Formule kabinet: tien-zes Leugens Menten op laatste procesdag ontzenuwd Sigaretten 35 cent, shag 30 cent duurder CNV ongerust over 'uitleg' van Wiegel Vrouw (41) verkracht door twee mannen Uit in de Randstad DONDERDAG 1 DECEMBER 1977 BINNENLAND PAGINA 7 AMSTERDAM (SP) - "Menten is meer en meer verstrikt geraakt in een soort rollenspel. Zo erg zelfs dat hij zijn eigen leugens is gaan geloven. Wellicht verdringt hij alle afschuwelijke gebeurtenis sen waarbij hij naar mijn mening duidelijk betrokken is geweest". Dat stelde gisteren officier van justitie mr. A. Habarmehl onder meer in zijn repliek op het twee weken geleden gehouden pleidooi van Pieter Mentens raadsman mr. L. van Heijningen. Twee leugens van de van oorlogs misdaden verdachte Blaricum- mer werden op de zitting van gis teren - feitelijk de laatste proces dag - ontzenuwd. De ene door mr. Habermehl zelf, die meedeelde dat inmiddels de non is gehoord die onlangs had laten weten dat Pieter Menten in 1948 in het Haagse Westeinde-ziekenhuis een neuscorrectie had onder gaan. Menten had dat ter zitting onzin genoemd en verklaard dat er nooit aan zijn neus was gedok terd. De non is nu 22 november door de rijksrecherche gehoord. Haar relaas bevat zoveel bijzon derheden dat volgens mr. Habe rmehl aan de waarheid ervan niet hoeft te worden getwijfeld. De non, die volstrekt anoniem wil blijven vertelde: "Ik heb van 1942 tot 1950 in het Westeinde-zieken huis - toen Joannes de Deo ziekenhuis - gewerkt. Op een dag, het was dacht ik in 1948 kwam dr. Nijst naar me toe, die me in vertrouwen vertelde dat er op mijn afdeling ene heer Menten lag, die echter in de administratie onder een andere naam was inge schreven. De arts vertelde me dat Menten jarenlang in Polen had geleefd en nu in een villa woonde in Aerdenhout, die vol hing met schilderijen. Voorts zei hij er bij dat er ook een Door Gerard van Zuuren "kogeltje in Mentens rug zat, maar dat dat kon blijven zitten. Het ging, aldus dr. Nijst, louter en al leen om een neuscorrectie, te neinde zijn profiel te verande- De non vertelde de rijksrecherche voorts dat ze op aandringen van kennissen pas besloten had de brief aan justitie te schrijven. Tweede klap Het was de tweede klap die Pieter Menten gisteren moest incasse ren. Juist toen hij met een triomfantelijk gebaar zijn eigen "pleidooi" had beëindigd, kwam rechtbank-president mr. J.Schröeder met de domper op de bij Menten ontstane vreugde. De president deelde mee dat het onderzoek bij de burgelijke stand van enkele gemeenten en bij het rijksarchief van Zuid-Limburg naar de stamboom van de familie Menten had uitgewezen dat Pieter Menten helemaal niet af stamde van de Mentens die als grondleggers worden be schouwd van de Shell-familie van de deken van Maastricht. Menten had dat steeds zelf be weerd. Integendeel, Menten stamde volgens het onderzoek af van een arme familie Menten uit Geleen. "Maar wat maakt dat nou allemaal uit? Wat heeft dat nou met straf bare feiten te maken", ant woordde een duidelijk van zijn stuk gebrachte Pieter Menten. "Niets", gaf mr. Schröeder toe. "Maar het bewijst wel dat u ons weer iets op de mouw heeft ge speld". Ruim vier uur duurde gisteren het eigen pleidooi van de Blancum- mer. Hij vond onder meer dat hij door zijn langdurige gevangen houding en zijn zwakke gezond heid niet in staat was geweest een eerlijke confrontatie aan te gaan met het OPenbaar Ministerie. "Ik ben al voortijdig door de officier van justitie op een zijspoor gezet. Vanuit een dwangbuis kan een méns zich niet verdedigen". Over de massa-executies van Pod- horodce en Urycz in 1941 zei Menten "Dat waren bijltjesdagen waarvoor de plaatselijke bevol kingen zelf verantwoordelijk wa ren. Oekraiense vergeldingsac ties waarvan men de verant woordelijkheid heeft af gewen teld op mij, als kapitalist en anti communist Pas na dertig jaar zijn de mensen daar gaan praten. Mij n naam is hun daarbij