Opnieuw scherpe uitval Sadat Mensenrechten dit weer volop jaar geschonden NEUTRONENBOM SPLIJT WEST-EUROPA VN veroordelen Zoid-Afrika voor dood Biko Britse regering aarzelend bereid om toe te geven TEGEN O VER ARABISCHE LANDEN m Zoon van prinses Anne heet Peter Mark Andrew Hockey-kei Ties Kruize: „Als je je sport serieus neemt, dan neem je Midalgan Sport!' Rapport van Amnesty International: Citizen Quartz LCDTijdmeter VRIJDAG 9 DECEMBER 1977 ADVERTENTIE BRUSSEL (SP) - De Europese NAVO-partners verschillen flink van mening over de noodzaak om de neutronenbom te laten produ ceren. De Scandinavische lan den, IJsland en Nederland heb ben zich min of meer afwijzend opgesteld. Ze zijn er bovendien huiverig voor dat de bondsrepu bliek en de VS bij de beoordeling van dat wapen handjeklap gaan spelen. West-Duitsland, België en Turkije hebben er geen enkele moeite mee wanneer de Ameri kaanse president Carter het groene licht geeft voor de pro- duktie van dit nieuwe wapen. In de vergadering van de Noord- Atlantische Raad hoogste orgaan van de NAVO, heeft minister Van der Stoel de aandacht van zijn collega's gevraagd voor wat hij de politiek-psychologische gevaren van de bom noemde. Zij zal, zo vreest de Nederlandse regering, de onderhandelingen met de Sovjet-Unie over beheersing van de wapenwedloop ongunstig beïnvloeden. In de Sovjet-Russi sche pers wordt er een felle cam pagne tegen de neutronenbom gevoerd. Het persbureau Tass verspreidt een commentaar van het politieke 'Nieuwe tijden' op de besprekin gen in NAVO-verband. 'Als de neutronenbom gebruikt zal wor den zal niemand winnen. Wie het nucleaire zwaard trekt zal er mee sterven', aldus de Russen. De houding van Nederland en de noordelijke NAVO-partners heeft de Westduitse regering kennelijk geirriteerd. De woordvoerder zei tenminste ietwat smalend dat de bin nenlandse politieke situatie een belangrijke oorzaak is van het afwijzen van de bom door Ne derland en de Scandinaviêr^. Het staat nu al wel vast dat de bom, mocht zy er komen, bij onze oos terburen zal worden opgeslagen. Zij moet dan als compensatie dienen voor onze achterstand te genover de landen van het War- schau-pact bij de tankbewape ning. Zoals gemeld heeft presi dent Carter voordat hij de beslis sing neemt over produktie van het wapen de NAVO-partners geconsulteerd. Pas volgend jaar zal hij de knoop doorhakken. Duitse macht Evenals eerder deze week de minis ters van defensie bespraken gis teren ook die van buitenlandse zaken de groeiende Duitse macht binnen het bondgenootschap. De NAVO (Verenigde Staten, Ca nada en elf Europese partners) geeft samen met Frankrijk vol gens de nieuwste ramingen dit jaar 415 miljard gulden uit Bijna tweederde van dit gigantische bedrag wordt door de Amerika nen opgebracht Van het resterende eenderde deel betaalt Bonn alleen bijna de helft (43 miljard gulden). Nederland draagt dit jaar 3,3 procent van het totale NAVO-budget. De Duitsers en ook de VS oefenen permanente druk uit op hun partners om meer te doen, zodat zij hun bijdrage wat kunnen tem peren. Dit kwam ook gisteren weer aan de orde Verder bleek men het erover eens dat het zinnig kan zijn om in We nen bij de stagnerende bespre kingen met de Sovjet-Unie over wederzijdse beperking van de troepensterkte een meer helder beeld te schetsen van onze mili taire sterkte. Op die manier hoopt met name minister Van der Stoel de onderhandelingen weer op gang te krijgen. Hij kon niet tot een verklaring worden verlokt dat de neutronenbom daarbij geen rol zou kunnen gaan spelen. Uit de nieuwste gegevens blijkt dat in het zogenaamde uitdun- ningsgebied (West-Duitsland) 764.000 man westelijke troepen staan tegenover 925.000 aan DDR-zijde. Een tweede en mo gelijk zelfs derde parate Neder landse brigade zou daarom in de bondsrepubliek gelegerd moeten worden, aldus Amerikaanse en andere NAVO-kringen. Ook de problemen in het Midden- Oosten zijn aan de orde. Men hoopt op enige soepelheid van de kant van Israël zodat er zaken ge daan kunnen worden. 