PvdA is de hoofd schuldige 'Eenheid van CDA telt ook zwaar voor me Jan Nico Scholten: ZATERDAG 3 DECEMBER 1977 Voor het kabinet - Van Agt/Wiegel wordt het dansen op het slappe koord. In de Tweede Kamer zal het een erg smalle basis hebben. In het gunstigste geval kan een coalitie van CDA en WD reke nen op een magere meerderheid van 77 van de 150 Kamerzetels. Maar het zal vaak knokken wor den om maatregelen en voor stellen er door te krijgen. In de CDA-fractie zitten zes ka merleden die niet veel ven dit ka binet moeten hebben, maar liever met de PvdA hadden samen gewerkt. Een van de zes is mr. Jan Nico Scholten, een anti-re volutionair die in het CDA is ver zeild. Hij is „enorm ontgoocheld" over de totstandkoming van een kabinet van CDA en WD. „Ik had gehoopt", zegt hij, „dat de' PvdA en het CDA samen echt leiding zouden gaan geven aan de ontwikkelingen in ons land. De moeilijke situatie en de grote problemen waar Nederland voor staat hadden het beste door de twee grootste partijen gezamen lijk te lijf kunnen worden gegaan. Zo'n kabinet had op een brede steun in parlement en samenle ving kunnen rekenen - van groot belang bij de pijnlijke maatrege len die nodig zijn om de econo mie weer op het goede spoor te krijgen. Ook hoopte ik dat PvdA en CDA gezamenlijk zouden op trekken om hun gemeen schappelijke idealen gestalte te geven. „Voor het land is het slecht dat het niet gelukt is PvdA en CDA bij elkaar te krijgen. Voor mij is het een grote desillusie." Een van onze parlementaire ver slaggevers sprak met Scholten over de schuld van het mislukken van de formatie van het tweede kabinetDen Uyl, over zijn voor liefde voor de PvdA, over zijn af keer van de WD-van-Wiegel, over de tweespalt in het CDA en over de levenskansen van het ka binet van Agt/Wiegel. DEN HAAG - Jan Nico Schol ten neemt geen blad voor de mond. Voor hem staat het als een paal boven water: de schuld van het mislukken van de forma tie van het tweede kabinet- Den Uyl ligt in hoofdzaak bij de PvdA. „Vooral door het toedoen van de PvdA en het gebrek aan moed van Den Uyl om zijn achterban te trotseren is de totstandkoming van een coalitie met het CDA op de klippen gelopen", zegt hij verbeten. „Natuurlijk, ook het CDA heeft fouten gemaakt. Maar wat de PvdA de afgelopen maanden gepresteerd heeft slaat alles. Den Uyl en Van Thijn voorop hebben niets nagelaten om het CDA van zich af te sto ten." Pauzeert even. Brandt - dan los: „De PvdA heeft de mensen binnen het CDA die een tweede kabinet-Den Uyl dolgraag wilden, getergd - tot het uiterste toe. Al die over spannen eisen - dat pikken we niet. Nu niet en nooit niet. Ik voor mij: ik heb de grens wel bereikt van wat ik bereid ben van de socialisten te in casseren." „Vier jaar geleden hebben de christen-democra ten een hoge prijs betaald om het kabinet-Den Uyl van de grond te krijgen. Genoegen genomen met een onderge schikte positie, met een on derbedeling aan ministers, met het royeren van de CHU. Met name de ARP heeft zwaar gebloed. Dat getroostten we ons voor het landsbelang. We dachten dat de PvdA - een maal in de regering - z'n radi cale trekjes wel zou verliezen, weer een redelijke partij zou worden." „Wat is daarvan terechtgeko men? Een meerderheidsstra tegie. De PvdA moest en zou de meerderheid in het nieuwe kabinet krijgen. De topmen sen van het CDA - Van Agt, Andriessen, Kruisinga - werd de toegang tot het kabinet ontzegd. Van Agt mocht van Den Uyl niet terug op justitie. Hoe Den Uyl met name hem behandeld heeft, is onfat soenlijk en onbegrijpelijk. Je kunt toch niet met het CDA samenwerken en tegelijk zijn leider, zijn topmensen in de ban doen? Dan moet je zo flink zijn en zeggen: We wil len niet met het CDA in zee. Weetje wat het