Veel ouders niet op wintersport Abma: Bereidheid tot steun aan Van Agt BUITENOM BINNENDOOR Rotterdam legt beslag op 1000 Fennis-woningen ZATERDAG 3 DECEMBER 1977 BINNENLAND 99 Dominee Abma (SGP) - kracht èn wijsheid - (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Misschien een lichtpuntje voor CDA-leider Van Agt. Als hij straks zijn wankele kabinet met de WD in elkaar heeft getim merd dan kan hij voorlopig reke nen op de steun van de drie leden tellende Kamer-fractie van de Staatkundig Gereformeerde Partij. Dat kon gisteravond wor den afgeleid uit de woorden die SGP-aanvoerder Abma sprak tijdens een bijeenkomst ter vie ring van het 55-jarig bestaan van de Leidse SGP-kiesvereniging Dominee Abma vertelde dat er bij zijn fractie „een zekere bereid heid tot steun is" vooral gezien het te verwachten sociaal-eco nomische beleid van de nieuwe regeringsploeg. „Het is van be lang dat de nieuwe regering oog heeft voor het bedrijfsleven. Dat is gunstig voor de werkgelegen heid", zo luidde zijn kort maar krachtige analyse van de huidige sociaal-economische problema tiek. Dat de SGP niet louter een naieve politieke partij mag worden ge noemd bleek uit de opmerkingen van de aanwezigen en uit hetgeen Abma te berde bracht: „Gezien de verhoudingen in de Kamer is de SGP geen onbelangrijke fac tor. Als anderen om onze steun verlegen zitten vergroot dat de kans dat die anderen toe geeflijker zullen zijn ten aanzien van onze wensen". Eén van die dringende SGP-wen- sen is terugkeer van de bede in de troonrede. Dit onderwerp naakte nogal wat tongen los op de druk bezochte bijeenkomst in het kerkgebouw aan de Middel stegracht. Eén van de aanwezi gen riep uit dat koninging Ju liana had moeten weigeren de rede voor te lezen. „Bij koningin Wilhelmina of Willen de Zwijger was dit niet gebeurd. Koningin Juliana had tegen Den Uyl moe ten zeggen: „Ik lees die troonrede niet voor tenzij de bede er in te rugkeert". Dominee Abma noemde het type rend voor de huidige politiek dat de troonrede niet meer werd be sloten met een bede om wijsheid en kracht maar louter met een wens om kracht. „Wijsheid is te genwoordig niet meer zo belang rijk. Het gaat om krachtsverhou dingen". Eerder had de SGP-leider een pa rallel getrokken tussen het jaar 1922 (ten tijde van de oprichting van de Leidse kiesvereniging) en het jaar 1977. Abma: „In 1922 stond in de troonrede te lezen dat de financiële situatie noopte tot ingrijpende maatregelen van ver sobering. Zeven jaar later was er een grote économische crisis. Ook nu moet er worden verso berd. Laten we daarom nu niet zeggen dat zo'n crisis er nooit meer komt". Na dit weinig aanlokkelijke per spectief deed Abma: de oproep niet bij de pakken te gaan neerzit ten. „We moeten voortgaan in af hankelijkheid van de Here. We moeten strijden tegen de gevaar lijke invloeden die het volksleven verderven. Immers wij zijn de knechten van de Here. En hij al leen zal het doen gelukken op de Dag der dagen". Reisbureaus wijten teruggang aan scherpe vakantie-regels DEN HAAG (SP) - Ouders met kinderen boeken steeds minder winterreizen buiten de officiële schoolvakanties om. De grote reisbureaus en tour-operators in ons land merken dan ook een „duidelijk afwachtende houding" bij het publiek. Sommige reisorganisatoren signaleren zelfs een duidelijke teruggang: D-Tours in Amsterdam schat de schade op minstens een kwart miljoen gulden aan gemiste boekin gen, en Arke in Enschede meldt een omzetdaling van 20 a 25 procent. Amsterdamse politie mag zeer beperkt cadeautjes aannemen AMSTERDAM (SP) - Am sterdamse politie-agenten mogen voortaan alleen