'Er dreigt een zeer gevaarlijke radicalise ring en een escalatie wanneer uit het nu op gang gekomen overleg niets voortkomt', aldus Van der Stoel. De Westduitse woordvoer der meldde dat men algemeen van mening is dat na Sadats ini tiatief de situatie in het Mid den-Oosten nooit meer zal zijn zoals kort geleden Van der Stoel beaamde dat 'Maar er is nog niets opgelost'. LONDEN (UPI) - Buckingham Palace in Londen heeft giste ren de namen bekendgemaakt die prinses Anne en haar man kapitein Mark Phillips heb ben gegeven aan hun op 15 november geboren zoon: Peter Mark Andrew. Master Peter Phillips zal op 22 december ■worden gedoopt door de aartsbisschop van Can terbury, dr. Donald Coggan. Peters en meters zullen zijn prins Charles, de troonop volger, de Anglicaanse geestelijke Geoffrey Tiarks, kapitein Hamish Lachore, Lady Cecil Cameron of Lo- chiel en mevrouw Timothy Holderness-Roddin. Mevrouw Holderness-Roddin heette vroeger Jane Bullen en zij was als amazone bevriend met de jonge vader. Peter is een hoogst ongebruike lijke naam voor een Brits ko ninklijk kind en dat prinses Anne haar zo noemt, zou erop kunne wijzen dat zij eraan vasthoudt dat hij zonder adellijke titel door het leven zal gaan. De doopplechtigheid zal plaatshebben in de mu ziekzaal van Buckingham Palace waar koninging Eli zabeth ook in de Anglicaanse kerk werd opgenomen. Vol gens hofkringen had de ko ningin gewild dat haar eerste zoon een titel had gekregen om eventuele protocollaire pro blemen in de toekomst te voor komen. Maar kapitein Phillips van wie gezegd wordt dat hij de hem aangeboden titel heeft afge wezen en de eigenzinnige prinses Anne hebben alle sug gesties in die richting ver worpen. Vanuit Buckingham Palace werd overigens gezegd dat niet echt pressie op kapi tein Phillips was uitgeoefend. De prinses en haar man hebben gebroken met de traditie dat Britse koninklijke kinderen vier voornamen krijgen. Pe ter en Mark zijn namen in de familie Phillips en Andrew is de naam van de patroonhei lige van Schotland en van prins Andrew, een broer van prinses Anne. ADVERTENTIE CAÏRO/RIAAD/BEIROET (AFP/UPI/Reuter) - Na zijn verrassende en krachtdadige maatregelen eerder in de week heeft president Sadat van Egypte gisteren in een toespraak tot een volksmenigte in Cairo in een felle uitval opnieuw van zich afgebeten tegen de Arabische en Russische tegenstanders van zijn vredesinitiatief voor het Midden-Oosten. Stormachtig toegejuicht als "man van de vrede" door naar schatting een miljoen Egyptenaren die wa ren samengestroomd op het grote plein voor het presidentiële pa leis in het centrum van de stad noemde hij vooral zijn Arabische tegenstanders "bedriegers en dwergen". Later verwelkomde hij koning Hoessein van Jordanië die gisteren in Cairo arriveerde in het kader van zijn bemiddelings poging tussen Egypte en de radi cale Arabische landen. Koning Hoessein van Jordanië, dat alleen maar aan de conferentie in Cairo wil deelnemen als alle par tijen die zijn uitgenodigd dit doen, prees gisteren bij zijn aan komst in Cairo het vredesini tiatief van president Sadat, dat hij "een bewijs noemde van de moed van een man die bereid is zijn verantwoordelijkheden te dra gen". Ommezwaai Hoessein en Saoedi-Arabie zetten Een van de voornaamste punten maandag een groot diplomatiek van bespreking in de golf van offensief in om een halt toe te roepen aan de snelle verslechte ring in de Arabische solidariteit en vooral Syrië en Egypte weer met elkaar te verzoenen. Hoessein had woensdag in de Syri sche hoofdstad met president Assad gesproken en zou na zijn bezoek aan Cairo vandaag naar Saoedi-Arabië gaan. Naar dit laatste land reisde gisteren Assad voor besprekingen in de hoofdstad Riaad met koning Chaled, terwijl Hoessein dus in Cairo was, waar de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance vandaag zijn rond reis door het Midden-Oosten zou beginnen die hem na Cairo overleg tussen de leiders Egypte, Syrië, Jordanië Saoedi-Arabië zal zijn de recente ommezwaai in de Amerikaanse politiek bij monde van Cyrus Vance toen deze eerder deze week verklaarde dat de Ameri kaanse regering meer belang hecht aan het komende vredeso verleg in Cairo dan aan het op nieuw bijeenroepen van de Ge- neefse conferentie over het Mid den-Oosten, zo meende men in diplomatieke kringen in Beiroet. Het feit dat de Sovjet-Unie toch co-voorzitter met de Verenigde Staten van de Geneefse conferen tie, heeft geweigerd aan Cairo deel te nemen zal daaraan niet vreemd zijn. „Warmingup is erg belangrijk Niet alleen bij hockey natuurlijk Dat geldt voor elke sport Je komt sneller in je spel en je hebt minder kans