WD moet onder alle omstandigheden hoofd koel honden Bokassa: keizer van een land in ontwikkeling STRALINGSGEVAAR IS GROTER DAN GEDACHT ZATERDAG 3 DECEMBER 1977 In de kabinetsformatie lijkt zich een verrassende wending te voltrek ken: CDA en VVD gaan met el- kaa r in zee (op het moment dat ik dit schrijf is de definitieve be sluitvorming daarover nog niet afgerond). Ik moet eerlijk bekennen dat die ontwikkeling mij zelf zeer heeft verbaasd. Niet wetende welke psychologische blunders de PvdA zou begaan had ik niet verwacht dat het CDA zich zou afkeren van de PvdA. Toen dat wel gebeurde hield ik rekening met de moge lijkheid dat overleg tussen CDA en VVD slechts als tactische over gangsmanoeuvre zou worden be nut. Een feit is echter geworden dat CDA en VVD een serieuze po ging wagen een regeringscoalitie te vormen. Ook het politieke leven is vol verrassingen. Moet men blij zijn met zo'n kabinet? De politieke etikettenplakkerij is in Nederland al zo ver gevorderd dat het in vele gevallen voorspel baar is hoe er gereageerd zal worden. Van mij als VVD-Ka- merlid wordt waarschijnlijk verwacht dat ik mij schor sta te juichen. Voorheen was ik „gema tigd onverschillig" ten opzichte van de (mislukkende) for matiepogingen: een CDA-VVD- kabinet zal ik met waakzame welwillendheid vanuit een zekere gereserveerdheid gadeslaan. Allereerst is het van belang dat er een kabinet komt. Dat is een overweging die sterk geldt onder het publiek. Er is een soort van ver^adigmgsgrens tot waar men het politieke gehannes nog tole reert. Weliswaar is er geen direct machtsmiddel dat het publiek kan hanteren als die grens over schreden wordt. Maar op langere termijn wordt het misnoegen wel op de een of andere manier afge reageerd, b.v. bij volgende ver kiezingen. Geen partij is daar onverschillig voor. De VVD is in de kabinetsformatie inge schakeld op een ogenblik dat het publieke geduld begon op te ra ken. Wiegel heeft in zijn werk wijze met dat geduld rekening gehouden. Na ruim vijf maanden van conflicten was er geen tijd meer om de beraadslagende frac ties medezeggenschap in iedere komma van het regeerakkoord te geven. Alseén van de28 leden van de VVD-fractie heb ik er geen moeite mee gehad om begrip voor die situatie op te brengen. Boven dien was er alle gelegenheid om zelf suggesties te doen voordat de eindtekst werd voorgelegd. Nadat in de tweede ronde aller lei wijzigingen door beide fractievoorzitters waren aange bracht kwamen de fracties voor de vraag te staan of zij het re geerakkoord m zijn geheel wen sten te aanvaarden. Voor de VVD was die afweging niet makkelijk omdat zij ondanks het feit dat er vele zaken uit het VVD-program herkenbaar waren, toch enkele gevoelige concessies had moeten doen. Maar dat is nu eenmaal ei gen aan het onderhandelen en het sluiten van compromissen: dan moet men een deel van zijn eigen wensen inleveren. Dat die eindafweging positief zou uitvallen lag wel in de verwach ting. Als men a zegt,moet men ook b zeggen. De VVD had eerder te kennen gegeven dat zij rege ringsverantwoordelijkheid wilde dragendie bereidheid moest nu gemaakt worden. Sommigen duiden een dergelijke mentaliteit met de term „regeergeilheid" aan. Ik heb de indruk dat uit een der gelijke woordkeuze een selectieve verontwaardiging spreekt en dat diegenen slechts de politieke wil van hun eigen vertegenwoordi gers om te regeren als een con structieve benadering wensen te erkennen. Uit de PvdA zijn ver warde geluiden gekomen dat er afschuwelijke misverstanden waren ontstaan; dat er best met hen te regeren viel; dat Andries- sen en Kruisinga zeer wel tegelij kertijd in een kabinet met de PvdA zouden kunnen worden aanvaard; en als ik mij niet ver- Door Annelien Kappeyne lid VVD gis begint zich zelfs enige bereid heid af te tekenen dat Van Agt Minister van Justitie mag blijven. Als aan die