President Carter prijst Sadat en Begin Onbekenden wilden Coca Cola voor zeven miljoen afpersen Jespers: 'Ik ben geen moordenaar' Soares in wankele positie Amerikaanse onderminister Atherton naar Cairo Citizen Quartz LCDTijdmeter DONDERDAG 1 DECEMBER 1977 BUITENLAND PAGINA 9 de pers op de hoogte v LISSABON (AP) - Premier Soares van Portugal heeft gisteravond gezegd dat hij geen algemene in stemming heeft kunnen ver krijgen voor zijn economische maatregelen en het parlement zal vragen een motie van vertrouwen aan te nemen, opdat zijn socialis tische minderheidsregering aan de macht kan blijven. De motie zal vermoedelijk vol gende week ter stemming wor den gebracht. Waarnemers geven de socialisten een kleine kans en verwachten dat de eerste democ ratische regering van Portugal na 16 maanden moet aftreden. De rechtse partijen zullen naar verwacht wordt de krachten bundelen om het kabinet van Soares ten val te brengen. Met voldoende steun van de com munisten zou de regering in het zadel kunnen blijven, maar Soares heeft gezegd dat hij in dat geval toch zou aftreden, omdat een "meerderheid van links" het land volgens hem te zeer zou ver delen en het gevaar van een mili taire staatsgreep zou vergroten. Soares verklaarde nogmaals dat de socialisten liever aftreden dan een coalitie aangaan, waarop de rechtse partijen aandringen. De premier zei dat de verwarde po litieke situatie spoedig moet worden opgehelderd, aangezien het parlement in december een begroting en een economisch programma voor volgend jaar moet goedkeuren. De premier leek niettemin bereid de deur open te laten voor het aanvaarden van steun der com munisten als deze die aanbieden. "Alle stemmen in de vergadering zijn gelijk. Wij kunnen niet stel len dat communistische stem men in sommige omstandighe den goed zijn en in andere niet," verklaarde Soares. Hij hield een televisietoespraak enkele uren voor het verstrijken van een ultimatum te midder nacht dat hij had gesteld aan be sprekingen tussen vier partijen over de aanpak van de voortdu rende economische crisis. Soares zei dat de contacten tussen de so cialisten en de oppositie daarna nog zullen worden voortgezet, maar gaf deze weinig kano van slagen. V/oordvoerder van de gematigd rechtse sociaal democraten en het behoudende sociaal-democ ratische centrum zeiden even eens weinig heil te zien in verdere besprekingen. WASHINGTON (REUTER/API/AFP/DPA) - President g. Carter heeft gisteren gezegd zeer verheugd te zijn met de vermindering van angst en wantrouwen in het Mid den-Oosten. Hij noemde de recente diplomatieke ont wikkeling "een historische doorbraak op weg naar een duurzame vrede". Carter prees de moed van president Sadat van Egypte en "de gracieuze ontvangst die premier Begin hem in Israël heeft bereid". Hij zei dat de bijeenkomst aan "twee van Israels diepste verlan gens" tegenmoet kwam, er kenning van Israels be staansrecht en gesprekken van man tot man. Carter waarschuwde echter dat er wel te hoge verwachtingen zijn geweest. Het vraagstuk van een thuisland voor de Palestijnen en het teruggeven van bezet Ara bisch gebied is nog niet opgelost. De V.S. zullen "op hoog niveau" aan de conferentie in Cairo deel nemen, onderminister van buitenlandse zaken Alfred Atherton zal de V.S. vertegen woordigen, zei hij. Nu er vooruit gang is geboekt moeten de V.S. die steunen. Het sterkste Arabi sche land en Israël voeren nu rechtstreeks onderhandelingen en dat is een grote stap naar de vrede. "Ik wil deze twee sterke leiders, geluk wensen en mijn steun toezeggen", aldus Carter. De V.S., Egypte en Israël zijn al van mening dat een afzonderlijke vredesovereenkomst tussen Egypte en Israël "niet wenselijk" Als het hart hunkert door Cat herine Cookson. Uitgeverij De Boekerij, Baarn 24,90 De Piramide der Tirannie samen gesteld door Hans Ramaer. We tenschappelijke Uitgeverij, Am sterdam. Grote Spectrum Encyclopedie. Deel 15/Plastics - Resuskinde- ren. Uitgeverij Het Spectrum, Utrecht/Antwerpen. Op fotojacht in de natuur, door J. Baufle en J. Varin. Uitgeverij El sevier, Amsterdam, 55,- Glamourfotografie, door Peter Gowland. Elsevier, 36,50 Fotograferen bij bestaand licht, door P. Petzold. Elsevier, 32,50 Fouten bij kleurvergroten, door C. Bockstart. Elsevier, 18,90 Ondanks de scherpe