LEIDSCH DAGBLAD Egypte wacht af W V Weer ramp bij Madeira vandaag RENAULT ELAM Dolf Tuin VREDESVOORSTELLEN VAN BEGIN MOETEN WORDEN VERDUIDELIJKT Voor 375 plden naar New York Hagenaar mishandelt man (78) op Leids station Sfuntverkoop kerstbomen Stankgolf treft Dordrecht Weer vele voetbal verrassingen ORANJE FLOP IN SCHAATS- INTERLAND Win 'n Renault 4TL met f2500/ jubileum-voerdeel. Zó vieren wij de 5 mil- loenste Vier. MAANDAG 19 DECEMBER 197/ OPGERICHT 1 MAART 1860 36427 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN CAÏRO (REUTER/AFP/UPI) Egypte wil nadere ophel dering over de vredes voorstellen, die de Israëli- AMSTERDAM (SP) - Vliegen naar Amerika wordt weer goedkoper. Als de rijkslucht vaartdienst instemt, mag de Amerikaanse luchtvaart maatschappij Panam een en kele reis Amsterdam-New York via Londen voor een prijs van 375 gulden gaan verkopen. Voorwaarde is wel dat ook de Amerikaanse auto riteiten hieraan goedkeuring verlenen. De (enkele reis)-tarieven gelden alleen als ten minste drie we ken van tevoren wordt ge boekt en betaald. Annulerin gen kosten 50 dollar. Is het door overmacht niet mogelijk de al bestelde reis te maken (ziekte, overlijden) dan wordt het betaalde bedrag terugge geven. Pan American World Airways heeft voor reizen naar New York en terug tegen dit nieuwe voordelige tarief maximaal 100 passagiers als grens gesteld. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18 00- 19 30 uur. Zaterdags van 16 00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 ol 210221. of de agent in uw woonplaats. Rusti- weer Droog weer met wolkenvelden, ook en kele opklaringen en in de noordelijk provincies kans op mist. Weinig wind. Minimumtemperaturen van 6 graden in het noorden tot om het vriespunt in het zuiden en oosten van het land. Maxima omstreeks 6 gradi (opgemaakt o 20 december Zon op om 8.45, onder orr maan op om 13.49, onder oi Hoogwater in Katwijk on laagwater 7.09 en 19.37 uur 11.15 u 16.30 i n 3.20 u 11.37 i sche premier Menachem Begin gisteren bekend maakte in een Ameri kaanse televisie-uitzen ding. „Sommige onder delen van Begins opmer kingen moeten verduide lijkt, of zelfs geamendeerd worden", zo verklaarde een Egyptische functiona ris die nauw betrokken is bij het voorbereidend vre desoverleg in Cairo. Hij herinnerde aan de rede van de Egyptische president Sadat tot het Israëlische parlement, waarin Sadat zei dat teruggave van bezet Arabisch gebied geen onderwerp van onderhandeling kan zijn. „Egypte geeft voorrang aan de mili taire ontruiming door Israël van de westelijke Jordaan-oever", zo tekent het semi-officiële dagblad Al Achram op uit de mond van een hoge Egyptische functiona ris. Daarover wordt in Begins voorstellen niet gerept. Volgens Al Achram zal Sadat de kwestie zeker ter sprake brengen LEIDEN - Een 29-jarige Hagenaar heeft afgelopen zaterdagavond op het Leidse station de 78-jarige P. de Groot uit Den Haag met een bloemenvaas op het hoofd gesla gen. De bejaarde man liep een twaalf centimeter lange hoofd wond op die in het ziekenuis moest worden gehecht. De klap werd uitgedeeld na een korte woordenwisseling in de stoptrein naar Den Haag. die op vertrek stond te wachten. De heer De Groot was daar even vóór ze- gestapt en was vervolgens gaan zitten met een tas naast zich. Om streeks zeven uur stapte de 29-ja- nge Hagenaar in de trein, verge zeld van een man en een vrouw. Hij haalde de tas van de bejaarde man weg om naast de man te kunnen gaan zitten. Maar deze prote teeide. De Hagenaar aar zelde geen moment en haalde uil Er i proee vei I aal tegen de man opgemaakt in het komende gesprek met premier Begin. Dat gesprek moet ook opheldering brengen over de Israëlische voorstellen, aldus een regeringswoordvoerder in Cairo, die geen reactie op de inhoud van Begins televisie-optreden wilde geven. Datum en plaats voor het gesprek Sadat-Begin zijn nog niet bekendgemaakt, maar ver wacht wordt dat deze ontmoeting binnen enkele dagen zal plaats vinden in de stad Ismailia aan het Suezkanaal. Het overleg in Cairo is vanmorgen na een reces van drie dagen her vat, maar na drie minuten weer opgeschort. Het semi-officiële dagblad Al Ach ram schreef dat Egypte een agenda van drie punten voor de conferentie had voorgesteld: de Israëlische terugtrekking uit de bezette gebieden, de Palestijnse kwestie en de aard van de vrede. Maar Israël wenste eerst te spre ken over de aard van de vrede al vorens over te gaan op de andere punten. (zie ook pagina 7). Morgen van 9.00 tot 22.00 uur grote partij nieuw aangevoerde 1e kwaliteit Luxemburgse Alle maten zelf uitzoeken 10.