Reovatie weer op gang 'In principe bepaalt patiënt wat gebeurt' Vroneein wil naar de Coebel Dronken klazen taboe bij studenten- centrale Binnenkt goedkeuring aantal Leidse plannen Kritiek op bouwstop Nieuw geopend in Leiden Hairshop for men DONDERDAG 1 DECEMB' LEIDEN Opleiding vdiogere verpleegkundigen LEIDEN - De Verpleegd Academie Vronestein in burg wil zich in Leiden vi Het bestuur van de ac heeft dat nu officieel latei aan B. en W. na maand* onderhandelingen. De be is dat de academie een complex gaat bouwen in bied Coebel, dat ligt Haagweg, Jacques Url soen en Korte Vlietkanaé gebied komt ook de niet van de Rembrandt i gemeenschap. Op welke termijn de acad-i kunnen gaan bouwen ist duidelijk. Volgens hee scholenbouwplan zou de bouw in 1981 mogen beginnen, maar daarvoor is eerst een wijziging van het bestemmingsplan nodig. Het gebied Coebel heeft namelijk een agrarische bestemming. Hal verwege dit jaar heeft de ge meente Leiden de academie een aanbod gedaan voor de verkoop van ongeveer één hectare grond in Coebel. De verwachting is dat de procedure voor de wijziging van het be stemmingsplan - die in theorie wel vijf jaar kan duren - begin volgend jaar in gang kan worden gezet. Bij Vronestein wordt ervan uitgegaan dat volgend jaar de planning van de bouwprocedure kan worden voorbereid en dat in 1979 en in 1980 gewerkt zou kun nen worden aan de terreinvoor bereiding. De Verpleegkundige Academie Vronestein, die nu in een zeer oud gebouw in Voorburg is gehuis vest, verzorgt o.m. een vierjarige opleiding voor hogere verpleeg kundigen. Het is een hogere be roepsopleiding, die zich behalve op normale verpleegkundigen functies ook richt op leiding gevende functies in de verple ging. Daarnaast verzorgt de aca demie een docentenopleiding, een kaderopleiding en een bij scholingscursus. De opleiding voor hogere verpleegkundigen werd vorig jaar door 108 leerlin gen gevolgd. De academie moet uitgroeien tot een instituut met zo'n achthonderd tot duizend leerlingen. In verband met de te verwachten vestiging van Vronestein in Lei den, hebben B. en W. verder afge zien van het stichten van een ge meentelijke school voor ver pleegkundigen. De staatssecreta ris van onderwijs en weten schappen heeft laten weten dat hij een dergelijke school niet wil opnemen in het scholenplan 1978-1979 of 1980 en B. en W. willen daartegen niet in beroep gaan. Bij toneelgrimeur Hoppezak ondergaan de studenten- en andere klazen en pieten hun wonderbaar lijke gedaanteverwisseling. LEIDEN - De stagnde woningrenovatie in Leiden lijkt doorbroken tele gemeente is onlangs met het ministerie van volvestmg uit de gerezen proble men gekomen. Wer Verboom (volkshuisvesting) verwacht dat binnivoor een aantal renovatieplan nen goedkeuring ltomen. De wethouder bracht <r- avond naar buiten in de ring van de PvdA-rae. Overigens kon hij nog- gen welke plannen ;t rondkomen en in welk it gebeurt. De stagnatie ip- vatie spitste zich voorale Kooi. In deze wijk zijn he vernieuwing van zo'n Co- gen. De gemeente lag de laatsr- haaldelijk overhoop no- vinciale directie van fc- terie al shet om renovain ging. De provinciale dl" viseerde steeds voor nw in plaats van renovatile plannen in de Kooile wethouder Verboom tig over te gaan. "Ik breeb- ningen af die nog goeöi- ken zijnfwas zijn sta Nadat de wethouder eor verschillende plannerie provinciale directie it- streeks bij de staatssecretaris of topambtenaren goedkeuring wist af te dwingen, was de ge meente