Geld nodig voor experimenten op onderwij sgebiêd "Dank, Leiden, dank Bej aardenhuisvesting tamelijk zorgelijk' [Le/cfee agenda Raadslid Kohlbeck (PvdA/PPR) tijdens Oegstgeester begrotings behandeling Rijnlands Lyceum wordt uitgebreid PAGINA 2 STAD EN RAND DONDERDAG 15 DECEMBER 1977 LEIDERDORP- De in de Leidse gemeenteraad aange nomen motie tegen weide- winkels zit de commissie voor middenstandsaangelegenhe den van Leiderdorp niet lek ker. Niet zozeer vanwege de strekking van de motie, die men gezien de eigen ervarin gen met het zelfbedienings warenhuis Maxis wel kon be grijpen. "Dat in de raad een meerderheid voor dit stand punt is te vinden is begrij pelijk. Maar de Leidse wet houder van Economische Zaken had zich nooit op dit pad mogen begeven," aldus de heer Tieken. "Wethouder Van Aken had moeten weten dat het distributie-planolo gisch onderzoek dat thans wordt gedaan grotendeels aan de vestiging van een zelf bedieningswarenhuis aan de Plesmanlaan te Leiden is op gehangen". Meer moeite had de commissie er echter mee, dat Leiden ten behoeve van het structuur plan voor de binnenstad door het eindresultaat van het dis tributie-planologisch onder zoek pas medio maart in- Leiderdorp krijgt onderzoeks resultaat niet plaats van in december be kend zal zijn. Dit heeft echter tot gevolg, dat de gegevens waar Leiderdorp om zit te springen, namelijk de resulta ten van de enquetes over de behoeften van consumenten en het aanwezige winkel be stand, nog niet wordt vrijge geven. Volgens de heer Berk hout, adjunct-secretaris van de Kamer van Koophandel zijn de gegevens voor Leider- OEGSTGEEST - Het progressieve raadslid Kohlbeck (PvdA/PPR) kwam tijdens de tweede zitting van de Oegstgeester begrotingsbehan deling gisteravond met het voorstel om een ex- perimenteerpot in het leven te roepen voor het basis- en kleuteronderwijs. "Ik denk daarbij aan een potje met zo'n 10.000 gulden erin waarop een beroep kan worden gedaan door scholen die op onderwijs kundig en opvoedkundig gebied met iets nieuws willen beginnen. Het gaat mij erorn dat die scholen met behulp van geld uit die pot een startsubsidie hebben om te experimenteren", aldus Kohl beck. De woordvoerder van de PvdA/PPR fractie kwam met dit voorstel in verband met de gun stige financiële positie van de gemeente Oegstgeest. Bedragen Omdat de bedragen die door de gemeente per kleuter worden uitgekeerd in de omliggende ge meenten van Oegstgeest bij lange na niet de 50 gulden bereiken (alleen Voorschoten betaalt 48,50 gulden, de anderen rond de 40 gulden), trok Kohlbeck het eer der gedane voorstel om het be drag in Oegstgeest van 40 tot 50 gulden te verhogen terug. "Toch dwingt onder andere de gunstige tegemoetkoming van het Streek-energiebedrijf ons ertoe verder aan te dringen op extra stimulansen voor het onderwijs", aldus het raadslid, dat daarop met zijn idee over het experimen teerpotje kwam. Wethouder Gmelich Meijling liet weten dat binnen het college al overleg in die richting heeft plaatsgevonden. Hij wees daarbij nog wel op een moeilijke factor die ligt in de uitkering per leer ling "Wetend dat alle scholen be paalde wensenpakketten hebben moet alles per kleuter-, per basis school en nog eens voor het bij zonder en openbaar onderwijs apart bekeken worden", zei Gmelich Meijling. De wethouder verder "Als het voor de een gaat, moet ook de ander geld voor ex perimenten kunnen uitgeven. Wat dat betreft is het bedrag van 10.000 gulden voor in de ex- permenteerpot wel ietswat aan de lage kant. Maar de suggestie van de heer Kohlbeckwillen we in ieder geval overnemen". Kanttekening Ook tijdens deze tweede en laatste vergadering over de begroting verliepen de discussies zonder al te grote meningsverschillen. CDA-er Van Hazel maakte nog een kanttekening bij het toekennen van 35.035 gulden subsidie aan de Stichting Kinderspeelzalen Oegstgeest. Hij vroeg "een be leidsnota of beter gezegd een no titie" over de plaatselijke peuter speelzalen. "Ik weet nog steeds niet wat het verschil is tussen de gesubsi dieerde en ongesubsidieerde speelzalen. Wij willen daarover dan ook wat dingen op een rij ge zet zien, zoals bijvoorbeeld het personeelsbestand, de hoeveel heid speelzalen en de rechtsposi tie," aldus