Nijssen verlaat panden Maredijk Zuster Van Leeuwen bij de kerstpot... Simpele oplossing voor huisvestings-conflict AANLEGPLAATSEN NODIG IN LEIDEN LEIDEN Op de foto's: Links een overzicht van de was serij aan de Maredijk waar men kampt met groot ruimtegebrek. Rechts: het complex met rechts op de voorgrond de huisjes die mogelijk worden gerenoveerd. Op de achtergrond de wasserij zelf, die zal worden gesloopt. Op de plaats van de inrit worden wellicht ook woningen ge bouwd. LEIDEN - Wasserij Nijssen gaat rnedio volgend jaar verhuizen van de Maredijk naar het indu strieterrein de Waard. Met B en W is overeenstemming bereikt over de ruil van het bedrijfscomplex aan de Maredijk tegen een lap grond van 1250 m2 aan de Ad miraal Banckertweg. Als ook de raadscommissies voor financiën en ruimtelijke ordening en eco nomische aangelegenheden ak koord gaan, kan aannemings maatschappij Du Prie met de uit voering van het bouwplan begin nen. Op de begane grond zal de wasserij worden gevestigd; daar bovenop komt nog een flatje. De nu bereikte overeenstemming is het resultaat van maandenlange onderhandelingen tussen ge meente en Nijssen. De mogelijk heid van verhuizing naar de Waard kwam aan de orde toen Nijssen bij de gemeente een ver zoek indiende om de bij het com plex behorende vijf woningen aan woonruimte te mogen ont rekken om zijn achter de huizen liggende wasserij te kunnen uit breiden. Het college voelde daar weinig voor. Vanaf dat moment werd onderhandeld over verkoop van het complex aan de ge meente en verhuizing naar het industrieterrein. Breekpunt in die onderhandelin gen was dat de gemeente de grond in de Waard alleen in erf pacht wilde geven en dat Nijssen alleen maar wilde verhuizen als de grond gekocht kon worden. Uit gesprekken die sedertdien zijn gevoerd is de oplossing van ruil gerold, waarna de grond toch in eigendom komt van Nijssen. uiteindelijk toch de concessie van ruil te hebben gedaan. "Er za ten twee kanten aan de zaak", zegt hij. "Nijssen wilde uitbrei den, maar kon dat op die plaats alleen maar als die huizen werd opgeofferd. Dat wilden wij niet. Wij waren voorstander van ver huizen. Het is toch een bedrijf dat aan de Maredijk in zo'n woon wijk, niet zo thuis hoort. Hij loost ook nog direct op het water, na tuurlijk ook bezwaarlijk. Uit het oogpunt van stadsvernieuwing zijn we toen mee gegaan. Ik ben tevreden met deze oplossing. Nijssen is dat vermoedelijk ook." De heer Nijssen jr. is inderdaad blij met het akkoord. Hij zegt: "We zitten ontzettend krap. De pro- duktie ligt al dertig procent hoger dan hier haalbaar is. Dat betekent veel overwerk. Er was uitbrei ding van de orderportefeuille mogelijk, maar als we hier zou den blijven was dat nooit haal baar. Straks kunnen we gaan verdubbelen tot zo'n 22.000 kilo per week. Als de gemeenteraad snel beslist, en het niet te hard kan de nieuwbouw. )lgend jaar staan". Bij het bedrijf van Nijssen werkt nu 14 man personeel. Dat aantal kan als de nieuwbouw in de Waard in Alleenstaande toch op bovenwoning? LEIDEN - Het conflict tus sen Leidenaar De Jonge van. de Morsweg en het gemeentelijk Bureau Huisvesting, dat inmid dels aan de Raad van State is voorgelegd, lijkt op een simpele manier tot een einde te kunnen komen. Een einde waarbij De Jonge de bovenwoning van zijn huis, Morsweg 79/79a, kan verhuren aan zijn moeder tegen maximaal zeventig gulden per maand. De Jonge zelf kan in de benedenwoning (blijven) wonen. In deze krant van zaterdag 3 de cember werd uitgebreid verslag gedaan van het slepende geschil tussen De Jonge en de gemeente met als inzet de benedenwoning van de bovenwoning Morsweg 79/79a. De Jonge heeft aan het begin van dit jaar dit huis ge kocht. Daarvoor bewoonden