geluiden werkelijkheidswaarde moet worden toegekend dan zet de PvdA zich daarmee wel volstrekt in zijn hemd. Want wie kan daar dan nog geloofwaardig aantonen dat het telkens laten mislukken van de formatie iets anders was dan een slecht gespeeld indianen- spelletje? Een deel van de vakbeweging zet zich bij voorbaat af tegen een CDA VVD-combinatie. Dat is jammer want een gezamenlijke bestrijding van de werkloosheid, die toch als hoofdprobleem moet worden gezien, is niet gebaat bij vooringenomenheid en geeste lijke starheid. Integendeel, er is juist behoejïe aan gesprek, open denken en handelen. Het zou pret tiger geweest zijn als eerst de da den van een nieuw kabinet zou den zijn afgewacht ter toetsing. De FNV, die ongetwijfeld een be langrijke organisatie is, acht zich zelf onmisbaar in de samenleving en eigenlijk ook onmisbaar als steunpilaar voor een kabinet. Maar het is nog niet zo dat in de Grondwet een artikel is opgeno men, luidend: ,JJe FNV benoemt de ministers en ontslaat hen naar welgevallen" Eén van de aardige trekjes van het regeerakkoord is dat het een aan tal passages bevat die letterlijk uit het akkoord-Den Uyl zijn overgenomen. Dat is met de abor tusparagraaf het geval. Nauw elijks was de inkt van het akkoord droog of PvdA-Kamerleden kwamen mij in grote bezorgdheid en hartelijkheid vragen of ik de teneur van hun tekst wel doorzien had: als het kabinet er niet in zou slagen met een wetsontwerp te komen en in de Kamer zou een initiatiefvoorstel worden aange nomen, dan zou de PvdA-meer- derheid in het kabinet waarbor gen dat het contraseign, de hand tekening van de Minister van Jus titie met name, aan dat voorstel zou worden verleend. De VVD daarentegen zou in een CDA-ka- binet in een minderheidspositie verkeren. Deze denkwijze illustreerde naar mijn gevoel precies hoezeer de PvdA verstrikt is geraakt in ge fantaseer over procedures. Alsof een meerderheidspositie in een kabinet de macht zou geven om alles wat men zelf prefereert te kunnen doordrukken. Zou in zo'n situatie het CDA zich gefru streerd voelen dan zouden de CDA-ministers uit het kabinet kunnen stappen, waardoor het demissionair zou worden. Geen demissionair kabinet kan zich veroorloven een gewichtige poli tieke beslissing, als het verlenen van contraseign aan een abor tusinitiatiefvoorstel, te nemen. Overigens ben ik van mening dat het thans gesloten regeerakkoord over abortuswetgeving inhoude lijk niets vastlegt en dat het poli tiek een volstrekt open kwestie blijft. Als er op de één of andere manier, hetzij vanuit het kabinet, hetzij vanuit de Kamer een rege ling tevoorschijn komt die in strijd is met de essentie van het bepaalde in het VVD-ver- kiezingsprogram,danzal ikdaar tegen stemmen. Door de smalle parlementaire basis is de CDA-VVD-combinatie een riskante onderneming die veel zelfbeheersing en discipline zal vergen. De zes gedogers in het CDA, genaamd „de loyalisten", nemen een sleutelpositie in door weliswaar niet een motie van wantrouwen tegen het nieuwe kabinet te steunen, maar wel bij allerlei wetsontwerpen en amen dementen mogelijk de zijde van de PvdA te kiezen. Ik ben be nieuwd hoe de heren zullen opere- Ir is één les die zeker uit de for matiepogingen tot nog toe ge trokken mag worden: meerder heidsstrategieën en polarisa tiestrategieën lonen op de duur niet. Het is niet onwaarschijnlijk dat de PvdA na de interne ver warring en teleurstelling ver werkt te hebben, er in de oppositie weer heel hard tegenaan gaat. De VVD moet zich niet ten tweede male laten verlokken tol een hard antwoord op het „polarisatie aanbod". De WD moet onder alle omstandigheden het hoofd koel houden. DEN HAAG - Aan de groeve van Charles de Gaulle werd het Jean-Bedel Bokassa, president van de Centraalaf- rikaanse Republiek, te machtig. Zijn geringe gestalte ver krampte van smart en enkele lijfwachten