YS en YN toch ook naar Cairo ABN Bank VREES VOOR NIEUW GEWELD DOOR RAF Hoe u fI.OOO,- koopt voor maar f 618,16? Nieuwe commissie om conflict tussen rijk en arm op te lossen „Dat paard van een wijf is niet stuk te krijgen" Wij helpen met een Kasbiljet. WOENSDAG 30 NOVEMBER 1977 BONN (ANP) - SPD-voorzitter Willy Brandt heeft gisteren de samenstelling bekendgemaakt van de onafhankelijke inter nationale commissie die een op lossing moet zoeken voor het conflict tussen de rijke en de arme landen. Brandt wordt zelf voorzitter. Zeven leden zijn af komstig uit de geïndustriali seerde wereld, negen uit de derde wereld. De bekendste leden van de com missie zijn Edward Heath uit Engeland, Olof Palme uit Zwe den, Pierre Mendes-France uit Frankrijk, Eduardo Frei uit Chili en Adam Malik uit Indone- sii. De taak van de commissie wordt het weer op gang brengen van de begin dit jaar op dood spoor geraakte Noord-Zuid- dialoog, de internationale on derhandelingen over nauwere economische samenwerking tussen de industrielanden en de ontwikkelingslanden. De op richting van de commissie is voorgesteld door Wereldbank- prsident Robert McNamara. Brandt zei gisteren op een pers conferentie in Bonn dat de commissie voorstellen moet doen voor hervorming van de betrekkingen tussen industrie landen en ontwikkelingslanden. De voorstellen zullen gericht moeten zijn op de grootst moge lijke hulpverlening. De commissie zal zich niet mengen in lopende internationale on derhandelingen maar zal rege ringen en internationale instel lingen steunen bij het zoeken naar rechtvaardige oplossingen. Verder is zij van plan de openbare mening ervan te door dringen dat nauwere samen werking tussen rijk en arm noodzakelijk is. Brandt zei dat de eerste vergade ring van zijn commissie die van 9 tot 11 december wordt gehou den in Slot Gymnich bij Bonn, zal worden bijgewoond door de Westduitse president, Walter scheel, volgend jaar vergadert de commissie vier keer in ver schillende werelddelen. Ver moedelijk zullen in 1979 nog twee of drie vergaderingen no dig zijn. Behalve de al genoemde politici hebben namens de industrie landen in de commissie nog zit ting de Canadese vak bondsleider Joe Morris (ook ac tiefin de internationale Arbeids Organisatie ILO) de Ameri kaanse bankier Peter G. Peter son, de Japanse econoom No- boehiko Oeshiba en de uitgeef ster van de Washington Post en Newsweek Katharine Graham. CAIRO, ALGIERS (REUTER/AFP) - Egypte heeft gisteren de steun van de Verenigde Naties en Amerika gekregen voor de voorbereidende vredesbesprekingen voor het Midden-Oosten die op initiatief van president Sadat in Cairo worden gehouden. De Amerikaanse regering en secretaris-generaal Kurt Waldheim van de VN maakten bekend dat zij afgevaar digden naar Cairo zullen sturen waar - naar verluidt - de bijeenkomst maandag al zal beginnen. Tot gisteren was Israël de enige uit genodigde die had laten weten naar Cairo te komen. Waldheim zal worden vertegen woordigd door generaal Enrio Siilasvuo, de Finse Coördinator van de vreaesstrijdmacht van de Verenigde Naties in het Mid den-Oosten. Waldheim stelde voor na Cairo een verdere conferentie te houden, bij de Verenigde Naties of elders, waaraan alle uitgenodigde par tijen zouden deelnemen, de par tijen die Sadats voorstel hebüen Besloten hoorzitting kernenergie BRUSSEL (ANP) - In Brussel zijn gisteren, omringd door strenge veiligheidsmaatregelen en met een zeer select publiek in de zaal