hij en zijn moeder een flatwoning aan de Hoflaan. Die woning werd dit jaar betrokken door een Ma rokkaanse familie, die eerder eigenaresse was van het huis aan de Morsweg. De Jonge wilde nu zelf in de benedenwoning gaan wonen en zijn moeder in de bo venwoning, of omgekeerd, maar daar gaf Bureau Huisvesting geen toestemming, i.e. een woonvergunning voor. Het bu reau meende dat de bovenwo ning (vier kamers) te groot is voor een alleenstaande. Het hanteerde met andere woorden de bezet tingsnormen, zoals die voor de meeste huurwoningen gelden, met als argument dat de boven woning een zg. ex-huurwoning is, koopwoningen waarvoor de be zettingsnormen van kracht kun nen zijn. De Jonge stelde daar te genover dat het niet om een ex- huurwoning ging, omdat de Ma- Openbaar groen of volkstuinen? LEIDEN - Moet de strook grond tussen de Tasman straat en de wisselwoningen aan de Van Huisweg gebruikt worden als volkstuintjes of als openbaar groen? Ge meente en het wijkcomité Zeeheldenbuurt vinden dat de strook voor openbaar groen moet worden bestemd; de meeste bewoners van de Tasmanstraat en Trompstraat houden het op volkstuintjes net als vroegcr.De raadscommissie voor volks huisvesting en openbare werken moet dinsdagavond een advies geven over deze kwestie, die al weer enkele maanden sleept. Dat er nog een strook grond vrij is tussen de Van Huisweg en de achter zijde van de Tasmanstraat is het gevolg van een comp romis dat in april van dit jaar tussen de bewoners en de gemeente werd gesloten. Aanvankelijk was het de be doeling dat de wisselwonin gen die daar ten behoeve van de renovatie zijn neergezet, dichter bij de Tasmanstraat zouden komen te staan. De strook grond is in feite openbaar terrein; bewoners van de Tasmanstraat hebben echter in het verleden van de gemeente toestemming ge kregen om er tuintjes van de maken. LEIDEN - Door het maken van aanlegplaatsen en het verbeteren van de doorvaarthoogten onder de bruggen in en rond de bin nenstad zou Leiden meer kunnen profiteren van de hon derdduizenden waterrecreanten die zich ophouden in de directe omgeving van de stad. De Ad viesraad voor de Binnenstad komt tot deze conclusie in een advies aan B en W, waarbij zij vijf mogelijke havenplaatsen noe- Het toekomstige park op het terrein van de voormalige Grofsmederij is het gunstigst gesitueerd ten opzichte van de grote aanvaar- routes: Zijl, Oude Rijn en Rijn- Schiekanaal. Het nog aanwezige deel van de Binnenvestgracht zou als haventje ingericht kun nen worden. In de bestaande Haven zouden aanlegsteigers moeten worden geplaatst. Aan de andere kant van de stad kan de Stadstimmprwerf als eindpunt dienen. De Spoorbrug onder de lijn Leiden-Utrecht (75 cm.hoog) is hier wel een ernstig obstakel, aldus de Adviesraad. In de Rijnsburgersingel aan de zijde van de broodfabriek zouden plaatsen gecreëerd kunnen wor den voor boten uit de richting Warmond. De doorvaarthoogte vanaf de Kagerplassen is op die route 190 cm. Door het plaatsen van ringen zou het Waaghoofd (tegenover V en D) geschikt kunnen worden ge maakt voor het aanleggen van .bo ten. In de binnenstad zijn veel obstakels in de vaarroutes, zoals de krui sing Mare/Langegracht, de Sta- tionswegbrug over de singel en vrijwel alle bruggen over de Oude Vest. Op een overal verkrijgbaar plattegrondje zouden de door vaarthoogten an aanlegplaatsen aangegeven moeten worden, suggereert de Adviesraad. rokkaanse familie als eigenaresse de bovenwoning zelf bewoonde. Dat gebeurde in feite ook, maar aldus Bureau Huisvesting, deze familie had slechts een woonver gunning voor de benedenwo ning. Een aanvraag daarna door de Marokkaanse familie om als nog een woonvergunning te krijgen voor de bovenwoning werd door Bureau