Problemen bij de oprichting van ambulancedienst "Wethouder laat alleen staanden kreperen Hoeveelheid bollengrond iets afgenomen PvdA wil gemeente in Derde Wereld adopteren Waddinxveense flats al enige tijd leeg Aantal meldingen van rattenoverlast stijgt in Katwijk Rustige landrecreatie in gebied 't Weegje DONDERDAG 1 DECEMBER 1977 ALPHEN AAN DEN HIJN Het Inter Gemeentelijk Over- laten weten dat één en ander niet legorgaan Rijnstreek (IGOR) of als tussenvorm de ge- meer te combineren valt. meente Alphen aan den Rijn hebben vorig jaar serieus ^t-geLm*?o gHo^rLd?". °Ver deZe overwogen zich aan te melden als gegadigde voor over- neming van het ambulancebedrijf van Bezemer. Dit blijkt uit de nota Regionale Ambulancedienst Rijnstreek, die volgende week in de vergadering van het IGOR aan de orde zal komen. Het IGOR (een instantie waarin gemeenten uit de Alphense regio met elkaar spreken over regio nale zaken) en Alphen kwamen vorig jaar juni voor die overwe ging te staan, toen Bezemer te kennen gaf het ambulancebedrijf te willen afstoten. Bij de ge meente meldde zich een gega digde, die om hulp vroeg bij het vinden van woon- en stal lingsruimte. Het IGOR stond toen voor de keuze of de zaak op zijn beloop te l&ten, of zelf als ge gadigde, met als tussenvorm Alphen aan den Rijn, op te tre den. Die laatste keuzemogelijk heid zou de ontwikkeling naar een eigen organisatie, met eigen materieel en personeel voor de Ambulancedienst Rijnland kun nen versnellen; een ontwikkeling die het college van overleg van IGOR als het meest wenselijke voorkomt. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - De Partij van de Ar beid pleit in haar beschou wing om de jumelage-ge- dachte om te vormen tot een adoptie-gedachte. "Laten we onderzoeken of het mogelijk is een gemeente of gemeenschap te adopteren in de Derde Wereld. De Partij van de Arbeid meent dat ook 'een gemeentebestuur ini tiatieven moet ontplooien om zijn eigen gemeenschap be wust te maken van de pro blemen in de Derde Wereld en zijn solidariteit uit te dragen. Er moet een "doel" gekozen worden waarin de Koude- kerkse bevolking zich in haar totaliteit kan vinden". Stoffelijk overschot Alphense sportvisser gebor een HOEK VAN HOLLAND - De red dingsboot van Hoek van Holland heeft woensdag het stoffelijk overschot van een Alphense sportvisser die sinds zondag op de Noordzee werd vermist. Vol gens de rijkspolitie te water is in volle zee de motor van het speed bootje van de heer C. Kooyman (54) uit Alphen aan de Rijn uitge vallen, waardoor het bootje is af gedreven. De man heeft nog wel geprobeerd de motor te repare ren, zo bleek dinsdag toen het bootje in zinkende toestand werd aangetroffen op ongeveer de plaats waar nu het lichaam is ge vonden, op 25 mijl uit de kust van Hoek van Holland. Een Belgisch zeeschip had het in de ochtend gesignaleerd. Het slachtoffer droeg een zwemvest. Ruggesteun Het college werd echter van het doen van die keuze weerhouden. De redenen: het aangaan van verplichtingen met voorshands niet overzienbare financiële con sequenties bij ontbreken van voldoende ruggesteun van een wettelijke regeling met bijbeho rend vergunningstelsel. Eén en ander bleek overigens later ook niet meer aan de orde te hoeven komen. Bezemer kwam rond met een gegadigde, maar de hele zaak ketste uiteindelijk ondermeer af op het niet kunnen vinden van een geschikt vestigingspunt. Een door het college van bur gemeester en wethouders van Alphen gedane suggestie voor een stuk grond aan