Noord wijk sloopt SHO: 3-1 Zwart Wit-truc gaat net niet op tegen RCL \an Harskamp moet op vlucht na „doodschop." SLEUTELS ATTENT Lisser Boys fortuinlijk Scoren tegen Nw Lekkerland obsessie voor Quick Ho.vs... Geflatteerde Katwijk-zege MAANDAG 19 DECEMBER 1977 PAGINA 17 NIEUW LEKKERLAND - Arie Lagendijk weigerde aanvan kelijk een waarde-oordeel uit te spreken. 'Ik ga me niet ver schuilen achter het degrada tie-voetbal van een tegen stander', merkte de Quick Boys-trainer na de 0-0 bij Nieuw Lekkerland op. 'Ik geef niet af op zulk soort ploegen, want je speelt het spel naar je plaats op de rang lijst. We hebben zelf verzuimd snel te scoren en dat was be palend. Nu kregen die jon gens steeds meer durf, zag je het vertrouwen groeien, ter wijl 1-0 voor ons een obsessie werd Daarmee kon Quick Boys za terdag niet afrekenen. De eerste klasse koploper kwam tenslotte (opnieuw) terecht in de vicieuze cirkel, waarin laaggeplaatste ploegen hun tegenstander zo graag laten ronddraaien. Hadden de Katwijkers in de uitwedstrijd zo graag laten ronddraaien. Hadden de Katwijkers in de uitwedstrijd bij nieuw Lek kerland vlot gescoord dan zou er niets aan de hand zijn ge weest. Nu de 'verlossende' eerste treffer uitbleef, groeide de nerveus begonnen oppo nent in zelfverzekerdheid, die bij Quick Boys daalde tot het peil waarop alle overleg uit afzwakkende stormlopen verdween. Het bleef dan ook 0-0 (net als in de thuiswed strijd) een resultaat dat door Nieuw Lekkerland omhelsd werd als een overwinning. 'Ik ben uiterst tevreden', kon oefenmeester Ravenschot naderhand melden. Het was de opluchting van een deg radatiekandidaat die een aanvankelijk immens over wicht goed had doorstaan. Dat dat was gebeurd met een soort negen-één systeem vond Ravenschot logisch. Hij had er in elk geval nauwelijks moeite mee. 'Want we hebben deze speelwijze geleerd in de eerste klasse. Van IJs- selmeervogels bijvoorbeeld. Die ploeg ging ook ballen de tribune injagen, toen ze hier met 3-0 voorstond, waarom zouden wij dat dan niet doen? Ik heb de term anti-voetbal horen vallen, maar ik vind niet dat die van toepassing is. We hebben toch wel wat meer proberen te doen, dan alleen maar lukraak tegen de bal schoppen.' Dat gold dan echter louter voor het tweede bedrijf, want in de eerste helft had Nieuw Lek kerland niet de indruk ge maakt 'vooruit' te willen. De ploeg had toen een ver scherpte terrein-bewaking ingesteld voor het doel van sluitpost Kees den Besten, waar zich vaak negen spelers bewogen. Dat Quick Boys in die fase desondanks kansen kreeg had twee oorzaken. Enerzijds bleek de defensie van de Nieuw Lekkerlanders (die nogal wat overtredingen nodig hadden) bleek de de fensie van de meer op kwan titeit dan op kwaliteit te steu nen en anderzijds gingen de Katwijkers toen zelf nog met het nodige overleg te werk. De aanvallen werden goed breed opgezet, waarbij de op komende vleugelverdediger Zwaan en Heerikhuizen voor de variatie zorgden. De mogelijkheden die daaruit voortvloeiden werden even wel niet benut, waardoor Nieuw Lekkerland de kans kreeg zich te herstellen van het aarzelende begin. Het zelfvertrouwen van de deg radatiekandidaat groeide na de rust nog meer nadat Nico Kuyt de beste Katwijkse kans had gemist. Kuyt, die erg knap de buitenspelval had omzeild, schoot uit vrije posi tie tegen Den Besten op, waarmee de wedstrijd een be slissende wending kregg. Nieuw Lekkerland 'groeide' nadien zodanig, dat er zelfs een paar tegenstoten konden worden uitgevoerd.De hechte Quick Boys-defensie mocht daar nauwelijks moeite mee hebben, het