I# Leysner: „Veel hangt nu af van het publiek VAK DER WIEL AVANTIGAATAF TEGEN BUDAPEST Vanavond topper tegen Den Bosch Ik kies'n bril van van der Wiel Weet u waarom? Anderhalf jaar voor klusjesman ZATERDAG 17 DECEMBER 1977 ADVERTENTIE LEIDEN - Tot vanmiddag vijf uur heeft Parker nog enkele tiental len kaartjes voor late supporters. Dan gaat het bordje „uitver kocht" op de deur van de Vijf Meihal. Gisteravond schuifelden de spelers van de Leidse bas ketbalclub nerveus door de kan tine, op Sid Bruinsma en Roy Leysner na was iedereen snel verdwenen. De wedstrijd van de waarheid, tegen lijstaanvoerder Den Bosch, heeft de mannen van trainer-coach Henny Blom in zijn greep. De meeste spelers wagen zich niet aan voorspellingen. Sid Bruinsma, vorige week in Gro ningen de enige Leidse speler die een dikke voldoende verdiende, zegt: „Ik heb geen idee met hoeveel punten verschil we kun nen winnen, als we maar win nen". Mitchell Plaat is loco- nieker: „Vijf punten verschil". Even serieus: „Ik ben uitgekozen door het blad Play-Off tot speler van de maand. Gezien mijn spel van vorige week moet in tegen Den Bosch twee keer zo goed spelen om dat waar te maken". De kritiek die velen na de twee ne derlagen (Rotterdam-Zuid en Donar) op Heny Blom hadden verstomt aan de vooravond van de topper. Al jaren speelt Henny Blom met een zeer kleine spe lersgroep. Dat wil zeggen: hij heeft wel tien spelers, maar in feite gebruikt hij er maar vijf of zes. Bij Lions won hij wed strijden (o.a. tegen BS Leiden) door de inzet van vijf man. Ook bij Parker, nu hij over een brede „bank" beschikt hanteert Blom tot veler ongenoegen (niet in het laatst van de spelers zelf) het zelfde systeem. In tijden dat alles goed gaat (de eerste zeven duels van dit seizoen werden door Leiden gewonnen) is de kritiek er bijna niet. De meeste spelers komen aan bod en omdat het goed gaat valt er ook weinig aan te merken op het ba sisvijftal. Het wedstrijdritme, de ervaring en het zelfvertrouwen van spelers als Roy Leysner, Wim Weemhoff, Peter Kop en Peter Paulides komt bij Blom echter wel in de knel. Het viertal speelt weinig en wanneer er iets fout gaat moet men wel direct goed inspringen. Dat ongenoegen (Er wordt te I weinig gewisseld) noemt Roy i Leysner in zijn voorbeschouwin- f gen op de wedstrijd van van avond. Leysner: „Het moreel heeft een deukje opgelopen. Conditioneel, technisch, qua spelers zijn we zeker opgewassen tegen Den Bosch, maar op het puntje moreel weet ik het niet. Sommigen zijn onzeker. Veel hangt er daarom af van het pu bliek en van de start". Leysner is een van de mensen die veel aan de kant blijft. Het afge lopen seizoen was hij met Paul Hoeksma de man die de veertig minuten rondmaakte, dit jaar moet hij Arthur Collins en Mit chell Plaat voor laten gaan. Leysner „Als ik dat niet had ge wild was ik weg gegaan, maar dat dat zou gebeuren wist ik toen ik bleef'. Een belangrijk verschil met Wim Weemhoff, die speciaal naar Lei den werd weggehaald. „Weg gekocht bij RZ" zoals hij zelf zegt omdat men hem nodig had. Tot nu toe is Wim Weemhoff nog niet erg uit de verf gekomen. De lange Rotterdammer kan maar moei lijk wennen aan de idee dat zijn positie niet langer onbetwist is. Er is meer concurrentie (Bruinsma, Kop, Collins) en Henny Blom kiest vaak voor het spelen met twee centers (Bar- tolome en Kip) in plaats van de meer gebruikelijke opstelling van twee forwards. Wim Weemhoff: „Ik wil mij waar maken. Het publiek denkt ook: die hebben ze uit Rotterdam ge haald, nou laat eens zien wat je kunt. Ik heb daarvoor nog niet veel kansen gehad, ook al klaag ik niet. Ik zal doorvechten, maar het is wel een knauw als je denkt te gen je oude ploeg