Wat moet er met Koudenhoorn gaan gebeuren? W assenaarse Galerie "Ja gaat dicht Sloperij misschien toch bij Maaldrift [Le/cfee agenda Teveel werk voor Joop en Alexandra naast hun ambachten Burgerlijke stand J. Devilee overleden LEIDEN - Afgelopen woensdag is geheel onverwacht de bekende oud-voetballer en trainer Joop Devilee overleden. De heer De vilee werd 57 jaar. Vooral in het befaamde UVS-elftal van de vijftiger jaren vervulde Joop Devilee, als stopperspil, een belangrijke rol. Mede door zyn inbreng werd het team, waarin onder anderen ook Piet Kan tebeen, Cor Verhoogt, Jan Be kkering en Joop de Wolf speel den, verschillende malen kam pioen. Na beëindiging van zijn voetbalcarrière ontpopte Joop Devilee zich als een bekwaam trainer in welke hoedanigheid hij verscheidene Leidse clubs ter wille is geweest. Vier seizoenen geleden, toen hij eigenlijk al ge stopt was, liet hij zich door de v. v. Leiden overreden om zijn capaci teiten nogmaals in dienst van de voetbalsport te stellen. Twee jaar later nam hij definitief afscheid. Ongeval na feestpartij LEIDERDORP - Op de kruising Pecsant Snoeplaan-Acacialaan te Leiderdorp verleende gisteren om 17.20 uur de vrachtwagenbe stuurder C. J. R. M. O. uit Noord- wyk geen voorrang aan een hem tegemoetkomende personen auto. De wagens kwamen fron taal met elkaar in botsing. Beide bestuurders konden ongedeerd hun ernstig beschadigde auto's verlaten. Voor de vrachtwagenchauffeur zal een en ander nog een staartje hebben: de Noordwijker bleek de avond tevoren dusdanig te heb ben gefeest dat hij ten tijde van het ongeval nog steeds niet ge heel en al was ontnuchterd. WASSENAAR - B en W van Was senaar willen een onderzoek in stellen naar de mogelijke aan koop van een stuk grond van 3500 vierkante meter bij Maaldrift, tussen de parallelweg van rijksweg 44 en het verlengde van de Deijlerweg in Wassenaar. Van dat terrein zou dan de helft be stemd zijn voor de sloperij van de heer W.G. Jansen, die nu nog op de hoek van de Deijlerweg en de Narcislaan zit. De andere helft zou gebruikt kunnen worden voor volkstuinders. De heer Jansen, die zijn bedrijf uit oefent in en rond zijn woning aan de Narcislaan 21, is al sinds ja nuari dit jaar op zoek naar een nieuwe plaats voor zijn sloperij. In de woonwijk waar hij nu zit is door ruimtegebrek geen uitbrei ding mogelijk. Nadeel is echter dat het genoemde gebied in het bestemmingsplan Landelijk Gebied een agrarische bestemming heeft. Gedepu teerde Staten hebben het college in Wassenaar inmiddels meege deeld geen bezwaar te hebben te gen de vestiging van een sloperij cp het stuk grasland. De heer Jansen heeft onlangs een aan vraag om een hinderwetvergun ning ingediend. De eigenaar van de grond, de heer J.A. Akerboom, weet nog niets van de plannen van het college. "Ik heb nog niet besloten tot ver koop. eerst moet ik nog afwach ten wat men bij de Raad van Sta ten doet met mijn beroep tegen het bestemmingsplan Ter Weer. Het liefst wil ik op het bedoelde terrein huizen bouwen." Aanstaande maandag komt het voorstel in de gemeenteraad van Wassenaar. Mocht men niet met het voorgestelde onderzoek in stemmen, dan vraagt het college ten behoeve van de sloper onthef fing van artikel 253 van de Was- senaarse bouwverordening. Daardoor zou het bedrijf alsnog terecht kunnen op het terrein. WARMOND - "Over alleriei za ken is verschil van mening