gevolg was wel dat bijvoorbeeld Arie Haas noot spits Den Boef voortdu rend moest gaan bewaken en af moest zijn van zijn aanval lende uitstapjes. Zo massaal als voordien het geval was geweest kon Quick Boys dan ook niet meer aanvallen, ter wijl bovendien gehaastheid de plaats innam van de over tuiging. Wel probeerde La gendijk met de wissel Pan- Hoek voor wat meer of-, fensieve pressie te zorgen, maar veel effect sorteerde die inruil-actie in de slotfase ook al niet. Nieuw Lekkerland rook een punt, trok zich daar aan op en de cirkel was geslo ten. De 0-0 bleef tot het einde, toe intact. De herinnering aan dezelfde score in de thuis wedstrijd, was voor Lagen dijk aanleiding tenslotte toch (indirect) zijn oordeel uit te spreken. 'Het is erg dat je aan zo'n ploeg twee punten in één seizoen moet inleveren PAUL DE TOMBE NOORDWIJK - Een schokbetonnen defensie. Zo werd vo rige week de (achterste) lijn van SHO gekarakteriseerd na de in 0-0 geeindigde wedstrijd tegen Quick Boys. Wie afgelopen zaterdag Noordwijk glansrijk met 3-1 van de SHO heeft zien winnen zal daar wat vreemd tegen aan kijken. Het beton begon na wat duwwerk al vlot af te brokkelen en alleen wat provisorisch metselwerk kon de schade uiteindelijk beperkt houden. Noordwijk-SHO was trouwens toch de wedstrijd van de defen sies. Trainer John Eelman had namelijk in zijn achterhoede twee ingrijpende wijzigingen aangebracht. Ausputzer Cees Spaanderman en linksachter Jaap van Kesteren moesten het veld ruimen voor respectievelijk Gerard Tio en Sjoerd Boot. Debu tant Jan Klinkenberg nam de opengevallen plaats op het mid denveld in. Een experiment (al wilde Eelman het zo niet noe men: "Het was een weloverwo gen keuze") dat goed uitpakte. Al valt natuurlijk niet te peilen in hoeverre dat te danken was aan de zwakte van de SHO-aanval. Eigenlijk kon alleen rechtsbuiten Hans Bres met enkele soli voor wat gevaar zorgen, maar de nor maal als middenvelder opere rende Boot kreeg later meer vat op zijn spel. Tio toonde over een goed balbehandeling te beschik ken, maar hij straalde (nog) niet de rust uit die voor een laatste man noodzakelijk is. Overigens had de wedstrijd waar schijnlijk een heel ander verloop gekregen als SHO in de beginfase wat fortuinlijker was geweest. Spits Klaas Groeneweg mikte in die periode echter op de onder kant van de lat (na balverlies van de overigens uitblinkende Frans van de Veen (die de bal nog een maal bijna in eigen doel werkte) en na een vrije trap van Hans Bres zoefde het leer maar net over. Nu vroege treffers van de Oud Beijerlanders halverwege de eerste helft definitief naar zich toe te trekken. Rob SUTTOPR WAS ZIJN BEWAKER Adrie van Dam meermalen te slim af en Jan-Willem Bogers stichtte met harde lage voorzetten vanaf de achterlijn veel verwarring. Laatste man Jaap Schipper was de eerste die voor die druk be zweek. De toch al vele jaren meedraaiende Schipper maakte een onbegrijpelijke blunder door de bal uit een hoekschop van Bo gers tegen "zijn eigen" paal te schieten. Daaruit vloeide een vol strekt onoverzichtelijke situatie voort, waaruit de bal bij de op de rand van het strafschopgebied geposteerde Suttorp terecht kwam, die zijn ploeg met een steenhard schot naar een voor sprong tilde. Noordwijk rook meer doelpunten en met veel voortvarendheid werden nieuwe aanvallen opge zet. Chaos was troef bij het KUIT truc van Piet van Miert te luk ken. Daartoe min of meer ge dwongen na drie achtereenvol gende nederlagen, had de Zwart Wit-coach besloten om tegen RCL maar eens op de op portunistische toer te gaan. De