de openbare hoorzittingen over de kernenergie begonnen. Deze worden georganiseerd door de commissie (het dagelijks be stuur) van de Europese Gemeen schap. De eerste serie hoorzittingen die duurt tot en met morgenochtend omvat de energiebehoeften en de energievoorziening voor de rest van deze eeuw en de rol van de kernenergie daarin voorde negen landen van de Gemeenschap. In januari volgt een serie bijeen komsten over de veiligheids- en gezondheidsaspecten alsmede de problematiek van de milieube scherming in verband met ker nenergie. Eventueel zullen nog latere bijeen komsten worden georganiseerd waarbij "moeilijke" onderwer pen als de ethiek van kernenergie en de vraag of men latere genera ties kan belasten met grote hoeveelheden radioactief afval aan de orde zouden kunnen ko- Voorzitter van de hoorzittingen dr. Guido Brunner, lid van de com missie, stelde in zijn openings woord onder meer de noodzaak voor de negen landen van de Ge meenschap aan de orde stap voor stap af te komen van de afhan kelijkheid van olie als energieb ron. Daarvoor zijn verschillende middelen denkbaar, kernenergie een belangrijke aanvaard, inbegrepen. De con ferentie zou dan de definitieve hervatting van de Geneefse vre desconferentie moeten regelen. NIVEAU Op een vraag aan Waldheim wat het niveau van de deelnemers aan een voorbereidende conferentie bij de Verenigde Naties zou moe ten zijn, antwoordde hij: "Hoe hoger hoe beter". In Washington deelde een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken mee dat Amerika aan de voorbereidende besprekingen zal deelnemen. Het zal echter niet minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance zijn. Wie het dan wel wordt, is nog niet bekend. Woordvoerder Hodding Carter zei dat het Amerikaanse besluit was genomen na overleg met alle be trokken partijen. ANTI-SADAT Tegenstanders van Sadat gingen inmiddels door met hun voorbe reidingen voor, wat genoemd zou kunnen worden, een anti-Sadat bijeenkomst. De Libische regering heeft voorge steld in Tripolis binnen een week een buitengewone vergadering van Arabische ministers van buitenlandse zaken te houden om de situatie te bespreken die is ontstaan na Sadats bezoek aan Is raël. Algerië heeft de uitnodiging al aanvaard. Waarnemers vragen zich af of deze conferentie nu in de plaats komt van de "mini-top" die aanvanke lijk door Libië was voorgesteld en waarvoor Syrië, Irak, en Zuid-Jemen door Libië waren uitgenodigd. OOK IRAK Irak wil op zijn beurt in eigen land een conferentie beleggen. De uit nodigingen aan Syrië, Zuid-Je men, Libië, Algerië en de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie zijn al verstuurd. Volgens ingelichte kringen wbrdt druk op Bagdad geoefend om van deze plannen af te zien en naar Tripolis te gaan. Saoedi-Arabië "heeft positief geantwoord op het initiatief van Libië voor het houden van een Arabische top", aldus gister avond de woordvoerder van het uitvoerend comité van het Pales tijnse bevrijdingsfront Abdel Mohsen Aboe Meyzer in Damas cus na een bezoek van 24 uur aan Saoedi-Arabië. Het Libische persbureau meldde gisteravond dat het voorstel voor het houden van een conferentie van Arabische ministers van buitenlandse zaken niet wil zeg gen dat is afgezien van de mini- top die morgen zou beginnen. KREMLIN De Sovjet-minister van buiten landse zaken Andrei Gromiko kwam gisteren met de eerste ver oordeling door het Kremlin van Sadat. Gromiko zei dat Sadats reis naar