is? De PvdA is verdronken in de feestroes van de verkiezingsoverwin ning. Ze gingen overvragen. Dat is de belangrijkste reden waarom het uiteindelijk mis liep. Want het CDA was niet bereid om ten tweede male voor links te buigen." Dreigend Dreigend: „Als de PvdA niet gewoon het democratisch spel - met geven en nemen - wil doen met anderen, als ze weer van die rare kuren gaat uithalen, dan hoeft het voor mij niet meer. Zoiets accepte ren we niet. Ik zou bijna in staat zijn - na alles wat er de afgelopen maanden gebeurd is - om een anti-PvdA-resolu- tie in te dienen op het CDA- congres. Zo doen we het niet meer met die club. Dat kan toch niet?" „Het eerste wat de PvdA, wat Den Uyl moet doen is orde op zaken stellen in eigen huis. Waar staat de PvdA nou eigenlijk? Is ze bereid de re gels te accepteren die in dit land gelden?" „Waarom dat nodig is? De PvdA is er niet alleen de hoofdschuldige aan dat het tweede kabinet-Den Uyl er Jan Nico Scholten: ,J)en Uyl moet eerst orde op zaken stellen in eigen huis niet gekomen is, maar ze heeft bovendien de progressieve politiek in Nederland een ge voelige nederlaag bezorgd. De idealen waar ik voor sta met mijn CDA-oplossingen, waar de PvdA voor staat met socialistische oplossingen - die progressieve idealen heb ben een geweldige optater gekregen. Uitgerekend door het toedoen van de partij die zich de meest progressieve partij van Nederland waant." Wat bezielt de linkervleugel van het CDA toch? Waarom wil dat handjevol anti-revolutio nairen en de enkele KVP'er zo graag samenwerken met de PvdA dat ze zich de afgelopen week verzette tegen het re geerakkoord tussen CDA en WD? Proeven Lang hoeft Scholten daar niet over na te denken. „Omdat wij - hoe groot de verschillen tussen PvdA en CDA ook zijn - toch iets proeven van gemeen schappelijke idealen. Solida riteit met de arme landen, met de stakkers in de Derde We reld. Bewogenheid met de verdrukten en rechtelozen. Het opkomen voor de men senrechten. Binnenslands: het zoeken van nieuwe wegen voor de enorme problemen van de post-industriele sa menwerking. De zwakken ontzien en helpen. Solidari teit met de machtelozen - na tionaal en internationaal - dat hebben PvdA en CDA beide gemeen. Bij de WD mis ik- dat te veel." Maar dat verplicht toch niet tot een keus voor de In samen werking met de WD laat het CDA die idealen- toch niet los? „Het maakt veel uit of het CDA met de PvdA of met de WD regeert. Of je samenwerkt met een partner die op een groot aantal punten in de zelfde richting denkt als jij of dat je een partner hebt die dat niet doet. Dat maakt ontzet tend veel uit." „Het is natuurlijk geen verschil van dag en nacht - een tweede kabinet-Den Uyl of een kabi net van CDA en WD. In beide gevallen doet het CDA mee. In beide gevallen zit er een flinke scheut CDA-wijn in het water. Maar de meer derheid die het CDA in een kabinet-Van Agt/Wiegel heeft, poetst het verschil met een tweede kabinet-Den Uyl niet uit. Want zoals wij ons niet door de PvdA laten kleineren, zo heeft ook de WD recht op een eigen in breng in het kabinetsbeleid." Scholten is tegen samen werking met „deze WD" in „deze situatie". „Een prin cipieel tegenstander van sa menwerking met de WD ben ik niet. Ik kan me heel goed een coalitie met de liberalen voorstellen. Dat hebben we in het verleden ook gedaan. Het is helemaal niet slecht ge gaan. Maar de WD is onder Wiegel behoorlijk conserva tief geworden. Hij heeft grote groepen kiezers aangetrok ken die afgekomen zijn op de materialistische voordelen die de WD ze voorspiegelde. De WD-van-nu-is niet meer de WD-van-Geertsema. Als de WD weer een echte libe rale partij wordt, zal samen werking gemakkelijker zijn." Dat was Scholtens voornaam ste motief