Gebouw NZR door leerlingen twee uur bezet Lezers schrijven VN. AANVAARDEN 14 RESOLUTIES TEGEN APARTHEID Het gaat goed met de ex- gijzelaartjes Allemaal verzonnen 't Is een filter, 't Blijft een Camel. PPR/D'66 wil nu al herstel Waardgracht DONDERDAG 15 DECEMBER 1977 "Leids" protest tegen afschaffing salaris in de preklinische periode LEIDEN/UTRECHT - Ongeveer dertig leerling-verpleeg kundigen, van wie de helft alkomstig uit de Leidse regio, hebben gisteren twee uur lang de hal en kantine in het gebouw van de Nationale Ziekenhuis Raad (werkgevers in de gezondheidszorg) in Utrecht bezet gehouden. Directie Miss Etam over schandaal Marga Warmenhoven LEIDEN/DEN HAAG - 'Allemaal verzonnen, honderd procent niet waar'. Zo reageerde de adjunct- directeur van Miss Etam, de heer Korijn, op berichten over de Leidse vestiging van Miss Etam die staan in het blad Werkende Jeugd (WJ) van de KWJ bewe ging van werkende jongeren. In het blad staan onder de rubriek 'het schandaal van de maand' de ervaringen van een verkoopster die bij Miss Etam op staande voet is ontslagen. De verkoopster, Marga War menhoven, was oritslagen omdat zij een collega geschopt zou heb ben. In WJ ontkent zy dit. Vol gens haar is de echte reden van het ontslag geweest, dat zij kri tiek op het ontslag van een mede-verkoopster had gehad. Samen met die collega had zij meermalen haar ongenoegen la ten blijken over de arbeid somstandigheden by Miss Etam. Volgens Marga Warmenhoven moest bijvoorbeeld eerst aan de cheffin gevraagd worden of je naar de w.c. mocht, werden de pauzes ingekort en mocht er 's morgens en 's avonds geen siga retje meer gerookt worden. De heer Korijn over deze be schuldigingen in WJ: 'Ik heb er niet bijgestaan, maar ik heb het idee dat de cheffin hier wordt af geschilderd als een verschrikke lijk monster. Dat is niet het geval. Dit is allemaal verzonnen'. Volgens Korijn is de enige reden van ontslag voor Marga War menhoven geweest, dat ze .ei. collega geschopt had, waar vol gens hem zelfs getuigen van zijn. Marga Warmenhoven ontkent dit. Om commentaar gevraagd over de lezing van Korijn, zei ze, 'als hij getuigen heeft, heb ik ze ook'. Volgens haar heeft Korijn inder tijd gezegd: Of je geschopt hebt of niet, dat maken we later wel uit. Je bent ontslagen'. De zaak is door Marga Warmenho ven bij de KWJ aanhangig ge maakt. Op het ogenblik loopt er een procedure via een advocaat tegen Miss Etam. Het zit er niet in dat de zaak voor de kantonrech ter komt Waarschijnlijk woidt het door beide partijen onderling geregeld. Zij protesteerden hiermee tegen de harde opstelling van de NZR in de cao-onderhandelingen, waarbij wordt vastgehouden aan afschaffing van het salaris voor leerling-verpleegkundigen in de eerste drie maanden van hun op leiding (zg. preklinische periode). Het afschaffen van het salaris ir preklinische periode vormde Door deze maatregel, aldus de bezetters, worden de leerling- verpleegkundigen ernstig gedu peerd en worden velen ervan weerhouden een baan in de ge zondheidszorg te zoeken of voort te zetten. Vierde lustrum Europa Instituut LEIDEN - In het Juridisch Stu diecentrum Gravensteen wordt morgenmiddag (14-17 uur) het vierde lustrum van het zg. Europa Instituut gevierd met een openbare wetenschappelijke bij eenkomst over het thema "Be trekkingen tussen de Europese Gemeenschappen en andere in ternationale organisaties". Het thema zal worden ingeleid door dr. E. P. Wellenstein en drs. Th. Hijzen, beiden oud-directeur-ge neraal buitenlandse betrekkin gen van de Commissie van de Europese Gemeenschappen. Daarop volgt een gedachtenwis- seling met mr. L. J. Brinkhorst, mr. J. van den Dool en drs. G. B. de Grooth. Wijkcomité vindt paaltjes noodzakelijk LEIDEN - Het wijkcomité 'Zeeh.