Ministersploeg midden volgende week klaar Veel animo RMS-dialoog in Indonesië Politie ontdekt milj oenenfraude Fitheid. Brandkastkraker actief tijdens weekeindeverlof Gezondheid. Verwachting van formateur Van Agt Twee jaar geëist tegen verkrachter Unieke caravan-show VRIJDAG 9 DECEMBER 1977 BINNENLAND PAGINA 7 Door Bob Mantiro MEN ADO - In de rij van promi nente Indonesiërs die zich be reid hebben verklaard een dialoog te beginnen met RMS- gezinde Zuidmolukkers in Ne derland, heeft zich nu ook gouverneur Worang van Sula wesi Utara Oost-Celebesge voegd. "Als ik zou worden uit genodigd om naar Nederland te komen om daar te praten met de Molukse leiders, dan zal ik dat aanbod gaarne accepte- Worang zei dit in een gesprek met Noes Solisa en Theo Thenu, twee radicale jongeren uit Boven- smilde, die op uitnodiging van de Gemeenschappelijke Pers Dienst een reis maken door In donesië. "Laat ons bij zo'n gesprek maar eerst praten over de zovele din gen die wij gemeen hebben. La ter zien we dan wel verder", zei Worang. Worang heeft destijds met een eenheid Indonesische commandotroepen de Molukse eilanden gezuiverd van RMS- elementen. Solisa en Thenu kregen in Me- nado van gouverneur Worang een vaantje en een legpenning met een wapen van Sulawesi Utara. "Wij voelen ons zeer ver eerd", zei Theo Thenu later. Het heeft daarna evenwel niet veel gescheeld of wij hadden ons vliegtuig naar Jakarta gemist. De gouverneur ging zo op in zijn monoloog, dat hij de tijd vergat. Voor de samenkomst met de gouverneur werd een pers conferentie gegeven waarbij de voltallige pers van Menado aanwezig was. Er werden vra gen gesteld over op welke wijze de Molukkers in Nederland in formatie krijgen over Indone sië. Of Noes na deze reis al een keuze zal maken: Nederlander of Indonesiër worden. Noes antwoordde hierop dat men geen twee dingen door elkaar moest halen. "Wij zijn hier in eerste instantie gekomen om ons te informeren over Indone sië en over de Molukken. Iemand die voor een keuze staat hoeft daarvoor niet speciaal naar Indonesië", aldus Solisa. Op de vraag of beiden tijdens hun bezoek aan Ambon RMS'ers hebben ontmoet zei Solisa dat hij er gesproken heeft met men sen die ontevreden zijn met de situatie daar. Het zou gemak kelijk zijn om hun een RMS-eti- ket op te plakken, zei Solisa. De twee Molukkers kregen na hun aankomst vorige week op de luchthaven van Menado, Sam Ratulangi, een vip-behande ling. Ze werden bestormd door een horde journalisten, verwel komd door in Menado geves tigde Molukkers en door gouverneur Worang, die toe vallig op het vliegveld was om een groep Maleisische officieren uit te wuiven. Ook hadden ze een ontmoeting met de bevel hebber van de Indonesische strijdkrachten op Celebes. De gouverneur leende ons twee stijlvolle Sedans, waarmee tochten werden gemaakt naar verscheidene plaatsen. Bijna alle vooraanstaande Mo lukkers, zowel op Java als op Ambon, lijken oprecht de be hoefte te hebben om tot een sa menspraak te komen met de Zuidmolukse gemeenschap in Nederland. "Wat zij daar mee maken gaat ons ook aan. Het zijn per slot van rekening onze broeders en zusters. Laat hen allemaal naar Indonesië ko men en meehelpen aan de op bouw van Indonesië en dus ook van de Molukken. We hebben mensen nodig voor de opbouw van ons land", vertelde gouverneur Hassan Slamat in zijn kantoor terwijl hij zijn tranen nauwelijks kon bed wingen. Op dezelfde manier denken ook Manuhutu, de eerste president van de RMSmede-proclamator Albert Wairisal, de generaals Patiosina en Joost Muskita.die samen met oud-ambassadeur De Frëtes probeert de kloof tus sen de Ambonezen in Indonesië en Nederland te dichten. "Het gaat mij niet om de mensen op de Molukken alleen maar om de Molukkers over de hele we reld", zei Muskita. "Als wij voelen voor de Molukken, dan is dat niet vooreen stukje grond of een paar eilandjes. Het gaat om het volk dat afkomstig is van de Molukken, dat door bloed