„Molukse" bankier gedagvaard Grote groei haven Rotterdam voorbij BUITENOM SER wil landelijke wet bevoegdheden gemeenten Verhoor in zaak tegen onbekende verdachten PRONK: GELD NODIG HISTORISCH ONDERZOEK IN DERDE WERELD Hotels 'te duur' Snuf (1) Snuf (2) Rembrandt (1) Rembrandt (2) Snuf (3) Kabinet BINNENDOOR ZATERDAG 17 DECEMBER 1077 BINNENLAND PAGINA DEN HAAG (ANP) - De Sociaal-Economi sche Raad heeft gisteren desgevraagd een advies aan de minister van sociale zaken vastgesteld waarin de raad unaniem uit spreekt dat het aanbeveling verdient de bevoegdheden van gemeenten en andere lagere overheden op het gebied van vesti ging van ondernemingen te regelen in een landelijke wet. De raad verenigde zich met het standpunt zoals dat door de com missie van voorbereiding in het ontwerp advies was neergelegd. De raad bleef, eveneens overeenkomstig de standpunten in dat ontwerp-advies, ver deeld over een beoordeling van in het bij zonder het besluit inzake een sociaal ves tigingsbeleid van de gemeenteraad van Rotterdam. Dat besluit heeft betrekking op de besluitvorming van de gemeente raad van het in huur of erfpacht uitgeven van gemeentegronden ten behoeve van de vestiging en uitbreiding van bedrijven en instellingen. Het besluit regelt de proce dure die burgemeester en wethouders van Rotterdam moeten volgen in het kader van de gemeentelijke besluitvorming. Het verschil van inzicht in de SER heeft be trekking op de door B en W van Rot terdam gevraagde verklaring over het door de onderneming met de werkne mersorganisaties te voeren overleg over, onder meer, sociale maatstaven. Bij han dopsteken bleek gistermiddag in de ver gadering van de SER dat het merendeel der kroonleden van de raad het standpunt van de werkgevers steunde: 23 handen toonden dat aan. De opstekers daarvan achten het principieel onjuist dat de gemeente de onderneming praktisch gesproken verplicht tot overleg, terwijl dat aan de contractsvrijheid van partijen voorbehouden moet blijven. De werknemersdelegatie, die voor zulk ver plicht overleg is, kreeg elf handen om hoog, waarbij een van kroonlid mevr. E. J. Sevenhuijsen-Hoogewooning. Eenzelfde beeld van opgestoken handen vertoonde zich bij het oordeel over de vraag of gemeenten al dan niet de vrijheid moeten hebben om op experimentele ba sis een sociaal vestigingsstatuut te ont wikkelen gedurende de periode dat er nog geen wettelijke regeling inzake een ge meentelijk vestigingsbeleid is. De werk nemersdelegatie die voor dergelijke ex perimenten is, kreeg van de kroonleden alleen de hand van mevrouw Seven huijsen-Hoogewooning omhoog. Het me rendeel der kroonleden schaarde zich aan de kant van de werkgeversdelegatie, die tegen proefnemingen in de overgangsfase ASSEN De rechter-commissaris in Assen heeft de Bra bantse bankier H. J.Owel gedagvaard voor "een getuigen verhoor in een zaak tegen onbekende verdachten De bankier houdt kantoor op de Belgisch-Nederlandse grens in Baarle-Hertog. Zijn kantoor werd op 21 november doorzocht door Nederlandse en Belgische politiemannen. SCHIPHOL - De beste Neder landse persfoto van het jaar, bekrooond met de Zilveren Camera" is toegekend aan Theo Terwiel, foto-journalist bij de Telegraaf voor deze op name tijdens de treinkaping bij de Punt. De foto is getiteld Angstige mi nuten voor één van de treinpassagiers" '(van één onzer verslaggevers) LEIDEN - De voormalige minister van ontwikkelingssamen werking drs Jan Pronk zal zijn opvolger straks adviseren geld uit te