„STORM" ROND DE HILLEGOMSE WAS SALON AL GELUWD Noordwijkse speelfilm Herkomst Russische boerderijnamen nog een raadsel Na acht jaar eindelijk weer winst voor Pan Am Alleenstaande ouders bouwen aan de toekomst WOENSDAG 14 DECEMBER 1977 door Herman van Amsterdam Begin van dit jaar klaag den Hillegommers voor de radio en in kranten hun nood over het ont breken in hun dorp van een gelegenheid waar alleenstaanden en be jaarden hun wasgoed zouden kunnen was sen, drogen en strijken. Het dorp was weliswaar twee wassalons rijk geweest maar die ble ken niet rendabel en de eigenaars namen een economische verant woord besluit: sluiten die tent. Wat daar het gevolg van was toonden krantenfoto's duidelijk aan: veel zo proper geachte Hillegommers zaten plotsklaps met bergen vuil wasgoed, een ieder sprak er schande van. Ook de raad. Met voorop PPR-fractievoor- zitter Van Vree, die dan ook spontaan aanbood dat zolang de noodsituatie duurde alle Hillegommers die met hun wasje omhoog zaten een be roep konden doen op de wasmachine van zijn vrouw. Een bekende wasautomaten- fabrikant stuurde als de wiederweerga drie mini-wa sautomaten richting ver vuilend Hillegom. Bur gemeester Van Niekerk op zijn beurt sprong ook onver vaard op de bres voor allen die een wassalon zo ontbeer den. Hij zou er zich "persoon lijk voor gaan inzetten" dat al zijn dorpelingen hun vuile was kwijt zouden kunnen. Nu, zoveel maanden later, is de situatie nog precies als toen. Van Niekerk .oproer over Er is nog steeds geen was salon. De toen onverwacht opgestoken storm van ver ontwaardiging is helemaal gaan liggen. De algemene bejaardenbond afdeling Hil legom, toen fier boven op de barricades, maakt zich er niet meer druk over. Vorige week tijdens de algemene leden vergadering is de wassalon niet één keer ter sprake ge komen. Toch, als de situatie is gewor den zoals de bond toen voor spelde, slaan veel bejaarde en alleenstaande Hillegommers hun vuile wasgoed inmiddels op in de schuur omdat in huis zo zoetjes aan alle woon- en slaapkamers al volgestouwd zitten. Ondertussen staat op bestuur lijk niveau de wassalonkwes tie op een laag pitje te sudde ren. De gemeente onderhoudt contact met Hillegommer Koopman, die in zijn woonplaats al eerder een wassalon dreef, daar geen bo terham meer in zag, het pand verkocht maar nu toch weer mogelijkheden ziet, vooral omdat door alle publiciteit rond het Hillegomse vuile wasgoed bij hem de indruk van een "schreeuwende be hoefte" is gewekt. Hem is door het gemeentebe stuur een lapje grond te koop aangeboden waarop hij kan gaan bouwen. Maar de als slagvaardig bekend staande zakenman aarzelt. Heeft zelfs nog geen bouwplan inge diend. De gemeente Hillegom maakt zich er niet druk om. "Als meneer Koopman er vanaf ziet, zien we wel weer", zegt woordvoerder Nouwens. Het Hillegomse "wasgoed-op roer" is in de kiem gesmoord, al wil secretaris Weyers van de algemene bejaardenbond Hillegom, op verzoek nog wel even uit de slof schieten. "Als het nog langer duurt, schakelen we het hoofdbe stuur in", zegt hij, maar voegt daar wel aan toe: "Veel heil zie ik daar eerlijk gezegd niet in. We hebben ze al een keer schriftelijk van de situatie op de hoogte gesteld. Ook hun mening is in deze gevraagd. Maar gereageerd is er nooit. Een mooie boel". De 'harde kern' van de Noord- wijkse filmclub wil op korte termijn de opnamen begin nen voor een drie kwartier durende speelfilm, die zich hoofdzakelijk in de bad plaats zal gaan afspelen. De meeste voorbereidingen zijn al getrofTen. Het idee is afkomstig van filmer Bert Haanstra. Tijdens een jubi leumviering van de Noord- wijkse filmers daagde hij ze uit ook eens de schouders te zetten onder een speelfilm en dat gaat er nu van komen. Zeven leden van de vereniging waagden zich aan het schrijven van een scenario. Als best bruikbare rolde*die van Harry Hekker uit de bus. Wat voor verhaal dat is wilde projectleider Bakker, hij is ook secretaris van de vereniging, nog niet kwijt. Wel dat het een film gaat worden 'met een komische ondertoon". Bij het verhaal moeten nog de geschikte lokaties worden uitgezocht. Voor dat doel zijn in het dorp werkfoto's gemaakt van plekjes die mo gelijk in aanmerking komen. Uit die foto's zal een selectie worden gemaakt. Ten be hoeve van deze speelfilm zal ook buiten Noordwijk wor den gefilmd. Naast dit filmprojekt, dat mo gelijk in totaal twee jaar in beslag zal gaan nemen, voelt de filmclub ook veel voor het jaarlijks samenstellen van Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Hans Aartse, één van de suc cesvolle filmers van NFC, hierin actie. een dorpsjournaal, zoals dat bijvoorbeeld al het geval is in Alphen aan den Rijn. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat zo'n twintig leden van de vereniging ge- zamelijk materiaal zouden aandragen voor een 8 mm film over de badplaats in seizoentijd. Financieel is dat echter geen haalbare kaart gebleken. Men wil nu binnen afzienbare tijd het gemeen tebestuur polsen voor een subsidiëring van een Noordwijks jaarjournaal. Secretaris Bakker: 'Ik zou me kunnen voorstellen dat de gemeente het benodigde ma teriaal zoals een projector, filmcamera, lampen en films bekostigt en dat wij het filmwerk op ons nemen. Er zou dan een soort werk schema moeten worden op gesteld zodat in geval er in Noordwijk iets belangrijks gebeurt er altijd iemand be schikbaar is die kan filmen. We zijn er ook nog niet uit wie de eigenaar moet zijn van de film en wie 'm mag draaien. Het eerste wat ons nu te doen staat is met een concreet plan naar de gemeente stap pen om na te gaan of onze wensen haalbaar zijn'. Voor de Noordwijkse filmclub is het tevens een gelegenheid om het gemeentebestuur de wenselijkheid van een eigen onderkomen onder de aan dacht te brengen. De volgend jaar jubilerende NFC (vierde lustrum) is mo menteel nog met een fre quentie van 1 maal in de 2 weken 'te gast' in het pension Ossewa. 'Een geschikte ruimte', zegt Bakker, 'maar als op onze clubavond een bruiloft of een feestje staat gepland dan kunnen we er niet terecht. Daar kan de eigenaar meer aan verdienen dan aan ons. En geef 'm eens ongelijk. Maar een ongelukkige situa tie is het wel. Een eigen per manente voorziening zou ons als filmclub een stuk slag vaardiger maken'. Negen boerderijen in Zevenho ven en het aan Nieuwveen grenzende Blokland dragen een naam van een Russische graanhaven, stad of land bouwgebied: Charkov, Ar changel, Riga, Astrakan, Odessa, Petersburg, Moskou, Smolensk, Kazan. Geen van de bewoners van dit tot 'Klein-Rusland' omgedoopte woongebied weet hoe die boerderijen aan die namen zijn gekomen. De oud-gemeentesecretaris van Nieuwveen, G. Rovers, heeft, omdat hij graag grasduint in het verleden van Nieuwveen, een onderzoekje ingesteld naar het waarom van die namen op de boerderij gevels. Ook hij is er niet uit kunnen komen maar destilleerde uit de talloze verhalen die in en rond Zevenhoven over 'Klein-Rusland' de ronde doen, vijf redelijk klinkende 'oplossingen'. Zo zou de (in 1812 drooggelegde polder Zevenhoven destijds eigendom zijn geweest van een steenrijke Zevenhoven- aar, die vaak op Rusland reisde en zo door dat land werd bekoord dat hij besloot de boerderijen in deze polder Russische namen te geven. Een ander verhaal wil dat er een rijke Russische dame van adel om onbekende redenen uit haar land werd verjaagd en uiteindelijk in zevenhoven neerstreek met stapels Russi sche staatspapieren, die ruim honderd jaar geleden veel waard waren. Ze kocht er de boerderijen van en om toch nog een beetje aan haar va derland te worden herinnerd liet ze er Russische namen op aanbrengen. In de door Rovers verzamelde verhalen dook ook regelmatig de naam op van baron Van Heemstra, een Nederlands ambassadeur in Moskou, die eenmaal met pensioen terug in Nederland de negen boerderijen opkocht en uit hoffelijkheid tegenover de Russen die daar ook kwamen logeren) er russische aan verbond. Dan is er het verhaal t Amsterdamse bankier Hope die met veel succes in Russi sche staatsobligaties han delde en min of meer uit er kentelijkheid voor die zo ge slaagde geldtransacties de door hem als geldbelegging opgekochte boerderijen van de 'vreemde' namen voorzag. De laatste