in de basis te staan en dat gebeurd niet". Roy Leysner „Wim is mentaal niet zo sterk, die moeten we goed op vangen. Hij zal aan de concurren tie moeten wennen. Ik heb me er ook mee verzoend, maar daarom ga ik er nog wel tegenaan. Iedere minuut die ik krijg wil ik uitbui ten. In dat opzicht heb ik een enorm respect voor Peter Pauli des. Week in, week uit op de bank en toch door gaan, terwijl er ver schillende situaties geweest zijn waarin Henny hem had kunnen gebruiken. Dat is pas mentaliteit, dat kom je niet zoveel meer tegen bij de jongeren". Peter Paulides zelf: „Easketbal leer je niet op de bank, alleen in het veld. Ik wacht op mijn kans, die hopelijk snel komt". Blom's stijl van coachen is evenwel niet zo snel te veranderen. L.eysner weer. „Ik ken Henny al jaren, hij heeft het altijd zo gedaan. Ik zeg daarom ook niet dat ik ontevre den ben, als dat zo was, zodra ik het hier niet meer naar mijn zijn heb, ben ik ook verdwenen. Hier in Leiden heb ik plezier in bas ketbal en met de spelers en de coach moeten we zelf de proble men oplossen. En winnen van Den Bosch zou al een heleboel oplossen". HANS JACOBS O VAK Stars speelt morgenavond in de Vijf Meihal voor de com petitie in de eerste divisie tegen Mosquito's. De Stars zullen het moeten stellen zonder de Amerikaan Lace Strong, die deze week in het ziekenhuis werd opgenomen. Bij Mosquito's speelt en coacht ex- Leiden speler Paul Hoeksma. V.d. Wiel garandeert me een modisch r zorgvuldig uitgekozen in de internationale mode centra. Dan weet je dat je er opvallend beter uit ziet. Daarom kies ik v.d. Wiel. Al jaren! Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel: 071-124108 BELGRADO - Ook in de tiende partij van de tweekamp tegen Kortsjnoj heeft Spasski niet durven afwijken van zijn met wit gebruikelijke openingszet e2 - e4. Kortsjnoj antwoordde met el - e6, waardoor voor de vijfde maal de 'franse verde diging' op het bord kwam. Evenals in voorgaande duels week Spasski op de tiende zet af. Met tal - bl begon hij aan een manoeuvre, die tot doel had de toren naar de konings vleugel te brengen. Bij de veertiende zet was ervoor het eerst tijdens deze twee- Spasski Iaat voordeel ontglippen kamp sprake van een positio neel voordeel voor Spasski. Kortsjnoj had inmiddels on danks de open b-lijn de lange rochade uitgevoerd en zijn koning in het uiterste hoekje van het bord geposteerd. Zwart kon echter niet voorko men, dat hij onder hevige druk kwam te staan. Spasski gaf zijn tegenstander steeds minder bewegingsvrijheid. Bij zijn opbouw van de ko- ningsaanval vergat hij echter de uiterst belangrijke a-pion te dekken, hoewel hij op dat moment nog tien minuten bedenktijd had tegen Kortsj noj slechts drie. De afgebro ken stelling kan Kortsjnoj in elk geval remise houden. Mis schien kan hij zelfs met enige kans op succes op winst spe len. HAZERSYVOUDE - Avanti is er niet in geslaagd zich te revancheren voor de vorig jaar tegen S. E. Budapest geleden nederlaag voor Jaar beurssteden. Ook dit keer gingen de dames van Gerard Bakker, die zelf afwezig was in verband met de wedstrijd tegen China, roemloos ten onder met 5-2. Geen moment heeft Avanti de indruk kunnen wek ken, dat er aansluiting bestaat met de Europese top. Het heilloze gebries en geschreeuw van Bettine Vriesekoop in de tweede, voor de match beslis sende set tegen de rustige zeer ge talenteerde Ivasko gaf de Hon gaarse overwinning alleen maar meer profiel. Vnesekoop had de hele partij geen antwoord op de verraderlijke topspin van Ivasko. Dat de nederlaag uiteindelijk be perkt bleef tot tweemaal 21-19, was louter het gevolg van een aantal geluksballen op de rand van de tafel en het net. Direkt na