Wondertje op twee wielen: Honda CX 500 Datsun Laurel Auto's "van het jaar" Zeer complete "zescilinder" AMC komt met "Concord" Alfa's nieuwe Giuiietta Chryslers "wereldauto" Kleine Datsun met diesel ZATERDAG 17 DECEMBER 1977 AUTO PAGINA 25 Het lag oorspronkelijk in de be doeling van de Japanse mo torgigant Honda om, vorige week in het Zuidfranse Pau, zijn nieuwe 'superbike' aan de verzamelde Europese pers te tonen. Maar en en ander liep op een teleurstelling uit. Allereerst hielp Honda de ge ruchten uit de wereld, dat er sprake zou zijn van de intro- ducering van een 1200 cc V6 motor en vervolgens kon digde men aan, dat de 1000 cc zes-cilinder (in lijn) pas eind januari gereed zal komen. Desalniettemin liet Honda de journalisten niet voor niets aan de voet van de Pyreneeën neerstrijken, want de heren uit het land van de rijzende zon hadden toch een verras sing in petto: de Honda CX 500. Een wereldprimeur die, afgaande op de eerste in drukken, bestempeld mag worden als een wondertje op twee wielen. Hoewel de verkoop daar be paald geen aanleiding toe gaf (Honda heeft bijna de helft van de wereldmarkt in han den) trok de fabriek zich de kritiek - dat men nauwelijks iets deed aan vernieuwing, maar uitsluitend op 'zeker' werkte - nogal aan. Naast het perfectioneren van de be staande modellen (550 - 750) besloot Honda daaron een jaar of wat geleden een nieuwe weg in te slaan. De Gold wing (1000 cc met car dan) was het eerste bewijs, de CX 500 nu en de zes-cilinder straks zijn de volgende stap pen. Dat Honda een paar jaar gele den haar rentree maakte in de racerij (lange afstand) was be slist geen toeval. De ontwik keling van de nieuwe ma chines wijst overduidelijk in die richting. Anders dan bij het gewone ra cen (dat daarom dan ook vooral van propagandistische waarde is) komen bij het lan- geafstand racen vooral zaken ais betrouwbaarheid, han delbaarheid en snelheid om de hoek kijken en die facetten nu hield Honda voor ogen bij het construeren van de nieuwe machines. De Gold- wing had die eigenschappen al voor een goed deel in zich. Wat betreft de CX 500 lijkt Honda voor helemaal hon derd procent geslaagd. De korte rij-impressie op het circuit van Nogaro leverde natuurlijk nauwelijks gege vens op aangaande de be trouwbaarheid van deze wa- tergekoelde twee-cilinder viertakt, maar aangezien Honda door de jaren heen bewezen heeft juist op dit punt op ongeëvenaarde hoog te te vertoeven zal het daar mee wel goed zitten. De cardan-aandrijving (in- plaats van de ketting) de elek tronische ontsteking, de even degelijke als fraaie Com- star-wielen en de tubeless banden bevestigen die indruk alleen maar. De handelbaarheid van de V- twin is excellent. De motor laat zich soepel in de bochten leggen en komt daar even makkelijk uit. Honda con strueerde voor de 500 een ge heel nieuw, extra stijf frame, waarvan de in de lengte-rich ting geplaatste blok een in tergraal deel uitmaakt. De ve ring, vaak nog een punt van kritiek bij de Japanners, vol deed zeer goed. De dubbele schijfrem in het voorwiel kon op het natte circuit van No garo niet echt op zijn be kwaamheden beproefd wor den, maar, in samengaan met de trommelrem achter, moet de 200 kilo wegende motor fiets toch moeiteloos afge stopt kunnen worden. De prestaties van de CX 500 zijn verrassend. Telkens wanneer de motor zich uit een bocht opricht is het een genot de kraan weer open te draaien. De 500 richt zich dan grom mend op, de teller vliegt in een oogwenk naar de 10.000 toeren (door de ultra-korte slag en de acht kleppen per cilinder) die overigens wor den bediend door één nok- kenas), even een (geluidloos) tikje tegen het schakel pedaal en het feest begint opnieuw, want in elke ver snelling gaat de CX als een leeuw tekeer. Pas in de buurt van de 180 kilometer per uur wordt het stil. Opvallend ge geven: hoewel de motor een stevig en zwaar geluid produ ceert, weet hij ruim binnen de door de wet gestelde deci bel-grenzen te blijven. Zonder voorbarige conclusies te trekken mag gesteld wor den, dat Honda in zijn opzet een geheel nieuwe, revolutio naire