nu met de provinciale di rectie in een pat-stelling komen te staan. Verboom nam hierop het initiatief tot een gesprek met de top van volkshuisvesting in Den Haag en de provinciale di rectie. Tegenover zijn fractiegenoten legde de wethouder uit dat de partijen overeengekomen waren dat verdere Leidse plannen nu niet alleen door de provinciale di rectie maar ook door de hoofddi rectie van het ministerie beoordeeld zullen worden. Via deze procedure hoopt de ge meente onnodige stagnatie in de renovatie verder te voorkomen. fWijnliefhebN ontmoeten e elke zaten Bij Bacch Ververbuurt De afronding van een oud renova tieproject is nabij, namelijk in de Ververbuurt. De heer Lefever, hoofdambtenaar op het bureau stadsvernieuwing van het minis terie van volkshuisvesting reikte gistermiddag de sleutel en bloe men uit aan het echtpaar Selier, dat in de Ververstraat 19 woont. Volgens de oorspronkelijke plan nen zou hiermee de renovatie van deze woningen hiermee zijn afge rond, omdat van een nog niet vernieuwde "vierbak" in de Ver verstraat worden buurthuis zou worden gemaakt. Het ministerie van CRM geeft voor dit laatste echter geen subsidie, zodat van de vierbak alsnog vier ver nieuwde woningen wordt ge maakt. Er wordt in de Ververbuurt niet al leen gerenoveerd, maar in de toe komst ook nieuw gebouwd: op de plaats van de vroegere fabriek van Clos en Leembrugge. Ge poogd zal worden om in deze plannen alsnog een buurtcen trum op te nemen. Elke zaterdag van 11.00 t— ^^^^Herengrachtlö^ Ly Vogeltentoonj Het komende weekdt de Eerste Leidscii- ging van Kanartrs van VogelbeschPe Zanger" een kartn- stelling. De expidt gehouden in hetge marine-complex iet Noordeinde 2a,in. Morgen worden dor vier keurmeested. Tot de geëxposels behoren onder mili- sche prachtvinkt is er een verkoopaet vele kleur- en ztes. De tentoonstellirag zaterdag en zoned. Vogeltentooig 11 De Leidse vo^ng "Avibus" orgavko- mende weekein de 24ste maal een avo- geltentoonstellirvn- der andere kanlle soorten en kleu'.els en agapornidende- ren. Tevens bestge lijkheid om div: te kopen. Ook kantij dens de show laren over het houdecen van vogels. De ting wordt gehoudeaal van "De Vrienian de Anna Paulo te il De 20 tot 22 uur, zaterdag 10 tot 22 uur en zondag 10 tot 17 uur. Tafeltje-dek-je Taf eitje-dek-je is een project van de Stichting Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers. Opzet is om bejaarden zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen. Daarom worden al meer dan elf jaar tweemaal per week maaltijden verzorgd voor bejaarden. Zij die wat vrije tijd beschikbaar hebben en zich verdienstelijk willen maken als rijdster of bij rijdster van deze maaltijden kunnen zich wenden tot de projectleidster mevr. J. Teske-Buis, Lorentzkade 76, tel. 132801Bij hetzelfde adres kunnen bejaarden terecht die van de maaitijden gebruik willen maken. Natuur-actie De actie "Geef om de natuur" heeft in Leiden een bedrag van rond 80.000 gulden opge bracht. Daarvoor zijn in to taal 250 collectanten actief geweestdie ongeveer 26.000 Leidse huisgezinnen hebben bezocht. De opbrengst bete kent dat gemiddeld per Leids gezin een bedrag van 2.80 werd gegeven. Hengelsport HSV "De Sportvrienden" viste de achtste wedstrijd in de Rijn. De vangst was gunstig. De uitslag: 1. C. Schouten jr. 4090 (63), 2. T. Kneyber 4050 (61), 3. A. Doesburg 2980 (47), 4. J. Jansen 2560 (32), 5. D. Schouten 2280 (39), 6. K. Schouten 2140 (32), 7. Chr. Schouten 1750 (29), 8. H. Schouten 