Vrouwen slikken pillen om angst te onderdrukken Rapport: rnim f 40.000 gestolen Verdachtmakingen slaan nergens op ALKEMADE (KAAG) - Een leraar, maat schappelijk werkster, secretaresse, reclasse- ringsambtenaar en een student sociale weten schappen hebben een "open brief' geprodu ceerd waarin zij het opnemen voor de acht ge schorste veerlieden van het Kaagpontje. De "acht", die meer dan 'n jaar op non-actief staan, worden ervan verdacht een deel van het geïnde pontgeld niet te hebben afgedragen. In een brief, die huis-aan-huis in Alkemade wordt ver spreid, zeggen de schrijvers: "De burgemeester spreekt van het blazoen van de ambtenaar dat moet worden schoongewassen. Kletskoek. Wij vinden dat de veerlieden als zondebok worden gebruikt". Het schrijven wordt rondgebracht omdat volgende week dinsdag (20 dec.) de rechtszaak tegen de pontjesbazen aan de orde is. In de brief worden de werkomstan digheden van de veermannen ernstig gekritiseerd. De vijf on dertekenaars spreken hierin van een "constante onderbezetting" op de pont. De gemeente drukt de kosten door op het personeel on verantwoord te bezuinigen. Re sultaat: lange- en extra diensten, weinig vrije tijd. Bovendien kent een aantal van de "acht" al vijf jaar lang geen vrij weekeinde. Door Jan Westerlaken Volgens de briefschrijvers hebben de veerlieden een dubbele taak: de pont besturen en geld incasse ren. Maar ook het technisch on derhoud van de boot nemen zij voor hun rekening. De overuren, die in 1973 en 1974 zijn gemaakt, waren in februari 1976 nog niet uitbetaald. Daarnaast waren de werkomstandigheden dikwijls niet gemakkelijk: voortdurend wisselende prijzen, pasjespro blemen, vergeten abonnemen ten, zomerdrukten, allerlei inge slopen gewoonten enz. Rechtspositie Sinds 1972 komt telkens opnieuw de rechtspositie van het pont- personeel naar voren. Alle vragen om noodzakelijke verbeteringen worden afgewezen. Zo willen de veerlieden onder meer een pro fessioneel rooster, een andere re geling voor het tellen van het kasgeld, een telefoonkos tentoelage en een bijdrage in de vervoerskosten. De schrijvers van de brief stellen dat onreêelmatigheden voorko men. "Dat lijkt gezien het voren staande onvermijdelijk. Maar dat is iets anders dan op grote schaal (tienduizenden guldens) willens en wetens verduisteren". Eén van de veerlieden heeft bij stand geweigerd nadat hij was geschorst. Zijn standpunt "Ik heb. handen aan mijn lijf om brood te verdienen". Hij leende geld. Anderen krijgen geen bij stand omdat ze een eigen huis(je) hebben. "Vreet dat maar op", zou de gemeente Alkemade letterlijk hebben gezegd. Eén van de pontjesbazen leeft bijna een jaar van duizendvijftig gulden in de maand met een groot gezin. Een kind van een der veermannen moet waarschijnlijk zijn studie opgeven, zo beweren de brief schrijvers, omdat er niet vol doende geld is. Vrijwel alle pontjesbazen en hun vrouwen slikken kalmerende tabletten om de angst voor de toekomst te on derdrukken. Rapport De Haagse student Han Warnier, sociale wetenschappen, heeft een rapport samengesteld waarin hij aanhaalt dat half november van het vorig jaar de pontjesbazen werden gearresteerd, opgepakt door rijkspolitiemensen en ver spreid over Leiden, Alphen aan den Rijn, Sassenheim, Hoofd dorp en Voorschoten ingesloten. Burgemeester Bolten, hoofd van de plaatselijke politie, geeft een communiqué uit en laat dit op "prikborden" bevestigen bij het gemeentehuis, gemeentewerk plaats, het zwembad, de openbare school en de brug over de rijksweg. Hierin staat: "Al gedurende jaren lopen er geruchten. Feiten lijken vermoedens te bevestigen: Fraude". En vast een beetje vooruitlopend op wat er zou kunnen gebeuren: "schorsing met inhouding van bezoldiging sluiten we derhalve niet uit". Voor het begin van deze affaire moeten we meer dan vijf jaar te rug. Naar maart 1972, het mo ment