Sadat-Begin weer bijeen Conferentie van Belgrado in dikke mist geraakt Tsjechische pers opent nu aanval op collega's Joegoslavische kranten Zaire ontduikt het YN-embargo tegen Rhodesië Olie tapijt vormt zich om tankers MSÊSÈÊ Ontslag Roemeense minister Brezjnjev ongesteld ZATERDAG 17 DECEMBER I;l77 BUITENLAND PAGINA 9 BELGRADO Na de hetze te gen Nederland is do Tsjechi sche pers nu oen opmer kelijke ruzie begonnen met Joegoslavië. "Tnbuna". het blad van de communistische partij van Tsjecho-Slowa- keije. beschuldigt er de even eens communistische georienteerde Joegoslavische collega's van dat zij knechten zijn van de Amerikaanse ge heime dienst. "Deze aanval op onze journalis ten. de manier waarop "Tn buna" en de Tsjechische tele visie hen behandelen is voor ons volstrekt onacceptabel" zegt Mirko Kalezic. woordvoerder van het Joegoslavische ministerie van buitenlandse zaken in Belgrado. Hij zou uit kunnen huilen bij zijn Nederlandse collega in Den Haag. waar men zich ook erg nijdig maakt over de onbehoorlijke manier waarop de Tsjechische pers al wekenlang over Nederland schrijft. Zoals bekend is de Praagse woede op Nederland het ge volg van de aanhouding van de twee jongens Bon uit Rid derkerk. Deze zoons van een Nederlandse vader en een Tsjechische moeder schoten met luchtbuksen op voorbij gangers. Hier in Belgrado, waar alle Oost- en Westeuro- pese landen samen met de Verenigde Staten en Canada onderhandelen over de veiligheid en samenwerking, trekken beide incidenten ook ter conferentie enige aan dacht De conferentie over de veilig heid en samenwerking is gis teren in een complete im passe geraakt. De Russen hebben na elf weken vergade ren schoon genoeg van de on- afgebioken kritiek op hun schendingen van de fun damentele mensenrechten door de westelijke delegaties, waaronder die van nederland Ook het westen en de invloed rijke groep nietgebonden landen (Zwitserland, Joegoslavië) willen maandag wel beginnen aan de opstel ling van een slotdocument. Echter niet zonder dat vast staat dat de missers van twee jaar werken met de befaamde slotakte van Helsinki daarin herkenbaar verwerkt zullen worden. Daar voelen de Rus sen niets voor. Om uit de im- pase te komen wordt ook dit weekeinde vergadert. Binnen twee weken CAIRO (UPI) President Sadat van Egypte heeft gezegd dat hij binnen twee weken premier Menachem Begin van Israël opnieuw hoopt te ontmoeten, maar dat daar nog geen vastomlijnde plannen voor bestaan. Pikzwarte rook komt omhoog run de330.000 ton metende tanker Venoil nadat het op het zusterschip Venpet was gestoten. Hij zei dat het "niet uitgesloten was, dat hij Begin en president Carter van de Verenigde Staten nog voor het einde van het jaar zou ontmoeten. Of dat afzonder lijk of samen zal zijn liet hij m het midden. Op dit ogenblik, zei Sadat, heeft hij geen plannen voor een bezoek aan Washington, waar premier Begin momenteel ook verblijft. In Tel Aviv is van officiële zijde eveneens vernomen dat ook Be gin verwacht. Sadat binnen.twee weken te ontmoeten om verder te zoeken naar een regeling van het conflict in het Midden-Oosten. De besprekingen tussen Carter en Begin zijn vandaag voortgezet. Carter heeft meteen na het over leg in Washington met president Sadat getelefoneerd, maar de woordvoerder van het Witte Huis, Jody Powell, wilde daar over geen bijzonderheden geven. Hij wist evenmin of Carter tot een ontmoeting met president Sadat heeft besloten. Kaarten Carter en Begin spraken eerst een uur alleen, voordat