lezing wil dat een rentenierende Amsterdamse huisarts zijn negen hoeves namen van Russische graansteden en handelcentra gaf in de hoop dat zijn land veel graan zou gaan opbren gen. NEW YORK - De Amerikaanse luchtvaartmaat schappij PanAm heeft zichzelf een fraai cadeau gegeven voor de vijftigste verjaardag. Voor het eerst sinds 1968 maakt men dit jaar weer winst. De eerste 9 maanden zorgden voor een positief resultaat van 61,2 miljoen dollar. Het uiteindelijk jaarresultaat zal waarschijnlijk iets lager liggen. Het vierde kwar taal is in de luchtvaartindustrie vrijwel altijd verliesgevend. Vorig jaar maakte men ook al winst (94,6 miljoen dollar) maar dat was in feite geen „echt" positief resul taat maar het gevolg van bijzon dere baten. Het verlies in 1975 was 46,1 miljoen. Het jaarervoor zat men op een dieptepunt van 85 miljoen verlies. Hoe het PanAm volgend jaar zal vergaan is nog onduidelijk. Ken neth J. Kilcarr, senior vice-presi dent voor financiën, zegt er dit van: „Het wordt een moeilijk jaar. We schatten het inflatieper centage in de VS op zes. Maar we verwachten niet dat de tarieven met 6 procent kunnen stijgen, evenmin als de bezettingsgraad. We zullen het dus opnieuw moe ten hebben van een verbetering- van de produktiviteit". Opnieuw, want in de afgelopen ja ren heeft men vooral op dat ge bied bergen werk verzet om uit de rode cijfers te komen. „Na North West Airlines hebben wij de beste produktiviteit per werk nemer", zegt Kilcarr niet zon der trots. Om dat te bereiken is overigens wel een forse besnoeiing op het per soneelsbestand uitgevoerd. In 1969 stonden nog 40.000 mensen op de loonlijst van PanAm. Nu zijn dat er nog maar 27.000. Fusie In 1974 zag het er uiterst somber uit voor PanAm. De maatschappij balanceerde op het randje van een faillissement. Wanhopig be keek men de mogelijkheden van een fusie met een van de andere drie grote Amerikaanse maat schappijen, TWA, Eastern Airli nes of American Airlines. „Met American hadden we wel in zee willen gaan", zegt Kilcarr nu. Maar de Amerikaanse regering ging niet akkoord. Men vreesde voor een te sterke monopoliposi- tie van een dergelijke luchtvaart- gigant. Een andere uitweg leek een finan ciële injectie uit de schatkist van de sjah van Iran. Driehonderd miljoen gulden wilde deze beschikbaar stellen, uiteraard in ruil voor een fors stuk zeggen schap. En vooral dat laatste leek de Amerikanen weinig aantrek kelijk. Bankkrediet Uiteindelijk bleek een groep ban ken bereid 125 miljoen dollar krediet te verlenen. Dat bedrag hield PanAm wankelend over eind. In hoog tempo begon men met een serie ingrijpende maat regelen om het concern weer ge zond te maken. „De moeilijkheden waren ontstaan door de enorme kosten van aan schaf van de vloot Boeing-747, gepaard gaande met een daling van het passagiersaanbod, gro tere concurrentie van char termaatschappijen maar vooral de oliecrisis Elke penny prijsver hoging per gallon (3,8 liter) kost ons per jaar 9 tot 10 miljoen dol lar", vertelt Kilcarr. De ingrijpende kuur, die de zieke maatschappij moest volgen, be stond, behalve de personeelsink rimping, uit Het inkrimpen van het lijnennet. Men trok zich terug uit het Carai- bisch gebied, maakte afspraken over andere trajecten met andere maatschappijen om de con currentieslag te verminderen. Recentelijk stopte men met vluchten op Scandinavië. „Daar zouden we de eerste vier jaar geen winst kunnen maken". Concentratie op lange vluchten met de Boeing 747. Populair bij zakenmensen, meer passagiers le klas maar ook meer in de eco- nomy-klasse. De benadering van de markt werd aanzienlijk agressiever. Men kwam met een eigen com missieregeling voor de agenten na uit de IATA-afspraak („die werd toch ontdoken") te zijn- gestapt. Het inkopen tegen beurskoers van laag genoteerde langlopende converteerbare obligatielenin gen en deze te vervangen door een nieuwe uitgifte van een lager totaal bedrag maar met een ho gere rente. Daardoor vermin derde de schuld op lange termijn en behaalde men een extra boekwinst van 117 min. dollar (voor belastingen). De looptijd van een deel van de