Oostvliet- polder in toekomst bouwplek? ZE DONDEREN WEER ZACHT Miro is ongewenst Vuurwerk leuk hinderlijk en af en toe ook gevaarlijk... horloges Nieuw postkantoor "TRAGIEK" EDOX DELF!! Breestraat krijgt geen telefoon winkel Tl. Prof. Franken naar Leiden ZAKENNIEUWS Raadsleden houden vast aan vrije fietspaden Hooigracht DONDERDAG 15 DECEMBER 1977 5 Jaar schriftelijk garantie op waterdichtheid 'voor populaire prijzen Hooigracht 45, Leiden Postduivenshow De Leidse postduiven-verenigingen 'De Snelvlieger" en "Het Oosten" houden gezamelijk een tentoon stelling in de gymzaal van de school aan de Lusthoflaan-hoek Herensingel. De expositie wordt gehouden op zaterdag 17 decem ber van 19 tot 22 uur en op zondag 18 december van 10 tot 17 uur. Zondagmiddag om één uur start de bonnenverkoop van promi nente liefhebbers uit Leiden en Omgeving. Toegang en catalogus gratis. Kerstmarkt De werkgroep Leiden en omstreken van de stichting Terre des Hom mes organiseert op zaterdag 17 december een kerstmarkt in het Waaggebouw aan de Aalmarkt in Leiden. Tussen 's morgens ne gen en 's middags vijf uur kunnen daar kerststukjes, knuffelbeesten, wenskaarten, kleding e.d. wor den gekocht. Voor die snuffelar is er een rommelmarkt en voor u goklustigen een enveloppespel. Ook voor de kinderen zijn er di verse activiteiten, zoals bollen en ringgooien. Dit alles omlijst door een gezellige muziekje en een hapje en een drankje. De op brengst van de kerstmarkt is be stemd voor een couveuse voor het General Hospital in GallefSri Lanka). PvdA-Leiden De afdeling Leiden van de PvdA houdt vrijdagavond een leden vergadering in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. Op de agenda staat onder meerdiscussie over subsidiering van VOS'-cursussen, vaststelling voorlopige kandida tenlijst voor gemeenteraadnabe schouwing van de begrotingsbe handeling en verslag van de on derhandelingsdelegatie van de PvdA, die orienterende gesprek ken heeft gevoerd met PPR en D'66 over voortgezette werking. Aanvang 8 uu-, Gemeenteraad De Leidse gemeenteraad komt van avond om half acht in het stad huis bijeen voor een extra raadsvergadering. Op die ma nier wil men de achterstand, die de afgelopen weken is opgelopen wegwerken. Aan de orde komen onder meer de slachthuisrechten, het al dan niet opengraven van de Waardgracht en de verhuur van het nieuwe cafe-restaurant dat bij de Groenoordhallen zal wor den gebouwd. PPR-Leiden En nog een stukje politiek om mee te besluiten: de afdeling Leiden van de PPR houdt vrijdagavond een ledenvergadering in het pand Rapenburg 100. Aan de orde komt het verkiezingsprogramma voor de komende gemeenteraadsver kiezingen. LEIDEN - Achter de in oorspron kelijke staat opgetrokken gevel van het vroegere belastingkan toor aan de Breestraat komt straks weer net als vroeger daar- LEIDEN - Mr. H. Franken, sinds 1974 hoogleraar in de inleiding tot de rechtswetenschap aan de Erasmusuniversiteit in Rot terdam, is aan de Leidse universi teit benoemd tot gewoon hoogle raar met dezelfde leeropdracht. Prof. Franken (41) studeerde in Leiden, aan de Sorbonne in Pa rijs en promoveerde cum laude aan de Universiteit van Am sterdam. Hij was een jaar ad vocaat en procureur, werd rech ter bij de arondissements- rechtbank in Rotterdam en raadsheer-plaatsvervangend lid van het Hoog Militair Gerechts hof en lid van provinciale staten van Zuid-Holland. naast, een postkantoor. Er is sprake van geweest dat er ook een zogenaamde telefoonwinkel zou komen. Dat gaat echter niet door. De beschikbare ruimte is volgens de telefoondienst in Den Haag onvoldoende. Er wordt nu gezocht naar een ruimte die wel voldoet, zowel qua ruimte als qua ligging; het is in elk geval de be doeling dat er in Leiden zo n winkel komt. In verscheidene plaatsen in ons land zijn al telefoon winkels, zoals in Almelo, Amersfoort en Den Bosch. Het zijn uitgebreide in formatiestands, waar behalve in formatie ook demonstraties met de PTT-apparatuur, van ver- lengsnoertjes tot gekleurde tele foontoestellen, gegeven kunnen worden. De