zij hun dele gaties erbij haalden. De Israëliërs hebben ook kaarten meege bracht om hun voorstellen te verduidelijken. n Washington meent men zeker te weten dat onder het Israëlische vredesplan ontruiming van de Smai en een oplossing voor het Palestijnse vraagstuk vallen. Dat is echter nog niet officieel beves tigd. Het communique sprak slechts an "een proces voor de oplossing van het vraagstuk van de Pales tijnse Arabieren". Carter be krachtigde nog eens het stand punt van de Verenigde Staten dat directe onderhandelingen zoals door Sadat en Begin zijn aangegaan, het meeste uitzich op succes bieden. Minister De Israëlische minister van justitie Sjmuel Tamir, is gisteren onve wacht naar de Verenigde Staten vertrokken, waar premier Mena chem Begin zich al bevindt. Volgens de Israëlische radio /e klaarde de minister bij zijn ie trek dat hij een ontmoeting. ..on hebben met zijn Amerikaan e collega. Waarnemers in Jeruzalem wijzen er echter op, dqt Begins reis ten doel heeft over een vredesregeling in het Midden-Oosten te spreken en dat met het oog daarop al de be- angnjkste juridische expert van Isiael. Aron Barak, de premier vergezelt. Uit Beiroet kwamen gisteren be richten dat het Volksfront van Hubasj opgeroepen heeft tot een buitengewone bijeenkomst van het Palestijnse parlement, nog voor het eind van het jaar. Dit 'om een verzetsplan tegen het vredesinitiatief van Sadat op te stellen". Volgens het dagblad Al Siassjj van vrijdag dat m Koeweit ver schijnt. heeft Syné onlangs een grote zending wapens ontvan gen. waaronder tanks en luch tafweergeschut. Het blad veronderstelt dat de zen ding afkomstig is uit de Sowjet- Unie en bedoeld om het hoofd te bieden aan een eventuele Is raelische verrassingsaanval BOEKAREST - Niet alleen de Roemeense mijnwerkers die fel tekeer zijn gegaan tijdens de sta kingen, demonstraties en rellen van begin augustus hebben moe ten boeten voor hun activiteiten. Velen zouden zijn ontslagen en verscheidene leiders werden met gezin en al gedeporteerd naar plaatsen op meer dan honderd kilometer afstand van hun woonplaats. Ook de Roemeense minister van mijnen, olie en bodemschatten, Babalau is nu de laan uigestuurd. Een reden voor zijn ontslag, gis teren, is niet gegeven, maar men kan gevoeglijk aannemen dat de mijnwerkersstakingen er de aanleiding voor zijn. Babalau zou ook een van de twee ministers zijn geweest die door de arbei ders in de Jioevallei werden ge gijzeld, toen hij ter plaatse poolshoogte kwam nemen van de situatie. De Roemeense partijleider Ceausescu moest bij de stakin gen persoonlijk ingrijpen. Hij brak zijn vakantie aan de Zwarte Zee af en vloog naar het gebied in PORT ELIZABETH (Reuter/DPA) - Om de twee brandende olietan kers die gisteren voor de Zuidaf- rikaanse kust tegen elkaar bot sten, heeft zich een honderd ki lometer lang olietapijt gevormd. De olievlek kan een bedreiging worden voor de stranden in de Plettenberg Baai waar veel bad gasten komen. Het staat nu vast dat 82 van de 84 opvarenden zijn gered. De oorzaak van de botsing is nog niet bekend. Er zou een lichte de Karpaten, waar de arbeiders vanouds vrij militant zijn en zich niet laten ringeloren door de communistische partij. Ceausescu beloofde hun gouden bergen, Er zou meer loon worden betaald, er zou meer te eten ko men, de werktijden zouden wor den aangepast, en ga zo maar door. De mijnwerkers - cynisch geworden in de loop der tijden - floten hun partijleider uit. Elke keer volgde belofte op belofte na een oproer