Afrikaanse boer in Waddinxveen Klok nog niet klaar Werkloze managers naar Derde Wereld PUBLIEK ONDERDAK VOOR OUD-RIJNSBURG IN VROEGERE JUWELIERSZAAK Basil Paré naar adoptie-dorp Plan van werkgevers positief ontvangen PAGINA 4 VARIA DONDERDAG 1 DECEMBER 1977 door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Mits ook de plaatselijke bevolking duidelijk blijk geeft zich voor de zaak te interesseren, is het sedert een paar jaar aan gemeenten toegestaan jaarlijks een bedrag uit te trekken dat ten goede komt aan een Derde Wereld - land naar keuze. Lang niet alle Nederlandse ge meenten maken gebruik van die mogelijkheid. Waddinx veen wel. Daar viel de keuze op Boven Volta, waar in de provincieplaats Torna door de Nederlandse organisatie voor ontwikkelingssamenwerking NOVIB en de Stichting Ne derlandse Vrijwilligers (SNV) een landbouwproject werd opgezet. Eén van de Afrikaanse boeren die daar profijt van heeft ge trokken, Basil Paré, neemt op uitnodiging van de NOVIB twee weken een kijkje in Ne derland. Vandaag of morgen is hij te gast in Waddinxveen, het dorp dat voor een belang rijke financiële bijdrage zorgde en dat waarschijnlijk ook in de komende jaren het project zal blijven steunen. Basil Paré wordt vergezeld van Karim Sanogho, directeur van het landbouwopleidings- centrum in Torna. Beiden lo geren ze gedurende hun ver blijf in Nederland in de Leidse Meren wijk bij NO- VIB-medewerker Nico Tet- tero. De gemeente Waddinxveen legt t.b.v. het project in Boven Volta jaarlijks 35.000 gulden opzij ..Een eerste bijdrage van 70.000 gulden is al overge maakt en binnenkort volgt nog eens de helft van dat be drag. Bovendien levert de collecte onder de bevolking jaarlijks ook nog zo'n 10.000 gulden op. De "adoptie is niet alleen een kwestie van geld inzamelen. Een werkgroep uit de bevol king beijvert de "bewust wording" van de Waddinx- veners wat betreft de Derde Wereld, toegespits op Boven Volta. Dat resulteerde bij voorbeeld al in een kortgele den door prjns Claus geopende tentoonstelling waar scholen uit Waddinx veen hun visie op de ontwik- B°ven Volta, dat geMpm uitgebreid kennis met Wad dinxveen. Om er een beetje in te komen zijn ze vanmorgen vroeg eerst op de koffie ge gaan bij Mieneke v.d. Lans. Zij was één van de eerste Ne derlandse vrijwilligsters die in Torna ontwikkelingswerk deed. Na die hernieuwde kennismaking fietsten Basil Paré en Karim Sanogho naar de boerderij van de familie Boekhorst waar zij van de dochter des huizes (in het Frans) tekst en uitleg kregen over het reilen en zeilen op dit Waddinxveense landbouw bedrijf. Een levensgroot verschil uiter aard met Torna, waar men bijvoorbeeld nog maar net in een stadium is aangeland dat het ploegen geen handwerk meer is maar wordt gedaan met behulp van ossen. Op de boerderij werd wat gege ten. Voor vanmiddag stond op het programma een kijkje in een groentekwekerij en een bezoek aan de Leon van Gelderbasisschool. Rond vijf uur zou op het gemeentehuis een praatje met de bur gemeester en de wethouders worden gemaakt en voor zes uur stond op het programma een weerzien in café De Unie met vrijwilligers die in de loop der jóren in Torna heb ben gewerkt. Uit heel Nederland zouden er 33 naar Waddinxveen komen. Voor vanavond vermeldt het draaiboek een open avond in het ontmoetingscentrum De Bonkelaar waar Waddinx- veners en andere belangstel lenden kunnen kennismaken met de twee Afrikanen. De avond wordt geleid door Bo ven Volta-kenner pater Ren ders. Leerlingen van middel bare scholen hebben aange kondigd in De Bonkelaar wat Nederlandse dansen te zullen opvoeren. Ook morgen wordt niet stil gezeten. -Pasé en Sanogho wonen op de Professor Kohn- stamm-mavo een Franse les