- de breekpunten overleg tussen NZR en werkne mersorganisaties (samen werkende bonden, gezamenlijk overleg beroepsverenigingen in de gezondheidszorg en federatie van de vereniging voor hogere functionarissen in ziekenhuisin richtingen). De cao-onderhande lingen, die sinds september gaande zijn, werden ruim een week geleden afgebroken. De NZR stelt zich op het standpunt dat er volgend jaar geen ruimte is voor materiële verbeteringen die uitgaan boven het landelijke trendbeleid. Dat verklaart ook waarom de NZR zich tegen uitbe taling van salaris in de preklini sche periode verzet. De werkne mersorganisaties willen wèl dat de leerling-verpleegkundigen in die periode salaris krijgen. Behalve een salaris voor de "pre- klienen" eisen de actievoerende leerlingen ook een vaste aanstel ling voor leerling-verpleegkun digen. Zij hebben zich daarvoor al eerder beijverd via de Lan delijke Aktie Gezondheidszorg. Aan de directie van de NZR deel den zij gisteren mee dat als de ei sen niet worden ingewilligd er meer acties zullen volgen. Voor lopig is er bij de NZR op aange drongen de cao-onderhandelin gen te heropenen met als mini maal uitgangspunt de eisen van de leerling-verpleegkundigen. eldenwijk' acht de omstreden De bezetters hebben gisteren een 'paaltjes;, geplaatst aan het einde kort gesprek gehad met een de Trompstraat en bij de Su matrabrug, noodzakelijk. Als de paaltjes er niet waren geplaatst zou de Zeeheldenbuurt het (sluip) verkeer van en naar de Me- renwijk en Leiderdorp vanaf de binnenstad te verwerken krijgen, zo schrijft het comité. Benadrukt wordt dat de afsluiting van de Zeeheldenbuurt - in te genstelling tot de Sumatrastraat- ringen uit met alle instanties in goede sa- D menwerking is doorgenomen en tot stand is gekomen en op zo'n wijze gebeurd dat alle partijen er zo min mogelijk hinder van on dervinden. 'Het is dan ook misselijk van de bewoners van de wisselwonin gen om steeds op deze palen hun grieven te bekoelen ten van hun situatie bewoning. De relatie met de be woners van de Zeeheldenbuurt wordt hierdoor nog sterk ver slechterd', aldus het comité. ALKEMADE - Uit een woning aan de Anemonenstraat in Roelofa- rendsveen is gisteravond een geldbedrag gestolen van zesdui zend gulden. Ook een paar gou den ringen verdwenen, hun tijdelijke De dieven drongen het huis aan de achterkant binnen deur forceerden. Het geld vonden zij in een kast in de slaapkamer, die overhoop was gehaald. ADVERTENTIE Zo begon destijds de demping van de Waardgracht: ten behoeve van de bouw van het Huis op de Waard. De beginjaren zeventig. Toen was de demping al een omstreden zaak; ze is dat nu nog. Vanavond staat de gemeenteraad voor de vraag of hij geld beschikbaar wil stellen om de Waardgracht te herstellen. de directeuren van de NZR. Daarna mochten ze een verkla ring voorlezen in de ledenverga dering van de NZR. Geld en gouden huis gestolen LEIDEN - De fractie van PPR/D'66 is er voor om nu al geld uit te trekken voor het opengraven en herstellen van de Waardgracht. De PvdA-fractie is over deze vraag verdeeld. Dat kwam gister avond tot uitdrukking in de ver gaderingen van beide fracties. Vanavond moet ae gemeenteraad een keuze doen uit twee voor stellen die B en W hebben ge daan. Die keuze is: of nu al geld beschikbaar stellen voor het her stel en behoud Van de Waar dgracht en niet af te wachten of het rijk daar later subsidie voor zal geven; of geld beschikbaar stellen voor diverse verbete ringswerkzaamheden in de wijken de Camp ("achter" de Haarlemmerstraat) en d'Oude Morsch ("achter" de Steenstraat). In het laatste geval worden er bij de Waardgracht slechts tijdelijke voorzieningen aangebracht. Geld is er beschikbaar doordat het exploitatietekort van het gebied Herengracht-Zijlsingel minder groot blijkt te zijn dan in 1974 werd verwacht. Dit betekent de reservering die de gemeente jaarlijks uit zijn financiële mid delen deed (750.000 gulden) om het tekort weg te werken, vanaf 1978 voor andere doeleinden be schikbaar komt. Overigens werken de fracties van PvdA en PPR/D'66 nog aan een voorstel, dat zowel het herstel van de Waardgracht als ook het uitvoeren van een deel van de werkzaamheden in de Camp en d'Oude Morsch mogelijk maakt. Dit komt vanavond aan de orde in de gemeenteraad. Meerburg- bewoners wijzen nota wijkraden af LEIDEN - Het discussiestuk "Wijkraden" is veel te groot schalig. Het ziet de kleine, histo risch gegroeide wijken over het hoofd. Door de nota heen blijft ook de bevolkingsbevoegdheid in het vage. Zo luidde de eens temmige conclusie van buurtbe woners van de wijk Meerburg, die gisteravond in buurthuis "Klein Mathillo" hun zegje kon den doen over het plan van de gemeente, democratisch gekozen wijkraden in het leven te roepen. Het hoofdstuk financiën, waarin staat dat wijkraden-werkers be taald zouden moeten worden werd door de omwonenden in zijn geheel afgewezen. VERENIGDE NATIES (UPI/AFP/ANP) - De al gemene vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteravond 14 resoluties tegen de apartheidspoli tiek in Zuid-Afrika aan vaard, waarin met name gevraagd wordt om beëindiging van elke mili taire, nucleaire en econo mische samenwerking met Zuid-Afrika. Zeven resoluties die met instem ming werden aanvaard, betroffen in het bijzonder de afkondiging van 1978 tot internationaal anti- apartheidsjaar, een VN- steunfonds voor personen die vervolgd worden voor hun verzet tegen de apartheid, de veroorde ling van Zuid-Afrika voor zijn behandeling van politieke ge vangenen en de massamoord op vreedzame betogers en voor zijn thuislandpolitiek, alsmede een eis tot vrijlating van de politieke gevangenen. De resolutie over de economische samenwerking met Zuid-Afrika werd aanvaard met 111 tegen ze ven stemmen bij 22 onthoudin gen. Deze vroeg de Veiligheids raad met spoed dwingende sanc ties tegen Zuid-Afrika te over wegen. Zij vroeg alle landen met name alle leningen en investerin gen te verbieden, een einde te maken aan de uitwisseling van handelsmissies, een embargo op te leggen voor de leveranties van olie en olieproducten, geen dien sten en installaties meer te ver schaffen aan lucht- en scheep vaartmaatschappijen die Zuid- Afrika aandoen. De resolutie inzake militaire en nu cleaire samenwerking met Zuid-Afrika vroeg alle regerin gen zonder voorbehoud de veiligheidsraadsresolutie uit te voeren die een embargo voor schrijft op de levering van wa pens aan Zuid-Afrika. Zij vroeg de Veiligheidsraad de aard van dit embargo duidelijk te maken en te verruimen, met inbegrip van de intrekking van alle be staande vergunriingen. Deze re solutie werd aanvaard met 113 tegen zeven stemmen bij 17 ont houdingen. Een andere resolutie bevestigde het onvervreembare recht van alle inwoners van Zuid-Afrika op basis van de meerderheidsregel te beslissen over de toekomst van het land. Zij bevestigde de wet tigheid van de strijd van de ver drukte bevolking en van de Zuidafrikaanse bevrijdingsbe wegingen en eiste bijstand van de internationale gemeenschap voor die bewegingen. Een resolutie veroordeelde krach tig het "onwettige racistische minderheidsregime van Zuid- Afrika wegens zijn politiek en misdadige acties". Een andere moedigde de anti- apartheidsactie van de vakbon den aan en weer een ander betrof een internationale verklaring te gen apartheid in de sport. Verder werd steun uitgesproken voor de internationale, openbare en par ticuliere actie tegen de apartheid en werd de activiteit van het spe ciale VN-comité tegen de apart heid aangemoedigd. "Eerst huur contract met bootbewoners" LEIDEN - Voordat de gemeente raad een beslissing wordt ge vraagd over grondverkoop aan de firma Willems aan de Haarlem mertrekvaart moet deze firma met de eigenaren van enkele bo