en dan ging het inder daad een tijdje goed. Zo ook nu. In de weken na de onlus ten werden vrachtwagens met vlees en boter aangevoerd. Nu al niet meer, maar de mijnwerkers krijgen nog wel een gratis bordje warm eten voor ze aan het werk gaan en ook de arbeidstijden zijn aangepast. Zelfs heeft de rege ring de wet op de pensioenen, die zo drastisch veranderd zou wor den dat er in geval van invaliditeit of pensioen nauwelijks wat zou overblijven voor de arbeiders sterk teruggedraaid. De rust in het. mijnwerkersstadje Lupine, centrum van de stakin- mist geweest zijn, en bovendien staan de kustwateren bij Durban bekend om de grillige stromin gen. De route om de Kaap wordt jaarlijks door zo'n 26.000 schepen gebruikt. De twee tankers, zus terschepen van dezelfde maat schappij, zijn vier jaar geleden in Japan gebouwd. De botsing kan een van de duurste rampen in de zeegeschiedenis worden. De tankers zijn elk on- geveef 27 miljoen dollar waard. gen, lijkt te zijn teruggekeerd. Volgens mededelingen in het Duitse blad Der Spiegel en de Amerikaanse New York Times, is die rust maar schijn, wordt die rust ingegeven door angst voor militairen in burger. Pas maanden na de rellen, sij pelden de berichten over de on lusten naar buiten. Hoe graag de Roemeense regering de moei lijkheden ook verborgen had willen houden, het moest wel naar buiten komen, want de eco nomische situatie is, ook al naar aanleiding van de mijnwerkers staking, niet zo rooskleurig. Daarom kwam op het partijcon gres van vorige week een andere koers naar voren. Er moet be zuinigd worden op onder mee- r elektricieit. In ieder geval wil de regering in de eerste plaats de arbeiders koest houden. Of dat lukt door de ver antwoordelijke minister voor de mijnen weg te sturen, is natuur lijk de vraag. Direct na ae rellen werden al drie staatssecretaris sen ontslagen. ÉmK. jg Negen maanden leven als Kelten... BRISTOL (AP) - Een gezin van vijf personen dat gedurende „Ma'Ariv" maanden leefde had zoals men in het ijzeren tijdperk zou hebben gedaan, is gisteren naar huis toe ge gaan en meteen het warme bad ingedoken. De 31-jarige Peter Ainsworth, zijn vrouw Lindsay (29) en de drie zonen Peter (7), Nicolas (5) en Robin (3) hadden het primitieve experiment ver richt, samen met 10 andere vrijwilligers, op initiatief van de Britse omroeporganisatie BBC. Deze had 15 personen ondergebracht en een gebied in het westen van Engeland. De bedoeling was na te gaan of zij daar konden leven zoals de oude Kelten dat hadden gedaan, 300 jaar voor de ge boorte van Christus. De proefneming had een jaar moeten duren maar de kleine Nicolas Ainsworth was ziek geworden en behoefte mo derne medische behandeling. Toen besloot het hele gezin maar naar huis terug te keren. De 'primitieven' van thans ver schilden van de echte destijds doordat zij; voor- behoedspillen mochten ge bruiken, nu en dan bezocht werden door artsen en door dat de kinderen gedurende een uur per dag schoollessen kregen. Het gebrek aan hygiëne, aldus mevrouw Ainsworth, was groot geweest 'ik geloof wel dat we het tegenwoordig overdrijven, maar helemaal zonder is ook niets'. De kinderen hadden het fijn gehad, ook zonder televisie. Zij maakten hun eigen speel goed en hadden er het meest plezier in het werk van vol wassenen na te doen. 