moesten hun „Papa, papa" snikkende baas ondersteunen. het Franse leger, ondermeer m Indochina, en bracht het als een van de weinige zwarte soldaten tot de rang van kapitein. Bokassa (hier met Amin achter zich bij een bezoek aan Oeganda) laat zich morgen kronen tot keizer i: pompeus gebeuren, dat zijn arme land zo'n 55 miljoen gulden gaat kosten. Drie jaat later leverde de kleine po tentaat het bewijs dat hij ook tot heel andere emoties in staat is. Dieven hadden het gewaagd zich te vergrijpen aan het presiden tiele paleis. Een tierende Bokassa snelde aan het hoofd van een pe loton soldaten naar de gevange nis en liet deze tien minuten lang op de gedetineerden los- knuppelen. Zijne excellentie ran selde dapper mee. Daarna wer den de doden en zwaargewonden als afschrikwekkend voorbeeld op de markt in Bangui tentoon gesteld. Morgen wordt deze tegelijk sen timentele en hardvochtige man Keizer Bokassa I van Centraalaf- iika, waarna hij zich qua titel de gelijke kan voelen van de Ja panse „Tenno" en de Perzische „Sjah". Napoleon-complex Nog steeds is niet bekend hoe de kroning in zijn werk zal gaan. Maar als Bokassa zijn manifeste „Napoleon-complex" tot in uiter ste instantie doordrijft, dan zal hij zich zijn gouden en met een 138 karaats diamant gesierde keizerskroon zelf op het hoofd moeten zetten. Bokassa lijkt niet alleen qua pos tuur op de kleine Corsicaanse korporaal. Hij diende 23 jaar in De vraag ligt natuurlijk voor de hand of Centraalafrika zich de Pompeuze gril van Bokassa, die alles bij elkaar 55 miljoen gulden gaat kosten, kan veroorloven. „Nee", moet het antwoord luiden wanneer men bedenkt dat Cen traalafrika, een tropisch land waar letterlijk alles wil groeien, desondanks met een bruto natio naal produkt van 380 gulden per 'hoofd' tot de 20 allerarmste lan den ter wereld behoort. De imperiale droom van Bokassa is overigens niet zijn eerste en enige uitspatting. Terwijl een deel van zijn drie miljoen onderdanen Bokassa moest als zesjarige jongen aanzien hoe zijn vader werd doodgeslagen door soldaten het Franse koloniale leger. Zijn moeder kon het drama niet ver werken en pleegde zelfmoord. De jongen werd opgevoed op mis siescholen. Op 18-jarige leeftijd nam hij dienst bij hetzelfde leger dat zijn vader had vermoord - voer voor psychologen. Hij vocht aan diverse fronten en zijn per soonlijke moed leverde hem hoge onderscheidingen op. Dat hij in Indochina niet alleen op de Vietminh stuitte, bewijst de dochter die hij vele jaren later door zijn minister van buiten landse zaken in Saigon liet op sporen en naar Bangui brengen. Le Capitaine Bokassa nam in 1961 ontslag uit Franse krijgsdienst om het mini-legertje van de jonge Centraalafrikaanse republiek op poten te gaan helpen. Vier jaar later, op Oudejaarsdag 1965, zette hij neef David Dacko af. Bokassa werd zelf staatshoofd en hij benoemde zich in 1972 tot „President voor het le ven". Sinds dat ogenblik wordt hij vaak vergeleken met Idi Amin van Oeganda, hoewel politieke waarnemers en publicisten van mening zijn dat een dergelijke parallel Bokassa onrecht aan doet. Mag Amins terreurbewind dan bloediger zijn, beide dictators hebben gemeen dat ze zich als kerstbomen optuigen met ridder orden en medailles. Bokassa moest zich, om alle glitter kwijt te kunnen, zelfs een tot op de knieën vallende uniformjas laten aanmeten. En nog voor Amin het deed. benoemde Bokassa zich tot eveneens in Frankrijk gemaakte, bronzen troon die met rood flu weel is gecapitonneerd. Boven en halfrond de troon hangt een enorme stalen adelaar met een 'vlucht' van vier meter. Hij weegt bijna drie ton en de 800 bronzen 'veren' zijn verguld. Voor zijn plechtige rondrit na afloop van de kroning heeft de nieuwe keizer, aan wie het in elk geval aan kle ren niet schort, ook een speciaal rijtuig uit Frankrijk laten komen, ontworpen door