ruimte die de PTT tussen de Breestraat en de Boommarkt krijgt, als de eerste fase van de nieuwbouw van het hoogheem raadschap Rijnland gereed is, be slaat vierhonderd meter. Die zullen waarschijnlijk tegen het eind van het volgend jaar kunnen worden ingericht. Er komen zes loketten in. LEIDEN - Frisia Makelaars BV opent vrijdag 16 december een nieuwe vestiging in Leiden aan het Gangetje 10. Frisia, voorna melijk werkzaam op de markt van bedrijfs- en winkelpanden opende in 1975 een zogenaamde huizenwinkel in Delft. Dezelfde opzet zal nu ook in Leiden wor den toegepast. Frisia is lid van de NBM en heeft ook een vestiging in Den Haag. Het dames-, heren- en kin dermodemagazijn De Wit opent een nieuwe herenmodezaak en jeansshop aan het Vijf Meiplein 3-5 in Leiden Zuid West. Aan de Haarlemmerstraat 236 is in een winkelpand, dat werd ge bruikt door de muziekhandel Servaas, het modemagazijn "Esther"' gevestigd. Aan de Burggravenlaan 216 is het reclamebureau J. H. Burer geves tigd. Aan de Langegracht 69h is de "Borreltafelpraat". Met die kernachtige typering luchtte wethouder Waal gister avond zijn woede op de provin ciale overheid en op de nota's die diezelfde overheid uit brengt. Dat was naar aanleiding van een opmerking van Van der Mey (SGP/GPV) die wees op enkele kritische noten in het streekplan. In het streekplan wordt gesteld dat Leiden een slecht image heeft, waardoor bedrijven niet snel geneigd zijn zich hier te vestigen. Wel zou Leiden meer woningen moeten bouwen dan alleen voorde eigen behoefte: een reserve van elf procent zou moeten dienen voor het personeel dat meekomt met bedrijven die zich wel hier ves tigen. Waal hekelde dat al die uitspraken op geen enkele manier beargu menteerd worden. Ook als de gemeente in een schriftelijke reactie vraagt naar de bron van allerlei uitspraken over bij voorbeeld de binnenstad dan gaat de provincie hier niet op in. Van alle nota's over de bin nenstad lijken ze nooit gehoord te hebben, zo schamperde Waal. De nota's van de provincie ram melen aan alle kanten, dat zou den wij als B en W nooit durven uit te brengen. Er is waar schijnlijk onvoldoende begelei ding". Reagerend op dat slechte image en de meer noodzakelijke woning bouw: "Onze tragiek is dat al die kerels die die nota's maken in de Merenwijk wonen". steld het gebied voor recreatie te gaan gebruiken. Deze nota moet nog door de gemeenteraad be sproken worden. Zolang nog geen recreatieve bestemming is vastgesteld geldt het huidige be stemmingsplan (uit 1961, toen het nog Zoeterwouds grondgebied was); Dat geeft een agrarische be stemming aan maar stelt beper kingen aan bijvoorbeeld de bouw van stallen. Daarom waren de bewoners, boeren en tuinders van de polder gisteravond naar de commissie gekomen om er voor te pleiten dat de gemeente akkoord zou gaan met de in het streekplan aangegeven agrari sche bestemming. De gemeente zou daarna zo snel mogelijk moe ten werken aan een nieuw be stemmingsplan dat de huidige beperkingen zou opheffen waar door eindelijk ("Na zestien jaar") een moderne bedrijfsvoering mogelijk zou worden. Prullenmand Zou de gemeente nu echter geen bezwaarschrift indienen dan zou de recreatieve nota Vlietpark in de prullenmand gegooid kunnen worden; discussie daarover zou - zinloos worden. Wordt wel een bezwaarschrift ingediend dan zou dat, na de discussie over de nota Vlietpark, altijd nog inge trokken kunnen worden. De agrariërs die tegen het gemeen telijk bezwaarschrift kwamen protesteren werden erop gewe zen dah zelfs dit nieuwe streekplan nog niet de nu geld ende beperkingen opheft. Daar zou toch eerst een bestem mingsplanwijziging voor nodig zijn. Die wijziging zal dan toch pas aan de orde komen bij de dis cussie over de nota Vlietpark. Overigens leek er in de discussie niet bepaald een meerderheid te bestaan die de Oostvlietpolder ten volle voor agrarisch gebruik zou willen bestemmen. Een rec reatieve bestemming ligt meer in de lijn van de verwachting. De Hooigracht, zoals die er in vroeger dagen uitzag. Toen nog geen problemen