in de schoot geworpen". Vervalsingen Over de voor hem flink belastende stukken die zijn gevonden in het voormalige Nederlands con sulaat in Krakau oordeelde Men ten: "Allemaal vervalsingen. Ze zijn niet eens bruikbaar als pak papier. Je lokt er nog geen hond mee achter de kachel vandaan, laat staan een rechtbank-presi dent. De officier van justitie zegt in zijn requisitoir zelf dat hij niet weet welke rol ik destijds heb ge speeld. Maar hoe kan hij dan een strafeisen? Daarmee bestempelt hij toch zeker zijn eigen requisi toir als piasserij. Ik hoor het de officier zeggen: meneer Menten begrijp me toch, ik kon niet an ders. Het is allemaal een nood signaal van me. Ik ben in de Rus sische hinderlaag gelopen". Mr. Habermehl wenste niet te reageren op dit betoog van Men ten. Hij motiveerde: "Daar valt toch niet tegen te praten". Het pleidooi van de raadsman viel hij op enkele ondergeschikte punten aan. Verder bleef hij bij zijn op 7 november uitgesproken requisi toir, dat hij besloot met een eis van levenslange gevangenisstraf. "Het dupliek van mr. Van Heij ningen bevatte herhalingen uit diens pleidooi. Gisteravond, aan het einde van de zitting, kreeg Menten gelegenheid tot het laatste woord, het recht dat elke verdachte heeft. Ook hy meende met een verrassing te moeten komen. "Ik ben geen Neder lander". liet hij nu weten. "Dertig jaar geleden heb ik afstand ge daan van mijn Poolse nationali teit. Toen ben ik statenloos ge worden en dat ben ik nu nog". Menten heeft over zijn nationali teit al verschillende versies ver teld. Uitspraak op 14 december. DEN HAAG (SP/ANP) - De onderhandelaars Van Agt i (CDA) en Wiegel (VVD) zijn het eens geworden over de Behalve aan de onderhandelingstafel schuwen CD A-leider Van Agt (rechts) en VVD-aanvoerder Wiegel zetelverdeling in het nieuwe kabinet, het CDA kriigt \Ï7^nfi^wnetif0r^atif ookflkaafs gezelschap niet tijdens het nuttigen van maaltijden. Zo ook gisteren tien zetels, de VVD mag zes ministers leveren. Informateur Van der Cnnten eet een hapje mee. Het aantal staatssecretarissen zal ten opzichte van het huidige ka binet teruggebracht worden van zeventien naar veertien. De staatssecretariaten die worden opgeheven zitten bij de minis teries van financiën, buiten landse zaken (ontwapeningsbe- leid) en volkshuisvesting. De twee fractie-voorzitters zullen vandaag verder praten met in formateur mr. W. C. L. van der Grinten over de zetelverdeling. Aan de orde daarbij is welke pos ten de twee fracties precies krijgen. Bevreemding is intussen ontstaan in Den Haag over de werkwijze UTRECHT (ANP) - Evenals de FNV bij monde van voorzitter Kok heeft gisteren ook het ver- bondsbestuur van het CNV ver ontwaardigd gereageerd op de mededeling van VVD-fractie- leider Wiegel dat het regeerak koord van CDA en VVD het mo gelijk maakt het minimum van de Sociale uitkeringen los te kop pelen van het netto-minimum loon. Ook is mogelijk de hoogte van de sociale uitkeringen niet méér te binden aan de loonstijging, maar alleen aan te passen aan de prijs stijgingen, aldus Wiegel. Het CNV-bestuur meent dat deze toelichting van Wiegel op het re geerakkoord. Daarin wordt en kele malen met nadruk gezegd dat de sociale minima niet mogen worden aangetast. Dat moet vol gens het CNV uiteraard beteke nen dat de koppeling tussen de sociale minima en het netto-mi nimumloon zal worden gehand haafd. Elke afwijking daarvan betekent immers een aantasting van de sociale minima, stelt het CNV in een verklaring. Ook het binden van de sociale uit keringen aan de prijsstijgingen is in strijd met de thans bestaande koppeling aan de lonen. De uit keringen worden dan niet meer waardevast maar welvaartsvast. De door Wiegel gegeven uitleg valt niet af te leiden uit de tekst van het akkoord en zet bovendien de hele systematiek van de aan passing van de sociale uitkerin gen op losse schroeven, aldus het CNV. Het CNV-bestuur vindt het