de Parijse beeldhouwer Olivier Brice die trouwens voor de hele mise-en scene tekent. Grillig Hermelijn Als de a.s. keizer morgen zijn troon zaal binnenschrijdt wordt hij ge volgd door een dozijn pages dat zijn handen vol heeft aan de elf meter lange sleep die van nek tot zoom is afgezet met hermelijn. Bokassa heeft zijn gewaden niet alleen laten borduren door het zelfde huis(Guiselin) dat in 1804 Napoleon van dienst was - hij heeft ook bij de symbolen van l'Empereur leentjebuur gespeeld want alles en alles is bestikt met gouden bijtjes en het Bokas- siaanse monogram omgeven door lauweren. Bokassa heeft bij Guiselin voor een slordige vier ton besteed.Daar- voor krijgt hij van de Parijse firma ondermeer terug: een bijna 15 kilogram wegende staatsie mantel die is bestikt met 785.000 kleine pareltjes en 1.220.000 kristallen flonkerdin- getjes. Op de bijpassende muilen vinden nog eens 3000 pareltjes een plaats. Bokassa's echtgenote gaat in een iets eenvoudiger uitmonstering aan zijn zijde, maar in de zon neschijn zullen haar 935.000 pailletten evengoed oogverblin dend werken. Bokassa kan plaatsnemen op een. In zijn politiek tegenover de buitenwereld is zijne Majesteit Bokassa I net zo grillig en eigen zinnig als in zijn persoonlijke le venswandel. Hij laat zich advise ren door een Israeli, maar luistert met zijn andere oor naar een Ara bier en onderhoudt - wat de Or ganisatie van Afrikaanse Een heid ook mag decreteren - uitste kende betrekkingen met Zuid- Afrika. Naar verluidt krijgt hij jaarlijks van Pretoria een bedrag van tien miljoen gulden. Pleegmoeder Marianne schopt hij vaak hard tegen de schenen, hoewel de Centraalafrikaanse jaar begroting zonder de 37,5 miljoen gulden uit Parijs met geen mogelijkheid sluitend te maken zou zijn. Aan de andere kant geldt president Valery Gis- card d'Estaing als een persoon lijke vriend van Bokassa die re gelmatig voor de jacht op grof wild naar Bangui komt. Bokassa heeft diverse aanslagen overleefd en elke keer bloedig wraak genomen. „Hij is een al leenheerser die nooit de moeite heeft genomen om zijn ijzeren vuist in een fluwelen handschoen te verbergen", zegt de in Londen werkende Nigeriaanse journalist Peter Enahoro over de nieuwe keizer. Bokassa heeft verder een zwak voor vrouwen, maar dat is geen uitzondering op het Afri kaanse continent. Wordt de keizerskroning in 't voor „neo-koloniale 'bevoogding" zo bange Europa hoofdschuddend of gnuivend bezien, in Afrika wordt Bokassa's escapade fel ge hekeld of helemaal doodgezwe gen. Lachwekkend De Nigeriaanse „Daily Nation schreef onlangs: „De circus voorstelling die het Centraal afrikaanse keizerrijk in decem ber gaat beleven, is niet meer dan de lachwekkende show van een man die de wereld reeds herhaal delijk heeft geschokt door zijn onberekenbaarheid en zijn merkwaardige gedrag", Amerikaanse functionarissen zouden resultaat onderzoek willen verdoezelen LONDEN (Reuter) - Medische onderzoekers hebben een on gewoon hoog aantal sterf gevallen door kanker vast gesteld onder arbeiders die lange tijd achtereen aan een mate van straling waren bloot gesteld gew/eest die onschade lijk werd geacht, zo heeft één van deze onderzoekers deze week meegedeeld. Dr. Alice Stewart, die samen met twee anderen onderzoek naar de doodsoor zaak van werknemers bij de grote Amerikaanse kerninstallaties te Han- ford, in de staat Washington, heeft verricht, meent dat de Amerikaanse functionarissen proberen de resultaten te verdoezelen. Wanneer die juist zijn wijzen die erop dat het stralingspeil waaraan de mensen blootgesteld wor den te hoog is. De groep bestaat uit een Amerikaan en twee Britten. Zij hebben 3.520 sterf gevallen sinds 1943 onder werknemers bestudeerd die aan geringe straling waren blootgesteld te Hanford, de voornaamste plutoniumfabriek van de Amerikaanse regering. Zij kwamen tot de