Den Haag wordt opnieuw hofstad Lezers schrijven Minderwaardig radio-gepraat bij de VPRO Sonja van de VARA Werken Waspoeder Natuur VOS-cursus I Élk u DONDERDAG 1 DECEMBER 1977 PAGINA 11 merkwaardige toegangshallen op de begane grond. Ingangen De hoofdingang aan de kant van het Noordeinde blijft weliswaar als zodanig gehandhaafd (er komt wel weer een hekwerk, dat het voorplein afsluit), de ingang aan de achterzijde wordt belang rijker dan voorheen. In verband met het voorrijden van gasten is dat alleen al uit ver keerstechnisch oogpunt belang rijk. Stoeten auto's kunnen die achteringang bereiken via het terrein van de Koninklijks Stallen. Nog een klus voor de Rijksge bouwendienst ook de uit 1876 daterende Koninklijke Stallen worden verbouwd. Ze werden destijds gemaakt voor het uit de naam sprekende doel: het her bergen van paarden en rijtuigen. Voor dat doel blijft ongeveer een derde deel ook na de verbouwing beschikbaar, maar de rest krijgt een hedendaagse bestem ming: garage voor hofauto's. het frontgebouw aan het Noor deinde). Liften. Er was er maar een in het paleis. Naar alle waar schijnlijkheid de eerste in Ne derland geinstalleerde lift en uit sluitend bestemd voor gebruik door de majesteit. De antieke liftkooi zal vermoedelijk in een museum terecht komen. Aan het restauratiewerk, dat vol gens het huidige prijspeil onge veer vijflig miljoen gulden gaat kosten, is een uitvoerig historisch onderzoek vooraf gegaan. Veel hulp daarbij bood het Koninklijk Huisarchief, waarin nog een schat aan bouwkundige gege vens beschikbaar was. Het werk in de nu gestarte eerste fase betekent eigenlijk ook alleen nog onderzoekwerk. Het gebouw wordt „uitgepeld", de talloze provisorisch getimmerde kamer tjes ten behoeve van Social Stu dies zijn weggebroken en de bouwtechnische staat van hst karkas wordt degelijk onder zocht. DEN HAAG - Den Haag wordt weer hofstad in de ware zin van het woord. Beatrix en Claus zullen, wanneer zij van prinselijk paar vorstelijk paar zijn geworden, zich in de al oude residentie vestigen. Een feit, dat als een paal boven water schijnt te staan. Tegelijkertijd een feit, dat aanleiding geeft tot de wildste geruchten en specula ties. Om er een paar te noemen: eigenaren van onroerend goed aan het Noordeinde verwachten een forse stijging van de waarde van hun panden, kranten berich ten speculatief over de mogelijke datum van de troonsbestijging van Beatrix en bewoners van de binnenstad maken zich nu al ern stige zorgen over het verloren gaan als openbaar park van de tuin achter het paleis Noor deinde. De rijksbouwheren van de Haagse President Kennedylaan (waar de Rijksgebouwendienst zetelt) gaan aan alle geruchten koel en met hoogstens een licht schoude rophalen voorbij. De hijgerige royalty-verhalen in damesbladen en een deel van de dagbladpers kunnen hen hoogstens tot een geamuseerde glimlach brengen. Zij doen gewoon hun bouwkun dig werk dat zich niet bepaalt tot Den Haag, maar (het programma is zeer gevuld) zich uitstrekt tot het onderhouden bouwen of res taureren van alle aan het rijk toe behorend onroerend goed in- het hele land. Richtlijn "Er bestaat geen enkel verband tus sen de restauratie van paleis Noordeinde en de troonbestij ging van prinses Beatrix", zegt ir. G. Hougee van de Rijksgebou wendienst, die de leiding heeft van onder meer het Noordeinde- project. "De richtlijn is: het paleis aan deze oude Haagse straat moet - nadat het Institute of Social Stu dies is verhuisd - weer als