aanvallen van Syrië en Libië op Sadats optre den is Carter van mening dat "president Sadat spreekt uit naam van de Arabische wereld". Het vraagstuk van een afzon derlijke overeenkomst tussen Egypte en Israël is nog niet te berde gebracht, maar de moge lijkheid bestaat, gaf hij toe. "Wanneer op een later tijdstip Jordanië, of Syrië, of Libanon geen vrede met Israël willen, kan een Egyptisch-Israëlische over eenkomst worden nagestreeft. Maar ik ben ervan overtuigd dat zij wel vrede willen". De leider van de PLO, Arafat, zei gisteren in Damascus dat de voorgenomen conferentie in Bagdad van landen die tegen het initiatief van Sadat zijn, op vijf december begint. Eenzelfde soort conferentie begint vandaag in Tripoli, Libië. Naar Bagdad zijn Algerije, Libië, Syrië, Zuid-Jemen en de Pales tijnen uitgenodigd. In Moskou werd na het bezoek van de Syrische minister van buiten landse zaken, Chaddam, een ver klaring uitgegeven waarin kritiek blijkt op zowel president Sadat, wegens zijn rechtstreekse onder handelingen met Israël, als de Arabische radicalen wegens hun sterke verzet tegen vredes besprekingen. De gezamenlijke verklaring was in gematigde ter men gesteld en noemde Egypte niet rechtstreeks Het communi que zegt dat de Sovjet-Unie en Syrië een alles omvattende rege ling willen, zonder afzonderlijke overeenkomsten met de leiders van bepaalde Arabische landen. De PLO moet op voet van gelijk heid deelnemen. Volgens een Israëlische cor respondent in de Sinai heeft Egypte zijn troepen die, in strijd met het akkoord met Israël, te veel in de Sinai waren, terugge trokken. Israël is er nog niet of ficieel van m kennis gesteld. De Veiligheidsraad in New York heeft het mandaat voor de 1.200 V.N.-militairen in de Golan- hoogvlakte, dat dezelfde dag ver liep, met zes maanden verlengd. NEW YORK - De 70-jarige Russische oorlogsveteraan en dissident, ex-generaal Pjotr Grigorenko midden) is gisteren in New York aangekomen, waar hij een stormachtig welkom kreeg van meer dan honderd uitgeweken Krimtartaren. Hij noemde zijn bezoek aan de VS, dat een half jaar zal duren, "een 42 jaar te late huwelijksreis' De Sovjet-overheid heeft Grigorenko een visum voor een halfjaar gegeven om zijn zoon in de VS te bezoeken en er een medische behandeling te ondergaan. De generaal prees zijn regering voor het verstrekken van het visum. Hij hoopt weer naar zijn land te kunnen terugkeren. ADVERTENTIE BRUSSEL (SP) - Een of meer on bekenden hebben geprobeerd om de directie van Coca Cola te Brussel honderd miljoen Belgi sche franc (zeven miljoen gulden) af te persen. Men denkt in Brus sel aan leden van de Rote Armee Fraction, maar veel bewijsmate riaal lijkt daarvoor niet be schikbaar. De afpersers hadden de directie la ten weten dat op verschillende plaatsen in het land flesjes Cola met een vergiftigde inhoud ver spreid zouden kunnen worden. Zij leverden min of meer het be wijs ook technisch in staat te zijn om in de winkelvoorraden door te dringen. In het hoofdkwartier van de drankgigant te Atlanta (VS) ging men dan ook vlot door de knieën en besloot men de geëiste som te betalen. De honderd miljoen franc (hon derdduizend biljetten van duizend, te zamen zestig kilo we gend) moesten door dames op hoge hakken op een bepaalde plaats en tijd worden afgeleverd. Verder diende het Brusselse kan toor van Cola dag en nacht een telefoonlijn vrij te maken waar langs de afpersers hun nadere in structies kwijt konden. De directeur van Cola, Robert Del- ville zat in het Amerikaanse San Fransisco toen de eisen per brief in Brussel arriveerden. Hij keerde hals over kop naar huis terug. Daar besloot Delville om de hele affaire zo lang mogelijk geheim te houden. Minister van economische zaken Wille Claes werd wel vertrouwe lijk ingelicht. Hij speelde een en ander door aan premier Tin- demans en aan minister Vanden Boeynants van defensie. Verder kreeg niemand weet van de zaak. De pers, de politie, politici en zelfs de crisisstaf van de Belgi sche regering bleven aldus da genlang onkundig. Toen het Vlaamse weekblad KNACK, dat bovenstaande fei ten vandaag onthult, achter de hele zaak/ kwam, werd van rege ringszijde druk uitgeoefend zo dat ook dit medium zweeg. Men vreesde dat met publicatie het publiek het gebruik van alle Cola-produkten zou