Positie Yan Aken in de PvdA wankel geworden Stemmen staken: publiek nog geen spreekrecht in raad Voorschoten [Le/cfee agenda Voortbestaan De Burchthof gegarandeerd Zoeterwoude op de film Voldoening gevend promenade-concert Collegium Musicum: ovationeel applaus BEGRIJPELIJKE CLAUSTROFOBIE Rijnakkoordbrengt muzikale mengeling STAD EN "RAND ZATERDAG 17 DECEMBER 1977 Niet minder dan 82 kandidaten voor Leidse raad ZOETERWOUDE - In Don Bosco is gisteravond film 'Zoeterwoude 700' in première gegaan. Onge veer tweehonderd genodigden van de door vijftien amateur fil mers gemaakte opnamen van de afgelopen zomer gehouden fes tiviteiten rond het 700-jarig be staan van Zoeterwoude. De film die ongeveer twee uur duurde, kon de toets der kritiek alleszins doorstaan. Van dag tot dag waren er beelden gemaakt, waarbij het grootste gedeelte van de evenementen terug in de her innering werd geroepen. Begin volgend jaar zal de film wor den overgedragen aan de ge meente, waar deze zorgvuldig voor het nageslacht bewaard zal blijven. Voor het echter zover is zal de film nog voor de Zoeterwoudse be volking worden vertoond. Op 14 januari gaat dit gebeuren aan de Hoge Rijndijk in de 'Drie Eend jes' en op 28 januari in het Cen trum in het dorp. Op de dagen zullen er drie voorstellingen ge houden worden. De toegang is vanaf 12 jaar en de vrijkaartjes zijn bij het comité 700 jaar Zoeterwoude Verkrijgbaar. Er zal een aparte voorstelling gege ven worden op alle lagere scholen en in het bejaardehuis Emmaus. Burgerlijke Stand van Warmond De Leiderdorpse commissie ver keer en vervoer die op het verga dersysteem stond voor dinsdag 20 december gaat wegens gebrek aan bespreekpunten niet door. De eerstvolgende vergadering staat voor dinsdag 24 januari genoteerd. LEIDEN - De positie van de huidige Leidse wethouder Van Aken binnen zijn eigen partij, de PvdA, is een ui terst wankele. Dat bleek tijdens de gisteravond gehou den afdelingsvergadering in 't Parlement. Daar beslisten de leden die als kandidaat voor een plaats in de Leidse gemeenteraad kunnen worden aangemerkt. Van de 55 stemgerechtigde leden waren er 25 van oordeel, dat de huidige wethouder van economische zaken niet op de kandidatenlijst thuishoort. Hij scoorde daarmee het hoogste aantal van alle kandidaten. Omdat vooraf be paald was, dat kandidaten die door meer van de helft van de aanwezigen als „ongewenst" werden beschouwd, zou den worden geschrapt, scheelde het voor Van Aken maar drie stemmen. In dat geval zou Van Aken al in de eerste ronde van de kandidaat keuze zijn afgevallen. Hij zou dan zelfs niet meer als gemeente raadslid kunnen terugkeren. Overigens heeft de PvdA niet te klagen over de belangstelling onder de leden voor een plaats in de Leidse raad. Niet minder dan 82 leden hadden zich daarvoor aangemeld, en daaronder waren alle raadsleden en wethouders, die nu voor de PvdA zitting hebben in de raad. Op de lijst prijkt een twintigtal namen van vrouwelijke kandida ten. Tijdens de vergadering kwam een motie op tafel, waarin men er zich voor wilde uitspre ken dat tenminste 25% van de PvdA-mensen in de Leidse raad vrouwen moeten zijn. Van de be- stuurskant werd gewezen op de strijdigheid van dit voorstel met ae voorwaarden voor kan didaatstelling. Wat dat laatste be treft het bestuur van de PvdA gaat de komende periode met alle kandidaten praten en stelt aan de hand daarvan een ontwerp-kan- didatenlijst op. Deze lijst zal tij dens de afdelingsvergadering van de PvdA op 24 februari defi nitief worden vastgesteld. De ledenvergadering van de PvdA deed gisteravond ook een uit spraak over de vergoeding aan vrijwilligers die in Leiden de cur; sus Vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving geven. Veertig van de ruim vijftig aanwezige le den vonden dat dit werk wel be taald zou moeten worden. Ze stonden daarmee tegenover het standpunt van wethouder Tes- selaar, die verdedigde dat vrij willigerswerk in principe niet gehonoreerd zou moeten worden met een vergoeding. Hij wees op de consequentie, dat