Eindelijk erkenning voor Nederlandse crossers Sundquest nog ongeslagen CARRIERELIJN VAN BUITEN: VAN SUPPORTER TOT KEEPER... FIFA zal streng straffen VRIJDAG 2 DECEMBER 1977 LEIDEN - Tot voor kort kende hij de voetbalvereni ging Noordwijk alleen als toeschouwer. Toog hij als supporter van de Eelman-pupillen regelmatig naar het veld van de zaterdageersteklasser. In die periode - hij speelde toen zelf voor de Utrechtse zon dageersteklasser DOS - had hij eigenlijk maar één wens: ooit zelf nog eens voor zijn favoriete club te spelen. Die wens zou eerder in vervulling gaan dan Henk van Buyten zelf voor mogelijk had gehouden. Afgelopen zomer meldde hij zich, zonder al te veel pretenties, tens lotte bij Noordwijk aan. Weliswaar werd hij onmiddellijk in de selectie opgenomen, maar wel als derde keeper. In de oefenwedstrijden bleken Cees v. d. Wiel en Albert v. d. Niet echter niet de geschikte mensen om het doel van de Noordwijkers te verdedigen. Ten einde raad werd Van Buyten door Eelman in het diepe gegooid en die proef slaagde wonderwel. Het typeert eigenlijk de carrière van Henk van Buyten, want, nu hij tegenwoordig op zaterdag voetbalt, heeft hij zijn terrein als sup porter naar Amsterdam (Ajax) verlegd. En opnieuw raakte Van Buyten van slechts één ding bezeten, koesterde hij op de tribunes van de Watergraafsmeer-club heimelijk de wens ooit nog eens voor Ajax te mogen spelen. En... alweer werd Van Buyten's stille bede verhoord. Twee maanden terug speelde Noordwijk een oefenwed strijd tegen de Amsterdammers (uitslag 8-2). Ajax kampte in die periode met een keepersprobleem en Henk van Buyten mocht toen één helft het doel van Ajax verdedigen en werd slechts door een inzet van Ruud Bröring gepasseerd. Vraag is nu, of die gebeurtenis een eerste aanzet is tot het doortrekken van de lijn, die de carrière van Van Buyten kenmerkt. Hoogste bereiken Henk van Buyten: "Ik hoop het. Je wilt natuurlijk het hoogste berei ken. Maar aan de andere kant sta ik er niet om te springen. Ik heb het bij Noordwijk uitstekend naar mijn zin. Bovendien kreeg ik in die wedstrijd niet eens de kans me te bewijzen en waar te maken. Je hebt een ijzersterke verdediging voor je, terwijl ik mijn spel helemaal aan dat van Ajax moest aanpassen. Ivic stond maar te gillen dat ik de bal aan Krol of Suurbier moest afspelen om zo vanuit de verdediging aan de aanval te bouwen. Ik had bijna niets te doen. Eén bal kreeg ik en die hing ook gelijk in de touwen". Voor Henk van Buyten zat aan deze wedstrijd nog een leuke ervaring vast. "In de tijd dat ik bij SMS speelde kreeg ik van Ruud Klint de keeperstraining. Nu traint hij niet meer, omdat hij zich volledig wil toeleggen op zijn scheidsrechterscarrière. Voor de wedstrijd stond ik nog even met Wim Suurbier, die ik ken, en Ruud Krol te kletsen. Toen kwam Klint voorbijlopen. Nou, hij kon zijn eigen ogen bijna niet geloven en zeker niet toen ik even later bij Ajax in het doel stond. Het ventje dat hij keepen leerde". Sfeer uitstekend Maar voorlopig is en blijft het Noordwijk en wacht hij maar af wat de toekomst zal brengen. "De sfeer is hier uitstekend. Er lopen in het elftal een paar dwazen rond, die de boel wel kunnen amuseren. En daarnaast wordt er ook nog eens goed voetbal gespeeld. Stuk voor stuk klassevoetballers, die zo in het betaalde voetbal mee kunnen draaien. Het is dat wij geen vijf, zes keer in de week trainen, zoals de profvoetballers. Want anders.... Pas geleden in de oefenwedstrijd tegen FC Den Haag bleek weer eens, dat we echt