combinatie van een tour- en sportmotor te creëe- ren volledig is geslaagd. Be halve allerlei primeurs op het technische vlak blinkt de CX 500 uit door een fraaie styling en gave afwerking. Vooral met de door Honda zelf ont worpen kuip en koffers oogt de nieuwe loot aan de Ja panse stam als een juweeltje. Wat er precies neergeteld moet worden voor de in januari in ons land verkrijgbare CX 500 is nog niet, helemaal zeker vanwege de koersschomme lingen van de jen. Honda Ne derland hoopt de prijs nog net onder de 7000 gulden te kun nen houden. AD VAN KAAM Hef programma van American Motors is dit jaar uitgebreid met een nieuw model: de Concord. Een uiterst concurrerend model ook. Want de Hol landse Auto Importmaatschappij Rijnsburg - die zoals bekend de AMC-belangen op de Nederlandse markt verdedigt - heeft laten weten, dat de 2-deurs sedan de Luxe in jubileumuitvoering van deze Concord inclusief btw. 21.500 zal gaan kosten. Wel geen weggevertje maar voor dat bedrag heeft men een "Amerikaan" met de bekende luxe, die zij erin plegen testoppen en met een zes cilinder 42 liter motor. Langzaam maar zeker winnen de Amerikaanse wagens wat terrein op de Nederlandse markt. Mede door de prijspolitiek. Dat blijkt nu weer uit het lijstje, dat ons werd toegestuurd uit het Rijnsburgse AMC-bolwerk. De prijzen van de AMC-produkten Pacer,GremlinConcordMatador) zijn in de meeste gevallen gelijk gebleven en in sommige zelfs lager geworden. tlr is een aantal technische verbeteringen aangebracht, zoals een vier-ver- snellingsbak in de standaarduitvoeringen van Pacer, Concord en Gremlin. Tot nu toe waren drie versnellingen standaard. Een oude naam - een nieuwe auto. Alfa Romeo heeft weer een produkt de naam Giuiietta gegeven. De wagen komt volgende maand al naar Ne derland en zal dan waarschijnlijk om en nabij de achttienduizend gul den gaan kosten. De 4-deurs Guilietta zal tussen de bestaande typen Giulia en Alfetta inko men. De wagen biedt veel been- en hoofdruimte en is uitgerust met een viercilinder 1570 cc motor met twee bovenliggende nokkenassen en twee dubbele carburateurs. De krachtbron heeft een maximum vermogen van 109 DIN-pk, wat goed is voor een topsnelheid van zo'n 175 kilometer per Evenals bij de Alfetta zijn de koppeling en vijfversnellingsbak samen- gebouwd met het differentieëel. De nieuwe auto is trouwens toch ge bouwd volgens het principe, dat men in de Alfetta's kan vinden: motor voorin, aandrijving op de achterwielen, onafhankelijke opgehangen voorwielen, een De Dion achteras. Met de hoog oplopende kofferruimte doet de wagen enigszins denken aan de Volvo 343. De fabriek heeft overigens verzekerd dat de bestaande Giidia Super zeker de eerste zes maanden van het volgende jaar in produktie zal blijven. Afhankelijk van de vraag: misschien zelfs het hele jaar. Chrysler komt voor de eerste maal met een wereldautoEen wagen die bij ons "Horizon" zal gaan heten maar in de Verenigde Staten wordt uitge bracht onder de naam "Dodge Omni". Een auto tussen de Simca's 1100 en 1307 in. Het model is 3$6 meter lang, 1,68 meter breed, heeft een vijfde deur als achterklep, voorwielaandrijving en onafhankelijke wielop hanging. De Simca "Horizon" komt in maart op de Nederlandse markt. Volgende maand gaat men ze bouwen in Frankrijk. Er zullen drie uitvoeringen leverbaar worden: een motor van 1100 cc(LS -55 pk), een wat opgevoerde 1100 cc (GL -59 pk) en een 1300 cc motor GLS -68 pk). De motoren zijn rechtstreeks afgeleid van die welke in de Simca 1100 zijn te vinden. De "Horizon" is wat strakker van lijn dan de 1100 die overigens voorlopig nog op het programma van Simca blijft staan. Het is een van de bet verkocht modellen van Chrysler. Maar het benzineverbruik van de Hori zon zou gunstiger liggen. De prijs van het nieuwe model is nog niet bekend. Geschat wordt, dat deze in ons land nabij de twaalf mille zal komen. De wagen komt daarmee terecht in de populairste categorie automobielen .die in West-Europa een derde van de markt beheerst. Toch heeft Chrysler grootse plannen: voor volgend jaar staan er al meer dan 