trekken voor weten schappelijk historisch onderzoek over de ontwikkelingslanden en wat daarmee samenhangt. "Van het research-budget - en dat is een enorm omvangrijk budget - is tot nu toe nauwelijks enig his torisch onderzoek gerealiseerd", zei Pronk gisteren in Leiden, waar hij een inleiding hield over de waarde van historisch onder zoek voor de ontwikkelingslan den. Pronk was uitgenodigd door de Werkgroep voor de Geschiedenis van de Europese Expansie van de Leidse universiteit. Deze werk groep presenteerde gisteren het eerste deel van een nieuwe reeks vergelijkende studies over buitenlandse geschiedenis. De werkgroep werd in 1974 opge richt om de wetenschapsbeoefe ning op dit gebied te bevorderen, concreet heeft zij zich tot taak ge steld de historische betrekkingen tussen Europa en de Derde We reld te onderzoeken. Dat gebeurt vanuit verschillende invalshoe ken, zoals geschiedenis, econo mie, antropologie, indologie en sinologie. Drs. Pronk zei het onderzoek van de werkgroep naar de geschiede nis van internationale samen hangen uiterst relevant te vinden voor het beïnvloeden van proces sen en het beleid ten behoeve van de Derde wereld. "Het is nuttig om te weten hoe het vroeger was", aldus Pronk, die dat il lustreerde door te wijzen op het belang van de ontstaansgeschie denis van de Molukse kwestie bij de aanpak ervan. Als voorwaarde voor het historisch onderzoek van de werkgroep vond Pronk het van groot belang dat dit "multidisciplinair" ge beurde, d.w.z. niet alleen vanuit bijvoorbeeld de economie gere deneerd, maar ook vanuit andere wetenschappelijke vakgebieden. Politiek - en daar gaat het historisch onderzoek op gang zou worden gebracht. "Bevrijding", aldus Pronk, „is ook het door zien, het begrijpen van de eigen geschiedenis van je land. Dat leidt tot een stuk bewustwording van je eigen situatie en van de mogelijkheden die je hebt om in die situatie wijzigingen aan te brengen". SCHIPHOL - De minister Pronk heeft een funktie als penningmeester in de com missie-Brandt. De commissie Brandt is een ini tiatief van de Duitse socialist Willy Brandt. De commissie zal zich met de problematiek van de ontwikkelingssamenwerking gaan bezig houden. Witkar terug AMSTERDAM - De Am sterdamse witkarren, die bijna een jaar hebben stil gestaan, komen volgend jaar terug. Het systeem is drastisch verbeterd. De stroomafnemers boven de karren zijn ver nieuwd en de laadrails die vroeger nogal vaak haperden zijn verbeterd. Begin januari gaat het station op de Elandsgracht open. Drie andere stations moeten voor de zomer open gaan. De wit- karstatioyis zijn niet meer bemand. Vijfhonderd van de 3000 leden van de witkarver- eniging hebben al een eigen sleutel besteld. Daarmee kun nen ze de witkar bedienen. Volgens Owel - ooit eens zaakgelas tigde in Brussel van de Zuidmo- lukse regering in ballingschap - doet de Nederlandse justitie een onderzoek naar pogingen om een vrije aftocht te verkrijgen voor de Zuidmolukse treinkapers toen die in mei en juni een intercity vasthielden bij de Punt. Owel: "De justitie zoekt naar cor respondentie tussen de regering van de RMS en een vreemde mo gendheid". Volgens de rijkspo litie gaat het echter om verboden vuurwapenbezit en om geschrif ten die in strijd zouden zijn met de wet op het bankwezen. Rech ter-commissaris, mr. J. A. van Riessen uit Groningen, die tij delijk verbonden is aan de recht bank in Assen, wil niet ingaan op de veronderstellingen van Owel. "Ik geef geen inlichtingen