onaan vaardbaar dat zaken van een der gelijk ingrijpend belang niet in de tekst van een regeerakkoord worden vastgelegd maar pas na derhand via een persoonlijke toelichting aan de orde worden gesteld. Wanneer de tekst door de opstellers ervan inderdaad zo wordt uitgelegd krijgt het geheel een zodanig karakter, dat het ver trouwen in een nieuw kabinet al bij voorbaat ernstig wordt on dermijnd. van intormateur Van der Grinten. Duidelijk is dat een kabinet van CDA en VVD steunt op een wan kele meerderheid. Daarom was verwacht dat Van der Grinten, net als Ruppert dit ih 1972 deed, de fractieleiders van de kleine partijen in de Tweede Kameer bij zich zou roepen om te vernemen wat hun houding is ten opzichte van een dergelijk kabi net. De informateur heeft dat echter nog niet gedaan. Met name in de kring van de SGP - goed voor drie kamerzetels - is men daar over verwonderd. Antwoord Informateur Van der Grinten heeft inmiddels schriftelijk geantwoord op de brief, welke PvdA-fractievoorzitter Van Thijn hem gisteren zond. In die brief betwistte Van Thijn dat de in formateur een parlementair meerderheidskabinet zou kun nen vormen gezien het tegen stemmen in de CDA-fractie door zes leden tegen het programma tisch regeerakkoord. De informateur blijft er bij dat er wel sprake is van de mogelijk heid een parlementair meerder heidskabinet te vormen. De zes christen-democraten lieten im mers weten dat zij zich niet zullen verzetten tegen de totstandko ming van een kabinet van CDA VVD. nister Van der Stoel een moei lijke positie te besparen zal een nieuw kabinet vrijwel zeker niet aanstaande maandag of dinsdag worden beëdigd t hapje r Brussel de Europese topcon ferentie wordt gehouden. De staats- en regeringsleiders van de negen landen van de Europese Gemeenschap komen begin vol gende week in Brussel bijeen voor de drie maal jaarlijkse zgn Europese raad. Men neemt aan dat deze dinsdag na de lunch zal worden besloten. Kamer en regering worden het eens DEN HAAG (SP)- Normale pakjes shag en sigaretten wor den met ingang van 1 februari volgend jaar 30 en 35 cent duurder. Sigaretten gaan 2,60 per pakje van 25 stuks kosten. Shag 2,20 per pakje van 50 gram. Dit is de uitkomst v Tweede Kamer c belastingplan Den Uyl. Minister Duisenberg van financiën hield gisteren in de Kamer zijn "zwanezang". Verder bereikte de Kamer over eenstemming met de regering over de invoering van een hogere teruggavedrempel bij de inkom stenbelasting en de premies voor volksverzekeringen. Deze drem pel zal met ingang van 1 januari worden gelgd bij 95,-. Wie min- t beraad in de der van de fiscus heeft terug te er het laatste vorderen krijgt dat niet. het kabinet Mensen van wie teveel is ingehou den aan loonbelasting of premies voor volksverzekerin gen kunnen momenteel achteraf een zogenaamd T-formulier in vullen. Het aantal mensen dat dit doet is gestegen van 13.000 in 1965 tot 600.000 in 1976. Daarbij gelden bij de inkom stenbelasting nu twee drempels. De ene is een procentuele. Wan neer het verschil tussen teveel betaalde loonbelasting en ver schuldigde inkomstenbelasting minder is dan vijf procent geeft de fiscus niets terug. Men krijgt ook niets terug als het terug te geven bedrag minder dan 25,- Bij de premies volksverzekeringen is één teruggave-drempel: 10,— De regering wilde beide geldelijke drempels verhogen tot 150,-. Dat zou er toe leiden, dat 250 man bij de belastingdienst vrij zouden Acupunctuur kliniek dicht NAARDEN (SP) - Nederlands grootste kliniek voor acupunc tuur van de Stichting Neder lands-Chinees Instituut voor Acupunctuur in Naarden is nu definitief gesloten. De ruim duizend patiënten die er van maart tot juli van dit jaar zijn be handeld, zijn hiervan per brief op de hoogte gesteld. De kliniek kwam eind juli in op spraak, nadat een oud-medewer ker, de huisarts P. J. Loncq de Jong uit Winterswijk, een klacht had ingediend bij het ministerie van