- Jupiter B.V., Hoge Rijndijk 296, Hazerswoude-Rijndijk, telefoon 01714-3878. SOESTDIJK - Koningin Juliana heeft vanmorgen in pa leis Soestdijk het nieuwe kabinet beëdigd. Na de beëdiging poseerde het staatshoofd zoals gebruikelijk met de rege ringsploeg op het bordes van het paleis. Op de voorste rij v.l.n.r.: De Ruiter (justitie), mevrouw Gardeniers (erm), premier Van Agt, koningin Juliana, Wiegel (binnenlandse za ken), Van der Klaauw buiten landse zaken) en Pais (onderwijs). Op de achterste rij v.l.n.r. Andries- sen (financien)Albeda (sociale za ken), Kruisinga (defensie). Bee- laerts van Blokland (volkshuis vesting), Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne), De Koning ontwikkelingssamenwerking), Tuynman (verkeer en waterstaat) Peijnenburg (wetenschapsbeleid), Van Aardenne economische zaken) en Van der Stee (landbouw en vis serij). Uitstel Rijnproces ROTTERDAM (ANP) - De recht bank in Rotterdam heeft vandaag zes weken uitstel verleend inzake het proces tegen de Franse kali- mijnen. Hiermee is de rechtzaak, die begin oktober 1974 door de stichting Reinwater en enkele Westlandse tuinders werd aange spannen, opnieuw vertraagd. De kalimijnen in de Elzas hebben om uitstel gevraagd, omdat zij hun antwoord op de dagvaarding nog niet klaar hebben. DORDRECHT/BREDA (ANP) - De meldkamers van de rijkspo litie in Dordrecht en Breda heb ben vanmorgen handenvol werk j gehad met een stankgolf. In j Dordrecht stond de telefoon niet jj stil: tot zestig kilometer in de orr)- trek kwamen telefoontjes van j mensen die gewekt waren door een hardnekkige lucht van ver brande rubber. De meest ge hoorde symptomen waren be nauwdheid en misselijkheid. De eerste berichten over de stank kwamen binnen via de Wegen wacht. Op de Moerdijkbrug durfden automobilisten niet ver der te rijden, omdat ze vreesden dat ze in een gaswolk terecht wa ren gekomen. Samen met de meteorologische dienst van de vliegbasis Gil- zerijen kwam de rijkspolitie in Breda, die een onderzoek in stelde tot de conclusie dat de stank afkomstig was uit Belgie. "We weten", zegt hij, "dat de Ant werpse havendienst zondag avond om acht uur alarm gesla gen heeft. Onze theorie is dat een schip op de Schelde haar lading gelucht heeft voor het Antwer pen binnenliep". Die theorie wordt volgens de rijks politie gestaafd door de winds- nelheid van vannacht en van morgen. Met ongeveer drie meter per seconde is de wolk vanuit het zuid-zuidwesten richting Dord recht gedreven. Daar kwamen tegen middernacht de eerste klachten binnen en dat klopt pre cies gezien de afstand die de stankgolf moest afleggen, aldus de rijkspolitie. De interland Noorwegen - Nederland is op een giganti sche flop voor de Oranje schaatsers uitgedraaid. In Ham ar werd Nederland het afgelopen weekeinde op alle fronten vermorzeld, weg gevaagd, gedeklasseerd. „Ik heb er geen andere woorden voor", zei conditie trainer Kloosterboer. „We lopen maanden achter. Ik vraag me af of we dit seizoen nog in de buurt van de Noren kunnen komen". Kloosterboer moest in Noorwegen overigens een fout erkennen. „We hebben ons vastgeklampt aan een specifieke sprinttraining. Dat was fout. De eerste 100 meter gaat het nog, dan is het mis". Het was gebleken op alle fronten, maar vooral in de vijf kilometer rit van Hans van Helden tegen de latere winnaar Storholt De Noor speelde eenvoudig met zijn tegenstander. Ook de Neder landse dames „zakten door het ijs". Tegen de Sovjet Unie werd een verplet terende nederlaag geleden. Sijtje van der Lende kwam als beste Nederlandse niet verder dan een vijfde plaats... Voetbalminnend Nederland viel de afgelopen dagen weer eens van de ene verbazing in de andere. De chaos rond de voorbereiding op het we reldkampioenschap in Ar gentinië is nu alweer com pleet. Ook