over een zaak waar ik nog mee bezig ben", aldus mr. van Riessen. Hij geeft ook geen commentaar op een tweede bewering van de bankier uit Brabant. Volgens Owel heeft zijn zaak alles te ma ken met de aanhouding van de Zuidmolukse leidster mevrouw Soumokil. Ook zij i Owel door mr.Van Riessen hoord omdat de justitie meer wil weten over pogingen om tijdens de treinkaping een aftocht te or ganiseren voor de kapers. Dat laatste bestrijdt mevrouw Soumokils advocaat mr. W.G.A. Kousemaker uit Breda. Hij was niet bij het verhoor aanwezig, maar volgens hem draait het on derzoek om verboden vuurwa penbezit en zeker niet om de on derhandelingen met de treinka pers. Rechter-commissaris Van Riessen heeft ook een medewerkster van Owel gedagvaard voor verhoor. Het is mevrouw B. Risamena- patty, tijdelijk zaakgelastigde van de "handelvertegenwoordi- ging van de rms" in Brussel. Zij zal geen verklaring afleggen. Mevrouw Risamenapatty be roept zich op diplomatieke on schendbaarheid. Ook bankier Owel, is niet van plan te getuigen. "Ik woon in Belgie en daar kan de ann van de Nederlandse justitie mij toch niet grijpen", aldus Owel. Rechter-commissaris Van Riessen kan wel ui het kader van een zo genaamd rogatoire overeen komst een Belgische onder- zoekrechter verzoekeir of deze een lijstje vragen voor te leggen aan de bankier. Maar daarop hoeft deze niet te ant woorden, want de Nederlandse rechtsmacht is niet over te dra gen. _™lg.?"s AMSTERDAM - De Amsterdamse hotels zijn dit jaar gecon fronteerd met een sterke daling in het aantal overnachtingen. Was de hoofdstad in '76 nog goed voor 3,8 miljoen overnachtingen, dit jaar zullen dat er (volgens voorlopige gegevens) 70.000 minder zijn. Dat zei directeur A. F. Luyken van de Amsterdamse VVV gisteren op de jaarvergadering van de ver eniging. Volgens hem komt het door de harde gulden: Nederland is „te duur" voor toeristen uit bij voorbeeld Frankrijk en Enge land, landen met een zwakke va luta. ROTTERDAM (ANP) - Ook al zou de overslag van goederen in de Rotterdamse haven de komende jaren wel toenemen, de tijd van een grote groei is voorbij. Dit jaar moet er rekening mee worden ge houden, dat de overslag minder zal zijn dan vorig jaar. Volgend jaar zal de behandeling van goederen met slechts een a twee procent toenemen. Dit zei de voorzitter mr. L. J. Pieters van de scheepvaartvereniging Zuid gisteren in een toelichting op de beleidsnota van de A.V.Z. De overslag van 287,8 miljoen ton van vorig jaar zal over 1977 niet worden gehaald. Dit is onder meer het gevolg van een teruglo pende olie-aanvoer, de haven staking in februari van dit jaar en de stakingen in de Amerikaanse havens. Als gevolg van deze laatste acties, die negen weken duurden, heeft de Rotterdamse haven een overslag van 80.000 laadkisten gemist pen. Ondanks die stijging van de overslag van 273,2 in 1975 naar 287,8 miljoen ton vorig jaar liep het aandeel van de Rotterdamse haven in de goederenoverslag van Hamburg, Bremen, Antwer pen. Le Havre, Marseille, Genua en Rotterdam tesamen terug van 43,6 naar 43,1 procent. Zonder de 183,7 miljoen ton olie was de da ling wat groter. Afgaande op de voorlopige cijfers van 1977 zal deze daling voortzetten, aldus de voorzitter. In de eerste helft van dit jaar roeide Rotterdam nog met twee procent, terwijl andere havens groeicijfers van vier tot dertien procent te zien gaven. In de tweede helft van dit jaar is de goederenoverslag echter sterk gedaald. Over de eerste negen maanden is