mogelijk. Ook over de vraag of in de mooie Zwanburge- rpolder ooit woningbouw moet worden gepleegd. Wie dit vraagstuk alleen emitio- neel wil benaderen, heeft in feite al een keuze gemaakt. De charme van de polder wordt aangetast door woningbouw, welnu zet dan het bordje "vol" bij de ingang van het dorp en ga over tot de orde van de dag." Deze zinsneden kon de War- mondse bevolking in mei 1967 lezen in een voorlichtingsbro chure die de gemeente had samengesteld bij de voorbe reiding van het bestem mingsplan Zwanburg. In de afgelopen tien jaren is de bevolking nog dikwijls met brochures over de problema tiek van de vroegere Zwanen burgpolder en het nu ontstane Kou den hoorn gecon fronteerd. Langzamerhand nadert het stadium waarin het gebied gedeeltelijk voor extensieve dagrecreatie moet worden "ingericht". Door middel van een enquête wil het Warmondse gemeentebe stuur de verlangens van de bevolking peilen. Langzamerhand nadert het stadium waarin Koudenhoorn gedeeltelijk voor extensieve dagrecreatie moet worden "ingericht". ging aeeaoe/vroon i Kijkdag, enquete en nota voor Warmonds eiland worden om Nederland ook in de toekomst leefbaar te hou den. Het actiecomité Zwan burg werd opgericht, dat on der leiding van bioloog Van Kuijen ten strijde trok tegen de gemeentelijke plannenook de Warmondse VVV (die toen betere tijden kende) roerde zich en kwam met een alter natief plan, dat alleen een recreatieve bestemming be vatte. De gemeenteraad verklaarde 294 bezwaarschriften onge grond en 16 niet ontvankelijk en stelde op 4 oktober het plan vast. Dat werd ter goedkeu ring aan GS voorgelegd, bij wie 187 bezwaarschriften binnenkwamen. GS keurde met enkele wijzigingen het plan toch goed. Vervolgens werden bij de Kroon 139 be zwaarschriften ingediend te gen het besluit van Gedepu teerde Staten. Na veel vertra ging deed de Kroon op 12 juni mag niet de Zwan- burgerpolder. Kijkdag Aanstaande zaterdag is er een kijkdag op Koudenhoorn georganiseerd. Van 11.00 tot J5.00 uur zullen er vanaf de gemeentehaven boten naar Koudenhoorn vertrekken. De enquête is opgesteld door de werkgroep Koudenhoorn. Deze bestaat onder andere uit het college van BenW, leden van diverse commissies en een aantal adviseurs. Nadat de werkgroep de wensen van de Warmonders heeft ver zameld en verwerkt, zal een uitvoerig nota samengesteld worden over wat er met Koudenhoorn moet gebeuren Deze nota moet dan de basis gaan vormen voor het be stemmingsplan. Al met al zal het dus nog enige tijd duren voordat er op Koudenhoorn in welke vorm dan ook gerec- reeërd kan worden. En enige ontspanning op en omtrent dit eiland is langzamerhand wel gewenst, want de ont staansgeschiedenis van Koudenhoorn kan niet be paald rustig genoemd wor den. Manco's Het begon af in 1958 toen een studie verscheen over de so ciaal -economische structuur van Warmond. Deze was op gesteld door ondermeer het Vergraving Landbouw Economisch insti tuut en Satd en Landschap. In dit rapport werd "een aantal manco's genoemd dat het overigens fraaie Warmond ontsiert". Gesteld werd dat Warmond in 1980 6.000 inwo ners zal tellen en dat binnen de bebouwde kom geen bouwplaatsen meer be schikbaar zouden zijn na de realisering van Endepoel. Bovendien vond men de Zwanburgerpolder door zijn inoeilijke bereikbaarheid niet geschikt voor een agrarisch bedrijfsvoering. Ook zou het een nadeel zijn