1540 (27), 9. B. Honsbeek 1380 (20), 10. B. v. Went 1270 (21). ADVERTENTIE (^Neerland's bestek Vin de Table kost f4,50 per liter. Bij Bacchus fb Het echtpaa r Selier rechts) ontvangt uit handen van ministerieel amb tenaar Le Fever de sleutel van Ververstraat 19eneen bos bloemen. Voor het echtpaar, dat al vele jaren in de buurt woont de man zelfs al 63 jaar) een historische dag. Elke zaterdag van 11.00 tot 17.00 c Herengracht 16 - Leiden. ADVERTENTIE /Goede wijn hoef^ niet duur te zijn. Bij Bacchus. Elke zaterdag van 11.00 tot 1 7.00 t Herengracht 16 - Leiden. Groenoordhal-restaurant: LEIDEN - De beslissing van B en W om de bouw van het nieuwe restau rant voor de Groenoordhal uit te stellen, is gisteravond binnen de PvdA-fractie verdeeld ontvangen. Verschillende raadsleden betwij felden de juistheid van het besluit. Zij hadden liever gezien dat de bouw toch was begonnen. Zoals gemeld besloten B en W dinsdag geen groen licht te geven voor de bouw en stuurde men de heiers naar huis. Het uitstel van de bouw zou de gemeente 10.000 gulden extra kosten. B en bouw zagen van toestem ming voor de bouw af, omdat de raad maandag niet aan het beschikbaar stellen van het benodigde extra geld voor de bouw toekwam. In de PvdA-fractie vroeg onder andere Ranner zich af of men de heiwerk zaamheden toch niet beter door had kunnen laten gaan. Volgens hem is de prijs die de gemeente nu moet betalen - vertraging in de bouw die volgend jaar voor belangrijke elementen klaar moet zijn - groter dan alleen de extra kosten. Van de kant van de wethouders liet Tesselaar uitkomen dat het besluit een politieke achtergrond had. De meerderheid van het college was volgens hem beducht dat de oppositie bij het nu doorzetten van de bouw straks medewerking voor het extra krediet achterwege zou laten. Men zou het restaurant dan niet af kunnen bouwen. "Wij wilden geen schipbreuk leiden", aldus Tesselaar. Door Wim WirtZ LEIDEN - 'De patiënt zou mede verantwoordelijkheid moeten dragen. Het is nogal merk waardig dat, terwijl er bij de restauranthouder en de klant toch ook sprake is van een soort aannemingscontract, dit in de arts-patiënt relatie vaak ontbreekt. Uit de behoefte aan een soort magie wordt er nog steeds aan de arts een bepaalde macht ver leend. Dat zou je moeten pro beren te doorbreken. In prin cipe ligt het heel eenvoudig: de patiënt bepaald wat er ge beurt'. Dr. Heieen Terborgh-Dupuis is de tweede ethicus in Neder land, die een aanstelling heeft gekregen aan de medische fa culteit van een rijksuniversi teit. Ze werkt nu alweer en kele maanden in dienst var de medische faculteit in Lei den en heeft een veelom vattende taak: (voornamelijk onderwijs geven, docenter. adviseren, onderzoek doer (aan de hand van literatuur, en mensen terzijde staan die te maken hebben met (me disch) ethische problemen. Eind vorig jaar promoveerde zij tot doctor in de godgeleerd heid op een proefschrift over (medische) ethiek. Ze zei toen o.m. 