Kabinet overlegt snel met werkgevers en werknemers Van Agt verbaasd over zijn eigen uitspraak... „ZAND OVER ONTSLAG VAN HANNIE" DEN HAAG (SP) - Premier Van Agt heeft zijn uitspraak terug genomen dat er een einde is ge maakt aan de macht van de PvdA om de doorvoering van de "maatschappijhervor mingen" te verhinderen. Dat heeft hij vorige week voor de Duitse televisie gezegd. Van Agts opmerkingen hebben nogal wat opschudding in poli tiek Den Haag veroorzaakt. In PvdA-kring wordt het gezien als het bewijs dat het CDA - on danks de zes maanden voort slepende onderhandelingen - niet echt een tweede kabinet- Den Uyl wilde. Zaterdag - nadat het nieuwe ka binet z'n oprichtingsvergade ring" had gehad en de for mateur eindverslag aan ko ningin Juliana had uitge bracht - beweerde Van Agt dat alles op een misverstand be rustte. "Deze ongelukkige uit- spraak is te verklaren uit mijn gebrekkige kennis van het Duits", zei hij. "Toen ik later hoorde wat ik gezegd had, heeft die opmerking ook mij ver baasd.Dit kon natuurlijk niet". Van Agt: "Ik heb zes maanden lang ernstig geprobeerd om tot een akkoord met de PvdA te komen. Nooit heb ik er aan ge twijfeld dat dit het beste zou zijn, nu dat niet gelukt is, sta ik helemaal voor dit kabinet met de VVD". Geen twijfel wilde de nieuwe mi nister-president er over laten bestaan dat hij de maat schappijhervormingen (zoals de vermogensaanwasdeling.de ondernemingsraden, de grondpolitiek en de inves teringsregeling) "wenselijk en waardevol" vindt. Daarop zijn de besprekingen met de PvdA niet stuk gelopen. "Maat schappijhervormingen staan ook in het regeerakkoord tussen CDA en WD", zei hij. De Duitse verslaggever vroeg Van Agt of het nieuwe kabinet een keerpunt zou betekenen. Van Agt zei letterlijk: "Ja, inso- fern die Sozialisten haben si- cher gedacht, dass sie für eine lange Reihe von Jahren in der Regierung bleiben wollten und dass sie ihre Plane zur Refor- mierung der Gesellschaft durchführen könnten una tnso- fern istes unrklich-glaube ich- sehr gewichtig, dass jetzl eind Ende gekommen ist an der Re- gierungsmacht dieser Sozial- Demokraten". Vertaald: "Ja, in zoverre dat de socialisten zeker hebben ge dacht dal ze gedurende een lange reeks van jaren in de re gering zouden blijven en dat ze hun plannen ter hervorming van de maatschappij zouden kunnen doorvoeren. In zoverre is het - geloof ik - zeer belang rijk dat er nu een einde is ge komen aan de regeringsmacht van deze sociaal-democraten" Van Agt ontkende zaterdag bij hoog en bij laag berichten dat hij nog tijdens de formatiebe sprekingen met de PvdA - door middel van de Nijmeegse hoogleraar Duynstee - contact had gezocht met VVD-fractie- leider Wiegel. ARP-bestuur: DEN HAAG/ZWOLLE (SP) - Het bestuur van de ARP betreurt het dat het ont slag van de partijgenote Hannie van Leeuwen (per 1 april 1978) als CDA-ka- merlid "noodzakelijk is geworden". Op een vergadering van het par tijbestuur dit weekeinde besloot men de affaire met de mantel der liefde te bedekken. Mevrouw Ministers na ontslag niet op zwart zaad DEN HAAG - De ministers en staatssecretarissen, die maandag na de beëindiging van de nieuwe ploeg werk loos worden, zitten dan niet op zwart zaad. Oud-bewinslieden krijgen met ingang van die datum gedu rende het eerste jaar een uit kering van 80 procent van hun laatst verdiende salaris,- in het tweede jaar 70 en in het derdejaar 60 procent. Het salaris van een minister ligt op 152.292 bruto per jaar, van een staatssecretaris op 133.512 per jaar. Een minister die dus een jaartje wil gaan rusten, kan rekenen op een uitkering van 123.356 voor die twaalf maanden. Keert men echter terug in de Kamer, zoals een aantal mi nisters en staatssecretarissen doen, moeten zij de inkom sten daarvan aftrekken van hun uitkering. Een Kamerlid verdient 83.591. Een oud minister, die in de Kamer te rugkeert, krijgt het eerste jaar een "extraatje,' van zon 40.000 gulden. Ook de PvdA-kamerleden, die plaats moeten maken voor oud-bewindslieden krijgen een uitkering gedurende twee jaar. Het eerste jaar ligt die uitkering op 80 procent van het genoten salaris. Van Leeuwen trekt haar kritische politieke uitlatingen ten aanzien van partijleiding en fungerend CDA-fractievoorzitter Aantjes is en het bestuur neemt daar ge noegen mee. Op dezelfde vergadering sprak het bestuur over de recente politieke ontwikkelingen en kwam tot de conclusie, dat men verheugd was dat er een kabinet tot stand was gekomen. In aansluiting op het CDA-congres spreekt het AR-be- stuur "de hoop en het vertrouwen uit dat het kabinet-Van Agt haar taak op voortreffelijke wijze zal vervullen". Het bestuur sprak zijn vertrouwen uit