Van Hazel. Gmelich Meijling zei in zijn ant woord dat de Stichting in haar beginjaar subsidie had aange vraagd. "Ze hebben die toen niet gehad en een jaar lang aan zelf- supporting gedaan. Dit hebben we gedaan om te kijken of er be staansmogelijkheden voor die Stichting waren. Daarna heeft de Stichting subsidie gehad". De wethouder van onderwijs ver telde verder dat de andere peuterspeelzalen, die nu geen subsidie krijgen ook nooit om geldelijke steun bij de gemeente hebben aangeklopt. "Een groot verschil tussen de onge subsidieerde en gesubsidieerde speelzalen is het ontbreken van een stichting bij de eerste. Verder is het meer een ad hoe instelling die niet voldoet aan de landelijke normen". Gmelich Meijling: "De ongesubsidieerde zijn meer kin derbewaarplaatsen die heel duidelijk van de gesubsidieerde Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Melanie, dr. v. A. van Teylingen en E.J. Wittebol Robine Inez, dr. v. H.R. Stark en S.M.M. van der Holst Rembrandt Ferdinand, zn. v. F.J.M. van der Meer en C.M. de Haan Sergio, zn.v. M. Albani en M.G. Lucchetta An- °]n^}*e? nemiek, dr. v. J. Siraen A. Durieux Chantal, dr. v. T.C.M. Knijnenburg en G. Kromhout Anna Maria, dr. J. Wolting en A. Brugmans verschillen doordat ze niet georganiseerd zijn". Gecontinueerd Dit wil volgens Gmelich Meijling echter niet zeggen dat het beleid zoals het nu is gecontinueerd moet worden ten opzichte van de ongesubsidieerde speelzalen. "Misschien dat volgend jaar nog verder op eventuele subsi diemaatregelen, ook voor de on- gesubsidieerden kan worden in gegaan". Gmelicht Meijling deelde verder nog mee dat de peuterspeelzaal die momenteel nog in de Juliana- school is gehuisvest in een kleuterschool wordt onderge bracht. Zoals bekend is de Ju- lianaschool verkocht en zal in augustus van het komende jaar leeg moeten zijn. "De inspectie gaat met het vestigen van deze peuterspeelzaal in een kleuter school zeker niet akkoord. Er zouden namelijke een heleboel aparte voorzieningen moeten worden getroffen die veel te duur zijn, zoals een aparte ingang, een nieuwe batterij toiletten et cetera" zei Gmelich Meijling. "Wij zoeken naar een meer per manente vestiging". Of dit een combinatie van gesubsidieerde en ongesubsidieerde peuter speelzalen zal worden moet vol gens Gmelich Meijling blijken uit de bereidwilligheid van beide in stellingen om samen verder te gaan. Reinigingsrecht. Een ander gespreksthema vormde de verhoging van de reinigings rechten De WD-er Reilingh stelde namens zijn fractie voor het reinigingsrecht niet tot de door het college voorgestelde 85 gulden, maar tot 86 gulden te verhogen. Van Hazel liet namens het CDA weten eerst gedacht te hebben aan een verhoging tot 87 gulden. Nu de WD echter het voorstel van 1 gulden verhoging gelanceerd had, "willen wij ons wel in de schoot van de WD vleien", aldus Van Hazel. Burgemeester Van Eysinga wees erop dat het college een ta riefsverhoging van 5 procent voorstond, zoals door het minis terie is toegestaan. Dit zou voor de gemeente Oegstgeest een ver hoging van 81 tot 85 gulden bete kend hebben. "Het is geen kwes tie waar we een heet hangijzer van maken. Wij trachten gewoon van onze kant de kosten zo laag mogeUjk te houden" was de re denatie van Van Eysinga. Het college vond alleen in de progres sieve fractie haar medestanders. Met elf stemmen voor (CDA en WD) en vijf tegen (het college en de PVDA/PPR) werd het reini gingsrechttarief op 86 gulden vastgeschroefd. t De peuterspeelzaal kleuterschool worden ondergebracht. 99 .99 Diefstal van foto- en filmcamera's LEIDEN - Uit de etalage van een winkel voor foto-appara- tuur aan de Breestraat zijn een foto-camera en twee film-camera's gestolen met een gezamenlijke waarde van ƒ2645,-. De diefstal moet tus sen 14 november, toen de etalage werd ingericht, en gis teren zijn gepleegd. De eige naar van de winkel merkte het toen hij de etalage giste ren uitruimde. Uit een andere winkel voor foto-apparatuur, in de Haar lemmerstraat, werd gisteren een foto-cassette ter waarde van ƒ325,- ontvreemd. De Hema werd eveneens giste ren ƒ718,- lichter gemaakt door een man die het bedrag aan geld en cheques uit een kassa griste en ijlings de be- OEGSTGEEST - Het college van