met kerstmis en nieuwjaar ge schenken aannemen van in- dividuen of bedrijven, en dan nog onder bepaalde voor waarden. De cadeautjes mo gen niet bestaan uit geld of chéques en mogen niet meer dan een "geringe gebruiks waarde" bevatten. Ze mogen niet bestemd zijn voor indivi duele politiemensen, maar alleen voor de medewerkers van een bepaald onderdeel. Hoofdcommissaris Sanders heeft dit in een interne mede deling bekend gemaakt. Hij schrijft dat zich de laatste ja ren buiten het korps een ont wikkeling heeft voorgedaan om in het bijzonder met kerst of oud en nieuw attenties aan het personeel te sturen. In enkele gevallen heeft dit zulke vormen aangenomen, die het wenselijk maakten hierover1 enkele richtlijnen te geven, aldus de Amsterdamse hoofdcommissaris van poli tie. Oud-minister Struycken overleden DEN HAAG (SP) - Mr. A. A. M. Struycken, lid van de Raad van State en oud-minister van justitie en van binnenlandse zaken, is gisteravond in Den Haag op bijna 71-jarige leef tijd overleden. Anton Arnold Marie Struycken is na zijn rechtenstudie in Nijmegen en enkele jaren ad vocatuur in 1935 zijn politieke loopbaan begonnen in de ge meenteraad van zijn geboor testad Breda. Na de oorlog werd Struycken weer wethouder en later ook loco-burgemeester van Breda. In 1950 verkoos hij het ministerschap van justitie boven het voorzitterschap van de mijnindustrieraad en van 1951 tot 1956 was hij gouverneur van de Neder landse Antillen. Daarop vol gen driejaar als minister van binnenlandse zaken en later in 1966 nog een jaar als minis ter van justitie. Sindsdien was hij weer lid van de Raad van State, wat hij ook van 1959 tot 1966 was geweest. Onderling voeren de reisbureaus druk overleg om dit probleem volgend jaar, via een grotere va kantiespreiding, rigoureus aan te pakken. Aanleiding yoor de plotselinge aar zeling op de reismarkt is de brief van minister Van Kemenade (on derwijs) waarin hij reisbureaus en schoolhoofden liet weten dat uitsluitend extra-vrijaf mag wor den gegeven als er werkelijk „dringende redenen" in het spel zijn. Hij vindt dat een win tersportvakantie buiten de nor male herfst- en kerstvakanties van de scholen duidelijk niet tot de dringende redenen gerekend mogen worden. Door die brief moeten nu ook de soepel optre dende' schoolhoofden, die vroeger nog wel eens een oogje dicht knepen als de ouders hun kinderen van school wilden ha len, zich nu ook strikt aan de re gels houden. D-TourS in Amsterdam is van me ning dat door de nieuwe scherpe onderwijsregels het aantal boe kingen minstens 10 procent bij de verwachtingen achterblijft. Di recteur Van Mourik: „Dit scheelt ons zeker een kwart miljoen a drie ton. We hopen alsnog op een versoepeling in de houding van de minister". Holland-Inter national in Rijswijk, de grootste touroperator van ons land, is eveneens van mening dat Van Kemenade's besluit de reislust bij ouders met schoolgaande kinderen duidelijk heeft afge remd. Directeur Houtzagen „De boekingscijfers bij ons liggen weliswaar hoger dan vorig jaar, maar ze hadden nog hoger kun nen zijn. We bemerken duidelijk bij het publiek". Terugval Arke-directeur Fransen uit En schede meldt de grootste terug val in wintersportvakanties. Hij boekte 20 procent minder bestel lingen. Neckermann in Amsterdam zegt ook over „duidelijke aanwij zingen" te beschikken dat steeds minder ouders hun kinderen van school durven te nemen om bui ten de kerstvakantie om naar de wintersport te gaan - al heeft men op dit moment daar nog- geen1 harde cijfers over. Gezien deze nadelige ontwikkelin gen zitten de grote reisbureaus niet bij de pakken