de Ster renlaan ontmoette zoveel weer stand in de raadscommissies, dat een raadsmeerderheid twijfel achtig leek. Aan de onzekerheid kwam een eind toen Bezemer in maart van dit jaar liet weten tóch door te zullen gaan met het am bulancebedrijf. Deze strubbelingen omtrent het ambulancebedrijf zijn niet de enige waarmee het IGOR te ma ken heeft gehad in het streven om, tegen de achtergrond van "een slechts gedeeltelijk in wer king getreden wet ambulan cevervoer 1971" de regionale or ganisatie en exploitatie van het ambulancevervoer aan te pak ken. Vicieuze cirkel Volgens het college van overleg is het gebrek aan coördinatie een vicieuze cirkel. Allereerst speelt de slechts gedeeltelijke invoering van de wet. Belemmerend werkt de wijze waarop het ambulan cevervoer nu geschiedt. Zo zal de verhouding overheid-particulier initiatief belangrijk anders moe ten worden. Kosten zullen aan zienlijk gaan stijgen gezien eisen te stellen aan materieel en per soneel. Bij kostenstijgingen ko men onmiddellijk de zieken fondsen om de hoek kijken. De gemeenten, al dan niet samen werkend in instanties zoals in het IGOR, staan daarom tegenover afzonderlijke vervoerders en ziekenfondsen. De wet schrijft verder voor, dat gemeenten cen trale alarmeringsposten moeten instellen en exploiteren, maar de verwezenlijking van die taak wordt belemmerd door de on volledige invoering van de wet. Overleg met betrokkenen bleek te vrijblijvend en dat alles vormt de verklaring voor het niet of in slechte mate functioneren van gemeenschappelijke regelingen" die vooruitlopend op invoering van de wet zijn aangegaan. Ook de Rijnstreek-regio is volgens het college van overleg van IGOR niet aan de nadelige gevolgen van cirkel ontkomen. kwestie besprekingen gevoerd, een oplossing voor het probleem is echter nog niet gevonden. Nauw daarmee samenhangend is het probleem van de gemeente arts Alphen aan den Rijn, die in dat verband een taak zou kunnen vinden. Alphen probeert al ge ruime tijd een gemeente-arts aan te trekken, tot dusver zonder Alarmcentrale Onzekerheid is er verder over het voortbestaan van de alarm centrale in Alphen aan den Rijn. Een centrale die werkt ten be hoeve van brandweer, ambulan cevervoer, artsen en dierenart sen, patiënten met bijzondere ziekten, gemeentelijke diensten en bedrijven. De brandweer van de brandweerregio Rijnland en het ambulancevervoer in het IGOR-gebied lopen via die cen trale. Er bestaat echter een kans, dat voor de brandweer alleen de centrale in Leiden gaat worden gesubsidieerd door het rijk. Het geen kostenverhogend zou wer ken voor de ambulancekant van de Alphense centrale, waarbij het maar de vraag is of alle gemeen ten financieel zullen bijdragen als het rijk besluit niet te subsidië ren. Inmiddels is landelijk de zaak op gang gekomen wat betreft de af ronding van de wet. Pas als er reëel uitzicht is op een ambulan cedienst wil het IGOR-college de regeling Ambulancedienst Rijn streek afkondigen. WOUBRUGGE - "Een rare ma- nier van doen", vond de officier van justitie bij de Haagse poli tierechter over het opzettelijk be schadigen van een auto door een Woubruggenaar. De 28-jarige chauffeur had onenigheid gekre gen met een medeautomobilist en leefde daarop zijn woede uit op diens auto. WADDINXVEEN - Aan de Wad dinxveense Tollenslaan staan al enige maanden tot ongenoegen van plaatselijke woningzoeken den enige flats leeg. de flats zijn te koop via makelaar Kok Beheer, die de gemeente aanwyst als schuldige voor de leegstand. De