B en W van Oegstgeest zal met col lega-wethouders uit de buurge meenten praten over de hulp verlening door de Stichting Maatschappelijke Dienstverle ning Bollenstreek. Dit deelde wethouder Gmelich Meijlimg mee tijdens de begrotingsverga dering in Oegstgeest. Door de be zuinigingen bij het ministerie van CRM is de gezins- en bejaarden hulp in een moeilijke positie ge drukt. In het overleg tussen de wethouders zal moeten worden gepraat over de mogelijkheden die er zijn voor hulpbehoeven den. Ook zal de zogenaamde Al- pha-hulp ter sprake komen. "Juist omdat die Alpha-helpers part-timers zijn is het mogelijk dat er combinaties worden aan gegaan met andere gemeenten", zo zei Gmelich Meijling. In de praktijk betekent dit dat een Al- pha-hulp de ene dag wordt inge zet in Oegstgeest, de andere dag in bijvoorbeeld Warmond. dorp klaar, maar wil men nog geen informatie hierover ge ven voordat ook de resultaten van het grotere (regionale) onderzoek op papier staan, werd in de commissie ver meld. Het is buiten alle proporties dat Leiden het onderzoek drie maanden ophoudt', aldus mevrouw Gehner. "Ik raak er steeds meer van overtuigd dat. het Leiden niets kan schelen wat er buiten de eigen ge meentegrenzen gebeurt". Volgens de commissieleden moet de plaatselijke midden stand nu maar gewoon door gaan met het ontwikkelen van plannen voor de win kelvoorzieningen in Leider dorp en niet wachten op de gegevens van het distribu tie-planologisch onderzoek. "De uit de enquetes verkre- geflgegevens kunnen dan bo vendien wel weer verouderd zijn. Ze behouden hun geld igheid namelijk niet langer dan ongeveer een half jaar", lichtte mevrouw Dekker nog toe."Dank, Leiden, dank", besloot mevrouw Gehner- Ellenberger zijnszorg voor Bejaarden die dit jaar van start is gegaan. Kake- beeke hoopte namens het CDA dat deze commissie in samen werking met het college een op lossing kan vinden voor het ge brek aan plaatsruimte in bejaar dentehuizen. Kerkwerve "Mogelijkerwijs zijn er onder an dere in overleg met de bestaande bejaardentehuizen en met de Stichting "Kerkwerve" nog mo gelijkheden te vinden om het ge schat toekomstig tekort van on geveer 60 kamers tijdig op te kunnen vangen", aldus het CDA in de Oegstgeester raad. Wethouder Gmelich Meijling gaf toe dat het met de bejaarden- huisvesting "in zekere mate zor gelijk is gesteld.""Zo gauw men ergens bejaardenbehuizing bouwt is deze al weer vol". Volgende week zal er een oriënte rend gesprek gehouden worden tussen de Stichting "Kerkwerve" en de wethouder, om te kijken in welke mate er nog mogelijk heden voor de Stichting in Oegstgeest zijn. "Kerkwerve" wilde zich kortgeleden opheffen omdat de stichting het nut van haar bestaan niet meer inzag. Het voortbestaan lijkt nu echter ver der verzekerd. Donderdag Benzinelucht hindert bewoners Kraaierstraat LEIDEN - Bewoners van de Kraai erstraat klaagden gisteren bij de brandweer over een benzinelucht in de straat. De brandweer kon echter bij garages e.d. in de buurt geen oorzaak vindqn. Die oorzaak ligt volgens de brandweer waar schijnlijk bij bewoners die be nzine in het riool hebben geloosd. Maar daar is moeilijk achter te komen omdat er weliswaar een onaangename lucht hangt, die echter niet constant en niet meetbaar is. De brandweer wijst erop dat het lozen van benzine in het riool tot vrij hinderlijke ge- Volgen voor de buurt kan leiden en dus niet wenselijk is. JURIDISCH ADVIES WARMOND WARMOND - De Warmondse raadsleden hebben afgelopen dinsdag 'strikt vertrouwelijk' het juridisch advies binnengekregen waarom zij in de vorige raadsver gadering hadden gevraagd. In die vergadering werd de schade claim besproken die NS heeft in gediend nadat Warmond weigerde om medewerking te verlenen aan de bouw van een viadukt in de Klinkerbergerpol- der ten behoeve van de Schiphollijn. Het advies dat naar verluidt ongun stig is voor Warmond is opgesteld door de Warmondse advokaat mr. V. Groenendijk, de Utrechtse hoogleraar Crince Leroi en de Leidse hoogleraar Bloembergen. Van het advies zal het afhangen of de fracties van Progressief Warmond en de VVD (zij stem den tegen de bouw van het viadukt in tegenstelling tot het CDA) bereid zijn om hun eerder ingenomen standpunt te herzien. Is dat