'Het is een goede zaak dat wij de macht van de arts relativeren. De kennis die de arts heeft en die wij niet heb ben, is geen doel op zichzelf maar een middel tot een doel. De verantwoordelijkheid voor het doel is een zaak die zeker niet alleen de arts aan gaat, dat is voor alles een zaak van de patiënt, wiens ge zondheid en leven aan de orde zijn'. Filosofie In het dagelijkse medische bedrijf vindt dat besef langzaam maar zeker ingang. Steeds meer - en vooral in de opleiding - raken artsen ervan doordrongen dat beslissingen over het me disch handelen niet alleen door hen genomen kunnen worden. Het gaat tenslotte om het leven van de patiënt en de patiënt dient daarover te be slissen. Volgens dr. Terborgh heeft deze opvatting te maken mèt de filosofie van de ge neeskunde, met de manier waarop men tegen de mens aankijkt. In dat opzicht, meent zij is er de laatste jaren een duidelijke leemte voelbaar geworden in de arts-patiënt relatie. Vandaar de behoefte aan een (me disch) ethicus, die voor het verbeten van die relatie het nodige gereedschap zou kun nen aandragen. Dr. Terborgh geeft overigens toe dat het principe van de patiënt bepaalt wat er ge beurt, niet altijd even simpel op de praktijk kan worden losgelaten. 'Er zijn natuurlijk een heleboel gevallen', zegt ze, 'waarin de patiënt zijn wil niet kan opmaken om een be paalde beslissing te nemen. Hetzij doordat hij in een co mateuze toestand verkeert of als het een kind betreft of een demenie bejaarde. Het lijkt mij in de lijn van de samenle ving liggen als je dan een soort commissie, bijvoor beeld een adviesraad, zou in stellen. 'Als het bijvoorbeeld om de behandeling van een zwaar zieke patiënt gaat, iemand die kanker heeft, dan kan zo'n adviesraad beslissen of de behandelend arts bij voorbeeld moet reanimeren of niet (levensgeesten weer moet opwekken red.) Bij kin deren ligt het voor de hand dat ouders die beslissing ne men'. Informatie speelt bij dit alles een belangrijke rol, meent dr. Terbergh. Meepraten over dingen waar je weinig of niets van af weet heeft geen zin. Daarom, vindt zij, zal er te al len tijde goede voorlichting moeten zijn, ook al is dat niet altijd even makkelijk. 'En als de patiënt of een andere be trokkene niet alles van de verstrekte informatie be grijpt', aldus dr. Terborgh, 'dan moet er maar meer tijd voor worden uitgetrokken. Niemand van de medische of verpleegkundige staf mag dan zeggen: ik heb geen tijd. En als er op dat moment prak tisch inderdaad geen tijd is, dan moeten ze die tijd maar maken'. Aan de andere kant is het zo dat de informatie voor de arts niet altijd even duidelijk ligt. Moet hij bijvoorbeeld ook zijn twij fels aan de patient meedelen? Neem een vrouw met een mammacarcinoom (borst kanker), die in een bepaald stadium 75 procent overle vingskans kan hebben. Moet "Er staan natuurlijk massa's advertenties in de krant van Sinterklazen die bezoeken afleggen, maar het bijzondere van ons is dat we een centrale zijn die Sinterklazen en Zwarte Pieten in dienst heb ben." Op zijn kamer in één van de studentenketen aan het Piet Paaltjespad heeft Frans van Capelle grote schema's aan de wand han gen waarop alle door Sint en Piet af te leggen bezoeken staan opgetekend. Naar plaats en dag gerangschikt. Hij en zijn collega-coördina tor van de Studenten-Sin terklazen-Centrale Watze Hepkema streven ernaar het werkschema van een Sin terklaas zo sluitend mogelijk te maken, anders komen ze financieel niet uit. Vier jaar geleden werd de cen trale opgericht. Twee jaar ge leden namen Frans en Watze hem over nadat ze ook zelf er varingen hadden opgedaan als Sint of Piet. In oorsprong is de centrale opgericht om er geld uit te slaan, maar het is geen goudmijntje gebleken. Ze zijn er dit jaar al uit, maar als je uren gaat tellen, levert het toch niet zo gek veel op. Vooral in het begin zijn enorme investeringen nodig, vóór advertentiecampagnes, aankoop en huur van kleding, vervoer en schminkwerk. De verantwoording