bij. Leerlingen kunnen dan vragen stellen over ontwik kelingssamenwerking. Daarna gaat het snel naar de veiling om nog net te kunnen meemaken dat de laatste groenten (komkommer, wit lof) onder de klok komen.Het 2-daags bezoek aan Wad dinxveen zit er dan bijna op. Ter afscheid wordt er nog er gens een borreltje gedronken en dan vertrekken de twee voor een bezoek aan Delft. Goed voorbereid "Alles bij elkaar krijgen ze bij hun bezoek aan Nederland ontzettend veel indrukken te verwerken", zegt Emka Krös- schell, oud-SNV-vrijwillig- ster (Kameroen), die het prog ramma voor het bezoek hielp samenstellen. "Bijna alles is nieuw voor ze want het zijn wereldvreemde Afrikanen. Gelukkig zijn ze in Boven Volta goed op deze reis voorbereid. Zou dat zijn na gelaten dan help je ze met zo'n reis naar Nederland gegaran deerd in de vernieling. Dan komen ze verkreukeld naar hun land terug". "De vraag zou gesteld kunnen worden of het wel enig nut heeft hen naar Nederland en in dit geval naar Waddinx veen te halen. Ik dacht van wel. Niet zozeer uit een oog punt van kennisoverdracht, alswel om ze te laten zien dat hun problemen ons steeds bezig houden. Dat er aan wordt gewerkt. Stimulans Jaaan de andere kant brengen zij met hun komst de Derde Wereld een stukje dichter naar Waddinxveen. We ver wachten dat dat een stimu lans zal zijn voor de mensen hier om het project te blijven steunen zoals ze tot nu toe hebben gedaan". Hoewel dat wel in de bedoeling lag zal voor het eind van dit jaar niet meer het originele uurwerk worden geplaatst in de gerestau reerde toren van Warmond. De Zoeterwoudse klokkenrestaura- teur Elderhorst, kan vanwege drukke werkzaamheden zijn toe zegging niet nakomen. "Het zal nu waarschijnlijk eind januari worden of begin februari". Tot zolang zal de toren het moeten blijven doen met het destijds aangebrachte alternatief, een elektrisch aangedreven uurwerk. De gemeente Rijnsburg heeft het oog laten vallen op een leegstaand pand aan de Oude Vlietweg als toekomstige opslag- en exposi tieruimte voor het oudheidkundig materiaal dat de gemeente rijk is. Momenteel ligt dat materiaal opgeslagen op zolder van het ge meentehuis. Het is zo goed als zeker dat het kortgeleden opgerichte genootschap „Oud-Rijnsburg" van het pand gebruik mag gaan maken. Er moet vrij veel aan deze voormalige juwelierszaak verbouwd wor den. Gemeentewerken Rijnsburg heeft daar inmiddels een rapport over samengesteld. Binnenkort komt dat ter inzage van de gemeen teraadsleden. Het pand aan de Oude Vlietweg, waar „Oud-Rijnsburg" in s kunnen trekken. In ons land lopen heel wat gepensioneerde of werkloze managers rond, die maar wat graag hun handen uit de mouwen zouden willen steken. Het is een schat van ervaring en kennis, die als het ware ligt te verpieteren. Dat is een gegeven. In de ontwikkelingslan den staan nogal wat kleinere en middelgrote bedrijven als het ware te springen om advie zen van ervaren managers. Doelstelling Officieel noemt het programma als doelstelling "de overdracht van kennis aan particuliere en staatsbedrijven in ontwik kelingslanden en wel op een zo breed mogelijk terrein, zoals financiering en bedrijfsad ministratie, bedrijfsleiding, in- en verkoopbeleid en technolo gie, gedurende een experimen tele periode van twee tot drie jaar". De man, die geholpen heeft dit project van de grond te bren gen is drs. F. A. van Baarde- wijk. Als economisch adviseur en consultant voor diverse in ternationale organisaties werkte hij al sinds 1967 in een aantal ontwikkelingslanden. Vanaf 1974 was hij verbonden aan de Financieringsmaat schappij voor Ontwikkelings landen (FMO) in Den Haag en sinds kort maakt hij deel uit van een onderzoekteam dat opgezet