flatwoningen aan de Tollen- straat zijn eigendom van een (on bekende) eigenaar die de ap partementen, bijvoorbeeld bij verhuizing, wil verkopen. Kok Beheer is aangewezen om voor die verkoop te zorgen. De ge meente, die de verkoop in de weg zou staan, heeft daar geen moeite mee mits de adspirant-koper maar aan de voorwaarden vol doet. Gegadigden zijn er echter niet of nauwelijks gezien de blij vende leegstand. Hoewel Wad- dinxveen toch met een behoor- Rioleringswerkzaamheden in Katwijk, waardoor ratten worden opge jaagd en er meer meldingen van overlast binnenkomen (archieffoto P. KriLaerstraat). Oorzaak: rioleringswerkzaamheden KATWIJK - Het aantal meldingen van rattenoverlast in Katwijk stijgt de laatste drie jaar weer na een aanmerkelijke terugval van dat aantal in 1974. Deze toene ming komt door de vernieuwing en verbetering van het riolerings stelsel in Katwijk, die de ratten opjagen. Ook het bemalen van rioleringen, dat ratten zich ge makkelijker doet verplaatsen, is schuldig aan deze groei. Het aan tal ratten blijft bij dit al echter vrijwel constant. Zij worden al leen maar vaker gesignaleerd. Van 1971 tot en met 1976 was het aantal jaarlijkse meldingen res pectievelijk: 348, 446, 434, 265 (1974), 309 en 372. Over de eerste negen maanden van dit jaar wer den er 349 meldingen geteld. Deze cijfers geven burgemeester en wethouders van Katwijk op vragen van het PPR-raadslid J. van Duyn. Daarmee komt de heer Van Duyn terug op vragen die hij al eerder aan B en W over dit on derwerp stelde. Toen beloofden zij een rattenrapport op te zullen stellen. Daaraan wordt i teel gewerkt. In hun antwoord delen B en W het raadslid mee dat in het Katwijkse rioolstelsel twee keer per dag op grote schaal bestrydingsmid- delen tegen ratten worden uitge zet. In het landelijk gebied van Katwijk wordt elke twee maan den rattencontrole gehouden die gepaard gaat met bestrijding. Bouw- en woningtoezicht van Katwijk houdt bij de uitvoering van bouwplannen controle op de naleving van de bepalingen in de bouwverordening de rattensitua- tie betreffende. Er wordt gere geld van gemeentewege pu bliekelijk bekend gemaakt dat ook burgers actief kunnen zijn bij het tegengaan van ratten. Elke melding van rattenoverlast wordt ter plaatse onderzocht en zo no dig worden maatregelen getrof fen. En tot slot, zo delen B en W mee, stelt de Inspectie van de Volksgezondheid zich geregeld op de hoogte van de gang van za ken, waarbij haar reactie steeds positief is. Rijnoord-kok wint le prijs ALPHEN AAN DEN RIJN - de 29-jarige W.A. Singers, kok in het Alphense verpleegte huis Oudshoorn en net ziekenhuis Rijnoord, heeft op de "salon culinaire inter national 1977" in Vlissingen een eerste prijs weten te be halen. Op de salon, waaraan werd deelgenomen door koks uit Frankrijk, Duitsland, Ier land, België en Engeland, werd hij eerste in de catego rie "maaltijd voor instellin gen". Singers wist de jury voor zich te winnen met een maal van heldere os- sestaartsoep, kuikenborstfi let op winterse wijze en griesmeelpudding met frambozen/bessen gelei. lijke woningnood kampt liggen de prijzen van de luxe flats voor de meeste woningzoe kenden klaarblijkelijk te hoog. De gemeente ziet liever dat de woningen verder verhuurd wor den. De huurprijzen van de be woonde flats ligt op 350 gulden per maand. Onderhandelingen tussen gemeente en makelaar moeten tot een oplossing van het probleem leiden. INBREKERS GEPAKT ALPHEN AAN DEN RIJN - De Amsterdamse politie hield giste ren