Suiidquest nu alleen op kop Blom waarschuwt: Leiden is niet onverslaanbaar Italië krij gt lesje in finale Baviscup DERDE NEDERLAAG LEIDEN LIONS Tegenvallend verweer" TAFELTENNISSERS LEREN VAN CHINA ZATERDAG 3 DECEMBER 1977 SPORT PAGINA 13 DEN HAAG - Al te enthousiast geraakte Rien Thoutenhoofd, voorzitter van de Neder landse Taekwon-do-sectie, een maand geleden niet na het lezen van een interview in deze krant met Wim Luiten. Daarin vertelde de Leidse voorzitter van de reorganisa tie-commissie van de Budo- bond Nederland (BBN) een aantal minder aardige din gen over Thoutenhoofd. Boze brieven volgden, waarin met korte gedingen tegen Luiten en deze krant werd, gedreigd. Het accountants-en justitieel onderzoek heeft indertijd on omstotelijk aangetoond, dat Thoutenhoofd bij de fraude zaak binnen de BBN geheel vrij uit gingondanks het feit dat de Hagenaar (toen bonds-penningmeester) de DOOR WALTER OOMEN schijn tegen zich had. Toch blijft Wim Luiten hem maar achtervolgen met allerlei on aardige mededelingen en blijft hij hem maar dwarszit ten, zo denkt Thoutenhoofd zelf. Maar woensdag vond dan eindelijk de inleiding plaats van de periode, waarin de getergde Taekwon-do-voorzitter ge vrijwaard moet blijven van alle kritiek en insinuaties. President van de Utrechtse rechtbank mr. Van Dijk moet daarom stappen ondernemen tegen de zoals Thoutenhoofd het noemt, „dwarszitters en vy.ilspuiters"Hoe het alle maal volgens Rien Thouten hoofd tot deze ordinaire bu renruzie is kunnen uitgroeien vertelt hij in een lange mono loog. ,Jk merk, dat meneer Luiten mij al een paar jaar achter mijn vodden zit. Daar zit waar schijnlijk een zware frustra tie achter, omdat hij indertijd met een motie van wantrou wen is weggestemd. Of het spruit voort uit onlust gevoelens of een min derwaardigheidscomplex omdat.Luiten in tegenstelling tot de andere bestuursleden slechts lagere school heeft. Ik vind het jammer dat juist hij die kritiek allemaal spuit. Juist hij, die ik altijd de hand boven het hoofd heb gehouden. En hij weet net zo goed als ik dat kreten van hem niet waar zijn. Want hoe kan ik nu geld naar de Taekwon-do-sectie hebben overmaakt, als die sec tie niet eens een eigen giro-re kening heeft. Ik heb voor die sectie nooit teveel gelden uit gegeven. Laat hem wat dat betreft maar eerst eens naar zichzelf kijken. Want ik kocht geen bondsjasjes van ruim driehonderd gulden per stuk hoor. Hij heeft niet voor niets die motie van wantrouwen aan zijn broek gekregen, en is toen weggestemd, ondanks dat zijn termijn er op zat. Ik pik het niet langer meer van hem en geen enkele ander. Ik heb een goede baan, verdien een goede boterham en heb voor mezelf weinig nodig. En al zou die gerechtelijke proce dure tegen hem mij twin tigduizend gulden kosten, dat interesseert me niet. Er moet zo zachtjes aan maar eens een eind aan komen". „Toen ik bij de BBN wegging was er nog geen fraude ge pleegd. Toen ik weg ging als penningmeester wel. De boekhouder heeft in de pe riode na mijn vertrek be paalde gelden en uitgaven niet kunnen verantwoorden. Die man is daar ook voor ver oordeeld. En wat de financiële organisatie van de BBN be treft, die is voor 99% nog net zo, als in mijn tijd. Na mijn tijd als penningmeester van de BBN ben ik me gaan inzet ten voor de Taekwon-do-sec tie. Volgens Luiten heb ik me daar ontzettend populair ge maakt en heb ik me ingekocht. Hij heeft ten dele