Huisvesting afgewezen. Het bureau wist in middels van de ruil die De Jonge met deze familie wilde sluiten. De situatie die vervolgens ont stond: de Marokkaanse familie verhuisde naar de Hoflaan, moeder De Jonge ging illegaal in de bovenwoning wonen en De Jonge zelfs in de benedenwo ning. Bij de Raad van State te kende hij beroep aan tegen de weigering van Bureau Huisves ting om een woonvergunning voor de bovenwoning te geven. Hij heeft wel toestemming om samen met zijn moeder in de be nedenwoning (twee kamers) te Naar aanleiding van het krantear tikel werd De Jonge er van di verse kanten op gewezen dat hij de regel van de bezettingsnor men kan ontwijken, door een huur aan zijn moeder te vragen van zeventig gulden of minder. De uit 1975 daterende regeling woonruimteverdeling die in Lei den geldt, geeft inderdaad aan dat voor huurwoningen in deze categorie (tot en met een bruto maandhuur van zeventig gulden) in aanmerking komen: zij die een urgentiebewijs of een bewijs van inschrijving bij Huisvesting heb ben en een bruto-maandinkomen van niet meer dan 2000 gulden. De bezettingsnormen worden voor deze woningen dus niet toe gepast. Mevrouw De Jonge komt als alleenstaande volgens de zelfde regeling wel in aanmer king voor een urgentiebewijs, omdat ze, althans op papier, in wonend is. De Jonge heeft nu een nieuwe woonvergunning aangevraagd, onder de mededeling dat hij minder dan zeventig gulden huur vraagt van zijn moeder. "Tot nu toe heb ik zelfs helemaal geen huur gevraagd", zegt hij. "Het is een kwalijke zaak, dat Bureau Huisvesting mij nooit op deze bepaling heeft gewezen". Mocht de woonvergunning voor de bo venwoning verleend worden, dan trekt hij zijn beroep bij de Raad van State in. JOHN KROON Dr. Van Steveninck lector in Leiden LEIDEN - Dr. J. van Steveninck, sinds 1964 wetenschappelijk hoofdmedewerker bij het Labo ratorium voor Medische Chemie, is aan de Leidse universiteit be noemd tot gewoon lector in de biochemie der membranen. Dr. Van Steveninck (44) studeerde en promoveerde in Leiden en was korte tijd huisarts. "Dan kan ik ondertussen wat handwerken..." LEIDEN - '"Dank u wel me neer", "Prettig weekend mev rouw", "Fijn hoor jongen, be dankt". Zuster Van Leeuwen zegt het tientallen keren op een dag, honderden keren per week. Gezeten op een stoel in de hal van het hoofdkantoor van de posterijen aan de Ge- restraat, collectebus in de hand, transistorradiootje naast zich en een onafschei delijke glimlach onder de grijze lokken, al vijf jaar lang. Zonder twijfel is ze het meest bekende gezicht van het Leger des Heils in Leiden. De laatste dagen heeft ze het wat makkelijker gehad, vertelt ze zelf. "Ik zit nu met de kerstpot hè en dat scheelt een stuk. Dan hoef ik die bus niet vast te houden en dan kan ik onder tussen wat handwerken. Ik vind het niet erg hoor om d bus vast te houdenmaar voer een paar daagjes is het wel eens plezierig" De kerstpot is vandaag het laatst in gebruik, op de Hoog straat. Dan moet voldoende geld bijeen zijn voor het feest dat komende woensdag in de Vredeskerk wordt gehouden. Vanaf maandag zit zuster Van Leeuwen weer van negen tot vijf op haar plaatsje met de collectebusom geld in te zamelen voor het bouwfonds. Geen regelmatige bezoeker van het postkantoor is haar otibekend, niemand krijgt de kans het pand te verlaten zonder een vriendelijk woord, of er nu wel of geen duit in de bus wordt gedaan, even goeie vrienden. Vierenzestig is ze en ze is van plan het nog lang vol te hou den. "Ik was zestien toen ik voor het eerst met het leger in contact kwam. Eerst mocht ik niet van mijn moeder,die was katholiek. "Daar komen al leen slechte vrouwen en dron ken mannen", zei ze. Ik ben toch eens op een bijeenkomst