'Natuurbehoud was onze taak helemaal niet' Commissie en school leiding akkoord met verhuizing Rembrandt "Universiteit moet contact met Zuid- Afrika verbreken Raad wilkabeltelevisie ten noordenvankanaal VRIJDAG 9 DECEMBER 1977 STREEK KATWIJK/LEIDEN - De hand wel degelijk in zijn eigen boezem stekend, geeft directeur ir. C. de Jong (55) van de Leidse Duinwater Maatschappij (LDM) ruiterlijk toe dat ook zijn bedrijf met zijn waterwinning heeft bijgedragen aan de achteruitgang van de Katwijkse Zuidduinen als uniek natuurgebied. Hij weigert echter daar in zijn eentje alle verantwoordelijk heid voor te dragen. Het „Parlevlietbos" in de Katwijkse Zuidduinen: Moewei dat niet had gehoeven hebben wij van de LDM dat bos verzopen Een weigering die met name ooi: is gebaseerd op verhalen die hij doet over traag draaiende amb telijke molens, die snelle beslis singen nogal eens in de weg heb ben gestaan. En waardoor mi lieuvriendelijke beslissingen langer moeten uitblijven dan wanneer het alleen aan de heer De Jong en zijn LDM had gele gen. In zijn ruim bemeten kantoor in het moderne LDM-hoofdkantoor aan de Ir. Driessenstraat in Lei- den-centrum doet de vriendelijk ogende directeur mij de volgende degelijke uiteenzetting. 'Het zakken van het grondwater peil in het duingebied heeft twee oorzaken. Op de eerste plaats zijn zo rond 1928 alle natuurlijke duinmeertjes verdwenen toen wij kanaal-3 hebben aangelegd. Ten tweede had je de afzandin- gen van de voet van de bin- nenduinen. Daardoor werd die voet smaller, het regenwater dat naar zee wil moet eenzelfde af stand afleggen naar beneden over een kortere weg en daardoor werd het verhang groter. Door het zakken van het grondwater peil is allerlei plantengroei ver dwenen uit de natuurlijke natte duinvalleien, iets waaraan dus de waterwinning slechts méde de bet aan is'. 'In 1940 zijn wij vervolgens als eerste bedrijf in Nederland be gonnen met de infiltratie van polderwater van Rijnlands boezem. Dat is kunstmatig water in de duinen pompen en dat el ders weer terugwinnen, zodat je regenval aanvult. Regen levert ons drie miljoen m3 per jaar op, terwijl wij 17 miljoen m3 water leveren. Tot 1965 hadden we nooit proble men met die infiltratie en toen ging plots het fosfaatgehalte van het water sterk omhoog. Het ge volg was een welige algengroei in boezem- en duinwater. Algen gebruiken koolzuur en daardoor verschoof het kalk/koolzuur-ge- halte van het water. De kalk sloeg als een dun huidje neer op de be kkenbodems zodat de doorlaat- mogelijkheid ervan vermin derde. Dat had de wisseling van het grondwaterpeil tot gevolg omdat we de bekkens geregeld droog moesten laten vallen om dat huidje weg te halen. En het tweede probleem was de verruiging van de bekkenoevers: er kwamen brandnetels en der gelijke, die de fosfaten als voedsel gebruikten'. aanleggen bij dat bos en dan gaan draineren. Die volgorde hebben we moeten omdraaien omdat Staatsbosbeheer eerst een be leidsplan voor dat gebied wilde maken. Een plan dat nu net af is, geloof ik. Ook hadden we een vergunning nodig voor die leiding in het ka der van de Grondwaterwet Wa terleidingbedrijven de commis- sie-GW moet daar nog altijd een advies over geven. Intussen klop- van bevloeiingsterreinen hebben we altijd om mooie plekjes heen- gewerkt. Ja, we hebben inderdaad bij be paalde werken gegraven. Maar in de zeventiger jaren zijn we ook een heesterskwekerij gestart om de originele bomen terug te brengen op plaatsen waar wij hadden gegraven.'. 'Tja, en stelde Wassink nog dat de LDM de produktie van water tus sen nu en 1980 met 300% zou wil- Door Jos van der Meer Wijde Directeur ir. C. de Jóng van de Leidse Duinwater Maatschappij. 