J F ascinerend portret van twee vrouwen Aardgas en olie voor tuinders niet duurder Vorster komt uit op 134 zetels Meisje schiet verkrachter neer: halt jaargeeist Agnes Varda s L'une chanteVautre, pas9 VRIJDAG 2 DECEMBER 1977 FILM PAGINA 19 V-.' Hitler's zoon is de titel van een zwarte komedie die op het ogenblijk in Miinchen wordt opgenomen. Bud Cort speelt de titelrol van deze Ameri kaanse produktie. Spanje geen aantrekkelijk filmland meer MADRID (UPI) - Spanje, tot voor kort het land waar het Westen bij voorkeur films maakte, raakt die status snel kwijt als gevolg van het stijgen van de kosten. In het land waar films werden gé- maakt die varieerden van "Dr. Zjivago" tot Italiaanse spag- hettiwesterns, is al maanden geen buitenlandse film meer op genomen. Producer Stanley O'Toole is juist met zijn "The boys from Brazil" van Spanje uitgeweken naar Por tugal. "Nog geen tien jaar geleden stroomden filmmakers naar Spanje omdat de kosten er zo laag waren dat een ander land gewoon niet aan bod kwam. Nu zijn de kosten afschrikwekkend", aldus O'Toole. Expositie in het Filmmuseum AMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdamse filmmuseum geeft tot half januari een over zicht van het research- en conserveringswerk op het gebied van oude films. Aan de hand van foto's en filmmate riaal wordt getoond hoe het opsporen en in stand houden van oude films in zijn werk gaat. Verder worden enkele voorstellingen gegeven van „weergevonden", een on langs teruggevonden Neder landse rolprent uit 1914, en „zoals ik ben,' een Neder lands-Engelse co-produktie. Beide films werden geprodu ceerd in Hollandia film stu dio's in Haarlem. "L'une chante, l'autre pas", regie: Agnes Varda, hoofdrol len: Thérèse Liotard en Valérie Mairesse, theater: Stu dio, leeftijd: 16 jaar. De vrouwenfilm is een weinig voorkomend en bovendien niet erg concreet fenomeen. "Het Debuut" bijvoorbeeld kreeg hier en daar ten onrechte dat etiket. De film was dan wel door een vrouw (Nouchka van Brakel) geregisseerd, maar te beweren dat de problematiek van de vrouw cen traal stond zou een misvatting zijn. i zingt de ander niet" van Agnes Varda. Het was in de eerste plaats een film over een jong meisje dat zich al lerlei dingen op de hals haalt, waar ze eigenlijk nog niet aan toe is. De laatste film van de Franse regis seuse Agnes Varda zou naar mijn mening wel een vrouwenfilm ge noemd kunnen worden. Twee vriendinnen, Suzanne en Pomme die ieder voor zich na moeizame jaren hun draai eindelijk hebben gevonden. Een thematiek die maar al te gemakkelijk kan leiden tot het afschilderen van de man als onderdrukker. Varda weet dat gelukkig te vermijden (zei de man). De mannen in "L'une chante...' worden integendeel met veel liefde en begrip geportretteerd. Ook de vrouw wordt niet geparo dieerd tot een willoos slachtoffer van de mannenmaatschappij. "L'une chante, l'autre pas" is daardoor een optimistische film geworden. Varda toont twee vrouwen die met de nodige ri sico's op zoek zijn naar de ideale leefwijze. De een, Suzanne moet daar echt voor vechten. Zij is al op jeugdige leeftijd in het bezit van twee kinderen en woont sa men met een tobberige fotograaf die achtervolgd door het leven zelfmoord pleegt. 