niet zwakker dan een betaalde club hoeven te zijn. We verloren uiteindelijk wel met 4-2, maar dat had net zo goed andersom kun nen zijn", aldus Van Buyten (21), die tot het volgend studiejaar zijn centen via uitzendbureaus verdient, om daarna de sportopleiding aan het CIOS te volgen. "De kans daarop is echter wel klein. Ik schat op zo'n dertig procent, want er moet geloot worden in ver band met de grote toeloop. Word ik uitgeloot, dan wacht ik gewoon tot het daaropvolgende jaar. Dan heb ik een grotere kans". Streekderby Morgen staat de streekderby tegen Quick Boys op het programma, een wedstrijd waar voor menige Noordwijker en Katwijker de nodige sentimenten en emoties aan vastzitten. Niet voor Henk van Buyten echter. "Ik mis dat, omdat ik helemaal buiten die dorpen sta. Maar ik word deze week wel gek gemaakt met allerlei verhalen en kreten voor die wedstrijd. Dus ik merk in ieder geval wel dat het er geen is uit het rijtje van de velen. Noordwijk wil zeker revanche voor de twee nederlagen, die het in het afgelopen seizoen tegen Quick Boys leed. Misschien lukt dat wel, ik ken de ploeg niet. Ik heb wel begrepen dat het een goede technische ploeg is en geen schopploeg. Vorig jaar wonnen ze tweemaal van ons, terwijl ze een paar punten minder hadden dan wij. Nu hebben wij een puntenachterstand op Quick Boys. We zitten alleen met het afmaken. Dat loopt nog niet zo soepel. Hoe dat komt weet ik niet. Er lopen toch genoeg goede spitsen rond in de ploeg. Onderschatting of een gebrek aan inzet zal niet de reden zijn. Daar heeft Noordwijk vorig jaar genoeg van geleerd". WALTER OOMEN De voetbalvereniging DOCOS, de laatste maanden verrijkt met bijna honderd nieuwe leden, heeft nu ook een eigen carnavalsvereni ging. Het jolige clubje, genaamd de 'Halve Zolen', trekt meteen stevig van leer, want na afloop van de zondag te spelen wedstrijd tussen DOCOS en RKAVV wordt in de kantine een groot feest georganiseerd. Acte de présence geven De Bierkauwers. De E-junioren van DOCOS zijn inmiddels begonnen aan een zoge naamde wintertweekamp met de pupillen van de voetbalvereni ging Roodenburg. Ruim honderd jeugdige voetballertjes nemen deel aan dit, door de twee clubs gezamenlijk georganiseerde, even ement. De bedoeling is, dat er volgend seizoen nog meer clubs participeren. LFC LFC hoeft zondag niet voor de competitie uit te komen. Overmaas ook niet en deze tweedeklassers onmoeten elkaar voor een vriend schappelijk duel op de Boshuizerkade. De wedstrijd begint om 14.00 uur. Dinsdag speelt LFC een oefenwedstrijd tegen hoofd klasser VUC. Het duel begint om 20.00 uur, de toegang is gratis. ROTTERDAM - Het is niet lang geleden, dat de Nederlandse veldstrijders een stiefmoeder lijke behandeling moesten on dergaan. Het geploeter door vette klei en mul zand werd weliswaar als een echt 'kind' van de wieler sport aanvaard, maar daar bleef het bij. Als de onvrede van de crossers weer te groot werd, toog men enthousiast aan het werk om trainingskampen te organiseren. Injecties die nauwelijks van in vloed waren op het prestatieni- Maar de laatste bij de veldrijders wel het één en ander ten gunste van de specialis ten veranderd. Vooral door Harry van Gestel, die als sportcommis- sielid zich het lot van de veld rijders aantrok. Door zijn in spanningen floreert het veld rijden weer en werden dit seizoen dingen bereikt, die in ruim 25 jaar cross-historie nog niet zijn voor gekomen. 'En het kan nog beter', beaamt de Eindhovense official. 