Vooreen opdonder zit u bij de AVRO erg goed VRIJ-UIT Haiidbalsters nazegenaar eindronde KORTSJNOJ: "SPASSKI VERBAAST ME Bettine Vriesekoop toch tegen China DINSDAG 6 DECEMBER 1977 SPORT PAGINA 9 Kick-boksen Zaterdag gaf AVRO's Sportpa- norama beelden van een tak van sport die ik nog niet kende: het z.g. kick-boksen. De essentie van die sport is datje elkaar niet alleen een opla waai kunt verkopen met de gehandschoende vuisten maar ook met de voeten. Ik vond het nogal griezelig om te zien, de kans op zware kwetsuren leek mij tamelijk groot. Eén van die trappende boksers (of boksende trap pers) meldde echter dat er niets aan de hand was,zolang je maar goed bleef kijken. Dat zal dan wel. Maar die ene Fransman keek volgens mij heus wel goed, wat niet ver hinderde dat hij onbarm hartig knock-out geramd werd. Er kan show bij te pas gekomen zijn, zoals ook altijd het geval is bij catch-worste- len, maar daar zag het niet naar uit. Ik hoop in elk geval dat mij en de mijnen tot in het derde geslacht gespaard zul len blijven voor zo'n opdon der. De bewuste AVRO-verslaggever deed nogal enthousiast, sprak (als ik het mij goed herinner) over iets dat toekomst had. En commentator Jack van der Voorn noemde het in zijn slotwoord een "lekkere sport". Nu zou ik daar bij iedereen de nodige ironie achter zoeken, maar bij Van der Voorn be twijfel ik dat, want ik heb die man nog nooit op een grap kunnen betrappen. Enfin, we weten het nu: wil je een oplazer? Bij de AVRO zit je goed. Door Ruud Paauw Aardig lonend Misdaad loont niet, leerde ik vroeger op school. In stich telijke jongensboeken werden de bewijzen voor die mooie stelling bij ponden tegelijk aangevoerd. Toen de jon- genskiel mij niet meer om de schouders paste, ben ik die uitdrukking wat sceptisch gaan bezien. En dat is met de jaren alleen maar erger ge worden. De laatste tijd ben ik de mening toegedaan dat de misdaad een heel aardig cen tje oplevert. Neem nu eens Joego-Slavië- Spanje. De Spanjaarden kre gen voor die criminele bezig heid daar in Belgrado geza menlijk toch maar even 750.000 gulden uitgekeerd. Goed, ik geef toe, de grootste boeven waren de Joegoslaven, maar we gaan nu toch niet beweren dat de Spanjaarden zich als liefdezusters gedroe gen, hè? Joego-Slavië-Spanje was nog maar een voorpostengevecht voor het wereldkampioen schap. Ik moet er niet aan denken hoe het er in de eind ronde in Argentinië aan toe zal gaan. Dat wordt, vrees ik, het toernooi van de bik kelharde jongens, die opzani- kers kunnen geven en nemen. Een fijne, subtiele voetballer heeft er weinig te zoeken. Wat dat betreft heeft Cruijff groot gelijk dat hij bedankt heeft voor Argentinië. De kans dat hij daar in die opeenvolgende topwedstrijden grof gepakt wordt en zware blessures op loopt, is zeer groot. De TROS komt dan natuurlijk prompt met een actie: "Trek Cruijff uit het ziekenhuis", maar wat wordt-ie daar wijzer van? Onprettig land Niet alleen het Nederlands voetbalelftal gaat naar Ar gentinië, ook het hockeyteam trekt daar over ruim drie maanden heen om te strijden om de wereldtitel. Argentinië, bestuurd door een militair bewind, is niet zo'n prettig land, het is ook een erg on veilig land. Amnesty Inter national heeft nog niet zo lang geleden over Argentinië een rapport uitgebracht, waar de honden geen brood van lusten Zij kwam tot de conclusie dat er vele duizenden mensen zonder vorm van proces, zon der aanklacht gevangen zit ten. De laatste 2 lh jaar zijn er s vele, vele duizenden i spoorloos verdwenen. Sinds de militaire coup van 1976 moeten er meer dan 4000 mensen zijn omgekomen. Ik weet het: dit alles heeft weinig met voetballen of hockey te maken. Daarom juist. De ho rizon van een spórtman dient verder te reiken dan de lijn die