gelijk. Ik ben in die sectie ontstellend po pulair. Ik ben in al die jaren de eerste geweest, die iedereen heeft gezegd hoe ik over hem binnen de sectie dacht. In het begin hebben ze wel staan blo zen en staan trillen als rietjes, maar ze zagen uiteindelijk in dat ik ze eerlijk behandelde en alles nakwam wat ik beloofde, in tegenstelling tot de BBN. Wat ik ook afsprak, ik kwam het na en dat hadden ze nog nooit meegemaakt. In 1970 is er tus sen de sectie Taekwon-do en de BBN een overeenkomst op gesteld. Volgens dat contract hebben we recht op een vrijwel autonome sectie, een eigen le denvergadering, een eigen budget en recht op eigen be steding van de subsidies. Praktisch meteen na het slui ten van dat contract begon het BBN-bestuur de zaken geheel anders te interpreteren of ontkende afspraken te hebben gemaakt. De Taekwon-do- sectie heeft daar tot dit jaar meegeleefdToen was de maat vol. Middels een kort geding proberen we de zaak alsnog naar ons toe te trekken. En via dat kort geding moet de pre sident van de rechtbank ons (Thoutenhoofd en Jansen, sec retaris van de Taekwon-do- sectie) „ontslag" als be stuursleden van de sectie ook ongedaan maken. Vorig jaar kregen we een brief waarin stond dat we niet meer herkiesbaar kunnen worden gesteld voor een func tie binnen de bond. Ik heb van de bond nooit de reden daar van mogen horen, maar van derden heb ik begrepen, dat het door het hoofdbestuur van de BBN niet op prijs is gesteld dat we buiten het bestuur om contact hebben gezocht met het NSF (Nederlandse Sport federatie). Dit naar aanlei ding van een subsidie die we van de federatie hebben ge kregen zodat we naar de WK 1976 konden gaan. Omdat het WK in dat jaar niet doorging hebben we het geld gereser veerd voor de WK van dit jaar. Dat vond de BBN niet zo leuk. Bij navraag bij de NSF bleek dat wij door de BBN over die subsidie maar waren voorgelogen en van het kastje naar de muur g/istuurd wa- „Vandaar dat we met dat kort geding nu eens eindelijk de zaken recht willen trekken. De consequenties van een even tuele toewijzing van onze ei sen kunnen verregaand zijn. Als ik win eis ik dat de ver antwoordelijke mensen van de BBN, die ons al die jaren hebben dwarsgezeten met dat contract, voornamelijk Post, Van Oosten en Luiten, on middellijk zullen verdwijnen Ik ga dan ook onze rechten claimen. Dat betekent dat de BBN binnen een halfjaar een federatie moet worden. Een overkoepelend orgaan boven diverse andere bonden. Dan zal het niet meer zo zijn dat de judoka's het voor de taekwondoka's zullen uitma ken. Het betekent ook dat er een totaal ander hoofdbestuur moet komen, waar wij dan zitting in zullen nemen. Wie er dan voorzitter van de nieuwe federatie wordt zien we wel. Er zal geen Budobond Neder land meer zijn, maar een Fe deratie van Aziatische ge- vechtssporten of zoiets. Er zal ook geen bondsbureau meer zijn, maar een gemeen schappelijk admini stratiekantoor. Als ik verlies, dan zeg ik dag met het handje. Of ik overweeg een eigen Taekwondo-organisatie op te richtenalleen met het doel om de BBN dwars te zitten, want leden zal ik genoeg kunnen krijgen. Maar ik zie wel hoe het afloopt. Ik heb er goede hoop op. In ieder geval hoef ik me niet als voorzitter waar te maken, wat Luiten WEL DOET. Ik heb een goede baan, werk als gymnastiekleraar op een leuke school en verdien daar naast een goed salaris. Als ik alleen maar op dat voorzitter schap