bij het wel betalen ook ander vergelijkbaar vrijwilligerswerk betaald zou moeten worden. De Leidse Rooie Vrouwen ver spreidden in de vergadering een pamflet waarin men zich voor be taling uitsprak. Daarin voerde men onder meer aan dat het ge ven van een vergoeding een er kenning van het werk en de ver antwoordelijkheid is, en dat VOS-begeleidsters zelf de ver antwoordelijkheid dragen. Daarin onderscheiden ze zich volgens de Rooie Vrouwen van andere vrijwilligers, die meestal werkzaam zijn naast betaalde krachten. Aan het slot van de vergadering bracht voorzitter Jonker verslag uit van de besprekingen die de PvdA-onderhandelingscommis- sie inmiddels heeft gevoerd met PPR en D'66 over een eventuele samenwerking bij en na de raadsverkiezingen in mei '78. Jonker vond dat de PPR een mo tie het duidelijkst perspectief bood voor samenwerking. „Die resolutie is vrijwel gelijkluidend aan de onze. Het enige verschil is dat zij wel met de PSP willen overleggen en wij niet. De D'66 resolutie vond de PvdA-voorzit- ter er één met een zeer vaag ka rakter. Wethouder Van Aken Bijna buiten spel „D'66 voert een duidelijk andere koers dan voorheen", aldus Jon ker, die dat toeschreef aan het sterk gewijzigde ledenbestand van die partij. De komende maand - wanneer de definitieve verkiezingsprogramma van de verschillende partijen zullen zijn vastgesteld - wordt er een nadere programvergelijking verricht. In die tussentijd blijft de PvdA in Leiden positief staan tegenover een program-college samen met PPR en D'66. WARMOND - Het gebouw 'De Burcht', dat nu nog onderdak biedt aan de Warmondse verenigingen, is door de Rooms Katho lieke kerk verkocht aan een architekt. Deze zal het gebouw bewoning ge- zschikt maken. Het voort bestaan van het tuincen trum 'De Burchthof is bij deze transactie voor de eerste tien jaar gegaran deerd. Penningmeester J. Corijn van het kerkbestuur noemde de verkoop van het behoud van het tuincen trum omdat het hier gaat om een leuk en karakteristiek plekje', al dus Corijn. Die doelstelling kon echter niet geheel verwezenlijkt worden omdat een verkoop, waarbij de Burchthof niet be trokken was, onmogelijk bleek. Met de nieuwe eigenaar is nu overeengekomen dat hij de eige naar van het tuincentrum, de heer J. van der Zwet, een huurcontract voor tien jaar zal aanbieden. LEIDEN - Deze gravure toont de elektriseermachine van Martinus van Marum, die in het Teylers Museum in Haarlem staat. Tijdens de kerstvakanties kan men in het Museum Boerhaave tweemaal per dag (om 11 en om 3 uur) een kopie van deze elektriseermachine aan het werk zien. Van Marum heeft met zijn twee eeuwen oud apparaat veel geëxperimenteerd. Hij kon er vonken van zestig centimeten lengte mee trekken. Met knallen als donderslagenEr mag nu niet meer mee worden gewerktDe TH in Eindhoven heeft het exact nagebouwd. Hoe kan men aan de Steenstraat zien. VOORSCHOTEN- De stemmen staakten bij het voorstel „spreek recht publiek in het kader van de raadsvergaderingen". De PPV- fractie was voor de WD tegen en bij het CDA waren de meningen verdeeld. Het staken van de stemmen (8-8) werd veroorzaakt door de afwezigheid van 2- WD'ers Alle raadsleden waren wel een voorstander van het ver strekken van betere informaties over de openbare commissiever gaderingen, waarbij de publieke tribune wel spreekrecht heeft. De politieke gerechtigheid is bij de gemeenteraad aanwezig om te komen tot de bouw van een over dekt zwembad in de wijk "Ade- geest". Hetzgn. Micropolisplan is niet uitvoerbaar. Alle fracties zijn bereid om een deel van de bouwkosten te financieren door middel van het benutten van de udi-reserves.Drs.Van Wijk (PPV) wees op het gevaar dat de defini tieve plannen komen in de pe riode na de gemeenteraadsver kiezingen en zijn fractie zou graag zien dat het definitieve be sluit zal vallen vóór de gemeente raadsverkiezingen. Wethouder Marselis kon dit niet garanderen omdat o.a. gewacht moet worden op het advies van de Ver.van Ne derlandse gemeenten, welk eerst op 16 januari een uitspraak zal