Zondagsschool anders De levende hond en de dode leeuw Kerk moet houvast bieden „Chantepie9 laat zien hoe het dan wèl is Eerste Zeeuwse kerk naar stichting KERKDIENSTEN sijigl ZATERDAG 17 DECEMBER 1977 Vandaag is het tien jaar geleden dat bisschop Ernst van Breda zijn ambt aanvaardde. In een uitvoe rig vraaggesprek met het bis domblad "Over-weg" zegt de bis schop op een vraag over de te genwoordige situatie in de kerk, dat hij deze tijd ervaart als een nieuw begin. "Er is nog veel niet verwezenlijkt en nog méér niet verwerkt. Wan neer het erom gaat, de vernieu wing van de kerk overeenkom stig het evangelie en naar de eisen van de tijd in praktijk te brengeh doen zich grote weerstanden van allerlei aard voor". Dat is voor bisschop Ernst echter alleen maar reden om vol te houden, "want ik vind dat er een nieuwe tijd gekomen is voor het pas toraat, met grote kansen". Er is een teruggang in de massale deelneming aan het kerkelijke leven, maar een vooruitgang in het gezamenlijk willen dragen van verantwoordelijkheid voor geloof, kerk en opdracht van de kerk in de samenleving. De bisschop hoopt vurig, dat er ook binnen de kerk een beweging zal komen van jongeren voor jonge ren. Maar dan moeten kerk en jongeren wel naar elkaar toeko men. Nti staan vele jongeren on der de pressie om arte fiaKeu. me* name zou de kerk de zorgen van de jongeren, zoals de werkloos heid, meer moeten delen. Wat de toekomst betreft verwacht bisschop Ernst, dat er een nieuwe binding van geloof en kerk tot stand zal komen waarbij de ruimte voor het persoonlijke ge loof en geweten bewaard blijft. "Het is een belangrijke opdracht voor het pastoraat om tegelij kertijd houvast en ruimte te ge ven. De kerk richt zich tot vrije mensen die worden opgeroepen tot een keuze in eigen verant woordelijkheid. In een zich ka tholiek noemende kerk, die wil openstaan voor ieder mens en voor heel de mens kan het nooit gaan om één patroon van denken en doen. Vroeger toonden de Ne derlandse katholieken maar één patroon. Maar die tijd is voorbij. Afscheid prof. Hoenderdaal LEIDEN - Prof. dr. H.J. Hoender- daal (tegenwoordig wonende in Gorssel) heeft vandaag, wegens emeritaat per 1 januari, afscheid genomen als hoogleraar van het Remonstrant seminarium te Lei den. Dat gebeurde in Den Haag tijdens een buitengewone alge mene vergadering van bestuur der Remonstrantse Broeder schap, waarin ook de opvolger van prof. Hoenderdaal werd ge kozen: dr. E.J. Kuiper, predikant in Haarlem. De middagbijeen komst stond geheel in het teken van afscheid en verwelkoming. Nadat prof. Hoenderdaal (67) pre dikant was geweest in Boskoop, Rotterdam, Arnhem en Am sterdam, werd hij in 1958 be noemd aan het Remonstrants seminarium te Leiden, als opvol ger van prof. dr. G.J. Sirks. In 1948 was hij bij prof. dr. W.J. van Holk gepromoveerd tot doctor in de godgeleerdheid. Sinds 1960 heeft hij in Leiden als buiten gewoon hoogleraar de geschie denis van het arminianisme en de verhouding van christendom en cultuur gedoceerd. Zijn opvolger, dr. Kuiper, is 48 jaar. Hij was eerst remonstrants pre dikant in Den Haag en daarna in Dordrecht. Sinds 1966 is Haarlem zijn standplaats. LEIDEN - De kin derdiensten van de Vredeskerk hebben in de hal van dit kerk gebouw aan de Burg- gravenlaan een be scheiden tentoon stelling ingericht die ouders een indruk wil geven van dit „zon dagsschoolwerk". De leiding zal morgen na de dienst in de kerk bij de tafeltjes staan om desgewenst tekst en uitleg te geven. 