aan elkaar verbonden is en dat een eigen cultuur heeft. Want als alleen een eiland of een stuk grond ons bindmiddel is dan hebben de Zuidmolukkers in Nederland er niets mee te ma ken want zij wonen in Neder land. Zij zijn geen Indonesische staatsburgers. Het is de af komst, die het verband legt met het stamland", aldus generaal Muskita. Als ze terug willen komen zijn ze welkom. Voor zover ze zich kunnen aanpassen aan de si tuatie. Ze mogen Amerikaan worden of Nederlander, wat je ook officieel bent, je moet altijd de waarde als anak Maluku kind van de Molukken) hoog houden. Je kunt je gezicht niet veranderen: je hebt krullend haar, je hebt de trekken van een Ambonees. Ze zullen altijd zeg gen: jij bent een anak Maluku. Als jullie streken uithalen,is het niet meneer A. of B., dan is het anak Maluku. Gedraag je zo danig dat Molukkers overal op de wereld zich niet hoeven te schamen", aldus Muskita. De reis van Solisa en Thenu door Indonesië wordt door veel Mo lukkers gezien als de eerste stap naar een dialoogMen is ook erg nieuwsgierig naar hun erva ringen Iedereen wil weten of zij tijdens hun bezoek aan Ambon RMS'ers hebben gezien of ge sproken. De antwoorden van Thenu en So lisa op dergelijke vragen zijn erg voorzichtig. "We willen de kanalen voor een dialoog openhouden", vertelde Solisa. "Dat is voor ons op dit ogenblik veel belangrijker". ADVERTENTIE ARNHEM (SP/ANP) - De 25-jarige J. P. bewoner van de Van Mes dagkliniek in Groningen blijkt zich tijdens zijn weekeindeverlof te hebben schuldig gemaakt aan brandkastkraken. Dit is aan het licht gekomen bij het onderzoek naar een overval die op 30 sep tember in Beekbergen werd gepleegd en waarbij 50.000 gulden werd buitgemaakt. Voor die overval werd J. P. aangehouden maar ook een vroegere medebewoner van de Van Mesdagkliniek, de 34-jarige Arnhemmer W. V. en de 40-jarige G. B. In een jaar tijd, van juli 1976 tot juli 1977 blijken de eerste twee 23 brandkasf- en kluiskraker te hebben gepleegd. Gebleken is dat de inbraken over vrijwel het gehele land werden gepleegd: Ommen, het gemeentehuis in IJsselmuide, waar een stuk muur werd weggehakt. Zevenaar, Apeldoorn, Arnhem, Dmxperlo, Wijchen en Dordrecht. Op een avond werd zelfs op vier plaatsen ingebroken: Heerde, Apeldoorn, Arnhem en Geldermal- sen. De totale buit, waarvan niets is teruggevonden bedroeg onge veer 100.000 Gulden. Alle snij- en brandapparatuur die de twee gebruikten, "leenden" ze van het bedrijf waar ze inbraken en soms wel eens in belendende percelen. Het aantal inbraken dat de twee pleegden is gestegen tot 58. Den Helder De Helderse politie heeft licht kunnen brengen in plusminus zeven tig inbraken, gepleegd in de kop van Noord-Holland en Harlingen. Er zijn vijftien arrestaties verricht waarvan tien mensen in voorlo pige hechtenis genomen zijn. De leeftijd van de verdachten va rieert van 17 tot 29 jaar. Van een speciale hoofdverdachte kon volgens de politie niet worden gesproken. Wel heeft één verdachte 123 inbraken bekend waarvan honderd in Amsterdam. Daar heeft hij onder meer ingebroken in het kantoor van de Nederlandse politiebond. De goederen bestonden uit de meest uiteenlopende zaken, zoals kleding, geld, kopieermachines, sigaretten, geluidsapparatuur en vlees. Volgens de politie vertegenwoordigt het totaal gestolene een bedrag van plusminus 400.000 gulden, waarbij nog een bedrag van 300.000 gulden komt door de schade die is aangericht bij de inbra ken. Bij één inbraak ging zelfs een muur omver. De Helderse politie verwacht de komende dagen nog eens tien mensen aan te houden in verband met deze én nog tal van onopgeloste inbraken. Den Bosch De officier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch, mr. J. Peynenburg, heeft gisteren tegen de 20-jarige A. v. K. en de even oude T. H. K. beiden uit Eindhoven vijftien maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest gevorderd wegens een serie inbra ken die zij begin