'Wij ge loven dat zij na die primiteve tijd meer onafhankelijk zijn geworden dan andere kinde ren van hun leeftijd', aldus de moeder. MAPOETOiSP) Er/ijndetails van een uitgebreide schending van het VN -em bargo legen Rhodesie aan het licht gekomen nadat het leger van Mozambique een DC-4 vliegtuig had neergehaald dat /ijn luehtuim schond. Het gaat om een operatie waarbij een familielid van president Mo boetoe van Zaire is be trokken. Het vliegtuig dat op weg was van de Rhodesische hoofdstad Salisbury naar Loemboebasji in oostelijk Zaïre werd een week geleden met het invallen van de schemering neergeschoten. Het was vermoedelijk geraakt door raketten die op geluid afgaan en moest een nood landing maken op een zand bank in de Zambesi rivier, waar het met een biandende vleugel neerkwam. De twee vliegers, beiden Bel gen, overleefde het ongeluk ongedeerd en zitten nu in Mo zambique gevangen. Mozam- bicaanse soldaten vonden in het vliegtuig achteneenhalf ton Rhodesisch vlees dat il legaal naar Zaïre werd uitge voerd. De 57 jarige eerste pi loot Leopold Mouzon ver telde in zijn gevangenschap dat het vliegtuig eigendom was van een maatschappij in Zaire. African Lux genaamd. Deze maatschappij is het eigendom van een neef van president Moboetoe. Mouzon zei dat hij niet wist of Mo boetoe zelf ook belangen heeft in deze zaak, maar. zo voegde hij er aan toe: „Mo boetoe is eigenaar van alles in Zaïre, dat weet iedereen Hij vertelde ook dat African Lux zich twee DC—1 s had aange schaft. Ze waren gekocht van Wenela, een maatschappij die voor Zuid Afiika mijn werkers recixitcert en trans porteert uit buurlanden. Een van die twee was in juni al in Botswana neergeschoten. Veertig vluchten De operatie waarmee het em bargo werd doorbroken be gon eind augustus. De doch termaatschappij die charters voor African Lux vliegt en in schrijving heeft aangevraagd MOSKOU (Reuter) - De Russische staats- en partijleider Leonid Breznjev die deze week verstek liet gaan op een bijeenkomst van de opperste Sowjet, is „lichtelijk ongesteld", zo is in Russische kringen te Moskou vernomen. Volgens hen houdt Brezjnjev, die maandag 71 wordt, op het ogen blik rust. „Er is niets ernstigs aan de hand", zo werd er aan toege voegd. De Sowjet-leider zou slachtoffer zijn van een griepepi demie, waardoor in de Sowjet- hoofdstad enige scholen tijdelijk zijn gesloten. onder de naam Trans Air Cargo, heeft ongeveer veertig vluchten uitgevoerd waar mee ongeveer driehonderd ton Rhodesisch vlees naar Loeboemhasji werd ge bracht. De enige herken ningstekens op het vliegtuig bestaan volgens Mouzon uit het registratienummer en een vlag van Zaïre aan weerszijden. Een merkwaardige kant van deze hele operatie is dat het vliegtuig van African Lux en andere vliegtuigen die de sancties doorbreken kenne lijk over Zambia vliegen met officiële toestemming, hoewel Zambia zegt de sanc ties van de Verenigde Naties tegen Rhodesie te ondersteu- Mouzon vertelde dat zijn firma Zambia eenvoudigweg 72 uur van tevoren op de hoogte stelt van een komende vlucht. In die telexboodschap staan de naam van de gezagwoerder, de aard van de vracht, het re gistratienummer en de be stemming van het toestel. Volgens de Zambiaanse re gels geldt dat als er binnen 72 uur geen negatief antwoord is, hetantwoord positief luidt. Hij zei ook dat een aantal keren vliegtuigen van zijn maat schappij van de controletoren van Loesaka opdracht had den gekregen te landen. Maar na een kort oponthoud moch ten ze altijd weer vertrekken met hun illegale lading. Mouzon vertelt: „Ik heb deze maand drie van deze trips naar Rhodesie gemaakt. Die vierde werd plotseling afge broken De Mozambicaanse autoriteiten hebben hem en zijn co-pilot