's Avonds is er gelegenheid de kerst-adventsdienst bij te wonen. Die begint om 7 uur' (in de kerk). De leiding hoopt, dat zij het nieuwe jaar met veel kinderen kan beginnen. In de vorige eeuw begon ds. Daniël Chantepie de la Saus- saye in Leiden met zondags schoolwerk. Hoewel deze zondagsschool verschillende „standplaatsen" in de stad heeft gehad, zijn de kin derdiensten rond de Vredes kerk er een voortzetting van. Zij worden elke zondag ge houden in de Prinses Irene- school aan de Van Vollenho- venkade. Er komen gemid deld zo'n zestig kinderen. Roel Schats, voorzitter van de kinderdiensten, vermijdt be wust het woord „school". „Dat is nogal beladen. We zit ten niet mee/in de klas maar in de kring. Dat zegt eigenlijk alles over de sfeer". Er zijn vijf groepen: een speelgroep voor 3 tot 5 jaar, een ken- en doegroep voor 6 en 7 jaar, vertelgroepen voor 8 en 9 en 10 en 11 jaar en een gespreksgroep voor 12. „Expressie neemt in de dienst een belangrijke plaats in", vertelde Roel Schats. „Men mag van kinderen niet ver wachten, dat ze een uur lang stil zitten. De expressie is geen zaak op zichzelf, maar uitdrukking van wat verteld, is. Daaraan kun je zien hoe de kinderen het verhaal hebben opgevangen en verwerkt. En dat is soms heel anders dan de bedoeling was". Anders De leiding van „Chantepie" be staat voornamelijk uit mid delbare scholieren, leerlingen van de Pedagogische Aka- demie en studenten. Roel: „We hebben op het ogen blik voldoende leiding, maar het aantal kinderen laat wat te wensen over. Aan het fabel achtige eetal 600 uit de begin tijd van de zondagsschool (maar dat was dan wel uit de hele stad) hoeven we natuur lijk niet te denken. Maar het kunnen er wel meer dan 60 worden. Daarom willen wij met onze presentatie aan ouders laten zien, dat de zon dagsschool, waar zij vroeger misschien wel met tegenzin naartoe gingen, althans hier niet meer bestaat. Wij hebben tegenwoordig wel een paar dingen tegen. Er zijn gewoon minder kinderen in de wijk en een zondagsschool is nu eenmaal niet meer zo in de mode. De buitenwereld moet dan wel van ons horen, dat dit werk in allerlei opzicht anders is geworden". Morgen dus niet de Vredeskerk verlaten vóór in de hals te hebben rondgekeken. Ook ouders die de kerkdienst niet bijwonen zijn (na 11 uur) wel kom. Zij zijn wel beide dieren, de leeuw en de hond, maar er is veel ver schil. Zij zijn zelfs beide zoogdie ren, maar die overeenkomst doet het verschil niet minder zijn. De leeuw is de koning en de hond is de paria. De man, die hond en leeuw verge leek en aan wie ik u even wil her inneren, is namelijk niet de direc teur van een dierentuin, of van een zoo, als u dat beter verstaat, maar een joodse wijze. Voor hem was de hond niet het huisdier, dat u dwingt uw dagelijkse wande lingetje te maken, of die u in uw eenzaamheid gezelschap biedtde hond was voor hem de straat hond, de gladakker, zoals ze in het oude lndië zeiden, die van afval leeft en die je in de tropennacht hoort janken. Voor die oude joodse wijze is de leeuw niet