is door de OESO in Pa rijs. Dit team zal adviezen moe ten uitbrengen aan de lidstaten over lange-termijn-ontwikke- lingen van de geïndustriali seerde landen in ontwik kelingslanden. Kortom, een man die het ontwikkelings werk vanuit de praktijk en vanuit de politiek aardig heeft leren kennen. Geld ontbreekt evenwel in de meeste gevallen om dit soort dure adviseurs aan te trekken. Jonge ondernemingen gaan aan kinderziekten ten onder, andere sudderen voort en drei gen nooit uit het slop te raken. Dat is een tweede gegeven. Breng beide gegevens samen en je maakt er een pracht van een project van. Een mooie kerst gedachte? Te mooi om waar te zijn? Te idealistisch? Door Jan Kees Kokke Idealistisch is het plan zeker, maar het ziet er naar uit dat het nog verwezenlijkt wordt ook. Het is een relatief goedkope vorm van ontwikkelingshulp die wel eens heel wat meer vruchten zou kunnen afwerpen, dat de miljoenenbedragen, die in schijnbaar bodemloze putten in menig ontwikkelingsland worden gepompt. Al meer dan vijf jaar is er door de Commissie Ontwikkelingslan den van de werkgeversorgani saties Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) en het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) moei zaam aan de realisatie van dit project gewerkt. Eindelijk ziet het er nu naar uit dat binnen niet al te lange tijd de eerste Nederlandse mana gers kunnen worden uitgezon den. Naast kennis en ervaring zullen deze managers een behoorlijk stuk idealisme op reis mee moeten nemen. Want er staat in zo'n ontwikkelingsland echt geen vorstelijk salaris te wach ten. Hij krijgt alleen de reis- en verblijfskosten voor zichzelf en zijn echtgenote vergoed, plus een kleine extra vergoeding voor andere uitgaven ter plaatse. Zeven tot acht ton gaat het plan kosten ommanagers naar ontwikkelingslanden testuren. Minister Pronk heeft positief gereageerd op de plannen. Daar kan het echter niet bij blijvenwant de minister moet ookmet geld over de brug komen.Het is de bedoeling dat de helft van de kosten door de werkgevers en de andere helft door het ministerie van ontwikkelingssamenwerking worden gedragen. "Over belangstelling van mana gers, die naar ontwikkelings landen willen worden uitge zonden in het kader van ons project, hebben we niet te kla gen", vertelt drs. Van Baarde- wijk. "We mikken vooral op managers, die zelf financieel onafhankelijk zijn, omdat ze geen salaris zullen ontvangen. Maar er zijn nogal wat van dit soort mensen, die bijvoorbeeld tamelijk vroeg zijn gepensio neerd en die hun enorme vo lume aan kennis nog nuttig willen maken. Anderzijds wor den er behoorlijke eisen ge steld aan het incasseringsver mogen. Kijk, ze komen in be drijven terecht, waar de om standigheden natuurlijk totaal anders zijn dan in het westen. Het opleidingsniveau van het personeel is doorgaans lager de kwaliteitseisen zijn anders, de standaardisatie, zoals wij die op veel gebieden kennen, is nog lang niet zover doorgevoerd, het transport is soms minder regelmatig met andere woor den veel dingen gaan lang niet zo soepel en vanzelfsprekend als hier in het westen." Welvaartskloof "Een probleem bij kleinere be drijven in de ontwikkelings landen is, dat de financiële middelen vaak ontbreken om een bekwame adviseur aan te trekken. Maar het gaat niet al leen om geld. Reeds vele jaren is iedereen er zich van bewust dat de bestaande wel vaartskloof tussen de ontwik kelingslanden en de geïndu strialiseerde landen niet kan worden overbrugd door een steeds toenemende stroom van ontwikkelingsgelden, com merciële kredieten en andere financiële faciliteiten. Techni sche kennis, managementerva- ring en ondernemingszin en alles wat daaraan vast zit, heb ben in de praktijk