Israël de situatie ge compliceerder had gemaakt. Op een lunch ter gelegenheid van het bezoek van minister van buitenlandse zaken Abdel-Halim Khaddam van Syrië zei Gromiko dat de toestand "vandaag ge compliceerder is dan gisteren het geval was". De Sowjet-Unie heeft de Verenigde Staten meegedeeld dat zij niet zal deelnemen aan de conferentie. ROME (AP) - In verscheidene Italiaanse steden is het gisteren tot ongeregeldheden gekomen naar aanleiding van de dood een eeb jonge communist die maandag in de stad Bari bij een gevecht tussen linkse en rechtse demonstranten met messteken om het leven werd gebracht. Als protest tegen de dood van de 18-jarige Benedetto Petrone werden demonstraties georganiseerd door vakbon den, linkse studentenorganisaties en extreem linkse groeperingen. Carlo Casalegno, plaatsvervangend hoofdredacteur van het Italiaanse dagblad 'La Stampa', is gisteren bezwe ken aan de verwondingen die hem veertien dagen geleden werden toegebracht door terroristen van de "Rode Brigades". De 61-jarige Casalegno, wiens Turijnse krant een vrijzinnig-linkse koers vaart, werd op 16 november door vier kogels in het hoofd en de hals getroffen. BONN (SP) - Na een korte periode van rust zijn in binnen- en buitenland nieuwe spectaculaire acties van de zogenaamde Rote Armee Fraktion en de haar on dersteunende revolutionaire cellen te verwachten. Deze vrees heeft gisteren de chef van de afdeling terrorisme van de federale recherche in Bonn, Ge rard Boeden, geuit. Boeden sprak over de ontwikkeling en de ver schijningsvormen van het ter rorisme tijdens een weten schappelijk congres dat de CDU gisteren aan het terrorisme had gewijd. Tot de acties die Boeden verwacht behoren bomaanslagen ter voor bereiding van de volgende be vrijdingsactie. Een ontvoering van meer personen tegelijk is daarbij niet uit te sluiten. De ontwikkeling, de oogmerken en de misdadige energie van de ter roristen laten er geen twijfel over bestaan dat zij vasthouden aan hun stelling: „de strijd gaat ver der", zo verklaarde Boeden. Wat hun personeelssterkte betreft zijn de Duitse terroristen tot de zwaarste acties in staat. Het poten tiëel dat vastbesloten is tot roof, moord en ontvoering kan slechts geraamd worden. Tot die kern behoren in elk geval 44 terroris ten tegen wie een arrestatiebevel is uitgevaardigd. Zij vallen in de leeftijdsgroep van 22 tot 37 jaar, waarbij de grootste groep thans ongeveer 27 jaar oud is. De Belgische rijkswacht heeft gis teren de controle op het verkeer in de grensstreek bij Nederland verscherpt, nadat ze een tip van de Nederlandse politie had ge kregen dat een lid van de R.A.F. met een auto onderweg was van Nederland naar België. In het begin van de avond deelde de rijkswacht mee dat ze op "Bel gisch grondgebied" (de plaats werd niet nader aangeduid) de gesignaleerde auto tot staan had gebracht. De inzittenden van die auto waren gearresteerd. Over de identiteit van de aangehoudenen wilde men zich in Brussel niet uitlaten. Wel werd er de nadruk op gelegd dat het niet om terroris ten gaat. De verhoogde waak zaamheid van de rijkswacht in het grensgebied met Nederland werd daarna opgeheven. GENT (SP) - Luc de Cramer, na rechter Jespers verdachte nummer één heeft gisteren voor het Gentse Asissenhof met veel ophef verteld dat zijn hooggeplaatste vriend hem maandenlang de kop heeft gek gezeurd om hem te hel pen zich te ontdoen van zijn echtgenote Rosine. Wel te verstaan: door moord. „Eerst