obligaties werd met 10 jaar ver lengd. Men leende nog eens 75 miljoen dollar op de kapitaalmarkt. Verouderde vliegtuigen wist men tegen contante betaling te verkopen, waardoor meer liquide middelen vrijkwamen. In 1975-76 kreeg men opnieuw 90 miljoen bankkrediet. Voor 1977-78 is 75 miljoen krediet beschikbaar. Daarvan is echter tot nu toe nog niets gebruikt. Ommekeer Dit hele pakket maatregelen („elke dollar, elke penny verantwoord besteden" vat Kilcarr het samen) zorgde voor een ommekeer in de financiële resultaten. Stabilisatie van de winstpositie is nu het pa rool. Er moet geld gereserveerd worden voor vervanging van vliegtuigen in de toekomst. In de komende jaren gaat het om een aantal Boeing-707; na 1985 wordt de opvolging van de 747 weer ak- tueel. „We willen ook wat voor onze aan deelhouders gaan doen. Die heb ben al jarenlang geen dividend gezien en de koersen waren zeer laag. Die stijgen nu weer maar voorlopig kunnen we nog geen dividend betalen. We hebben te weinig kasmiddelen en boven dien verbieden bepalingen in de Pan Am vijftig jaar geleden de lucht voorwaarden van diverse lenin gen dividendbetaling op korte termijn", aldus Kilcarr. Overheid Intern is PanAm nu uit de allerz waarste problemen. Maar extern valt er nog wel wat te verbeteren. Vooral over de houding van de federale overheid in de VS is Kil carr niet erg tevreden. PanAm probeert al jarenlang toestem ming te krijgen voor meer vluch ten tussen binnenlandse be stemmingen in de VS. „Het gaat niet om zuiver binnenlandse vluchten maaralleen om logische aansluitingen op ons internatio nale lijnennet, vooral tussen de- west- en oostkust". Kilcarr vervolgt: „We hebben van de overheid eigenlijk nog nooit een duidelijk antwoord gekregen ons die toestemming onthouden. En dat, terwijl tal van binnenlandse maatschappijen wel toestemming krijgen voor uitbreiding van hun internatio nale vluchten. Ook de houding van de regering Carter ten op zichte van de tarieven zorgt re gelmatig voor ergenis bij PanAm. „Pas toen Laker met zijn lage ta neven kwam mochten wij ook het „budget-tarief' waar we al ja ren om gevraagd hadden, invoe- Overheidstoestemming voor een fusie heeft men voorlopig niet nodig. Voor samengaan met een van de drie andere groten heeft men momenteel niet veel belang stelling meer. „We zouden nog wel een binnenlandse lucht vaartmaatschappij willen over nemen als er een goed voorstel komt. We hebben daarvoor zelf kontakten gelegd met Continen tal Airlines^ Die hadden echter uiteindelijk geen belangstelling. Op dit moment voeren we geen fusiebesprekingen meer", laat Kilcarr desgevraagd weten. Zo gaat PanAm onafhankelijk het 51e jaar van haar bestaan in. Hoe ze dat doen vat de heer Kilcarr kort samen: „We blijven uiterst voorzichtig opereren en we zijn zeer, zeer voorzichtig optimis tisch". Kenneth Kilcarr. „Ik zit nu 3 jaar bij PanAm en in totaal 37 jaar in de luchtvaartindustrie. De eerste vijftien jaar waren tamelijk ge makkelijk. Maar sindsdien heeft deze sector geen gemakkelijke tijden meer gekend. Het is een kwestie van werken met centen, dubbeltjes en kwartjes om zo miljoenen te verdienen". Door David van der Houwen ROTTERDAM - Stel, je bent gescheiden of ongehuwd en je hebt een kind. In de praktijk betekent dat vaak datje bij de bijstand moet aankloppen. Als je zelf geld wilt verdie nen kunnen geweldig grote problemen ontstaan. Want wie vangt het kind op na schooltijd, wat doe je met de schoolvakanties en wat moet je als je kind ziek is? Een groep alleenstaande ouders in Rotterdam is ervan overtuigd dat zij het antwoord op die vragen hebben gevonden. Zij wachten nu met grote spanning of hun idee in het komende jaar wer kelijkheid kan worden. Met an dere woorden of er geld voor los gemaakt kan worden. Hun idee is eigenlijk heel simpel: ze willen een totaalcreche, waar de kinde ren van weduwen en weduwna- ren, gescheiden mannen en vrouwen en ongehuwde moeders zeven dagen in de week en 24 uur per dag terecht kunnen. De groep heeft zich „de Toekomst bouwers" genoemd. Het plan van een tweede thuis, waar kinderen tot vijftien jaar opgevangen