oktober in levensmiddelenbedrijven in Eindho ven hebben gepleegd. De 40-jarige M. Th. D. eveneens uit Eindho ven hoorde een jaar gevangenisstraf met aftrek tegen zich eisen. AMSTERDAM (ANP) - Op ver denking van omvangrijke frauduleuze handelingen heeft de Amsterdamse centrale re cherche aangehouden de 58-ja- rige hoofdstedelijke zakenman A. M. A. Hij zou twee Oosten rijkse firma's in Wenen in ver band met de levering van an tibiotica voor 57 miljoen gulden hebben opgelicht. Volgens de recherche sloot ver dachte in de jaren 1973 en 1974 met een firma in het Joegoslavi sche Skopje transacties af voor de levering van partijen an tibiotica. Voor die levering ging hij een transito-overeenkomst aan met de betrokken Weense ondernemingen, die de door A. te leveren partijen als tussenhan delaren zouden kopen en daarna doorverkopen aan de handelson derneming in Skopje. De Weense firma's openden in Oostenrijk ten gunste van verdachte een zgn. accreditief, waardoor hij tegen afgifte van documenten bepaalde LB 30 Met 'n Itho luchtbevochtiger. Als dc verwarming aan is en de lucht te droog wordt, verdamp de Itho luchtbevochtiger zoveel vocht als nodig is. Gezond voor u, uw planten en huisdieren. LB 20 Fl. 183,-; LB 30 I-T.2H0,-. Itho B.V. Schiedam bedragen kon opnemen. A. was er echter in geslaagd buiten deze ondernemingen om een contract met de Joegoslavische firma te sluiten. Daarbij werden de Joegoslaven gevrijwaard van alle verplichtingen, dus ook van betaling aan de Oostenrijkse firma's. Maar verdachte zag, al dus de recherche, kans door valse voorspiegelingen en het gebruik van valse handelspapieren het in Oostenrijk beschikbaar gestelde geld op te nemen. Uit het onderzoek is inmiddels ge bleken, dat de naar een transito veem in Zurich vervoerde an tibiotica uit "waardeloze rom mel" bestaat. De partijen waren gedekt door valse verklaringen van echtheid. Bij de Rotterdamse politie heeft zich woensdag de 32-jarige boekhouder F. de K. gemeld. De man biechtte op dat hij de afgelo pen anderhalf jaar ongeveer driehonderdduizend gulden van zijn werkgever heeft verduisterd. De man pleegde de fraude door geknoei in de boekhouding en het plaatsen van valse handteke ningen. De politie in Zeeland verwacht volgende week opnieuw enkele arrestaties te kunnen verrichten in verband met de grootscheepse autozwendel die enkele weken geleden aan het licht kwam. Gis teren is een van de verdachten, de 34-jarige G. D. S. uit 's-Heer Hen drikskinderen, die woensdag samen met de 26-jarige Vlissinger G. S. S. werd aangehouden, na verhoor in vrijheid gesteld. S. wordt niet alleen verdacht van heling, maar er bestaat ook ver band tussen hem en diefstal van de luxe Mercedes. Personen auto's, waarvan er inmiddels en kele tientallen in het hele land zyn opgespoord. 'Geen luiaards en ijdeltuiten" DEN HAAG (SP) - De nieuwe formateur mr. A. A. M. van Agt verwacht midden volgende week zijn minis tersploeg kant en klaar te hebben. Koningin Juliana heeft Van Agt verzocht een kabinet te vormen dat mag vertrouwen "in vol doende mate steun in de volks vertegenwoordiging" te onder vinden. Deze opdracht geeft hem voldoende armslag om door te gaan met de totstandkoming vai een kabinet van CDA en VVD. De kersverse formateur ziet geen DEN HAAG (SP) - De toekomstige heil in een terugkeer naar een re- ministers moeten wijs, be- geringssamenwerking met de kwaam, collegiaal en goed ge- PvdA. zond naar geest en lichaam zijn. Hoewel zijn opdracht dat mogelijk Dit zijn de eisen die de kersverse maakt, denkt Van Agt er niet over kabinetsformateur Van Agt aan om de VVD weer los te laten. "Ik de kandidaat-ministers zal stel- ga voort op de weg die de afgelo- len. "Het moeten mensen van pen weken is bewandeld", zei hij. hoge kwaliteit zijn", meende hij. Hij kiest hiervoor, omdat op deze Van Agt beloofde het land niet te weg "in korte tijd successen zijn geboekt" en hij "geen obstakels" meer verwacht