PvdA wil weer praten met CDA Win de Ford Fiesta, Universiteit Ambon:Zuidmolukse jongeren mogen hier studeren Sigaretten volgend jaar waarschijnlijk één kwartje duurder Deel losgeld Caransa achterhaald in Rome NS-agenten verdacht van diefstal Fel 's Avonds werd een bijeenkomst georganiseerd met leeftijd genoten van Solisa en Thenu. studenten van de Pattimura universiteit. In de soms felle discussies, die in het Engels, In donesisch, Ambonees en Ne derlands werden gevoerd, han teerden beide partijen echter verschillende begrippen zodat men niet tot overeenstemming WOENSDAG 30 NOVEMBER 1977 Van onze speciale verslaggever Bob Mantiri AMBONSTAD - Het bestuur van de Pattimura universiteit in Ambonstad is bereid beurzen te geven aan Zuidmolukse jonge ren in Nederland die aan deze universiteit willen studeren. De rector-magnificus mr. Leste- lukuw heeft dit gisteren toege zegd in een gesprek met Noes Solisa en Theo Thenu, twee ra dicale Molukkers uit Boven- smilde, die op uitnodiging van de Gemeenschappelijke Pers Dienst een bezoek brengen aan Ambon om zich op de hoogte te stellen van de werkelijke situa tie od dit eiland. De uiinodiging geldt voor alle Zuidmolukkers inclusief de staatlozen. "Wij maken daar geen punt van. Wie daar be langstelling voor heeft kan een brief schrijven naar de Pat timura universiteit aan de Ja- tan Achmad Jani", aldus de rector. De universiteit Pattimura. ge noemd naar de vrijheidsheld Thomas Matulessi, die de bij naam Pattimura had, heeft acht faculteiten. Onder meer rechten, sociaal-politieke we tenschappen, economie, techni sche wetenschappen, pedago- aie, ICTidbuviw en bosbouw Er studeren op het ogenblik zo n 2000 studenten die inspraak zouden hebben in de inhoud van het lesprogramma via de studentenraden. Officieel bezoek Het bezoek van Solisa en Thenu lijkt te zijn uitgegroeid tot een soort officieel bezoek. Er zijn er voor hen speciale veiligheids voorzieningen getroffen. Gisterochtend werden zij in het provinciale parlement, Dewan Perwakilan Rajat, te woord ge staan door voorzitter Oesman Padang. Omdat zowel Solisa als Thenu statenloos zijn en of ficieel in het parlement niet het woord mogen voeren, werd een tussenweg genomen.Zij konden zich via mij tot de voorzitter richten. Er werden vragen ge steld en beantwoord over de functie van het parlement, welke positie het inneemt ten opzichte van de centrale rege ring in Jakarta, en de autono mie van het eilandenrijk. Over het laatste punt zei voorzit ter Padang dat de provincie Molukken een economische af hankelijkheid heeft doch geen politieke. Na afloop van de bijeenkomst die werd bijgewoond dooreen aan tal belangstellende parlemen tariërs, werd een memorandum uitgereikt waarin het stand punt van de Indonesische rege ring ten aanzien van de RMS wordt uiteengezet. Daarin wordt stelling genomen tegen de RMS. In het memorandum wordt gesteld dat Indonesië een eenheidsstaat is en dat het geen separatisme als vertolkt door de RMS kan tolereren. Wat veel indruk maakte op de twee jongens uit Bovensmilde was het gesprek met de rector van de theologische school, dr. Radja Wane, die hen ervoor waarschuwde dat zij straks, wanneer zij gaan trouwen een keuze moeten maken. "Laat jullie kinderen er niet de dupe van worden", zei hij. Hij memoreerde de geschiedenis van het Ambonese volk, dat eeuwenlang door de Neder landse kolonialisten zo is ge knecht dat het apathisch is ge worden. De Ambonees is in zijn eigen land een bediende ge weest. De jongeren zijn daar de dupe van geworden. "Probeer er uit te komen", aldus dr. Radja Wane. kwam. Er werd min of meer