Feyenoord moet nu al weer pas op plaats maken ^lOi, PSY ontsnapt aan verlies AZ: GELD IS OOK NIET ALLES VSSSSSSSSiT.1 en, B"t,"Y Top- ti oparta krijgt geen kans Den Haag toont zwakte aan: 1-3 rcjen apart Scorebord Topscorers SPORT SPORT SPORT ROTTERDAM - Zelfs zonder Aad Mansveld harkte FC Den Haag dit seizoen vier punten bijeen in de rechtstreekse duels met Feyenoord. Louter gelet op de 2- 1-marge van het Zuiderpark en de gisteren bevochten 1-3-overwinning in de Kuip, zou Anton Malatinsky dus een betere trainer moeten zijn dan Vujadin Boskov. Waar de Tsjech echter nu al te verstaan heeft gekregen dat hij straks naar zijn vaderland kan terugkeren, daar hoopt Boskov (waarschijnlijk tevergeefs) op een voortzetting van zijn dienstverband. Verschrikkelijk wat er gisteren gebeurde. Die nederlaag tegen Den Haag betekende dat we weer twee punten in moesten leveren bij die club en dat juist op een moment dat we zo graag het vorige verlies hadden willen goedmaken. Vooral voor Aad Mansveld natuurlijk, die ont zettend graag winnend het veld had willen verlaten tegen zijn oude club. Aad zal me dan ook wel erg dankbaar zijn, want die nederlaag was aan mij te wijten. Tenminste, zo voel ik het, want ik hielp die jongens toch over de brug met die beoordelingsfout. Als je zoiets in het begin van een duel over komt, kun je het als verdediger verder wel vergeten. Zo'n fout is maar moeilijk te herstellen, vandaar dat ik in de eerste helft ongeveer voor joker heb meege- hobbeld. Ik was zo met dat eerste doelpunt bezig, dat ik m'n gedachten er helemaal niet meer bij kon houden. Van Leeuwen kreeg daardoor alle ruimte die hij zich kon wen sen en ik verbaas me er eigen lijk nog over dat hij daar niet meer van geprofiteerd heeft. Maar goed ook, want als ik er nog een paar om m'n oren had gekregenwas het helemaal mis geweest. Ik voelde me nu al on voorstelbaar rot. Gelukkig her stelden we ons enigszins in de tweede helft, maar 2-2 wilde toen niet vallen. Vandaar dat ik me tenslotte het verlies per soonlijk moest aantrekkenNou ja, je moet het allemaal een keer meemaken, maar ik hoop dat dit me niet te vaak gebeurt, want zo'n goal blijft je achter volgen. Vooral omdat we nu een heel seizoen moeten wachten, voordat we revanche kunnen nemen op Den Haag. WIM RIJSBERGEN Feyenoord-trainer Vujadin Boskov te pas en te onpas dat de Rot terdamse race om een recht op Europacup-voetbal gevende plaats was begonnen. Deukendouwer Of Malatinsky, dan wel de vorige week als spion bij NEC-Feyenoord aanwezige Piet de Zoete, verant woordelijk was voor het taktische concept, feit is dat de technische dienst van Feyenoord gisteren bij de Haagse collega's in de leer kon. Hoewel het uitzetten van taktische fuiken het voetbal als kijkspel Wie trainer Boskov na afloop de doorgaans verstikt, stelden 19.735 Pers te woord heeft horen staan kijkers vast dat het tegendeel moet echter tot de conclusie zijn eveneens waar kan zijn. Weliswaar gekomen dat de Joegoslaaf inmid- moest het spanningselement de dels alle gevoel voor realiteitszin spelschoonheid veelal compense- heeft verloren. Geen woord van ren, maar geen sterveling, die erom zelfkritiek, geen spoor van spijt, maalde. Feyenoord-FC Den Haag niets van dat alles. Boskov, de man was een duel met een hoge amuse- die „deukendouwer" Nico Jansen mentswaarde, een thriller die de de linksbuitenplaats vergaf, adem afsneed. Feyenoord-FC Den waarop ooit Coen Moulijn de ster- Haag had bovendien een afloop, ren van de hemel speelde, had de waarop menig totoformulier de mond vol over pech. Zeurde over prullenmand ingleed. Tenslotte gelukkige Haagse doelpunten zon- heette het bij FC Den Haag organi- der dat