op zondagavond gaan kijken. Ik vond het heel mooi. Van het één is het ander gekomen. Het is prachtig werk". Zuster Van Leeuwen heeft vee rtig jaar als kookster gewerkt in het Academisch Zieken huis. Daa ma ging ze een paar maanden op bezoek bij fami lie in Canada. Eenmaal te ruggekeerd trok het werk van het Leger. In die kring zijn ze met haar heel gelukkig, want wie heeft er zin om de hele dag op een stoel te zitten met een collectebus? "Ik doe het graag. Ik woon in de Leeuwerikstraat en ga met de bus op en iieer De mensen zijn heel vriendelijk. Vroeger had ik een oud radiootje. Een man zei toen: als ie kapot gaat krijgt u ran mij een nieuwe. Dat sla ik niet af. heb ik ge zegd en zo is het ook gegaan. Ik heb ook een keer een bos bloemen gekregen. Daar toen zij ik voor de grap: Da s ook leuk dat u een bloemetje In opdracht van het college stelt de dienst Gemeentewerken op het ogenblik een rapport op dat in zicht moet geven in de mogelijk heden om de vijf huizen te reno veren. B en W zullen de raad ook voorstellen 30.000 beschikbaar te stellen om het gebouw waarin de wasserij zelf is gehuisvest te slopen. Mogelijk zullen op de plaats van de inrit (zie foto) ook nog soortgelijke huisjes worden gebouwd. Mocht het rapport van Gemeentewerken uitwijzen dat renovatie geen haalbare kaart meer is )(de woningen zijn in minder goede conditie) dan zal nieuwbouw ter plaatse, maar in dezelfde stijl worden overwogen. De raadscommissies zullen zich vermoedelijk nog deze maand over het voorstel moeten uit spreken. Hij hebt a/ he look. Hooigracht In uw verslag van de vergadering van de commissie ruimtelijke or dening staat vermeld; "Bij na vraag bleek de wijkvereniging, dat ver uit het grootste deel van de bewoners van de Hooigracht kiest voor vrije fietspaden: slechts één bedrijf was tegen." Wij hebben echter gezegd, dat slechts één bedrijf om zakelijk redenen tegen was. Drie be drijven waren om persoonlijke redenen tegen het plan met de gescheiden fietspaden,en door tijdgebrek kon bij drie bedrijven geen navraag meer worden ge daan. Wij zouden graag zien dat deze brief geplaatst wordt om verwijten achteraf te voorkomen. Wij willen de cijfers van onze "mini enquete" niet verdraaien en nemen aan dat de redactie dat ook niet wil. Wellicht is het door ons vertelde slecht verstaan door uw verslaggever, daar enige commissieleden hinderlijk door ons betoog heen zaten te praten. Met dit schrijven hopen we ech ter het misvertand rechtgezet te hebben. Buurtcomité Pancras-Oost p.a.Groenesteeg 11 LEIDEN Sumatrabrug(3) Naar aanleiding van mijn ingezon den brief van 14 december het volgende: wat (k daarin schreef over Tasmanstraat-bewoners die een handgemeen veroorzaakt zouden hebben over de paaltjes in de Trompstraat is niet juist. Het waren wel bewoners van de Zeeheldenbuurt, maar niet af komstig uit de genoemde straat. W.Bodrij Van Huisweg 44 LEIDEN LEIDEN - Aan de Leidse universi teit zijn geslaagd voor het doc toraal examen farmacie L. R Be rkenbosch (Leiden) en nej. J. M. J. de Booy (Leiden), doctoraal na tuurkunde H. M. van Noort (Lei den), doctoraal biologie m- N. H. P M. Jutte (Leiden), doctoraal pedagogiek mej. A. E. M. van Vianen (Leiden), H. Berendsen (Boskoop), T. J. S. Paap (Leiden), doctoraal psychologie J. A. Mul- ler(Leiden), cum laude, mej. M. J. S. E. Vielvoye (Leiden), mej J. F. Gabeler (Leiden), mevr. J. Louw-Potgieter (Leiden). J. Louw (Leiden), J. P. M. Bouter (Leiden) en mej. A. A. Hakker (Leiden), kerkelijk examen C. de Jonge (Leiden), doctoraal theologie J. Nauta (Leiden). Hypotheek? tophypotheek 1 e hypotheek 2e hypotheek overbrugging Assurantie- en hypotheekadviseurs lid NVA

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3