stoppen met alle vervelende gevolgen voor de zestienhonderd Belgische werk nemers vandien. Konijntje De afpersers bewezen intussen dat het hun ernst was. Zij leverden een krat Cola-flesjes af die door hen geopend en weer onzichtbaar gesloten waren. Hoewel een ko nijntje dat in het laboratorium van dit spul dronk ziek werd, bleek dat later toch niet aan de Cola te liggen. Intussen verstre ken er in totaal twee weken. Op het moment dan na lang onder handelen de honderd miljoen franc voor de afpersers gereedla gen, begon men aan hun durf te twijfelen, zo meldt KNACK. Het viel de Cola-directie op dat de be dreigingen minder concreet wer den. Daarop besloot men tot een hardere koers. De zestig kilo bankbiljetten werden weer in de kluis gedeponeerd. De afpersers hebben inmiddels niets meer van zich laten horen. KNACK wijst er op dat de RAF-ter- roristen hadden laten weten voortaan geen vliegtuigen meer te kapen en dë aandacht te ver leggen naar "de symbolen van het kapitalisme". Het gevraagde bedrag van honderd miljoen Bel gische franc beloopt één procent van de jaarlijkse winst van het Coca Colaconcern. ADVERTENTIE Kenmerk absolute precisie en geeft u alle tijdinformatie die u zich maar kunt wensen: seconden, minuten, uren, datum, maand Bovendien verlichting voor 's nachts, automatische kalender- korrektie en ook nog extra plat, dus elegant om de pols. Uitgevoerd in staal. ©CITIZEN Deze „Nieuwe Tijdmeter" wordt geïmporteerd door J HART BV. Postbus 41, Ouderkerk a d Amstel GENT (SP) - Rechter Jespers, op verdenking van moord en roof aan de verkeerde kant van de beklaagdenbank te recht gekomen, voert voor het Assisenhof geroutineerd en soms magistraal zijn verdedi ging. Vooral zijn uitleg over Rosines dood kan bijna niet nalaten bij de jury twijfel te zaaien aan zijn schuld. Na een korte inzinking tijdens het agressieve en uiterst be lastende relaas van zijn rivaal De Cramer veert Jespers weer op. Hij geeft toe dat zijn hu welijk was stukgelopen - als een kaars die uitging - doch de aantijgingen van De Cra mer omtrent de bomaanslag en de moord op Rosine wijst hij met geloofwaardig klin kende verontwaardiging van de hand. Ook zijn zakelijke argumenten lijken niet geheel onaanne melijk. Waarom zou hij nog voor het plegen van de moord een getuige roepen? Waarom zouden zijn kinderen niet wakker zijn geworden die vlak bij de badkamer sliepen tijdens het tumult dat De Cramer beweert te hebben gemaakt en tijdens de zoge naamde daaropvolgende vechtpartij? Waarom zou zijn grote hond stil zijn gebleven? Het beest blaft voor ieder wis sewasje en voor iedere vreemde die in huis komt, zoals de buren kunnen beves tigen. Jespers vertelt daarop uitvoerig wat er "werkelijk" is gebeurd: hoe Rosine die middag al on natuurlijk moe was van het tennissen, hoe zij toch nog weer is teruggegaan en hoe zij vlak voor het baden nog een glas champagne met hem heeft gedronken, wel te ver staan: zonder slaapmiddel er Het is zijn vijftienjarige oudste zoon Michel geweest die om middernacht kwam waar schuwen dat mamma stil in bad lag. De jongen was wak ker geworden, niet van een rumoerige vechtpartij, maar van de muggen in zijn kamer. Twee artsen zijn tenslotte tot de conclusie gekomen dat Rosine onwel moet zijn ge worden en tijdens een flauwte is verdronken. "Ik ben geen moordenaar", roept rechter Jespers geëmo tioneerd "Slagen onder de gordel zijn mij gegeven, dolk steken in de rug, maar ik zal uit respect voor het gerecht objectief blijven, al zou ik willen huilen". Bomaanslag Vervolgens probeert Jespers de beschuldiging van de bo maanslag met een koelbloedig betoog te pare ren. Om te beginnen weerlegt hij dat Rosine nooit in zijn Mercedes zou hebben gere den. Als het zo uitkwam ge bruikte zij de wagen geregeld om de kinderen naar school te brengen of om naar het ten nissen te gaan. Na de brand waren de brand weer en politie tot de con clusie gekomen dat er sprake van een ongeluk moest zijn geweest, maar niettemin liet Jespers het wrak ook nog eens onderzoeken door een eigen expert uit vrees dat er misschien toch sabotage was gepleegd. "En als ik werkelijk in het com plot had gezeten zou ik het wrak daarna dan ook nog eens anderhalf jaar op een au tokerkhof laten liggen, zodat het vandaag in deze rechtzaal kan