'Alleen moeten we ons realiseren, dat niet alles in één keer gewij zigd kan worden. Dat moet stap voor stap'. Het verbeterde klimaat heeft in ieder geval de onderlinge con currentiestrijd verhoogd. Een nieuwigheid is, dat met instem ming van de rijders voor het eerst een voorlopige WK-selectie is ge formeerd, in plaats van de defini tieve samenstelling van de équipe voor het wereld kampioenschap direct na de na tionale titelstrijd, op 8 januari in Nieuwkoop. De 48-jarige Harry van Gestel: 'Zo'n late selectie maakte de renners maar nerveus. Nu weet iedereen bijtijds of hij WK-kandidaat is. Kan daar z'n wedstrijd op afstemmen, terwijl de weg voor de niet uitverkore nen geenszins is afgesneden". Deze week ontvingen de amateurs Wil Brouwers, Reinier Groenen- daal, Jos Lammertink, Henny Stamsnijder, Hans Steekers en Herman Snoeyink bericht, dat zij voorlopig zijn geselecteerd. 'Ui teraard hebben onze be roepsrenners Gerrit Scheffer en Gertie Wildeboeren niette verge ten Van der Wereld ook een brief gekregen, dat zij voorlopig zijn geselecteerd. Maar voor hun ligt de zaak enigszins anders, omdat er onvoldoende concurrentie is en als de situatie zich niet wijzigt, zij zonder meer naar Amorebieta in Spanje worden afgevaardigd'. Dat Harry van Gestel de opwaarde ring van het veldrijden nog ver der wil uitbreiden, bewijst de medische begeleiding van de WK-kandidaten, die tot aan het mondiale toernooi voortduurt. Coördinator van deze begelei ding is dokter Van Opstal, die ook bekendheid geniet als clubarts van het Bredase NAC. Harry van Gestel: 'De voorlopig geselec teerde renners moeten zich nu om de veertien dagen bij de dok ter melden voor een algehele con trole. Op deze manier proberen we de prestaties te stimuleren. Ik heb daar ruimte voor in m'n bud get. Ook voor trainings bijeenkomsten, die ik nog wil gaan houden. Met nog wat meer accent op de conditietraining en het verbeteren van verdraag zaamheid. Dat laatste is eigenlijk niet zo nodig, want alle veld rijders vormen één grote vriendenclub. NIEUWKOOP - De Nieuwkoopse wieleramateur Kees van de Wereld (21) tekent zaterdag een profcontract bij de Luxemburgse ploeg Gios/Zodiac. Dat is het gevolg van het akkoord, dat Van der Wereld vorige week zondag met ploegleider Eddy Schutz bereikte. Tijdens een wedstrijd in Tetange, die de Nieuwkoper overigens op zijn naam schreef, polste Schutz Van der Wereld over diens inte resse om zijn ploeg te komen versterken. Van der Wereld had daar wel oren naar, zoals hij een aantal maan den eerder al had laten door schemeren. „De contacten date ren al van begin oktober, toen ik in Belgie derde werd tijdens een wedstrijd. De Belgische manager De Meijer was daar ook aanwezig en die vertelde me dat hij een ploeg wist waar ik als be roepsrenner ondergebracht zou kunnen worden. We hebben er toen over gepraat, maar ik hoorde er niets meer van," aldus de Nieuwkoper. Hij verkeerde bijna twee maanden in onzekerheid en rekende er eigenlijk niet meer op. „Omdat ik niks hoorde en toch met de ge dachte rondliep om beroepsren ner te worden dacht ik aan een contract bij mijn eigen (amateur) sponsor. Daar kon ik ook als be roepsrenner worden ingelijfd, maar het contract dat ik nu krijg, is veel gunstiger". Debuut De wedstrijd in het Luxemburgse Tetange maakte aan de onzeker heid een einde, want al voor de start klampte Schutz hem aan om vervolgens een contract aan te bieden, maar morgen wordt het getekend", aldus Van der Wereld, die zaterdag in Waltsdorf en zon dag in Leudelange rijdt. Dat is meteen zijn debuut als