UYS-RYC: remmen los, toch geen goals Roodenbnrg onderstreept problemen in Papendrecht Lisse pas laat naar gelijkmaker bij Hillegom (2-2) LFC verslikt zich voor tweede maal in Texas/DHB: 0-2 Opmars LDWS gestuit Bijzonder zwakke prestatie Lugdunum MAANDAG 19 DECEMRER 1977 SPORT PAGINA 15 SPORT Veelbelovend debuut van junior Marcel Blom PAPENDRECHT - Zo langza merhand dreigt het gebrek aan koelbloedigheid problemati sche vormen aan te gaan ne men by Roodenburg. Die kwaal openbaarde zich gister- LEIDEN - Gëen doelpunten, slechts een handvol echte kansen en dan toch nog kunnen spreken van een goeie pot voetbal. Het is mogelijk, UVS-RVC was het bewijs. Twee ploegen die nadrukkelijk op de aanval speelden en die, naar mate de wedstrijd vorderde en het gewenste resultaat uitbleef, steeds meer risico gingen nemen om de (waarschijnlijk) winnende treffer te produceren. In het laatste kwartier escaleerde de zaak zodanig, dat van taktiek to taal geen sprake meer was. Op z'n "Engels" stormden de teams naar voren, maar ook in die ener verende slotfase kon geen van de twee het geluk afdwingen. De 0-0 was terecht, maar 2-2 had bij voorbeeld wel zo aardig geweest. Overigens had het maar een haartje gescheeld of vlak voor tijd had UVS alsnog de volle buit bin nengehaald. Marcel Blom, een jong ventje uit de regionalen, wilde zijn toch al veelbelovende eerste optreden in de hoofd macht koste wat kost nog meer cachet geven. Doelbewust be lastte hij zich met de directe vrije trap en poeierde het leder vervol gens "als een streep" naar de korte hoek. Slechts met de grootst mogelijke moeite perste RVC-doelman Bakhuis er nog een corner uit. Voordat Blom overigens zijn entree mocht maken - na een kwartier kwam Hans Neuteboom in bot sing met ploegmaat Bert Kort en moest uitvallen - had UVS op zijn beurt enkele hachelijke momen ten beleefd. Er klopte in de begin fase namelijk erg weinig in de, door het wegvallen van voor- stopper Wil Henskens, behoorlijk gekortwiekte UVS-defensie. Pas toen trainer Désar een paar om zettingen had gepleegd (Zand bergen op de beweeglijke Riedijk en Van Ginkel op de snelle Wet zel) kreeg UVS de zaak redelijk onder controle. Daarvóór mocht elke RVC'er gaan en staan waar hij wilde en daar door kwam bijvoorbeeld Maup Martens tot twee keer toe oog-in-oog met Wijnand Sloos. Hij schoot tweemaal veel te haas tig. Een derde mogelijkheid voor RVC deed zich voor toen Sloos aarzelde met uitlopen. Hij her stelde zich evenwel goed door de TAFELTENNIS - Bettine Vriese- koop was gisteren in Goor de enige die tegen de Chinese tafel tennisploeg een punt pakte. Be ttine won van Jang Jen Tsjoen. harde inzet van Riedijk nog juist tot hoekschop te verwerken. Inmiddels had UVS de zaakjes weer voor elkaar en behalve het aardig rondspelen van de bal, kwamen er voor de pauze nog twee uitstekend opgezette aan vallen. De eerste liep stuk op Frits van der Heiden, die op het beslissende moment weggleed, de tweede liep dood, omdat Jan Verver door de strak leidende ar biter De Koster werd terugge haald vanwege buitenspel. Na rust werd het voetbal minder, maar steeg de spanning tot grote hoogte, omdat de teams van lieverlee alle remmen los gooi den. Was er voor de pauze nog sprake van systeemvoetbal en een weloverwogen opbouw van beide kanten, na de hervatting hanteerde RVC vrijwel alleen nog maar de dieptepass en trachtte UVS vooral vanuit het midden (Kantebeen - Van Seg- gelen) diep in de Rijswijkse de fensie te penetreren. Gevolg: veel geharrewar voor de doelen (bij UVS man-tegen-man situaties, bij RVC een macht van verdedi gers contra een veelheid aan aan vallers) en grote gaten op het middenveld. En van die ene keer, dat RVC ook eens massaal ten aanval trok kwam de ploeg van Berry Janse snel terug. De overi gens voortreffelijk werkende Mede Ruis (weer opgesteld na het zoveelste interne