comervlag met doelpaal verbindt. Ze kunnen je over de streep proberen te trekken, maar waar trekken ze je nu eigenlijk heen? Litjens De hockey-international Paul Litjens heeft zich niet zo lang geleden gebogen over de vraag hoe je je als sportman nu eigenlijk moet opstellen in dat soort zaken. Hijzelf zou op dit moment weigeren naar landen als Chili en Zuid-Afrika te gaan. De gebeurtenissen daar zijn hem te gortig. Maar Argenti nië is zo'n grensgeval. Wat daar plaatsgrijptis niet best, maar dat geldt voor zoveel landen. Kun je je als top sporter dan alleen laten zien in landen, waar de re geerwijze onze goedkeuring kan wegdragen? Daar kwam, in ruwe vorm, Litjens redene ring op neer. Het is inderdaad een heel moei lijke zaak. Sportmensen die jarenlang keihard voor iets hebben gewerkt en getraind, moeten het op 't beslissende moment laten afweten, omdat de bewuste kampioenschap pen in een land worden ge houden dat niet deugt. Ten minste, dat wordt vaak geëist door actiegroepen die zich - van hun kant waarschijnlijk begrijpelijk - op dit soort nuanceringen niet kunnen inlaten. Ik moet eerlijk zeggen dat ik een sportmanIvrouw ér niet hard om val als hij of zij na rijp beraad tóch besluit naar die kampioenschappen toe te gaan. Waar ik alleen razend om kan worden is wanneer blijkt dat sportmensen van niets weten, geen moeite heb ben gedaan op de hoogte te komen van de gebeurtenissen in zo'n land, volkomen inte resseloos de dingen aan zich voorbij laten gaan. In negen van de tien gevallen zijn dat van die treurige blindgangers die roepen dat politiek en sport gescheiden moet blijven en dat zij nu eenmaal aan sport doen. KNVB-coach Jan Zwartkruis blijkt ook tot die categorie te behoren, getuige zijn uitla tingen na een verblijf van een week in Argentinië. Op zijn opmerking dat hij zich "in Buenos Aires veiliger had gevoeld dan in de binnenstad van Amersfoort" ga ik niet verder inIk hoef tenslotte niet alle flauwekul uit te pluizen. Grap Dat Feyenoord toch. Eisen dat met kerst het KNVB-centrum in Zeist openblijft om je voor te bereiden op de strijd te gen Veen dam. Voor de we reldbeker, neem ik maar aan. Het kan best zijn dat Feyenoord wat xx>etballen betreft bezig is de oude te worden, de grap pen bewegen zich zo zoetjes aan richting degradatiezone. Paal en perk Na een paar keer aandachtig Studio Sport I te hebben ge volgd, krijg ik de indruk dat Bob Spaak en zijn man schappen paal en perk zijn gaan stellen aan de manier waarop sportsponsors via de tv gratis reclame voor zichzelf wisten te maken. Bij het in dat opzicht beruchte basketbal wordt nu niet lan ger de naam van de sponsor opgedreund, maar de plaats gebruikt waaruit de vereni ging afkomstig is. Dat is een goede oplossing en maakt de zaken er in geen enkel opzicht onduidelijk door, wat vroeger door Spaak werd gevreesd. Als hij nu ook nog die gejaagd door de wind voortsnellende Frans Henrichs er op kan wijzen dat het bij ijshockey precies zo kan, dan heeft Stu dio Sport de dingen goed rechtgetrokken. Van Henrichs heb ik het idee dat hij nog eens gaat zéggen wat de verwarmingsbuizen van die ene sponsor nu eigelijk kosten. DEN HAAG - Fit, gebruind en happy is tenniskampioen Louk Sanders van zijn eerste grote, internationale prof- toernee naar Australië, Japan, de Philipijnen, Hongkong en India teruggekeerd in Nederland. Om daar meteen weer het racket opnieuw ter hand te nemen voor het win- tercircuit dat inmiddels al was begonnen. Overschakeling van zomerse hitte naar winterse vriestemperatuur van banen in deopen lucht naar hallen met kunstlicht. Sanders heeft er blijkbaar allemaal niet zoveel moeite mee. "Och," zegt hij, "tijdens zo'n trip leer je onder alle omstandigheden te spelen, wat er ook gebeurt, al die