"Polen loodzware tegenstander voor Oranje" Spasski komt weg remise Gunstige uitgangspositie UEFA-jeugd na 3-1 zege Eintracht F en Bayern ruilen hun trainers Ook Jong Oranje tegen Polen en Oost Duitsland DONDERDAG 1 DECEMBER 1977 SPORT PAGINA 13 ROME - De voorzitter van de KNVB, Wim Meuleman die in Rome de loting voor het Euro- peese kampioenschap voor lan denploegen bijwoonde, was ui terst voorzichtig in zijn mening. "Hoe je het ook wendt of keert, het blijft altijd een moeilijke op gaaf. Je moet nu eenmaal als eerste in je poule eindigen wil je verder gaan", aldus de voetbalp- raeses. "Bovendien zijn we ingedeeld in een poule van vijf landen, wat be tekent dat we twee wedstrijden meer moeten spelen. Polen ken nen we reeds, dat is een loodzware tegenstander. Het toe val wil nu dat we weer met IJs land zijn ingedeeld. Uit ervaring weten we dat de uitwedstrijden tegen dit land als eenvoudig wer den gekwalificeerd, maar de werkelijkheid heeft ons anders geleerd. Wat Oost-Duitsland betreft, onze ervaringen m Duitsland enkele jaren terug, waren nu niet zo dat we deze tegenstander kunnen onderschatten. Dan zou dus Zwitserland overblijven om als gemakkelijk gekwalificeerd te worden, maar uiteindelijk is geen enkele tegenstander onder die noemer te vatten". Meuleman wees er daarbij nog op dat Nederland rekening zal moe ten houden met het wed strijdprogramma van België en Spanje; "In die landen spelen nog al wat vooraanstaande Neder landers, die we graag willen in zetten". De inmiddels weer geheel fitte Ajaxdoelman Piet Schrijvers vond het resultaat van de loting niet slecht. "Ik zie ons liever te gen Polen en Oost Duitsland spelen dan tegen bijvoorbeeld Engeland, West-Duitsland of Ita lië. Gunstig dus. Al zie ik als een berg op tegen de uitwedstrijd in Polen. Dat is verreweg de moei lijkste wedstrijd. Bovendien zit De resultaten van het Nederlandse het me niet lekker dat we twee wedstrijden meer moeten spelen. Dat wordt weer rekenwerk voor competetieleider Jan Huybregts. Of ik er bij ben? Waarom niet. Ik elftal in het recente verleden te gen de tegenstanders in de groep waren: 30 juni 1974: Gelsenkir- chen: Nederland - Oost-Duits land (eindronden WK) 2-0 ben pas dertig en het lijkt me niet iq september 1975: Amsterdam: dat jongbloed dan opnieuw sta-in-de-weg voor mij zal zijn Nederland heeft tegen de vier la den waarmee het in de voorre den is ingedeeld in totaal 44 wed- Nederland - Polen 3-0 (voor EK) 8 september 1976: Reykjavik: IJs land - Nederland 0-1 (voor EK) 31 augustus 1977: Nijmegen: Ne derland - IJsland 4-1 (voor WK) strijden gespeeld. Verreweg het 9 oktober 1974: Rotterdam: Neder- meeste contact was met Zwit serland, dat 27 keer werd ont moet. Tegen Oost-Duitsland en Polen werden zes wedstrijden gespeeld en tegen Ijsland vijf. de scores van Oranje waren tegen: Zwitserland: IJsland: 5 5 0 0 10 22-5 land - Zwitserland 1-0 De landen zijn voor de voorronden op de volgende wijze in de groe pen ingedeeld: Groep 1: Engeland. Denemarken, Ierland, Bulgarije en Noord-Ier- land. Groep 2: België. Noorwegen, Oos tenrijk, Schotland en Portugal. Groep 3: Joegoslavië, Cyprus, Roemenie en Spanje. Groep 4: Nederland, IJsland, Po len, Oost-Duitsland en Zwitser land. kr Meuleman Groep 5: Tsjecho-Slowakije, Luxemburg, Zweden en Frank rijk. Groep 6: Sovjet-Unie, Finland, Hongarije en Griekenland. Groep 7: West-Duitsland, Malta, Wales en Turkije. In elke groep wordt een gehele competitie gespeeld. De zeven Groepswinnaars en gastland Ita lië gaan over naar het eindtoernooi, dat in juni 1980 wordt gehouden. BELGRADO - Dit keer ontsnapte Spasski. De tot nu toe bepaald niet succesvolle oud-wereld