oud-Spartaan had zijn laatste man Cees Wander op de spit- spositie geposteerd en de op dracht, die hij de technisch be perkte gelegenheidsspits had meegegeven, was even duide lijk als simpel. Wander had tot taak om met zijn lengte de RCL-defensie bezig te houden. Die opzet leek vier minuten voor tijd wonderwel te slagen, toen juist Wander zijn "maat 47" tegen de bal zette, waardoor het ronde ding onzichtbaar hard in het RCL-doel vloog. Prompt werd Wander door Van Miert naar de verdediging te ruggehaald. Met een versterkte defensie zou de tweede seizoenszege van Zwart Wit niet meer kapot kunnen, moet Van Miert hebben gedacht. Koos Haneveld verstoorde ech ter het plan van de Vlaardinger, toen hij één minuut voor tijd met een simpel tikje een corner van Wilbert Witteman alsnog tot de gelijkmakende 1-1 om boog. De manier, waarop die treffers tot stand waren gekomen, ty peerde de chaos, die dit duel had beheerst. Zo was bijvoorbeeld aan het doelpunt van Wander een duidelijke overtreding van Lobman ten opzichte van RCL-goalie Bram Brandt. RCL-coach Huguenin: "Toen Brandt de bal wilde wegtrap pen, werden hem de benen on der het lijf vandaan geschopt") voorafgegaan, terwijl Zwart Wit tegen de gelijkmaker van Haneveld eveneens de nodige - terechte - bezwaren mocht in brengen. Op het moment, dat de RCL-li- bero scoorde, bevond invaller Pierre van Gemerden, (voor Bennie Heemskerk), bijna op de doellijn staande, zich in duidelijke buitenspelpositie. "Die gelijkmaker was voor mij een goedmakertje", zou een eerlijke John Huguenin later dan ook zeggen. Twee scheidsrechterlijke dwa lingen van de verder goedleidende arbiter v.d. Spoel bepaalden dus de uitslag van een duel. waarin Zwart Wit '28 door de opportunistische speelwijze, die de opstelling van Wander in de spits nu een maal inpliceerde, duidelijk be tere uitzichten op de winst had gehad. Kansen, die juist door het hang-, duw- en trekwerk van de logge Wander waren ontstaan. Want nadat de Rot terdammers de bebaarde gele genheidsspits aanvankelijk steeds langs de grond hadden aangespeeld (Van Miert "Vre selijk dom, natuurlijk. Ik dacht toen, daar gaat mijn taktiek".) en Daaf Brandt telkens glim lachend de passes kon onder scheppen, eenvoudig omdat Wander minstens twintig se conden nodig had om op gang te komen, schakelde Zwart Wit hem later door middel van hoge centers in. Cees Wander kon daardoor plotseling alle aan dacht voor zich opeisen. Hij bond zowel Daaf Brandt als Koos Haneveld aan zich creëerde aldus de voor Arnold Lobman zo noodzakelijke ruimte. Die laatste wist daar echter geen raad mee, want hoewel de Su rinaamse vleugelspeler direct na diens gelijkmaker Koos Ha neveld uit de wedstrijd zou schoppen, mocht RCL na af loop toch dankbaar richting Lobman blikken, omdat hij voor rust - bij enkele om goals schreeuwende situaties - de noodzakelijke koelbloedigheid had gemist. Na drie minuten al had hij na een mislukte één-twee met Wander de bal op Van Haver terugver- overd. Met een snelle rush stoof hij op Bram Brandt af, waarna hij in ideale positie volkomen faalde. Ook later zou hij trouwens nog eens een goede mogelijkheid missen. Toegegeven: Lobman had na 23 minuten spelen be paald pech, toen hij na Bram Brandt te hebben omspeeld door Daaf Brandt werd onder uitgehaald en arbiter v.d. Spoel inplaats van een strafschop aan Zwart Wit een vrije schop aan RCL toekende, omdat Lobman hands zou hebben gemaakt. Pech, die trouwens ook mid denvelder Camijn had, toen hij na een vrije schop het houtwerk trof. RCL kon tegen over dit geweld slechts