tenhuizen op dat terrein tot over eenstemming zijn gekomen over een huurcontract. Onder dit be ding kon de commissie ruimte lijke ordening gisteravond ak koord gaan met de voorgestelde grondtransactie. Het betreft een stuk grond binnen de grenzen van de gemeente Oegstgeest, maar in eigendom van de gemeente Leiden. Een eerder voorstel om het hele grondgebied van Leiden daar te verkopen aan de Warmondse ex ploitant van de daarachter gele gen zandput de heer Menten leed ooit schipbreuk omdat de firma Willems, de manegehouder Kor- bee en bewoners van het daar gelegen Tolhuis en Menten el kaar bepaalde eigendommen be twistten. De nu voorgestelde grondverkoop aan botenbouwer Willems leek onbetwist; maar op het laatste moment, zoals deze krant giste ren berichtte, protesteerden en kele eigenaren van bij het terrein gevestigde botenhuizen, die hun bezit in gevaar zagen gebracht. In het verkoopcontract heeft de gemeente de firma Willems de verplichting opgelegd om met deze eigenaren tot overeens temming te komen. Bij onenig heid over de contracten kan de gemeente bemiddelen. Pas als de contracten rond zijn zal de ge meenteraad haar goedkeuring hechten aan de transactie. Een van de aanwezige eigenaren meldde geheel achter dit voorstel te staan. NOORDWIJKERHOUT (SP) - Met de kinderen die in mei van dit jaar het slachtoffer werden van een gijzeling in hun school in Bovensmilde gaat het prima. De schoolkinderen lijken het avontuur zonder merkbare gevolgen te hebben door staan. Ze leveren op school goede prestaties. Zenuwarts J. van Londen - di recteur-generaal van de volksgezondheid - heeft gis teravond in Noordwijkerhout gezegd dat dit opmerkelijk is. Meestal houden kinderen aan een mishandeling, ook op lange termijn, zware gevolgen over. Zo blijken deze kinde ren later vaak hun kinderen weer te mishandelen, als ze zelf volwassen zijn. Tijdens een bijeenkomst van de vereniging kindermishande ling zei zenuwarts Van Lon den dat het daarom noodza kelijk is dat mishandelde kinderen intensief worden begeleid. Volgens Van Londen wordt in de ontwikkelde landen jaar lijks één op elke duizend kin deren mishandeld. Na blaaspijp niet direct bloedproef DEN HAAG (SP) - Een automobi list waarvan bij de blaasproef blijkt dat hij te veel alcohol heeft gedronken, heeft recht op een uur wachttijd voor hem de bloedproef wordt afgenomen. Demissionair minister De Gaay Fortman (justitie en bin nenlandse zaken) heeft dat in een toelichting op een wijziging van de wegenverkeerswet gezegd. Dat uur wachttijd gaat in op het moment dat de blaasproef wordt afgenomen en niet op het mo ment dat de automobilist wordt aangehouden. Vloeken In de-6 december-editie van dit dagblad is een stukje opgenomen van prof. dr. C:H. Lindijer uit Amsterdam, waarop ik wil reage ren. Hij gelooft niet, dat God vloeken hoort. Dat Hij wel wat anders te doen heeft. Mijn geloof sovertuiging is, dat God vloeken wel degelijk hoort en dat Hem dat pijn doet. Prof. Lindijer vermoedt, dat er door de leuzen van de "Bond tegen het vloeken" niet één vloek minder de lucht ingaat. Nou, dat ver moed ik ook. Het zullen er wel meer zijn dan ooit tevoren. Maar dat is dan voor rekenivg van de vloeker zelf. De mensen van de bond hebben hun taak gedaan. Het is algemeen bekend dat als er iets verboden of ontraden wordt, men dat juist des te meer doet. Uitgebreid vloekende mensen roe pen God aan - men wil zich door Hem laten verdoemen - ,maar als men dan niet in Hem gelooft, laat men dan ook zijn naam niet op deze manier gebruiken. Pak de bijbel eens en probeer iets aan de weet te komen over de Schepper. U zult zien dat u een veel geluk kiger leven tegemoet gaat. Th. Westra Merendonk 58, Leiden. (bekort door redactie en discussie gesloten) Kustbewaking Op de voorpagina van uw dagblad van 1 december 1.1. besteedde u