"Le Sheriff", een politieke thriller Brug gaat toch open De zenuwen in de broek ANWB volgende week naar de Stationsweg Boeiende film van Yves Boisset deze week VRIJDAG 9 DECEMBER 1977 FILM PAGINA :3 Het gaat weer wat beter met de Franse film. Nadat er de laatste tijd wat minder opmer kelijke produkties uit dit toch op dit gebied toonaangevende land kwamen, waren er op de filmweek in Arnhem maar liefst negen films uit Frankrijk. "Le sheriff""; regie: Yves Boisset; hoofdrollen: Patrick Dewaere, Aurore Clément en Philippe Léotard; theater: Trianon; leef tijd: 12 jaar. Erkende vedetten als Alain Resnais "Providence") en Francois Truf- faut 'L'homme qui aimait les femmes"), maar ook minder be kende regisseurs. Jean-Charles Tacchella was aanwezig met "Le pays blue'" en Bernard Tavernier was er met "Que la fete com mence". In Arnhem draaiden twee films van Yves Boisset. De met sterren bezaaide "Un taxi mauve" (met Peter Ustinov. Fred Astaire. Charlotte Rampling en Philippe Noiret) en "Le juge Fayard dit le sheriff', die nu in Leiden is te zien. In deze laatste film is Patrick De waere een rechter van instructie m een middelgroot Frans stadje. Fayard is een magistraat van een nieuwe generatie die er niet voor terugdeinst om een smerige zaak waar leden van de maatschappe lijke elite bij betrokken lijken te zijn, tot op de bodem uit te zoe ken. Hij gaat daarbij zeer voort varend. of zoals de meesten die hem vrezen zeggen 'onbesuisd te werk. Zo komt hij er via een overval op een benzinepomp- houder met de steun van de jonge politie-inspecteur Marec (een voortreffelijke rol van Philippe Léotard) achter dat een aantal zware jongens van plan zijn een grote slag te slaan. Hun waar schuwingen worden in de wind geslagen. De gangsters overval len een slecht beschermde geld transportwagen en maken daarbij zon achteneenhalf- miljoen frank buit. Ondanks het grote risico en vooral tegenwer king weet het tweetal vat te krijgen op de topmensen in de bende en die worden dan ook uit eindelijk aangehouden. De procureur-generaal die eerder al zijn bedenkingen uitte over de handelwijze van Fayard. durft hem de zaak nu niet meer af te nemen en biedt hem nu een ho gere post aan in Bordeaux. Fayard laat zich echter niet wegpromoveren en er lijken nu ook kopstukken als het kamerlid Chalabère en de staatssecretaris Valentis slachtoffer te worden van zijn dadendrang. Zover komt het echter niet. Nadat Fayard het weer goed heeft gemaakt met zijn vriendin Michèle (die de dupe werd van zijn veel tijd vragende onderzoek en daarom wegliep), wordt de rechter door een huurmoordenaar geëxecuteerd. Hij werd te gevaarlijk. Rekening houdend met die mogelijkheid had Fayard zijn dossier gelukkig al m handen gesteld van col lega's, zodat het onderzoek, on danks de nog altijd tegenstrib belende procureur-generaal door kan gaan. Deze door Yves Boisset verfilmde zaak is grotendeels waar ge beurd. Er was inderdaad in Lyon een rechter, die voor niet deugende zakenmensen en pas echt vuile handen makende poli tici te gevaarlijk werd. Alleen heeft Boisset met Dewaere een wat jongere uitgave van de rech ter genomen om de nieuwe gene ratie voortspruitend uit de Pa- rijse mei-revolutie van 1968 te ty peren. Hij heeft van deze ge ruchtmakende affaire een vlot en goed lopende politie-thriller ge maakt. Dat hij daarbij de lijnen wel erg duidelijk heeft getrok ken. irriteert een beetje. Aan de ene kant de door en door corrupte elite en aan de andere kant de Don Quichotte-achtige Fayard en zijn trouwe knecht, inspecteur Marec. Het is wel erg zwart-wit. Daarnaast zijn er nog wel een paar schoonheidsfoutjes, die de film tot een groot maar niet opti maal genoegen maken. Voor beeld: bij de politie-inval in alle vroegte in het kasteel waar de bende-leiders zich schuil houden is niet alleen iedereen al wak ker, maar heeft bovendien op- perbaas Simon Pladar net het koffertje met de belangrijke stukken in zijn hand als hij van de aanwezigheid van de politie op de op te hoogte wordt gesteld. Mug- vaak genzifterij misschien, maar juist in een zo gedetailleerde film als Le Sheriff mag je verwachten dat zulke dingen ook kloppen. BARTJUNGMAN Patrick Dewaere als een onder nemende eigenwijze rechtercom- he tegen