paleis bruikbaar worden gemaakt. Wellicht hebt U ook voor de televi sie de ontspanningsavond aan schouwd van Sonja Barend van de VARA. Daarbij bleef het niet alleen bij de jool en het plezier Integendeel, het contra van het goddelijke werd met mond en voeten vertreden. Zo zelfs dat naar ik heb vernomen velen de knop omdraaiden. Wat is dus weer uit deze uitzending gebleken? De minderwaardige menselijke opvatting van het goddelijke bestaan. Een groepe ring, die zelfs vloek en vervloe king over zich uitsprak. Ja, het vat geeft uit wat het in zich draagt! Wie zijn nu toch de leden van die groepering. Er zijn er bij die de naam van christen dragen. En toch... Vergun mij nu eerst even over te schakelen naar de kabi netsformatie. Al ruim een half jaar zijn mensen bezig met dit werk. Namen en nog eens namen. En het zijn toch allen door ons volk zelf gekozen mensen. En wat blijkt nu? Vele chris tenmensen brachten hun stem uit op de groepering als in het be gin van deze brief vermeld. Geen wonder dus dat de strijd van ge loof eri contra zich volvoert. Christelijk Nederland, gaan we hierdoor niet ten onder? Gan selijk niet, maar herzie direct u zelve en dan is het nog niet te laat. Want let wel, de God van hemel en aarde is ook de onderhouder en spreekt zeker het laatste woord. Hij zal zeker ons christe lijk volksdeel nooit ten onder la ten gaan. Daarom U die de naam van christen draagt, versta uw opdracht en roeping in dit leven. Men spreekt wel van een welvaartstijd, maar Een karwei overigens, dat zeker zes jaar gaat duren. Want De Oude Hof is ernstig verwaarloosd en is na de spectaculaire brand in 194Ó ook slechts provisorisch her steld. Overigens is er een uitgangspunt voor de restauratie, dat althans een gerucht tegenspreekt: vol gens ir. Hougee is het de bedoe ling dat de paleistuin achter De Oude park blijft openbaar parkr- blijft. Al erkent hij dat veilig heidsfunctionarissen daar mo gelijk bezwaren tegen zullen hebben. „Het paleis Noordeinde wordt in elk geval geen woon-, huis. Het wordt niet meer dan een soort koninklijk kantoor gebouw", aldus ir. Hougee. Zoals veel technici behoedt ir. Hougee zich voor overdrijving door nogal eens een „understa tement" te gebruiken. Want het „koninklijk kantoorgebouw" zal behalve werkruimten voor ko ningin, prins en hofhouding na tuurlijk ook in ruime mate rep resentatieve ruimten bevatten. Aan de restauratie van het paleis Noordeinde valt dus voor specu lanten weinig eer te behalen wanneer zij de datum van de troonswisseling zoeken. Iets an ders ligt het bij Huis ten Bosch. Daar valt veel minder te doen dan aan het Noordeinde. Opdracht aan de Rijksgebouwendienst het gebouw geschikt maken voor bewoning en het verrichten van onderhoudswerken, die bij de laatste restauratie niet aan de beurt zijn gekomen. Voor wat het eerste betreft: de aan de kant van Wassenaar liggende vleugel van Huis ten Bosch wordt verbouwd tot een woonhuis voor het gezin van Beatrix en Claus, het middendeel (met de be roemde Oranjezaal) behoudt zijn representatieve functie en de aan de stadszijde liggende vleugel is bestemd voor personeel en lo- geerruimten. Aanwijzing voor ieder, die naar de datum van de komende grote ge beurtenissen gist de verbouwing van Huis ten Bosch moet volgens de plannen in de tweede helft van 1979 gereed zijn. Oude hof Terug naar het Noordeinde. Naar De Oude Hof, zoals het paleis vaak wordt genoemd. Het werk is daar in volle gang, al is het nog maar de eerste fase van dit uiter