bij Solisa en Thenu aangedrongen hun keuze te maken óf Nederlander worden óf Indonesiër. Aan het slot van de vergadering werd zoals op vele bijeenkomsten een verklaring afgelegd waarin de RMS wordt afgewezen. "Wij zullen geen stukje grond prijs geven", aldus Tops Sailosa, één van de studenten. Eerder op de dag had Noes Solisa medicamenten ter waarde van duizenden guldens, bijeenge- spaard door de Molukkers in Nederland, geschonken aan de Geredja Protestant Maluku (de Molukse protestantse kerk). DEN HAAG (SP) - Het ziet er naar uit, dat de Tweede Kamer zal be sluiten de prijs van een gewoon pakje sigaretten per 1 januari niet met twee kwartjes maar slechts met één kwartje te verhogen. De regering had een verhoging van twee kwartjes in één klap voorge steld. Maar op voorstel van het CDA zal de Kamer vermoedelijk besluiten om deze verhoging in twee partjes te verdelen: een kwartje op 1 januari 1978 en nog een kwartje op 1 januari van 1979. De WD steunt het voorstel van het CDA. De PvdA is er tegen. Deze socialistische fractie vindt bo vendien dat de shag met een evenredig bedrag duurder moet worden. De PvdA vindt, dat een verhoging van de prijzen voor si garetten en shag het gebruik zal doen verminderen. Dat vindt de PvdA gunstig voor de volks gezondheid. Tijdens het belastingdebat gisteren in de Tweede Kamei bleek, dat de Kamer instemt met handhaving van het lage btw-tarief (vier procent) voor de kaartjes van muziek, toneel, kermissen en dierentuinen; handhaving van het tarief van acht promille van de vermogensbelas ting met een belastingvrije som van 90.000 gulden; handhaving van de „achterwaartse verliescompensatie" voor twee jaar.. Dit betekent dat bedrijven van hun winst het verlies mogen aftrekken dat ze vroeger hebben geleden, voordat de inkom stenbelasting of vennoot schapbelasting over die winst wordt berekend. Verder gaat de Kamer in meerder heid akkoord met het duurder maken van aardgas, olie en kolen per 1 april 1978. Een gemiddeld gezin met centrale verwarming is daardoor honderd gulden meer kwijt aan stookkosten volgend jaar. Ook stemt de Kamer in met het maar gedeeltelijk toepassen van de inflatiecorrectie bij de inkom stenbelasting. De Kamer gaat eveneens akkoord met een ho gere teruggavedrempel voor te veel betaalde loonbelasting en premies volksverzekeringen. Vermoedelijk wordt deze drem pel in 1978 gelegd bij 100 gulden. Geleidelijk aan zal hij dan op klimmen tot 150 gulden. De rege ring had voorgesteld om er in één klap 150 gulden van te maken. De regering heeft becijferd, dat volgend jaar in totaal 66 miljard gulden aan belastingen geïnd zal worden. Daar komt nog eens 17 miljard gulden aan inkomsten uit aardgas en andere niet-belas- tingmiddelen bij. Het totaal aan uitgaven is geraamd op 96 miljard gulden. Er is dus een begrotings tekort van 13 miljard gulden. „In parlement geen meerderheid voor kabinet met de VVD" DEN HAAG (SP,ANP) - De PvdA heeft een allerlaatste poging gedaan om een tweede kabinet-Den Uyl van de grond te krijgen. Gisteravond liet PvdA-fractievoorzit- ter Van Thijn informateur Van der Grinten per brief weten dat naar zijn mening de onderhandelingen tussen PvdA, CDA en D'66 heropend moeten worden. ADVERTENTIE Geen vrolijke gezichten bij premier Den Uyl rechtsen minister van financiën Duisenberg gisteren Tweede Kamer tijdens één van hun voorlopig?) laatste optredens vanachter de regeringstafel. Minister Duisen berg is in gesprek met de financieel deskundige van de VVD, Joekes. ROME/AMSTERDAM (ANP) - Een deel van het losgeld voor de vrijlating van de Amsterdamse za kenman Maup Caransa