uit was, zou ik niet ge zond meer kunnen leven. Een bepaald machtsstreven heb je alleen maar nodig als je op de een of andere manier jezelf in het maatschappelijk leven niet kunt waarmaken" 99 UTRECHT - Afgelopen woensdag diende in Utrecht het kort geding, dat de Taekwon-do-sectie heeft aan gespannen tegen de Budobond Nederland. De Taekwon-do- sectie Gees Thoutenhoofd) vroeg de rechter daarin de BBN te veroordelen het ontslag van Thoutenhoofd als voorzitter en Jansen als secretaris ongedaan te maken. Daarnaast wil de sec tie de BBN verplichten binnen zes maanden na het te wijzen vonnis de statuten dusdanig te veranderen, dat uitvoering kan worden gegeven aan de over eenkomst van 10 juni 1970, be treffende de (vrijwel) autono mie van de sectie. In die over eenkomst staat de (zelfstandige positie van de sectie Taekwon-do binnen de BBN omschreven. Voorzitter Rien Thoutenhoofd was na de zitting gisteren nog even optimistisch gestemd over de uitslag, (die 12 december wordt gedaan) als daarvoor „De BBN kwam met een zwak en tegenvallend ver weer op onze eis. Zo stelde de bond ondermeer, dat wij in het geheel niet gerechtigd zijn om tegen haar een kort geding aan te spannen. Dat argument heb ben we weggeslagen". Toch zit in dat verweer van de BBN een klein addertje onder het gras, Thoutenhoofd: „In het nieuwe verenigingsrecht is het moge lijk als groep van een vereni ging te procederen tegen die vereniging. Het probleem is echter dat de statuten van de BBN zeven jaar oud zijn en nooit zijn aangepast aan het nieuwe verenigingsrecht. De vraag is nu hoe de rechter de statuten zal interpreteren. Doet hij dat juridisch, dan zitten we goed, doet hij dat menselijk, dan maken wij een redelijke kans". „Ais ik het kort geding tegen de BBN win dan zitten daar verregaande consequenties aan vast' JULIANADORP - Van de twee leiders in het nationale kam pioenschap anker/kader 47/2, die aan het begin van de vierde ronde nog fier boven aan stonden zon der enige puntenverlies, is Louis Havermans gisteren verrassend teruggevallen. In de laatste partij van gisteravond werd Haver mans verslagen door Piet Vet, die daarmee een1 kleine kans heeft behouden op een mogelijke eindzege. Piet Vet, die met 104 caramboles zijn hoogste serie maakte liet Havermans op 136 staan. Sundquest maakte in de vierde ronde geen enkele fout en won van Bessems in acht beur ten. De derde ronde gaf gisteren een pmgekeerd beeld te zien. Toen had Havermans het in zijn partij tegen Ben Velthuis erg makkelijk en ontkwam Sund quest ternauwernood aan een nederlaag tegen de invaller van de Kruisweg. Na twaalf beurten had Van de Kruisweg nog een voorsprong van bijna 200 punten op Sundquest (181-373), waarvan hij in de zesde ronde reeds de ba sis gelegd had met een fraaie serie van 222. Sundquest zat volkomen vast en het zag er naar uit dat Van de Kruisweg zonder verdere pro blemen zou zegevieren. Hij kreeg de kans, welke hij zes beurten lang met beide handen had kun nen grijpen, maar wat hem door verkrampte pogingen niet lukte. vertrouwen en veel lange rappèls op tafel werd gelegd en hij stopte pas nadat hij zijn laatste caram bole op het schorebord had staan. Jos Bongers had in de derde ronde tegen Van Deventer een demon stratie in het kleine Spel gegeven. Het zag er zelfs naar uit dat hij de maximumscore zou halen, maar na 286 caramboles nam de Nij- megenaar (evenals Havermans 21 jaar) met