de stroom durft en. Hij komt daardoor oeilijkheden. Terug in Leiden goed was een komedie had kunnen zijn. STUDIO - "L'une chante l'autre pas", intrigerende film LUXOR - "The man from the van Agnes Varda over organisation" met de man die vrouwenzaken, tegenwoordig het werk van James Bond doet Roger Moore. camera - "What's up doc?", Kindermatinee komedie met Barbra Streisand en Ryan O'Neal. CAMERA - "Robin Hood". LIDO 3 - "Donald Duck goes west". Blijvers REX - "Robin Hood". Rex LIDO 1 - "Soldaat van Oranje", oorlogsfilm met humor. LIDO 2 - "Airport '77", avon turenfilm. LIDO 3 - "Vrouwen praat me er niet van", sexfïlm die als hij Nachtfilms CAMERA - "Morgan". REX - "Pornosex in Bangkok". Goede films in Am sterdam "Bobby Deerfield" met Al Pa- cino en Marthe Keiler, Calypso. "Don't look now" van Nicholas Roeg met Donald Sutherland en Julie Christie, Studio K. "Providence" met Dirk Bo- garde en Ellen Burnstyn, een film van Alain Resnais, Tu- schinski 2. dag. 2.30, 7 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4. 7 en 9.30 uur. 16 jaar. BIJOU: "Bilitis", dag. 2, 7.30 en 9 45 uur, zo. 1.30, 4.15, 7.30 en 9 45 uur. 16 jaar. CALYPSO: "Nous irons tous au paradis", dag. 2.15,7 en 9.30 uur, zo. 1.45, 4.15, 7 en 9.30 uur. 16 jaar. CAMERA: "Goodbye Em- manuelle", dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo. ook 4.30 uur. 16 jaar. CINEAC: "The Good, the Bad and the Ugly", dag. 2 en 8 uur. 16 Haagse bioscopen ^RS0 „So,daat van 0ranje,, dag. 2.30 en 8.30 uur. 16 jaar. APOLLO 1: "Wordt u al gehol- DU MIDI: "Samen uit, samen pen?", dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, thuis", dag. 8.15 uur, vr. en za. 7 zo. ook 4.45 uur. AL. en 9.30 uur, zo. 4, 7 en 9.30 uur. APOLLO 2: "The Deep", dag. 2, AL. 7.15 en 9.15uur, zo. ook4.15uur. EURO: "Papilion", dag. 1.45 en 16 jaar. 7.45 uur, za., zo. en woe. 3.45 en ASTA: "High Plains drifter", 7.45 uur. 12 jaar. METROPOLE 1: "The Genius", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur. zo. 1.15, 4. 6.45 en 9.30 uur. 12 jaar. METROPOLE 2: "The car", dag. 2, 6 45 en 9.30 uur. zo. 1.15. 4. 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. METROPOLE 3: "Annie Hall", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur. zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. METROPOLE 4: "Providence", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur. zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. METROPOLE 5. "Airport '77". dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4. 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. ODEON 1: "De keerzijde van middernacht", dag. 1.45 en 8 uur. 16 jaar. ODEON 2: "Zoltan, de hond van Dracula", dag. 2,6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 16 jaar. ODEON 3: "De jonge Bruce Lee", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.45 uur. 16 jaar. ODEON 4: "Strafpeloton", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.45 uur. 16 jaar. OLYMPIA: "Rocky", dag. 2 en 8 uur 12 jaar. PASSAGE: "Soldaat van Oranje dag. 2 en 8.15 uur. za. en zo. 1.30, 4.45 en 8.15 uur. 16 jaar. ROYAL '70: "De porno- spionne", do., za. cn zo. 2, 7 en 9.30 uur. vr. 2 en 6.45 uur. ma. 2 en 8 uur, di. en woe. 2 uur. 16 jaar. ROYAL: "De 5 Shao-Lin ge weldenaars". do t/m zo. 2, 7 en za. en zo. ook 4.30 uur. 12 jaar. STUDIO 2000: "Bobby Deer field", dag. 7 en 9.30 uur, vr., ma. en di. ook 2 uur. 12 jaar. DE UITKIJK "Dec een kamermeisje", c 9.30 uur. 12 jaar. Lot Sumatrastraat onzeker LEIDEN - Een minieme meerderheid in de commissie ruimtelijke ordening toonde zich gisteravond voorstan der van het ir. gebruik nemen van de Sumatrabrug. On duidelijk daarbij is echter nog wat er met de Sumatrabrug zal gebeuren. Wethouder Waal (stadsontwikkeling) wil eerst zekerheid of er voor het plaatsen van paaltjes om de Sumatrastraat af te sluiten nog bepaalde procedures ver eist zijn. AUe belanghebbenden kwamen gisteravond weer aan het woord. De bewoners van de Zeehel denbuurt hebben baat bij de opening van de brug, omdat nu alle vrachtverkeer van en naar het industrieterrein De Waard door hun buurt komt. De indu striëlen hebben de brug over de Oude Rijn naar de Lage Rijndijk nodig voor een goede be reikbaarheid. De bewoners van de