in de. nieuwe bewindslieden. Veel kritischer sprak de jongere norganisatie van de AR, Arjos, zich uit over het nieuwe kabinet. Vooral de WD'ers in het kabinet moesten het ontgelden. Arjos- voorzitter Klaas de Vries zei za terdag in Zwolle teleurgesteld te zijn, dat enkele representanten van een WD, die overduidelijk haar gebrek aan inzicht in de werkelijke maatschappelijke vraagstukken heeft geïllustreerd, belangrijke posten in het kabi net-Van Agt innemen. Hij noemde met name de ministers Wiegel en Van Aardenne. Dronken man dood gevonden in politiecel ROTTERDAM (ANP) - Een 39-ja- rige man uit Rotterdam is in de nacht van vrijdag op zaterdag in een Rotterdamse politiecel overleden, nadat hij in een zwaar beschonken toestand was aange troffen op een bank aan de Goudserijweg. Om 5 uur werd de man levenloos in zijn cel gevon den. Een politiearts constateerde de dood en stelde vast dat de man in zijn eigen braaksel was gestikt. Volgens de politie zal toch sectie op het lichaam worden verricht. Enkele weken geleden pleitten art sen op een congres over alcoho lisme in Rotterdam voor zieken huisopname van op straat aange troffen dronken mensen, in plaats van ohtttlolitiecel. DEN HAAG (SP) Het kabi net-Van Agt treedt bin nenkort in overleg met de werkgeversorganisaties en de vakbonden. Zo spoedig mogelijk zullen de ministers Andriessen (Fi nanciën), Albeda (Sociale Zaken) en Van Aardenne (Economische Zaken) contact opnemen met de sociale partners om over de aanpak van de finan- cieel-economische pro blemen te gaan praten. Dit deelde premier Van Agt zater dagavond mee ma terugkeer van Soestdijk, waar hij koningin Ju liana eindverslag van zijn forma tie had uitgebracht. Vanmorgen is de nieuwe ministersploeg door de koningin beëdigd. Waarschijnlijk nog voor het eerste optreden van het kabinet-Van Agt in de tweede kamer - hal verwege januari - wordt het ge sprek met werkgevers en werk nemers begonnen. De kans be staat dat de kabinetsdelegatie onder leiding staat van premier Van Agt. Hoofddoel van het overleg is het eens te worden over de manier waarop het nieuwe kabinet de werkloosheid wil terugdringen, de loonmatiging en de omvang van de bezuinigingsoperatie. "Dit kabinet zal de problemen waar Nederland voor staat niet afwen telen op de zwaksten", verze kerde Van Agt. "Er zal altijd een spanning blijven tussen wat eco nomisch noodzakelijk en sociaal aanvaardbaar is." Het nieuwe kabinet bekijkt - na de gespekken met werkgevers en werknemers - of de regerings plannen voor 1978 bijgesteld moeten worden. Donderdag zal minister Albeda in de Tweede Kamer het voorstel van zijn voorganger Boersma verdedigen om de stijging van de niet-cao inkomens (veelal de ho gere) te beteugelen. Dit voorstel (waar CDA en WD zich sterk te gen gekant hebben) wordt niet helemaal ongewijzigd door het kabinet-Van Agt overgenomen. Wat er precies zal veranderen, wilde Van Agt niet zeggen. Eén van de voorwaarden voor Albeda om minister te worden was dat het wetje van Boersma gehand haafd zou blijven. Zaterdag is in de "oprichtingsver gadering" van het kabinet-Van Agt afgesproken dat minister Van der Stee (landbouw en vis serij) de Nederlandse Antillen onder zijn hoede krijgt. Aanvan kelijk zou vice-prcmier Wiegel met die taak belast worden, maar "omdat de Antillen de komende jaren wel eens bewerkelijker dan ooit te voren zouden kunnen zijn" krijgt de minister die er meer tijd voor heeft ze toege schoven. Van Agt: "Dit kabinet krijgt het bij zonder zwaar. Alle hens moet aan dek om overeind te blijven. Daarom is beter dat minister Wiegel zijn handen vrij houdt voor de binnenlandse proble- Ook is afgesproken dat minister Peijnenburg (wetenschapsbe leid) net als zijn voorganger Trip 'ondergebracht' wordt bij het ministerie van Onderwijs. Er was sprake van dat hij de sociaal-eco nomische steun en toeverlaat van premier Van Agt zou worden. Formeel is dat nu van de baan. Maar van Agt sloot niet uit dat hij bij Peijnenburg ("de minister die het minst belast is") af en toe om raad en daad zou aankloppen. "Vrienden werpen elkaar wel eens een knipoog toe", zei hij. In de loop van deze week hoopt premier Van Agt de zestien staatssecretarissen bij elkaar te hebben. ROTTERDAM-Ongeveer 2000 mensen hebben zaterdagmiddag in Rot terdam gedemonstreerd tegen het voornemen van de Haagse procureur- generaal Van der Feltz om de Rotterdamse hoofdinspecteur zeden- en kin derpolitie Kalma te ontheffen uit zijn functie en om solidariteit te betuigen met de omstreden Rotterdamse politieman. De demonstratiewaarbij Kalma zelf aanwezig was, verliep zonder moeilijkheden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11