conflict) ver speelde de bal, die door Kan- i der Heiden 'flitstvoorbij Maup Martens. De bal zou echter ver naastgaan. tebeen perfect op maat bij Theo van Seggelen werd afgeleverd. De kans was te simpel. Van Seg gelen, die liever vanuit de meest onmogelijke situaties scoort, miste weer eens hopeloos. Het was wel hét teken voor beide partijen om nu maar helemaal alle remmen los te gooien. Het tempo werd nog hoger opge voerd en de vele overtredingen ten spijt golfde het spel snel op en neer. Wetzel kon aan de ene kant nog net door de hardwerkende en zeer scherp voetballende Rob van Ginkel worden afgestopt, aan de andere kant knalde Koos Hannaart de bal maar net over de kruising. Maarten Rog tenslotte kopte, vlak voordat talent Blom de bepaald niet onervaren doelman Bakhuis tot het uiterste dwong, het leder voorlangs. Zo bleef het 0-0, maar twee-twee had toch aardiger geweest. AD VAN KAAM LEIDEN - LDWS heeft de stij gende lijn van de afgelopen weken (zes punten uit vier wedstrijden) tegen Nieuwen- hoorn niet verder weten door te trekken. In een rommelige en bij vlagen zeer harde wedstrijd werden de Leidenaars, terecht, met een 1-3 nederlaag gecon fronteerd. LDWS-trainer Leo de Jong had gelijk toen hij na afloop opmerkte dat zijn ploeg in lichaamskracht en vechtlust duidelijk had tekort geschoten. Maar hiermee typeerde De Jong slechts gedeeltelijk het verschil tussen LDWS en Nieuwenhoorn. Want Nieuwenhoorn vertoonde niet alleen een surplus aan „body" en inzet, maar was er op de kritieke momenten letterlijk en figuurlijk met het hoofd be- ter bij. Figuurlijk, omdat de ploeg zich veel minder snel dan LDWS in verwarring liet bren gen door de soms merkwaar dige beslissingen van scheids rechter Van der Togt. En let terlijk omdat Nieuwenhoorn met name in haar spitsspeler Arie Verboon een gevaarlijke kopspecialist kende. Hij was' dan ook degene, die hal verwege de eerste helft, na goed voorbereidend werk van de Engelsman McClockhan voor 0-1 zorgde (uiteraard met het hoofd). Dit doelpunt leek voor beide teams het sein om de strijd op het scherpst van de snede te voeren. Want zowel LDWS als Nieuwenhoorn probeerden soms op hardhandige wijze, el- kaars aanvallende aspiraties in de kiem te smoren. Bikkelhard spel rond de middencirkel dus. Jurgens voor LDWS en Van Ooyen voor Nieuwenhoorn za gen hun namen genoteerd in het boekje van Van der Togt, die eenvoudig weigerde om nog meer spelers daarin te doen verdwijnen. Toch kwam LDWS terug. Tien minuten voor rust kwam een mislukte pass van Piet Ouwe hand (vervanger voor de we gens familieomstandigheden in Suriname verblijvende Pi nas) fortuinlijk voor de voeten van Richard Jurgens. Deze liet een fabelachtige „inswinger" los, hetgeen 1-1 betekende. LDWS kreeg weer hoop, maar deze werd door Nieuwenhoorn in de tweede speelhelft reso luut de grond ingeboord. Uit een corner beukte laatste man Martin Klomp de bal vanuit een kluwen van spelers ineens ach ter de verbouwereerde Stou ten, (1-2). LDWS ging vervolgens op jacht naar de gelijkmaker, maar deed dit te gretig zodat er achterin grote gaten vielen. Vlak voor tijd profiteerde Verboon hier van. Zijn inzet deed Stouten voor de derde maal de trieste gang naar het net maken, (1-3). JAAP VISSER t Een situatie, zoals die wel vaker v< nidden) tegenover een overmacht i kwam in de wedstrijd LFC-Texas: een LFC-aanvaller,hier Koos Bekooy i Texas-verdedigers LEIDEN - Een typische ploeg, dat Haagse Texas DHB. Een team zonder echt getalenteerde voetballers, noch verdedigend, noch aanvallend ingesteld en er lopen zware mensen in de voor hoede die er niet bepaald naar uitzien (qua postuur) ooit nog eens grote triomfen te oogsten als aanvaller. Daarom is het nog ty pischer dat juist LFC, een jong en beweeglijk elftal, zo'n beetje het tegenovergestelde van Texas, al tijd de grootste moeite heeft met deze