toernooien zijn erg leerzaam voor je spelontwikkeling. En ik ben dan ook vrij positief tegenover het profleven gaan staan, ook omdat ik tijdens die trip goed heb gespeeld. En als dat zo is genietje ook meer van alle nieuwe dingen die je om je heen ziet. Overal waar je kwam was het bijna altijd mooi weer, waren de hotels ongelofe lijk, vooral in Manilla. Echt watje noemt een luxe leven. Ik had dan ook helemaal nog geen verlangen naar huis. Al had ik ook wel weer trek om hier flink aan de gang te gaan.'" Hetgeen onze nieuwe tennisam- bassadeur dan ook deed in het af gelopen weekeinde in de Stro- kel-hal te Harderwijk, waar hij alle hindernissen, ook tegen buitenlanders, in twee sets nam. "Toch valt zo'n toernooi hier wel weer tegen" weet hij. "Overal in het buitenland erg veel publiek, maar hier in Harderwijk kwam bijna geen kip. De mensen blijven hier kennelijk allemaal achter de kachel. Alleen in de verte in het restaurant wat men sen achter glas. Je voelt je dan net als een vis in het aquarium". Sanders bracht van zijn tennisreis van bijna twee maanden zo'n 35 ATP-punten mee in de bagage, verzameld in zes toernooien. Prof-punten die hem bij de eerste 100 spelers van de Association Sanders: 'Opvang is me erg meegevallen van tennisprofs bracht. "Ik denk dat ik dichterbij de 90 zit dan bij de 100," aldus Sanders. "Een toernooi heb ik gemist omdat mijn vliegtuig panne kreeg. Voorts heb ik van drie van de zes toernooien de kwalificatiewed strijden overleefd. En die voor wedstrijden vielen niet mee. Meestal drie pittige wedstrijden, soms zelfs vier. Maar ik heb geen moment gehad dat ik dacht nu alweer tennissen. Ik heb al die tijd veel kunnen spelen, want overal had je genoeg buitenba nen tot je beschikking en altijd waren er wel tegenstanders. De manier waarop ik in de grote groep van spelers ben opgevan gen is me erg meegevallen. Van de overgang van temperatuur of het tijdverschil heb ik weinig last gehad. Aleen in Bombay ben ik een nacht vreselijk ziek geweest met koorts en last van mijn maag. Ik weet nog niet waarvan het ge komen is, want ik heb met drin ken en eten toch wel erg goed op gepast." Zijn beste resultaten behaalde Sanders in Manilla tegen de Amerikaan Gorman en in Sydney tegen Hrebec. "Nadat ik Hrebec had verslagen kwam ik echter te genover Gerulaitis te staan, tegen wie ik geen schijn van kans had. Die speelde zó snel, dat ik aan mijn normale drives niet eens toekwam. Toen ik van Gorman had gewonnen kwam ik tegen over de Spanjaard Orantes te staan, die erg goed speelde, maar ik was toen erg slecht." De KNLTB heeft voor deze trip de reiskosten voor zijn rekening ge nomen met een gedeelte van het verblijf, zodat Sanders nog wel een aardig centje van de toer nooien heeft overgehouden. Hij blijft nu tot half maart in Neder land om de toernooien om de Ko ning Gustaafbeker te spelen en de Davis Cup tegen Tsjecho-Slo- wakije. "Ik hoop dat we flinke klappen gaan uitdelen in het KG-toernooi, want als we dan promoveren komen we volgend jaar in het grote tennis terecht. Ik ga nu ook weer wat aan mijn con ditie werken en met Ed van Breukelen hardlopen, want sinds Australië is daar - behalve dan het oefenen op de banen - niets meer van terechtgekomen." PIET KIENHUIS BELGRADO - Zelfs Viktor Kortsjnoj moest gisteravond in een telefonisch commentaar vanuit Belgrado toegeven dat de afgebroken stelling van de zesde partij in de tweekamp met Boris Spasski vermoedelijk in remise zal eindigen. "Ik moet zeggen dat Spasski me toch wel verrast heeft. Hij zette de partij op op een manier die ik niet van hem gewend ben. Spas ski demonstreert een spelletje technische volmaaktheid ge combineerd met onlogische zet ten. Dat maakt het moeilijk. Deze man bezorgt me hoofdbre kens. Je