is gisteren in Rome achter haald. De politie in Rome heeft meege deeld dat het geld, ongeveer driehonderdduizend gulden, on derschept werd toen een em ployé van de Italiaanse spoorwe gen, de guldens in lires kwam omwisselen. De spoorwege mployé de 33-jarige Cesare San- nini uit Rome, is in arrest gesteld. De Italiaanse politie zoekt nog een man in verband met deze zaak, aldus de mededelingen uit Rome. De Amsterdamse politie had gis termiddag nog geen commentaar op de vondst van het losgeld in Rome. "In het belang van het on derzoek", aldus commissaris W. van der Voort, chef van de Am sterdamse recherche. De bank waar de spoorwege mployé het geld wisselde, be vindt zich pal naast het hoofdbu reau van politie in Rome. Enkele dagen geleden bleek San- nini al een bedrag van 240.000 in hetzelfde kantoor te hebben ge wisseld. De bankbediende had de politie hiervan direct op de hoogte gesteld. De politie hield hem aan toen hij nog eens 48.000 gulden kwam wisselen. Eerst verklaarde de spoorwege mployé dat hij het geld op straat gevonden had. Vervolgens zei hij dat hij het geld had gekregen van een reizende koopman die zijn kraam doorgaans had staan te genover het station, niet ver van het hoofdbureau van politie. De koopman is spoorloos verdwe- Aan de hand van de nummers op de biljetten is vastgesteld dat het geld gebruikt is voor het afkopen van de vrijheid van de zakenman Caransa. Onmiddellijk nadat het geld op dook waarschuwde de Romeinse politie haar collega's in Am sterdam. In verband met het on derzoek bevinden twee Am sterdamse rechercheurs zich al sinds het afgelopen weekeinde in Rome. CHAUFFEUR NOG NIET VRIJ ROTTERDAM (ANP) - Het Rotterdamse transportbedrijf Furness heeft nog steeds niets gehoord van de vrachtwagenchauffeur W.A. Plinck die al meer dan een maand in Turkije wordt vastgehouden. Het bedrijf heeft wegens de slechte telefoonverbindingen nog geen contact kunnen krijgen. De chauffeur mag Turkije niet verlaten in verband met een sigarettentran sport. Met een collega was hij naar dat land gereisd om twee vrachtwa gens vol sigaretten af te leveren bij het staatsmonopolie. Al twee jaar voert het Rotterdamse bedrijf zonder enig probleem sigarettentranspor ten naar dit land uit. Bij aankomst in Turkije ontstonden moeilijkheden als gevolg van een verschil van mening tussen de douane van Turkije en het staatsmono polie. Volgens de douane heeft het staatsmonopolie slechts één lading sigaretten besteld. De lading van de collega van de heer Plinck werd geaccepteerd, de andere werd bestempeld als smokkelwaar. De douane nam daarop het paspoort van de heer Plinck in beslag. EXTRA HULP NEDERLAND AAN SENEGAL DAKAR (ANP) - Nederland gaat Senegal extra helpen. Minister Van der Stoel van buitenlandse zaken heeft op de oproep van de Senegalese president Leopold Senghor geantwoord met het aanbieden van een extra ontwik kelingsproject van bijna twee miljoen gulden. Het betreft een Nederlands plan om Senegal te helpen de kusterosie tegen te gaan. ADVERTENTIE tb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten De Ford Fiesta L is één van de hoofdprijzen Een auto die alles biedt. Kompakt, maar net zo veilig en betrouwbaar als iedere andere Ford. Standaard afgeleverd met een gelaagde voorruit. Met automatisch oprolbare 3-punts veiligheidsgordels. Daarnaast is de Fiesta erg betrouwbaar. Heeft-ie dank zij z'n voorwielaandrijving een perfekte wegligging. Waar de Fiesta erg zuinig mee blijft, zijn benzine verbruik en onderhouds kosten. De Ford Fiesta is gewoon een ideale gezinsauto Een geweldige hoofdprijs De Ford Fiesta is