prof- renner, want van de KNWU heeft hij gisteren een proflicentie toe gestuurd gekregen. Na de wachttijd van twee maanden ging het allemaal snel. Vorige week vertrok hij nog, zonder enige zekerheid, naar Luxemburg om er zijn laatste amateurwedstrijd te rijden. Nu, zes dagen later stapt hij als prof op de fiets, een hartewens die hij altijd gekoesterd heeft. "Zelf ben ik er nog van onder de indruk", geeft hij toe. "Het is al tijd al mijn wens geweest en ik heb hier bewust naar toe ge werkt. Toen ik klein was zag ik die Tour de France-renners bezig en dacht ik: dat moet ik later ook worden. Een deel van die droom heb ik nu bereikt". Bij een kleine ploeg overigens. Ploegleider Eddy Schutz heeft de beschikking over 6 renners, on der wie de bekende zesdaagse renner Danny Clark en de Luxemburgers Gilson en Seymer. Vorig jaar zat daar ook nog Eric de Vlaminck, de Belgi sche keizer van het veldrijden, bij. Maar De Vlaminck raakte in grote privé-moeilijkheden en een mede-sponsor stopte. Van der Wereld; "Het is de bedoe ling dat de ploeg, die vooral uit veldrijders en baanrenners be staat, dit jaar klein blijft. Volgend seizoen wil de sponsor weer aan grote wedstrijden meedoen. Als De Vlaminck niet was weg gevallen, was dat dit jaar al ge beurd. Het heeft voor mij als voordeel dat ik het eerste jaar rus tig kan wennen. Want bij de be roepsrenners moet je toch ook weer onder aan de ladder begin- Kees van der Wereld: "Bij de be roepsrenners weer onder aan de ladder beginnen". Geen verschil De Nieuwkoper, vorig jaar derde tijdens de NK veldrijden, wil zich helemaal op het crossen gaan toeleggen. "In de zomer zal ik ook wel op de weg rijden, want daar sta ik m'n mannetje ook wel. Maar m'n seizoen is afgestemd op het veld. Wat dat betreft maakt het me trouwens niets uit of ik amateur of beroepsrenner ben. Want bij alle veldwedstrijden rijden profs en amateurs door el kaar. Dat ben ik dus gewend. Al leen bij het WK rijd je apart". Hij is trouwens om nog een andere reden tevreden met zijn buiten landse contract. "Als ik voor een Nederlandse sponsor rijd, ben ik verplicht in Nederland te rijden. Nou, hier zijn maar vijf koersen waar startgeld betaald wordt. Dan doe ik liever buitenlandse ervaring op, dat is financieel ook aantrekkelijker". JULIANADORP - Het Neder- landse biljartkampioenschap ADVERTENTIE 4e klasse K.N.V.B. zaterdag a.s. 2.30 uur De Sleutels Zevenhoven aangeboden door Filemon Elektrotechniek J.P. Coenhof 29. Telefoon 144078. kader 47/2 is dit jaar flink gede valueerd. Titelverdediger Hans Vultink heeft besloten zijn prog ramma te gaan inkrimpen en verdedigt zijn titel in het lan delijke café Prins Hendrik te Ju- lianadorp in de kop van Noord- Holland niet. Maar ook de tweede favoriet, Christ van der Smissen, die al viermaal als tweede achter Vultink in deze titelstrijd is geëindigd, kan nu zijn kans niet grijpen. Van dei- Smissen heeft voor dit kam pioenschap moeten afzeggen in verband met griep. Voor hem is ingevallen Henk van de Kruisweg uit Wezep, die nog nooit in een kadertoernooi ere klasse is uitgekomen. Wel heeft hij driemaal aan het ereklasse kampioenschap libre meegedaan en dit jaar in Utrecht eindigde hij als derde. Het had overigens weinig gescheeld of de blonde debutant had in zijn eerste de be ste partij voor sensatie gezorgd. Hij moest het toernooi openen met een duel tegen Jean Be- Na drie beurten stond de ling ruim voor - 70 - 326 - maar Bessems haalde, toen Van de Kruisweg miste, vernietigend uit en won nog net. Later op de dag