Sumatrastraat vrezen echter verkeersoverlast als niet eerst hun straat gereconstrueerd wordt; de gemeenteraad heeft ooit bepaald dat die reconstructie voltooid zou moeten zijn vóór de opening van de brug. Nu de re constructie op zich laat wachten omdat de provincie het gemeen telijk krediet daarvoor nog niet heeft goedgekeurd en het rijk nog over subsidie moet beslissen, willen B en W de brug toch ope nen en daarbij dan de Sumatra straat afsluiten met paaltjes. De bewoners zijn daartegen evenals de gemeente Leiderdorp die ver keersproblemen vreest. Waal stelde zich eerst op het for mele standpunt dat het plaatsen van paaltjes geen verkeersmaat regel is en dus niet via de gewone hoorprocedure van twee weken door de verkeerscommissie hoeft te worden goedgekeurd. Hij kreeg de wind van voren van Beijen (PPR/D'66): "Dat is een truc om inspraak te omzeilen". Hij meende dat afsluiting van een straat in de praktijk wel degelijk een verkeersmaatregel bete kende. "Er is gezocht naar een manier om de mensen voor het lapje te houden". Kuijers (VVD) sloot daarbij aan: "Die paaltjes zijn bedacht om het raadsbesluit (eerst reconstructie vóór de ope ning - red.) te omzeilen De woordvoerster van de Kooibe- woners waarschuwde voor de kans op een opstand onder de bewoners. De woordvoerder van de Zeeheldenbuurt verkeerde in een gewetensconflict: de buurt wil de opening van de brug, maar hijzelf zou - "in het algemeen be lang" - de openstelling betreu ren: "Het is erg, mensen, wat jul- lie daar gaan doen!" Geschat werd door een vertegenwoordi ger van de industrievestigingen op De Waard dat er per dag zo n honderd vrachtwagens af- en aanrijden. Dat gaat allemaal door de Zeeheldenbuurt. Volgens de industrievertegenwoordiger zou nu al de helft verder via de Lage Rindijk en De Kooi rijden. Bij openstelling van de brug zou dus weinig extra belasting ontstaan voor deze wijk. Marie-Anne Koning (PvdA) stelde voor om niet langer te wachten op subsidie maar zo snel mogelijk met de reconstructie te beginnen. Over het daarmee verspelen van subsidie zou dan echter wel eerst een raadsuitspraak moeten ko men en die zou nog wel een paar weken op zich laten wachten. De PvdA vond de VVD uiteindelijk in het standpunt dat de brug open moet en dat volgens de gewone procedure de paaltjes voor de Sumatrastraat er moeten komen. Uitgezocht zou dan nog moeten worden welke procedure in het verleden gevolgd,is als een brug of weg met paaltjes werd afgeslo ten. Ook Van der Mey (SGP GPV) vond dat de brug open moet. Het CDA wil eerst overleg in de verkeerscommissie en vond daarmee PPR D'66 aan zijn zijde. Hilda Passchier (PSP) tenslotte bleef bij het oude raadsbesluit eerst zo snel moge lijk de reconstructie, dan de brug open. LEIDEN - Vanaf twaalf december zal de ANWB in Leiden beschik ken over een ruimte die drie maal zo groot is als het huidige kantoor aan de Breestraat. De verhuizing naar het gebouw aan de Sta tionsweg, waar voorheen LIBA- kleding zat en dóarvoor "Het Mo torhuis", is zaterdag tien decem ber. Het kantoor aan de Bree straat zal die dag ook open zijn, met de helft van het personeel. Bij de ANWB hoopt men dan ook dat er die dag niet zoveel mensen zullen komen. In het pand aan de Breestraat is de ANWB vijf jaar gehuisvest ge weest. Op tien april 1972 betrok ken ze het pand, en hadden daarmee voor het eerst een kan toor in Leiden. Voorheen was er het mobiel kantoor dat op het laatst één keer in de week bij molen De Valk gestationeerd stond. In 1960 was dat nog een oud citroenbusje, luik omhoog ging als het twee of drie keer tijdens het seizoen langs kwam. In 1962 werd dat eens in de veertien dagen. Het grote mo biel kantoor dat er in 1966 kwam, begon ook met eens in de vee rtien dagen. Later ging dat over in eens per week. Toen het kantoor in de Breestraat betrokken werd, bestond het voornemen al om na vijf jaar weer te verhuizen En dat bleek nodig ook, in 1972 begonnen ze met vier personeelsleden, nu zijn dat er tien. Achter de balie is de kan toorruimte, waar ze hutje bij mutje op elkaar zitten. Ook aan de balie kunnen de mensen in de drukste periode van het jaar niet naar behoren geholpen worden. In de zomer ziet het zwart van de mensen die vijf rijen dik tot op de