er een daling van 1,6 procent geconstateerd. De voorzitter van een scheepvaart vereniging sprak de verwachting uit, dat de goederenoverslag in de Rotterdamse haven tot 1990 zal toenemen tot 500 miljoen ton. De bedrijven zullen echter de nodige investeringen moeten doen. De vereniging dringt daarom bij de gemeenschappelijke en de rijks overheid aan op het verlenen van meer faciliteiten. „Het belang van de Rotterdamse haven wordt momenteel vooral bij de ge meente Rotterdam onderschat", aldus Pieters, „de herstructure ring van de oude havens verloopt traag", zei hij. De werkgelegen heid in de haven loopt geen ge vaar, zo stelde de SVZ-voorzitter vast, ook al kan hij de vakbonden geen harde garanties geven voor het behoud van de arbeidsplaat- Koekoek pleegde geen fraude ARNHEM (ANP) - Uit een in- middels afgesloten re chercheonderzoek is geble ken dat Boerenpartijleider H. Koekoek uit Bennekom geen frauduleuze handelingen met partijfinanciën heeft ge pleegd. Op 31 augustus diende het lid van de Boerenpartij M. van Muyden uit Utrecht bij de Arnhemse officier schriftelijk klachten in tegen het tweede-kamerlid van de Boerenpartij en verzocht hij een onderzoek te laten in stellen naar de vraag of de heer Koekoek zich had schuldig gemaakt aan ver duistering. Daarbij zou het gaan om gelden van de Boerenpartij, zoals lidmaat schapsgelden, abonnements gelden, giften en andere be talingen. per definitie multidisciplinair, Als gevolg van deze ontwikkeling aldus Pronk. Hij zei verder dat het nuttig zou zijn als ook in de Derde Wereld zelf het aandeel van Rotterdam i goederenomslag van de zeven Westeuropese havens teruggelo- ADVERTENTIE "INTERMEU8ELS SPECIALE KERSTPRIJS 'mm Als speciale Kerstprijs een grandioos interieur ter waarde van f 8.000,- inkl BTW Kompleet met een gratis woonplan. PUZZELAKTIE T B V. BUITENLANDSE RMS-ideaal kan op vier manieren tot stand komen BOVENSMILDE (ANP) - Er zijn vier mogelijkheden om het ideaal van de RMS te verwezenlijken. Dat meent mr. Usman Santi, minister van buitenlandse zaken in het kabinet Manusama. Hij sprak gistermiddag in Bovensmilde op het tweedaagse congres dat op de werkgroep Molukse jongeren gisteren en vandaag in Bovensmilde wordt gehouden. Men wil tijdens deze twee dagen de Molukse zaak in breder perspectief bespre ken. Als eerste mogelijkheid om de vrijheid te bereiken is er volgens mr. Santi het zelfbeschikkingsrecht. Daarvoor is steun te verkrijgen van veel lan den en met behulp van de Verenigde Naties zal het ideaal kunnen wor den verwezenlijkt. Een tweede mogelijkheid is overleg met Indonesië maar dat zal, volgens mr. Santi, niet veel opleveren. Zeker zal dan geen onafhankelijke repu bliek worden bereikt. Toch meent hij dat deze mogelijkheid het probe ren waard is. Als derde mogelijkheid gaf hij aan een coalitie met andere onderdrukte minderheden. Overal in de wereld dreigen minderheden onder te gaan. Als vierde mogelijkheid zou samenwerking met andere onderdrukte volken in Indonesië kunnen worden gezocht. "Maar", aldus de heer Santi, "laat ons nuchter zijn want Indonesië heeft een machtig leger". Eén van de grote warenhuizen wijdde deze week een pa gina-grote advertentie aan allerlei electronische snufjes die de Vooruitgang binnen ons bereik of dat van onze stoffelijk iets meer bedeelde naasten heeft gebracht. Het meeste, zo heb ik mij ooit eens laten vertellen, hebben wij te danken aan het ruimteonder zoek. Het televisiescherm wordt heel snel een bron van groot