kampioen werd in de zesde partij van zijn finalematch met Viktor Kortsjnoj aanvankelijk weer ge heel weggespeeld. Hij week in dezelfde opening als in eerste en derde partij opnieuw het eerst af, en opnieuw met redelijk succes. Bij de dertiende zet echter had hij BELGRADO. Het duel tussen Joegoslavië en Spanje, in het bomvolle stadion van Rode Ster Belgrado, is een regel- LA PAZ-Hongarije heeft zich gis- rechte voetbalveldslag geworden. De dertiende plaats teravond definitief geplaatst voor Argentinië was de inzet en de Spanjaarden hadden een duidelijk betere uitgangspositie. Spanje mocht met een doelpunt verschil verliezen om eerste in de groep te blijven, Joegoslavië had een overwinning met een marge van twee treffers nodig. Dat uitgangspunt heeft het beeld van de strijd bepaald. Kubala, de Spaanse coach, koos voor een duidelijk verdedigend concept, met vier middenvelders en slechts twee spitsen. Valok zijn Joegoslavische collega, zette al les op de aanval. Na het duel, dat Spanje door zijn overwinning was, een fles tegen het hoofd gooide. Daardoor ontstond een oponthoud van vijf minuten. Juanito werd op een draagbaar naar de kleedkamers vervoerd en van daar per ziekenauto naar een ziekenhuis om foto's te laten ma ken. Hij bleek een hersen schudding te hebben. 1 1-0 veel meer bracht dan het Op een tamelijk glad veld, er viel voortdurend een dunne, koude regen, is Joegoslavië van het be gin in de aanval gegaan. Spanje trok onmiddelijk een ijzeren ring op in de buurt van doelman Mi guel Angel en hield die muur re delijk gesloten. Ook nadat Pirri zich in de vijftiende minuut na een grove overtreding had moe ten laten vervangen door Olmo. Er zat weinig tempo in de Joegos lavische acties, er was bovendien weinig snelheid in het duel want Burns moest vootdurend fluiten voor alle soorten overtredingen, maar vooral voor genadeloze tac kles. Na een klein half uur was Joegoslavië dicht bij de openingstreffer. Kustudic pas seerde doelman Miguel Angel, maar Olmo redde op de lijn. De butant Safet Susic maakte het de Spanjaarden ook een paar keer echt moeilijk, maar zijn acties, ëën eindigde op de paal, misten de noodzakelijke precisie. Na de rust verflauwde het over wicht van de Joegoslaven, die minimaal noodzakelijke, zei Ku bala: 'Mijn spelers hebben zich geweldig aan hun opdracht ge houden. Ik moet iedereen een groot compliment maken'. Valok: 'Wij hebben veel te veel fou ten gemaakt en onze kansen niet gebruikt. Mijn spelers zijn hun rust en overtuiging kwijtgeraakt door de talrijke overtredingen van de Spanjaarden'. De twee trainers hadden allebei ge lijk. Spanje speelde om tot iedere prijs' doelpunten te voorkomen, de Joegoslaven liepen zich ge haast vast in een verdediging die koel (en hard) bleef in het chaoti sche aanvalsspel van de Joegos laven. Kubala- 'De tegenpartij verloor zich in individuele acties. Joegoslavië heeft veel te nerveus gespeeld. Zij wilden winnen te gen iedere prijs' Tussen 22 door niets en niemand geremde voetballers stond de Engelse scheidsrechter Ken Burns. Het duel is hem boven het hoofd gegroeid. Het geven van zes gele kaarten was als middel absoluut ontoereikend, omdat rode kaarten op hun plaats waren geweest. Zelfs toen in de slotfase enkele keren groepjes spelers hun gedachten kracht bijzetten met de vuisten, hield Burns de kaart in de zak. Door het doelpunt van Ruben Cano, twin tig minuten voor tijd, waren de kaarten voor Argentinië immers al verdeeld. De lijst van gewaar- schuwden bleef daardoor 'be perkt' tot Cardenosa, Cano, Juanito en Marcelino van Spanje en de Joegoslaven Buljat en Mu- 'De Joegoslavische toeschouwers', stelde Kubala na afloop, 