'In 1970 pas ondekten we dat van die algengroei. Meteen namen we het besluit om het water dat wij kunstmatig in de duinen brengen eerst te gaan voorzuiveren met als voornaamste doel het fosfaat gehalte te reduceren tot het ni veau dat het water vroeger van nature had. Ambtelijke molens bleken echter langzaam te draaien. Nu gaat die voorzuiverings-installatie pas in het provinciale streekplan wor den opgenomen. Aanvankeijk zou er een transportleiding van de Wijde Aa naar de duinen ko men, een punt waarover nog steeds geen beslissing is geval len. Er is nu een ander soort voor- zuivering ontdekt, waardoor die in Katwijk zelf kan gaan geschie den en waardoor die leiding he lemaal niet meer nodig is. Als die zuiveringsinstallatie er eenmaal is - die komt óf achter de laatste barakken vanuit Katwijk, gezien van het vliegveld Val kenburg te staan, óf bij de water toren in Katwijk - komt er voor een belangrijk deel een eind aan de aantasting van het Katwijkse duingebied én we zijn dan me teen van het huidige smaakpro- bleem af. De heer De Jong - die tussendoor duidelijk maakt dat de water winning wel in de duinen móet plaatsvinden omdat het achter de duinen liggende poldergebied alleen zout water bevat - gaat verden 'Hoewel dat niet had ge hoeven hebben wij inderdaad het Parlevlietbos verzopen. In 1970 wilden wij een draineerleiding ten allerlei gemeenten - Voor schoten, Noordwijk, de bollen en Rijnstreek, noem maar op - bij ons aan met het verzoek om wa terlevering. Dat moesten wij dus bij zien te pantoffelen Mooie plekjes 'In één van uw afleveringen over de Zuidduinen heeft Arend Wassink gezegd dat wij maar rechtuit- rechtaan allerlei leidingen heb ben aangelegd. Nou, wij zijn er bij werken wel degelijk altijd van uitgegaan dat de natuur moest worden gespaard daar waar dat noodzakelijk was. Ik weet dat dat niet altijd optimaal is gebeurd, maar bijvoorbeeld bij de aanleg len vermeerderen. Dat is niet waar. De prognose is dat wij tus sen 1974 en 1990 tot een verdub beling van de productie willen komen, dus tot 28,1 miljoen m3 water per jaar in 1990. Dat zal echt niet de nekslag voor het duinge bied worden omdat ons infil- tratiegebied niet zal toenemen. Wij willen alleen door de aanleg van extra drainageleidingen onze infiltratie-capaciteit volledig gaan benutten. Die aanleg gaat tien jaar kosten, in welke periode uiteindelijk 20 hectare stukjes zijn waarvan het herstel honderd jaar zal gaan duren. Dat zou na tuurlijk erg kwalijk zijn. Als dat waar is zal er naar een oplossing moeten worden gezocht voor dat probleem, hoewel het nog maar de vraag is óf dat kan worden op- Verloederd En de heer De Jong tot besluit 'Nu staatsbosbeheer meer delen van het duingebied in beheer heeft gekregen zegt het publiek: de LDM heeft het verloederd. Nou, dat is natuurlijk niet helemaal zo. Tot voor kort beheerde de dienst Domeinen het en Defensie had het recht van oefening plus de onderhoudsplicht. En juist De fensie deed er niets aan. Het was onze taak helemaal niet om aan natuurbehoud te doen. Daarbij komt dat de interesse voor het gebied pas iets van de laatste tijd De Werkgroep Berkheide heeft nu de planten-groei in het gebied geïnventariseerd en van die we tenschap kunnen wij gebruik maken als we weer werken gaan uitvoeren. Trouwens, ik heb van Staatsbosbeheer begreper dat het er niet afwijzend tegenover staat als de LDM het hele gebied in erfpacht zou krijgen. Dat kan als de Kroon de duinen als eerste functie niet natuurbehoud maar waterwinning geeft. Die bes.is- sing moet vallen in het kader van de bezwaarschriftenprocedure bij de bestemmingsplannen 'Landelijk Gebied' van Katwijk en Wassenaar. CEES COMBEE OVERLEDEN LEIDERDORP - Cees Combee, als journalist vele jaren werkzaam voor het Leidsch/Alphens Dag blad is gisteren op 60-jarige leef tijd in zijn woonplaats Leider dorp overleden. Hij was juist her stellende van een hartaanval die hem enkele maanden geleden had getroffen. Na vele jaren zijn krachten te hebben gewijd aan het chr. dagblad De Rotterdam mer trad Cees Combee op 2 ja nuari 1962 in dienst van het Leidsch Dagblad als chef van de regio-redactie. Aan het eind van de jaren zestig kreeg hij de func tie van algemeen verslaggever. Als zodanig schreef hij een groot aantal artikelen, waarin met name zijn belangstelling voor het toerisme, de visserij en het bloemenvak naar voren kwam. LEIDEN - De Rembrandt- scholengemeenschap moet zo snel mogelijk naar de Schube- rtlaan verhuizen. Het continue ren van de huidige situatie waarin de school verspreid is over vier gebouwen (Brandeler- kade, Vijf Meilaan, Marijkelaan en Burggravenlaan) is nadelig de school. LEIDEN - Vijf leden van de uni versiteitsraad willen dat de Leidse universiteit alle contacten met Zuid-Afrika verbreekt en geen nieuwe contacten