voor de fietsers. Ze beschikten over een vrij fietspad. Iets, dat de raadsleden nu weer graag terug willen hebben. LEIDEN - Geen van de raadsleden bleek gisteravond in de commissie ruimtelijke ordening af te brengen van de in januari dit jaar door de gemeenteraad aangenomen motie om op de Hooigracht vrije fietspaden aan te leggen. Van het bureau Verkeer van de gemeente was een notitie verschenen waarin werd betwijfeld of vrije fietspaden veiliger zouden zijn dan met strepen aangegeven fietsstroken. De raadsleden bleven bij hun verzoek om vrije fietspaden. Een vertegenwoordiger van Pancras-Oost liet felle kritiek horen op deze notitie, die in de commissie aan de orde was gekomen zonder dat de wijk zich erover had kunnen uitspreken. In het verbeteringsplan voor Panc ras-Oost is een plannetje voor de Hooigracht opgenomen met vrije fiets paden. Bij navraag bleek de wijkvereniging dat veruit het grootste deel der bewoners van de Hooigracht kiest voor vrije fietspaden; slechts één bedrijf was tegen. Op het bureau Verkeer van de gemeente had men twijfels over het effect van vrije fietspaden, waarbij men zich afvroeg of een reconstructie die enkele tonnen zou kosten verantwoord zou zijn. De twijfels werden door de raadsleden niet gedeeld. Men drong algemeen aan op het doorgaan met de plannen zoals die in het verbeteringsplan Pancras-Oost zijn geschetst. Ondertussen kunnen wel voorlopig enkele laad- en losplaatsen worden gereserveerd. Bedrijven die dergelijke plaatsen op een bepaalde dag nodig hebben zouden met bloembakken kunnen voorkomen dat er ge wone parkeerders gaan staan, aldus een suggestie van een van de amb tenaren. Laten wc zijn voor cl kaar alléén op OUDEjMRS AVOND Werkgroep Milieubeheer vindt: LEIDEN - Het is onbegrijpelijk dat de stuurgroep van het distribu tie-planologisch onderzoek nog steeds serieus de vestiging van hondensalon "Penny" gevestigd. Aan de Driftstraat 36 is in plaats van de dameskapsalon J. F. Ver meer, het kappersbedrijf "Hairshop for men" gevestigd. Aan de Trompstraat 20 is in een voormalige kapsalon de bloe men- en plantenshop John Ver schoor BV gevestigd. Aan de I Jsselkade 43 is de slijterij "Meerbrug" overgenomen door de slijterij "Run In". een Miro-zelfbedieningswaren- huis aan de Plesmanlaan in overweging wil nemen Dit schrijft de werkgroep Milieube heer in een reactie op de laatste binnenstadsschets van de pro jectgroep voor de binnenstad. Het distributie-planologisch on derzoek moet een beeld geven van de detailhandel in Leiden en de regio. Zelfs als zou blijken dat de vestiging van een Miro geen concurrentie betekent voor de binnenstad of de winkels m de buitenwijken dan nog is zon weidewinkel ongewenst het be vordert het autoverkeer en leidt tot ongewenste schaalvergroting, aldus de werkgroep Milieube heer. Over de berekeningen die de pro jectgroep voor de binnenstad gemaakt heeft over de werkgele genheid en de in verband daar mee benodigde kantoorruimte stelt de werkgroep dat ze nog aan de optimistische kant zijn: een belangrijke groei mag dan wel gewenst zijn, voorlopig stoot de universiteit (de grootste werkge ver in Leiden) de komende twee jaar al 100 tot 200 arbeidsplaatsen Om dé "befietsbaarheid" van de binnenstad te behouden moet het aantal parkeerplaatsen niet meer uitgebreid worden. Alleen voor nieuwe bewoners in de bin nenstad mogen er nog parkeer plaatsen bijkomen. Deze raamaffiche maakt onderdeel uit van een speciale actie tegen voortijdig vuurwerklawaai op touw gezet door de Neder landse Stichting Geluidshinder. Alle gemeentehuizen en politiebureaus in ons land hebben van de stichting het verzoek ontvangen om raam-affiches van de actie te verstrekken aan iedereen, die te kennen geeft hinder te ondervin den van vuurwerkgeknal voor oudejaarsavond. Onderzoek heeft uitgewezen dat veel Nederlanders zich weken lang aan het geknal ergeren. Vaak ook doordat huisdieren er bang van worden. De NSG maakt naast de affiches ook reclame voor de voortijdig vuurwerk-lawaai-actie via advertenties in dagbladen en