vermaak; dat zal tijd worden na 26 jaar. Voetbal, tennis, drijfjacht en verge lijkbare electronische recrea tie worden mogelijk. De bal of de prooi lichten vrolijk op op de ontvanger. Op uw knieën achter het zitmeubel kunt u een niet van echt te onder scheiden machinepistool op de 66-centimeterbuis richten, door de koptelefoons hoort u het meedogenloos geratel van de kogelketen. Nee, Arm strong en al die anderen, heb ben niet tevergeefs voet op de maan gezet. Het allermooiste op die pagina is natuurlijk de electrische schaakcomputer. Voor 895 gulden heeft u hem in huis en u bent voor uw leven verlost van boerende, neuspeute rende of rokende tegenspe lers van vlees en bloed. Als het met die dingen gaat, zoals met de rekenmachientjes, dan is er één goede wenk om mee te beginnen. Nog een jaartje of twee wachten en u koopt zo'n ding voor één- tiende van de prijs. Onze schaakmedewerker heeft destijds al eens met dit ver nuftige apparaatje ken nisgemaakt en ik put voor mijn opmerkingen tevens enigszins uit zijn notities. Het blijkt dat er voor het gebruik van het ding slechts aan twee aanvangsvoorwaarden dient te worden voldaan: men moet de spelregels van het schaak spel beheersen en er dient een stopcontact in de buurt te zijn. De speler doet een zet en het antwoord volgt automa tisch. De computer is geprog rammeerd met drie niveau's van Speelsterkte: dat van be ginners, van gevorderden en van de hele diepe denkers. Er is hoop voor de mensheid. Want ofschoon het geval logi sche, correcte en spitse zetten doet, blijft hij je op den duur alleen de baas wanneer je het na jaren moed, beleid en trouw, toch niet verder hebt gebracht dan de derde klasse onderbond, of wanneer je bo- ter-kaas-en-eieren een denk sport blijft noemen, nadat je met halma hebt kennisge maakt. Met andere woorden: een beetje schaker neemt-ie niet te grazen. Zo'n schaker is dan zeven miljoen gulden waard, want dat is het bedrag, aldus de advertentie, dat een andere computer kostte, die erin slaagde zijn electroni sche opponent wél te ver slaan. Wit Leids kampioen, zwart de schaakcomputer. I.e2-e4; e7-e5 2.Pgl-f3; Pb8-c6. 3 Lfl-c4; Pg8-f6. 4 Pf3-g5; d7-d5. 5.e4xd5; Pf6xd5?. 6 Pg5xf"7Ke8xf7. 7.Ddl-f3 schaak; Kf7-e6. 8.Pbl-c3; Pc6-d4? 9.Lc4xd5 schaak; Ke6-e7? 10.Df3-f7 schaak; Ke7-d6. ll.Pc3-e4 mat. Ik zei het al; er is nog hoop voor de mensheid. En voorlopig mag de schaakcomputer best uit het stopcontact als de kerstlichtjes aan moeten. Deze week was het dringen rond Rembrandt. De nieuwe film van Jos Stelling beleefde na een uitgekiende voorpu- bliciteit zijn première in aan wezigheid van koningin Ju liana en prinses Beatrix. Ook de televisie besteedde in "Openbaar Kunstbezit" aan dacht aan de grootste schilder die deze moerasdelta heeft voortgebracht. Met dat soort zaken rond grote schilder zus of grote schrijver zo is het altijd oppassen ge blazen. Hij moet opdraven en de hoop is dat hij zoveel licht verspreidt dat een ander, bij voorbeeld de maker van een film over hem, zich weldadig in dat licht kan baden. Ik heb de film van Stelling nog niet gezien. Mijn oordeel houdt u dus nog tegoed, maar het verwijt, vervat in de vo rige alinea, heb ik hier en daar in een filmkritiek kunnen le- De t.v.