neer. Intern wordt overleg gevoerd over nog te ondernemen stappen. IJSSELMEER - De acteur Ho ward Lang, hij geniet in ons land bekendheid als "captain Bains" uit de Engelse serie "Onedin Line" maakte giste ren een tochtje op het IJs- selmeer. De VARA begint overigens op 7 december met een uitzending van een nieuwe serie van tien afleve ringen van "Onedin Line". De "Charlotte Rodes", (zie foto) het schip dat in de serie zo'n belangrijke rol speelt, is in middels door een nieuw op gerichte Nederlandse stich ting aangekocht. Leidse rector: Verschil in intelligentie door erfelijkheid onbewezen )Van e r veslaggevers) „Weinig uitzicht verbetering in Zuid-Afrika" Da DEN HAAG (ANP) - Premier Den Uyl meent dat de verkiezings overwinningvan premier Vorster in Zuid-Afrika weinig uitzicht op verbetering van de situatie van de zwarte bevolking daar. Tijdens zijn wekelijkse persconfe rentie zei Den Uyl het tegendeel te vrezen. De openstelling van de Zuidafrikaanse regering biedt weinig hoop. De tegenstellingen zullen verscherpen en de kans op oorlogshandelingen zal toene men. Een triest perspectief, aldus de minister-president. LEIDEN - De stelling dat er tussen bepaalde bevolkingsgroepen - b.v. blanken en negers - op grond van erfelijkheid intelligentiever- schillen bestaan, is niet te be wijzen. Intelligentietests, waar mee deze verschillen worden gemeten, zijn nog steeds niet „cültuuronafhankelijk" en zijn daarom geen betrouwbaar in- strument voor een juiste beoordeling van de erfelijkheid van intelligentie. gisteren dr. L. N. Went bij zijn ambtsaanvaarding als ge woon lector in de Genetica van de Mens aan de Leidse universiteit. Dr. Went sprak over „Vervang ende grenzen, bespiegelingen over erfelijkheid, intelligentie en De lector ging o.m. in op de intel ligentie-discussie in Nederland, die vooral bekendheid heeft ge kregen door de opvattingen van prof. dr. J. H. van den Berg. Deze is van mening dat de negers in Zuid-Afrika een lager-intelligen- tie hebben dan de blanken. Hij beroept zich daarbij op onder zoekingen van de Amerikaanse psycholoog A. R. Jensen, die meent waterdichte bewijzen te kunnen aanvoeren voor erfelijk heid als voornaamste oorzaak van de gemiddelde hogere intel ligentie van blanken ten opzichte van negers in de Verenigde Sta ten. Dr. Went meent wel dat erfelijk heidsfactoren grote invloed kun nen hebben op de mentale func tie van de mens, maar om hieraan een argument te ontlenen voor het bestaan van intelligentie-ver schillen tussen bevolkingsgroe pen, gaat hem te ver. „Men erft geen intelligentie en geen cul tuur, maar genen die de ontwik keling van intelligentie en van cultuur mogelijk maken", aldus dr. Went. Ook theorieën over erfelijkheid van rassenkenmerken, b.v. ontleend aan onderzoek van bloedgroe pen, kunnen in de ogen van dr. Went geen genade vinden. „Het is mogelijk", aldus de lector, „auto- tochtone bewoners van Austra lië, Afrika of China te vinden die voor wat betreft een 25-tal van de meest bekende bloedgroepen genetisch volkomen identiek zijn aan een geboren en getogen Leidenaar, terwijl een broer en een zuster b.v. slechts zelden identiek zullen zijn". Het spreken over qua intelligentié of om an dere redenen superieure rassen is volgens dr. Went dan ook uit den boze. Het staat vrijwel vast dat zij geza menlijk, met schakeling van de overkoepelende algemene ver eniging van reisbureaus, bij de overheid (ook bij het ministerie van onderwijs) gaan aandringen op grote spoed bij het streven naar vakantiesprciding waarbij ouders meer vrijheid krijgen hun kinderen naar eigen believen mee op vakantie te