal) 2-0, Gendlerman (Isr) - Drost (Ned) 0-2, Soumaoro (Mal) - Jansen (Ned) 0-2, Wiersma (Ned) - Nimbi (Sen) 1-1, Gurvich (VST) - Ka- plan (VST) 1-1. In de strijd om het jeugdwereld kampioenschap begon Bouke Bies uit Donkelbroek uitstekend door de Nederlandse junioren- kampioen Tjeerd Harmsma te verslaan. Een beetje damsensatie viel er in deze groep te beleven. De Belgische jeugddammer Smeets verloor na slechts twaalf zetten te hebben gedaan door tijdsoverschrijding. TENNIS - Tweevoudig wim- bledonkampioen Björn Borg zal de topattractie worden van het ABN-tennistoernooi, dat op 3 ap ril in Ahoy start. Naast Borg ko men ook Stockton en Okker in ieder geval. LISSABON - Eusebio da Silva Fer- reira is niet dood, hij leeft! De voor minnaars van het edele voetbalspel afschuwelijkste ge ruchten deden de rohde. De zwarte parel uit Mozambique zou niet meer schitteren, zou dof zijn geworden. Zou wegvegeteren in de sloppen van Lissabon. Van zijn voetbalkwaliteiten zou niets meer over zijn. Zelfs tweede divi sieclubs wilden hem niet meer hebben en dat terwijl Eusebio hard geld nodig had om ten min ste zijn vrouw en kinderen te on derhouden. Kortom een groot voetballer zat aan de grond: waren de geruchten. En geruchten waren het. Eusebio is nog steeds de goedlachse ster voetballer van vroeger. Het is niet zo moeilijk om na te gaan hoe de geruchten in de wereld zijn ge komen. Eusebio heeft zich nooit veel bekommerd om de luxe en glamour, die vele van zijn col lega's omringen. Om sportwagens en huizen met zwembaden geeft hij niet zo veel. Al acht jaar woont hij op een flat in de wijk Benfica - op een steenworp afstand van het sta dion - in Lissabon. Het is niet een van Lissabon's mooiste wijken. Een ongezellige nieuwbouwwijk, maar Eusebio voelt zich er thuis en lacht om de geruchten en rod dels. Verbaasd is hij er niet eens praten altijd over anderen, nooit over zich zelf." De voetballer heeft net een avond training achter de rug op het Be- nfica-terrein, al speelt hij niet meer voor de club, hij traint er nog dagelijks en de directeuren zijn z'n vrienden. „Ach", zegt Eusebio, „ik heb al zo veel gekke dingen over me zelf gehoord. Als je bekend bent praten ze over je en de slechte dingen gaan mijn ene oor in en het andere uit. De goede onthoud ik natuurlijk wel." In maart gaat Eusebio weer naar de Verenigde Staten, waar hij dan aan zijn derde seizoen begint, nu voor Las Vegas, nadat hij eerder voor de Toronto Stars en Boston heeft gespeeld. En ook dat hoeft geen verbazing te wekken, want het systeem in Amerika is zo dat rijke zakenmensen in de VS ieder seizoen gewoon een team opko pen en dat dan voor een bepaalde stad laten uitkomen. Maar vanwaar dan de geruchten over tweede divisieclubs in Por tugal, die de parel niet wilden hebben? „Natuurlijk was het moeilijk voor mij om een club te vinden, maar wat wil je? Het seizoen in Amerika is nu afgelo pen, en de tijd dat ik in Portugal ben, wil ik om de vorm te behou den toch door blijven voetballen. Maar wie wil mij nu voor vijf maanden hebben?" Eusebio is „Wie wil mij nou voor vijf maanden toen bij zijn oude strijdmakker en onafscheidelijke vriend Simoes te rade gegaan, die in de tweede divisieclub Tornar, een tweehon derd kilometer *van Lissabon, speelt. Die club, Eusebio en Si- moes voelden wel wat voor een kortstondige, maar hevige ver bintenis. Afgelopen zondag de buteerde Eusebio voor Tornar. „Mijn leven is voetbal", drukt Eusebio ons op het hart. „Ik was achttien toen ik hier in Portugal kwam. Voor Benfica heb ik zes tien jaar gespeeld. De mensen hier in Portugal begrijpen dat niet. Ze praten te veel. Ik heb een grote naam en dan vinden ze wat over mij uit, maar voor mij is het geen probleem. Het enige wat me interesseert zijn mijn vrouw en mijn kinderen." Toch is Eusebio wel aan de nada gen van zijn carriere bezig. Vol gend jaar zal zijn laatste seizoen zijn. Hij heeft immers altijd ge zegd dat hij op zijn 36ste zou op houden en op 24 januari wordt hij 36, maar de verplichtingen in Amerika moet hij nakomen. Daarna wil hij gaan trainen, in Portugal voor