worden na school tijd, tijdens de vakanties of als ze ziek zijn is vorig jaar ontstaan. De initiatiefnemers gaan er namelijk van uit dat de meesten van hen bereid en in staat zijn om zowel kostwinner als opvoeder te zijn. Dat wil zeggen: als er maar een goede opvang voor de kinderen is. Het idee van een totaalcreche is bij de gemeente met een goedkeurend hoofdknikken ont vangen. De gemeente heeft De Toekomstbouwers een bedrag van 35.000 gulden toegezegd, waarvan ze hun bureaukosten kunnen betalen. Inmiddels heb ben De Toekomstbouwers twee beroepskrachten gekregen die volgend jaar de creche op poten moeten zetten samen met de ini tiatiefnemers. Conny van Tol, maatschappelijk opbouwwerk ster en sociaal pedagoge Mieke Bot hebben daarvoor exact een jaar gekregen. Hun werk wordt betaald uit de zogenaamde „pot- van Boersma". Voor de gemeentelijke begroting is echter nog steeds geen bedrag ingevuld voor de inrichting van het pand en exploitatie van- de creche. Hals over kop Hals over kop hebben De Toe komstbouwers nu een „goed doortimmerde begroting" gefab riceerd, die ze aan de raadsleden hebben toegestuurd in de hoop dat ter elfder ure nog een bedrag voor hun plan wordt gereser veerd. In die brief zeggen ze on der andere: „Het stelt al leenstaande ouders in staat (eventueel na een beroepsoplei ding) deel te nemen aan het ar beidsproces; niet langer afhan kelijk te zijn van een bijstand suitkering en naar eigen verant woordelijkheid en inzicht hun kinderen op te voeden". Voor het inrichten van het pand, dat overigens nog gevonden moet worden, zou ongeveer twee ton nodig zijn. In dat bedrag zit ook de eerste aanbetaling, of de huur en eventueel een stukje verbouwing. Om de creche een jaar te laten draaien zal nog eens 600.000 gulden op tafel moeten komen. Arja van Zetten, een van De Toe komstbouwers benadrukt dat de bewuste twee ton slechts een eenmalige uitgave is en dat de creche waarschijnlijk niet eerder dan half 1978 zal draaien, zodat maar een gedeelte van die zes ton betaald hoeft te worden. Boven dien hoeft de gemeente er be paald niet alleen voor op te draaien. Arja: „Als de al leenstaande ouders eenmaal weer in staat worden gesteld om zelf te verdienen, besparen we op die manier een geweldige smak van gemeenschapsgeld. Ze hoe ven dan niet meer aan te kloppen bij de bijstand en kunnen zelf bijdragen in de kosten van de creche, afhankelijk van hun in komen". Niet afschuiven Een totaalcreche dus zodat de ouders kunnen gaan werken of studeren. Meer dan eens zijn de initiatiefnemers daar op aange vallen. Arja van Zetten, veertig jaar en moeder van twee bijna volwassen kinderen en een zoon tje van zeven zegt: „Het is be paald niet de bedoeling dat we onze kinderen 24 uur per dag op de gemeenschap willen afschui ven. Dat kan tenslotte ook in een tehuis en dat willen we nou net niet. We willen een tweede huis, waar de kinderen terecht kunnen op de tijden die wij nodig vinden. Als ik als verpleegster een week enddienst wil draaien, moet mijn zoontje opgevangen kunnen worden. Ergens waar hij zich thuis voelt". De groep Toekomstbouwers wacht nu met spanning af of de gemeen teraad alsnog geld wil reserveren voor hun toekomst. „Als dat nu niet gebeurt zijn we bang dat de realisering van de totaalcreche steeds verder vooruit geschoven wordt", zeggen ze. Inmiddels hebben ze al wel een rond schrijven gemaakt, waarin ze al leenstaande ouders met kinderen vragen wat zij vinden van het doorbreken van de traditionele vormen van creches, kinderdag verblijven en tehuizen. Om te voorkomen dat misbruik wordt gemaakt van de totaalcreche hebben De Toekomstbouwers wel gesteld, dat de aanwezigheid van een dergelijke opvang niet misbruikt mag worden als dwang om te gaan werken. De ouders moeten daarin zelf beslissen. Ook is het niet de bedoeling dat de creche gebruikt (misbruikt) wordt om het inkomen te ver dubbelen. „Als iemand voorgoed blijft samenwonen met een vriend moet de situatie na ver loop van tijd opnieuw bekeken worden", zegt Arja van Zetten. Door Reina ten Bruggenkate

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4