de hoofdstedelijke ge broeders Van B.. 23 en 24 jaar oud, aan, die hebben bekend, dat ze ondermeer hebben ingebro ken in Alphen. Daar bezochten ze in de nacht van 6 op 7 april het bedrijf van Grimbergen aan de Bedrijfsweg en verdwenen ze met medeneming van een geld kistje met vierduizend gulden en achterlating van een schade van tweeduizend gulden. Twee keer raak bij plein Nabij ALPHEN AAN DEN RIJN - Op de kruising Van Lennepstraat/Ni- colaas Beetsstraat in Alphen aan den Rijn deden zich gisteravond kort na elkaar twee aanrijdingen voor. De vier erbij betrokken voertuigen werden zwaar be schadigd, evenals twee verkeers- zuilen. In beide gevallen was er sprake van voorrangsfouten. Persoonlijk letsel deed zich niet WADDINXVEEN - Het noordoostelijk deel van het recreatiegebied 't Weegje" in Waddinxveen wordt op korte termijn ingericht voor rustige landrecreatie. De Provincie heeft de kosten geraamd op 110.000 waar voor 75% rijkssubsidie is aangevraagd. In dit deel van het recreatieba sisplan Reeuwijkse Plassen komt gelegenheid tot picknicken, dag kamperen en vissen. Er zullen een parkeerterrein van 25 auto's en een fietsenstalling worden aangelegd. De bestaande beplanting zal tot 2,7 hectare worden uitgebreid. De provinciale adviescommissie is met de plannen akkoord gegaan. Alleen een verzoek om in de Gouwe, waar het noordoostelijk deel van 't Weegje aangrenst, een aanlegsteiger voor de pleziervaart te maken stuitte op bezwaren. Als argument werd aange voerd dat de steiger op die plaats gevaar zou kunnen opleveren voor de drukke beroepsvaart. Naast problemen in 1976 in ver band met tarieven en paraatheid, die de voorgenomen ingangsda tum van 1 januari 1976 voor de gemeenschappelijke regeling ambulancevervoer onhaalbaar maakten, was er het probleem van de medische verantwoor delijkheid voor de ongeval- lendienst. Die verantwoordelijk heid berust bij de huisartsen, maar de huisartsen in Alphen hebben al geruime tijd geleden Woordvoerder Katwijkse actiegroep haalt uit naar SGP-er Van Dijk: KATWIJK - "In Katwijk is sprake van onrecht en dat mag niet worden verzwegen. Als wethouder van volkshuisvesting is de SGP-er J. van Dijk verantwoordelijk voor de gehele bevolking. Dezelfde wethouder geeft echter toe, dat bij hem alleen de gezinnetjes voor woonruimte in aanmerking komen. De niet-gezinnetjes, vooral de jongeren dus, kunnen kreperen. Zij worden vrolijk gediscrimineerd. langengroep Jeugdwoningnood Katwijk" gisteravond uit naar wethouder Van Dijk van volks huisvesting in Katwijk en diens partij de SGP. Hij deed dat tij dens een discussie-avond in OJC 't Mallegat over rechten en plich ten van jongeren op het gebied van huisvesting. Deze avond was de laatste van tien over het on derwerp "Rechten en plichten van jongeren", waarvan een veelheid aan kanten de afgelopen weken is belicht (werk, school, dienstplicht, ouders en derge lijke). Op deze manier haalde woordvoer- Tijdens deze laatste avond, die der Jaap Haasnoot van de Be- overigens slechts door zo'n 25 "Het ergste is nog dat deze Van Dijk de mensen die hij laat stikken, ook nog een trap na geeft: ze moeten Katwijk maar verlaten, elders woon ruimte gaan zoeken, zo vindt hij. Barmhartigheid en ge rechtigheid zijn kennelijk woorden die de wethouder niet kent. Dat maakt hem wat ons betreft ongeschikt om als bestuurder in onze democratie te functioneren." In Zuid-Holland: 140 kwekers stapten uit bedrijf BOLLENSTREEK - Terwijl het to tale bollenteelt areaal in Neder land gering