één van de geweldige hoofdprijzen. De reactie in CDA-kringen op de nieuwe toenaderingspogingen van de socialisten was in het al gemeen afwijzend. Ook informateur Van der Grinten is vast van plan om door te gaan met de vorming van een kabinet van CDA en VVD. De aanleiding voor Van Thijns brief was het verzet van zes CDA-ka- merleden tegen een confessio neel-liberaal kabinet. Daarmee is volgens de PvdA-aanvoerder vast komen te staan dat het niet mogelijk is een parlementair meerderheidkabinet van CDA en VVD te vormen. Als het hele CDA zich - net als de VDD - achter zo'n kabinet had opgesteld, had het op een magere meerderheid van 77 van de 150 zetels in de Tweede Kamer kun nen rekenen. Nu er zes wegval len, is de meerderheid aan dit ka binet ontvallen, zo is de redene ring van Van Thijn. PvdA wil dan ook dat informateur Van der Grinten begint met het onderzoek naar de totstandko ming van een extra-parlementair kabinet. Dat is een kabinet dat geen sterke binding heeft met de meerderheid van het parlement. Net als het (eerste) kabinet-Den Uyl word het dan door een deel van de Kamer 'gedoogd'. Als Van der Grinten nu gaat aan sturen op de vorming van zo'n ex tra-parlementair kabinet ligt het voor de hand - zo meent Van Thijn - dat hij eerst gaat bekijken of er een combinatie van PvdA en CDA op die basis mogelijk is. Twee redenen In een brief aan informateur Van der Grinten geeft hij daarvoor twee redenen. Het regeerakkoord dat het CDA enkele maanden geleden met PvdA en D'66 heeft gesloten kan op een 'bredere steun in par lement en samenleving' rekenen dan het akkoord van Van Agt en Wiegel. Het akkoord van PvdA, CDA en D'66 staat in het teken van de voortzetting van het kabinet-Den Uyl en past. beter bij de ver kiezingsuitslag van 25 mei. Van Thijn: 'Er is dus geen sprake van een dwangsituatie die thans onafwendbaar zou moeten leiden in de richting van een CDA/VVD-kabinet op een extra parlementaire grondslag. Het is een oplossing die staatrechterlijk vragen oproept, parlementair een wankele basis verschaft en bo vendien niet in overeenstem ming-is met de verkiezingsuit slag. Er is wel degelijk nog een andere mogelijkheid'. Meerderheid Maar informateur Van der Grinten vindt dat het kabinet van CDA en VVD wel degelijk een parlemen tair meerderheidskabinet is. Het is immers een kabinet dat steunt op de fracties van CDA en VVD, die beiden een meerderheid in de Tweede Kamer hebben, zo meent de informateur. De conclusie van Van der Grinten is ook binnen het CDA aange vochten. Want door het tegen stemmen van zes CDA-kamerle- den is juist onzeker of zo'n kabi net wel op een meerderheid in de Tweede Kamer kan rekenen. Het zestal heeft slechts beloofd dat zij het kabinet-Van Agt/Wiegel 'loyaal' zullen bejegenen en op zijn daden zullen beoordelen. Mr. J.M. Scholten - een van de zes - noemde de conclusie van infor mateur Van der Grinten gister avond 'een verkeerd gebruik van het Nederlandse staatsrecht'. Hij is het dan ook met Van Thijn eens dat nu onderzocht moet worden of een extra-parlementair kabi net van PvdA, CDA en D'66 mo gelijk is. De PvdA heeft zich gisteravond ook bereid getoond om opnieuw te gaan praten over het 'lijmen' van de breuk met het CDA om een parlementair meerderheids kabinet (een tweede kabinet Den Uyl) van de grond te krijgen. 'Nu de formatie in een nieuw stadium is gekomen en u voor keuzev raagstukken staat die voor de re geerbaarheid van dit land van het allergrootste belang is. De PvdA is bereid hieraan van harte mee te werken', zo schrijft Van Thijn aan informateur Van der Grinten. Gesloten Maar de PvdA klopte aan op een gesloten deur. CD A-fractievoor zitter Van Agt hield de toena deringspoging van Van Thijn af. 