verloor Bessems toch. De jonge Bongers gaf zijn voorsprong niet meer uit handen. Twee deelnemers zijn nog zonder puntenverlies, Havermans en Sundquest. De kersverse kam pioen bandstoten, Hans Sund quest, liet tegen Ben Velthuis en Wim van Deventer zien, dat zijn aspiraties verder reiken dan het bandenspel. GENÉVE - De FIFA, de inter nationale federatie van voetbal bonden, heeft gisteren bij monde van secretaris-generaal Helmut Kaser laten weten "Met afschuw vervuld te zijn" door het geweld, dat woensdag in Belgrado tot uitbarsting kwam in de WK- kwalificatiewedstrijd tussen Joegoslavië en Spanje. "Dit moet een van de afschuwe lijkste vertoningen van geweld zijn, die ik op internationaal ni veau ooit heb gezien", zo ver klaarde Kaser. De Zwitserse FIFA-secretaris-generaal zei dat disciplinaire maatregelen zeker niet zullen uitblijven. Kaser beschuldigde vooral som mige Joegoslavische spelers van "opzettelijke aanvallen met de bedoeling een tegenstander li chamelijk letsel toe te brengen". De aanvallen op de man in plaats van de bal "werden bijna zonder uitzondering begonnen door Joegoslavië", aldus Kaser. Hij zei dat de Engelse scheids rechter Ken Burns "gedeeltelijk schuld moet dragen" voor wat zich op het veld heeft afgespeeld. "Burns had in het begin van de wedstrijd strenger moeten op treden. Ik moet helaas zeggen dat de scheidsrechter soms optrad als een vader, die zijn kinderen probeert zich te laten gedragen zonder hen te straffen", aldus Ka ser, die Burns overigens als "een uitstekende scheidsrechter" be schouwde. Clive Toye, de gewezen manager vai/' de Newyorkse profclub Cosmos en thans werkzaam voor Chicago Sting, stelt pogingen in het werk om Rob Rensenbrink naar Amerika te halen. Vorige week voerde Toye's as sistent Malcolm Musgrove, na de wedstrijd Anderlecht-Winterslag gesprekken met Rob Ren senbrink en enkele bestuursle den van Anderlecht. Musgrove liet zich bij die gelegenheid lo vend uit over de speler die straks in Argentinië de rol van Johan Cruijff moet overnemen, en zette Oranje's linkerspits in het rijtje Cruijff, Beckenbauer, Keegan... Clive Toye komt zelf ook naar het Brusselse Astridpark om Ren senbrink tijdens de wedstrijd Anderlecht-SK Beveren in actie te zien en mogelijk meteen een bod te doen. En in Brussel wordt verwacht dat de grootte van het bedrag zelfs in België weieens een verrassing zou kunnen zijn, want niet voor niets haalde Clive Toye spelers als Pelé en Becken bauer naar Amerika. Een spoedige ruil van de oefen- meesters van Eintracht Frankfort en Bayern München, Gyula Lo- rant en Dettmar Cramer, is op het ogenblik niet mogelijk. Dit heeft Achacz von Thumen, de voorzit ter van Eintracht Frankfort op een persconferentie meegedeeld. Zo n ruil kan pas op zijn vroegst op 1 januari van het volgend jaar plaatsvinden. Von Thümen zal vandaag een ont moeting hebben met Wilhelm Neudecker, de voorzitter van Bayern München. Hij verklaarde eveneens, dat alle financiële as pecten van de overgang van Cramer naar Frankfort nu gere geld zijn. De verklaring van Eintracht- oefenmeester Gyula Lorant staat lijnrecht tegenover die van zijn "hoogste baas". Lorant zei tegen de zaakwaarnemer van Bayern, Walter Fembeck, dat met Eintracht Frankfort alles in kan nen en kruiken was en dat hij aanstaande vrijdag naar Mün chen zou komen, om met de se lectie naar het trainingskamp in Bad Wiessee te vertrekken. v WfSm mmïU'<*k La IM1II Henk van Buiten: 'Ik sta buiten de dorpsstrijd'

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13