stoep staan. In het nieuwe kantoor wordt dat anders. Er komt een open winkel in, zodat de mensen de artikelen, waarvan ze nu nog niet de helft kunnen zien, zelf kunnen uitzoe ken. Voor een gids hoeven ze dan niet meer in de rij te staan. Ook zal er nog een personeelslid bij komen. Het gebouw aan de Stationsweg, dat wat bereikbaarheid betreft niet onder doet voor dat aan de Breestraat, was voor de ANWB het enige dat in aanmerking kwam van de beschikbare ruim ten in de stad. Het moest wel da nig onder handen genomen wor den. Vanaf augustus is men daarmee bezig geweest. Zo moest het achtergedeelte van garage tot leslokaal worden omgebouwd. De ingebruikneming zal niet ge paard gaan met enig officieel ver toon. Het ANWB-kantoor aan de Stationsweg zal gewoon vanaf 12 december voor alle leden toe gankelijk zijn. Oostvlietpolder LEIDEN - Dat ruimtelijke orde ning heel opwindend kan zijn bewezen gisteravond de bewo ners van de Oostvlietpolder. Met het nodige geschreeuw maar ook met enkele argumenten dwon gen dezen, na een hele avond ver geefs wachten, de commissie ruimtelijke ordening een extra vergadering af, volgende week woensdag na het melken van de koeien. En de vergadering was nog wel zo feestelijk begonnen met gebak. Wethouder Waal (stadsontwikke ling) zat voor de honderdste maal zijn commissie voor, en jawel hoor, daar kwam de koffiejuf frouw met een taart met honderd kaarsjes. Er stond ook net een mooie maquette op tafel dus feest alom. De sfeer was al heel wat beden kelijker toen de Sumatrabrug aan de orde kwam. Toen begonnen al wat gewone burgers zand in de geoliede discussiemachine van de raadsleden te gooien. Verwar ring toen ineens de bekende Oostvlietpolderbewoner Laken het woord vroeg. Zijn vraag ging echter niet over de omstreden brug maar over het streekplan van de provincie. Waal verwees hem tot na de vergadering, want het was al duidelijk dat dat punt van de agenda niet meer aan de orde zou komen. Op het eind van de vergadering meldden de gebroeders Laken zich weer. Waal wilde de vergade ring sluiten met als verklaring: "U wilde mij toch na de vergade ring een persoonlijke vraag stel len"? Tumult en kabaal van de Lakens en hun medepolderbe- woners die duidelijk lieten blijken aan Waal persoonlijk geen boodschap te hebben. On der geroep en dreigend ge schreeuw (het soort waarbij men z'n vuisten balt) werd geeist dat het streekplan onmiddellijk nog aan de orde zou komen. Zij willen namelijk dat de gemeente be paalde bezwaren van hen tegen het streekplan overneemt in het gemeentelijk bezwaarschrift. Terwijl zijn mederaadsleden eerst zich wat bleekjes op de achter grond hielden, hield Waal de boot af: "Schrijft u maar een brief aan de gemeenteraad Dreigend de den de polderbewoners een paar passen naar voren en maakten in woord en gebaar duidelijk zich niet af te laten schepen. Langza merhand begonnen de raadsle den toen wat suggesties te doen voor een extra vergadering, er waren gisteravond tenslotte nog meer punten van de agenda blijven staan. "Woensdag vier uur", stelde Waal voor. Een pro testerende boer. "Man, hoe kan dat nou, dan moet ik toch mijn koeien melken"! Terwijl zo onderhandeld werd over een geschikt moment, verklaar den de gebroeders Laken hun alles overstemmend optreden, dat ze het ook namens hun stille medebewoners deden: "Niet iedereen durft zijn mond open te doen die hebben dan de ze nuwen in hun broek of zoiets". Die medebewoners hadden in elk geval goede pleitbezorgers want ze kregen hun zin: naar hun be zwaren zal worden geluisterd. Twee nieuwe tandartsen in Leiden? LEIDEN - Wethouder Oosterman heeft gesprekken gevoerd met twee tandartsen uit Nijmegen die zich in Leiden willen vestigen. Het zijn de heren Mokveld en Groeneveldt; de een is al afgestu deerd. de ander zal binnenkort zijn studie voltooien. Het tweetal wil in Leiden een groepspraktijk vestigen. Aan vankelijk werd gedacht aan een plaatsje in de nieuwbouw van de wijken Boekhorst en Kop- pelstein, maar omdat de tandart sen zich al medio volgend jaar hier willen vestigen, wordt de mogelijkheid onderzocht van een groepspraktijk op de begane grond van de flat van welkende jongeren aan de Rijnsburge-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13