waarop het pontveer in handen komt van de gemeente Alkemade. Tot op dat moment, zo meldt het rapport, werd het geëxploiteerd door de ge broeders Zwetsloot. Toen het pontje nog in particuliere handen was deden vier veerlieden al het werk. Vrije dagen kenden zij niet, vakantie was een onbekend woord. Dikwijls werden zestig tot zeventig uur per week gedraaid in een "vier uur op" en "vier uur af'-systeem. Op hoogtijdagen sprongen de vrouwen van de pontjesbazen bij. Zij droegen dan zorg voor de afrekening". Dorpsgeroddel Het dorpsgeroddel, dat de veerlie den de kaartjes wel twee of zelfs drie keer zouden verkopen en het geld in hun eigen zak zouden ste ken, leverde twee politie-onder- zoeken op: één in de zomer van 1973 en één in de zomer van 1975. Resultaat: geen bewijs te vinden voor de geruchten. Precies een jaar later weer een onderzoek van de politie. Nu is het wel "raak". De politie meent aanwij zingen te hebben dat er geld wordt achtergehouden. Maar eerst een ander verhaal waar het rapport uitvoerig op ingaat de arbeidsomstandigheden van de acht geschorste pontjesbazen. De exploitatiekosten van het Kaagpontje waren een zware te genvaller voor de gemeente. Be zuinigen dus en trachten met zo min mogelijk mensen zo lang mogelijk te draaien. De constante onderbezetting resulteerde in erg lange diensten, extra diensten en weinig vrije tijd. Eén van de veer mannen herinnert zich uit deze eerste periode dienst waar tussen zo weinig ruimte was, dat er niet meer dan vijf uur tijd overbleef om te slapen. De constante on derbezetting betekende ook, dat er één veerman op de pont was, die zowel moest varen, aan- en afmeren, geld incasseren, dage lijks onderhoud plegen en de administratie moest voeren. Het kon niet uitblijven: er gebeurden bedrijfsongelukken. Bij het af meren verloren twee pontjesba zen een vingertop. Zo bleven de veermannen lange tijd vele uren meer maken dan zelfs wettelijk was toegestaan. Een aantal van hen kent bijvoor beeld al vijf jaar lang geen vrij weekeinde rrteer. Daar stond te genover dat ze fooien mochten accepteren en zelf houden. Een strafbaar feit, dat de gemeente Alkemade oogluikend toestond. De overuren, die de pontjesbazen maakten, werden wel uitbetaald, hoewel: eind februari 1976 waren nog geen extra gemaakte uren fiets werden geweigerd. Geen contact De werkomstandigheden waren er geenszins eenvoudiger op ge worden. Voortdurend wis selende prijzen, pasjesproble men, vergeten abonnementen, zomerdrukte, wisselgeldproble men (de veerlieden moesten zelf voor wisselgeld zorgen) bedrei gingen, ellende met de kaartjes automaat hebben daartoe bijge- Rooster Toen in 1976 de veerlieden uit eindelijk zelf maar eens gingen proberen om een professioneel rooster opgesteld te krijgen, met gelijke rechten en plichten als op andere veren gebruikelijk is, kre gen zij van planningsdeskundi gen te horen: voor een dergelijke dienst zijn in totaal tien tot twaalf man noodzakelijk. "Daar had de gemeente geen enkele trek in", staat er in het rapport te lezen. van 1973 en 1974 overgemaakt. Al vanaf 1972 zijn de veerlieden be zig om op legale wijze aandacht te vragen voor hun belabberde werksituatie. De Kabo, Katho lieke ambtenaren bond, werd daarvoor ingeschakeld. Dit leidde in de eerste helft van vorig jaar tot een intensief contact met de gemeente. Vragen om een pro fessioneel rooster, andere rege ling voor het tellen van het kas geld, bescheiden telefoontoelage en een vergoeding voor de brom dragen. Contact tussen de veer mannen en het gemeentehuis ontbrak geheel. Over heel 1976 hebben de veerlieden hun "baas" niet gezien. En dat terwijl ze toch aan hem financiële verantwoor ding schuldig waren. Half 1976 (juni) meldde de bur gemeester, aldus het rapport, bij de politie dat hij was benaderd met de mededeling over "onre gelmatigheden" op de pont. Zonder aarzelen