nemen. AMSTERDAM - De Amsterdamse politie heeft na een tip van de Hamburgse politie in een bestel auto vijhonderd kilo hasjiesj ge vonden met een waarde van een miljoen gulden. De politie arresteerde zeven men sen, van wie er zes afkomstig zijn uit Turkije. In Hamburg werden vijf mannen aangehouden. Daar kwam de hasj vandaan. ROTTERDAM (ANP) - De gemeente Rotterdam heeft beslag gelegd op ruim duizend woningen van de huiseigenaar HJP. Feiuiis wegens een schuld, van een miljoen gulden. Het verschuldigde bedrag betreft achter stallig onderhoud aan de huizen, die in opdracht van bouw- en woning toezicht is uitgevoerd. De huiseigenaardie de rekeningen van de gemeente weigerde te betalen en de dwangbevelen in de wind sloeg, heeft dertig dagen tijd om in beroep te gaan. Daarna kan de gemeente de 306 pandendie gemiddeld drie d vier woningen bevatten, verkopen. Op de huizen staat een zware hypotheek. Of de heer Fennis van plan is zijn schuld alsnog te voldoen of in beroep wenst te gaan, is niet bekend. Hij was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Zijn onderneming, het gemeenschappelijk admini stratiebureau in Rotterdam, weigerde inlichtingen te verstrekken. De heer Fennis bezit in Rotterdam ongeveer 5.000 woningen, die voor het grootste gedeelte in de oude wijken gelegen zijn. De "krottenkoning" zoals hij wel wordt genoemd, is één van de grootste huisbazen van de De 52-jarige Hagenaar R. S. Toela- HAGENAAR NA STEKEN OVERLEDEN stad. De huiseigenaar is al eerder met de gemeente in conflict geweest. Regelma tig heeft hij grote schulden, die hij langere tijd niet betaalt. Rekeningen van het Rotterdamse drinkwaterleidingbedrijf en het GEB voldeed hij pas, nadat de gemeente met een proces had gedreigd. Eerder dit jaar steunde het stadsbestuur een actie van huurders om verkapt sleutelgeld, dat de heer Fennis had berekend, via een proces terug te krijgen. Er zijn bij de gemeente honderden klachten van bewoners van de Fennis- huizen binnengekomen wegens achterstallig onderhoud. Deze zullen worden onderzocht en waar nodig zal de gemeente de huiseigenaar aanmanen de reparaties uit te voeren. Doet hij dit niet, dan zal de gemeente opdracht geven het noodzakelijke onderhoud te laten verrich ten Vele woningen zijn in dermate slechte staat, dat zij zonder repa ra tie onbewoonbaar verklaard moeten worden. De rekeningen zullen aan de heer Fennis worden gepresenteerd. Blijft hij weigeren ook deze te vol doen, dan zal de gemeente zich niet ontzien nogmaals tot beslaglegging over te gaan. ADVERTENTIE de Vaillantlaan nacht in het ziekenhuis Leyenburg bezweken aan de ge volgen van een steekpartij in of bij zijn woning. Het slachtoffer overleed na een spoedoperatie. De recherche zegt nog geen enkel vermoeden te hebben over de in- dentiteit van de dader(s). De vrouw van het slachtoffer, die in Suriname is geboren, heeft ver klaard dat zij en haar man al in bed lagen toen omstreeks half elf aan de voordeur werd gebeld. Zij maakte haar echtgenoot wakker, die in zijn ondergoed naar de voordeur liep, terwijl zijn vrouw in de slaapkamer bleef. Eyen la ter kwam haar man strompelend de kamer binnen, waar hij neer viel. In het ziekenhuis con stateerden artsen vijf messteken in de borst en buik. Smurf (1) Ik geef graag toe dat vader Ab raham over een groot zakelijk instinct beschikt. Hij graaft een aantal dwergen op, die er een jaar of zeven geleden, toen Saoedie-Arabië en Koeweit hun plaats nog wisten, onder zijn gestopt. Die dwergen, in staat van ontbinding, maar tegelij kertijd zeer monter, zet hij op een rij. Goed getimed, de lange winteravonden