het manenschuddend dier, dat de wil van de dompteur in het circus volbrengt, maar de koning der wildernis; wie zijn brullen hoort huivert tot in z'n ruggemerg. Wat een tegenstelling: de koning en de paria! Maar er zijn groter verschillen dan tussen machtig en zwak, rijk en arm. Er is een verschil, dat de te- genstellinq tussen leeuw en hond onbelangrijk maakt. De tegen stelling tussen levend en dood. De wijze Jood zegt: een levende hond is beter dan een dode leeuw. De levende hond is er beter aan toe; er is meer van hem te verwachten; er moet meer met hem gerekend worden dan met die dode leeuw. In de adventstijd wordt onze aan dacht gevraagd door allerlei ac ties om tegenstellingen in de we reld op te heffen. Wij mogen mee doen aan het werk van Amnesty International; wij kunnen onze solidariteit bewijzen door te ge ven voor de interkerkelijke actie Solidaridad. Dat is aoed. Misschien is het ook goed in deze tijd na te denken over die grootste te genstelling: levend en dood. De gelovige moet erkennen, dat hzt werk van God in de wereld niet veel aanzien heeft; tussen de machtige rijken van het vroegere Midden-Oosten was Israël onop vallend, geminacht zelfs. Als je moet vergelijken, dan zeg je: een hond tegenover een leeuw. Keizer Augustus was een leeuw en Jezus kwam in een kribbe te liggen. Verkijk u niet op de afmeting: een leeuw is groter dan een hond. Verkijk u niet op hun huid: de leeuw is mooier dan de hond.Ver kijk u niet op hun kracht: een leeuw is sterker dan een hond. De oude joodse wijze zegt: er is een tegenstelling, die alle andere te niet doet. Leven en dood. Van wie is meer te verwachten: van de Verenigde Naties of van de verdeelde kerken, van de macht hebbers in Moskou of vait de gelo vigen in verdrukking? Van de trotse rede van de mens, of van het angstige geloof? Een stem uit het verleden zegt: een levendhond is beter dan een dode leeuw. J.M. VLIJM neutronenbom. Met affiches en stencils gaan zij naar drukke pun ten, "om de mensen ervan te doordringen dat zij best kerst feest mogen vieren, maar daarbij wel moeten bedenken in wat voor sfeer ze dat doen". en Oosterland (Zeel.) kand. H.O. Molenaar Scheveningen; aange nomen het beroep vanwege de synode tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (secretaris binnenland Geref. Zendingsbond in de Herv. Kerk) W. van Laar Noordeloos; bedankt voor Schoonhoven A. Talsma Sprang, voor Winschoten A.D.H. Huysman Purmer, voor Nieuw- Amsterdam A.J. de Bue Scharnegoutum. Geref.Kerken: aangenomen naar Nieuwegein A. van der Kevie Lexmond. Geref. Kerken Vrijgemaakt: be dankt voor Enschede J. Slotman Dalfsen. Overleden: P. Boendermaker te Hilversum, 84 jaar, was van 1946 tot 1963 hoog leraar aan het luthers semina rium te Amsterdam. Actie op straat. Een aantal predikanten en leden van de hervormde gemeente in Amsterdam-Zuid voert vandaag in deze stad een actie tegen de De predikanten hebben een verkla ring opgesteld, waarin zij wijzen op de uitspraken van de her vormde synode in 1962 met be trekking tot het gebruik van kernwapens Die bevatten een duidelijke afkeuring van dit ge bruik. De actievoerders willen dat zoveel mogelijk mensen er bij de regering op aandringen, af te zien van de neutronenbom. Omdat plaatselijke acties meer