een losbander teveel ri sico. De resterende caramboles behaalde hij in de twee daarop volgende beurten. In de vierde ronde moest diezelfde Bongers echter het onderspit delven en daarmee zijn derde plaats prijs geven ten Van de Kruisweg, die hem in veertien beurten achter zich liet. In het spoor van Sundquest volgt nu op een derde plaats Piet Vet, die van nederlagen van Bessems en Bongers profiteerde. Het duel in de onderste regionen tussen Van Deventer en Velthuis eindigde in een zege voor Velt huis in acht beurten. De stand na vier ronden is: Sundquest 8 222 40.00 Havermans 6 223 44.53 Vet 5 273 38.77 Bessems 4 252 48.77 Bongers 4 286 40.78 Velthuis 3 210 32.81 Van de Kruisweg 2 220 28.46 Van Deventer 0 146 30.55 RENNES - Het Nederlandse tafel- tennisteam bestaande uit Anne Vlieg en Han Groobzen heeft gis teravond in de koude en slecht verlichte Bretonse plaats Rennes kennis kunnen maken met de nieuwe generatie van Chiriese spelers en speelsters uit 21 lan den deelnemen, stuitte het Ne derlandse duo in de kwartfinales van het landentoernooi op de sterkste afvaardiging van China, te weten Loe Tsji-Wei en Joeng-Sjen. Beide enkelsplers (Vlieg tegen Loe Tsji-Wei en Gootzen tegen Loe Joeng-Sjen) SYDNEY - In een zinderende hitte van 38 graden celsius en een ver raderlijke noordoostelijke wind heeft het Italiaanse tennisteam op de eerste dag van de finale wedstrijd om de Davisbeker in Sydney tegen Australië geen en kele kans gekregen. Zowel Ad- riano Panatta als Corrado Baraz- zutti moesten zich gewonnen ge ven aan respectievelijk Tony en John Alexander. Vooral de nederlaag van Panatta kwam in het Italiaanse kamp hard aan. Tijdens de voorberei ding had aanvoerder Nicola Pietrangeli vol zelfvertrouwen gezegd dat Panatta op gras voor geen enkele Australiër meer be hoefde onder te doen. De ervaren Tony Roche had niet meer dan anderhalf uur nodig om aan te to nen dat Panatta nog veel moet le ren. Met 6-3 6-4 6-4 was het lesje geklaard. Alleen in de derde game van de eerste set brak Pa natta door de service van de linkshandige, 32-jarige Austra liër. Voor het overige kende Ro che geen problemen. Panatta on dervond veel hinder van een oude rugblessure. Corrado Barazzutti verging het te gen John Alexander niet veel be ter. Wel slaagde de Italiaan tenminste eert set te 6-2 8-6 4—6 6-2. In het begin van de partij speelde Alexander vrijwel foutloos. Barazutti leek een uiterst pijnlijke nederlaag te gemoet te gaan. Maar halverwege de tweede set verloor Alexander zijn servicegame, waardoor Ba razutti met 4-3 leidde. De 26-ja- rige Australiër wist de set nog wel te grijpen (8-6), maar vanaf dat moment was het krachtsverschil veel geringer. Barazzutti ging on vermoeibaar achter elke bal aan, maar hij kon toch nimmer het ini tiatief nemen. Met het dubbelspel van vandaag in het vooruitzicht zijn de kansen van Italië op behoud van de Da visbeker miniem. Bij winst is er weer van alles mogelijk. gingen met 0-2 verloren. In het dubbelspel boden de Neder landers opvallend goed weer stand, maar de suprematie van de beide Chinese spelers, die vorige week bij de open Zweedse kam pioenschappen in de finale van het enkelspel nog tegenover el kaar stonden (Loe Tsji-Wei won toen met 3-0) was overduidelijk. De Chinezen, die ook met een tweede ploeg de halve eindstrijd bereikten, komen half december naar Nederland voor een aantal demonstratiewedstrijden tegen