het hem over de lippen satorisch de afgelopen weken een kwam dat Feyenoord er in wezen puinhoop en verkondigde genadig was afgekomen en zonder dat-ie bekende dat hijzelf beoorde lingsfouten had gemaakt. Nico Jansen mist het loopvermogen om linksbuiten te spelen, wat Nico goed kan is rammen in het cen- FRP-nivKiF trum. Maar daar mocht hij niet AJax-Halrlem 1-1 sPelen van Boskov. Zelfs toen Utrecht-Twente <M) bleek hoe gemakkelijk voorstopper Vitesse-PSV Z-2 Simon van Vliet de donkere spits NAC-Sparta 0-0 Clyde Best in de lucht overwon, Feyenoord-Den Haag1-3 bekende Boskov zijn beoordelings- Roda JC-NEC 0-0 fouten niet. Integendeel: Jansen GA Eagles-FC VVV2-1 keerde niet terug voor het tweede nieuw met rechtsbuiten Melis en PSV 18 14 4 0 32 4K-R <ferard van der Lem, ondanks IR in l r of~oo diens uitgesproken voorkeur voor aJ7R7 is in 4 4 94 4si r rechts, als linksbuiten. De formatie Twente 18 9 6 3 24 33-17 dle biJ al die denkfouten garen Sparta 18 8 0 4 22 28-17 sPon, heette gisteren FC- Roda/JC 18 8 6 4 22 24-19 Den Haag. Feyenoord 18 7 7 4 21 33-21 Met de tweemans-aanval Hoeke- Vitesse 18 6 7 5 19 26-39 ma Van Leeuwen creeerde FC Den Volendam 18 7 4 7 18 26-25 Haag zich van start af aan niet voor NEC 18 8 2 8 18 24-30 mogelijk gehouden kansen. Met Den Haag 18 7 i 10 15 30^8 name op links liepen de Hagenaars Utrecht 18 4 6 8 14 24-27 tot, ?p de ach«flijn door zoals ze Haarlem 18 3 7 8 13 17-30 »'lden- Nochtans vuurde Van GA Eagles 18 5 2 11 12 28-37 Leeuwen hoog over toen Albertsen VW 18 4 3 11 11 23-46 ARNHEM- PSV heeft in Arnhem op de rand van zijn eerste nederlaag gebalanceerd. Het thuis nog ongeslagen Vi tesse legde de Eindhovenaren het vuur zeer na aan de schenen en kon pas in de slotfase van een overwinning worden afgehouden. De 15.000 toeschouwers op het sfeervolle Monnikenhuizen kwamen rijkelijk aan hun trekken. Bij vlagen werd zeer aantrekkelijk gevoetbald, er was volop sensatie en de Arnhemse doelpunten waren juweeltjes. t Willij Kieuz( rechts) de i FC Den Haag. zich met speels gemak van Notten ontdeed en bereikte het duel een grimmig karakter omdat arbiter Jan Beek de zaken te lakoniek op vatte. De Amsterdamse fluitist liet Albertsen de benen van Van der Lem spelen, zoals hij evenmin in actie kwam bij een aanslag van Wijnstekers op Hoekema. Pas toen Nico Jansen de opgekomen Jol on deruit haalde, greep Beek naar geel. FC Den Haag zetelde toen al op een comfortabele 0-1-voorsprong om dat Wim Rijsbergen zich verslikte in een trekbal van Zondervan en Van Leeuwen het present dank baar uitpakte: 0-1. Op slag van rust liep FC Den Haag zelfs uit naar 0-2 toen Albertsen een schop van Rijsbergen ontweek en- de bal langs Treytel prikte. In de boeien Het tweede bedrijf bracht de grens rechter Borger in de plaats van de geblesseerde Beek. Keihard wer kend poogde Feyenoord via een zijdig pressievoetbal de kansen te doen keren, maar op een loeiharde inzet van Kreuz na (1-2 via het li chaam van Van Leeuwen) lukte dat niet. De wedstrijd belandde in de spannendste fase toen Feyenoord alle taktiek over boord zette en FC Den Haag beukend in de boeien sloot. Maar Galje groeide met de se conde, de jonge Romeo Zondervan maakte duidelijk dat Korevaar zijn plaats terug zal moeten verdienen en Simon van Vliet heerste in de lucht over Best. Bovendien speelde Lex Schoenmaker in die fase als tweede libero naast Ouwehand zoals in zijn beste jaren en al naar gelang het horloge van invaller- fluitist Borger verder tikte raakte Feyenoords accu leger en leger. In die mate dat het Haagse midden veld zich weer een paar meter naar voren durfde wagen en dat Feyenoord, van achteren man te gen man spelend, opnieuw in