mate omvangrijke restauratie- gebeuren. Het paleis dateert van het jaar 1533, al werd het niet als ko ninklijk paleis gebouwd. Het Oranjehuis kwam er eerst aan te pas na het jaar 1640 toen het Huis Goudt (zoals het aanvankelijk heette) door Jacob van Campen werd verbouwd tot woonhuis voor de weduwe van Willem van Oranje en prins Frederik Hen drik. Door Jek Klein Een opvallend kenmerk van die ja ren is al lang verdwenen: het paleis had oorspronkelijk een to ren, die uiterlijk veel gelijkenis vertoonde met het nog bestaande torentje van het oude raadhuis aan de Groenmarkt, dat uit de zelfde periode dateert. In het jaar 1819 werd het paleis in grijpend verbouwd en toen ont stond de huidige vorm van het gebouw. Het torentje verdween, al zijn in de keldergewelven de fundamenten daarvan nog aan wezig. Ook de inwendige aankle ding werd volledig veranderd. Het gebouw werd ingericht en er nu eindelijk eens recht gedaan moet worden aan vrouwen, die wel werken maar daarvoor nog steeds niet betaald worden. Nederlandse Vrouwenbeweging Wil Marchal Piek van der Reijt NVV Vrouwenbond p.a. Oude Varkenmarkt 8 Leiden Ali Hensing Siny Dreef Toos Harteveld p.a. Zaanstraat 122 Leiden allen vertegenwoordigsters in de Leidse Vrouwenraad voor hun organisatie. Op 25-11-77 stond in deze krant: Computer bij RABO kost 6000 ba- Op 26-11-77 stond in deze krant: Meer winst meer "werk" is nog de vraag. We hoeven er niet op te re kenen, dat de werkgelegenheid in de industrie in de toekomst nog zal toenemen. Subsidies voor investeringen waar arbeidsplaatsen mee geschapen worden kunnen daarniets aan veranderen. Op 24—11—'77 stond in deze krant: Niet-werkende moeten minder verdienen. Een computer er bij is een diepte investering. Dat kost dan 6000 banen. Geen diepte-investerin gen betekent het stil leggen van menselijke technische creativi teit. Het stil leggen van creativi teit is onmenselijk. Dat kan je niet doen. Daar is iedereen het over eens. gedecoreerd in Empirestijl. Dat was toen mode. En de versierin gen ic die stijl zijn nu achter de betivmeringen, die werden aan gebracht toen Social Studies het gebouw in gebruik nam, weer volledig te voorscpijn gekomen. Weliswaar verwaarloosd en hier en daar door de brand van 1948 gehavznd, maar herstelbaar. Al zullen vakkundige stqkadoors bijvoorbeeld er de eerstkomende jaren de handen aan vol hebben. Het paleis Noordeinde zal dus in diezelfde Empire-stijl gerestau reerd en ingsricht worden. Met zijn grote balzaal (10 bij 24 meter), de kleine balzaal, de ver schillende salons, de balkonzaal - die uitkijkt over het voorplein - het centrale trappenhuisr(de Ko- ningstrap), de galerij-eetzaal (op de eerste verdieping in de recp- tervleugel) en de meetkundig zo We krijgen dus steeds minder werkgelegenheid. Dus minder banen. Maar dan is werken bin nen productieorganisatie iets voor de liefhebbers. En dan moe ten we het nog steeds gepropa- gandeerde recht op arbeid maar eens gaan vergeten. Dat recht is gewoon niet meer te verdedigen! Laten we maar gaan praten over ons recht op inkomen. Dat heeft Diegene die werkt binnen een pro ductieorganisatie smaakt het ge noegen zijn liefhebberij bot te vieren. Dat is op zich al een aardig loon. Vooral als je werkt in een bedrijf waar je telt als mens en niet als productiemiddel. Waarom moeten zij die niet wer ken binnen zo'n produktieorga- nisatie dan minder verdienen? Daar zit geen logica en geen rechtvaardigheid in. Onze vroegere onderwijsminister Van Veen, de