dat er geen di rect contact bestaat tussen de dorpskern en de Kagerplas- sen. De positie van Warmond als recreatiegemeente bleef daardoor zwak, aldus het rapport. Om deze manco's op te vullen ontwierp de ge meente een plan waarbij een gedeelte van de Zwanburge rpolder vergraven zou wor den en een deel een bouw- (500 woningen) en recreatiebe stemming (souvenierwinkels, motel, botel) zou krijgen. Het resterende deel bleef be stemd voor het agrarisch be drijf en zou door ruilverka veling en een vaste oeverver binding aangepast worden aan de eisen van de moderne bedrijfsvoering. Grondspeculatie Met de opbrengsten van het ge wonnen zand moest dit plan gefinancierd worden. Met het oog op het gevaar van grond- speculatie bleef het gemeente lijke plan lange tijd, geheim, maar toen het op 25 juli 1967 openbaar werd gemaakt, brak een storm van protesten los. Er werden 310 bezwaarschrif ten ingediend. In het alge meen vonden de bezwaarden dat de schaarse recreatiege bieden gespaard moesten Met de vergraving van een deel van de polder ging de Kroon wel akkoord. Dat betekende dus dat er een plas van 82 hec tare bij kwam en dat het daardoor ontstane eiland Koudenhoorn een min of meer recreatieve bestemming gaat krijgen. Vooral over de oeververbinding zijn er de laatste tijd nogal wat meningsverschillen ge weest in de gemeenteraad. Tenslotte is men overeenge komen dat de brug naar Koudenhoorn alleen toegan kelijk mag zijn voor voetgan gers. Verder besloot de ge meenteraad dat 28 hectare van het eiland een stiltegebied zal worden en dat de rest (12 hectare) voor recreatieve ac tiviteiten met een rustig ka rakter is bestemd. De "inrichting" van het eiland moet betaald worden uit de opbrengsten van de zand winning. Die opbrengsten zijn echter niet zo hoog als het gemeentebestuur in 1967 hoopte. Toen dacht men nog dat behalve het gehele bouw en recreatieplan ook nog een aantal projecten in de be staande dorpskern uit de zandopbrengsten betaald zou kunnen worden. Inmiddels is met behulp van de ruim 4 mil joen gulden wel een deel van de rioleringsstelsel verbeterd. Maar het is de vraag of er ge noeg geld over is voor de veel eenvoudiger recreatieve voorzieningen waaruit de Warmonders nu een keuze mogen doen. r>v WASSENAAR - "We hebben in twee jaar meer geleerd van de galerie dan van zes jaar kunststudie". De mening van Joop en Alexandra, wiens initialen van de voornamen zijn verbonden aan de Wassenaarse expositieruimte bij het sportfondsenbad Galerie "JA". VRIJDAG 9 DECEMBER 1977 ARTSEN tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morskwartier, binnenstad tot Cityring en Groenoord): M. J. H. van Tol, De Sitterlaan 80, tel. 142427 (tot zondag 8 uur vm.); J. van Leeuwen, v. d. Brandelerkade 28, tel. 120412 (van zondag 8 tot 24 uur); Wyk II (Kooi er» Me ren wijk): P. L. Tan, Schoe- nerwal 13, tel. 210890; Wijk III (Waard, Profressorenwijk en Tuinstadwijk): W. de Bruyne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866; Wyk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): F. Lahr, Zoeter- woudsesingel 11, tel. 120347 (tot zondag 8 uur vm.); A. Boer, Kennedylaan 46, tel. 126509 (van zondag 8 tot 24 uur). Leiderdorp - M. P. Hennink/O. du Ry van Beest Holle, Vlaskamp 16, tel. 891100 (za. en zo. spree kuurtje van 12.30-13 uur). Oegstgeest - D. Held, Marelaan 36, tel. 152255 (de weekenddienst gaat in op za terdag 10 uur vmm.). Voorschoten - B. van Beusekom, Piet Heynlaan 6, tel. 071-763551 (zaterdag); F Koopmans, R. Wagnerlaan 69, tel. 01717-6352 (zondag). Warmond - J. Hoornweg, Kievitspark 19, Voorhout, tel. 02522-11292. Apotheken De avond- nacht- en zondagsdienst der apotheker in de regio Leiden, wordt van 9 tot 16 dec. waargenomen door Doeza Apotheek, Doezastraat 31, Leiden, tel. 121313 en Apotheek R. van Breest Smallenburg, Loevestein 6, tel. 899211. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v. d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverle ning, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond - Zr. S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, teL 02522-11463. Herenstraaf 45, gebouw Staal wijk, jeugdsoos Time, 19.45-23.30 uur. Hooglandse Kerkgracht 28, open-soos- avond. Ten Katestraat, speeltuingebouw, be- jaardensoos Humanitas, 14-16.30 uur. Fred. Hendrikplantsoen 25, Leiderdorp, informatieavond Baha'i gem., 20.15 uur. Troef, Noordeinde 2a, sport, 19 uur; soos, 20 uur. 't Breehuys, Breestraat 19, middagsoos, 14.30 uur; vegetaries eethuis, 18 uur; ge- handicaptensoos; soos Mirakel, 20 uur. 't Parlement, Nieuw Rijn 52, club v. al leenstaanden, 20 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, jam sessie en open podium, 20 uur. Gemeentehuis Voorschoten, algemene beschouwingen 20 uur. LAK-theater, Levendaal 150, Dirk Celis met van de rebellenclub" van Rob Chrispijn, 20.15 uur. Leidse Schouwburg, Ramses en Lies- beth'77 20.15 uur. Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, jeugdschaaksoos, 15-17 uur. Augustinus, Rapenburg 24, un- derground-filmfestival, 20 uur. Vrijetijdscentrum, volksdansinstuif, 20 Marine-complex, Youth for Christ rock-concert, 20 uur. VW. Stationsplein, start molen-wan deltocht. 9-14 uur. Lokhorstkerk. Pieterskerkstraat 1blok fluitconcert, 20.30 uur. Micortheater, Vestestraat 40. to neelgroep Imperium met "Don Qui- chotte". 20.30 uur Groennoordhal, Latijns- en Zuidameri- kaanse muziek met o.a. Super Combo. Cornelia, van 22-05.00 uur Antonius Clubhuis, toneelgroep TIG met "Babysit", 20,15 uur. Leidse Schouwburg, "König Oedipus" Duitse produktie, 20.15 uur. LAK-Theater, Levendaal 150, "Aardige jongens, als ze maar van mijn kinderen afblijven", gespeeld door de Delftse ko medie en de Delftse werkgroep homo- sexualiteit, 20.15 uur. Nieuwe Rijn 20 a, vrouwencafé, 21 uur Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 20-23 uur. Middelweg 19 c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel 125802. Café De Twee Spekghels, muziekprog- De laatste expositie in Galerie JA. Joop en Alexandra i bekendheid heeft gekregen. de ruimte die de laatste twee jaren steeds meer Galerie "JA", opgezet door en in beheer bij Joop en Alexandra (hun achternaam willen ze niet prijsgeven) gaat met ingang van het nieuwe jaar voorgoed dicht. En dat terwijl juist de laatste maanden de belangstelling voor deze Wassenaarse galerie, zowel van de kant van de bezoekers als van de exposanten, steeds meer toenam. De leerzaamheid die de galerie ge boden heeft in twee jaar weegt niet op tegen het werk dat verzet moet worden door Joop en Alexandra, naast hun normale feite drie dagtaken. Joop is pot tenbakker, ik ben handweefster en daarnaast is er nog het gale- riewerk", zo vertelt Alexandra. Een extra moeilijkheid ligt nog in het feit dat beiden