aandacht aan de kustbewaking tijdens storm, zulks naar aanlei ding van door mij in de Ver enigde Vergadering van het hoogheemraadschap gedane mededelingen. In aansluiting daaraan deel ik het volgende mede. Rijkswaterstaat beschikt over lijsten van personen, aan wie het bericht tot het instellen van uit gebreide kustbewaking moet uitgaan. Uit onderzoek is geble ken, dat bij het in de nacht van 14 op 15 november j.l. aldaar uit werken van die lijsten de naam van het districtshoofd van mijn dienst te Katwijk is weggevallen. Door deze vergissing werd het bericht hem abusievelijk niet ge zonden; het heeft hem derhalve ook niet bereikt. De zinsnede in uw bericht, dat "de P.T.T. de man niet heeft kunnen bereiken" moet bij de lezers de indruk hebben gewekt, dat er sprake was van nalatigheid zij nerzijds. Ik betreur dat opmaak en plaats van uw artikel een voor het achterland gevaarlijke situa tie deed veronderstellen. Het een noch het ander was het geval, hetgeen de verslaggever van uw dagblad, met wie ik tevoren sprak, duidelijk moet zijn ge weest Ik stel er prijs op te verkla ren, dat het districtshoofd de ge hele nacht thuis en bereikbaar is geweest, voordurend paraat was en op eerste hem bereikte mel ding het nodige heeft gedaan. ir. H. de Groot ingenieur-directeur van de technische dienst van Rijnland Naschrift redactie: "Dat de PTT de man niet heeft kunnen bereiken" is een vrijwel letterlijk citaat uit een verklaring die een woordvoerder van Rijkswater staat, als verantwoordelijke in stantie tegenover ons aflegde. De woordvoerder van Rijkswater staat legde deze verklaring af op een moment dat men bij Rijnland nog niets over de toedracht van de zaak kon vertellen: men was nog bezig met een onderzoek naar het incident. De woordvoerder van Rijkswaterstaat meldde al con tact te hebben gehad over de toe dracht met het betreffende dis trictshoofd. Barbara (2) Voor de tweede maal krijg ik in uw dagblad een recensie over mijn nieuwe elpee onder ogen. En we derom wil ik hier graag op reage ren: ditmaal op het artikeltje "Barbara Nielsen: blyver?" op de pagina "extra" van donderdag 1 december. Hierin roemt Henk de Kat vooral de muziek...." de in melancholie ge drenkte Poolse melodieën ma ken, datje Barbara Nielsens plaat toch steeds weer opzet. Als een soort veredelde achtergrond muziek die bij uitstek geschikt lijkt voor vrouwencafé's Wat nou?! Hebben vrouwencafé's in Neder land behoefte aan melancholieke Poolse achtergrond-muziek? En als Henk de Kat mijn plaat "toch steeds weer opzet": is het by hem thuis dan een vrouwencafé? Of gaat het toch vooral om m'n tek sten, door Henk de Kat een "flar- derig soort poëzie" genoemd. waarvan "zelfs geen fragment" in het geheugen blijft haken? Er lijkt geen twijfel mogelijk: hier voelt een man zich weer eens ge raakt (geamuseerd?, geïrriteerd?) door teksten van een vrouwtje waarin hij iets strijdbaars hoort, iets wat minstens te maken heeft met een beetje bewustmaking, zoals in de liedjes "Je bent niet zo bang meer". De Grote Ver sierders", God is liefde" en in mindere mate "Lied over een meisje". Kwart over Zes" en "Blyf nog een beetje". En hij verplaatst zulke uitingen maar gelijk naar het vrouwen café. Wat kinderachtig eigenlijk en wat karakteristiek nog altijd. Of heeft u nog een andere visie? Barbara Nielsen Amsterdam LEIDEN - In het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest zyn ge slaagd voor het examen ver pleegkundige B: de dames M. A. Boting en C. de Lange en de he ren T. G. C. A. de Bresser, R. Dan- german.T. A. Evers,T. M. Jansen, W. Passchier. W. M. van der Veen en R. C. Visser. Aan de Utrechtse universiteit is C.P. de Klerk (Nieuwveen) ge slaagd voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid, notariële stu dierichting.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 29