vat hebben op de mensen, is men vandaag de straat opgegaan. Alle hervormden hebben bovendien een kaart gekregen, waarop ze hun afkeuring over de bom kun nen uitdrukken. Die kaarten gaan naar de synode. Op afstand. De tegenwoordig nogal eens gehoorde mening dat godsdienst een randverschijnsel zou zijn geworden of een cul tureel overblijfsel uit voorbije tj- den, is onjuist. Dat zegt de heer J. Peters, die maandag aan de ka tholieke universiteit van Nij megen promoveert tot doctor in de sociologie. Hij onderzocht een wijk in Nijmegen op kerkelijke godsdienstigheid en vindt op grond daarvan een genuanceer der oordeel op zijn plaats. Wel is er meer kerkelijkheid "op af stand" gekomen. Men blijft ech ter de kerk een voor mens en maatschappij noodzakelijke in stelling vinden. Kerstsamenzang. Woensdag 21 december om half 8 's avonds wordt in de Petruskerk aan de Lammenschansweg in Leiden een oecumenische kerst-samen- zang gehouden, voorbereid door de kerken van Leiden Zuid-Oost. Naast samenzang is er ook koor zang. Het gemengde koor en het jongerenkoor van de Petrus-pa rochie, het jeugdkoor van de Zuiderkerk ("Trumpets of the Lord") en het jongerenkoor van de Vredeskerk ("Emoena,') ver lenen medewerking. Voor iedereen. Dinsdagavond (20 december) om half acht houdt de Wereldzending van de evan gelist Johan Maasbach te Den Haag in het Evangeliecentrum Zijlsingel 2 in Leiden een "kerst feest voor iedereen". De gos pelgroep "The Travellers" en de zangeres Efi Knevel werken mee. Vandaag heeft de hervormde gemeente van Zierikzee, die over meer dan één kerk beschikt, de Grote Kerk overgedragen aan de stichting "Oude Zeeuwse kerken". Zij is nu van de verantwoordelijkheid en - wat nog belangrijker is - van de kosten af. Kerk''«Toepen te Heemse" I. De kerk uit 1842 (de toren is veel ouder) is het eerste restauratie-object van de Zeeuwse Kandel Laren (Geld te Hoorn stichting. Na de restauratie blijft het gebouw onder haar beheer. De hervormden mogen er (buitengewone wijkgemeente), dan nog wel gebruik van maken. Oud-Vossemeer, Tienhoven (U) Socioloog Dekker: Kerken kunnen problemen samenleving niet negeren De gereformeerde godsdienst socioloog G. Dekker, lector aan de Vrije Universiteit in Am sterdam, constateert bij de ker ken een tendens om ook de gods- dienst in dienst vah de pro bleemloosheid te stellen. Van daar de kreet: "geen politiek in de kerk". Terwijl, aldus Dekker, de kerken altijd bol van de politiek hebben gestaan. Dekker maakte zijn opmerkingen op een forumdiscussie in Utrecht, uitgaande van het rk Studiecentrum voor geestelijke Volksgezondheid. Hij kon voor die "vlucht" in de probleemloos heid wel enig begrip opbrengen, omdat de wereld voor de per soonlijke mens te groot en te on overzichtelijk is geworden. Dan trekt hij zich graag terug in zijn eigen, kleine wereld, zonder pro blemen waartegenover hij zich toch maar machteloos voelt. Maar, zei Dekker, de kerk kan een voudig niet om de problemen van de samenleving heen. Omwille van "het individu (de troostende functie) zal zij zich uitdrukkelijk met de maatschappij (de uitda gende functie) moeten bezighou den. Dr. Dekkers Vlaamse collega, dr. A. Uleijn, hoogleraar in Nijmegen, verweet zijn mede-forumlid, de indruk te wekken, dat de kerk alleen maar van belang kan zijn als ze nog meer maatschappij-be trokken wordt en haar ethisch- politieke invloed nog versterkt. Het zou, volgens Uleijn, wel eens kunnen zijn, dat de mensen heel andere wensen ten aanzien van hun kerk hebben, namelijk een antwoord op de elementaire vra gen van leven en dood. str. kerk io ds. v. Loenen, Scheppings- kerk 9 en 10.30 ds. Doesburg, 7.30 nam. volkskerstzang, 22 dec. Dorpskerk avondgebed (7.30), Baptistengem. 