om zich - met vijf andere CDA'ers - uit te spre- Door Jan Schinkelshoek ken tegen een kabinet van CDA en WD. De redenen voor zijn tegenstem somt hij nog eens op: "Samenwerking met de WD levert een coalitie op die in het parlement, maar vooral in het land, over zo'n krappe meerderheid beschikt dat ge vreesd moet worden dat het de komende stormen niet aan kan." Het CDA zal door dat alles onder sterke maatschappe lijke en politieke druk komen te staan. Voor die krachttoer vind ik het CDA nog te jong." "De WD is de laatste jaren erg op de materialistische toer gegaan. Wiegel stelde de kiezers meer van alles in het vooruitzicht, terwijl Neder land juist een tijdperk tege moet gaat waarin we per- soonlijke matiging van de mensen moeten vragen." "Het regeerakkoord dat Van Agt met Wiegel gesloten heeft, zinde me - ook na de verbeteringen die er in tweede ronde zijn aange bracht - niet. Onvoldoende bleef duidelijk of het kabinet de rekening voor z'n plannen niet zal laten betalen door de zwakkeren, door de mensen die van sociale uitkeringen moeten leven. De economie wordt niet ingesteld op een schoon milieu, de schaarste aan grondstoffen. Het ak koord wekt op z'n minst de indruk dat Nederlands ijveren voor de mensenrech ten verslapt zal worden. Met het terugdringen van de kernwapens - een dodelijke bedreiging voor de mensheid - wordt onvoldoende ernst gemaakt. Over de regeling van abortus is niets vast gelegd." Meer „Zo is er meer. Maar dat zijn de belangrijkste redenen waarom ik uiteindelijk „nee" heb gezegd tegen een coali tie van CDA en VVD." Toch heefl Scholten beloofd om - in de woorden van Van Agt - zo'n kabinet „loya^ te zullen bejegenen". Is dat niet een beetje huichelachtig? „Kijk", zegt hij, „ik vind nog steeds dat dit kabinet er niet moet komen. Maar de overgrote meerderheid van mijn club wil wel in zee met de WD. Het kabinet komt er na een zee van formatie-ellende. Ik vind datje dan niet kunt zeg gen: jongens, gaan jullie maar weg en laten we het opnieuw proberen. Dat zou niet ver antwoord zijn." „Dat is niet huichelachtig. Ik heb het verloren - ik bert de grote verliezer - daar leg ik me bij neer. We moeten het ver der maar met dit kabinet doen. Ik heb het niet gewild, maar ik zal het zakelijk op zijn doen en laten beoordelen. „Kijk, bij mijn opstelling speelt natuurlijk een rol dat er straks achter de regeringstafel men sen komen te zitten die van dezelfde kleur zijn als ik. De eenheid van het CDA, dat telt ook zwaar voor me. Als ik nog verder was gegaan, had ik het CDA op scherp gezet en grote interne spanningen veroor zaakt. Die spanning zal de komende tijd al groot- genoeg worden." Tot de orde „Ik heb geen enkele parlemen taire binding met dit kabinet. Ik kan het me permitteren om het straks - met het CDA-ver kiezingsprogramma in de hand - tot de orde te roepen. Daarbij ben ik er niet op uit om bij voorkeur dat kabinet steeds weer op de korrel te nemen. Als het er eenmaal zit, zal ik eerder geneigd zijn om het kabinetsbeleid waar mo gelijk voor m'n rekening te nemen. Maar ik blijf wel van uit een onafhankelijke positie opereren." >tMijn positie zal waarschijnlijk sterk overeenkomen met die van de zes anti-revolutionai ren die zich in 1973 verzet hebben tegen de totstandko ming van het kabinetDen Uyl. Die hebben zich daarna ook zakelijk opgesteld." „Ja, ik geloof wel dat ik verder ga dan de andere vijf. In elk geval verder dan Aantjes. Die heeft gezegd de totstandko ming van dit kabinet niet te willen beletten. Ik heb in de fractie verklaard: het kabinet mag er niet komen. Ik zal alles doen wat ik kan om de tot standkoming er van te ver hinderen. Hoe dat verschil met Aantjes in de praktijk uitwerkt? Dat weet ik nog- niet. Dat zal