Nederlandse afvaardigingen Deze wedstrijden zullen achter eenvolgens worden gehouden in Goor (17 december), Den Haag (19 december) en Tilburg (21 de cember). Bij de heren bereikten naast China 1 en China 2 ook Frankrijk (mede dank zij twee overwinningen van Europees kampioen Secretin tegen West Duitsland) en Hongarije de halve eindstrijd. Bij de dames gaat de finale tussen China 1 en China 2. LEIDEN - "We kunnen ook verlie zen hoor, iedereen schijnt dat opeens te vergeten. De competi tie is nog zo lang en wij krijgen binnenkort sterke tegenstan ders", het klinkt bijna veront schuldigend uit de mond van de succesvolle Parker-coach Henny Blom. De opmerkelijke zege reeks van zijn basketbalteam heeft met name het supporters- legioen in een kampioensroes gebracht, waaruit het op een keer pijnlijk te ontwaken is. Het enthousiasme is begrijpelijk. Na drie magere jaren, waarin de Leidse ploeg tot tweemaal toe eigenlijk had moeten degrade ren, staat de eredivisionist voor het eerst in zijn bestaan ongesla gen aan de kop van de ranglijst. Het door de Leidenaars ver toonde spel is aantrekkelijke te vooral omdat Henny Blom zijn artiesten in de thuis wedstrijden voor een belangrijk deel de vrije hand laat. Blom: "Thuis moet ik risico's durven nemen, daar heb ik 1500 man te gast. Die moet ik wat bieden. In uitwedstrijden is de thuisploeg als eerste verantwoordelijk. Daar moet ik het rustiger doen, thuisvoordeel weegt erg zwaar bij topbasketbal". Het "rustiger aandoen" ten spijt kreeg Parker de afgelopen week ook buitenshuis het publiek aan zijn zijde. Het wurggebaar dat een Haarlemse basketballer na afloop tegen Henny Blom maakte symboliseerde de gang van zaken zaterdag in de Beyneshal. Haar lem werd door Leiden in de tang genomen en kon zich daaruit niet meer bevrijden. Een historische zege was het gevolg: 71-81. Afge lopen woensdag bleef het pu bliek in Enschede verbijsterd achter. Als een stoomwals den derde Leiden over tegenstander Twente heen. De schade die werd achtergelaten was na de neder laag van Den Bosch bij Donar goed voor de eerste plaats in de eredivisie, 86-111. Henny Blom is een man die niet achterom kijkt. Hij leeft met de wedstrijd van "morgen". In dit geval is dat letterlijk bedoeld, want Leiden speelt morgen avond om kwart voor negen in de Vijf Meihal tegen het onbereken bare RM Rotterdam-Zuid. Col lega-coach Han Wallaart (Punch): "Leiden wordt de komende we ken voor het eerst serieus getest. Tegen Donar en Den Bosch moet blijken of Leiden inderdaad een topploeg is of sterker, een kam pioenskandidaat". Han Wallaart vergat in de opsomming van moeilijke tegenstanders Rot terdam, dat woensdag nog de Delftenaren op een nederlaag trakteerde. Een serieuze waar schuwing voor de mannen van Henny Blom. Rotterdam-Zuid, de oude club van Leiden-speler Wim Weemhoff, beschikt over een zeer geroutineerde basis. Amerikanen zijn Vince Fritz en Donald Washington, de belang rijkste Nederlandse inbreng komt van de boomlange Jan Loorbach, "gifkikker" Gerrit van Buuren en "beul" Eric van Woerkom. René Vervoorn is ge schorst. Een vijftal dat in het voorseizoen gelijkwaardig was aan de nu zo bejubelde Leidse "sterren". Mis schien daarom dat Henny Blom de laatste dagen met zoveel na druk iedereen die het horen wil verteld dat zijn ploeg ook kan verliezen. Hij wil kennelijk een kater bij de luidruchtige aanhang voorkomen. Bij de regionale jeugd leed