10 br. Lourens av.maal, 5 br. De Vries, RK Kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Koekkoek, Bap. pred. Alphen aan den Rijn, 7 volkskerstzang in Het Spant, Ge ref. Kerk 9.30 ds. Los, 7 zie Herv., RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem. Grote kerk 10 ds. Rothfusz, Pauluskerk 10 ds. Den Harder Abbenes, 7 ds. Steenbeek 's Graven- zande, Geref. Kerk 10 dienst, 5 ds. Pouwels, Geref. Kerk Vrijg. 10.15 en 4.30 ds. Simpelaar. ter, oec. dienst, Pauluskerk 10 ds. Cal- lenbach Nijkerk, Gem. centr. 10.30 prof. dr. Faber Breda, 7 ds. De Haan, gem. centr. 10.30 ds. Brokerhof, jeugdkerk, Van Wyckerslooth, 4.30 ds. Perdok, Ge- 'réf. Kerk 10 ds. Heemskerk, zie verder Herv. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 8.45 br. v.d. Wetering, 4 ds. Roukema, RK Kerk Will, kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12, Bon. kapel zat. 6.30, zo. 9 en 11.. Volle Evangeliegem. (gem. centr.) 4 dhr. v.d. Brugge. OUD-ADE - RK Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem. 9.30 ds. Overgaauw Val kenburg, Geref. Kerk 9.30 ds. v. Houten Aalsmeer, 5 ds. Hoornstra, RK Kerk zat. 7, zo. 8.15, 9.45 en 11.30. LEIDEN-Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. De Jong, 5 nam. woordd., (studentenec- clesia, uitzending TV, 4.30 aanwezig zijn), Marekerk 10 ds. Meijers, 5 ds. De Jong, Maranathakerk 10 ds. v. Achter berg, Merenwijk 9.30 en 11 pastor Van Well, Bethl. kerk Driftstr. 10 ds. Pan- nekoek, Bevrijdingskerk 10.30 ds. Boo- gert, Vredeskerk 10 dr. Lamping, Waalse kerk 10.30 ds. Ribs, Acad. Z. 10 ds. Bre- derveld, Diac. huis 10.30 ds. Swierts Koudekerk, jeugdkapel Vredeskerk 10 dhr. Ooyevaar, psych. ziekenhuis En degeest 9 prot. dienst, 10 rk dienst, Pe- trakerk 10.30 dovend., dhr. Steenbergen, Geref. Kerk Zuiderkerk 10 ds. Huisman Z.meer, 5 ds. Lugtigheid Leidschendam, Petrakerk 10 ds. Pouwels H.gom, 5 dr. Vlijm, Oude Vest 10 ds. Koolstra, 5 ds. Hortensius, Maranathak. 10 ds. v. Ach terberg, 5 ds. Koolstra, Bevrd. kerk 9 dr. Vlijm, 5 ds. Huisman, Groenh. 10 dr. v. Oeveren R.burg, De Mirt 10 dhr. Huigen, Mierennest 10 dhr. v.d. Velden, Meren wijk 9.30 en 11 pastor Van Well, Pe trakerk 10.30 dienst voor doven, dhr. Steenbergen, Dolerende Noodgem. Groot Leiden (Pieterskerkstraat 1), 9 dhr. Visser Den Haag 7.30 ds. v. Be- nthem Genemuiden, av.-maal, Geref. Kerk Vrijg. (Herengracht 70) 10 en 5 ds. Gootjes, Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9) 10 en 5 ds. v. Sorge Schiedam. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard, Geref. Gem. in Ned. (Bethl. kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30, Evang. Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 kin derkerstfeest, Remstr. Doopsgc-z. Gem. (Pieterskerkstraat 1) 10.30 dr. Metering, Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. v. Mame ren, Evang. Chr. gemeenschap (Middel stegracht 3) 10 dhr. Dikkes, Zendings werk Middernachtsroep (Zoeterw. sin gel 21)5 nam. dhr. v.d. Keur, Evang. cen trum Zijlsingel 2 10 dhr. Zylstra, Pink- stergem. (O. Rijn 3) 3 nam., Leger des Hcils (Hooigracht) 10 en 7.30, Nw. Apost. Kerk (H. Ryndyk 24) 9.30 en 4. woe. 8. Chr. Science (Steenschuur 6) 10.30, Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6) 10.15, Zevendedags adventisten (Lokhorstk. Pietersk. str.): zaterdagmorgen 9.45 tot 10.45 discus siegroepen, 11 tot 12 prediking, Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel) 10, Vrij Kath. kerk (Vreewijkstr.) 10.30, RK Ker ken Merenwijk zat. 7, zo. 9.30 en 11, Haagweg zat. 7, zo. 9, 10.45, 12 en 6.30, Steenschuur zat. 10 en 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7, Lammenschansweg zat. 7, zo 9,10.30,12 en 6. Haarl. straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45, 12.15 en 6. Ryndyk 281 zat 7, zo. 9.30 en 11.30, Boshuizerlaan zat. 7, zo. 9.30 en 11, Herensingel zat. 7, zo. 8.30, 9.30 en 11. ABBENES - Herv. Gem. 9.30 ds. Hoornstra. AARLANDERVEEN - Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus, 7 ds. Nicolai, Geref. Kerk 10 ds. Versluys H.woude, 6.30 ds. v. Harmeien, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 ds. De Vries Heerde, RK Kerk zat. 7, zo 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Adv. kerk 10 ds. v.d. Broeck, 3 dienst met geestel. gehandicapten, Kruisk. 10 ds. Lefeber, Opst. kerk 10 ds. Kok Z.meer, 6.30 ds. Bogers, Nabij 10 ds. Bogers, G. H. Kerk 9 ds. Hoogendijk HA, De Bron 10.30 en 6.30 ds. Hoogendijk HA, Ash- ram-college 9.30 dr. v. Santen, Oudsh. kerk 10 ds. Oort, Sionsk. 9.30 en 6.30 ds. Verploeg HA, in Rijnstroom om 8 nam. oec. dienst, Geref. Kerk, Mar. kerk 10 ds. v. Harmeien, 6.30 ds. Versluys, Salv. kerk 10 en 6.30 dhr. Tenyenhuis, G. H Kerk 10.30 en 6.30 ds. De Ruiter, HA. De Bron 9 ds. Verheul HA, 10 ds. v.d. Ree HA, 6.30 ds. Hoogendijk, HA, zie verder Herv., Geref. Kerk Vryg. 8.45 en 6.30 ds. Feenstra,, Geref. KerK Vrijg. Buiten V. 9.30 br. In 't Wout, 4.30 ds. v.d. Kwast, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Ham stra, Oud Geref. Gem. 9.30 en 4, Bap tistengem. 10 ds. De Vries, 6,30 ds. Koekoek (in Nabij), Noord (Sportlaan) 10 dhr. Bouhof, 7 ds. Agtereek, Volle Evang. Gem. (school Preludeweg) 10 voorm., Leger des Heils 10 en 6.30 uur. Corn de Vlamingstr., Kapel Rynstroom 8 nam. oec. av.-maal eucharistieviering, pastor Seysener, RK Kerken Bon. kerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30, Piuskerkzat.7, zo. 9, 10.30 en 11 45. De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem. 9.30 prof. dr. Graafland, 6 ds. v.d. Plas Delft. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Vogelaar Genemui den. BODEGRAVEN - Herv. Gem. Dorps kerk 10 en 6.3Ó ds. Droogers, Salv. kerk 10 en 6.30 ds. Richter, Bethl. kerk 10 en 6.30 ds. De Vreugd, av.-maal, Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. 't Hart. BOSKOOP - Herv. Gem. 9.30 ds. Stel wagen, 6.30 ds. Heijmans, De Stek 9.30 ds. Heijmans, Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Dijkstra, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Plantinga Dronten, Geref. Gem. 9.30 en 6, Opwekkingsgem. (Concordia) 9.30, Verg. v. Gelovigen (Nieuwstraat) 9.30 en 5, RK Kerken kerk zat. 7, zo. 8.45, 10 en 11.30, Ontmoeting zat. 5.30, zo. 10.