Hagenaars. Eerder in dit seizoen werd er in Den Haag een 3-0 nederlaag geleden en gisteren op de Boshuizerkade was het al niet beter met 2-0 trok Texas aan het langste eind. Wel moet gesteld worden dat de nederlaag, die de Leidenaars le den, niet alleen door toedoen van Texas tot stand kwam. Het ver lies heeft LFC in eerste instantie aan zichzelf te wijten, want LFC had zijn dag bepaald niet. Men mocht toch tenminste van LFC verwachten, op jacht naar lijs taanvoerder DHC, dat Texas on der flinke druk gezet zou worden. Dat gebeurde helemaal niet, be halve dan in het eerste kwartier van de wedstrijd. In die periode kwam LFC tot een venijnig afstandsschot van Ge- rrie Nagtegeller en een kopbal van Cock van Weerlee in het zijnet. Het fysiek sterkere Texas voetbalde zich na twintig minu ten naar een 1-0 voorsprong. Fred Prosman drong alleen door in de LFC-verdediging, verspeelde de bal, kreeg die terug van een Leidse verdediger en tikte het le der beheerst in de korte rech terhoek langs Wim Visser. Het spel van LFC werd door de te- gengoal niet beter. Integendeel, het sudderde voort op een laag' pitje en niet onverdiend liepen de Hagenaars voor rust nog uit naar 2-0. Zwarts kon, geheel vrijge laten, op rechts rustig voorzetten waarna het hoofd van Leen de Graaf hoger reikte dan de handen van Visser. In de tweede helft bleef LFC teveel in de breedte spelen en alleen Zuma kreeg nog een aardige kans, die hij evenwel miste. Texas kwam verder niet in moei- liikheden. middag tegen Papendrecht (uitslag 0-0) weer op onthul lende wijze. Neem Reinier Verkuylen bijvoorbeeld. Twin tig minuten na het beginsignaal leek hij zich op te maken voor de finishing-touch van een gave actie, die hem langs zijn directe bewaker Wim ter Stege had gebracht. Voor een gapend doel behoefde hij slechts het beslissende tikje te geven om Roodenburg op voorsprong te brengen. Verkuylen treuzelde echter zolang, dat Papend- recht-rechtsback Martin van der Kooy als nog als reddende engel voor zijn ploeg kon op treden. Die misser van de overigens goed spelende Verkuylen typeerde eigenlijk het onmachtige op treden van alle Leidenaars. Weliswaar creëerden de Ver- steegh-pupillen zich vooral voor rust de meest aantrek kelijke mogelijkheden, maar evenzovele malen werden die kansen door gebrek aan koelbloedigheid om zeep ge holpen. Na drie minuten bij voorbeeld knalde Peter Ciere na een één-twee combinatie met Richard Klein (later met een hoofdblessure uitgevallen) over het doel en Wouter Hol- verda kwam een minuut daarna te laat, toen Reinier Verkuylen linksback Johan Tinus had "gedold" en de ver der onzichtbare linkerflank- speler met een messcherpe voorzet had bediend. Die acties m die beginfase leken de aantrekkelijke voorboden van een Leidse monsterzege. Immers, de wijze, waarop met name Hans Tisseur in die pe riode zijn voorhoede met splij tende passes injecteerde, be loofde veel goeds voor de rest van het duel. Temeer, omdat de Papendrecht-defensie regel matig werd zoekgespeeld. Naarmate echter het duel vor derde werd die belofte door de Leidenaars zelf ontkracht. Het onvermogen van de Leidenaars om een aanval af te ronden liep als een rode draad door dit duel heen. In feite zou kunnen wor den volstaan met een dorre op somming van (door Rooden burg) gemiste kansen. Nadat Ciere en Holverda zoals gezegd al hadden gemist en Verkuylen na een schot van Tisseur net iets te laat kwam, toen de onze kere Papendrecht-goalie Ge- rrit Romijn de bal uit zijn han den had laten vallen, onder streepte de kleine aanvalsspits de Leidse onmacht na 23 minu ten in nog sterkere mate. On macht, waar Roodenburg trouwens ook na rust onder ge bukt ging. Papendrecht-coach de Keizer mocht dan later wel verklaren dat zijn ploeg mede de doelpunten had weten te voorkomen, omdat zijn forma tie van een 4-3-3 naar een 4-4-2 concept was