0 Wanhopig keert Suzanne terug naar haar ouders, die haar als on getrouwde moeder al hadden verstoten en haar nu ook niet be paald liefdevol opvangen. Met veel doorzettingsvermogen slaat ze zich er door heen en bereikt uiteindelijk een zekere mate van onafhankelijkheid, waarbij ze een bureau voor gezinsplanning begint. Privé gaat het wat min der. Heeft een aantal affaires die nergens op uitlopen. Ze ontmoet onder anderen een getrouwde dokter, waarmee ze breekt. Hij keert echter - inmiddels geschei den - terug, ze trouwen en léven nog lang en gelukkig. Met Pomme loopt het veel soepeler. Van huis weggelopen voorziet ze in haar levensonderhoud met het zingen in achtergrondkoortjes. Ze belandt na een aantal jaren in de feministische hoek, schrijft liedjes over typische vrouwenp roblemen en is gelukkig met haar in Amsterdam gevonden Iraanse vriend Darius. Als het allemaal echter wat minder gaat, vertrek ken ze naar Iran, waar de inmid dels zwagere Pomme langzaam geïsoleerd raakt. Na de geboorte van haar zoon in Frankrijk wil ze niet meer terug. Er wordt een ori ginele oplossing gevonden. Da rius maakt nog een kind bij Pomme en keert met hun zoontje terug naar Iran. Pomme gaat weer zingen en trekt daarbij met een vrouwengroep door het land om de positie van de vrouw aan te klagen. Een leven dat haar best bevalt al zou Darius terugkeer dat geluk vergroten. Een film die je naar mijn mening in de eerste plaats moet beoordelen op de behandeling van het thema en pas in tweede instantie op filmtechnische aspecten. Wat dat laatste betreft: de epiloog aan het einde doet wat overbodig en be lerend aan. "L'une chanteis duidelijk genoeg en een uitleg na afloop doet er weer een beetje af breuk aan. Verder neemt Varda zeker in het begin te veel tijd om de dingen te vertellen. Dat is echter in dit ge val minder belangrijk. Voor het eerste punt verdient Varda alle lof. Ze omzeilt met veel vakman schap de klippen die de film dra kerig en onwezenlijk hadden kunnen maken en projecteert met veel inzicht de vrouwenzaak op twee sekse-genoten die zeer reëel overkomen. Daarbij dienen natuurlijk ook de twee hoofdrol speelsters Thérèse Liotard en Valérie Mairesse te worden ge noemd. BART JUNGMAN Blijvers LIDO I - "Soldaat van Oranje", nog een weekje de studentikoze helden uit Leiden LIDO 2 - "Verdwenen in de Be rmuda-driehoek", nauwelijks boeiende rampenfilm LipO 3 - "Vrouwen praat me er niet van", niet zó leuk TRUANON - "Goodgye Em- manuelle", zwoele sex op de Seychellen CAMERA - "Kanonnen van Navarone", een jonge Gregory Peck Terug in Leiden LUXOR - "Ace High", oudje Kindermatinee CAMERA - "Salty de vrolijke zeeleeuw" REX - "Robin Hood" LIDO 3 - "Donald Duck goes west" Nachtfilms REX "Sex rivalen", als het daar maar bij blijft Goede films in ander steden "L'homme qui aimait les fem- mes", film van Francois Truf- faut in Tuschinski 5, Am sterdam "Jabber wocky", film van Terry Gilliam in Alhambra, Am sterdam "La dentellière", film van Claude Goretta in Alhambra 2, Amsterdam. "Marathon Man,', film van John Schlesinger in Cineac Am sterdam "Que la fête commence", film van Bernhard Tavernier in Leidsepleintheater, Am sterdam. Haagse bioscopen APOLLO I: "Bruce Lee en ik", dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 16 jaar. APOLLO 2: "The deep", dag. 2, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur. 16 jaar. ASTA "High plains drifter" dag. 2.30, 7 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4, 7 en 9.30 uur. 16 jaar. BIJOU; "Bilitis", dag. 2, 7.30 en 9.45 uur,zo.ook4.15uur. 16 jaar. CALYPSO: "Le sherrif', dag. 2.15, 7.15 9.30 uur, zo. 1.45, 4.15, 7.15 en 9.30 uur. 12 jaar. CAMERA: "Sentinel", dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo. ook 4.30 uur. 16 jaar. CINEAC: "The enforcer", dag. 1.30, 4, 7 en 9.30 uur, za., zo. en woe. 7 en 9.30 uur. 16 jaar. CORSO: "Soldaat van Oranje", dag. 2.30 en 8.30 uur. 