dacht ik dat het niet ge meend kon zijn. Ik wist wel dat Jespers een minnares had en dat ze hem wilde huwen maar dat is toch geen reden om uw vrouw te doden, me neer de voorzitter. Ik heb zo veel vrouwen gehad maar ze leven allemaal nog", zegt de welbespraakte bordeelhou der onder hilariteit. Rechter Jespers mocht van zijn zeer rijke moeder niet schei den om met zijn minnares te trouwen, ook zag hij op tegen de hoge alimentatie en buitendien zou hij na een scheiding niet meer in aan merking komen voor de post van procureur des konings, aldus De Cramer, die vertelt dat de rechter hem met het ene plan na het andere aan boord was gekomen om Ro sine uit de weg te ruimen. Zo wilde Jespers voor zijn vrouw ijsblokjes met vergif in de koelkast zetten of haar doen elektrocuteren door de wasmachine onder stroom te zetten. Allemaal plannen die door de handige De Cramer uitgevoerd hadden moeten worden. Toen Jespers tenslotte nadruk kelijk om vergif had gevraagd dat hij door Rosines eten zou mengen, stampte De Cramer in een vijzel wat krijt, sigaret- tenas en houtskool door el kaar. „Daar kon ze een emmer van eten zonder ziek te wor den", vertelt hij het Hof. Jespers mengde het „vergif" door haar eten, maar natuur lijk gebeurde er niets. En de volgende dag klaagde de rechter. „Dat is geen vrouw meer, dat is een paard van een wijf. Ze kan eten wat ze wil maar ze is niet stuk te krijgen." Reden De Cramer, die later de bom had geplaatst in Rosines auto dient aan het Asissenhof ui teraard een reden op te geven voor zijn daden. Met veel pathos betoogt hij hoe groot zijn genegenheid was voor de vrouw van zijn vriend. Naar zijn zeggen ging hij zo ver mogelijk met Jes pers mee, juist om te voorko men dat de moordlustige rechter het karwei zou uitbe steden aan anderen, die wel licht wel zouden slagen. Daarmee geeft De Cramer dan tevens uitleg voor het feit dat hij Rosines gangen naging: Dat kan met ABN Kasbiljetten. Dat zijn waardepapieren aan toonder met een hoge rente. Ze zijn te koop bij elk ABN- kantoor, zonder problemen. Er zijn 5 soorten Kasbiljetten met een looptijd van ruim 2 jaar, 3 jaar, 4 jaar, 5 jaar en 6 jaar. Bij aankoop is de rente afgetrokken. Aan het eind van de rit wordt f 1.000,- of f 10.000,- uitbetaald, rente inbegrepen. Nevenstaande tabel toont u wat een Kasbiljet kost. Datum van Kasbiljetten Kasbiljetten Kasbiljetten Kasbiljetten Kasbiljetten aankoop einddatum einddatum l-3-'80 l-3-'81 l-3-'82 l-3-'83 l-3-'84 dec.'77 Rente 7% Rente 7'/4% Rente 7'/2% Rente 73/4% Rente 8% Aankoop Aankoop Aankoop Aankoop Aankoop prijs prijs prijs prijs prijs 858.79 796.54 735.38 675.79 618.16 2 858.95 796.70 735.53 675.93 618.29 a 859.43 797.16 735.97 676.35 618.69 6 859.60 797.32 736.12 676.49 618.82 7 859.76 797.47 736.27 676.63 618.95 8 859.92 797.63 736.42 676.77 619.09 Tussentijdse prijswijzigingen voorbehouden. Vanzelfsprekend dient u voor de ABN Kasbiljetten van f 10.000,- bovenstaande prijzei om haar te beveiligen tegen mogelijke aanslagen. Want Jespers had gezegd dat hij twee dokwerkers bereid had gevonden om op een mistige avond Rosine met auto en al in het water te rijden. Zonder blikken of blozen tracht de bordeelhouder ook het plaatsen van de bom onder te brengen in zijn verhaal dat hij Rosine wilde beschermen. Volgens De Cramer is deze zelfgemaakte bom vrijwel ongevaarlijk geweest. Hij had hem gebruikt in plaats van twee levensgevaarlijke bommen die hij eerder in op dracht van