doen. Het gehele college van B en W. is met de raad van mening dat thans snel besluiten genomen moeten worden te meer omdat er bepaalde verwachtingen gewekt zijn. Aanleiding tot deze hele dis cussie was het voorstel 20.000, beschikbaar te stellen voor een voorbereidingskrediet. .WD-fractie wd-fractie had veel moeite met het beschikbaar stel len van 25.000,— in het kader van accommodatievoorzienin gen. Mevr.Bloembergen (wd) (WD) slecht geinformeerd te zijn. B en W hebben een bedrag nodig om enige onderzoeken te doen naar de mogelijkheden van de aula van het scholencomplex Noord Hofland omdat de geza- melijke kerken een betere ruimte voor godsdienstoefeningen wil len. Zij meenden dat de gemeente de plannen van de kerken wil financieren. Dit zelfde misver stand bestond bij haar ten op zichte van het cultureel centrum als groepspraktijk. Wethouder Marselis legde nogmaals de na druk op dat alle eventuele ver- bouwingskosten doorberekend zullen worden aan toekomstige huurders, maar dat er geld nodig is om onderzoekingen te verrri- chten. De WD-fractie stemde tenslotte in met het voorstel. Met alleen PPV-fractie tegen be sloot de gemeenteraad tot over name van een gedeelte van de Benvenutolaan. Deze overname in gemeente-eigendom is nodig om de bouw van een tennishal en vier woningen langs deze laan mogelijk te maken. Wethouder Eveleens verwachtte wel dat er bezwaarschriften ingediend zul len worden Daarmee gaat de rechtspositie van Van der Zwet er wel op vooruit omdat hij tot nu toe geen aan spraak kon maken op huurbe- scherming. 'De Burchthof werd namelijk door de moeder van Van der Zwet gehuurd, waardoor hijzelf als onderhuurder aange merkt moest worden. Ook het huisje dat naast de Burcht is ge legen, is bij de koop betrokken. De bewoonster, mevrouw van der Zwet, zal een huurcontract voor het leven krijgen. Volgens de heer Corijn kunnen alle betrokken partijen tevreden zijn met de nieuwe bestemming van het monumentale pand. 'Het kerkbestuur is erin geslaagd om het gebouw voor de gemeen schap te handhaven', aldus Co rijn. Hij doelt daarmee op plan nen van de gemeente om het ge bouw af te breken. Op de plaats van De Burcht zou dan een par keerplaats moeten komen om ondermeer de problemen in de Dorpsstraat op te lossen. Er is wel aan het gemeentebestuur ge vraagd of het zelf interesse had in de aankoop van het pand. 'Maar tijdens de onderhandelingen heeft het kerkbestuur altijd laten blijken dat behoud van De Burcht voorop stond'. Op 1 juli moeten de verenigingen het gebouw verlaten. Als alles volgens plan verloopt, is dan het nieuwe verenigingsgebouw op de plaats van de oude St. Nico- laasschool gereed. Residentie-Orkest onder Van Otterloo LEIDEN- Als vanouds stond gisteravond Willem van Ot terloo, na hier lang te zijn weg geweest, voor zijn Residen tie-Orkest in de Stadsgehoor zaal, waar hij het eerste pro menade-concert van dit seizoen dirigeerde. Een programma zonder Brahms is voor hem ondenk baar. Deze keer waren het drie Hongaarse Dansen, waarin het orkest de hand van de meester herkende. Alert zijn intenties volgend kwam het tot een uitbundige vertol king, waarin vooral de grote discipline bewondering af dwong. Cello-solist was God- frief Hoogeveen en het over bekende "Kol Nidrei" van Bruch, en in de Rococo-varia- ties van Tsjaikowski. In Bruch liet hij de gebruike lijke dikke toon achterwege, nam wat meer afstand en plaatste het werk met grote bezonkenheid op een hoger niveau. Knap en virtuoos bracht hij de Rococo-varia- ties die technisch berucht moeilijk zijn, en die geen diepere pretenties hebben dan deze virtuositeit. In de romantiek voelt Van Ot terloo zich in zijn element. Hij zoekt het in het opvoeren van spanning, in een uitbundig coloriet, en dwingt tot grote discipline. Zo ook in de "No- WILLEM VAN OTTERLOO tenkraker-suite van Tsjaikowski. Maar Mozart is hem niet "op het lijf geschilderd". Het Diver timento" K. V. 166 miste de lichte toets en beweeglijk heid, en kwam in het geheel wat grof over. De totale in druk van dit