tijdschriften en via een filmpje in de bioscopen. LEIDEN - Wil de provincie de Oostvlietpolder vrij houden om er in de toekomst nog woningbouw mogelijk te ma ken? Terwijl er in het nu nog geldende streekplan uitge gaan was van een recreatieve bestemming, staat de Oost vlietpolder in het nieuwe streekplan (waartegen de ge meente een bezwaarschrift zal indienen) genoteerd als zuiver agrarisch gebied. In de commissie ruimtelijke orde ning suggereerde gisteravond het raadslid Van der Horst (PvdA) dat daarmee het weiland open zou blijven voor woningbouw. Hij en zijn partijgenoot wethou der Waal (stadsontwikkeling) wezen erop dat in ambtelijke kringen bij de provincie deze polder gezien wordt als een toe komstige bouwplaats; andere omstreden bouwplaatsen, zoals bij Voorhout en Sassenheim, waar de provincie ooit grote uit breidingen projecteerde, zijn nu ook aangegeven als weidegebied. Bezwaren Gisteravond kwam aan de orde welke bezwaren de gemeente aan moet tekenen bij de provincie te gen het voorgestelde streekplan. Centraal daarbij stond de Oost vlietpolder. De gemeente heeft juist een nota Vlietpark gepu bliceerd waarin wordt voorge- LEIDEN - Negentig procent van de Nederlanders heeft geen bezwaar tegen het afsteken van vuurwerk op oudejaars avond. Driekwart van de Ne derlanders mag op die avond ook graag een schaal ap pelflappen op tafel zien. Twee procent van de bevolking is wars van elke feestvreugde en ziet de avond van 31 december als één gelijk aan elk anderen gaat dan ook "normaal rond middernacht naar bed". Met de jaarwisseling nog twee weken voor ons is de infor matiestroom die met dit feestgebeuren samenhangt al weer los gebarsten. Bovenge noemde gegevens zijn ont leend aan een enquête, die de afdeling kijk- en luisteron derzoek van de NOS het afge lopen jaar in de eerste week van januari instelde naar de gedragingen van onze land genoten op de laatste avond van 1976. De voorkeur voor appelflappen lijkt niet zo spectaculair, die voor vuurwerk is dat meer. Het is weliswaar niet zo dat ne gentig procent van de bevol king ook vuurwerk afsteekt (die vraag is vreemd genoeg niet onderzocht), maar gezien de jaarlijks toenemende ne gatieve geluiden over vuurwerk (de gevaren die dat met zich meebrengt zouden immers groot zijn), is die posi tieve benadering door zo'n grote bevolkingsgroep op zijn zachtst gezegd opmerkelijk. De Staatscourant wist overi gens al enkele weken geleden te melden dat er ook dit jaar weer op onverklaarbare wijze "gevaarlijk vuurwerk in om loop is gebracht". Het gaat daarbij om "kloppertjes" die ook zonder te worden aange stoken kunnen ontploffen. Omdat zich daarbij al ver scheidene ongelukken hebben voorgedaan, variërend van ernstig tot zeer ernstig, doet de hoofdinspecteur voor de volksgezondheid belast met het toezicht op levensmidde len en de keuring van waren (zo'n functie bestaat echt) een beroep op één ieder die dit vuurwerk (verkrijgbaar in vierkante kartonnetjes van 9 bij 9 cm) in handen krijgt bij de politie in te leveren. Nog meer adviezen van over- heidszijde: De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft een schrijven rond ge strooid, waarin er op wordt aangedrongen om in geval van moeilijkheden als over last direct de politie te waar schuwen. Burgers moeten als het aan de VNG ligt ook bij het gemeentebestuur aandringen op het overnemen van de door hen voorgestelde "stan daard-verordening" voor de verkoop van vuurwerk. Daarmee kan, aldus de VNG, het gebruik van vuurwerk worden beperkt. In Leiden is dat trouwens niet nodig, deze stad gebruikt die verordening al en dat bete kent dat er pas vanaf 28 de cember vuurwerk mag wor den verkochtDit jaar gebeurt dat door 13 winkeliers. Vorig jaar waren dat er nog 14, maar B. en W. zijn van plan dit aantal door natuurlijke afvloeiing in de toekomst tot 10 terug te brengen. De Hooigracht nu, voorzien van fietssuggestiestroken. Maar dat is volgens de raadsleden met voldoende. Er moeten vrijliggende fietspaden komen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3