staan"?, roept Jespers. De benauwdste uren voor rech ter Jespers breken aan als de "minste" beschuldiging moet worden besproken: de roof overval op de 78-jarige mev rouw Van denhende-Ledoux en de daaropvolgende ver dwijning van de rest van haar fortuin uit een bankkluis. De Cramer en van Van Ren- terghem hebben beiden be weerd de overval op last van Jespers te hebben uitgevoerd en zelfs door de rechter te zijn binnengelaten in het gebouw waarin mevrouw Ledoux haar appartement heeft. Buitendien had een bewoon ster van het gebouw de rech ter op de betreffende avond zelf binnengelaten, vlak voordat de roofoverval plaatsvond. te rechtvaardigen, wat - zoals immer - er op neerkomt dat hij het slachtoffer is van een complot. Volgens De Cramer en Van Rentherghem was Jespers na een telefoontje gekomen om de deur van het gebouw te openen. Jespers beweert dat hij is gelokt door een vrouw die zich voor de verpleegster van mevrouw Ledoux uitgaf. Zij vroeg hem door de tele foon om direct te komen. Hij had niet eens een sleutel en na te zijn binnengelaten door een andere bewoonster en te hebben geconstateerd dat mevrouw Ledoux helemaal niet thuis was, ging hij onver richter zake weer naar huis. Bij het verlaten van het gebouw was hij wel een man met een snor en een zonnebril tegen gekomen, zegt Jespers. Dat zou dan de vermomde Luc de Cramer geweest moeten zijn die binnenging zonder dat zijn vriend de rechter hem herkende. Maar hoe wisten De Cramer en Van Renterghem dan van de rijkdommen van mevrouw Ledoux en over de plaats waar zij die verstopt had? Ook hierop heeft Jespers een ant woord: De Cramer moet met stiekem geplaatste appara tuur zijn telefonades met de oude mevrouw hebben afge luisterd. Daar was hij expert De Cramer beweert ook dat hij de rest van het fortuin van mevrouw Ledoux uit haar bankkluis heeft weggehaald nadat Jespers hem de sleutel en de cijfercombinatie had toegespeeld. Jespers ontkent. Hij is wel met mevrouw Le doux een keer meegeweest naar haar kluis, maar een re constructie van de gebeurte nissen heeft volgens hem aangetoond dat hij nooit haar sleutel uit haar handtas ont vreemd kan hebben. De rechter wordt tenslotte pat hetisch als hij met omfloerste stem verhaalt hoe hij op 27 februari van dit jaar volko men onschuldig is meege sleurd naar de burelen van de rijkswacht, die hij als onder zoeksrechter zo goed had ge kend en waar hij opeens ge boeid in de cel moest. "De we reld stortte ineen voor mij. Na al die maanden ben ik thans goed toegetakeld. Ik ben de zelfde Jespers niet meer". Doofpot Complot Zijn arrestatie was niettemin toch niet onverwachts geko men want na de aanhouding van Van Renthergem met de buit van mevrouw Ledoux was De Cramer ondergedo ken en had hij'Jespers telefo nisch laten weten: "Gy moet mij hieruit halen, anders be trek ik u in de zaak". Van Ren terghem betekende dat hij de overval had gepleegd, waarop Jespers zou hebben geadvi seerd dat hij zich moest aan geven. Maar waarom zou De Cramer thans nog steeds, tegen beter weten in, zijn vreselijke be schuldigingen volhouden? "Doodeenvoudig", antwoordt Jespers, "hij heeft mij eerst bij de diefstal betrokken om dat hij dacht dat de zaak dan wel in de doofpot zou belan den. Toen dat niet lukte heeft hij het overlijden van mijn echtgenote erby gehaald om de zaak meer kracht by te zet ten. En nu, voor het Assisen hof, is hy in een positie dat hij niet meer terug kan". Tenslotte wil president mr. Marcel de Preter weten: "Vindt u het normaal dat iemand in uw positie van ma gistraat zo bevriend wordt met iemand die al eens is ver oordeeld voor oplichting en valsheid in geschrifte? Dat u met uw vriendin zo omgaat met hem en zijn vriendin"? Jespers: "Ik ben niet alleen on derzoeksrechter. maar ook mens en vader". Hy legt uit dat De Cramer hem in het be gin van de kennismaking een medisch apparaat heeft gele verd dat de zwakke gezond heid van zijn kinderen zeer ten goede is gekomen. "Als het gaat om myn kinderen vraag ik iemand niet eerst naar zyn strafregister". Over zyn vriendin zegt hij: "Ik ben blij dat ik haar heb. De nagedachtenis van mijn vrouw wil ik in ere houden, maar wy gingen scheiden en ik ben bly dat myn vriendin een goede moeder is voor myn kinderen".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9