zetbaas van de onder nemers die zeggen dat de niet- werkenden minder moeten ver dienen, heeft toch onderwijs ge noeg gehad om logisch te kunnen redeneren. Niet voor niets is hij meester in de rechten en minister van onderwijs geweest. Wordt het geen tijd dat we andere opvattingen gaan huldigen? En dan graag opvattingen waarbij de niet-werkenden zich geen uit schot behoeven te voelen. Want zij zijn net zo goed mensen. Kun nen zij het helpen dat ze niet de aanleg hebben en/of niet in de ekonomische milieus geboren zijn die de liefhebbers zullen le veren voor de zo noodzakelijke hoogwaardige exportindustrie? Hoe lang vertrouwen we het Nog iets over de ingangen van het paleis. Behalve de ingangen aan het Noordeinde en aan de tuinzijde, krijgt het paleis (en dat is een stukje nieuwbouw) een dienstingang aan de westelijke zijkant. De bouw daarvan begint echter pas in de tweede fase van het totale werk. Die tweede fase wordt in 1978 aanbesteed. Liften En verder komt er natuurlijk van alles bij om het gebouw aan he dendaagse eisen te laten voldoen. In het centrale deel komt een lif- tenblok, in de vleugels komen lif ten, er worden moderne ketels voor de centrale verwarming aangebracht (in de ruimte boven het plafond van de grote balzaal) en er komen moderne keuken- voorzieningen (onder het dak van groot-ondernemerschap nog toe aan lieden die zulke baarlijke non sens verkondigen? Minder ver dienen van de niet-werkenden zou betekenen dat er minder ge consumeerd wordt en dat er minder liefhebbers aan het werk kunnen D H. van der Ham. Vijf Meilaan 59. Leiden. Naar aanleiding van een artikel over waspoederverspilling in Uw dagblad van woensdag 23 no vember jl. wil ik gaarne het vol gende opmerken. Er is sinds circa twee maanden een zgn. terug- stroomreservoir in de handel, dat er voor zorgt dat na het uitpom pen van het water uit de was machine ongeveer 1 liter water terugstroomt in het afvoersys teem. Het wordt gemonteerd in de afvoerslang en kost f 9.95. Hierdoor kan het nieuw in te pom pen water bij een nieuwe was- gang niet uit de trommel in het afvoersysteem stromen, wat im mers tot gevolg heeft dat was poeder meegespoeld wordt uit de trommel vóórdat ermee gewas sen kan worden. Nü wordt al het waspoeder werke lijk gebruikt om er mee te was sen. Het scheelt bij de ver schillende merken wasmachines (al naar gelang de totale inhoud van het afvoersysteem onder de wastrommel) 40 - 55% waspoe der. Bovendien wordt de was na tuurlijk schoner. W.F.Eijck Raamstraat 10 Leiden N.a.v. de tv-uitzending "GEEF OM DE NATUUR", zou ik het vol gende willen opmerken: ,Wij bereiden deze restauratie voor alsof het een nieuwbouwproject is", zegt ir. Hougee, "Restauratie plannen lopen nogal eens uit de hand voor wat de kosten betreft, omdat men voor verrassingen komt te staan. Dat willen- wij vermijden." Een deel van de hofhouding die nog steeds in de westelijke vleugel is gehuisvest, zal daar voorlopig blijven zitten tot de verbouwing van de vleugel aan de zijde van de Molenstraat ge reed is. Dan zal men daarheen verhuizen. Maar het zal nog ten minste vijf jaar duren eer „de majesteilen" het paleis Noord einde volledig als „koninklijk kantoorgebouw" in gebruik kunnen nemen. Daar heeft de da tum van troonswisseling niets mee te maken. Dit streven is wel erg mooi "GEEF OM DE NATUUR", maar zou het niet eens goed en nuttig zijn om het heel wat dichter bij huis te zoeken. Waarom zijn de straten en parken zo vervuild? Is het zo moeilijk