weldra blijken." Hoe nu verder met het CDA? „Het CDA is nog een jong plan tje. Het moet nog van alles worden. Maar dit zal de sa menwerking tussen de drie partijen onder grote druk zet ten. Ik voorspel forse kritiek - vooral van AR-zijde. Kijk maar hoe de anti-revolutio naire jongeren, de Arjos, zich hebben opgesteld - zeer kri tisch. Kijk maar naar de hou ding van de AR-partijraad van een paar weken terug - voorkeur voor samenwerking met de PvdA. Ik ben er van overtuigd dat de samen- smelsing van KVP, ARP en CHU tot een CDA - gepland voor 1980 - door de keus voor de WD niet wordt verge makkelijkt." „Veel mensen zijn teleurgesteld in het CDA. Ik zie het niet meer zitten, schrijven veel CDA-stemmers me. Het CDA staat voor de zware opgave die spijtstemmers weer terug Veel zal afhangen van hoe het kabinet gaat opereren, hoe de bemanning er uitziet en wie premier wordt." Wie wordt minister-president? Van Agt zelf? „Kijk, dit kabinet zal veel verzet oproepen in de samenleving. Het zou verstandig zijn iemand te zoeken die die ag ressie wat tempert. Het leven en het lot van het kabinet hangen er voor een groot deel van af. Tja, Van Agt is niet zo geliefd bij links, he Albeda dan? Die staat op goede voet met de vakbeweging. „Een man als Albeda, dat zou volgens mij beter zijn. Ik heb geen premier op het oog. Kijk, als Van Agt - onze eerste kan didaat voor het premierschap - het zou doen, zou ik dat wel moedig vinden. Maar een fi guur die olie op de golven kan gooien, dat zou verstandiger zijn. Voor de premier is het bovendien bijna onmisbaar dat hij verstand heeft van so ciaal-economische vraagstukken. Beide voor waarden wijzen niet in de richting van Van Agt, lijkt me. Wel naar iemand als Albeda. Kleine ramp „Aantjes? Het zou een kleine ramp voor het CDA zijn als hij geen fractievoorzitter werd na het vertrek van Van Agt. Daar is hij geknipt voor." Het is toch wel wat vreemd als een van de tegenstanders van de CDA/WD-coalitie de grootste regeringspartij gaat aanvoeren. „Ach, dat moet de meerderheid van de CDA-fractie die voor het regeerakkoord stemde maar uitmaken. En Aantjes zelf natuurlijk. Maar op grond van mijn ervaringen met Aan tjes heb ik er het volste ver trouwen in dat hy - als hij fractievoorzitter wordt - het CDA op een voor iedereen aanvaardbare manier zal lei den. Hij zal de fractie heus niet op een weg leiden die ze deze week heeft afgewezen. Daar is hij de man niet naar." Scholtens kansen om minister of staatssecretaris te worden zijn nu wel verkeken. Of niet? „Ja, ik denk het wel. 't Is de consequentie van mijn poli tiek gedrag. Hoewel het niet per se zo hoeft te zijn dat de mensen die dit kabinet niet wilden er geen ambt in gaan bekleden. Je kunt ook zeg gen: ik wil niet dat het er komt, maar nu het er is zal ik proberen om er het beste van te maken door zelf er in te gaan zitten. Maar persoonlijk spreekt mij het meest aan de redenering: ik word geen mi nister of staatssecretaris in een kabinet dat mij niet aan staat. Dat lijkt mij het meest Hoeveel levenskansen geeft hij het kabinet-Van Agt/Wiegel? „Vrij veel. Een club die na zo veel ellende tenslotte tot stand komt gooit hoge ogen. Waarom? De mensen in het land vinden dat het nu maar eens afgelopen moet zijn met dat „geknoei" in Den Haag. De partij die dit kabinet weg stuurt of er - zeker in het be gin - hard tegen aan trapt, zal niet veel applaus oog sten, denk ik." „Van veel belang zyn de staten verkiezingen van volgend jaar. Als de PvdA verliest - wat ik denk - houdt het kabi net het waarschijnlyk vier jaar uit. Tenzij het op het so ciaal-economisch vlak uit de hand loopt en de werkloos heid met sprongen omhoog gaat."

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17