volksgezondheid. De kliniek werd toen voorlopig gesloten. De huisarts beschuldigde de leiding van het instituut van „geldklop- perij" en „slechte" medische be handeling. De leiding werd ver weten gebruik te maken van niet bevoegde medewerkers. Ook was er kritiek op de slechte onderwijsmogelijkheden in het instituut, terwijl in de statuten van de stichting stond dat de op leiding tot acupuncturist een van de doelstellingen is. komen voor ander werk. Boven dien zou de Staat dan 15 miljoen gulden aan belastinggeld houden dat anders had moeten worden teruggegeven. Glastuinbouw Een meerderheid in de Kamer van CDA en VVD is ervoor om de btw-verhoging voor aardgas niet te laten gelden voor gas vebruikt in de galstuinbouw. Gas en mine rale olie voor verwarming ter be vordering van het groeiproces van tuinbouwproducten zou vol gens CDA en VVD onder het 4% tarief van de BTW moeten blijven vallen. Minister Duisenberg heeft dit ern stig ontraden. Hij vreest dat met de controle veel administratieve rompslomp is gemoeid en dat er bovendien een mogelijkheid voor fraude wordt geschapen. De Kamer stemde er overigens mee in, dat aardgas met invang van 1 april onder het 18%-tarief van de BTW gaat vallen. Dit betekent, dat het 3,5 cent per kubieke meter duurder wordt. ADVERTENTIE Nog verkrijgbaar: LEIDEN, binnen en buiten de stadsvesten van Dr. Ir. H. A. van OERLE De geschiedenis van de stede- bouwkundige ontwikkeling tot aan het einde van de gouden eeuw. Het werk bestaat uit 2 delen Beschrijving atlas Prijs 360- Een zeer interessant boek voor allen die zich in algemene zin voor Leiden en zijn verleden interes- Er komt aeen herdruk. Het boek is uniek. Het krijgt t.z.t. ongetwijfeld antiquarische waarde. Een uitgave van E. J. Brill, Leiden. Verkrijgbaar bij alle boekhan delaren o.a. BOEKHANDEL DE KLER Van de theaters in Amsterdam ontvingen wij geen opgaven. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 2 dec., 20.15 uur, Ongelukkige Liefde Festival met o.a. het Amsterdamse Dichterscircus en Hauser Or kater; 3 dec., 20.15 uur, Zuidelijk Toneel Globe met "De rovers" van Schiller; 6 dec., 20.15 uur, Ongelukkige Liefde Festival: Haagse Comedie met "Hedda Gabler" van Ibsen; 8 dec 20 uur. Ongelukkige Liefde Festival: Ned. Opera Stichting met "Katerina Izmajlova" van Sjostakowitsj De Doelen: Grote zaal 6 dec., 20.30 uur, popconcert door 10CC; 7 dec.. Ongelukkige Liefde FestivaL koffieconcert door het Rott. Conservatorium Koor o.l.v. Jan Eelkens; 7 dec., 14.30 uur, kin dertheater Woudi met "Hans en Grietje"; 8 dec., 12.45 uur, or gelconcert door Arie J. Keijzer; 8 dec., 20.15 uur, concert door het Rott. Philh. Orkest o.l.v. David Zinman. Kleine zaal: 2 dec., 20.15 uur, recital door Helen Watts, alt en John Streets, piano; 4 dec., 20.15 uur, Ongelukkige Liefde FestivaL' concert door het Am sterdams Philh. Kamerorkest; 6 dec., 20.15 uur, Ongelukkige Liefde Festival: liederrecital door Anne Haenen en Zeger Vandes- teene; 7 dec., 20.15 uur, Ongelukkige Liefde Festival: Studio Laren m.m.v. Marianne Blik "Liefdeslyriek uit de Late Middeleeuwen". Luxor Theater: 2 t/m 4 en 6 t/m 8 dec., 20.15 uur, Amsterdams Volkstoneel met "Als je lacht... dan ben je rijk" van Herman Boubera. Hofpleintheater. 2 t/m 4 en 6 t/m 8 dec., 20.15 uur, blijspel.ik een beetje meer dan jij" van Joao Bethencourt. Piccolo Theater: 2 en 3 dec., 20.30 uur, Josephine van Gasteren speelt "Juffrouw Margreet" van Robertot Athayde; 4 dec., 13 en 15.15 uur, kindertheater Wiedus met de jeugdmusical "De club"; 6 t/m 8 dec., 20.30 uur, Dirk Celis met "Van de Rebellenclub" van Rob Chrispijn; 8 dec., 12.30 uur, "Mysterie op de Lijnbaan" van Vonne van der Meer. De Lantaren: 2 t/m 4 en 6 t/m 8 dec., 20.30 uur, Ongelukkige Liefde Festival. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 2 en 8 dec., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Een maand op het land" van Toergepjev; 3 en 5 dec., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Beschuit met muisjes" van Heijermans; 4 dec., 14.00 uur, Haagse Comedie met "De Waaier", blijspel van Goldoni; 4 dec., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Hedda Gabler" van Ibsen; 6 en 7 dec., 20.15 uur, Hoofdstad Operette met "Wiener Blut" van Johan Strauss. Congresgebouw: 2 dec., 20.30 uur, Residentie-Orkest o.l.v. Lucas Vis; 3 dec., 20.30 uur, Concertgebouworkest o.l.v. Leonard Slatkin. Circustheater: 3 dec., 20 uur, Ned. Opera Stichting met "Katerina Ismajlova" van Sjostakovitsj. HOT-Theater: 2 dec., 20.30 uur, Haagse Comedie met "Elizabeth I" van Paul Foster; 3 en 8 dec., 20.30 uur, Haagse Comedie met „Spoorloos" van Rob Bognar; 4 dec., 14.00 uur. Kindertheater Pssstt met "Piccolo en de droomsoezer"; 4 dec., 20.30 uur, 7:84 - Theatre Company, Londen met "The live and times of Joe of Eng land; 6 en 7 dec., 20.30 uur, Theaterunie met "Jan Rap en z'n maat" van Yvonne Keuls. Appeltheater: 2 en 3 dec., 19.30 uur, theatergroep De Appel met "Oresteia" van Aischylos. Theater in de Steeg: 2 en 3 dec., 20.30 uur. Maanhater Theater met "Parade der volksvijanden"; 4 dec., 20.30 uur, Folk in de Steeg, m.m.v. Paul Millns en Jon Strong. Diligentia: 7 dec., 12.45 uur, lunchprogramma, solotoneel door Nel Kars; 8 dec., 20.15 uur, Ensemble M o.l.v. Ton Hartsuiker en David Porcelijn. LEIDEN Leidse Schouwburg: 1 dec., 20.15 uur, Zuidelijk Toneel Globe met "De rovers" van Schiller; 8 dec., 20.15 uur, Toneel Leiden met "Het wederzijds huwelijksbedrog". Stadsgehoorzaal: 2 dec., 20 uur, concert door Sempre Crescendo. Leids Vrijetijdscentrum: 2 dec., 20 uur, optreden van de Engelse groep G.T. More and the Rhythm Trammps; 3 dec., 20 uur, "Music made in Leiden" m.m.v. de Leidse muziekgroepen De Onderste Steen, het koor De Eenheid, Grote Bluf en de toneelgroep van het Vrijetijdscentrum. LAK-Theater: 2 dec., 20.15 uur, The European Theatre Group of Cambridge University met "Antony and Cleopatra" van Shakes peare; 4 dec., 15.00 uur, kindertheater. Microtheater, Vestestraat 40: 2 en 3 dec., 20.30 uur, toneelgroep Imperium met "Don Quichotte, ridder van de droevige figuur". DEN HAAG (ANP) - Twee r.. hebben dinsdag een 41-jarige vrouw uit Den Haag aangerand en verkracht. De mannen zijn in hun woning aangehouden. De vrouw is nog spoorloos. Volgens de politie raakte de vrouw die met haar 45-jarige vriend in een cafe aan de Rijswijkseweg in Den Haag zat, in gesprek met de 39-jarige schoonmaker M. E. K. uit Den Haag. Hij stelde de twee voor een borrel te drinken in zijn huis aan de Stuwstraat. Daar aangekomen werd de 25-jarige A. B. zonder beroep, wakker ge maakt om mee te drinken. hen van ae mannen had de vrouw te verstaan gegeven dat hij met haar naar bed wilde. De vrouw weigerde. Een van de twee ver dween uit de kamer en kwam te rug met een pistool. Hij eiste van haar dat hij haar mocht gebrui ken. Haar vriend was inmiddels zo bang geworden dat hij niets durfde te doen. B. heeft de vrouw vervolgens op de grond gegooid, haar onderkle- ding uitgetrokken en haar vast gehouden. Zodoende kon K. haar verkrachten. Na het voorval was de vrouw «naar de keuken gegaan om zich te wassen. B. ging met haar mee. Wat daar precies gebeurde is met duidelijk. De vriend van de vrouw had wel gegil gehoord. De vrouw heeft echter kans gezien de deur uit te vluchten. Ook haar vriend kon toen wegkomen. Hij waarschuwde een passerende pa trouillewagen. De agenten kon den de daders onmiddelijk aan houden. Het pistool is niet ge vonden. I Wegens verkrachting van een 20-jarig Amsterdams meisje zijn in hun woonplaats Amersfoort aangehouden de 20-jange C. M. N en de 18-jarige A. M. L. De ver dachten hadden het meisje na een dansavond niet, zoals be loofd. naar huis gebracht maar haar in de auto „met bruut ge weld" verkracht. Minder staatssecretarissen

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7