Jean-Pierre Ni- belle gezegd dat zij het lucht ruim van het land hebben ge schonden en het embargo van de VN hebben overtreden. De twee Belgen hielden vol dat ze boven Mozambique waren verdwaald, maar ze kunnen op een behoorlijk lange ge vangenisstraf rekenen. Volgens Mouzon is er minstens een andere Zaïrese maat- chappij, Zaïre Air Services van John Djoengoezoengoe. ook betrokken hij vluchten waarmee de sancties worden ontdoken. Dinsdags was nog officieel gemeld dat Brezjnjev een lange en „kleurrijke" rede over de econo mie had afgestoken op een bij eenkomst van het centrale par- tijcomité. Toen de dag daarop het parlement voor de winterzitting bijeenkwam, bleef zijn plaats leeg. De laatste keer dat de par tijleider in het openbaar ver scheen. was op 7 december toen hij met andere hoogwaardig heidsbekleders als slippedrager optrad bij de begrafenis van maarschalk Alexander Wasi- lewsky. BELGRADO Er is in de Joegos lavische hoofdstad Belgrado in een halfjaar heel wat veranderd. Na de start van de conferentie over veiligheid en samenwerking op 15 juni kon je 's avonds met duizenden anderen heerlijk langs de Donau wandelen. Nu hulpt een bepoedersuikert winters Belgrado zich in een kille mist. Het lijkt erop dat dit beeld ook past op de stand van zake bij de conferentie. Door Jan Werts Na een voorbereidende ronde in juni en juli gingen de afgevaar digden van de VS. Canada en 33 West- en Oosteuropese landen op 4 oktober van start. Volgens de agenda en de bedoelingen van de communistische deelnemers zou de conferentie volgende week geëindigd zijn Twee eneenhaif jaar na de met veel speetakel omgeven onderteke ning van de slotakte van Hels tik) hadden we dan nu geweten hoe kapitalistische, communistische en niet gebonden landen zich voorstellen bij het zo vrede lievend mogelijk de tachtiger ja ren in te gaan. Na elf weken confereren is men eigenlijk nog steeds om die cen trale vraag heen aan het draaien. "Komt er een verklaring waaruit blijkt dat beide partijen erkennen dat ze beloofde mensenrechten ook toestaan en dat het daar de afgelopen twee jaar soms aan heeft ontbroken?". Wie met de diplomaten hier spreekt krijgt eerder de indruk dat ze elkaar flink zitten te behakketakken. Zoals deze werk toen de p-ositie van de vrouw in een van de werk groepen aar. positie orde was. De communistische wereld heeft de mond vol over haar volwaardige rol in hun samenleving Toen de Haagse mevrouw Anne dé Bijll Naehenius, lid van de Ne derlandse delegatie, vroeg waarom de Sowjet-Unie, Polen en andere landen toch zo weinig vrouw -n n hun delegatie hadden kreeg zij te horen dat zware ar beid in Polen voor de vrouw bij de wet is verboden. Hoewel dit "congres" van Belgrado dus nog maar weinig vordert krijgje als waarnemer niet direct de indruk dat er hier veel 'ge danst" wordt. De strenge Joegoslavische veiligheidsagen ten die je iedere morgen uitvoerig fouilleren voordat je het Sava- centrum binnen mag. de vol strekt zakelijke sfeer daarbinnen met een kappersachtig sfeermu ziekje op de achtergrond en nijver tikkende collega's om je heen geven je eerder de indruk datje bij een van de vaak overda dig luxueus uitgevoerde Neder landse banken aan heiwerk bent. Stromen kritiek Eigenlijk was het de bedoeling dat de Westcuropese landen met de VS en Canada op ontspanning gerichte debatten zouden hou den. Het is natuurlijk maar wat je daaronder wilt verstaan Tol nj toe hebben de westelijke deel nemers zich er vaak mee bezig gehouden stromen kritiek