kunt je lastig op hem instellen". De zesde partij, die na een overi gens door een Jeogoslavische reporter-fotograaf voorspelde kortstondige ziekte van Spasski van vrijdag naar maandag werd geschoven, verliep in het begin volgens de wegen, die ook in de tweede en vierde partij op tafel kwamen. Kortsjnoj bediende zich van het Frans dat hem op het lijf is ge schreven. Telkens begon bij de zevende zet van wit (Spasski) een andere vertakking. Na de 7.Dg4 van de tweede partij, de 7.a4 van de vierde schermutse ling volgde er nu 7.Pf3. Steeds bleek dat Spasski een wat actie ver stand verkreeg. Ditmaal nam Spasski zwaktes in het centrum op de koop toe met de. zet 8. Dxc5, waardoor hij een triplepion (drie pionnen op de zelfde lijn) accepteerde. Kortsjnoj stelde het terugslaan van de pion uit en probeerde op de dames vleugel het initiatief te verwerven. Dat lukte even, maar Spasski kreeg toch na af ruil van enige stukken gelijk spel. Op de 31ste zet bood Kortsjnoj re mise aan, hetgeen Spasski weigerde. "Ik neem aan dat de voortzetting van vandaag niet veel meer zal vergen. Het zal wel snel een re mise worden", voorspelde Kortsjnoj, die dan de leiding heeft met 4-2. WEST-BERLIJN BERLIJN - Het Nederlandse dameszaalhandbal- team heeft nu al meer bereikt in het toernooi om het wereld kampioenschap in de B-groep dan menigeen verwachtte. Door de overwinning van 12-10 op Noorwegen werd gisteravond in West Berlijn plaatsing voor de eindronden in Tsjechoslowakije een feit. "Het had wel 20-10 voor ons kun nen worden", zei een verheugde coach Jan Alma na afloop. Toch liepen de Scandinavische dames aanvankelijk tot 3-0 uit. De Ne derlandse speelsters verloren echter geen moment hun zelf verzekerdheid. Hannie de Kok, opnieuw topscorer (zij maakte in 3 wedstrijden 17 treffers), scoorde 3-1 en na 4-1 wisten Peggy Brouwers (l)en Hannie de Kok (2) de zaken recht te trekken (4-4). Noorwegen nam opnieuw een voorsprong, maar Ingrid van Koppen zorgde er voor dat toch met gelijke stand kon worden'ge- rust (5-5). In de tweede helft werd de marge tussen de teams nimmer meer dan twee treffers. Na een Noorse tieffer egaliseerde Hannie de Kok met haar vierde doelpunt en Maijo Smeets zette Nederland voor het eerst op een voordelige stand (7-6). Hannie de Kok deed er nog een schepje boven op (8-6). Toch kwam Noorwegen nog te rug tot 8-8. In de slotfase gaf de betere conditie van de pupillen van Jan Alma de doorslag. Mieke Pottuyt en In grid v. Koppen versloegen de Noorse doelvrouwe (10-8) en via 10-9, 11-9 (Pottuyt), 11-10 werd het tenslotte 12-10 door de zeer succesvolle Hannie de Kok. Eindstand groep A: 1. W.-Duitsland 3 5 2. Nederland3 5 3. Noorwegen3 2 4. Spanje 3 0 BOKSEN - De Franse bokser Jean-Baptiste Piedvache heeft gisteravond in Parijs de Euro pese bokstitel in het zwaarwel- tergewicht veroverd door de Ita liaan Primo Bandini, die titel houder was, in de tweede ronde knock out te slaan. HAZERSWOUDE - Bettine Vriesekoop zal op maandag 19 december toch voor het Neder lands damestafeltennisteam, dat op die datum in Den Haag (Sporthal Overbosch) tegen de ploeg van de Volksrepubliek China zal spelen, uitkomen. Be ttine Vriesekoop had zich aan vankelijk wegens studieredenen niet voor deze interland be schikbaar gesteld. Het team van China behoort overi gens tot de absolute wereldtop. Het team is er alles aangelegen om zich over twee jaar in het toernooi om de wereld kampioenschappen. dat in Noord-Korea zal worden gehou den, te bewijzen. Als voorberei ding maken de Chinese tafel tennisspelers en speelsters mo menteel een toernee door Europa. Behalve in Den Haag zal er door de Chinezen ook in Heer- jansdam, Goor en Tilburg ge speeld worden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9