Benfica of Sport ing Lissabon, maar eventueel ook in Amerika, want het voetbal daar, ziet hij wel zitten. „Het wordt steeds populairder en nu er steeds meer goede spelers uit Europa naar Amerika gaan, ko men ook steeds m< kijken. Bij mij was dat het geval, bij Pele, nu is Bobby Moore ook in Amerika en wie weet komen Cruyff en Gerd Muller ook nog wel." Er komen nu al 25.000 r de wedstrijden kijken. Dat brengt geld in het laatje, waar door de geldschieters weer de mogelijkheden krijgen goede spelers in Europa aan te kopen. Ook bij de jeugd wordt het steeds populairder en daarom over weegt Eusebio om in de Ver enigde Staten trainer te worden. Ook financieel zit Eusebio, in te genstelling tot de geruchten, goed. Drie achtereenvolgende di recteuren van Benfica regelen dat voor Eusebio. „Als ik iets wil doen ga ik naar hen toe en vraag advies. Ik heb nu wat kleine za ken en appartementen maar zij weten hoe ik het beste kan beleg gen en als ik over een paar jaar echt een groot huis met een zwembad wil hebben, vraag ik ze gewoon weer advies. Als het kan, kan het. Kan het niet, dan wach- t ik er mee." Eusebio heeft in heel wat wed strijden geschitterd. Wie ligt de wedstrijd tijdens het wereld kampioenschap in 1966 tegen Noord-Korea niet in het geheu gen gegrift? Na een achterstand van drie-nul, met vijf-drie win nen. Eusebio, maakte vier van de vijf goals en won de wedstrijd voor Portugal. Wat er in hem om ging voordat hij de Noordkorea- nen met zijn snelheid en bal- beheersing doldraaide: „Je bent natuurlijk niet alleen", weet hij, wat bescheiden lachend, „het is de concentratie en dan nog denk je: misschien verliezen we, mis schien Voor het nationale Portugese team vond Eusebio dat inderdaad de beste wedstrijd, die hij heeft ge speeld. Voor Benfica de wed strijd tegen Real Madrid in Am sterdam, toen Benfica de Euro pacup won. En ja, dan de wed strijd van Europa tegen Zuid- Amerika, waarin hij zo grandioos met Cruijff samenspeelde. „Ja, twee goede spelers met elkaar, dat moet wel goed gaan." Met zijn grote vriend Pele heeft Eusebio nooit samen gespeeld. „Altijd hebben we sportief te genover elkaar gestaan. Sinds 1962 zijn we vrienden en vorige maand is Pele nog in Portugal geweest en bij mij thuis. We zijn de hele tijd samen opgetrokken." Eusebio is geen grote prater, vriendelijk maar terughoudend. Zijn gezin is hem alles en dan zegt hij nog: „Ik vind het niet leuk als alles van mij weten." BERNADETTE ELIAS De precieze reden Ajax-spelers op een gegeven ogenblik Johan Cruijff niet meer pruimden, ben ik gelukkig vergeten, maar een feit is dat zij hem onthieven van zijn aanvoerderschap. Johan Cruijff verdween daarop naar Spanje en Ajax verdween in de vergetelheid. Vervolgens werden de Feyenoordspelers het gekanker en de publiciteit rond Willem van Hanegem beu, en omdat het bestuur van Feyenoord hem allang wilde lozen, verdween Willem naar AZ'67, en Feyenoord verdween uit de top van de competitie. De les is duidelijk. Ik zeg niet dat die Ajacieden en die Feyenoorders ongelijk hadden met hun aversie tegen Johan en Willem, maar het lijkt me wel duidelijk dat het verstandiger is te leren leven met de nukken van de vedetten. Vedetten hebben nu eenmaal vaak twee soorten nukken. De nukken waardoor zij als sportman boven hun medespelers uitsteken, de positieve nukken dus, die echter dikwijls door moeder natuur gecompenseerd worden via de negatieve nukken, waardoor zij voor hun omgeving wel eens lastig, onaangenaam, onredelijk, oncollegiaal en spuugvervelend kunnen zijn. Zo'n figuur is blijkbaar ook Hans van Helden. Er zijn mensen die ik graag mag, die ik zelfs tot mijn vrienden (of vriendinnen) reken, zonder dat ik de aanvechting heb met ze te willen trouwen. In de topsport, vooral in de ploegsporten, maar ook in de individuele sporten waarin de individuen tot een ploeg worden samengesmeed (zoals bij het schaatsen sterk het geval is), „trouwen" de deelnemers met elkaar Het grote verschil is echter dat zij hun „huwelijkspartners" niet hebben uitgezocht. Die hebben zij toegewezen gekregen dank zij het feit dat zij