werd uitgebreid met 144 hectare, is de hoeveelheid teeltgrond in Zuid-Holland iets teruggelopen ten opzichte van 1976. Tegenover een geringe groei van de lelieteelt stcmd een grotere terugval van vooral gladiolen-, narcissen- en hyacinthenteelt. Het aantal kwekers in de provin cie liep terug met bijna 140 tot 1515. Gemiddeld bezet elk bedrijf dit jaar 210 hectare tegenover 198 in 1976. Dat meldt een voorlopige telling van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), die in mei van dit jaar gehouden werd. Tegenover de terugloop in Zuid- Holland constateert het CBS een geringe stijging met één procent voor geheel Nederland. Het aan tal kwekers liep in totaal terug met 396 tot 5536. Het gemiddeld aantal hectaren bollenland per bedrijf ligt dit jaar op 233. Vorig jaar was dat 215. De stijging manifesteert zich met name in Noord-Holland, dat tweemaal zoveel bollenbedrijven telt als Zuid-Holland en daarmee de grootste bollenprovincie is. Vooral de lelie- en tulpenteelt groeide in Noord-Holland. Groei is er ook in de provincie Limburg en gebieden Noord-Oost Polder en Oost-Flevoland. Behalve in Zuid-Holland liep de teelt terug in Brabant en Friesland. duidelijk geïnteresseerde men sen werd bezocht, werd eerst de film "Cathy" vertoond, die ging over een meisje dat van huis wegloopt, naar de "grote stad" lift en daar het probleem van een slechte behuizing leert kennen. Haasnoot van de belangengroep, die graag haar medewerking aan de Mallegat-avond verleende, over de film: "Het is een film die vooral de menselijke kant van de zaak laat zien, dit in tegenstelling tot de benadering die autoriteiten vrijwel altijd volgen: die van de getalletjes, de tabellen. De film had ook in Katwijk opge nomen kunnen zijn, waar veel jongeren moeten leven in voch tige hokjes van zomerhuizen met kleine raampjes en zeer kleine vertrekken. Behuizingen waar van het onvermijdelijk is datje er geestelijk en lichamelijk beslist slechter van wordt In zijn toespraakje over het Kat wijkse probleem van de jeugdwoningnood - waarover de "Belangengroep Jeugdwoning nood Katwijk" momenteel een enquête aan het houden is - had Haasnoot weinig goede woorden over voor de partij van wethou der Van Dijk, de SGP. "Het is een verzameling heren met nogal rechtlijnige standpunten, die mensen die anders denken Jaap Haasnoot: "Te gek dat je een actiegroep moet oprichten c deze man op zijn plichten te wijzen het licht in de ogen niet gunt", aldus Haasnoot in één van zijn minst felle zinsneden. Zijn con clusie ten aanzien van de heer Van Dijk als wethouder van volkshuisvesting luidde: "Het is eigenlijk te gek dat je een actieg roep moet oprichten om deze man op zijn plichten te wijzen," daarbij doelend op de jongeren tiuisvesting. Die plicht, zo maakt Haasnoot duidelijk, is het zich houden van de gemeente Katwijk aan hetgeen in de nota-Van Dam is gesteld: elke grotere gemeente dient te zorgen voor huisvesting tweepc shun Jaap Haasnoot kon bij dit alles enigzins begrip opbrengen het feit dat bij de heer van Dijk het onderdak-helpen van gezin nen de hoogste prioriteit heelt Haasnoot daarover "Natuurlijk zullen sommige groepen v rang moeten krijgen bij het krijgen van woonruimte Het is echter onrechtvaardig om de wo ningnood af te wentelen op een bevolkingsgroep: de jongeren zoiets is onaanvaardbaar in een democratie, omdat Van Dijk zo mensen die andere waarden en normen hebben dan hijzell heeft,laat stikken

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 25