Parker gisteravond een verwachte ne derlaag tegen DAS: 116-77. Het verschil was echter aanmerkelijk minder dan de Leidenaars, die nog in een opbouwfase verkeren, hadden durven hopen. DAS kreeg ondanks zijn enorme lengte-overwicht (net als Luba een week eerder) moeilijk vat op de Leidse aanvallen. Maar de nog onvolkomen defensie maakte veel goed voor DAS, getuige de 66-41 ruststand. Voornaamste scores bij Leiden: Bakker 19,Tor- tike 16, De Ruiter 13, Van Niekerk 10. De jeugd van Leider dorp speelt zondagavond in Utrecht tegen OSG. In de eerste divisie moet lijstaan voerder VAK Stars vandaag waarmaken dat de onverwachte nederlaag - tegen PSV vorige week, het eerste Leidse verlies in 2Va jaar, een vergissing is ge weest. AMVJ Amsterdam zou daarom moeten buigen. LEIDEN - Het ijshockeyteam van Leiden Lions heeft gisteren in de Ton Menken IJshal de derde ne derlaag geleden in de competitie om de Coupe der Lage Landen. Verrasten eerder de Stichtse IJs- hockeyclub Utrecht en de Belgi sche koploper Olympia, ditmaal was Havana Club Eagles uit Den Bosch sterker, zij het echter wel met een nipt verschil: 3-4. Hoofdoorzaak van deze teleur stellende nederlaag is wel het ge brek aan goede verdedigers bin nen het Leidse team. Door afwe zigheid van Jan van der Heiden (schouderblessure) en (na de eerste periode) ook Gert Pouli, was het verdedigingstrio Mar- tin-Janssen-Sloun genoodzaakt de volle drie perioden op de schaatsen te staan. Het gemis aan redelijke vervangers brak uit eindelijk speler-coach Jean Mar tin op. Maar ondanks die han dicap moeten de Leidenaars de hand ook in eigen boezem steken en erkennen dat ze zich een voudig hebben laten inpakken. Bij Leiden Lions ontbrak het gis teravond voor zevenhonderd man aan motivatie, hetgeen bij de Bossenaren min of meer de drijf veer van de zege wag. De eerste periode gaf die conclusie het beste weer. Een slap spelend Leiden Lions, onzekr en geïmpo neerd door het fanatieke spel van Havana Club Eagles, kon geen enkele maal in het eigen ritme komen, mogelijkheid megelyk- heid werd door de Bossenaren ook niet gegund, want doelman Rob de Jong werd de gehele pe riode onder druk gehouden. Met goed keepwerk wist hij de schade echter te beperken tot twee tref fer (Griffith en Saris). Frank Dobbelaar droeg ook zijn steentje bij in het beperkt houden van die achterstand door tegen te scoren. Pas in de tweede periode gelukte het Leiden Lions het bij tijd en wijle onder de druk van de Eagles (lit te komen. Maar geen enkele maal werd het spelpeil van voor gaande wedstrijden bereikt. Theo Dietz en Jiri Anton voor Leiden Lions en Saris voor de Bossche ploeg tekenden voor de doelpunten in de tweede fase, zo dat de derde periode met een (3-3) gelijke stand inging. Maar de onmacht in de Leidse gelede ren stapelde zich echter ook weer in de laatste periode op. Terwijl Verhallen voor Havana Club wel kon scoren, moest Leiden Lions (zelfs in de slotfase met een nu merieke meerderheid het hoofd buigen voor het knappe spel van de tegenstander. Voorlopig ver volgt het Leidse team de com petitie nu met een achterstand van twee punten op Olympia. De kans bestaat echter dat de Belgi sche ploeg gediskwalificeerd wordt, omdat het team in wed strijden om de Coupe met teveel buitenlanders uitkwam. Zondag a.s. 14.00 uur Lugdunum- Westlandia Sportpark aan de Oegstgeesterweg

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13