moeilijkheden kwam. Maar Jol sterke verdedigingsklem werd ten onrechte voor buitenspel afgevlagd en Wim Rijsbergen kon Kila nog net van succes afhouden toen Henk van Leeuwen weer een briljante actie afleverde. Een boog- balletje van Albertsen, alleen voor Treytel, leverde evenmin het ge wenste effect op, voordat Martin Jol in de 46ste minuut nog de kroon op zijn uitstekende spel zette. Har- rie Melis, die de bal op Treytel zou terugspelen en de Haagse rechts back die er nog net een been tus- senkreeg: 1-3. Een resultaat, dat door Boskov als ongelukkig werd gekenschetst maar wel degelijk de beste formatie aangaf. ..We brachten niet het ge duld op", zei Boskov, „om nadat we in de achtste minuut van de tweede helft op 2-1 kwamen FC Den Haag met overleg door de knieen te krijgen". De waarheid was echter dat Feyenoord in de eerste helft de inzet miste en in de tweede helft het intellect om de overwinningspre mie op te strijken. GER STOLK Vooral in de eerste helft werd PSV door Vitesse met zijn eigen wa pens bestreden. Niet de Eindho venaren, die verdedigend en op het middenveld de handen meer dan vol hadden, maar de Arn hemmers ontwikkelden de meeste counterbedrijvigheid. Angst kende de thuisclub aller minst en de inzet was optimaal. Omdat het defensief nogal eens haperde bij PSV ontstonden er vaak hachelijke momenten voor de vesting van Van Beveren. Hoewel hij om beurten door Deijkers en Stevens werd ge schaduwd slaagde Bosveld er toch in menige verbinding met de Arnhemse aanval tot stand te brengen. Overrompelend was de actie waaruit de openingstreffer ontstond. De opgekomen vleugelverdediger Zaaijer gaf in de 23sté minuut een afgemeten voorzet en tegen de magnifieke kopbal van spits Bursac was doelman Van Beveren kansloos: 1-0. PSV was de kluts even kwijt en het scheelde maar weinig of de zwak spelende Poortvliet had bij een paniekerige terugspeelbal in ei gen doel gescoord. Vijf minuten voor rust liet de concentratie Vi tesse even in de steek en onmid dellijk profiteerde Van Kraay met een afstandsschot waarop Amsterdam 18 4 3 11 11 23-47 s~*>é -m Telstar 18 1 3 14 5 114S J Eindhoven-Cambuur 2-1 JL vS V SW-Graafschap 1-0 Heerenv.-Dordrecht 4-0 BREDA-Sparta bracht zaterdag in Den Bosch-Amersfoort 0-1 Breda het betere voetbal, dat ga- Helmond-Wageningen 2-1 ven ook de NAC-spelers grif toe. Heracles-Veendam 0-1 En toch was 0-0 de juiste uitslag Fortuna-Y laard.ngen O-O van deze matige partiji waarin het PEC 18 11 4 3 26 39-20 aantal verkeerde passes in de vele Groningen 19 11 3 5 25 40-23 tientallen liep en waarin die paar MVV 17 9 6 2 24 36-18 knappe afstandsschoten met bij- Heerenveen 28 9 5 4 23 26-19 passend goed doelmanswerk net iSSfor 'f8 6 S 3 21 30 15 fn T Eindhoven 18 8 5 5 21 22-21 10.000 kijkers tevreden naar huis Willem II 18 7 6 5 20 27-20 te zien gaan. Wageningen 18 6 8 4 20 21-15 Heracles 18 6 7 5 19 17-16 Onder impulsen van „zwervende" Cambuur 18 7 3 8 17 24-27 middenvelder Jo van Zoest ver- Vlaardingen 17 4 8 5 16 14-17 üep de opbouw bij de Spartanen r™f-rh»nCh ï'o 7 2 Kt \fi litis vooral in de eerste helft ge- SW 18'5 5 8 15 22-38 smeerd, maar liepen de acties Veendam 18 3 7 8 13 18-20 vast in de voorste Bij NAC was Helmond 18 3 5 10 11 17-31 het eigenlijk precies tegenge- Amersfoort 18 3 3 12 9 9-36 steld. De opbouw bij de Braban- Dordrecht 18 2 4 12 8 16-38 ders bleef in een kleüterachtige klungeligheid steken, maar als de PEC en Groningen periodekampioen. bal eenmaa) meestal via lange halen wel bij de spitsen kwam, ging van hen wel degelijk veel dreiging uit. EREDIVISIE 1. Kist17 2. Geels 13 EERSTE DIVISIE 1. Houtman (FC Groningen) .17 2. Schapendonk (Eindhoven) .11 ties door de