aan de Storm van 's Gravensandseweg in Was senaar wonen, waar Alexandra ook haar eigen atelier heeft. zijn, maar het komt vaak automa tisch als je een galerie runt. Voor ons was de keuze dus duidelijk". Rompslomp "Wij hebben nu met zijn tweeën i Leiden - Geboren: Marit, dr. v. J. N. Samson en L. M. M. J. Poppe, Ruud, zn. v. S. Wielinga en H. van Gent Overleden: R. Parijs (1907) geh. gew. met G. Kiss, M. A. H. Nievergeld (1900) geh. met M. J. Druyvesteyn, J. W. Baak (1951 J. Jongeneel (1898), S. P. van der Laan (1895). Getrouwd: A. Marijt en F. Schoorel, J. M. Baartmans en E. Vonk, L. H. M. van den Nieuwendijk en S. Stikkelorum. Ondertrouwd C. Walen en M. A. E. Ver hoeven, S. H. de Jong en W. Buurman, H. U. Haft en J. C. Slingerland, J. van Haas trecht en L. H van der Vos, J. J. Rietker ken en N. Trajkovska, A. W. Nugteren en W. M. Huijing, T. Mieremet en J. M. T. Bosman, C. D. Kleer en S. F. I. Sieverts, D. Iken en C. S. Hudig, C. Moenen en M. C. van der Weijden, A. van Iterson en M. - - - A. M. E. Leiderdorp. Geboren: Hendnka, dr. v. B. J. Lamboo en D. van de Wiel; Frank A. W„ zn. v. A. H. Boxtel en M. C. van Aalst; Raridy G., zn. v. M. L. Hereur en H. M. G. van de Bospoort; Jan B., zn. v. C. J. de Boer en A. H. P. A. Heemskerk; Eva B., dr. v. C. A. J. Thomkins en J. van Ries- sen; Mark A. J., zn. v. J. 't Hart en W. Kraaijeveld; Patrick M., zn. v. A. Regeer en J. Groeneweg. Overleden: H. S. Verweij (69), geh. gew. met N. B. Buiteman; C. van Duijn (67), geh. gew. met J. van Rijn; S^Hamerling (60), geh. met A. D. Libochant; S. J. C. Breedeveld (79), geh. gew. met O. A. M. Bik; A. Diseraad (42). geh. met M. H. Y. Robbers; M. Monici (79), geh. gew. met M. W. Fleurij; P. de Boer (70), geh. gew. met IJ. Jansma. Getrouwd: J. Spaareboom en F. F."\en Ondertrouwd: F. W. Hooghoemstra en A. B. Endel; J. A. Groen en F. A van den Berg. Je moet dan steeds pendelen tus sen de galerie en ons huis om de administratie bij te houden. Het breekpunt met de galerie ligt voor ons gewoonweg in de ad ministratieve rompslomp die ermee gepaard gaat". Beiden hebben niet veel moeite gehad een keuze te maken tussen het voortzetten van de galerie en hun andere werkzaamheden. "Iedere ambachtsman houdt van zijn werk. Dat is ook gewoonweg een eerste vereiste. Door de jaren heen ben je zo met je materiaal vergroeit dat je het niet zomaar kunt laten vallen", aldus Joop. Er moest volgens beiden gewoon weg iets afvallen: "We zijn meer ambachtsmensen dan win keliers. Het laatste wil je wel niet ZOETERWOUDE - Door een plot seling opkomende gladheid zyn op de Nieuwe Weg te Zoeter- woude vanmorgen rond 7 uur twee auto's van de weg geraakt. Beide auto's bleven half boven een langs de weg lopende sloot hangen. De auto's moesten wor den weggesleept. De schade was gering. Etalagepop Joop zelf had voor hun start met de galerie, een tentoonstellings ruimte op het recreatieterrein Duinrell. Driejaar lang deed hij Afscheid daar dienst als een levende etala gepop die zijn pottenbak- Joop: "Bij on; kerskunsten toonde voor de duizenden belangstellenden. Alexandra heeft vijf jaar op Duinrell met haar weverij geze- de commerciële procedure van "het winkelier zijn" kan plaatsvinden. "Voor ons zijn de exposities goed als er veel men sen komen kijken. Voor de ex posant is ze echter pas goed als er veel verkocht wordt" verduide lijkt Alexandra. ten. "Ons