te spuien op de communistisch georiënteerde deelnemers over de misselijke manier waarop die met de rechten van de indivi duele burgers menen te mogen omspringen. Dat lucht natuurlijk wel op, maar of het de ontspan ning bevordert? Dat is eigenlijk tot nu toe alles en volgens de westelijke deelne mers hier is het tegelijk heel wat, omdat bij de start bepaald niet vaststond of de Russen, Tsje chen, Polen en andere marxis tisch geïnspireerde deelnemers wel bereid zouden zijn onze klachten te aanhoren. De Atlantische raad, hoogste or gaan van de NAVO en vorige week in Brussel bijeen, sluit in haar jongste communique daar dan ook handig bij aan. De minis ters van buitenlandse zaken vat ten de Belgrado-besprekingen goed samen wanneer zu con- eludeion dat. hoewel enige v«vu uitgang i.s geboekt op be paalde gebieden, er nog heel wat te doen blijft bij het verbeteren van de betrekkingen tussen sta ten en het verzekeren van de rechten en het welzijn van de in dividuele mens". Zij blijven ech ter hoopvol, "onder erkenning van het feit dat het een zaak van lange adem is". Veel meer Daarmee draaiden de NAVO-lan- den hun beleid 180 graden om. Twee jaar geleden hebben zij zich met lange tanden aan de onder tekening van de slotakte van Hel sinki gezet. Onder veel kritiek uit eigen kringen, omdat de na de oorlog in Europa door Stalin ge trokken grenzen met deze slo takte min of meer bevroren wer den. De papieren erkenning van het bestaan van individuele men selijke vrijheden, zelfs wanneer rlie niet bij de ideeën van de heer sende machten passen, door de communistische ondertekenaars heeft de voorbije twee jaar echter veel meer opgeleverd dan ver wacht. Twee jaar geleden was het westen nauwelijks te porren voor deze Belgrado-conferentie, nu zien we het allemaal als een zaak van lange adem, zodat er nog wel enkele vervolg-conferenties zul len komen. Met deze vorm van ontspanning beoogt het westen immers het op langere termijn in beweging zet ten van de interne verhoudingen in de Sowjet-Unie en de daarmee verwante staten. De acties daar van mensen die op hun streep gaan staan, comite's oprichten, en verklaringen uitproberen te delen aan hun medeburgers moe ten mogelijk blijven. Ze zullen de bevolking ginds tot twijfels opver het eén-partij-systccm kunnen brengen. Geen vergelijk Terug naar de conferentie, die deze week op een dood spoor leek te staan. Na drie maanden is er nog geen kans op een vergelijk ever de beoordeling van twee jaar ei - varingen met de slotakte. Vol gens de agenda had het werk al af moeten zijn. waarna er dan vol gende week een slotcommuni qué in elkaar zou worden getim merd. Zoals te verwachten spelen de VS en de Sowjet-Unie hier de hoofd rol. De Amerikaanse ambassa deur Goldberg neemt er geen ge noegen mee wanneer hier slechts in vrijblijvende bewoordingen conclusies getrokken zouden worden over verdergaande cul turele uitwisselingen, gezamen lijke milieu-, en wellicht pok vei - voers- en energie-conferenties en een voortgaand streven naar ontwapening. De Sowjet-Unie zou het daar liefst bij hebben gelaten. De Russen zijn als de dood voor al dat gedoe rond de mensenrechten en wijzen er iedereen (terecht) op dat "Helsinki" veel en veel meer omvat. Maar de VS kunnen, na de pleidooien van president Carter, geen genoegen meer nemen met minder dan een wederzijdse be lofte de hele Helsinki-akte, inclu sief de mensenrechten, te realise ren. Althans daarnaar te streven.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9