slotsom dat 670 sterf gevallen veroorzaakt waren door kan ker en dat 40 daarvan door straling ble ken te zijn ontstaan. Hun rapport, dat gepubliceerd wordt in het Britse we tenschappelijke blad Health Physics, zegt dat „het gedeelte van de kan kergevallen dat door straling is veroor zaakt waarschijnlijk tussen zes en ze ven procent ligt". Dr. Stewart en George Kneale, een me disch statisticus, zeggen dat het aantal gevallen van kanker aan het beender- merg, de longen en pancreas (al vleesklier) onder de werknemers te Hanford te hoog was om aan toeval te kunnen worden toegeschreven." Dr. Stewart zei dat het huidige internatio naal aanvaarde peil van vijf rads (een heden geabsorbeerde straling) per jaar te hoog blijkt, en dat een rad al vol doende is om het risico van het oplo pen van mergkanker te verdubbelen Dr. Stewart en Kneale werden bij het onderzoek betrokken door de Ameri kaanse arts die de leiding heeft van het 14 jaar durende onderzoek met rege ringssteun, dr. Thomas Mancuso van de universiteit te Pittsburgh. Vorig jaar trok de Amerikaanse regering de fi nanciële steun voor het werk van dr. Manusco in en hevelde zij het onder zoek over naar het atoomcentrum te Oak Ridge (Tennessee), een rege- nngslaboratorium. ,Dat is hetzelfde als wanneer je de vos het toezicht geeft op de kippenren", zei dr. Stewart, die werkt aan het Queen Elizabeth Hospital in Birmingham Engeland. „We voelen allemaal dat iemand probeert iets te verbergen. Niemand wil naar ons nieuws luisteren en zij proberen het weg te werken door het als vals te bestempelen." Dr. Stewart zegt gehoord te hebben dat in de V.S. kritiek geuit is op de statisti sche methoden van de groep, maar zij heeft daarvoor geen enkel rapport mo gen inzien. Dr. Mancuso is een onaf hankelijke epidemioloog (iemand die de verspreiding van ziekten onder zoekt), de mensen te Oak Ridge heb ben over het algemeen zelf met kern energie te maken, aldus dr. Stewart. Het is opvallend moeilijk van een be paalde kanker te bewijzen dat die door straling is ontstaan, omdat precies de zelfde ziekte ook wordt aangetroffen bij sommige mensen die voor zover bekend niet aan straling hebben bloot gestaan. Toch zegt dr. Stewart dat de Hanford-sta- tistieken tot de beste behoren die ooit gemaakt zijn, omdat zij betrekking hebben op een groot bevolkingsdeel over een groot aantal jaren, en dat van elk individu bekend is hoeveel straling hij per jaar heeft ondergaan. Bij voorafgaande onderzoeken was vast gesteld dat kankers met grote, middel bare of geringe waarschijnlijkheid aan straling konden worden geweten, en de resultaten van de groepen komen daarmee overeen, zei hij. Het rapport voegt eraan toe dat vrouwen gevoeliger blijken voor geringe stra ling dan mannen, terwijl mannen tus sen de 25 en 40 jaar er het best bestand tegen bleken. Dr. Stewart zei dat de beschikbare gege vens sinds het rapport werd samen gesteld het aantal kankerdoden op on geveer 900 stellen en dat de aanvanke lijke bevinding dat enkele van deze ge vallen aan straling geweten moesten worden erdoor is versterkt. „Men is algemeen van mening dat, toen er eenmaal een positief verband naar voren kwam, dr. Manusco op tamelijk botte manier is weggezonden. Ze had den hem minstens moeten vragen het onderzoek voort te zetten. Het zou minstens op onafhankelijke basis moe ten worden verricht", aldus dr.. Ste wart. Zij zei dat haar verzocht was aan het on derzoek mee te werken omdat zij een epidemiologe is die onderzoek verricht naar de gevolgen van geringe straling, vooral omdat zij een verband had ge vonden tussen röntgenstraling die op zwangere vrouwen was toegepast en latere kankergezwellen bij hun kinde- „Het heeft twintig jaar geduurd voordat de mensen dat ook geloofden, maar nu is het aanvaard", aldus dr. Stewart.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21