Onze Zuidduinen kunnen niet veel meer verdragen Katwijkse ornitholoog Rondgang door duinen Leidenaar probeert valse horloges aan de man te brengen ACHT MAANDEN CELSTRAF VOOR STEKEN MET MES Plakkertje laat los, motorrijder geslipt SLIPPERTJE Bouwvakker probeerde agent omver te rijden Hondsdijkse molen in 1978 opgeknapt Halen van bami kwam Katwijker duur te staan DINSDAG 6 DECEMBER 1977 KATWIJK - In aansluiting op het pagina-grote artikel dat op za terdag 24 september in het Leidsch Dagblad verscheen over de achteruitgang van het na tuurgebied der Zuidduinen in Katwijk - meningen opgetekend uit de mond van leden van de werkgroep Berkheide van de Leidse universiteit - komen wij in de loop van deze week met een serie van vier artikelen, i dit onderwerp wordt uitgediept. De vier afleveringen zijn: een rond gang door de duinen met een be zorgd ornitholoog Arend Wassink uit Katwijkeen gesprek met groen-specialiste Gerda Water- reus, die een verhaal vol treurnis vertelt; boswachter Arno Bos van Staatsbosbeheer spreekt moed in over het behoud van wat nog van het natuurgebied over is nu zijn instelling een aeel van het gebiea in beheer heeft genomenen tot sloi doken wij in onze archieven om na te gaan hoe de LDM de laatste jaren heeft gevaren in de Zuidduinen en wat haar reacties zijn geweest op meermalen tegen haar geuite aantijgingen toen zij een groot deel van het duingebied nog zelf beheerde. Vandaag komt onze ornitholoog aan het woord. LEIDEN - De 18-jarige koop man G.B. uit Leiden stond maandag bij verstek terecht voor de Amsterdamse poli tierechter mr. A. Heijder. Op 1 juni werd B. op heterdaad be trapt toen hij een man enkele horloges aanbood waarin een Omega-merk was gedrukt. Hij zei, dat de horloges van goud waren en dat ze ruim zesduizend gulden waard wa ren. Omdat er "een luchtje aan zat" kon hij ze voor 450,- te koop aanbieden. Degene die hij de horloges aanbood bleek echter een politieman in burger te zijn, zodat B. werd gearresteerd. Een maand later werd hij wede rom voor hetzelfde feit opge pakt. Nu trachtte hij iemand een namaak Omega-horloge met ingelegde steentjes als gouden horloge met diaman tjes te verkopen. Om te be wijzen dat het echte diaman tjes waren wilde hij ermee langs een winkelruit krassen. Op dat moment arriveerde de politie die B. opnieuw mee nam naar het buro. Conform de eis van officier van justitie mw. mr. B. Broers werd de Leidenaar door de politierechter veroordeeld tot een geldboete van 400,-. Zijn handelswaar werd verbeurd verklaard. HAZERSWOUDE - Alle leden van de gymnastiekvereniging Hou Vast zetten hun beste beentje voor tijdens de demonstratie, die zaterdag (10 december) vanaf twee uur, wordt gehouden in de Landvliethal. Behalve langemat springen, het werken op de brug en het paardspringen staat op het programma onder meer ook volksdansen gepland. KATWIJK - "Ik ben er sterk tegen dat, zoals de gemeente Katwijk van plan is, er een recreatiegebied voor dag jesmensen komt aan het begin van de Zuidduinen. De aan te leggen Laan van Nieuw-Zuid komt ook al door een stuk duin te liggen. Het gebied waar die recreatiemogelijkheid moet komen, is altijd vrij rustig geweest. Het was een soort buffer tussen de duinen en het woongebied van Katwijk. Die buffer dreigt nu dus weg te vallen, je verplaatst het duingebied daarmee vanzelf. En daardoor wordt de de waarde van dit bijzondere duingebied al weer minder "De gemeente Katwijk is - samen met de Leidse Duinwater Maat schappij - altijd al de kwade fac tor voor het duingebied geweest. Ik vind, als de mensen willen ge nieten, laat ze dan op de paden blijven, liefst onder geleide. Maar niet vissen in de duinmeertjes, niet met brommers door de dui nen crossen, geen kieviteieren meer zoeken en meer van dat soort waanzin. Laat de gemeente iemand aanstellen die zomers toeristen rondleidt en 's winters scholieren, geef zo iemand een jaarsalarisIk geloof niet dat m'n oordeel te hard is, hoor. Het loopt hier helemaal uit de hand. Vooral zomers is het hier altijd een