'Het CDA zit midden in de on derhandelingen met de VVD', zei hij. 'Nu gaan praten met de PvdA betekent het verbreken van fat soen en is in strijd met de goede trouw'. De onderhandelingen tussen CDA en VVD zijn - na overeenstem ming over het regeringsprog ramma van het nieuwe kabinet - gewoon voortgezet. Van Agt en Wiegel hebben gistermiddag al urenlang gesproken over de ze telverdeling in het kabinet. Het staat zo goed als vast dat het CDA tien ministerposten krijgt en de VVD Zes. DAMMEN - In de grootmeester- groep van het negende inter nationale suikerdamtoernooi, dat op 18 december in Amsterdam begint, heeft de Zwitser Caze- mier zich teruggetrokken. In zijn plaats heeft de Congolees Nimby de invitatie aangenomen. WIELRENNEN - De Zwitserse wielrenner Hans Ledermann heeft in het bijprogramma van de Zesdaagse van Zürich een ge slaagde aanval gedaan op het in- doorwereldrecord één kilometer met vliegende start. Hij maakte een tijd van 1.01,44. Het oude re cord - precies één seconde lang zamer - stond op naam van de Fransman Pierre Trentin. Vrouw gedood hij overval AMSTERDAM (ANP) - Bij een roofoverval in een woning aan de Amsterdamse Spuistraat is gis teravond de 70-jarige mevrouw H. Lozer gedood. Haar man, de 75-jarige A. J. Lozer werd ernstig gewond. Hij waarschuwde om streeks zeven uur de politie, na anderhalf uur buiten kennis te zijn geweest. Het is nog niet bekend hoe de vrouw is gedood. Volgens de po litie had zij geen uitwendige ver wondingen. De man is met hoofdwonden opgenomen in het Binnengasthuis. Van de daders ontbrak vanmorgen ieder spoor. hervormd nederland Koop deze week HN: it De ARP en de formatie Terrorisme leidt de aan dacht af van werkelijke pro blemen. Hervormd Nederland, houdt de hoop levend Vraag uw tijdschriftenhandelaar AMSTERDAM (ANP) - Vier agen ten van de spoorwegpolitie van het rayon Amsterdam worden er van verdacht in de jaren 1973 tot en met 1976.ongeveer twee ton aan geld in diverse valuta en sieraden te hebben gestolen op de stations in Amsterdam (C.S., Amstel en Muiderpoort), Wor- merveer en Weesp. Niet alleen uit NS-kantoren, maar ook uit kan toren van particuliere onderne mingen op het Centraal Station in Amsterdam. Voorts uit de lood sen voor stukgoedvervoer van Van Gend en Loos op het NS- emplacement aan de Cru- qiuskade in Amsterdam. De vier mannen, die belast waren met bewakingsdiensten zijn gearresteerd en hebben allen bij hun verhoor door de recherche van het politiebureau Warmoes straat bekend. Een hunner, C.A.R. gisteren voorgeleid aan de Amsterdamse officier van justi tie, mr. P. H. von Meyenfeldt. Op diens vordering heeft de rech- ter-commissaris een bevel tot bewaring tegen R. afgegeven. De drie anderen zouden vandaag aan de officier worden voorgeleid. Het geld, alsmede ook elektroni sche horloges zijn weggenomen uit brandkasten. Uit hoofde Van hun werk hadden de agenten toegang tot de reservesleutels, zo deelde de officier mede. Mr. Von Meyenfeldt zei dat mogelijk nog een vijfde agent van de spoor wegpolitie zal worden aange houden. Uit de brandkasten zijn ook che ques en girobetaalkaarten ge stolen maar er is volgens de of ficier niet gebleken dat de NS- agenten daarvan gebruik hebben gemaakt. De vier hebben de mo gelijkheden, die hun ambt gaf, gebruikt om te stelen, aldus mr. Von Meyenfeldt. Door de be voegdheden, die zij als spoor wegrechercheur hebben, hadden zij makkelijk toegang tot de te stelen objecten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7