een 25-meter schot van Daaf Brandt (na rust, gestopt door Schouten) stellen. GERARD VAN PUTTEN Voetballer van Ter Leede veroorzaakt „kip-incident" Een aanval van Noordwijk loopt "dood". Bröring gaat neer tegen Jaap Schipper (met zijn rode haar) het achterlicht van de SHO-defensie. duidelijk aangeslagen SHO en het wekte dan ook geen verwon dering dat het na drie minuten alweer raak was. Een schot van John van Dijk op de paal en de terugspringende bal werd door de zeer attente Ruud Bröring achter de doelman Jan Barend- regt gewerkt. Daarna stokte de produktie en kon SHO zich de fensief weer wat herstellen. Hoop op een goed resultaat leek de ploeg niet meer te hebben. Zon der veel overleg werden wat plaagstootjes uitgedeeld en het was dan ook uiteindelijk aan no- chalance van het in slaap gesuste Noordwijk te wijten dat de span ning weer enigszins terugkeerde. Frans van der Veen kopte onder een hoge voorzet door en Cees Visser had daarna weinig moeite om alleen voor Ab van der Niet de aansluiting tot stand te brengen. Het bleek de injectie die Noord wijk nodig had. Er kwam weer scherpte in de acties en al snel was de marge weer twee doelpunten, al maakte SHO veel bezwaar tegen de manier waarop die derde treffer toh stand kwam. Barendregt sloeg de bal gehin derd door Ruud Bröring na een corner Van Bogers voor de voe ten van John van Dijk die direct inschoot. Menig scheidsrechter zou die treffer hebben afgekeurd, maar van Rijk wimpelde na overleg met zijn grensrechter de SHP-protesten af, waarmee Noordwijk-SHO toch een te rechte uitslag kreeg. BART JUNGMAN RIJNSBURG - Het vreemde ge beuren voltrok zich vlak nadat Henk van der Zwan zijn ploeg Rijnsburgse Boys naar een 2-0 voorsprong had geschoten in de streekderby tegen Ter Leede. Op dat moment werd uit het Rijns burgse publiek een geel-rood ge verfde kip op het speelveld gede poneerd. Ondanks verwoede po gingen van een toeschouwer weigerde het in de clubkleuren van Ter Leede geverfde beest het speelterrein te verlaten. Totdat de Sassenheimse spits Jan van Harskamp zich ermee ging be moeien en het dier vol op de schoen nam. De kip viel dood neer buiten de lijnen, waarmee Jan van Harskamp zichzelf bleek te hebben "veroordeeld". Na het laatste fluitsignaal van scheids rechter Klijn uit Zaanstad moest de puntspeler rennen voor zijn leven, omdat het publiek een klopjacht op hem inzette. Van Harskamp deed het enige wat hij kon doen en zocht zijn toevlucht in de bestuurskamer van Rijns burgse Boys. Het was het chaotische slot van de streekontmoeting Rijnsburgse Boys-Ter Leede (uitslag 2-1) die bol stond van de onaangenaam heden. Het treffen in de tweede klasse zaterdag was ontaard in een ware prestatieslag met hard voetbal. Grove overtredingen aan beide kanten en daaruit voortvloeiende (kortstondige) knokpartijtjes tussen de spelers. Resultaat na negentig minuten: Een aantal blessures, een boeking voor Hennie de Klerk en een uit het veld gezonden Benno Kooy. Dat laatste gebeurde pas vijf minuten voor tijd. Scheidsrechter Klijn had er zeker goed aan gedaan als hij een dergelijke maatregel al vroeg in de eerste helft had ge nomen. De man trad echter niet op, maakte eetf nerveuze indruk en liet dat blijken door al in de rust om politiebegeleiding voor na de wedstrijd te vragen. Tussen al deze zaken door werd er ook gevoetbald en niet eens zo slecht. Het spel van de Rijnsbur gers had daarbij meer te lijden onder de onderbrekingen dan dat van Ter Leede, dat de eerste der tig minuten erg knap stond te verdedigen (met als uitblinker Nico v.d.Fange) en