200.000 stuks op het programma. Het staat vrijwel vast dat Ja pans tweede autoproducent Nissan, in 1978 met een dieselpersonenauto op de markt zal komen. "We zullen in elk geval de eerste in Ja pan zijn", aldus Datsun-di- recteur Yutaka Kume. Kume liet doorschemeren, dat de nieuw ontwikkelde dieselmotor is bestemd voor een kleine personenauto. Het is volgens hem de bedoeling de toekomstige dieselversie van de personenauto al drie maanden na de introductie in Japan te exporteren. Het ziet er naar uit, dat de Porsche 928 de nieuwe "auto van het jaar" gaat worden. De uitslag wordt al tijd omstreeks de jaarwisseling officiéél bekend gemaakt. Maar het is evenzeer gebruikelijk, dat de naam van de door de auto journalisten verkozen wagen al lang tevoren in de pers ver schijnt. Er zijn teveel journalisten en anderen, die het geheim delen. Zo kon men dezer dagen al lezen, dat de Porsche met een hand breedte verschil heeft gewonnen van de zeven serie van BMW. Zoals men zich wellicht zal herin neren was de Rover 3500 vorig jaar de uitverkorene. Bij de vele vriendelijke dingen, die toen werden gezegd was ook een aan kondiging: er komt binnen af zienbare tijd een zescilinder ver sie op de markt. Het zijn er zelfs twee geworden: de Rover 2600 met een vermogen van 136 DIN-pk en de Rover 2300 met een vermogen van 123 DIN-pk. Uiterlijk lijken de beide modellen zeer sterk op de acht cilinder Ro ver 3500. Maar de motor is nieuw. De eerste, die sinds het samen gaan in Leyland-verband door Rover is ontworpen en ontwik keld. Leyland Cars heeft het groots aangepakt. Er is voor ze ventig miljoen gulden geïnves teerd in produktiemogelijkheden en voor vijf miljoen in fabrieks- uitbreiding om die twee motoren te kunnen bouwen. De produktie heeft plaats in twee fabrieken. Eén in Cardiff en één in Coventry. Op het moment wordt gedacht aan een produktie van zo'n 1600 mo toren per week. De motoren wor den na assemblage vervoerd naar de Rover-fabriek in Solihull, waar de Rover 2600 en 2300 zullen worden gebouwd. Verwacht wordt dat de Rover 2600 volgend jaar in Europa - en dus ook in ons land - beschikbaar zal komen. De lichtere 2300 zal pas een jaar later voor de export beschikbaar ko men. Bijzonderheden omtrent de uitvoering en de prijs zijn nog niet bekend gemaakt. Natuurlijk zal de nieuwe Datsun Laurel (ook dit Japanse merk is afgestapt van de cijfermatige aanduiding van de modellen, ze krijgen voortaan allemaal een naam) nooit de verkoopcijfers halen die de kleine Datsuns op het scorebord brengen. Dat kan men ook moeilijk verwachten van een wagen, die bijna negen tien mille kost. Maar de eerste begroeting van dealers en - wat belangrijker is voor het merk - ook van het auto rijdend publiek was toch wel zo dat men in het hoofdkwartier van Datsun aan de Vennestraat in Sassenheim met enige spanning de toekomst tegemoet ziet. Men hoopt met deze wagen einde lijk de doorbraak te kunnen for ceren in de grotere midden klasse. In de klasse waarin de verkoop van de Japanse auto's tot nu toe niet zo verschrikkelijk veel te betekenen heeft gehad. Het moet gezegd: Datsun heeft met deze Laurel een wapen in handen om op die overigens zeer druk bevolkte markt te kunnen pene treren. Er zijn niet zoveel merken die het Datsun kunnen nazeggen dat zij een zescilinder beneden de 20.000 gulden kunnen aanbieden. En waarachtig geen slechte, al heb ben wij wel kritiek op onderde len. Bij het eerste verschijnen hebben we het al gezegd: als de gordellijn van deze wagen wat la ger was geweest zouden we hem zelfs mooi hebben gevonden. Nu is het nog steeds niet helemaal onze smaak. Nog teveel gericht op het Amerikaanse smaakpa- troon. Maar we gaan de goede richting uit. In elk geval hebben de con structeurs wat beter gewoekerd met de ruimte binnenin. De stoelen zijn nog niet wat het we zen moet. Vlak van zitting en te weinig steun in de rug. Kortgele den noemde de bekende "televi sie-arts" dokter Van Swol de au tostoelen "een achtergebleven gebied". Volgens hem hebben automobilis ten die veel rijden vaak rugklach ten. "In de normale confectie-au- tostoel