zo hard schaatsen. Het zou niet mijn eerste argument zijn om een huwelijk te sluiten. Spanningen onderling zijn op die manier moeilijk te vermijden, en als er dan een uitgesproken „loner" tussen zit, een eenling, zoals Hans van Helden er een is, dan krijg je automatisch spanningen. Wie een tijd lang in de' internationale sportwereld heeft rondgekeken, heeft ook telkens conflicten zien ontstaan tussen kampioenen en sportbestuurders. De oorzaak is dat kampioenen - evenals grote artiesten - lastige i zijn en dat er in het bondsbestuur personen zitten die last hebben van de bestuursziekte. Die bestuursziekte heb ik spottenderwijs wel eens machtsduizeligheid genoemd, omdat duizeligheid doorgaans ten gevolge heeft dat de patient valt, hetgeen ook door de bank het lot is van de lijder aan bestuursziekte. Het ziektebeeld van de bestuursziekte is, dat de lijder alles groter ziet dan het is. Het begint bij hemzelf. Hij ziet zichzelf groter, hij ziet zijn functie en invloed groter, hij ziet de positie van het bestuur en zijn macht groter en hij ziet ook de grillige lastigheid van de kampioen groter. Diens „gemis aan respect voor de leiding" ziet hij aanstonds als „een actie" en vooral als een actie „welke de sport schaadt". En aangezien de lijder aan de bestuursziekte er machtig van doordrongen is dat het bestuur, en vooral hij persoonlijk, er is om „voor de sport te waken", trekt hij de klewang en zal hij de kampioen eens even mores leren. Waar een woord past, trekt hij het zwaard. Kouwe drukte Hans van Helden: „moet alle spanning alleen dragen niet verdragen van de bestuurszieke, die zich houdt alsof hij de levensader is van de sport. En de bestuurszieke kan de „prima donna-launen" niet verdragen van de kampioen, die bestuursleden ziet als ijdele papieren bedillers, die zich uitputten in muggezifterijen en akelig gevit, terwijl het levendige en levenwekkende deel in de sport van hem, de kampioen, uitgaat. Niets eenvoudiger dan met een groot kampioen, die „artiest" is, tot overeenstemming te komen Praten.praten. gemoedelijk en echt menselijk praten, daar zijn ze gevoelig voor. De hoge borst van: wij de bestuurders, de machtshouding, irriteert hen omdat zij weten, drommels goed weten, dat zij ook een macht bezitten: de macht der bekendheid, de macht der populariteit onder mede-sportbeoefenaren en publiek. Zo, nu heeft u het ook eens van een vreemde gehoord. Alles vanaf „wie een tijd lang in de internationale sportwereld heeft rondgekeken", heb ik geciteerd uit een artikel dat 45 jaar geleden in „Sport in beeld" geschreven werd door de grootste sportjournalist die Nederland ooit heeft gehad, Joris van den Bergh. Ik citeer nog iets uit dat behartigenswaardige artikel: „Ik heb eens 'n gesprek gehad met een sportbestuurder, die zei: een goed bestuur is voor de sport meer waard dan een groot kampioen. Ik heb hem aangekeken en gevraagd of hij dit werkelijk meende. Inderdaad, hij meende het werkelijk. Toen heb ik hem gevraagd hoeveel keer er een Rembrandt was geboren Hij begreep me niet. Toen heb ik weer wat gezegd. Toen heb ik hem namelijk gezegd: Kijk 'ns, geachte heer, als er morgen 'n idioot is die jelui complete bestuur doodslaat, dan is er overmorgen een voorlopig bestuur en hebben we na zoveel weken weer een ander echt bestuur. Maar als zo'n idioot een groot kampioen doodslaat, dan kunnen we jaren wachten, soms tientallen jaren en langer, eer wij er weer een hebben". Tot zover Joris van den Bergh, 45 jaar geleden. Hij had het nu kunnen schrijven, als hij niet in de jaren vijftig was overleden. En als hij het nu geschreven had, dan had hij het geschreven naar aanleiding van de problemen rond Hans van Helden, want als er iemand is die als individuele sportman „het alleen moet opknappen" en „alle spanning alleen moet dragen", dan is het Hans van Helden wel. Bovendien was Joris van den Bergh, naast een eminente kenner van de wielersport, ook een kenner van de schaatssport, dus hij zou hier zeker zijn mond niet over hebben gehouden. NICO SCHEEPMAKER

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21