het begin van de match inaakte Yugasz, die vorigjaar nog reserve stond, de Hongaarse be doelingen duidelijk. Annemieke Smits werd met 21-15 en 21-6 van de tafel geveegd. Na een nerveus begin kreeg Yugasz steeds meer vat op het verdedigende spel van de Nederlandse. Smits, die zich alleen onderscheidde door ver dedigend spel, werd uiteindelijk door keiharde smashes van de ta fel geveegd. Hierna trad Vriesekoop aan tegen de 14-jarige Timanyi. Geplaagd door onervarenheid moest dit zeer charmante talent de eerste set met 21-9 inleveren, om ver volgens de Hazerswoudse op haar eigen specialiteit, de aanval, met 21-14 te overvleugelen. De derde set bezweek zij onder het gewicht van een snel opgelopen achterstand. Het onvermogen van Avanti trad eerst recht aan het licht, toen Bri gitte Kooter aan moest treden te gen Ivasko, die aanvankelijk zeer nerveus begon. Kooter wist van de geboden mogelijkheden geen enkel gebruik te maken; inte gendeel, haar spel kenmerkte zich door ongecoördineerde wilde klappen. De zenuwachtige Ivasko won met 21-18, 21-15. Vriesekoop behaalde vervolgens een regelmatige overwinning op Yugasz, waarbij zij haar akties al regelmatig van overbodig com mentaar voorzag. Ivasko versloeg Smits, waarna de kleine Timanyi alle harten stal door de roekeloos en ongericht spelende Kooter te verpletteren. Bettine Vriesekoop onderscheidde zich zoals vermeld tenslotte al leen nog maar door allerlei wild toneelspel tegen Ivasko, die koelbloedig afrekende met alle eventueel aanwezige illusies. Budapest behaalde een volkomen verdiende 5-2 overwinning en heeft het van pretenties bol- staande Nederlandse tafeltenni- swereldje op charmante wijze met beide benen op de pol- derg^rond gezet. Het leven van Charles Dickens (1812-1870), door Wolf Mankowitz. Met ruim 100 illustraties in kleur en zwart/wit. Uitgeverij L. J. Veen, Wageningen. f39,50. Tuinkruidenstrip, door H. Woerdeman en W, Overmars. Uit geverij Zomer Keuning, Wage ningen. f 12.50. Niet meer depressief. Zo overwin je zwaarmoedigheid, angst, som berheid en verdriet, door R. Lenné en G. T. Haneveld. Uitgeverij L. J. Veen, Wageningen. f 16.25. Waar de wolven huilen, door W. Smith. Zuid-Hollandsche Uitge versmaatschappij, Baarn. f27.90. Arbeid maakt ziek. De relatie wer- ken-gezondheid, door R. Kagie. Uitgeverij Het Wereldvenster, Baarn. f21.50. Veldgeologie in kleur, door D. E. B. Bates en J. F. Kirkaldy. Uitgeverij Moussault, Baarn. f34.50. Onbekende spreekwoorden en zegswijzen. De ontdekking van onbekende zegswijzen en hun ver klaringen, door Peter Hoefnagels. Uitgeverij Van Gorcum. Assen. f9.50. De vrouwen van Willem van Oranje, door Thera Coppens. Zuid-Hollandsche Uitgeversmaat schappij, Baarn. f36.50. De Christenen. Geschiedenis van een wereldreligie, door Bamber Gascoigne. Uitgeverij Elsevier, Amsterdam, f 42.50. Over de oorsprong van de meet kunde, door Husserl. Uitgeverij Het Wereldvenster, Baarn. f 19.50. De regenworm, een nuttig dier, door Mogens Jansen. De egel in de tuin, door Mogens Jansen. Kikkers, en andere dieren aan de waterkant, door Mogens Jansen. De adder, en andere dieren in zijn omgeving, door Mogens Jansen. Het leven van de hagedis, door Mogens Jansen. Serie: Kind en na tuur. Uitgeverij Vermande Zo nen J. F. Duwacr Zonen, Am sterdam. Per deeltje f6.90. Fantastische dierenverhalen, ver zameld door Mary Parsley. Uitge verij Elsevier, Amsterdam, f 21.50. Bronnen van onze beschaving; Egypte en het Beloofde Land, door A. Rosalie David en P. R. S. Moorey. Elsevier, f49.50. Lotgevallen, door Mensje van Keulen. Uitgeverij Erven Thomas Rap, Baarn. f 10.