m d Koelen met zon minder vreemd dan het lijkt PUBLIEK Toos wil boek schrijven over leven als blinde ,Ei van Columbus.. LEIMUIDENSE ZOEKT HELPERS IS In de praktijk nog maar weinig projecten uitgewerkt PAGINA 4 VARIA WOENSDAG 30 NOVEMBER 197^,, door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. In elk geval 35.000 werklozen, maar wellicht zelfs vier keer zoveel kunnen weer aan de slag als het stoute werkgelegenheidsplan van Jan van Pope- ring uit Moerkapelle in de komende jaren realiteit zou kunnen worden. Of zijn Ei van Columbus kan worden uitgebroed zal voor een goed deel afhangen van de medewerking van de overheid, het bedrijfs leven en de arbeidsbureaus maar in de eerste plaats moeten de werklozen er iets in zien. Daarmee staat of valt het Dlan. Van Popering is eigenaar-direc teur van de in Den Haag geves tigde Gasapparaten Service- djenst Nederland. Hij zegt: "In Nederland, zo heb ik in de praktijk ondervonden, stape len de karweitjes die alleen kunnen worden opgeknapt door gespecialiseerde service mensen zich op. Zowel bin- nens- als buitenshuis. Bedrijven leveren wel service maar vaak moet er maanden op worden gewacht. Dus zeg ik: school werklozen om en laat hen die klusjes opknappen. Ui teraard tegen een loon dat een stuk aantrekkelijker is dan ze nu als WW-uitkering vangen". Om zijn plan te kunnen staven heeft Van Popering onder meer een enquête gehouden. In Gouda, in een "doorsneeb- uurt". Daar liet hij enquêteurs in totaal 520 mensen ondervra gen. Conclusie uit dat onder zoek: zeventig procent ziet wel iets in het werkverschaffings plan, dat er op neerkomt dat Nederland in de nabije toe komst gaat worden doorkruist door rijdende servicekantoren, met aan boord groepjes ex- werklozen. Wie een karweitje heeft kan zich bij het kantoor vervoegen waarna, in de meeste gevallen, direct hulp kan worden gebo den. Een kamer behangen, de douchecel tegelen, de schuur deur schilderen, de cv-kachel bijvullen. Rekenwerk De Moerkapeller heeft al wat re kenwerk verricht. Uitgaande van een werkverschaffings- projekt voor 100.000 werklozen zou ongeveer per 3000 inwo ners één rijdend kantoor nodig zijn met 25 man personeel. Karweitjes zouden moeten worden opgeknapt tegen een uurprijs van 25 gulden. "Ik weet zeker dat loodgieters- en schildersbedrijven e.d. mijn idee toejuichen.Het lijkt alsof we ze in het vaarwater zitten, maar het tegendeel is waar. Ze zijn juist blij dat ze van die trein kleine, maar voor de klant vaak dure karweitjes zijn verlost. Kijk tegenwoordig maar eens bij een loodgieter in de winkel. Hij verkoopt steeds meer doe-het- zelf materiaal omdat hijzelf aan dat kleine werk niet meer toe komt". De uitslag van de enquête is veel belovend maar hoe zal het in werkelijkheid zijn. Om dat te toetsen bombardeerde Van Popering kortgeleden een Haagse woonwijk tot proefter- rein. Er werden huis-aan-huis folders verspreid waarin de komst van een voorlopig vier man sterke karweitjesdienst werd aangekondigd. Die zou zich beperken tot het nazien van de gasapparatuur en de elektriciteit. De vier zijn nu drie weken op pad. De ene dag in blok A, de andere dag in B. "Het experiment voldoet tot nu toe helemaal aan de verwach ting die in de enquête is ge- wcm zegi van r-opering. nei loopt als een trein". Morgen is voorlopig de laatste dag. Over dit service-experi ment stelt hij in de komende weken een rapport samen dat wordt gestuurd aan de over heid en naar een stuk of wat geïnteresseerde ondernemers. Naar de overheid, omdat voor dit werkverschaffingsplan ("Boersma is zeer geïnteres seerd") veel overheidsgeld no dig is (vooral voor de omscho ling) en naar de ondernemers omdat de gedachten uitgaan naar het onderbrengen van een dergelijke service-dienst in een coöperatie waarin onderne mers kunnen participeren. Uit diverse takken van het be drijfsleven zou al belangstel ling bestaan om tot de coöpera tie toe te treden. Het arbeidsbureau in Den Haag neemt voorlopig nog een af wachtende houding aan. Het plan wordt wel serieus geno men, maar de volle medewer king is nog niet toegezegd "omdat", aldus de adjunct-di recteur, "er nog zo weinig conc reets over op tafel is gekomen". Nederland zal, wat dit werkver schaffingsplan