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem. 9.30 ds. v. Harten Soest, 6.30 ds. Jonkers Utrecht, Geref. Kerk 10 en 5 ds. Prins Den Haag, RK Kerk Het Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15, Bernardus zo. 10, dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem. 10 ds. v. Bruggen, 7 ds. Rothfusz., Geref. Kerk 10 ds. Wijngaarden, 5 ds. Rang, beiden N.-Vennep, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 stud. De Lange, RK Kerk Mart. kerk zat. 7. zo. 8.30, 10. 11.30 en 12.45, Jozefkerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem. 10 ds. Geertsema H.woude, RK Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG - Herv. Gem. 10 ds. Carstens, RK Kerk zat. 7. zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Bouman Katwijk aan Zee, 6 ds. Gebraad, Ontm. kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. v. Niel, Geref. Kerk 10 ds. v. Halsema, 5 ds. De Vries, RK Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Van 't Veld, Well, 6 ds. Cats- burg, afscheid, O. K. 10 ds. Hovius, 5 ds. Boer, Ichthusk. 10 ds. Vink, 4 ds. Ar- keraats, Pniëlk. 9.30 ds. Catsburg, 5 ds. Wuister Scheveningen, Gr. v. Pr. sch. 10 ds. Bronsgeest Nieuwkoop, Overduin 2 ds. Baas, Geref. Kerk Vr. kerk 10 ds. v.d. Horst, 5 ds. v. Halsema, Tr. kerk 10 ds. De Vries, 5 ds. v.d. Horst, Geref. Kerk Vrijg. 10.15 en 3.30, Geref. Kerk Vryg. Buiten V. 8.45 ds. Roukema. 7 ds. v.d. Bere. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v.d. Ent, Geref. Gem. 10 en 5, Geref. Gem. in Ned. di. 7.30 ds. Mallan, Volle Evang. Gem. (Voor straat 100) 9.45. KOUDEKERK AAN DEN.RIJN - Herv. Gem. 9 dhr. Stroo, 7 ds. Modderaar Wad- dinxveen, Geref. Kerk 10.30 en 7 ds. Modderaar. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpskerk 10 ds. Geursen, Hoofd- NIEUWVEEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Ba telaan V.schoten, 6.30 ds. Van 't Kruis, Geref. Kerk 9.30 ds. Omta Boskoop, 7 ds. Vrolijk, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP - Herv. Gem. 9.30 ds. Van Hoegee, Alphen, 7 ds. Den Harder, Geref. Kerk 9.30 ds. Rang, 4.30 ds. Wijn gaarden, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 ds. Visser, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Nico lai, 7 kand. Floor, Geref. Kerk (Woerdense Verlaat) 10 dhr. v.d. Kraan, 7 dhr. Koenes. RK Kerk zat. 7.30, zo. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem. Voorstr. 10 kand. Ritchi, 7 ds. Keuning, S. Mio 9 ds. Keuning, Hoofdstr. 10 ds. Keuning, 7 kand. Ritchi, De Rank 9 ds. v. Vliet Pa- pendrecht, 3.30 ds. Catsburg Katwyk aan Zee, Geref. Kerk Hoofdstr. 10 en 5 ds. Warnink, Vinkenlaank. 9.30 ds. Vro lijk, 5 ds. Elgersma, St. kerk 11 dhr. Van Duin, RK Kerken Binnen zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30, Zee, zat. 7, zo. 9, 11 en 7. NOORDWIJKERHOUT-Herv. Gem. 10 ds. Kalkman, 4.30 kerstfeest zondags school, RK Kerk Jozefkerk zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30, Viktorkerk zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 6. OEGSTGEEST - Herv. Gem. Groene kerk 10.30 ds. Ter Linden en pastor Kos- ROELOFARENDSVEEN - RK Kerken K Banden zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 12.15, M. Pres. zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gem. 9.30 ds. Hanemaayer, 7 ds. Poot, Nieuw- Loosdrecht, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 2.15 ds. Bouw, av.