met snelle uitvallen meer kansen schiep dan rijnsburgse Boys dat aanvallend niet de juiste manier kon verzin nen om langs die potdichte Sas senheimse defensie te komen. Alleen Cor Vreugdenhil kon eenmaal de bal vol op de slof ne men na het slecht wegkoppen van Nico Vonk. De bal zoefde ra kelings naast. Toen na een half uur de indruk werd gewekt dat de Rijnsburgers het oplossen van het probleem hadden uitgesteld tot na de pauze, kopte Gé Perfors na voorbereidend werk van Henk v.d. Zwan op de lat en raakte zelfs v.d. Fange zijn koelbloedigheid kwijt. Hennie de Klerk ging eerst in het boek wegens natrappen naar v.d. Fange, voordat Piet Haasnoot via de paal van dichtbij 1-0 inkopte. De verdediging van Ter Leede was aangeslagen en meteen na rust schoof Henk v.d. Zwan nummer twee binnen de palen. Pas na veel geharrewar rond de op het veld gekomen kip kon er worden afgetrapt, Krop werd afgevoerd met een flinke blessure, waarna een ontstellend zwakke uittrap van Cees Star in de twintigste minuut Jan van Harskamp in de gelegenheid bracht om 2-1 te scoren, ook al omdat de toesnellende Wil Groenendijk en Gerrit v. Eg- mond elkaar in de weg liepen. Veel viel er daarna niet meer te beleven, behalve dat Benno Kooy wegens (waarschijnlijk terechte) aanmerkingen op de leiding van het veld werd gestuurd. HERBERT POLANE ALPHEN AAN DEN RIJN - Lisser Boys heeft ARC zaterdag op drie punten afstand gehouden van de tweede plaats, bezet door de Lis- sese ploeg en rechtgevend op promotie naar de tweede klasse. In Alphen werd het 0-0, een uit slag waarmee Lisse-trainer Na- nay content was. ARC leek het de Lissenaren aan vankelijk niet erg moeilijk te ma ken. De Alphense ploeg zocht, met een licht veldoverwicht, te vaak het hoofd van spits Gerard Gesman, die in de lucht meestal werd overtroefd door voorstop per Leo Kuipers. De snelle uit vallen van Lisser Boys leverden meer gevaar op. ARC-doelman Cor Prook maakte echter een be trouwbare indruk bij inzetten van Piet Boot, Ed Langereis en Gerard Nijkamp. De eerste wer kelijke kans voor ARC, een uit stekende kopbal van Gerard Ge sman in de veertigste minuut, le verde werk voor Lisse-doelman Nico Groeneweg op. In de tweede helft heeft Lisser Boys niet over geluk mogen klagen. Het ARC van trainer Kroeze ging meer over op de combinatie en liet de tegenstander geen ruimte meer tot counteren. Dick Boesveld, weggestuurd door Jan van Leyden, werd maar net van scoren afgehouden door laatste man Jaap Lingbeek van de Boys via een ruk aan het shirt van de Alphenaar. Een lobje van Hugo Schlette ging even later maar net over. Nadat Henny van der Louw na een knappe solo theatraal een strafschop voor ARC trachtte te forceren (arbiter Freke trapte er niet in) liet de Lissese defensie de Alphenaren weinig echte kansen toe. Lisser Boys zelf kwam in de tweede helft niet verder dan een gemiste kans van Gerard Nij kamp. Gé Perfors (links) van Rijnsburgse Boys tracht Kees van der Zwart te omspelen Voordat spits Gerard Nijkamp van Lisser Boys gevaarlijk kan worden, stompt ARC-doelmati Prook de bal weg. Henny van Duin en Wim de Jong staan klaar om hun doelman assistentie te verlenen. LEIDEN - De zater dagvierdeklassers uit de regio Leiden leverden goede prestaties. Rand stad Sport versloeg op ei gen terrein het sterkere Hoekse Boys met 2-1, Sleutels verraste met een zege bij DSVP (2-1). Randstad Sport-Hoekse Boys 2-1 - In de eerste helft legde Hoekse Boys een attractief spelletje op de Voorschotense grasmat, maar toch zou Randstad Sport in die periode een voorsprong nemen. Verantwoordelijk