heksenketel." Arend Wassink (22), die aan de Boulevard in Katwijk aan Zee woont, is ornitholoog, vogelken ner en -liefhebber. Hij is lid van: de Nederlandse Ornithologische Unie en haar zusterverenigingen in Enge2and en Turkije, de club der Nederlandse Vogelkundigen, de club der Zeetrekwaarnemers, de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van vogels, de werkgroep Vlietlanden, Na tuurmonumenten, Kritisch Faunabeheer, en tot slot lid van het vogelringstation Meyendel. Een man dus die weet waarover hij met ons gaat praten: de be dreigde vogelstand in de Kat- wijkse Zuidduinen. De oorzaken die hij daarvoor aanwijst een trekkebenend gemeentelijk mi- LDM lieubeleid, toerisme, een te grote ontsluiting van het duingebied, de waterwinning door de LDM. heeft weer twee kwalijke con sequenties: in het broedseizoen is het gebied veel te kwetsbaar om zoiets te kunnen verdragen én overal in de duinen wordt op die manier kalk ingetrapt. Als het gaat regenen lost de kalk op, zo dat de duinen steeds kalkrijker worden". Een nadere uitleg: "Als je hier zo mers komt, dan is 't er werkelijk een kermis. Om zes uur heb je nergens last van, maar om negen uur zie je ze komen, hoon met hun radio's, met losse honden, in hele hordes. Dan breekt de hél los. Kijk, bij jou thuis ga je ook niet in de zitkamer lopen voetballen. Nou, die honden los in de duinen is net zo verschrik kelijk: ze jagen vogels op, graven konijnenholen uit waardoor de boel gaat stuiven en er weer nieuwe aanplant moet komen, kortom: ze verzieken de boel". "Door dat toerisme én door de wa terwinning van de LDM - waar over ik het straks wil hebben - is de stand van allerlei vogelsoorten achteruit gegaan. De steenuil is verdwenen, de wulp loopt duide lijk terug, de kievit gaat achteruit, de roodborst-tapuit, de tapuit, de torenvalk die laatste heeft hier van het jaar al niet meer gebroed; de kleine pluvier zie je haast niet meer. Het is in één woord droevig". ALPHEN AAN DEN RIJN - De Haagse rechtbank heeft een 23-jarige huisvrouw uit Alphen veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en aftrek van het voorarrest. De vrouw kreeg deze straf opgelegd omdat zij had geprobeerd haar man zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. Het huwelijk, dat ongeveer een jaar geleden werd gesloten, verliep nogal moeilijk. Vooral omdat de man hevig jaloers was en overmatig gebruik van sterke drank niet schuwde. Dit alles was aanleiding tot een echt scheiding. Toen de vrouw half vorig jaar na een bezoek aan de buren weer tfiuis kwam, ontstond opnieuw hevige ruzie. De man zou haar met een hon- denriem hebben geslagen. In woede greep de vrouw een mes en bracht enkele messteken toe tussen zijn ribben. De officier vond een poging tot moord niet bewezen omdat er geen sprake was van voorbedachte rade doch een opwelling. BODEGRAVEN - De gemeente raad van Bodegraven moet van avond een belangrijke beslissing nemen: wél of géén sporthal in het dorp. Daarvoor moeten de raadsleden een krediet be schikbaar stellen van zes miljoen gulden als zij instemmen met de plannen van het gemeentebe stuur. Grintpaden Wij lopen het duingebied in via het schelpengrintpad bij het mans hoge draaihek achter de Soefi- tempel. Wassinks niet te stuiten woordenvloed begint; op zijn gelaat ligt gedrevenheid, zijn ogen flitsen van betrokkenheid. "Het is allemaal begonnen met dit soort grintpaden, die op advies van de gemeente Katwijk zijn aangelegd. De zee brengt wel iswaar schelpen aan land, maar de hoog gelegen duinen kennen een kalkarme vegetatie. Die ga je verstoren met dergelijke kalk- rijke paden. En wat erger is: de duinen worden ermee ontsloten. Het gevolg van die paden is, dat de mensen ervan af gaan. Dat Hoewel Arend Wassink zegt ervan overtuigd te zijn dat de Leidse Duinwater Maatschappij niet al tijd per sé kwaadwillend is ge weest en op sommige momenten zelfs goedwillend - bijvoorbeeld ten opzichte van onderzoekers - meent hij toch dat de LDM "de boel in de Zuidduinen heeft laten versloffen". Wassink daarover. "Een