16 jaar. DU MIDI: "Samen uit, samen thuis", dag. 8.15 uur, vr. en za. 7 en 9.30 uur, zo. 4, 7 en 9.30 uur. AL. EURO: "Papillon", dag. 1.45 en 7.45 uur, za., zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur. 12 jaar. METROPOLE 1: "Providence", dag. 2,6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15 4, 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. METROPOLE 2: "The car", dag. 2,6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15,4, 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. METROPOLE 3: "Goodbye Emmanuella", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15 4, 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. METROPOLE 4: "De ket tingmoordenaars", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15 4, 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. METROPOLE 5: "Verdwenen in de Bermuda-driemoek", dag. 2. 6.45 en 9.30, zo. 1.15 4, 6.45 en 9.30 uur. 12 jaar. ODEON 1: "Zoltan de Hond van Dracula", dag. 1.45, 6.45 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur. 16 jaar. ODEON 2: "Heavy traffic", dag. 2, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. 16 jaar. ODEON 3: "De jonge Bruce Lee", dag. 2.15,7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.45 uur. 16 jaar. ODEON 4: "Vrouwen, praat me er niet van", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur. zo. ook 4.45 16 jaar. OLYMPIA: "The Sting", dag. 2 en 8 uur. 12 jaar. PASSAGE: "Soldaat van Oranje", dag. 2 en 8.15 uur, za. en zo. 1.30, 4.45 en 8.15 uur. 16 jaar. ROYAL'70: "Meisjes die de kop niet laten hangen", do. za. en zo. 2, 7 en 9.30 uur, vr 2 en 6.45 uur, ma. 2 en 8 uur, di. em woe. 2 uur. 16 jaar. ROYAL: "Super Action Man Mr. Jonathan", do. en vr. 2, 7 en 9.30 uur, za. en zo. 7 en 9.30 uur, ma en di. 2 en 8 uur, woe. 8 uur. 16 jaar. STUDIO 2000: "Bobby Deer- field", dag. 7 en 9.30 uur, do., vr., ma. en di. ook 2 uur. 12 jaar. DE UITKIJK: "De carrière van een kamermeisje", dag. 2, 7 en 9.30 uur. 12 jaar. VARIA DEN HAAG (SP) - Tuinders worden vrijgesteld van de verhoging van het btw-tarief op aardgas en olie. Per 1 april hoeven zij slechts vier procent btw over de door hen verstookte aardgas en olie te betalen in plaats van achttien procent. Steun voor Kalma van ambtenaren ROTTERDAM (ANP) - In totaal 118 gemeenteambtenaren in Rotterdam hebben hun hand tekening geplaatst onder een brief aan minister De Gaay Fortman (binnenlandse za ken en justitie), waarin wordt geprotesteerd tegen "voorge nomen maatregelen" tegen hoofdinspecteur Kalma. De ambtenaren zijn alle werk zaam in de Europoint-ge- bouwen aan het Marconi- plein. De handtekeningenac tie is gehouden op initiatief van enkele van de onderteke naars. In de brief aan de minister, waarvan afschriften zijn ge stuurd naar burgemeester Van der Louw en de bond van overheidspersoneel, verkla ren de ambtenaren het "on gehoord" te vinden dat de overheid beperkingen wil opleggen aan de vrijheid van meningsuiting van over heidspersoneel, ook in de vorm van meedoen aan de monstraties. De onderteke naars eisen van de minister dat hy het "verzoek" om schorsing van Kalma door procureur-generaal Van der Feltz onmiddellijk in trekt. Tegen de zin van minister Duisen- berg, PvdA, D'66, PPR en PSP ging de Kamer akkoord met dit voorstel van CD A-er Beumer. De minister van Financién was vooral gekant tegen dit plan ge zien de administratieve romps lomp, die het met zich mee zal brengen. De grens voor het terruggeven van teveel ingehouden loonbelasting en aow-prémie is verhoogd van 25 naar 95 gulden en niet tot 