-maal. RIJNSBURG - Herv. Gem. grote kerk 9.30 ds. v.d. Bogerd, 5 ds. Den Olde R.dam, Bethelkerk 9.30 ds. v. Doorn te Doorwerth, 5 ds. v.d. Bogerd, zang- dienst, Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Damsma, 5 ds. Huisman, Immanuelkerk 9 en 10.30 ds. Huisman, 5 ds. Baayen, Mar. kerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Damsma, Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Zomer, Chr. Geref. Kerk 9.30 5 ds. De Joode, Evang. Chr. gem. (aula mavo) 10, RK Gemeenschap (aula tuinb. school) zat. 7, zo. 10.30. 'RIJPWETERING - RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - He» v. Gem. 9 ds. Roth fusz H.gom, 10.30 ds. Boer Katwijk aan Zee, 6.30 dhr. Goedhart Nieuwkoop, Ge ref. Kerk 10 ds. v.d. Werff, 5 br. Stam, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Rebel, av.- maal, RK Kerk zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem. 10 ds. Lin- denburg, 6.30 ds. Quak Vianen. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Berg Zeist. 6.30 drs. Fernhout te Alphen, RK Kerk Langeraar zat. 7, zo. 8,9.30,11 en 12.15, dorp 9 en 12. VALKENBURG - Herv. Gem. 10 ds. Lalleman O. Wetering, 6.30 ds. Over gaauw, Geref. Kerk 9.30 ds. Bouma te Noordwijk, 6.30 ds. v.d. Horst Katwijk, Geref. Kerk Vrijg. 9.30 en 5 ds. Hoff HA. VOORHOUT-Herv. Gem. 10 dienst, RK Kerk zat. 7. zo. 9. 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. gem. 10 ds. v. Leusden, 5 kerstfeest, zo. school, aula NH, 9.30 ds. Meijering, Hulp en Heil, 10 ds. Lentz, av.-maal, De Ark 10 jon- gerend., Geref. Kerk 10 en 5 ds. De Zwart, Geref. Kerk Vrijg. 10.15 en 4.30 ds. Boxman Ede, RK Kerken M. Gods- kerk zat. 7, zo. 8. 10 en 11.30, Laur. kerk zat. 7. zo. 8.30, 10.30 en 12, aula NH 11. WARMOND - Herv. Gem. 10 ds. Den Tonkelaar, RK Kerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gem. Dorpskerk 8.30 ds. Tukker, 10.15 ds. v. Veen (Was senaar), av.-maal, 7 ds. Tukker, av.-maal, Kievietkerk 10 ds. Wiersma, Messias- kerk 10 ds. v. Zanten, av.-maal, 21 dec. Dorpscentrum (ingebruikneming) ds. v. Zanten en ds. Tukker (7.30), Geref. Kerk 10 en 5 ds. v.d. Meulen, Zuid 10 ds. El gersma Noordwijk, 5 adventsviering met de kinderen, Ned. Prot. Bond 10.30 prof. dr. Heering Leiden. WOUBRUGGE - Herv. Gem. 9.30 ds. Hage Voorburg, 6.30 ds. Blenk, Geref. Kerk 9.30 kand. Rootselaar, 6.30 dhr. v. Duin Noordwijk, RK Kerk zat. 7, zo. 10. 'ZEVENHOVEN - Herv. Gem. 9.30 drs. Kattenberg V.schoten, Geref. Kerk 9.30 ds. Maneschijn Amstelveen, 7 ds. v.d. Ree Alphen, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem. 10 ds. Baart Oegstgeest, heden (zat.), 7.30 tot 8 avondgebed, RK Kerken Janskerk zat. 7.30, zo. 9.30, Chr. dienaar kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10, Meerburgkerk Ryndyk zat. 7, zo. 10, 12 en 6. ZWAMMERDAM - Herv. Gem. 10 ds. De Man Sprang, 6.30 ds. Mostert, Geref. Kerk 10 dhr. v.d. Land Wassenaar, 6.30 dhr. v.d. Kraan R.dam.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4