naderen. Hoor wie klopt daar kinderen, hoor wie klopt daar zachtjes tegen het raam .Het is de plateboer zeker, die niet gek is zeker, ik zal eens even vragen naar zijn naam. Top-Abraham, pop-Ab raham, brengt ons vanavond een bezoek en strooit dan wat rotzooi, die smaakt naar zoete- koek. Er is niks nieuws aan dat liedje. De poppetjes zijn gepikt, het idee om een bandje versneld af te draaien, is gepikt. Alleen de kop die op deze verklede man staat is echt. Hij is uniek, er is er slechts één van. Voor dat laatste kunnen we de schepper niet dankbaar genoeg zijn. Smurf (2) Zelden is domheid en hard leersheid schrijnender geëta leerd. Men laat eerst één van de kabouters op een fluit blazen en vraagt dan - volstrekt overbodig - nog eens in het tweede couplet: 'zeg kunnen jullie blokfluit spelen?' Heeft vader Abraham dan geen ogen en oren aan z'n kop? Maar laten we wel zijn: slechte liedjes komen ver. Zij hangen risicoloos aan de notenbalken, zoals kloeke on derbroeken aan de waslijn Edoch, mijn zoontje van bijna vijf jaar is dezer weken zater dags niet tot het bed te bewe gen, als hij niet de door com puter en plugger gestutte hit ladder tot helemaal boven be klommen heeft. Daar resideert vader Abraham met zijn combo tot plastic lijfjes gestolde ver koopcijfers. Er komt nu ook een hele lp van, heb ik begrepen. En een film is onderweg. Vader Abraham heeft dat goed gedaan. De buit is binnen. Als ik goed ben ingelicht zijn 438 car navalsverenigingen onafhan kelijk van elkaar, maar door de zelfde creativiteit bevlogen, op het idee gekomen om een praalwagen aan het smur fenlied te wijden. Als wij tens lotte dan toch in beweging ko men, dan zijn we niet meer te houden. Cider (1) Merkwaardigerwijze heeft een aardig bericht in de kranten van deze week betrekkelijk weinig aandacht gekregen. Men had bij een consumentenonderzoek in Nederland en nabuurlanden een aantal proefpersonen on derworpen aan de volgende test: geblinddoekt kreeg men edele Franse champagne te drinken, alsmede Duitse sekt van minder aristocratisch prin cipe en mousserende wijn van Italiaanse herkomst. Daarnaast voegde men cider, het door ap pels verwekte ondergeschoven neefje van de voornoemde dranken aan het proefassorti- ment toe. Cider is goedkoop; in Engeland, natie zonder schuim, serveert men het vaak in een bierglas. Wat bleek nu overduidelijk? Cider vond men verreweg het lekkerste. Niks te Veuve Cli- guot, of hoe al die op onkos- tenrekeningen zeer geziene, bovendien fiscaal nogal eens af trekbare, verrukkelijkheden mogen heten. Het is dat ik enige weken gele den op deze plaats heb ver klaard dat ik het eerste halfjaar niets aan de kabinetsformatie zou doen, anders had ik graag een prachtig parabel op dit thema uitgewerkt met als apo theose de installatie van de nieuwe roomse vader des va derlands, Dries van Agt; zelfs op de Veluwe, vermeerderings- bedrijf van gereformeerde sig natuur, wordt zijn naam gepre- Bijna alles heeft dat te maken met de politieke smaaktest van de afgelopen maanden. Eerst opperschenker Den Uyl en Van Agt als zuinige proever. Daarna Wiegel, cider achter in de le- lijke-eend en Van Agt eerst nog steeds met het zuinige proefmondje. Maar dan de ver andering. Vroeger zou Joop z'n rode wijn waarschijnlijk als voordelige aanbieding bij de Coöperatie gehaald hebben. Dat kan zoals bekend niet meer, want zo gauw het proletariaat de autodealer en de groene betaalcheque leerde kennen, heeft het de ver bruikscoöperatie verloochend. Gevolg: Joop haalde zijn kar tonnen rode wijn in de dis count, omdat hij veel meende nodig te hebben. Voor iedere