voor het fi nancieel beleid en het gedrag van hun onderdanen is voor de jongens het "interessante" van de onderneming. Boven dien vinden ze het leuk om na te gaan hoe de mensen bij hen terecht komen, welke ad vertenties het meeste opleve ren. Er zijn nu al 150 bestel lingen. Niet alleen uit Leiden, maar ook in de hele omstreek tot en met Den Haag. Er zijn ongeveer dertig Sinten en Pieten nodig. Dat zijn al lemaal kennissen van Frans en Watze, wantje moet weten wat voor vlees je in de kuip hebt. Er wordt uitvoerig met ze gesproken vooraf, ze wor den gescreend om het zo maar eens te zeggen, zijn ze wel se rieus genoeg? Want ze moetsn zich aan hun tijdschema kun nen houden. Een Sinterklaas die een half uur te laat komt zal van de kinderen en de ouders weinig vertrouwen Nieuwe ethicus dr. Heieen Terborgh van AZL: Dr. Heieen Terborgh je dat als arts dan tegen haar zeggen?' Er zijn ethici - zoals Roscam Abbing in Groningen - die zeggen: de zwakken, die dit soort informatie niet aankun nen, moeten dan maar lijden onder de sterken die het wel aankunnen. De zwakken, zeggen ze dan, moeten dan maar begeleid worden. In principe ben ik het daar wel mee eens. En als je een hand vat zou moeten geven aan de arts, dan zou ik zeggen: altijd de waarheid zeggen, tenzij de patiënt heel duidelijk maakt dat hij het niet wil horen'. genieten. Maar behalve se rieus moeten ze ook humoris tisch zijn en makkelijk kun nen praten. Ze moeten kun nen toneelspelen, aan de Sin terklaas moet je kunnen zien dat hij de pensioengerech tigde leeftijd allang gepas seerd is. Ze moeten regelma tig nee kunnen zeggen tegen alle drankjes die ze krijgen aangeboden, want een dron ken Sinterklaas is ook niet alles. Er belde tenminste iemand op die zei: "Ik wil graag een Sinterklaas heb ben, maar ik moet hem niet net als vorig jaar de trap op hoeven dragen." Maar dat was geen Sint van de centrale, want zodra er daar één niet voldoet wordt ie eruit geknikkerd. zodat er alleen maar goeie reac ties overblijven. Er was één minder goeie reactie dit jaar, de Sinterklaas van vorig jaar was een beetje stug geweest, hij had zijn lijstje afgewerkt maar meer ook niet. Deze klant krijgt als troost dit jaar een bezoek voor de halve prijs, twintig gulden, en een goeie Sinterklaas. Want die andere is er niet meer. Frans: "Het was dan wel zijn laatste bezoek die dag, dus hij zal wel moe geweest zijn. Maar ook het laatste bezoek moet goed zijn, want de mensen betalen er tenslotte voor, veertig gul den voor twintig minuten. Dan mogen ze wel iets goeds verwachten ook". Van die veertig gulden krijgen Sint en Piet er zelf overigens vijf. Je kunt een verzoek zo gek niet bedenken of de centrale heeft er antwoord op. "Piet moet Truus een zoen geven" staat er dan op een briefje en Truus blijkt een volslanke moeder te zijn in plaats van een klein verlegen meisje. Frans: "We krijgen geen verzoeken uit de hogere standen, die vieren ook heel anders Sinterklaas geloof ik. Bij die eenvoudige mensen is het veel meer een oergezellig feest". Ze hebben ook frans-, engels- en duits- sprekende Sinterklazen. En zelfs kwam er een verzoek of de Sinterklaas spaans kon spreken, want dat had ie vorig jaar ook gedaan. voor Leiden en omstreken speciaal voor komplete haarverzorging. Behandeling volgens afspraak DRIFTSTRAAT 36. Tel. 142253 Leiden. Even buiten het centrum dus voldoende parkeerruimte. Per 2 december graag tot uw dienst.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3