concert heeft echter grote voldoening ge schonken. Bep Rijnders LEIDEN - Met de studentenko ren en -orkesten komt zelden bedrogen uit, hun begrips vermogen gaat de midde- norm te boven en ze hebben een soort zelf-selectie. Het betrof gisteren André Kaart's Collegium Musicum, dat voor een klein duizendtal onop houdelijk ovationeel hand- klappende toehoorders een uitvoering in de Zuiderkerk verzorgde. Overbekend waren de Com ponistennamen: Schubert, Gluck, Weber; nagenoeg on bekend de gekozen composi ties. Te ingewikkeld om overal op in te gaan. Iets over Schubert's Symfonie I in D. Ze is van de 16-jarige, op touw gezet voor de verjaardag van de directeur van de mu ziekinstelling, waar schubert in de kost was. De jongen was stapel op Beethoven, het duidelijkste kenteken ervan is in het begin (wat opgevuld) het befaamde Eroica thema. Kaart heeft dat er niet door ac centen uitgehaald, maar de volgende delen, die doortas tender zijn, kregen het toe komende temperament en bijna ook tempo, naast kleur en warmte, in een prima ver loop, enkele aarzelende inzet ten daargelaten. Vervolgens trad het 80-koppige koor met een piano naar voren in het Hoog-lyrische lied 'Gott im Ungewitter', van Schubert. De voorstreffelijke begeleiding van Margriet Brinkmsn werd, opgeschonden, niet weg gedrukt. Een onweer even prettig als dat van Haydn's Jaargetijden. Contrast met de statige stijl van Gluck's Con- certoing, waarin Margriet Wortelboer met een kleine, maar feilloos fijne toon in een exact beeld, nergens over schaduwd, de fluitsolo's blies. Weber's Jubelmising is een rijp werk, conservatief met briljante en verrassend schone fragmenten. Aanbe volen! Van het solistenkwar tet moet ik de alt-mezzo Rita Dams signaleren, nog op het conservatorium. Hoog, mid den, laagzittend naadloos in een klankkleur, wat bevan gen nog, maar op een onwan kelbare basis. KEES VERHOEF LEIDEN - Een voetbalelftal zonder wisselspelers was gis teravond in het LAK theater net aan te formeren. De geringe belangstelling voor "Claustrofobie" was ten on rechte. De gedichten van Claus die in een doorlopende tekst door Annelies Vaes en Jaak Vissenaken waren aan eengeregen waren zeker het opluisteren waard. De voor een buitenstaander soms zo ontoegankelijke lijkende poëzie van Claus blijken zich uitstekend te lenen voor een dergelijke voordracht. Men heeft nauwelijks in de gaten dat het hier gaat om persoon lijke zieleroerselen. De twee getalenteerde Belgen hebben Claus' poëzie in een begrijpe lijke dialoog vorm gegoten. De twee sympathieke Vlamin- gen en de geest van de rond dolende Claus die dit ge waagde stuk in een vrije pro- duktie hebben opgezet had den gisteravond veel meer belangstelling verdiend. Aan hun Bourgondische opge wektheid was het te danken dat zij er zich niet van afmaak ten met een Jantje van Lei den. Het elftal was er dank baar voor. De thuisblijvers moesten zich een fobie scha- m LOUIS CORNELISSE LEIDEN - De Dorpskerk in Leiderdorp was gisteravond geheel gevuld met belang stellenden voor het concert, dat door leerlingen en docen ten van Streekmuziekschool Strekmuziekschool "Rijnak koord" werd gegeven. Het programma was een bonte mengeling, zowel wat betreft de muzikale stijlen als wel de instrumenten, waarmee deze tot klinken werden gebracht. Door het eveneens uiteenlo pende peil en het aantal executanten wil ik me bepa len tot algemene indrukken. Ik vermoed overigens, dat het doel van deze avond in de eerste plaats gold het verster ken van de band tussen de in stelling enerzijds en verder allen, die daadwerkelijk of zich door belangstelling met de muziekschool verbonden voelen. En hierin nu is men bijzonder geslaagd, wat uit de ge noeglijke sfeer duidelijk viel af te leiden. Verdeeld over koper, blokfluiten, piano, kerkorgel, akkordeon, harp en vocale muziek kon men in de eerste plaats de toewijding van de leerlingen bewonde ren, terwijl de docenten de beheersing van het vak de monstreerden. Contrastrijk was het allemaal zeker wel, want wat bijv. te zeggen van Cesar