bij het zoeken naar ministers voor zijn kabinet. Ook de CDA-fractie in de Tweede Kamer is volgens Van Agt niet bereid "de contacten met de VVD te verbreken, het stuur om te gooien en terug te gaan naar de PvdA". Ook de zeven CDA'ers die tegen het regeerakkoord met de VVD hebben gestemd, staan volgens hem op dit standpunt. Vaste meerderheid De houding van deze zeven "an dersdenkenden" brachten PvdA-fractievoorzitter Van Thijn en D'66-leider Terlouw tot de conclusie, dat er geen kabinet van CDA en VVD te formeren was, dat kon rekenen op een vaste meerderheid in de Tweede Kamer. Van Thijn adviseerde gisteren daarom de koningin om Den Uyl tot formateur te benoemen. Hij zou een extra-parlementair kabi net van PvdA, CDA en D"66 moe ten maken. Een dergelijk kabinet heeft een wat lossere band met de volksvertegenwoordiging. D'66-er Terlouw ging in zijn advies aan koningin Juliana in dezelfde richting, maar voelde meer voor een formateur uit PvdA- of CD A-kring, die de formatie tot nu toe op afstand heeft beschouwd. Hij dacht daarbij aan oud-bur gemeester Samkalden van Am sterdam (PvdA) of de vice-presi dent van de Raad van State, Rup- pert. Desnoods wilde Terlouw zelf als bemiddelende figuur de formatie van een dergelijk kabi net op zich nemen. Maar PvdA en D'66 werden "over stemd" door het eensluidende advies van CDA en VVD, dat Van Agt de laatste hand moest leggen aan de totstandkoming van een confessioneel-liberaal kabinet. CDA en VVD hebben samen de ROTTERDAM (SP) Geen discussie Formateur Van Agt wil zich per se niet mengen in de discussie of het wel of niet mogelijk is een par- lemtair meerderheidskabinet te maken. "Die vraag laat ik aan de wetenschappers, die daar boei ende beschouwingen over kun nen schrijven". Volgens hem biedt de opdracht voldoende ruimte om een kabi net van CDA en VVD te vormen. "Het ongedeelde ja-woord van de WD-fractie" en "de weliswaar niet éénstemmige goedkeuring van de CDA-fractie" geven Van Agt de zekerheid, dat het door hem te formeren kabinet "in vol doende mate steun in de volks vertegenwoordiging zal onder vinden". Het is volgens formateur Van Agt niet mogelijk "een ander kabinet y j te rfiaken, dat meer steun heeft SLPPfl 11 ClKPV dan het kabinet waaraan de af- UUWVl gelopen weken is gewerkt". Formateur Van Agt hoopt in enkele dagen "mensen te vinden van hoge kwaliteit", die zitting willen nemen in zijn kabinet. "De eerste tekenen wijzen erop, dat dezen er zijn", aldus een optimistische ROTTERDAM (SP) - De Neder- Brandweerman hulpverlener Een vrolijk gestemde Van Agt heeft zojuist het paleis Lange Voor hout in Den Haag verlaten waar hij koningin Juliana heeft geadviseerd hem tot formateur te benoemen. LB 30 Met 'n Itho luchtbevochtiger. Te droge lucht maakt u luste loos. De Itlio luchtbevochtiger vult dut vochttekort automatisch uan.U voelt zich filter! Een hele winter lang. LB 2U Fl. 183.-; LB 30 FI.260,-. Itho B.V.Schiedam •<nn> i DEN HAAG (SP) - Omdat zij bang was dat de kinderen in het tehuis wakker zouden worden durfde een 23-jarige leidster niet te schreeuwen toen zij in september in een kindertehuis in Scheve- ningen werd verkracht. Twee jaar gevangenisstraf eiste de officier van justitie bij de Haagse rechtbank tegen de 18-jarige uit Suriname afkomstige verdachte, die bovendien voor 24.000 gulden aan juwelen bij een juwelier weg griste. Het meisje liet de jongen binnen toen hij op haar raam bonsde, omdat ze vreesde dat het lawaai de kinderen wakker zou maken. Onder dreiging van een pak slaag werd ze vervolgens verkracht. De verdachte ontkende gisteren dat hij de kleuterleidster heeft verkracht "Noemt u dat een ver krachting", zei hij tegen de rechtbank. "Ze vond alles goed". De officier van justitie erkende dat het de jongen in zeker opzicht gemakkelijk is gemaakt omdat hij nergens een grens heeft hoe ven te overschrijden. De ad vocaat van de verdachte bepleitte een voorwaardelijke gevangenis straf omdat