Bredase aanhang werd uitgefloten. Favoriet num mer een voor die NAC-fans is Ronnie Goodlass, die driftige kleinè Brit met zijn handige kap- beweging en theatrale gebaartjes. Hans Dorjee: „Het is natuurlijk wel leuk, dat Dierckx het zo goed deed tegen Clarke - als vervanger van de geschorste Budisic - maar we misten hem wel erg op het middenveld". Op welk velddeel Quaars en Neeskens duidelijk hun dag niet hadden en Gerrie Damen - terug na twee weken schorsing - geen bal goed raakte. „Ik heb hem maar tot de rust la ten doormodderen, anders is het zo pijnlijk", zei Doijee later. De nieuwe man heette Mohorovic en onder zijn impulsen drong NAC in de tweede helft wat aan, dwong onder meer tien minuten voor tijd vier hoekschoppen op rij af, zonder echt gevaarlijk te worden. Mooiste safe van Pim Doesburg, die in die slotfase ouderwets te keer ging tegen Meutstege, kwam op een afstandsschot van Bertus Quaars. Zoals Sparta's gevaar lijkste aanvaller Bertje Jansen heette. Jan de Jong moest twee maal binnen een minuut gestrekt naar dezelfde bovenhoek na in zetten van de Rotterdamse rech tervleugelverdediger, die Good lass redelijk onder controle hield. jaar bij Everton buiten de basis viel, bleek niet over dat grote in casseringsvermogen te bezitten, waarvoor de Engelsen zich altijd zo op de borst slaan. Hij trapte Jansen gemeen na, toen scheids rechter Weerink, die een gemak kelijk avondje had, de andere kant op keek. PETER DIJKGRAAF t Jan jongen wat had jij een geluk zegt Charlie Bosveld (links) na afloop an Vitesse-PSV tegen doelman Jan van Beveren. doelman Beukhof zich verkeek: Tegenslag. Vitesse verwerkte deze tegenslag kranig. De Arnhemmers gingen nog onstuimiger in de slag en nauwelijks een minuut later was de voorsprong heroverd. Met een gave pass lanceerde Bosveld de rappe Meyers, die behendig Poortvliet omspeelde en vervol gens ook Van Beveren op het verkeerde been zette: 2-1. Een waardevolle treffer op een psy chologisch belangrijk moment. De omzetting bij PSV - Stevens en Poortvliet verwisselden van plaats - bracht na de hervatting niet direct de nodige rust in de Eindhovense gelederen. Vitesse bleef aandringen en zou met wat meer fortuin de wedstrijd stellig in zijn voordeel hebben beslist. Middenvelder Das schoot na een kwartier buiten bereik van Van Beveren tegen de paal. Alle Arn hemse hoop was tien minuten la ter gericht op spelbepaler Bos veld, toen hij de trucendoos opentrok en na Van Kraay ook Poortvliet in de luien legde. De Arnhemse aanvoerder zag zijn kromme inzet achter doelman Van Beveren door de kruising gekeerd. Opnieuw redde het houtwerk PSV voor een grotere achterstand. Ademnood Vitesse dat in deze boeiende slijta geslag veel van zijn krachten had gevergd raakte in de slotfase duidelijk in ademnood. Toen pas kon PSV de druk verleggen en de sporadisch in stelling gebrachte Van der Kuylen kwam tot zijn eerste schotvaaidige acties. Ver dediger Van Kraay kwam er ech ter andermaal aan te pas om PSV op gelijke hoogte te brengen Zijn tieffer was niet het gevolg van een rechtuit gespeelde kans, maar vloeide voort uit een om streden, door Van der Kuylen ge nomen vrije schop. Poortvliet schoot dooreen woud van spelers tegen de paal maar in de rebound trof Van Kraay de roos: 2-2. In de allerlaatste minuut leek het uitgeputte Vitesse ook de halve winst nog te ontglippen. Deijkers trof op zijn beurt de paai Een overwinning zou een te royale beloning zijn geweest voor PSV, dat in Arnhem op de valreep toch al goed wegkwam. De afgelopen week in het huwelijk getreden Kees Storm speelde een van zijn beste wedstrijden, bood zich steeds goed aan en bedacht twee sluwe openingen voor Vreysen, die