aangaat tenzij dat in het belang is van de hele bevolking in Zuid-Afrika. Een motie van die strekking werd gisteravond door het vijftal inge diend. Daarin wordt verder aan het college van bestuur gevraagd met spoed voorstellen te doen om de studierichting Zuidafrikaans recht op te heffen. Vorige week werd al een besluit tot opheffing genomen door de faculteitsraad van rechtsgeleerdheid. De stu dierichting Zuidafrikaans recht werd indertijd ingesteld om Zuidafrikanen in Leiden te kun nen laten promoveren. De facul teitsraad, die zich vorig jaar al over deze kwestie boog, ziet nu geen reden meer om deze voor keursbehandeling in stand te houden. - De motie werd overigens gister avond niet in behandeling geno men. Met 11 tegen 9 stemmen werd besloten de behandeling uit te stellen tot 9 januari a.s. Het college van bestuur zal dan met een nota komen, waarin voor stellen worden gedaan over de buitenlandse betrekkingen van de Leidse universiteit. Het college is inmiddels bezig na te gaan welke contacten er binnen de universiteit bestaan met Zuid-Afrika. Mr. K. J. Cath, voor zitter van het college van bestuur, liet gisteravond weten dat er in de faculteiten nogal wat bezwaren zijn gerezen tegen de bemoeienis van de universiteitsraad met de Zuidafrikaanse contacten. Het aannemen van de motie zou vol gens Cath de nodige onrust te weeg brengen; daarom ontried hij voorlopig ook de behandeling ervan. Het echtpaar K.Kuyvenhoven-Kriek, wonend aan de Soembastraat 83 in Leiden viert dezer dagen het zestig-jarig huwelijksfeest. Ter gelegenheid van dit diamanten huwelijk kreeg het echtpaar gistermiddag bezoek van burgemeester Vis en zijn echtgenote. LEIDEN - Bij de globale plannen voor de woningbouw in Boekhorst en Koppelstein (achter de Hoge Mors) werden gisteravond in de commissie ruimtelijke ordening twee kanttekeningen geplaatst er zou een zuiniger gebruik van de polderruimte mogelijk moe ten zijn, en bij de verschillen in woningtype zou nog meer de na druk moeten liggen op woon ruimte voor een- en tweeper soonshuishoudens. Van gemeen tezijde werd aangevoerd dat er Bockhorst-Koppelstein "Zuiniger zijn met de ruimte' juist al veel kleine eenheden in het geheel zaten: meer dan wat als wenselijk was aangegeven als gemiddelde in de volkshuis vestingsnota. Beijen (PPR/D'66) merkte op dat er bij volgende ge legenheden zeker meer ruimte hiervoor nodig zou zijn, omdat je de kleine huishoudens niet alle maal in de binnenstad kwijt kan. Verder drong Beijen aan op het door de raad geëiste anti-specu- latiebeding, waar volgens wet houder Verboom (volkshuis vesting) nog op gestudeerd wordt. Hiermee moet voorkomen worden dat de eigenaren van de premiekoopwoningen al na korte tijd hun huis met flinke winst doorverkoDen. Tot die conclusie kwam de raadscommissie voor onderwijs en samenlevingsopbouw na een schriftelijk en mondeling pleidooi van de schoolleiding. Met de restrictie dat het rijk toe stemming geeft voor de verhui zing naar het gebouw, waar nu nog de christelijke scholen gemeenschap zetelt. Wat het rijk wil is wethouder Tesselaar (nog) niet bekend. Dat zal pas duidelijk worden na het gesprek dat de wethouder op 21 december over de verhuizing heeft met het rijk. Volgens het vierde scholenbouw plan, ontworpen door staatssec retaris De Jong, mag de Remb- randt-scholengemeenschap pas in 1980-'81 nieuwbouw gaan ple gen. Eerder was besloten dat die nieuwbouw er binnen afzienbare tijd zou komen, en wel in het Coebel-gebied (tussen Haagweg, Korte Vlietkanaal en Chur- chillaan). In het schriftelijk pleidooi en ook gisteravond tijdens de commis sievergadering voerde de schoolleiding als argument voor verhuizing naar de Schubertlaan aan dat het gros van de brug klas-leerlingen afkomstig is uit de wijken Zuid-West en Profes- sorenwijk en uit Voorschoten. Bovendien werkt de versprei ding over vier gebouwen sterk nadelig voor contact tussen lera ren. Er is momenteel, zo schrijft de schoolleiding die zich ge steund voelt door alle leraren, voortdurend1 overleg nodig bui ten de lesuren om. In de nieuwe situatie zou men oevr twee ge bouwen beschikken, te weten de dependance aan de Vijf Meilaan (die voor eerste- en tweede klas sen bestemd zou moeten worden) en die aan de