socialistische minister en staatssecretaris een glas. Enfin, we weten dat het den Dries te veel werd. Bovendien gaat het gerucht dat hij tijdens de smaaktest stiekem onder de blinddoek heeft uitgekeken: mensen die bij de Jezuïten op school hebben gezeten, zijn ex tra getraind in vindingrijkheid. Cider (2) Den Uyl, af, Wiegel op. Interes sante ontwikkeling. De man met de kartonnen wijn van de supermarkt was verdwenen en daar diende zich een jongeman aan, wiens aanvallige echt genote precies de tijd op de mo dieuze wijze doodde: zij dreef een boutique en nog wel één in kaas en wijn. In de laadbak van de lelijke eend die Hans zo maar mee mocht hebben van Pien lagen gewoon flessen cider van een duister merk. En als den Dries er naar had gevraagd, had Hans het ook best wel willen zeggen dat het huis- en tuin cider was. Maar den Dries vroeg helemaal niks, hij dronk alleen maar met stevige slokken. Steeds hef tiger. Tot hij met dat unieke Brabantse accent dat verder enkel nog bij gepensioneerde KRO-omroepers wordt aange troffen, slechts kon stamelen: „o, Hans, die champagne van je, zalig. Ik word gelijk klant in het winkeltje". En wat zeg je in zo'n geval als kleine hardwerkende nering doende- „Dries, als jij het niet erg vindt, dan motte we maar meteen de eerste opdracht no teren". Naam Over vindingrijkheid gespro ken. Reclamejongens laten de eigen kassa lustig rinkelen, maar daar staat dan ook wat te genover. In de autobranche, zoals bekend een slangekuil met een asbakje, een panorami sche achterruit en een hand schoenenkastje, moet je van hoge huize komen om aan het stuur te blijven. Ideeën, mijne heren, daar komt het op aan, zei de topbaas van General Motors, de opel, opeler, moeder- opeiste, en de heren hebben woord gehouden. Dezer dagen konden krantere dacties briefjes verwachten, waarin General Motor aankon digde dat een zetbaas in de re gio, de superster-onderschei ding van „Euroservice qua lity-dealer" had verdiend en of de heren van de pers maar even wilden komen kijken. Dat vind ik een grote vondst. Bovendien stelt moeder- opeiste zich kwetsbaar op, om dat men door bepaalde dealers voor hun kwaliteit heel in het bijzonder in het zonnetje te zet ten, erkent dat er andere dealers zijn die minder in kwaliteit zijn. Dat is nieuw. Wele dropfabri kant zou willen toegeven dat er wel eens snoepkeet tussendoor loopt, waar men met de voch tigheidsgraad van de geëta leerde jujubes de hand licht? Het leuke is ook dat je voor je eigen produkt een prijs instelt. Zo is binnenkort de toekenning van de Leidse persprijs tè ver wachten aan dit dagblad. Ik heb hem (die prijs wel te verstaan) bij dezen ingesteld: de Euroser vice quality-newspaper. Willen fotografen niet te veel flitsen tijdens de prijsuitreiking? Journalist De Agnes Scholengemeen schap heeft een alleraardigst project gewijd aan de media. Ik kom daar misschien nog op te rug. Voorlopig wil ik u niet het antwoord op de vraag onthou den: "Hoe zou een journalist zijn als je hem zoudt ontmoe ten?" Het schoolblad "Chaos" van Agnes noemt de resultsten van een bliksem-enqu'ete: „on der 107 leerlingen, 20 leraren en 83 huisvrouwen uit de Meren- wijk is het onderzoek naar het leesgedrag wat betreft de zater dageditie van het Leidsch Dag blad gehouden. Het bleek dat de journalist door veel mensen wordt gezien als een vlotte spontane, kletserige man, 30 - 40 jaar oud. die plezier heeft in zijn werk".Ik heb de afdeling bezorging van dit blad met klem gevraagd het nummer van heden niet bij mijn psychiater in de bus te stoppen. Han Mulder

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7