150 gulden, zoals minister Duisen- berg het graag had gezien. Andere elementen uit het gisteren met wisselende meerderheden door de Kamer aanvaarde belas tingplan: voor vermakelijkheden, kermis en dierentuinen blijft volgend jaar het lage btw-tarief van vier procent gelden. de tijdelijke verhoging van de vermogensbelasting (0,8 procent) blijft ook in 1978 van kracht. ouders, die aan door hen onder houden minderjarigen vermogen schenken, zullen daarover ver mogensbelasting moeten beta len. Tegen de verhoging van de prijzen van rookwaar, aardgas en olie stemden de fracties van PPR, CPN, Boerenpartij, DS'70 en PSP. ROTTERDAM (SP) - De Rot terdamse officier van justitie mr. P.J. Würzer heeft gisteren tegen een 15-jarig Turks meisje zes maanden tuchtschool geëist voor een poging tot moord. Het kind had in augustus op de weekmarkt in Rotterdam haar 32-jarige land genoot Y.K. neergeschoten, die haar drie jaar geleden in Turkije had verkracht en zo met een kind had opgescheept. K. raakte ern stig gewond, maar was na een spoedoperatie buiten levensge- Volgens de raadsman van het meisje stond haar naar de ver krachting niets anders te doen dan zich te wreken omdat ze an ders niet meer in de Turkse ge meenschap zou passen. Mr. Wür zer zei wel begrip te kunnen op brengen voor de gedachtengang, maar voegde er direct aan toe dat JOHANNESBURG (Reuter) - By de woensdag onder de blanken van Zuid-Afrika gehouden ver kiezingen heeft de Nationale Partij van Premier Vorster 134 van de 165 parlementszetels ge kregen. Het is het grootste aantal in de 30 jaar dat de partij onafge broken aan het bewind is. "het eigen rechter spelen" nooit te tolereren valt. In 1972 was het meisje met haar fa milie naar Nederland verhuisd. Toen zij in Rotterdam vernam dat ook K. zich hier had gevestigd, vatte ze het plan op om hem van het leven te beroven. In Turkije kocht ze een vuurwapen waarna De liberale progressieve federale partij is met 17 zetels de grootste oppositiepartij, gevolgd door de nieuwe republikeinse partij met 10 zetels en de Zuidafrikaanse party met 3. In één kiesdistrict is de stemming uitgesteld wegens moord op de afgevaardigde van de Nationale Partij. ze geduldig het goede moment afwachtte. Op 6 augustus zag zij K. plotseling lopen op de markt op het Afri- kaanderplein in Rotterdam. Ze pakte het pistool en schoot de man zonder aarzelen in de rug. Een politieman in burger zag wat er gebeurde en wist het wapen na het eerste schot af te pakken en het kind te arresteren. K. slaagde er nog in een café voor Turken binnen te strompelen waar hij in elkaar zakte. De kogel was dwars door zyn bovenli chaam gegaan. Gisteren was hij weer zover opgeknapt, dat hij voor de Rotterdamse rechtbank kon ontkennen het meisje te hebben verkracht. Mr. Würzer echter trok zijn verklaring sterk in twijfel en hield het erop, dat K. zich wel degelijk aan het meisje had vergrepen. Uitspraak over 13 dagen. Het oude parlement telde 116 afge vaardigden van de Nationale Partij, 23 van de Nieuwe Repu blikeinse Partij, 18 van de Prog ressieve Federale Partij en zes van de Zuidafrikagnse Partij. Er waren twee zetels vacant, één van de Nationale Partij en éen van de oppositie. AMSTERDAM - Een groep van 56 van de 163 medewerkers van de afdeling reclassering van het Leger des Heils neemt in een bnef stelling tegen de maatregelen die tegen de Rotterdamse hoofdin specteur Kalma zijn getroffen. Zoals bekend, is Kalma in opspraak wegens zijn deelneming aan een protestdemonstratie in verband met onduidelijkheden rond de dood van drie RAF-leden