Jespers voor drie miljoen franc zou hebben ge kocht en vervolgens weg gegooid. Samen met zijn klusjesman, ga ragist Jackie van Renteghem, had De Cramer twee brand- blusapparaten omgebouwd tot benzinebommen. Op de hoeve van zijn vriendin Ro- zanne van Laere werd eerst een bom uitgeprobeerd in een lege ton. De andere werd op 18 december 1975 ingebouwd onder het dashboard van Jes pers Mercedes, maar nog niet aangesloten. Dramatisch Het aansluiten gebeurde de zelfde avond, nadat De Cra mer had geconstateerd dat Rosine met de Mercedes van haar man naar kennissen was geweest. Op dramatische toon betoogt Luc de Cramer dat hij alleen voorzorgen had genomen om te zorgen dat Rosine geen werkelijk ge'vaar liep. Hij had de bom helemaal rechts gemonteerd, zo ver mogelijk van haar weg, hij had een mat er voor geplaatst en hij had alle portierraampjes van de auto opengedraaid. Volgens hem is het daaraan te danken dat alleen Rosines haren een beetje geschroeid waren en zelfs dat, zegt hij, is waar schijnlijk gebeurd toen zij nog vlug haar temmisracket, handtas en valiesje uit de brandende auto pakte. Getuigen hebben waargeno men dat de steekvlam tot aan de eerste verdieping van de huizen reikte en volgens ex perts is het aan het nog openstaande portier en aan een wonder te danken dat Ro sine niet door de vuurgolf of door de scherven werd ge dood. Maar De Cramer houdt vol dat het allemaal zo door hem was uitgekiend: Rosine moest er zonder een schrammetje af komen, Jespers moest den ken dat er een serieuze aan slag was gepleegd en de poli tie moest een onderzoek in stellen waardoor Jespers me teen van volgende moordplannen zou worden afgehouden. Anders Het liep heel anders. Er werd geen onderzoek ingesteld en Rosine vond ruim een half jaar later de dood door ver drinking in haar eigen bad kuip. „De enige fout die ik heb gemaakt, is dat ik niet heb gedacht dat hij haar zelf zou doden", roept De Cramer. En terwijl in de stampvolle rechtszaal verder geen geluid is te horen, vertelt De Cramer hoe hij in de nacht van 27 juni door Jespers was Ontboden, hoe hij aan diens stem had gehoord dat het fout was en hoe hij als een krankzinnige had gereden om nog te trach ten het ergste te voorkomen. In plaats van een kwartier had hij vijf minuten over de rit ge daan. „Daardoor kwam ik voor Jespers te vroeg, maar voor Rosine helaas toch nog te laat. Toen ik het huis bin nenstormde zag ik nog juist Jespers met de naakte Rosine in zijn armen voor de bad kamer staan", aldus De Cra- „Hij zag mij en sprong de bad kamer binnen. Hij had mij nooit zo vlug verwacht. Ik be greep direkt wat er gebeuren ging en sprintte de trap op. Toen ik die plons hoorde be greep ik maar niet waarom ik met mijn negentig kilo niet dwars door die deur heenliep. Ik stond in paniek, ik heb ge weend. Toen eindelijk die deur openging heb ik Rosine uit het bad getild en kunstmatige ademhaling toegepast. Jes pers probeerde mij van haai af te trekken, maar ik heb hem met een karateslag in eef hoek geslagen. Ik weende t smeekte: och Rosine, leef, leef!" Guy Jespers vertoont tijdens het hele relaas geen enkele reactie, maar voor het e< ziet de hoofdverdachte in proces er zo wit weggetrok ken uit dat het wel lijkt of hij elk ogenblik kan flauwvallen. Maar hij blijft zwijgen, ook als De Cramer uitroept: Het is absurd dat ik mijn Vriend Jespers van zoiets zou be schuldigen als het niet waar

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9