'hebben zich misdragen'. Feit is dat ëën van de 90.000 Juanito, die een kwartier voor tijd door Santillana zou worden vervangen, vlak voor de wisseling aan de zijlijn een feit MUNCHEN - Eintracht Frankfurt en Bayern München hebben hun trainers geruild. Gyula Lorant en de huidige tweede trainer van Eintracht Frankfurt Pal Csernai, tekenden beiden gistermiddag in Munchen een contract dat hen voor anderhalf jaar aan de drievoudige winnaar van de Europese beker voor landskampioenen bindt. Dettmar Cramer, die gistermiddag onmiddellijk nadat hij de laatste trai ning bij Bayern had geleid naar Frankfort reisde om de details van een verbintenis bij Eintracht te bespreken, zal volgens Bayern-voorzitter Neudecker ook een contract tekenen tot 30 juni 1979. Namens de spelers van Bayern, die zich dinsdag nog uitspraken tegen het aantrekken van een nieuwe trainer, verklaarde aanvoerder Gerd Muller, dat de komst van de Hongaar de instemming van de groep heeft. voor het WK voetbal in Argenti nië. De Hongaren die al vrijwel zeker waren van kwalificatie na de 6-0 thuiszege, versloegen gis teravond Bolivia in de uitwed strijd met 3-2. Het duel in La Paz werd geleid door Charles Corver, die door de Westduitse voetbalbond is ge vraagd de vriendschappelijke interland West-Duitsland - Wa les te fluiten Als grensrechters zullen Peter Gans en Gerard Geurds optreden. niet meer leken te geloven in de mogelijkheid Zuid Amerika te bereiken. Vukotic kreeg, ruim twintig minuten voor tijd nog een uitstekende mogelijkheid, maar hij besloot een sterke solo-actie met een bijzonder zwak schot. Twee minuten later strafte Ruben Cano een slordigheid in de Joegoslavische verdediging af. Na een verre pass van de lin kervleugel meenden de Joegos laven dat Cano de door Asensi in zijn richting getransporteerde bal niet meer zou kunne bereiken. Zij deden er daarom weinig aan. Cano des te meer en van dichtbij passeerde hij doelman Katalinic. Het vuur laaide daarna nog op. Ge regeld werd er openlijk gevoch ten, Burns probeerde te blussen waar dat mogelijk was en omdat hij niet meer met harde hand in greep, haalde hij het einde met 22 spelers. Eindstand groep 8: 1. Spanje 4 3 0 1 6 4-1 2. Roemenië 4 2 0 2 4 7-8 3. Joegoslavië 4 1 0 3 2 6-8 De winnende treffer van Spanje is gemaakt door Ruben Cano (op de bovenste foto naast het doel). Die speler kan vervolgens samen met Cardenosa een feestje gaan vieren. DOETINCHEM - Door een royale en allerminst geflatteerde zege van 3-1 op de Ierse republiek heeft het Nederlandse UEFA elf tal (zonder PSV'ers) zich een zeer gunstige uitgangspositie ver schaft voor de eindronden om het Europees kampioertschap vol gend jaar mei in Polen. Na twee wedstrijden heeft Nederland, dat derland had er voor de rust overi gens in het veld wel goed zich op hoe het Ierse team moest worden bestreden. De vleugelspelers Kaiser (Eagles) en Groenendijk (Feyenoord) werden veelvuldig ingeschakeld en de Spartaan Valke, die op het middenveld een dominerende rol speelde, zorgde - talrijke openingen. eerder tegen Finland gelijk Uitblinker Valke. de enige overge speelde (1-1) de leiding genomen in de poule. Het kwalificatieduel tegen de Ieren onttrok zich vrijwel geheel aan de 4 000 toeschouwers in het in dichte mist gehulde Doetin- chemse Vijverberg-stadion. Ne bleven speler uit het UEFA-team dat vorig jaar in Belgie aan de eindronde deelnam, legde na ruim een kwartier de basis voor de Openingstreffer. Na zijn dieptepass zond Hagenaar Lone hoge voorzet in, die voor Kaiser ineens werd omgebogen. De Ierse doelman Bonner was kansloos: 1-0. Tijdens het schimmenspel na rust was het alleen maar hoorbaar dat Nederland