-film van Openbaar Kunstbezit toonde één na- schilderaar. Ieder groot mu seum kent ze; het is bijna een statussymbool. Zo'n man netje in een fluwelen jasje aan de schildersezel. Het straatje van Vermeer wordt nog eens opnieuw geplaveid, het laan tje van Ruysdael wordt nog eens met bomen beplant. De Mona Lisa en de Nachtwacht zijn in dit verband natuurlijk absolute toppers. Over de mo tieven van deze copiëerders met de verfkwast komt men niet zo gemakkelijk iets ge waar. Het is te gemakkelijk om te zeggen dat ze het als een "uitdaging" ervaren. Een on bruikbaar woord, gedeva lueerd en volstrekt zinledig, sinds elke nieuwe benoemde voetbaltrainer, burgemeester of cabaretier dat bezigt. Er is geen sprake van dat die naschilderaar meent om Rembrandt of Da Vinei te kunnen evenaren. Zo probeer ik op de piano wel eens gelijk op te spelen met Alfred Bren- del op de plaat. Een onder neming die vanzelfsprekend tot mislukken is gedoemd, maar tegelijkertijd een intens 1 genot verschaft. Heel even binnen de tempel kijken, voordat je er door de hoge priester wordt uitgeschopt. Zo gauw men gaat schilderen, filmen of pianospelen met een boodschap wordt het een stukje moeilijker. Als ik dat affiche van Jos Stelling zie met die natuurgetrouwe kop van de oude meester en daar onder "Rembrandt fecit 1669", dan denk ik, weet Rembrandt daar zelf wel van? Intussen is het schaakcompu tertje niets menselijks vreemd. Zo leert het bijvoor beeld niet van zijn eigen fou ten. Onze schaakmedewerker schrijft "heeft men eenmaal een winstpartij gevonden dan kan die oneindig veel malen herhaald worden. Het is in zo'n geval zaak dat de speler van zijn vorige partij afwijkt, want de computer doet dat niet uit zichzelf. De speelsterkte van de computer neemt dus nooit toe". Wat de schaakcomputer met name in het koninkrijk der Nederlanden zeer populair zal maken, is dat hij hecht aan vastomlijnde principes, waarvan nimmer wordt af geweken: pion in centrum, paarden en lopers ontwikke len, torens op open lijn. Alles wat meer dan een paar zetten vooruitdenken behoeft, is hem te machtig. Opvallend feit, zegt nogmaals onze schaakmedewerker, is dat het verschil in de geprog rammeerde spelniveau's niet erg groot is, ofschoon de computer op het hoogste een halve minuut "nadenkt". Zo geschieden er op niveau twee geregeld betere zetten dan op niveau drie. Ziehier dan nog een partijtje, voor een doelmatig verkoop gesprek wat minder geschikt. Het scheelde niks, maar de va caturebank voor de radio hoefde net niet te worden in geschakeld: "katholiek beoogd minister-president zoekt reformatorische man nenbroeders, anti-revolutio naire maatschappijvisie ge wenst, non-valeurs, ijdel tuiten en luiaards gelieven niet te solliciteren. Van de selectieprocedure zal geen psychologisch onderzoek deel uitmaken". Goed, zo ver is het niet gekomen. De rec- tor-magnificus van de Vrije Universiteit, kweekplaats voor anti-revolutionaire ge zagsdragers heeft er nog een nachtje over liggen woelen, twee jaar terug nog onbe kommerd notabel in de Ach terhoek en nu met Hare Ma jesteit op de paleistrappen. En dan drs. De Koning, ge waardeerd columnist in deze krant beantwoordde even eens de lokroep van den Dries, zoals de oüd-colum- niste Til Gardeniers dat al eerder deed. Zeer gemengde gevoelens zijn op hun plaats. Wie zijn politieke toekomst wil veiligstellen, wordt enige tijd columnist in het Leidsch Dagblad/Alphens Dagblad en de ministerssteek kan hem of haar nauwelijks meer ont gaan. Wie hebben we nu nog over? Henk Molleman en An- nelien Kappeyne. Hé, dat is interessant! HAN MULDER Mr. Usman Santi. minister van Buitenlandse Zaken in het kabinet Manusama van de RMS.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7