de vaderlandse voetbalcompetitie stond bol van de verrassingen. In een sensationeel duel balan ceerde eredivisie-koploper PSV bij Vitesse op de rand van de eerste nederlaag. Het attractieve treffen eindigde tenslotte in 2-2. PSV hoefde daarmee niets van de voor sprong prijs te geven. Ajax werd in eigen huis bedwon gen door Haarlem (1-1), wat vooral voor trainer Barry Hughes een triomf was, AZ werd geklopt door Volen- Vreugde en verdriet bij Vi- tesse-PSV. Van der Kuijlen, Deijkers en Rene van der Kerk hof bejubelen het gelijkmakende doelpunt van Adrie van Kraay midden). Bosveld zit de bal nog triest na te kijken. Zijn troost: de Eindhovenaren kwamen niet verder dan die 2-2. dam (2-1). Feyenoord leed voor de tweede keer een ne derlaag (1-3) tegen FC den Haag, dat voor het eerst sinds 1957 won in de Kuip. De Hagenaars werden over de brug geholpen door Wim Rijsbergen. Op regionaal voetbalniveau kwam hoofdklasser UVS een 0-0 deling overeen met RVC en leverde de streekderby Rijnsburgse Boys-Ter Leede het vreemdste incident op. Tijdens het tweede klasse duel schopte de Sas- senheimse spitsspeler Van Harskamp zaterdag een op het veld losgelaten kip dood. Dat wekte zoveel irritatie bij het Rijnsburgse publiek, dat Van Harskamp na het in 2-1 geeindigde duel moest ren nen voor zijn eigen leven.... De basketballers van Leiden P. tenslotte verloren met 93-85 van koploper Den Bosch. Voor 2200 toeschou- Pagina's 13-20 Gesprekken met de nieuwe bewindslieden uit deze re gio: Til Gardeniers en Jan de Koning. Pagina 5 FUNCHAL (REUTER/UPI) - Vis sersbootjes en andere kleine vaartuigen hebben vannacht eenentwintig overlevenden ge red van de vliegramp met een Zwitsers chartervliegtuig. Gis teravond was dit met een gezel schap kerstvakantiegangers in zee gestort bij het eiland Madeira voor de Marokkaanse kust. Ne gentien inzittenden zijn omge komen. Kom naar onze showroom en ontdek waar om al meer dan 5 miljoen automobilisten kozen voor de Renault 4. Ontdek die ongeëvenaarde been- en bagageruimte in z'n prijsklasse. Ruimte met 5 deuren. Rijkomfort door voorwielaandrijving en onafhankelijk geveerde wielen. Zitkomfort door prettige stoelen. En 'n komplete eigentijdse uitrusting, standaard in de 4 TL. 'Maak een grote gratis proefrit En maak daarna 'n leuk verhaal over de Vier op uw "Vijf miljoen x iKtii\ Vier"- formulier. En bedenk een slagzin. Vraag ook t gratis Renaultboek '78 waarin ook alles staat over de 4. Inzending vóór 31 januari 1978, be kend making van Auto's met I.Q. de 10 winnaars: uiterlijk 28 februari 1978. Beoor deling door Henk Stemmer, autojournalist en Ted de Braak. Kom snel uw licht opsteken in onze showroom! Renault 4 al vanaf f. 9.665,- incl. B.T.W. wijzigingen voorbehouden. HaarlemmenA/eg 2-4, LEIDEN. Tel. 071-133141 Mr. E.N. Rahusenstraat 4, KATWIJK AAN ZEE, Tel. 01718-15418 Zeventien worden nog vermist. De Zwitserse Caravelle met 57 per sonen aan boord, maakte een vlucht van Geëve naar Funcha. op Madeira. Volgens de vlucht- leiding op Funchal kwam het toestel te laag aanvliegen. Het toestel wentelde naar beneden en stortte op 300 meter uit de kust in zee. Omdat het vliegtuig nog twee uur bleef drijven konden veel in zittenden gered worden. De meeste overlevenden zijn niet ernstig gewond. Een woordvoerder van de char termaatschappij Sata in Genève zei dat Funchal bekend staat als een van de gevaarlijkste vliegvelden in de wereld. "Het is net als landen op een vliegdek- schip". Daarom waren er twee ervaren piloten aan boord van de Caravelle, een van de weinige ty pes die kunnen landen op zo n korte landingsbaan van 1600 me ter. Over de oorzaak van de ramp kon hij nog niets zeggen. Bij het laatste contact tussen piloot en controletoren was alles normaa. Een van de overlevenden, de Por tugese mevrouw Poault, vertelde dat het toestel volkomen onver wacht neerstortte, een minuu nadat de piloot de landing hao aangekondigd. Ze zei dat het dak van het toestel openscheurde na de landing op het water. Een maand geleden verongelukte op Funchal een Boeing 727 van de Portugese luchtvaart maatschappij TAP. Dauihi. kwamen 129 mensen om het le-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1