op blessures. Daarom is die nieuwe Midalgan Sport zo handig. Je kunt 't snel en makkelijk inwrijven en hebt meteen warme spieren. Echt een prima middel". Nieuw. Midalgan Sport. Voor warme, soepele spieren en betere sportprestaties. Verkrijgbaar bi| apotheek en drogist. Na zijn scherpe uitval begaf president Sadat zich gisteren naar het vliegveld om koning Hoessein van Jordanië te begroeten. Deze poogt te bemiddelen tussen Egypte en de radicale Arabische landen. Jemzalem Beiróe Damascus Volgens Arabische d.plomatieke Jeruzalem, Beiroet, Damascus, kringen 20u Hoessein trachten Amman en tenslotte Riaad zal SadaBt ertoe over te ha]en de CQn. ferentie in Cairo op zijn minst uit te stéllen om tijd te krijgen om te Saoedi-Arabië en Washington, trachten een Arabische top te Volgens Amerikaanse functiona- houden. Uitgesloten Gezien de nog steeds harde Syri sche verklaring na Assads ge sprek met Hoessein woensdag in Damascus achtte men het voorts vrijwel uitgesloten dat Damascus zal terugkomen van zijn besluit De Syrische leider Assad begon rissen zou Vance zich ook in deze zin hebben uitgelaten. Hij zou op de korte termijn geen realistische vooruitzichten zien voor een kans op deelneming van Syrië, Jor danië en Libanon aan Cairo, maar wel te hopen dat dit in een latere fase zou kunnen gebeuren mogelijk in een ander forum. niet deel te nemen aan Cairo, ook al wordt daartoe druk uit geoefend door Jordanië, zijn overleg in Riaad volgens dio Riaad met kroonprins Fahd. Aan het eerste gesprek werd ook deelgenomen door de Syrische en Saoedische ministers van buitenlandse zaken. Verwacht werd dat Assad voor zijn vertrek uit Riaad ook een bespreking zou hebben met koning Chaled. De Saoedi's beschouwen, naar gis teren verluidde, het verrassende bezoek van president Sadat aan Israël als "een grote fout", maar zouden ook even verstoord zijn over de vorm die de Arabische oppositie tegen het Egyptische vredesinitiatief heeft aangeno men. Golf Alles bij elkaar genomen een ware golf van overleg om alsnog te trachten meer deelnemers te krijgen aan de conferentie in Cairo die nu op 14 december be gint, die zou moeten dienen om een heropening van de Geneefse conferentie over vrede in het Midden-Oosten voor te bereiden, maar waaraan tot dusverre be halve door het uitnodigende land, Egypte, verder alleen zal worden deelgenomen door Is raël, de Verenigde Staten en de Verenigde Naties. Voorts zal de Syrische president Assad vandaag nog een bezoek brengen aan Koeweit. Sada. zei in zijn toespraak dat Egypte geen vrede wil met Israël "tegen elke prijs" en dat Egypte steeds had vastgehouden aan de eisen van teruggave van door Is raël bezet Arabisch gebied en oplossing van het Palestijnse vraagstuk. LONDEN, DEN HAAG (ANP/AFP) - Ook in 1976 en 1977 zijn de rechten van mens in de meeste Europese landen ge schonden, hoewel toch alle Europese staten, op Albanië na, de akkoorden van Helsinki (waarbij de uitoefening van deze rechten werd gegarandeerd), hebben internationale Dit zegt Amnesty International,, de inte- nationale organisatie die zich het lot van de politieke gevangenen op de wereld aantrekt, in haar gis teren gepubliceerde jaarverslag. In de Sovjet-Unie en andere Oos- teuropese landen zoals Tsje- choslowakije, Polen en Oost- Duitsland zaten volgens Am nesty, vergeleken met de overige Europese landen, in 1976-1977 de meeste mensen gevangen we gens geweldloze uitoefening van hun rechtop vrije meningsuiting. Stakende brandweerlieden Au Bon Gout Gangetje 8 Leiden LONDEN (AFP) - De Britse rege ring is bereid concessies te doen aan de brandweermannen die nu al ruim drie weken staken om kracht bij te zetten aan hun loon- Minister van Binnenlandse Zaken Merlyn Rees liet gisteren in het Lagerhuis weten dat de regering bereid is akkoord te gaan met elk tussen de brandweerlieden en hun werkgevers gesloten ak koord mits deze overeenkomst pas met ingang van november 1978 van kracht wordt en in twee fasen wordt uitgevoerd. Maar voor de naaste toekomst houdt de regering vast aan haar standpunt dat tien percent loonsverhoging per jaar het maximum is. Waarnemers zien in de (voorzich tige) concessie van de Labourre- gering een poging haar gezicht te redden nu gebleken is dat de pu blieke opinie achter de brand weermannen staat. Hoewel sinds het begin van de staking een