Franck, or gel, gevolgd door ak- kordeonmuziek! Bij de leerlingen, die allen een loffelijk stadium van hun in- strumententale bedreven heid hebben bereikt was het hartverwarmend de spanning mee te voelen, waarmee het meewerken aan een echt con cert voor hen gepaard gaat. Daar tegen staken natuurlijk de prestaties van de "be roeps" af, wier interpretaties logisch zijn en niet zo na drukkelijk van buiten ge leerd. Maar dat was nu juist erg interessant. Ik zou gaarne énkele instrumentale interp retaties, die wel zeer aanspra ken, genoemd hebben, maar ik wil zqn indruk er niet mee schaden. Allen hebben im mers naar vermogen hun bij drage geleverd aan deze suc cesvolle avond. HENRI WELBOOREN Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, binnenstad tot Cityring en Groenoord): H. C. Jasperse jr., Witte Singel 72, tel. 124961; Wijk II (Kooi en Merenwijk): H. A. M. M. Meyer, Stokroos 1, tel. 122113; Wijk III (Professorenwijk, Tuinstadwijk en Waard): J. de Bruyne, Kernstraat 11, tel. 141225; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): 10 u i. tot zo. 8 u J. D. Wingerden, Boshuizerkade 130791; van zo.8uurvm.totzo. Z4uur t F. W. Kehrer, Burggravenlaan 1, tel. 125820. Leiderdorp - Huisartsen J. van Beek en J. van der Leden, tel. 894539, za. en zo. spreekuur van 12.30-13 uur, Hoofdstraat 8. De weekenddienst loopt van za. 8 uur vm. tot zo. 24 uur. Voorschoten - S. M. Platteel-de Jongh, Diepenbrocklaan 6, tel. 5417 (zaterdag); A. Meiman, J. W. Frisolaan 13, tel. 2493 (zondag). Warmond - F. Walenkamp, Dorpstraat 45, tel. 10030. Apotheken De avond-nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt van 16 tot 23 dec., waargenomen door. Apo theek Tot Hulp der Mensheid, Rosmolen 13,Leiden, tel. 121060; Apotheek Voor schoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 2525. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverle ning, tel. 2141, tst 35 (dag en nacht). ZATERDAG Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, jeugdschaaksoos (11-15 jaar), 15-17 uur. Microtheater, Vestestraat 40, to neelgroep Imperium met "Don Qui- chotte", 20.30 uur. Leidse Schouwburg, Liselore Gerritsen "Een klein concert 3", 20.15 uur. LAK-Theater, Levendaal 150, Werkcen trum Dans, 20.15 uur. De Waag, kerstmarkt Terre des Hom mes, 9-17 uur. Antonius Clubhuis, ruildag verzame laars, 10-14 uur. Groenesteeg 107, fancy-fair/sportinstuif DOCOS, vanaf 11 uur. Heilig Hartschool, tentoonstelling De Snelvlieger en Het Oosten, 19 uur. Ons Huis, Zoeterwoude, kerstmarkt, 13-18 uur. Kantine Verbo, Zijldijk, Leiderdorp, tentoonstelling De Rijnklievers, 19 uur. Lindehoeve, Voorschoten, cabaret 220 Volt, 21 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66 "strop- festival" Iris, 20 uur. ZONDAG Antonius Clubhuis, dansen, 20-23 uur. Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Café De Twee Spieghels, muziekprog- Vüfhovenhuis, Hoflaan 169, gehan- dicaptensoos, ma. van 14-16.30 uur. LAK-Theater, Levendaal 150, kin dertheater "De verschrikkelijk verlegen vogelverschrikker", poppentheater Otto van der Mieden, 15 uur. De Waag, kerstmarkt Terre des Hom mes, 10-17 uur. Museum v. Volkenkunde, trio Thessalo niki, 14.30 en 15.15 uur. Volkshuis, kerstfeest De Ratel, 16 uur. Kantine Verbo, Zijfdijk, tentoonstelling De Rijnklievers, vanaf 17.30 uur. MAANDAG di. van 10.30-12.30 u Troef, Noordeinde 2a, fotografie, caba ret, jaargroep, yoga, bar/soos, 20 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, strip tekenen, t'ai chi, projectgroep Leidse geschiedenis, fotografie, boetseren, Go, 20 uur. Leidse Schouwburg, pantomimegroep Rob van Reijn met "Christmas Carol" 20.15 uur. Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 uur. Prinses Beatrixschool, informatieavond Juwelen, Muiderslot en Transvaal, 20 Gemeentehuis Leiderdorp, gemeente raad, 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie. jeugdzaken, 20 uur, woonadviescie. 20 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummersf 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2