het geval dan komt deze zaak in behandeling in de eerst komende raadsvergadering, die van 22 december. Beroep tegen 'busbanenplan' OEGSTGEEST - Op 30 december zal een beroep tegen het recon structieplan Rijnzichtwegen (het „busbanenplan,,) dienen bij de Raad van State in Den Haag. Het beroep is ingesteld door de ENWB (Eerste Enige Echte Ne derlandse Wielrijders Bond) en de Vereniging Milieudefensie en behelst het plan voor de Rijn- zichtweg, de Leidse Buurt en de Geversstraat in Oegstgeest. Het rijk zal een deskundige aan wijzen die burgemeester Van Eysinga bij de behandeling van het beroep zal bijstaan. Troef, Noordeinde 2a, voorlichtings avond werkgroep dienstweigeren, 20- 21.30 uur. Pieterskerkhofl9, architektenburo, gra tis advies, 20-21 uur, tel. 142771. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open-café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. Troef, Noordeinde 2a, Nederlands voor buitenlanders, 19.30 uur; project Leiden; handenarbeid, 20 uur. Vrijetijdscentrum Breestraat 66, sport- café; toneelworkshop; gitaarcursus; Go, 20 uur. 't Breehuys, Breestraat 19, kera- miekkursus, 19.30 uur; tapdansgroep; koffiebar, 20 uur. 3e Binnenvestgracht, kantine Clos en Leembrugge, ruilavond philatelica, 19.30 uur. Leidse Schouwburg, toneelgroep Thea ter met "De Spaanse Brabander" van Bredero, 20.15 uur. De Boei, Groenoord, informatieavond over straatverbetering, 20 uur. Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 uur. Sumatrastraat 201, bewonersvergade- nng over de Sumatrabrug, 20 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, gemeente raad, 19.30 uur. Gebouw Irene, Hoofdstraat 82, Leider dorp, vergadering begeleidingscommis sie. Oude Dorp, 20 uur. Speeltuin Zuiderkwartier, Ai\jelier- straat, tuintjesvereniging Floralia, 20 kla- SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Burgerraadsman Koombrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00 uur. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45. tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur. Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di 10.30-11.30 uur, Morskwartier Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 76U96, woensdag 10-11 uur, Tuinstadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071- 153652. Dierenbescherming Onderwij swinkel Dienstencentrum Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 126938. Dag en nacht bereikbaar. WASSENAAR - Op de Rijksstraatwegte Wassenaar ter hoogte van de Bommellaan is de afgelopen nacht een auto over de kop geslagen en tegen een lichtmast aangereden. Het ongeluk gebeurde doordat de bestuurderde 34-jarige J Kuit Amsterdam,na twee auto's met een hoge snelheid te hebben ingehaald bijzijn op de rechterzijde van de weg te komen in een slip geraakte. De brandweer moest er aan te pas komen om de Amsterdammerdie in de volkomen vernielde wagen bekneld was geraakt, te bevrijden. De man is met een gebroken bovenbeen en schouderletsel naar het Bronovo ziekenhuis te Den Haag overgebracht. Na veertien jaar wachten WASSENAAR - Na veertien jaar wachten gaat eindelijk de wens van het Rijnlands Lyceum te Wassenaar in vervulling: begin volgend jaar gaat de eerste paal voor de nieuwbouw van het lyceum de grond in. Als alles meezit staan binnen een jaar twee moderne gebouwen op het dicht beboste terrein naast de school aan de Backershagenlaan. Al in 1963 werd het stuk grond van 10.000 m2 waar de uitbreiding op komt aangekocht. Het duurde echter tot dit jaar totdat de overheid, die het grootste deel van de uitbreidingskosten van 4,5 miljoen voor zijn reke ning neemt, de plannen goedkeurde. Volgens rector Verweij is de kostbare uitbreiding noodzakelijk omdat de 950 leerlingen thans zijn ondergebracht in stenen gebouwen, berekend op een aantal van 550 leerlingen. De rest is ondergebracht in houten noodlokalen, die met de uitbreiding worden afgebroken. Bij de nieuwbouw wordt rekening gehouden met een terugloop in het leerlingental. De school kan dan 850 leerlingen bergen, het aantal dat volgens de verwachtingen rond 1980 de school zal bezoeken. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f 226,90 Losse nummersf 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2