-. Het jonge vadersboek, door Nico Scheepmaker. Tekenwerk Jos Houweling. Erven Thomas Rap, Baarn. f 18.50. Men gele in Paraguay? TEL A VIV - Het Israëlisch dagblad 'Ma Ariv' heeft een fotokopie ge publiceerd van een officieel stuk van het opperste gerechtshof van Paraguay, waaruit blijkt, dat dr. Joseph Mengele, de Duitse oor logsmisdadiger die zich tot nu toe aan alle opsporing heeft weten te ontrekken, in 1959 de Para- guayaanse nationaliteit heeft Het dagblad zou ontdekt zijn door een paraguaya.ans Parlementslid, die Mengelse van het Para- guayaanse staatsburgerschap wil beroven. WIELRENNEN - De Nederlanders Pijnen en Karstens bezetten, na de eerste avond van de Maas trichtse zesdaagse, de tweede plaats. Het duo Peffgen-Fritz gaat aan de leiding. TAFELTENNIS - Het Nederlands tafeltennisteam heeft gisteren in Heerjansdam kansloos verloren van een Chinese ploeg. Alleen Bert van der Helm won één set. IJSHOCKEY - In de nationale competitie heeft Tilburg Trap pers gisteren met 1-5 gewonnen van het Amsterdamse De Bis schop. Gewonde in Alkemade ALKEMADE - De heer K. Don- gelmans uit Rijpwetering is ern stig gewond geraakt aan het hoofd bij een auto-ongeluk. Een autobestuurster uit Roelofa- rendsveen verleende hem geen voorrang, toen zij linksaf de Meidoornstraat wilde in rijden. De heer Dongelmans reed met zijn bromfiets frontaal tegen de auto. Hij is opgenomensin het Elisa beth ziekenhuis in Leiderdorp. Leiderdorp. Voor inbraken DEN HAAG - De Haagse recht bank heeft een 22-jarige "klus jesman" zonder vaste woon- of verblijfplaats veroordeeld tot an derhalf jaar gevangenisstraf. De man heeft in de afgelopen tijd een groot aantal inbraken ge pleegd in onder meer Warmond, Oegstgeest, Nieuwkoop en Bo degraven. Bij de inbraken had hij het vooral op koffie en sigaretten PAARDENSPORT - Henk Nooren heeft samen met zijn Australi sche partner Kevin Bacon beslag gelegd op de tweede plaats van het aldaar gehouden concours hippique. De teamwedstrijd werd gewonnen door de Fransen Roguet en Codignon. VOETBAL - De rechtbank van Es sen heeft de Schalke-speler Klaus Fichtel veroordeeld tot een boete van 10.000 mark. Fichtel werd beticht van meineed inzake het Bundesliga-schandaal van Bij een inbraak in Bodegraven bij de Végè werd maar liefst voor 20.000 gulden aan koffie en siga retten ontvreemd. De dader werd vaak geassisteerd door een vriend of door zijn broer. 1972 LEIDSCHENDAM - De enige middelbare school in Leidschen- dam, de katholieke scholen gemeenschap Veurs College aan het Fluitpolderplein. is gisteren voor ongeveer de helft afgebrand. Tien van de dertig houten loka len, alsmede de gymzaal, werden door de vlammen in zeer korte tijd met de grond gelijk gemaakt; enkele andere ruimten liepen onherstelbare schade op. NAGEKOMEN FAMILIEBERICHTEN CHICAGO Zes "kerstmannen" zitten ietwat beteuterd op het politiebu steerd omdat zij xn de vermomming van kerstman geld ophaalden .zogenaai geld bestemd voor de Hare Knshna-bewegingeen secle waar de kerstv kaanse stad Chicago. Zij werden gear bekend goed doel.In werkelijkheid i Zalig zi/n de doden die in de Heere sterven Openb. 14:13 ARIE VAN 'T WOUT weduwnaar van MIJNTJE BLANKEN op de leeftijd van 76 jaar. Alphen a/d Rijn, 16 december 1977 Torenstraat 30 Correspondentie-adres. ex. test. Dhr F Treuren, Leliestraat 18 Alphen a/d Rijn. Dr condoleancebezoek in de rouwkamer van wijkgebouw Bethel", Jan Nieuwenhuy- zenstraat 1 te Alphen a/d Rijn 's avonds van 6 30-7.30 uur De teraardebestelling zal D V, plaatshebben op dinsdag 20 december op de Oosterbegraalplaats te Al phen a/d Rijn. Aankomst aan de aula 11 00 uur Na de plechtigheid js er eveneens gelegenheid tot condoleren in de aula van de begraafplaats.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13