om daar wat meer rein heid en netheid te betrachten? Men klaagt zo over hondenvuil op de straten. Maar als op een mooie dag, pa, ma en de kinderen naar strand, bos of in parken verpo zing zoeken, en de familie gaat naar huis, slaat de schrik je om het hart, als je ziet wat er achter gelaten wordt aan lege zakjes van chips en blikjes, enz. Wat zou het een kleine moeite zijn als iedereen bij flats de straten en groenvoorzieningen schoon zou houden. Niets daarvan. Lege pakken van melk en wasmiddelen worden zo maar over het balkon naar bene den gegooid i.p.v. in de vuilnis zak. In de trappenhuizen slinge ren overal reklamekrantjes en fruitafval, achteloos achtergela ten of zomaar neergegooid. WAAR BLIJFT DE ZOGE NAAMDE HELDERHEID VAN DE NEDERLANDSE BEVOL KING?????? Zelfben ik in Indo nesië en Singapore geweest. Maar als je daar ook maar een si garettenpeukje op straat durft neer te gooien, heefl men 15 dol lar boete te pakken. Ik vind dat dit hier ook ingevoerd zou moe ten worden! Om nog maar niet te spreken over de grote chaos, die er heerst in de Leidse straten, als de kraakwagen moet komen. De avond daarvoor is het een ware troep! Is daar niet eens kracht dadig tegen op te treden? Ook dit vind ik: "GEEF OM DE NATUUR", om te leven in een wat schoner milieu. H. J. T. Berkemeier-Neijenhuys Richard Holstraat 35 Leiden het is niet echt, het is schijn en met een zeepbel te vergelijken. Wees dus waakzaam en Uw le venswandel zal zeggen wie U bent! J. Verhave sr. Katwijkereind 16 Rijnsburg Na de brief van Anneke van Aken, die in het Leidsch Dagblad van 21 november stond over de subsi dieaanvraag van de VOS-cursus- sen bij de gemeenteraad, voelen wij ons geroepen te reageren. Des te meer omdat wij als organisa ties aangesloten zijn bij de Leidse Vrouwenraad en omdat wij het onjuist vinden dat door Anneke van Aken gesuggereerd wordt dat alle bij de Vrouwenraad aan gesloten organisaties haar me ning zouden onderschrijven. De NVV Vrouwenbond heeft nota bene zelf het initiatief tot oprich ting van de VOS in Leiden geno men en beide organisaties heb ben de subsidieaanvraag vanaf het begin ondersteund en dit doen wij nu nog. Al veel te lang is het werk van vrouwen vrijwilligerswerk ge weest. Altijd werd er gerede neerd in de trant van die vrouwen hebben toch niet genoeg te doen, of ze doen dat graag en eigenlijk is het geen echt werk etc. Maar juist het soort werk dat de VOS- vrouwen doen is werk van het grootste belang. Want het is er juist op gericht vrouwen, die om allerlei redenen -veelal maat schappelijke- niet voldoende opleiding hebben gekregen of die, na jarenlang thuis te hebben gezeten met de kinderen, weer actief aan het maatschappelijk leven willen deelnemen, om die vrouwen weer wat vertrouwen in zichzelf te geven, zodat ze dat ook kunnen. Het is volkomen duidelijk dat dit een overheidstaak is, zeker daar vrouwenemancipatie als een be langrijk element van het over heidsbeleid verkocht wordt.al- leen omdat de overheid in feite in gebreke blijft, hebben vrouwen nu nog als vrijwilligsters deze taak op zich genomen. Het is een volstrekt normale zaak dat voor dit werk betaling vereist wordt, zoals voor alle werk. Het is daarom onbegrijpelijk en in strijd met de emancipatie-ge dachte dat Anneke van Aken meent de VOS-vrouwen te moe ten terecht wijzen. Integendeel, zij had met de hele Leidse Vrouwenraad een van de eersten kunnen en moeten zijn om dit ini tiatief te ondersteunen, omdat hier eindelijk vrouwen eens in