overgeschakeld, maar die uitleg moest worden gezien als het goedpraten van een oefenmeester, die te ver heugd was over de ongedachte 0-0 deling, om na afloop nog iets zinnigs te zeggen. Want ook na rust had Roodenburg (De Groot en Van Houten) goede scoringsmogelijkheden laten liggen. Papendrecht kon daar door een winstpunt incasseren, waarop het uit oogpunt van prestatie nauwelijks recht had. Het offensieve weerwerk van de Papendrechters was in dit treffen namelijk bedroevend zwak geweest. Uitgerekend in de slotfase trachtte de brigade van De Keizer- via een of- fensiefje de zege naar zich toe te trekken. Verder dan een schot van Papendrecht-libero Schalk, dat voorlangs het doel van Nievaart zeilde, leverde die prestatie echter niet op. Wat te recht was. Roodenburg had zijn probleem zelf al duidelijk genoeg onderstreept. GERARD VAN PUTTEN POELDIJK - Men kan er zeker na het duel Verburch-Lugdunum nauwelijks meer omheen. Lug dunum speelde gistermiddag namelijk zo ongeïnspireerd, zo slecht, (er werd met 1-0 verloren) dat de Leidenaars de benarde po sitie op de ranglijst van de tweede klasse A volledig verdienen. Vorige week in de strijd tegen stad genoot LDWS (1-0 verlies) wisten de volgelingen van trainer Ruud de Groot zich tenminste nog sco ringskansen te creëren. Nu, in het duel tegen Verburch, lukte de Kikkers helemaal niets. Niet één klein kansje werd er door de fan tasieloos operende Lugdunum- ploeg gevonden. Toegegeven: het gemis in de front linie van de vaak hardwerkende Jaap Schildthuyzen en de bal- vaardige Rinus van Es was duidelijk merkbaar, hoewel beide spelers toch ook vorige week niet speelden. De vervan gers, Jan Pijnakker en Henk Brand, konden, hoewel hard werkend, de Verburch-defensie niet in moeilijkheden brengen. Het middenrif van Lugdunum (Sjardijn, De Roo en Pracht) kon ook nauwelijks imponeren. Sjar- dyn was wel veelvuldig aan de bal, maar kon de gehele wedstrijd niets zinnigs met het projectiel verrichten. De Roo en Pracht toonden alleen veel inzet. In aan vallend opzicht schoten deze lichtsgewichten echter duidelijk tekort tegen de zich robuurst ver zettende Verburch defensie. De achterhoede was nog het minst slecht operende onderdeel van de Leidse ploeg. Wim Oppelaar gaf de altijd gevaarlijke Aad van Sta veren geen kans terwijl de tan dem Van Peilen-de Cler nuttig werk verrichtte. Niettemin was het toch een communica tiestoornis in de Lugdunum-de- fensie ("pak jij die bal of pak ik 'm") die Verburch in staat stelde de enige treffer van deze wed strijd te scoren. Het was Ver- bruch aanvoerder Henk van Be rge Henegouwen die in het méle van spelers op slag van rust het beslissende tikje langs de graai ende handen van Wim Eradus gaf. Ach, in de tweede helft wilde Lug dunum wel, maar de ploeg kon geen vuist maken. Te gehaast trokken de Leidenaars richting Verburch doel. Bij voorbaat wa ren die acties al tot mislukken gedoemd, omdat de opbouw door onzorgvuldig plaatsen al vroegtijdig stokte. Daarop pro beerden de Kikkers het maar van afstand. Ook dat mislukte Blauw Zwart in de problemen WASSENAAR - Het begint er voor Blauw Zwart zo langzamerhand donker uit te zien. Ook tegen VIOS moesten de Wassenaarders na een spannend duel het hoofd buigen (0-1) In dit treffen bleek opnieuw, dat Blauw Zwart een man mist, die een aanval koelbloedig kan af ronden. Vooral in de beginfase van dit duel bleek dat. Na een minuut al kreeg de jeugdige Ruud Timmer al een uistekende kans, die hij echter, alleen voor VIOS-goalie Ton Beye, verprutste. Iets, dat later ook Ren van de Ham die uit ideale positie rakelings over schoot, zou overkomen. VIOS kreeg, naarmate de wedstrijd vorderde, steeds meer greep op het spel én ontpopte met name Wouter Pronk zich tot een uitste kende spelverdeler, die met schitterende dieptepasses re gelmatig de snelle Karei Waan- ders inschakelde. Vooralsnog