in Duits land. Burgemeester Van der Louw gaf hem een berisping en an dere maatregelen worden nog overwogen. De Leger-des-Heils-mensen hebben hun brief gestuurd naar de bur gemeester, de procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag, de hoofdcommissaris van de gemeentepolitie in Rotterdam en de Bond van Politiepersoneel. In de brief staat, dat het recht op vrije meningsuiting een belangrijk goed is. Aantasting daarvan is een ernstige inbreuk op de democratie. De reclasseringsmedewerkers vinden, dat er binnen het Rotterdamse politiekorps overleg moet komen over de meningsverschillen met betrekking tot de manier waarop politiemensen gebruik kunnen maken van hun recht op vrije meningsuiting Geheim fonds ROTTERDAM - Een woordvoerder van bisschop Simonis van Rotterdam deelde gisteren desgevraagd mee, dat er sinds vijfjaar een "Adrianus-stichting" bestaat, die aan mgr. Simonis geschon ken gelden beheert, bestemd voor liefdadige doeleinden. De stich ting staat los van de financiën van het bisdom. Op vragen uit het diocesaan financieel beraad had mgr. Simonis maandag het bestaan van het fonds vertrouwelijk toegegeven. Hij verzekerde de leden van dit beraad (vertegenwoordigers van het bisdombestuur, van de diocesane pastorale raad en de dekenale financiële commissies), dat er absoluut geen andere stichtingen zijn waarmee hij bemoeienis heeft. Er wordt verschillend over de Adrianus-stichting van bisschop Si monis geoordeeld. Een aantal leden van het financiële beraad ziet haar als een privézaak van de bisschop, waarin de organen van het bisdom niet gekend hoeven te worden. Anderen vinden, dat een bisschop zulke fondsen niet moet hebben omdat zijn functie moeilijk te scheiden is van zijn privépersoon. Ook wordt binnen het beraad betreurd, dat het opnieuw een geheim fonds betreft. Van het bestaan was ook het bestuur van de dioce sane pastorale raad niet op de hoogte, evenmin de econoom van het bisdom, drs. H. van de Ven. Vandaag stond het punt op de agenda van het diocesaan be stuurscollege. Benoemingen Het hoofdbestuur van het Nederlands Bijbelgenootschap heeft dr. A. de Kuiper en ds. W. van Galen tot algemeen secretaris gbe- noemd. Dr. De Kuiper gaat de beleidsvoorbereiding en de contac ten tussen hoofdbestuur en organisatie behartigen en blijft ook verantwoordelijk voor het vertaalwerk, ds. Van Galen wordt belast met de dagelijkse leiding. Hoofd van de financieel-economische afdeling is de heer M. Bosma geworden, hij was op die afdeling al werkzaam. Dr. E. J. Kuiper, remonstrants predikant in Haarlem, zal op 17 december in een buitengewone algemene vergadering van de Re monstrantse Broederschap worden voorgedragen ter benoeming tot hoogleraar aan het remonstrants seminarium in Leiden, als opvolger van prof. dr. G. J. Hoenderdaal. Dr. Kuiper is 48 jaar. Het remonstrants seminarium is een aanvulling op de theologische studie aan de Leidse universiteit. Beroepingswerk: Hervormde kerk - beroepen te Hierden W. Ver boom Waddinxveen, te Zeist I. Wisse Wageningen, te Nieuw-Am- sterdam A. J. de Bue Scharnegoutum (Fr.), aangenomen naar Lemmer kandidaat A. de Boer Utrecht, de benoeming tot bejaar denpastor te Apeldoorn H. Bakker Cillaartshoek, naar Waarde (Z.) kand. J. H. van Osch. HEERENVEEN - Met behulp van water, zand en chemicaliën verwijderen brandweerlieden vet van de weg Heerenveen-Wolvega. De weg was gisteren onberijdbaar geworden toen vaten met afvalvet van een vrachtwagen waren gevallen. De route bleef vijf uur gestremd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19