ernstig probleem bijvoor beeld is, dat de LDM geen reke ning houdt met de waterstand in van het duingebied. Eenden en futen broeden in het vooijaar, op eilandjes in het water en op de kant.De LDM pompt echter zo veel water uit de kwellen, dat deze leeg komen te staan. Omdat jonge eenden hun voedsel uit wa ter halen, zijn er daardoor erg veel dood gegaan in juni en juli. Vooraf de kuif- en tafeleendstand heeft zo veel schade geleden". "De waterwinning is daarnaast niet al te best voor de visstand in de kwelmeren. Zo laat de LDM kwellen leeglopen om ze schoon te maken en dan laat ze soms tienduizenden vissen sterven: brasem, snoek, aal en dergelijke ligt dan in grote aantallen op de bodem te verdrogen. Daarnaast heeft de LDM niet toegezien op het vissen in de kwellen. De sportvissers hebben hier een goed deel van de oevervegetatie vernield en dat terwijl tafel- en kuifeenden hoofdzakelijk neste len binnen zestig meter van de oeverlijn". De klacht van Wassink duurt voort: "De LDM wil binnen afzienbare tijd de watercapaciteit van de Katwijkse duinen met 300 pro cent verhogen. Daarvoor zouden dan grote drainagebuizen nodig zijn. Nou, als dat gaat gebeuren blijft er weinig over van het bij zondere van ons duingebied Met die buizen willen ze nota bene door de laatste natuurlijke kwelplasjes die er nog zijn, want voor de LDM is er maar één ver- binding mogelijk tussen twee plaatsen: de kortste, rechtdoor, dwars door alles heen". STAATSBOSBEHEER De hoop van Wassink is wat het be houd van wat nog van het na tuurgebied der Zuidduinen over is betreft gericht op Staatsbosbe heer. Deze instelling heeft kort geleden het beheer overgenomen van een groot deel van de Zuidduinen. Van de LDM. Daar- WADDINXVEEN - Een motor rijder en zijn duopassagier (uit Waddinxveen en Reeuwijk) be- olstrekt schadelijke paden door het landden gisteren in het zieken huis toen het voertuig op de Beijerinklaan slipte. Dit kwam door een lekke band, die ont stond doordat een plakkertje was losgelaten. De twee mannen zijn overgebracht naar een zieken huis in Gouda. naast hoopt Wassink van harte op een meer verantwoord beheer door de LDM van het deel dat zij in eigendom heeft. De ornitholoog vertelt: "Staats bosbeheer gaat d'r wat aan doen, hè, in het gebied dat 't nu beheert. Daarvoor zijn diverse plannen in de maak. Maar nu Staatsbosbe heer hier zit, is de situatie al heel wat verbeterd. De LDM hield weinig toezicht op dit gebied, terwijl Staatsbosbeheer duidelijk meer controleert. Er zijn nu ook excursies waarbij liefhebbers onder geleide het duingebied kunnen betreden En zó hoort het. Dat wilde gedoe kan ge woonweg niet meer. Dat kan dit terrein niet meer verdragen". JOS VAN DER MEER WADDINXVEEN - Een vieren dertig] arige automobilist uit Krimpen aan de Lek met een "glaasje op" slipte gisteravond op de Henegouwerweg in Waddinx veen. De man is met verwondin gen aan hoofd, knieën en schou der (breuk) overgebracht naar het Goudse Bleulandziekenhuis. Acht maanden geëist Spanbeton verhuist Alphen naar Koudekerk KOUDEKERK AAN DEN RIJN - De Hondsdijkse molen in Koudekerk zal in de loop van het volgend jaar volledig zijn geres taureerd. De totale kosten van dit karwei, dat werd uitgevoerd door molenmaker Van Beek uit Rijn- saterwoude, bedragen 165.000. De afronding van de restauratie omvat in grote trekken het terug brengen van de molen in zijn oude staat als binnenkruier, het herstel van het wiekenkruis, wa terloop en scheprad. Dit maakt de molen een unicum bezuiden het IJ. Deze vorm, die vroeger zowel in Zuid-Holland als in Noord-Holland voorkwam, is nu alleen nog ten noorden van het IJ te vinden. Naast de al eerder genoemde werk zaamheden zal er ook nog eens een bedrag tussen de 20.000 en ƒ40.000 moeten worden uitge trokken om het metselwerk van de waterloop te repareren. Vijfjaar geleden bleek de noodzaak om vooruitlopend op deze alge hele restauratie enkele onder houdswerken te laten uitvoeren: het rechtzetten van de molen en de restauratie van het woonge deelte. Twee jaar later deelde de Rijn landse Molenstichting, eigena resse van de molen, mee dat tij dens het rechtzetten was gebie- ken dat dit rampzalige gevolgen voor het inwendige van de molen zou hebben waardoor meer werkzaamheden nodig waren. De begroting werd met een kleine ton overschreden. De raad van Koudekerk moet nu 50.000 beschikbaar stellen om de restauratie te voltooien. Het rijk en Monumentenzorg betalen de rest. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Spanbeton is druk in de weer met de verhuizing van Alphen naar Koudekerk. De Alphense vestiging moet op 1 januari leeg worden opgeleverd. De produk- tie wordt dan geconcentreerd in Koudekerk. Slechts het ver vaardigen van de zogenaamde dwarsliggers, die in opdracht van de Nederlandse Spoorwe gen worden gefabriceerd, blijft voorlopig nog voortduren in Alphen. De verwachting is dat in de loop van het volgend jaar een beslissing zal worden geno men of de produktie hiervan ook naar Koudekerk verhuist. In de Alphense afdeling van Span beton trekt het transportbedrijf Mulder. Het verhuizen van het merendeels zware materieel, zoals hijsk ranen, gebeurt over de Oude Rijn. Door de reorganisatie van Span beton zijn er in de loop van vorig jaar twintig man aan kader personeel afgevloeid. Het per soneel uit Alphen, zo'n zestig man, is overgeplaatst naar Koudekerk. Zware spullen, zoals hijskranen, worden de Oude Rijn naar Koudekerk gebracht: KATWIJK/den HAAG - De Haagse politierechter heeft een 35-jarige inwoner van de gemeente Kat wijk veroordeeld tot 200 gulden boete en vier maanden voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. De Katwijker werd enige tijd gele den door de politie aangehouden nadat hij - onder invloed verke rende van alkoholhoudende drank - tegen een lantaarnpaal was gebotst. Hij was daarna weer doorgereden. "Ik was bami gaan halen en na het ongeluk ben ik gauw naar huis gereden, omdat anders de bami koud zou worden", aldus het zwakke verweer van verdachte. Volgen^ de Katwijker had hij maar twee borrels gedronken. De schade bedroeg ongeveer 500 gulden. BOSKOOP - De stichting Boomkwekerijen Museum gaat een beroep doen op particulieren in Boskoop om financiële steun. Binnen drie maanden heeft men f 25.000 gulden nodig voor de ver wezenlijking van het museum. WADDINXVEEN - "Het zal je maar gebeuren dat je als poli tieman je dienst doet en iemana probeertje dood te rijden", aldus de officier van justitie bij de Haagse rechtbank. "Dat zijn fei ten die zich vaker voordoen. Daarom moet er streng tegen worden opgetreden". Acht maanden gevanggenisstraf eiste de officier tegen een 30-ja- rige boomkweker uit Waddinx veen, die zich hiervoor moest verantwoorden. Er was een gebruikelijke poli tiecontrole in het nachtelijk uur in Boskoop, toen de kweker met zijn auto uit de richting Hazer- swoude over de Zijde reed. Een wachtmeester van de rijkspolitie gaf middels een rode lamp een stopteken, dat de man echter ne geerde. Door snel opzij te springen kon de politieman aan overrijden ont- komerK Korte tijd later werd de kweker in zijn woning aange houden. Een bloedonderzoek toonde een alcoholpromilage aan van 1.50. Volgens verdachte had hij meteen na thuiskomst ongeveer een halve liter jenever gedronken. Hij verklaarde wel een politieauto langs de weg te hebben zien staan, maar de betrokken poli tieman niet opgemerkt te heb ben. "Een onwaarschijnlijk verhaal" noemde de officier dat. De poli tieman stond uitgedost in licht gevende kleding en voorzien van rode lantaarn onder een lantaarn. De vrouw van de Waddinxvener die bij hem in de auto zat, zou nog hebben gevraagd: "Je bent toch niet door een verkeerscontrole gereden"? De kweker zei dat hij die bewuste dag veel narigheden had gehad en daardoor van streek was ge raakt. Tijdens de snelle rit naar zijn wo ning had verdachte diverse ver keersovertredingen gemaakt. De rechtbank zal op 16 december vonnis wijzen. Ornitholoog Wassink: "Zo mers is het hier werkelijk ker mis

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 16