minstens zo veel invloed op de uitkomsten en de resultaten van het ont wikkelingsproces. Ze zijn zelfs vaak doorslaggevend voor het succes van het ontwikkelings project. In hulpprogramma's van vele in ternationale organisaties en geïndustrialiseerde landen wordt daarom ook een ruime plaats verleend aan zoge naamde technische adviesp rogramma's", aldus drs. Van Baardewijk. Drs. Van Baardewijk wijst er op dat de industriële kennisover dracht en adviesverlening ech ter grotendeels wordt beheerst door een aantal multinationals en gespecialiseerde, veelal zeer commercieel gerichte mana- gement-advièsbureaus, die hun kennis en ervaring tegen forse honoraria beschikbaar stellen aan organisaties en in stellingen in de minder be- deelde landen. "Er bestaat geen probleem in de ontwikkelingslanden hoe ge compliceerd dan ook, of er is wel een consultant te vinden, die op korte termijn hierover een advies kan uitbrengen zo lang men het honorarium, vaak uit ontwikkelingsgelden maar op tafel kan leggen". Volgens drs. Van Baardewijk is het duidelijk dat vele middel grote en kleine bedrijven in ontwikkelingslanden deze ad viezen niet zelf kunnen finan cieren en bovendien vaak niet over voldoende invloed be schikken om adviezen toege wezen te krijgen. Slagen zij er niet in om hun problemen zelf op te lossen, dan ligt het faillis sement in het vooruitzicht. Tanzania Het Nederlandse managerspro ject is in eerste instantie gericht op Tanzania en in een later sta dium op Nigeria en Indonesië. De aanvragen om Nederlandse adviseurs variëren van techni sche hulp bij de fabricage van gebreide kleding tot adviezen bij het opzetten van een ad ministratiesysteem bij een olie-extractiebedrijf. De voorbereidingen voor het project zijn inmiddels afge rond. De kosten worden in eerste instantie begroot op slechts zeven tot acht ton. De werkgeversorganisaties heb ben inmiddels toegezegd de helft van de kosten te zullen dragen. De rest zal via een sub sidie van de Directie Inter nationale Technische Hulp verlening van het ministerie van Ontwikkelingssamen werking moeten komen. Al enige tijd geleden heeft minis ter Pronk positief gereageerd op het plan. Het wachten is nu op het sein om tot uitwerking over te gaan. Mocht het echter nu nog langer in de ijskast blijven liggen, dan zou het wel eens kunnen dat het en thousiasme dusdanig is afge koeld, dat er van de realisering nog maar weinig terecht zal komen. Op het ogenblik lijkt de situatie zodanig dat er sinds het vertrek van animator, drs. Van Baardewijk naar Parijs, er weinig beweging meer zit in het project. Niet uniek Het Nederlandse plan is overi gens lang niet uniek in de we reld van de hulpverlening aan ontwikkelingslanden. Al in 1963 nam David Rockefeller het initiatief om een niet- winstgevende organisatie op te richten, met als doelstelling collega-managers in ontwik kelingslanden advies te verle nen bij het oplossen van pro blemen door tegen minimale kosten bedrijfsleiders van Amerikaanse ondernemingen voor een kortere periode be schikbaar te stellen. Sinds het begin van het prog ramma in 1964 heeft deze or ganisatie meer dan 5.000 ad viseurs geleverd in zestig ont wikkelingslanden. Enige jaren geleden werden de doelstellin gen nog verruimd. Behalve het bedrijfsleven behoren nu ook instellingen van onderwijs en gezondheidszorg tot het werk terrein. In navolging van het Amerikaanse programma heb ben ook een aantal andere geïndustrialiseerde landen soortgelijke projecten opgezet. In Nederland blijkt een vol doende aantal managers bereid te zijn om naar een ontwik kelingsland te gaan. Het wach ten is nu tot de plannen wer kelijkheid worden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4