idee voor een eigen galerie werd vrij snel realiteit na een ge sprek met de directeur van het zwembad (de galerieruimte be hoort tot het sportfondsenbad, red.). Van vandaag op morgen waren we plotseling gale riehouders" vertelt Joop. Alexandra vult daarbij aan dat beiden misschien te enthousiast begonnen zijn met hun werk zaamheden "en dat is jammer ge noeg niet vol te houden". Joop en Alexandra namen de ver bouwing van het gebouwtje, dat vijf jaar lang als opslagplaats ge fungeerd had zelf ter hand. "De gemeente is ons toen met vele dingen ter wille geweest. We hebben zo'n 1000 gulden aan ma teriaalkosten van de gemeente gehad". De bereidheid van ge meentewege toen, is nu echter geen reden weer (nu om per sonele hulp) bij de gemeente aan te kloppen, zo vinden Joop en Alexandra. Zij vinden het ontzettend jammer dat het galeriewerk niet zonder voorlaatste exposi- iw vier keer komen kijken naar dezelfde werken. De laatste dag van de expositie kwam ze nog "even afscheid ne men van de schilderijen". Ze heeft niks gekocht. Maar dat be zoek van haar gaf ons meer be vrediging dan wanneer ze binnen gestapt en een keer de galerie doorgelopen was, om dan een schilderij van 3000 gulden te ko pen". De vaste kern galerie-bezoekers heeft zich de laatste tijd meer en meer uitgebreid. Gemiddeld kwamen zo'n 500 mensen naar een expositie. Bij de huidige ten toonstelling van zo'n twintig kunstenaars waren alleen bij de opening 300 belangstellenden. "We zijn er gelukkig in geslaagd in die twee jaar een groepje van het totale aantal bezoekers zover te krijgen dat ze niet alleen komen kijken om te kopen", zegt Joop. Afwezigheid Waar beiden niet geheel in geslaagd zijn is het stimuleren van de in woners van Wassenaar, die mees tal schitterden door afwezigheid bij vaak interessante exposities in galerie JA. Nog niet de helft van het totale aantal bezoekers kwam uit Wassenaar zelf. Nu is het te laat, de galerie is voor Was senaar verloren. De beslissing van Joop en Alexandra is defini tief: "We hebben in ieder geval die twee jaar erg veel plezier aan de galerie gehad. We zijn nu doorgedraaid en als het teveel wordt moet je met bepaalde din gen stoppen". De twee hebben inmiddels een nieuwe atelierruimte voor Joop gevonden ter vervanging van zijn atelier in galerie "JA". "De galerie komt nu helemaal vrij, mogelijk voor andere belang stellenden die hier een exposi tieruimte kunnen opzetten" zegt Alexandra. Als alles volgens hun wensen zou lopen, zal hun naam nog wel eens verbonden worden met het galeriewerk. Joop: "Als we een boerderij kun nen bemachtigen waarin we kunnen wonen, pottenbakken en weven, dan is daar misschien ook nog een kleine plaats voor een galerie". CHARLES LENNARTZ LEIDEN - Een 16-jarig meisje uit Oegstgeest is gistermorgen op de Oegstgeesterweg aangerand. Zij reed daar op haar fiets en was op weg naar school toen een brom fietser van vermoedelijk 20 jaar naast haar kwam rijden, haar jas open trok en haar betastte. Het meisje zette het op een gillen, waardoor de man het hazepad koos. Volkshuis, lezing over Japans porselein en aardewerk, 10.30 uur. Wassenaarseslag, strandloop, start 12 Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 J aarabonnement per post f 226,9 Losse nummersf 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en i cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2