gelastte hij een onderzoek. Bij het verhoren van de getuigen, in juni van dit jaar, bleek dat de melding van de "on regelmatigheden" vooral het sig naleren betrof van de mogelijk heid tot onregelmatigheden door het volledig ontbreken van con trole. Op 7 juni reed er een auto het pont- veer op met daarin twee inzitten den. De man achter het stuur be taalde het veergeld maar, zo liet hij weten, hoefde geen kaartje. De veerman ging door met zijn werk. De politiemensen in bur ger, want dat waren de twee inzit tenden van de auto, constateer den dat er op de pont dingen ge beurden die niet door de beugel konden. De pontjesbazen werden gearresteerd. Strafvervolging De nu al jaren lopende geruchten lijken bevestigd te worden: de pontjesbazen frauderen. Een mededeling van die strekking werd op 16 november van het vo rig jaar gedaan. Drie weken later, 8 december, nog vóór de officier van Justitie heeft besloten tot strafvervolging over te gaan, stellen burgemeester en wethou ders de vraag of de veerlieden nog wel voor de gemeente willen werken. In dat zelfde gesprek laat het gemeentebestuur op een te genvraag weten dat het dienstverband niet verzekerd was als de eerlijkheid van de veermannen zou worden aange toond. Het Kaagpontje Op 13 december meldt de officier van Justitie dat hij een straf vervolging instelt. Hierin zegt hij nadrukkelijk: "Dit houdt niet in dat de genoemde personen zullen worden veroordeeld. Het bete kent slechts dagvaarding". Vanaf 21 januari 1977 worden alle pontjesbazen geschorst met in houding van het salaris. Deze boodschap gaf de gemeentebode af op een vrijdagavond om streeks zeven uur. Extra pijnlijk is het stopzetten van de uitkering voor de veerman die als laatste was aangetrokken, schrijft de samensteller van het rapport, om het personeelstekort een beetje minder zwaar te laten drukken. Zonder instructies, zonder waarschuwing wordt hij, terwijl het onderzoek al aan de gang is, op de pont geplaatst. Schadeclaim Het hele proces kost de gemeente Alkemade tonnen. "Vandaar dat het claimen van de geleden schade bij de verzekering voor de hand ligt", aldus het rapport. In april van dit jaar kreeg de ge meente de beschikking over een rapport van het Centraal Bureau voor Verifikatie, en Financiële Adviezen. Hierin wordt een "mo gelijk geleden schade" genoemd van f 43.250. Dit bedrag is tot stand gekomen door een voor speld verschil van inkomsten over de afgelopen twee jaar ten opzichte van 1977. Veerlieden Kaagpontje meer dan jaar geschorst PAGINA Affaire Kaagpontje kost gemeente Alkemade al meer dan f 350.000 99 99 Drs. Bolten: "Ik spreek het tegen als de gemeente Alkemade, op welk punt dan ook, als verdachte naar voren wordt geschoven en er over de werkelijke verdachten met geen woord wordt gerent". ALKEMADE - "Die brief schrijvers proberen de ge meente in de verdachtenbank te krijgen. Over de échte ver dachten wordt met geen woord gerept". Zo reageerde burgemeester Bolten van Alkemade op de "open brief' en het rapport waarin de affaire rond de acht geschorste veerlieden van het Kaagpontje aan de kaak wordt gesteld. Een zaak, zo onthulde drs. Bolten, die de gemeente nu al meer dan driehonderdvijftigduizend gulden heeft gekost. En dit is nog niet het einde. Want het salaris van de vervangende veermannen wordt nu nog praktisch geheel vergoed uit de één of andere subsidiepot. Met ingang van het volgend jaar komen die kosten óók voor rekening van de ge meente Alkemade. Bolten noemt de schrijverij een "geweeklaag van mensen, die proberen zich zo schoon mo gelijk te praten". Is de gemeente bereid de veer lieden weer in dienst te stel len als de rechter hen on schuldig verklaart? Bolten: "Dit is nu nog niet aan de orde. Later komt dat pas. Kijk, de uitspraak van de strafrechter hoeft niet te be tekenen dat dit ook de me ning is van de ambtenaren rechter. Hij hoeft