de verdachte niet kon beseffen dat de gemeenschap ge beurde tegen de zin van het meisje daar ze hem zelf door het slaapkamerraam had binnenge laten. Veel hand tekeningen voor Noreen Winchester LEIDEN - Noreen Winchester, het Noordierse meisje dat tot zeven jaar werd veroordeeld omdat zij haar vader doodde, nadat hij haar jarenlang dwong sexueel ge meenschap met hem te hebben, krijgt steun uit Nederland. Ruim veertigduizend handtekeningen van Nederlanders die protesteren tegen de "onmenselijke veroor deling' van Noreen, zijn bij ac tieleidster Monique Möller bin nengekomen. De handtekenin gen zullen binnekort worden aangeboden aan de Engelse am bassadeur. De zaak van Noreen zal overigens binnen afzienbare tijd in hoger beroep komen. Caféhouder bekent DEVENTER (ANP) - De 46-jarige caféhouder A.E.H. uit Deventer heeft tegenover de politie bekend dat hij zondagavond de schoten heeft afgevuurd die de 25-jarige Deventenaar J. van Engelen do delijk troffen. De caféhouder werd zondagavond gearresteerd kort nadat een sinterklaasfeest in zijn Deventer café was geëindigd in een tumultueuze vechtpartij uitlopend op de schietpartij met dodelijke afloop. ADVERTENTIE formateur Van Agt. Van Agt liet in het midden of vol gende week ook alle staatssec retarissen bekend zullen zijn. Zelfs staat nog niet vast hoe de portefeuilles van de staatssec retarissen tussen CDA en VVD zullen worden verdeeld. Onderzoek afgerond meerderheid in de Tweede Ka mer (77 van de 150 zetels). Van daar dat koningin Juliana - bijge staan door haar vaste adviseurs - niet het advies van de progressie ven opvolgde. Van Agts opdracht is zo ruim dat niets meer een kabinet van CDA en VVD in de weg lijkt te staan. Hij is niet verplicht een par- landse brandweerman krijgt steeds minder te blussen, maar moet steeds vaker als redder in nood bij andere situaties optre den. Deze taakverschuiving zal zich vooral in de grotere steden alleen maar voortzetten. Volgens de heer J.K. de Boer, plaatsver vangend hoofdinspecteur voor het brandweerwezen, zal in de toekomst het aantal hulpverle ningen achtmaal hoger liggen dan het aantal uitrukken voor brand. Procureur- generaal mr. baron W. van der Feite heeft het onderzoek in de Doordat in de afgelopen jaren de hoopt preventie een heel belangrijke rol zaal-Kalma afgerond binnenkort tot een beslissing te komen. Behalve Kalma zelfheeft hij burgemeester Van der Louw en verscheidene leden van het Rotterdamse politiekorps ge sproken over de huidige werksi tuatie bij de politie. ADVERTENTIE s gaan spelen, is het aantal bran den aan het afnemen. Werk blijft er echter genoeg, want de brand weer veranderde in de algemene hulpverleningsorganisatie, die ook in actie komt bij bijvoorbeeld bekneld geraakte verkeersslach toffers of in liften opgesloten per- OPEL VOORDEEL^ VAUXHALL Uw GM-dealer is in de gelegenheid u een aantal Vauxhalls en Opeis Rekord aan te bieden tegen ongelooflijk lage voordeelprijzen Dat betekent bijvoorbeeld een Vauxhall Chevette 2 deurs Nu vanaf 10.700,- dat is ƒ1.000,- reëel voordeel gloednieuwe Opeis Rekord van het bouwjaar 1977 (het voorlaatste model) met maximale voordeelskorting van 2.500,-: Langzaam maar zeker begon die hulpverlenende taak een steeds belangrijker rol te spelen. De heer De Boer vertelde gisteren voor de radio, dat de brandweer vorig jaar 50.000 maal is uitgerukt en dat de helft daarvan een hulp- verlening betrof. 'In de toekomst vervachten we een heel duidelijke verandering. Het materieel wordt er al aan aange past Ook de brandweerman zal zich op de gewijzigde taak moe ten voorbereiden. Daarom heb ben we tegenwoordig speciale cursussen hulpverlening'. dus bijvoorbeeld een Opel Rekord 4 d^rs^ Grand Luxe automaat van 123 242 - voor 20.750,- Het Motorhuis Vondellaan 80/hoek Plesmanlaan/Leiden Tel 071-769313, vestigingen in Katwijk en Voorschoten OPEL VOORDEEL ^VAUXHALL

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7