verzet komen tegen het altijd maar weer dienst doen als vrij willigsters. Voorts vonden wij het onderzoek van wethouder Tesselaar onder Leidse organisaties niet ter zake. Dat ook anderen vrijwilligers werk verrichten of verricht heb ben is geen argument tegen de VOS-aanvraag. Er moet een start gemaakt worden en als anderen menen naar aanleiding daarvan ook eisen te kunnen stellen, dan is het aan de gemeente om die aanvragen per geval te beoorde len. Bovendien had de gemeenteraad de eis gesteld dat hij zou onder zoeken hoe in andere gemeenten de betaling aan VOS begeleids ters geregeld is. Als hij dat heeft onderzocht willen wij daarvan graag de resultaten weten. Wij hopen van harte dat de Leidse gemeenteraadsleden inzien dat m De vorige week vrijdag na drie uur had ik Hilversum 4 aan staan. De radio betekent voor mij alleen iets als hij mooie, bij voorkeur klassieke muziek geeft. Op Hilversum 4 is dat meestal het geval, behalve helaas 's morgens van 9 tot 10 en 's middags van 2 tot 3, wanneer er toch weer zo nodig gepraat moet worden, dan neem ik m'n toevlucht tot het derde programma van de BBC. Goede muziek, ik beken het op recht,is de achtergrond van al mijn werk.. Neemt alle hin derlijke geluiden weg van de trappen afstommelende, schreeuwende kinderen bij de buren, van knetterende brom fietsen op straat enz. Echte muziekkenners gruwen van mijn opvattingen en vinden dat je niets anders mag doen dan luisteren naar mooie mu ziek. Het zij zo. Op die bewuste vrijdag werd er na drie uur tóch gepraat. Een meneer was iets aan het ver tellen op de hakkelende, stun telige manier die moest doen geloven dat hij zijn tekst niet vóór zich had maar aan het improviseren was. Hij liep door Keulen. Beschreef de Dom en het grote nieuw aangelegde plein er omheen. Hij vertelde dat hij op een morgen die Dom was bin nengestapt, met een vriend, allebei stomdronken. Ze wa ren helemaal naar voren ge wandeld naar de preekstoel. Daar stond een priester te praten uiteraard over abor tus God en de allerheiligste maagd". Ze waren pal voor die preekstoel blijven staan en hadden de predikant strak aangekeken. De man was zenuwachtig ge worden, vervolgens héél boos en had hen gesommeerd on middellijke het kerkgebouw te verlaten. Ook vertelde onze Dom-bezoeker nog dat naar zijn mening die Dom beter ge bruikt kon worden voor één grote parkeergelegenheid voor auto's, dan was het par keerprobleem voor het cen trum van Keulen gelijk opge lost. (Ook in dit opzicht bleek de spreker een onvervalste milieu-vervuiler). Hij ver wees naar Napoleon die tij dens een van zijn' krijg stochten de Dom gebruikt had om de paarden in te stallen. Wrevelig over zoveel onzin keek ik in de gids, om te zien van wie dat programma was. Ja wel van de VPRO: Han Reizi ger op stap. Dit feitje dwingt me een paar andere zaken te vermelden van diezelfde VPRO. Tot ge ruststelling van wellicht de een of ander: zelf ben ik lid van die omroep en zelfs lid van de ledenraad Zuid-Hol land. Een paar weken terug had ik tijdens een gesprek mijn be wondering geuit voor de VPRO. Een vriend had me toen geadviseerd eens naar de VPRO-radio te luisteren op maandagmiddag „Waarom?" vroeg ik. Je zult wel zien", zei hij. Ik heb het moeten weten. Een aantal maandagmiddagen heb ik geluisterd naar de VPRO. Wat ik hoorde hield ik niet voor mogelijk. Zo werd, op de vrolijke toer, dat wel, katholieken aangeraden in plaats van de hostie tijdens de eucharistieviering een stukje van wat overbleef