der tigtal mensen bij branden is om gekomen, acht het grote publiek de staking rechtvaardig en is de regering, die rekende op de im populariteit van de statong, van wanbeleid beschuldigd. Uit de cijfers, verstrekt door de sta kers en de overheid, is duidelijk gebleken dat de brandweerman nen een stuk minder verdienen van het gemiddelde loon in de in dustrie. Daarenboven zijn de werkgevers - de gemeenten - be reid de brandweerlieden vrijwel alles te geven wat zij vragen. Er is nog een factor die kan leiden tot een snelle oplossing van het loonconflict. De mijnwerkers hebben gisteren de weg van de matiging gekozen. Zij gingen ak koord met een premiestelsel op basis van produktiviteit zoals voorgesteld door de mijndirectie. In de genoemde periode werden ongeveer 230 gevangen in de Sovjet-Unie door Amnesty In ternational geadopteerd. In Oost-Duitsland waar volgens de autoriteiten van dit land geen po litieke gevangenen zijn, zitten volgens Amnesty International die zich voor deze cijfers beroept op betrouwbare bronnen, duizenden mannen en vrouwen om politieke redenen gevangen. De organisatie maakt zich spe ciaal zorgen over het lot van de Oostduitsers die gearresteerd zijn omdat ze gepoogd hebben hun land te verlaten. Wat West-Duitsland betreft be treurt Amnesty de afkondiging van de nieuwe wetten die gericht zijn tegen de terreur maar die toch ook de rechten van de ver dediging bij strafprocessen aan tasten. In Noord-Ierland gaat Amnesty door met het onderzoek naar de behandeling van gedetineerde republikeinen. Ze heeft ook een afvaardiging naar de Ierse repu bliek gestuurd die daar moet na gaan wat er waar is van de be schuldigingen dat de mensen die men van terreurdaden verdenkt, het slachtoffer zijn geworden van een slechte behandeling door de politie. In West-Europa bleef de adoptie van gevangenen door Amnesty voornamelijk beperkt tot dienstweigeraars. Wat betreft de situatie van de rech ten van de mens op het Ameri kaanse continent ziet Amnesty weinig verbetering. Met name in Argentinië, Chili, Paraguay en Uruguay spreekt het rapport zelfs van een ernstige verslechte ring. Over de Verenigde Staten zegt het rapport dat daar weliswaar geen sprake is van politieke gevange nen maar dat de politie ervan "verdacht" wordt criminele be schuldigingen te "fabriceren" te gen personen vanwege hun poli-1 tieke of ethnische afkomst. Amnesty International wijst voorts op de langdurige gevangenhou ding zonder berechting in landen zoals Rhodesië, Zuid-Afrika en Namibië, waar marteling van po litieke gevangenen nu ongeveer "officiële politiek,' is. PRETORIA, NEW YORK (UPI) - De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren met overweldigende meerder heid de Zuidafrikaanse regering veroordeeld voor de "lafhartige moord" op Steve Biko in de ge vangenis. Ook veroordeelde zij het onder werpen van politieke gevange nen "en andere slachtoffers van de apartheid in Zuid-Afrika aan martelingen en andere wrede, onmenselijke of vernederende behandelingen of bestraffingen". Een Brits jurist. Sir David Napley, heeft in een rapport over het on derzoek naar de dood van de zwarte Zuidafrikaanse activist Steven Biko. verklaard dat de veiligheidspolitie Biko dodelijk letsel heeft toegebracht. Later heeft zij deelgenomen aan een "samenzwering" om repercus sies te vermijden. Sir David heeft op verzoek van de Zuidafrikaanse vereniging van juristen het 15-dagen durende ge rechtelijke onderzoek naar de dood van Biko, bijgewoond. De activist overleed in september in een gevangeniscel. Volgens Sir David heeft de politie nagelaten een grondig onderzoek in te stellen. Sic David zegt voorts dat het aan nemelijk is dat verscheidene veiligheidsagenten nadrukkelijk zijn overeengekomen een juist onderzoek te verhinderen. "Als dat inderdaad zo is, dan was er een samenzwering en een ieder die daar later aan meedeed, is net zo schuldig." ADVERTENTIE 'B Kenmerk absolute precisie en geeft u alle tijdinformatie die u zich maar kunt wensen: seconden, minuten, uren. datum, maand Bovendien verlichting voor 's nachts, automatische kalender- korrektie en ook nog extra plat. dus elegant om de pols. Uitgevoerd in staal. ©CITIZEN Deze ..Nieuwe Tijdmeter- wordt geïmporteerd door J HART BV. Postbus 41. Ouderkerk a d Amstel

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9