nog twee keer doel trof. Als producenten konden de rust ingevallen Lokhof (NAC) en Kaiser worden geïdentificeerd. Vier minuten voor het einde werd Mc.Loughlin binnen het zes- tien-metergebied onderuit ge haald. Uit de strafschop redde Walker de eer voor de Ieren: 3-1. Stand: Nederland 2 1 1 0 3 4-2 Finland 2 0 2 0 2 3-3 Ierland de dames moeten ruilen, waarna hij in het eindspel hoogstens iets minder had gestaan. Nu hij die gelegenheid verzuimde kwam hij later toch in zo'n eindspel terecht. Daarin stond hij (Spasski) echter zeer slecht, zo niet verloren. Hij mocht wel bijzonder van geluk spreken, dat Kortsjnoj vrij onbe grijpelijke en achteraf ook zwakke manoeuvres op de da mesvleugel begon in plaats van de voor de hand liggende opmars aan de andere kant van het bord, de koningsvleugel, al waar hy een pluspion had. Nu kon Spasski sterk terugkomen. Eigenlijk was het niet zo heel erg moeilijk meer, maar de snelle en bekwame wijze waarop hij na wits' foutieve 22ste zet het eind spel met ongelijke lopers remise hield, had toch niveau. Bij de 44ste zet zag Kortsjnoj het vruchteloze van verdere winst pogingen in, waarmee de stand nu 3*/s—1 is in het voordeel van Kortsjnoj. Vrijdagmiddag om vier uur begint de zesde partij. De vijfde partij: Engelse opening Wit Fortsjnoj Zwart: Spasski 1. c2-c4 c7-c5, 2. Pgl-13 Pg8-f6, 3. Pbl-c3 Pb8-c6, 4. d2-d4 e5xd4, 5. Pf3xd4 e7-e6, 6. g2-g3 Dd8-b6. 7. Pb4-b3 Lf8-b4, 8. Lfl-g2 Db6-a6, 9. Pb3-d2 lbxc3, 10. b2xc3 0-0, 11. 0-0 d7-d5, 12. Ddl-b3 Lc8-d7, 13. Db3-a3 Pc6-a5, 14. c4xd5 e6xd5, 15. c3-c4 Ld7-g4, 16. Lcl-b2 Pf6-e4, 17. Pd2xe4 d5xe4, 18. Lb2-c3 Pa5xe4, 19. Da3xa6 b7xa6, 20. Lg2xe4 Ta8-b8, 21. f2-f3 Lg4-e6, 22. Tfl-bl a6-a5, 23. Le4-d3 a5-a4, 24. Kgl-f2 a4-a3, 25. Tbl-b3 Pc4-b2, 26. Tb3xa3 Pb2xd2 27. e2xd3 TfB-d8, 28. Tal-dl Td8-d7, 29. g3-g4 f7-f6, 30. Tdl-d2 Kg8-f7, 31. Ta3-a4 Tb8-b5, 32. Lc3-d4 a7-a5, 33. Ld4-c3 Td7-c7. 34. Ta4-a3 a5-a4, 35. Lc 3-d4 Tb5-b4. 36. Ta3-c3 Tc7xc3, 37 Ld4xc3 Tb4-b5. 38. a2-a3 h7-h5.39 h2-h3 h5xg4,40 h3xg4 fB-fS.41.g4-g5Tb4-b3.42 Lc3-b4f5-f4, 43. Td2-e2 Le6-d5, 44. Te2-e5 Remise op voorstel van Kortsjnoj ROME - Jong Oranje (spelers tot 21 jaar) zal meedoen aan het toer nooi om de Europese beker voor jeugdploegen. Jong Oranje is in gedeeld met Polen en Oost Duitsland. In grote lijn is dezelfde indeling aangehouden als voor het "echte" toernooi om het Euro pese kampioenschap, maar aan gezien slechts 25 voetbalbonden hun jeugdploegen inschreven en er acht mplaats van zeven groe pen zijn, zijn wat aanpassingen nodig geweest. De groepsindeling voor het toer nooi, dat ook tussen 1978 en 1980 zal worden afgewerkt, ziet er.als volgt uit groep 1: Engeland, Denemarken en Bulgarije.,- groep 2: België, Noorwegen, Schotland en Por tugal., groep H 3: Joegoslavië, Cyprus en Spanje., groep 4: Ne derland, Polen. Oost-Duitsland., groep 5: Tsjecho-Slowakije, Zweden en Frankrijk., groep H 6: Sovjet Unie, Finland en Griekenland., groep 7: Turkije. Roemenie en Hongarije., groep 8: Italië, Luxemburg en Zwitser land. AZ'67 heeft gisteravond in Gro ningen de vriendschappelijke wedstrijd tegen FC Groningen met 0-3 verloren. Het zeer matige duel tussen de twee onvolledige elftallen (bij AZ ont braken onder meer Van Hane- gem en Peters) was vastgesteld als onderdeel van de overgang van Groningen naar de Al- kmaarse vereniging van trainer Jan Notermans, die inmiddels AZ alweer heeft verlaten. FC Vlaardingen testte in een wed strijd tegen de amateur derde klasser Meto de Oostenrijker Franz Hasil. Hasil, maakte in de 35ste minuut het tweede doelpunt voor Vlaardingen, dat met 3-0 won.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13