voorde 1-0 van de 25ste minuut was Paul Schot, die na een fraaie lob raakknalde. Hoekse Boys verhoogde de pres sie na die treffer, hetgeen tien minuten later resulteerde in de gelijkmaker van Ton van der Pijl. Het laatste woord was echter aan Randstad Sport, dat na de pauze razendsnel uit de startblokken schoot en via Koos Zoetemelk aan 2-1 kwam. Die voorsprong werd daarna met kunst en vliegwerk naar de eindstreep ge dragen. KATWIJK - De wedstrijd tussen Katwijk en Lyra was niet best, maar omdat Katwijk met 2-0 won zaten de Katwijkers daar na af loop niet al te zeer over in. Trainer Van der Zeeuw: "Vorige week speelden we erg goed en gingen we toch nog de boot in, dan maar liever zó". Zó betekende dan, dat Katwijk 75 minuten aanrom melde, slecht combineerde, bo-' vendien talloze kansen verprut ste en in totaal slechts 15 minuten aantrekkelijk spel liet zien. In dat ene kwartier werd echter ook tweemaal de roos getroffen en als de Katwijkers minder slordig met de kansen waren omge sprongen dan was de score nog hoger uitgevallen. Waar Lyra het van moest hebben, was helemaal een raadsel. Inte rim-trainer Paauwe probeerde wat dat te lossen: "Onze beste man in de aanval Arie in het Veld is ziek, daardoor moest het nu van Toon van de Meer komen, maar die had Stef Groeneweg te genover zich en bovendien was hij geblesseerd". De ploeg uit de Lier speelde daarom vanaf de eerste minuut zeer defensief en kwam in de eerste helft nauwelijks over de middenlijn. Katwijk begon veelbelovend maar liet, toen doelpunten uitbleven, al snel het hoofd hangen. Toch kre gen de Katwijkers voldoende kansen om de score te openen. Zo zag Freek Rienks een kopbal door doelman Gerben de Jong maar net gestopt, zag Wim Guyt I een afstandschot op de vuisten van de keeper uiteenspatten en mistte Arnold Boerse een ideale kans. De tweede helft liet een zelfde spel- beeld zien. Een kort openingsof fensief van de Katwijkers werd gevolgd door een periode, waarin het spelpeil tot een bedenkelijk niveau afzakte. Lyra ging nu ook iets meer op de aanval spelen, in de hoop meer dan het gelijke spel, waar het vóór de wedstrijd had gehoopt, uit het vuur te sle pen. Het was voor trainer Van der Zeeuw het sein een wissel toe te passen. Huig Schaap kwam in het veld voor Jan van Dijk en in de zelfde minuut was het Amerik van Duivenvoorde, die na een combinatie met Freek Rienks de stand op 1-0 wist te brengen. Vijf minuten voor tijd bepaalde Freek Rienks de eindstand op 2-0, waarmee Katwijk meer kreeg dan het eigenlijk verdiende. WALTER V. D. ES DSVP-Sleutels 1-2 - Sleutels zorgde bij het altijd lastig te be spelen DSVP voor een verras sing. De Lcidse ploeg won in Pij nakker met 2-1De basis voor die overwinning werd in de eerste helft gelegd, toen Rob van Be- mmel het overwicht van zijn ploeg uitdrukte in de eerste tref fer. Weliswaar kwam DSVP nog voor de pauze langszb via een goal van De Jong, maar Sleutels bleef zich knap verweren. Ook toen DSVP aan een verwoed of fensief ging bouwen in de tweede helft. Geholpen door paal en lat bleef Sleutels overeind. Het gaf het team zoveel inspiratie dat de eerste de beste verslapping van de tegenstander onmiddellijk werd aangegrepen om de win nende goal te produceren. Willem Schreuder was maker van dat doelpunt, dat tien minuten voor het einde tot stand kwam. VOETBAL - Erich Ribbeek, de trainer van Kaiserslautern, zal na het WK in Argentinië tweede trainer van de Westduitse ploeg worden. Jupp Derwall is al ge noemd als opvolger van Schön.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17