na een abortus te nuttigen. Dat mensen daar diep door ge schokt werden valt nogal te begrijpen, lijkt me. Telefo nisch kwamen er dan ook felle reacties op. Die werden met domme opmerkingen afge daan. Een dame zei o.a.: ..Weef u dat u daarmee vele katholieken diep beledigt Haar werd geatnwoord: Doet de EO dit ook noiet als zij niet-gelovigen beledigt Naar mijn mening is zo'n antwoord dom en niet terzake doende. Als de EO dit al doet heeft de VPRO daarom nog niet het recht dat óók te doen. Een fout die de een begaat geeft de ander niet het recht die fout ook te begaan. Mateloos hinderlijk is de hele ambiance van dit prog ramma. Aldoor maar het domme geschaterlach van een opgetrommeld stelletje geestverwanten die zichzelf heel en al herkennen in de immer medemensen beledi gende grapjes van een Gerrit Komrij of Henk Spaan. Nog erger maakte Ischa Meijer het met zijn kolossale uitspra ken. Nederland was fout ge weest in de oorlog, op een handjevol mensen na en dat waren dan nog voor het over grote deel avonturiers die in normale tijden zeker in een gesticht of in een gevangenis terecht zouden zijn gekomen. Toen men daar telefonisch heftig tegen protesteerde kwam er weer zo'n onnozel antwoord: ..Ik zei niet alle maal, maar het overgrote deel". Waarschijnlijk zijn deze gru welijke zaken langzamer hand wel bij menigeen be-' kend. De afkeuring er van is helaas niet algemeen. Pefer van Bueren van de Volksk rant vindt de programma's best aardig. Nu komen de luisteraars tenminste ook eens aan het woord, volgens hem. Alleen vreest hij een terug gang van het aantal VPRO- leden. Zo, zo. Op de eerste plaats is het op een onbeschofte hatelijke manier lukrake frustraties van onvolwassen publici- teitszieke maniakken uitzen den een misbruik maken van het medium. Vervolgens ge beurt het beantwoorden van spontane reacties zo onwaar dig, dat het dwaasheid is om neer te schrijven, dat nu eindelijk ook eens luisteraars aan het woord komen. Zeer waardig en wijs heeft dr.J. F. Ph. Hers, de Leidse inter nist in Leidsch Dagblad/Al phens Dagblad van 24 no vember gereageerd. Terwijl hij het boek van Jelte Rep over het JEnglandspielpresen teerde sprak hij ook over ge noemde VPRO-uitzendingen Hij zei,Ex-verzetsmensen die cliënt bij me zijn en deze uit zending van de VPRO hebben gehoord, zijn ernstig ziek ge worden. Als ze sterven dient men zich af te vragenis hier geen sprake van dood door schuld". Hij stelde verder nuchterbeheerst en zakelijk vast: ..Ik doe een beroep op de zelfbeheersing van de mensen Er is geen erudiet die zo'n uit spraak doet als in de VPRO- uitzending. Het is een kwestie van mentaliteit. Het is jammer. De VPRO-tv heefl de voorbije jaren veel en voortreffelijk iverk gedaan. Ondanks de warrige, soms van niet geringe tweespalt blijk gevende leiding. Ik kan me niet voorstellen dat mensen als Kleywegt en Blok ker e.a. zich kunnen verenigen met de minderwaardige vrij buiterij van de maandag middag. Als gewoon luiste raar en lid van de ledenraad kun je weinig anders doen dan,zij het met spijt in 't hart. je terugtrekken. Dat heb ik dan ook gedaanin de hoop op betere tijden. Fragment van de in Empire-stijl uitgevoerde wand van de balzaal. Na de brand en bij ingebruikneming van het gebouw verdwenen de decoraties achter betimmeringen. Voor het eerst sinds jaren zijn ze echter weer zichtbaar gemaakt, de in stucwerk uitgevoerde versieringen. En ze worden volledig hersteld.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11