zal het hoofd nooit recht boven het bekken zitten. Toch is dat echt de enig juiste zithou- ding", merkte hij op. Aan de hoogste eisen, die aan een auto stoel kunnen worden gesteld, voldoen die in de Laurel niet. Het kan beter. Dat zal ook wel gaan gebeuren. Ja panners zijn niet hardleers. Inte gendeel. Zo hebben de Datsun- constructeurs bijvoorbeeld vroegere kritiek ten aanzien van de veiligheid goed in de oren ge- knoopt en deze "zes-cilincer-in- een-nieuw-jasje" gebouwd vol gens de nieuwste veiligheids voorschriften. Bijvoorbeeld een benzinetank vlak achter de ach terbank. Ook op andere punten heeft men de zaak beter be veiligd. En natuurlijk weer de bekende "^'zak vol snufjes". Ongelooflijk, zoveel attributen Datsun in het standaardpakket heeft gestopt. Getint glas, voorruit van gelaagd glas, zijruit-ontwaseming, stuurslot, radio met stereo-cas setterecorder, toerenteller, au tomatische rolgordels weg gewerkt in de portierstijlen, looplampje, afsluitbare benzine dop, digitaal quarz klokje en het oranje lichtje op de stuurkolom, dat waarschuwt wanneer het gaspedaal te driftig wordt be speeld. De grappige details pui len eruit. Leuk, maar niet doorslaggevend. Belangrijker vinden wij de (overigens al bekende) zes-cilin dermotor die een vermogen le vert van 97 DIN-pk. Waarmee moeiteloos een maximum snel heid van 165 kilometer per uur kan worden gehaald. Men hoort die krachtbron niet wanneer hij stationair draait. En ook niet als men om en nabij de maximum snelheid door het land toert (u herinnert het zich nog wel: hon derd kilometer). Dan is het heerlijk rustig in de ka juit. Maar oh wee als men wat meer uit de kan wil halen. Het geluid groeit dan sneller dan de snelheid. Nou is dat in onze ogen niet zo verschrikkelijk. Wij zullen in zo'n Japanner toch nooit in de nabijheid van de topsnelheid willen rijden Want ze mogen daar veel kunnen in het land van de rijzende zon, er zyn dingen die ze nog niet ver mogen. We hebben er veel goeds gezien. We hebben in de Japanse auto's heel prettige dingen erva ren. Maar de meeste Japanse au- tofabrieken hebben er geen zin in om een goed onderstel onder een wagen te zetten. Of ze hebben er geen kaas van gegeten. Dat laaste lijkt ons hoogst onwaarschijnlijk. Dus houden we het er maar op dat ze er in Japan geen behoefte aan hebben. Het is en blijft meestal een starre achteras. Geen onafhankelijke wielophanging. Bij de Laurel is die starre as gecompleteerd met schroefveren en reactiearmen. Dat maakt het verblijf - vooral achterin de auto - op slechtere wegdekken niet bijster aange naam. Bovendien is de besturing bij hogere snelheden weer aan de vage kant. Daarom: vergeet die hoge snelheden. En dan heeft men een prettige auto. Maar in het gebruik geen goedkope. Dat is ons wat tegen gevallen. We kwamen uit op één op acht. Dat vinden we te duur., Goed, we hebben veel stadswerk in ons programma gehad. Het zal dus wel wat gunstiger kunnen. Maar die één op acht ligt ons toch te laag. Goedkoop wel in aanschaffing. Want we vinden 18.850 gulden voor de handgeschakelde versie en duizend gulden meer voor de automaat heel aanvaardbaar. In vergelijking met de concurrentie en met het oog op het gebodene zelfs meer dan dat. Want wat krijgt men voor dat op zichzelf fikse bedrag? Een royale reiswagen met een flinke ruimte voor passagiers en bagage. Geen overweldigende zitplaatsen maar goed genoeg voor dagelijks ge bruik. Een gemakkelijk te hanteren auto. Men voelt er zich onmiddellijk in thuis. Alleen de draaicirkel is ui termate fors en dat maakt het manoeuvreren niet gemak kelijker. Een wagen ook die grandioos schakelt. (We hebben dat al vaker geconstateerd. Het is ongeloof lijk wat Japanners op dit gebied kunnen presteren). Zoals gezegd is het geluidsniveau zeer geluk kig behalve bij hoge snelheden. De windgevoeligheid is niet overdreven. Alles bij elkaar een heel prettige auto als men er maar niet te hard mee toert. Het kan wel (165 km zelfs) maar dan is het niet aange- Hel dashboard i i de Datsun Laurel.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 25