le verde dit alles voor de Hagenaars geen treffers op, omdat Waanders en centrumspits Van Laar door middenvelder Wim Tolido van scoren werden afgehouden. Wat Tolido trouwens later nog eens zou doen, toen .Wim van Laar (opnieuw) was doorgebroken. Met een uit zeven man bestaande defensie leek Blauw Zwart een puntendeling binnen te halen. Tien minuten voor tijd echter verspeelde Martin Hoogeboom de bal aan Wouter Pronk, waarna de laatste Marijnissen bediende, die keihard de beslissende 0-1 binnenknalde. HILLEGOM - Het heeft er gister middag even naar uitgezien dat de laaggeplaatste derde klasser Hillegom voor een verrassing zou gaan zorgen in de bollenderby te gen SC Lisse. De Hillegommers hadden een poosje uitzicht op de zege, nadat John van der Velde voor 2-1 had gezorgd. Met inzet van alle kracht kon Lisse echter alsnog een puntendeling berei ken: 2-2. Teylingen boekte kost bare winst op HMSH (1-0) DO- COS verloor bij Postduiven (2-1). Wie alleen de eerste helft gezien zou hebben, zou beide ploegen krachtig hebben geadviseerd nog eens enkele weken stevig te gaan oefenen. Het grote offensief waarmee SC Lisse van start ging legde de Hillegommers wel iswaar volledig lam, maar resul teerde niet in de doelpuntenre- gen die verwacht had mogen worden. Weinig spectaculaire si tuaties konden de Lissenaren in hun sterke periode voor het doel van Alfons de Wilde creëeren. Laurens van der Voort kon de score dan ook alleen openen doordat de bal na zijn hoekschop direct in het doel verdween. Veel balverlies, en een groot aantal overtredingen was het enige Hil- legomse antwoord. Bovendien durfde de ploeg niet in de aanval te gaan, De tweede helft bood plotseling een heel ander beeld. Een bijzonder strijdvaardig Hil legom scoorde met een snelle start al in de 5de minuut de ge lijkmaker. Toen de Lisser verde diging even stond te "slapen" tikte Ron de Jong uit vrije positie in. (1-1). Het gaf beide teams vleugels. John van der Velde voor Hillegom, en Laurens van der Voort voor Lisse waren her haaldelijk gevaarlijk. Alleen van der Velde trof echter doel na een schitterende solo-actre (2-1). Toen SC Lisse daarna voluit ging spelen kwam echter al vlot het niveau-verschil tussen de teams om de hoek kijken, wat de Lisser tegentreffer uiteindelijk recht vaardigde. In de eindfase van deze spannende strijd scoorde Jack van Ruiten die gelijkmaker. (2-2). Voor SC Lisse misschien een magere prestatie, voor de Hillegommers een onverwacht goed, en verdiend resultaat. POSTDUIVEN - DOCOS: 2- Een veel sterker Docos was tegen de Postduiven weer niet schotvaar dig genoeg. Na een gelijkop- gaande eerste helft had de Loos- duinse ploeg al twee maal roos getroffen. Enkele minuten voor rust passeerde Ton van Kouteren drie man in de Leidse achter hoede en scoorde 1-0. Kort daarop kreeg Postduiven een, door Docos fel betwistte, straf schop toegekend, die Anton La- serom in de touwen kogelde. Na rust gunde DOCOS de Postdui ven geen centimeter speelruimte meer. Ondanks het offensief konden de Leidenaars echter maar één maal tegenscoren. Jan Smits redde uit de rebound, voor Docos de eer. TEYLINGEN - HMSH: l-01n het treffen van twee bikkelhard vechtende teams kwam Teylin gen uiteindelijk als winnaar uit de bus. Beide elftallen schiepen zich vele kansen, maar konden die niet benutten. Daardoor was de stand by rust nog 0-0. Na de pauze sloeg de balans door naar de Teylingse kant. Nadat eerst Rene van der Krogt de paal had gevonden, was teamgenoot Aad Witteman even later succesvol ler. Met de linkervoet lanceerde hy een vernietigende uithaal waartegen de Hagenaars niets in te brengen hadden. Teylingen gaf de kostbare winst daarna niet meer uit handen. VOETBAL - Het Bondsbestuur van de KNVB heeft mr Max Tri pels kandidaat gesteld voor het bestuur van de UEFA.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15