na wat mislukte ac- Volendam geeft Alkmaarders lesje in werklust: VOLENDAM - Grote financiële injecties hoeven niet altijd borg te s^aan voor voetbalsuccessen. Dat onderstreepte Vo lendam op eigen veld in het treffen tegen provincie-genoot AZ'67, de club die in te genstelling tot Volendam zelf de laatste jaren veelvuldig met grote sommen geld het succes heeft willen afwingen. Volendam-trainer Jan Mak en oud-trainer Joop Brand die nu technisch coördinator bij Volendam is, maakten AZ duidelijk dat er ook zo iets moet zijn als vechtlust en agressie. Doordat AZ zowel de vechtlust als de agressie miste - "Wij speelden vooral voor rust te lauw en te laconiek", vertelde Hans Kraay na afloop - won Vo lendam in een uitverkocht stadion met 2-1 van datzelfde AZ'67. Het was de erkenning die trainer Jan Mak nodig had en waarmee hij tegelijkertijd het bewijs leverde dat het 1-1 gelijke spel in Alkmaar in de eerste wedstrijd tegen AZ - Volendams eerste optreden overi gens in de eredivisie - geen toevalstrefter was geweest. AZ maakte weliswaar het spel in de eerste helft maar kreeg van het Volendamse delënsieblok met Guyt en André als vaste bewakers van ere-divisie topscorer Kees Kist niet de ruimte om in aanvallend opzicht iets te presenteren. Volendam legde het accent vooral in de eerste helft op de verdediging hetgeen noodzakelijk was door het vele balverlies op het middenveld waar Billy Bond na een afwezigheid van zes weken door een blessure weer was geposteerd. AZ wilde juist op dat middenveld de slag slaan. Een niet zo vreemd uitgangspunt omdat het middenveld van AZ met Nygaard, Peters en Van Hanegem nu eenmaal twee klas sen beter is dan dat van Volendam met Billy Bond, Dick Bond, Dick Helling en Jaap Jonk. AZ beging evenwel de fout door de bal te veel door het midden te sturen waardoor Ursum op links - hij trad op als vervanger van Van Rijnsoever en Jan Verheyen op rechts te weinig in het spel werden be trokken en ook nauwelijks voor gevaar konden zorgen Dat gevaar kwam wel van Hugo Hovenkamp die in de 22ste minuut na balverlies van Jonk alleen op doelman Hoek kon afgaan, maar door André alsnog van de scoringskans werd afgehouden. Ook na de hervatting leek AZ het surplus aan routine en techniek te kunnen uitbui ten. Leek, want de rijke Noordhollandse club verloor met de minuut ook het ge duld. Volendam kreeg meer vat op het spel. Alleen via een overtreding kon Met god 16 minuten na de hervatting de immer beweeglijke Frank Kramer afstoppen. Toen nog geen minuut later Jan Peters zijn negende overtreding ten opzichte van Tol beging had AZ de bakens moeten ver zetten. Maar de formatie van Cor van der Hart beet zich vast in een treffer. Het leidde in de 21ste minuut tot een vrije trap die door Jonk over de AZ-muur werd geplaatst. Helling kopte te zacht in, Mes kovic stopte de bal wel, maar tikte die met zijn linkerarm toch nog in het eigen doel 1-0 Het was de opsteker die Volendam nodig had want vier minuten later kon Dick Bond de voorsprong tot 2-0 vergro ten. Meskovic maakte hands, de vrije trap van Helling ging naar de rechts van de muur vrij staande Bond die buiten bereik van Meskovic inschoot 2-0. AZ was aan geslagen en ging nog verkrampter spelen, maar kreeg wel de kansen om de zaak nog recht te trekken. Eer de boomlange Gujd zich het realiseerde kwam Kist na een voorzet van Verheyen oog-in-oog met doelman Hoek te staan. Door de gejaagd heid ging AZ's beste kans uit de tweede helft verloren. Pas in de blessuretijd kwam de voor Hovenkamp ln de ploeg gekomen Van Marwijk tot AZ's tegen doelpunt 2-1. Maar kon daarmee AZ's vierde nederlaag niet voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13