Schubertlaan. Wer kende vanuit deze twee gebou wen zou de zelfwerkzaamheid van de leerlingen gestimuleerd kunnen worden. Nieuwe ont wikkelingen (video, school bibliotheek, mediatheek) zouden gemakkelijker te volgen zijn. Door concentratie van de school, zo voerde de schoolleiding aan, zou aansluiting van leerlingen die van mavo naar havo, of van havo naar atheneum willen overstap pen vergemakkelijkt kunnen worden. LEIDEN - Het pre-advies van wet houder Tesselaar om geen subsi die te verlenen aan VOS-bege- leidsters zal, ondanks protesten van PSP raadslid Hilda Pas- schier, ongeschonden de raad be reiken. De vraag of de begeleids ters van de VOS (Vrouwen Orienteren zich op de Samenle ving) een vergoeding moeten krijgen voor het vrijwilligers werk bracht wederom een heftige discussie teweeg. Ditmaal gister avond in de commissie ORSS, nadat het punt al in drie ronden van de raad aan de orde was ge weest en na moties van Hilda Passchier en Frits van Oosten (PPR). Het PSP-raadslid wilde gister avond dat het voorstel van Tes selaar zou worden teruggeno men. Volgens haar was de wet houder in het pre-advies niet in gegaan op argumenten die des tijds in de raad waren genoemd, en op die van de VOS-begeleids- ters zelf. Punt van discussie vormde het standpunt van Tes selaar vrijwilligerswerk is vrij willigerswerk. Daar moet, zo meende de wethouder, geen fi nanciële vergoeding tegenover staan. Het maakte hem niet uit of het nu vrijwilligerswerk bij een VOS-cursus of bij een clubhuis betrof. Hilda Passchier maakte dat wel degelijk uit. Ze vond het werk van de begeleidsters, zelf veelal oud-cursisten, belangrijk genoeg om financieel door de Geen subsidie voor deVOS- begeleidsters gemeente te laten ondersteunen. Tesselaar verweet ze een WD- achtige inslag. "Ik verwacht van een progressieve wethouder on derscheid in het soort werk van vrijwilligers." Desondanks bleek de wethouder niet van plan een waardeoordeel te geven over het soort vrijwilligerswerk. Vergelij king voor wat subsidiering van VOS-begeleidsters in andere ste den betreft had hem ook geen uitsluitsel kunnen geven omdat in geen enkele plaats de subsidie ring op dezelfde manier werd aangepakt. CD A-er Bosch was met de wethou der van mening dat als het vrij willigerswerk betaald zou wor den dit werk "de nek omge draaid" zou worden. Overigens was Tesselaar het oneens met de bewering van Hilda Passchier als zou het VOS-werk niet serieus worden genomen. "Dan was er niet al die arbeid voor verricht die er voor verricht is en zou het VOS-werk zelf niet gesubsi dieerd worden" aldus Tesselaar. In Rijnsburg: RIJNSBURG - Burgemeester en wethouders van de gemeente Rijnsburg zullen op korte termijn bekijken of het mogelijk is dat ook de inwoners van Rijnsburg boven het kanaal in aanmerking komen aangesloten te worden op het kabeltelevisienet. Deze toe zegging deed het college na vra gen van onder andere het raads lid mevrouw De Haas (PvdA). Zij suggereerde gelden op te nemen uit het fonds dorpsverfraaiing, omdat anders de kosten van aan sluiting voor de mensen ten noorden van het kanaal te hoog worden. "Als de antennes van de daken verdwijnen, betekent dat een stuk dorpsverfraaxing", meent het progressieve raadslid. Burgemeester De Roos ver klaarde dat het niet verplicht is aangesloten te worden op het net, terwijl de heer C. Noort van de AR erop aandrong toch vooral een goede servicedienst bij de hand te houden. T. Kralt (AR) wil dat, nu de Koestraatbrug voor alle verkeer- behalve fietsen en brommrs brommers is gesloten, op korte termijn plannen worden geipaakt om een andere brug te bouwen. LDM-directeur it\ C. de Jong over Katwijkse Zuiddiiinen: vierdelige serie over de il reageert directeur C. de Jong van de Leidse Duinwater Maat schappij op hetgeen in het kader van deze serie aan het adres van de LDM is gesteld. Dat werd achtereenvolgens gedaari door: vogelkenner Arend Wassink. groendeskundige Gerda Waterreus en boswachter Arno Bos van Staatsbosbeheer. De gehele serie is een uitdieping geweest van het pagina-grote órtikel dat op zaterdag 24 september in het Leidsch Dagblad verscheen en dat han delde over de achtemitgang van de Zuidduinen als natuurgebied.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 23