de straf rechter niet slaafs te volgen". De gemeente zou de voorman nen hebben geschorst omdat zij die kwijt zou willen? „Ach, daar is beslist geen sprake van. Die mensen", al dus Bolten, "zouden nog al tijd op de pont hebben ge staan als die nare zaak er niet tussen was gekomen. Het is een fabeltje dat de gemeente die veerlieden achter de broek zou hebben gejaagd. Dat zijn verdachtmakingen die nergens op slaan". Volgens Bolten werd de affaire aan het rollen gebracht door een goedmoedige burger met een sterk "rechtvaar digheidsgevoel". "Die man stapte op een dag bij me bin nen. Het was de eerste keer dat dit gebeurde. Zeker, ge ruchten van fraude waren ook wel eens tot het gemeentebe stuur doorgedrongen. Maar meer ook niet. Deze man sprak uit ervaring, hij zag wat er al zo om hem heen ge beurde als hij gebruik maakte van het pontje. Als je de helft van het pontgeld betaalde en geen kaartje eiste, werd je zo overeezet". De man bleek ook bereid om bij de politie dezelfde verklaring af te leggen als hij de bur gemeester had verteld. "En daardoor is de zaak gaan rol len. Niet de gemeente heeft het initiatief genomen", aldus Bolten, "om de veerlieden te grazen te nemen". Drs. Bolten beweert met na druk dat hij geen antipathie tegen de pontjesbazen heeft. "Als gemeentebestuur zijn we er helemaal niet blij mee. We konden hier toch niet zeg gen, ga weg, en verder ner gens over praten? Dan had den we onze plicht verzaakt. Nogmaals, we scheppen er geen behagen in dat dit is ge beurd. Toen eenmaal écn steentje was losgepeuterd, ging de hele muur aan het wankelen". Hoe kwam het dat er nauwe lijks of geen contact was tussen de veermannen en de gemeente Alkemade, de "ba zin" van de "acht"? "Toe nou toch", reageert Bolten en maakt een armgebaar. "Vorig jaar hebben we juist veel met die mensen om de tafel gezeten. En in oktober zijn we op alle punten tot overeenstemming gekomen. Alleen over een bromfiets toelage van et konden we het niet eens wor den". Bolten geeft toe dat het in zijn gemeente "geen paradijs" is. Hij stelt dat B en W altijd be reid waren om aan redelijke verlangens van de mensen te gemoet te komen. "De deur stond altijd open voor een ge sprek en daar hebben die veerlieden ook gebruik van gemaakt. Zeker, we waren in overtreding waar het de zon dagsdiensten betreft. Er wer den meer dan zesentwintig zondagen gewerkt. Maar dat werd gecompenseerd en er werd een behoorlijke toeslag voor uitbetaald". Het praten met de gemeente over regelingen die alleen maar ten goede van de veer mannen zouden komen, liep vast toen zij werden aange houden op verdenking van diefstal. Op 1 januari, zo ver telt Bolten, gaat men met een ander systeem werken: fietsers en wandelaars zullen gratis door het veer worden overgezet, auto's gaan meer betalen. Een oplossing waar, volgens hem. naar werd ge streefd. door de politie werden inge rekend "Dit is volledig correct gegaan", valt Bolten uit. "Iedere veer man is individueel, dus niet massaal, thuis afgehaald. Met normale auto's waaraan niet te zien was dat ze de politie toebehoorden. Niemand had in de gaten dat er verdachten werden opgebracht. Zelfs de vrouwen niet. Die belden 's avonds naar de gemeente waar hun mannen toch ble- vaarop de mannen werden aangezet "onregel matige" handelingen te doen, was dit niet een straf baar feit? "Nee, we hebben ze niet tot diefstal aangezet. Wat er op de pont is gebeurd valt in jeder geval niet onder het begrip uitlokken tot het doen van iets dat volgens de wet niet mag". Overigens: er zou, als alles nor maal was geweest, een nieuwe man op de pont zijn aangesteld. Dit ging niet door omdat toen al een onderzoek naar eventuele frauduleuze handelingen aan de gang was. Het geld, dat zou zyn ver duisterd, krijgt de gemeente terug. Daarvoor is zij verze kerd.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21