betreft, niet in zijn geheel stormenderhand worden genomen. Voorlopig wordt de joker ingezet op Den Haag en wijde omgeving (in Voorschoten en Leiden zijn ook al contacten gelegd). Een sneeuwbaleffect moet dan de rest van Nederland over de streep krijgen. Niet veel Hoe komt het plan over bij de werklozen? Er is een oproep verzonden aan 300 man. op is in het kort de situatie geschetst. Van die 300 reageerden er 33. Op de voorlichtingsavond die daar mp volgde verschenen er uiteindelijk nog acht minder: 25. "Als je ze nóg een keer zou op roepen zijn het er nog maar twintig", zegt Popering. "Ik be sef dat er niet veel zijn. Natuur lijk had ik gehoopt op zeker 250. Dan had ik nu ook veel sterker bij de minister gestaan. "Aan de andere kant is het ook weer zo dat die twintig erg en thousiast hebben gereageerd op mijn plan. Met hen als basis valt er wat op te bouwen. Ik hoop dat andere werklozen er door worden beïnvloed en ook de stap maken. Dat ze nu een afwachtende houding aanne men wil nog niet zeggen dat ze er niets in zien". Grave. Een boek schrijven over haar leven. Ze liep al lang met dat plan rond, maar nu moet het er maar eens van komen, vindt de 26-jarige Toos van Velzen uit Leimuiden (foto boven). Vanaf haar geboorte is ze blind en licht spastisch. Verbleef zestien jaar i Haalde daar ook haar MAVO-diploma. Momenteel werkt ze als corectrice Sassenheim. t 'Als blinde volledig in de maatschappij meedraaien vergt veel extra energie', zegt ze, vandaar dat ik tot nu toe nog niet de tijd kon vrijmaken om iets aan dat boek te doen. Maar nu ik eenmaal een vaste baan heb zal het wel lukken. Ik wil de mensen laten weten hoe ik als blinde mijn jeugd heb ervaren en hoe het is om daarna je eigen plaatsje in de maatschappij te moeten De reden dat Toos van Velzen in deze rubriek staat: ze is op zoek naar haar bij de samenstelling van het boek ter zijde willen staan. 'Het maken van de verhalen is geen probleem', zegt ze, 'het gaat eror mogelijk wordt samengevat. Daar zou ik graag wat hulp bij hebben. i het blinden opleidingsinstituut brailleboeken bij het administratief centrum 't Spektrum r vrijwilligers die op, lanj tori ook ver: ver lem ver: pre ran de me in opmi kenv geaa moei voel derti stelle stuu ling Hari Ligh Villen Nasi klas: Hoe sym i dat die informatie zo goed Koelen met behulp van de zon. Het klinkt heel strijdig, maar in feite is het juist een heel logi sche combinatie. De behoefte aan wat koelte dringt zich juist het sterkst op, wanneer onze grootste energieverschaffer het actiefst is. Lange tijd is alleen gedacht aan de mogelijkheid om de zon in te schakelen bij de verwarming van het huis of van het water. In Ne derland zijn nu al op tal van plaat sen huizen gebouwd, waaraan een zonne-installatie is gekop peld voor verwarming. Op zich zelf leveren deze installaties een forse besparing (vaak tot onge veer vijftig procent van het gas verbruik), maar de installatiekos- ten liggen nog zo hoog dat het bij de huidige energieprijzen nog niet economisch rendabel is. Wel rendabel is op dit moment een zonne-installatie voor de warm water voorziening in huis. Op het gebied van koeling zijn in Ne derland in de praktijk nog geen projecten uitgewerkt. In de Ver enigde Staten daarentegen wel. Het idee om zonne-energie toe te passen bij koeling dateert zo uit de jaren vijftig. De toepassing voor verwarming is daarentegen veel ouder. Al in 1767 experimen teerde de Zwitserse Gaussure met een vlakke-plaatcollector en wist daarmee een ruimte tot maai liefst 110 graden Celsius te ver- gebruik van de zon op plaatsen waar nu olie, gas, kolen of ker nenergie wordt benut in de eerste decennia van niet al te grote be tekenis zal zijn, wordt toch druk geexperimenteerd met de moge lijkheden. Sri Lanka Op het laboratorium voor klimaat regeling en koude techniek aan de TH van Delft is men met een project bezig voor Sri Lanka, het vroegere Ceylon. Op het lab is Het benutten van zonne-energie kwam pas na de oliecrisis echt in de belangstelling. Hoewel het daar een koelmachine ontwik keld die volledig op de zon "loopt" en ongeveer dezelfde ca paciteit heeft als een doorsnee huishoudkoelkast. Het apparaat biedt boeren de mogelijkheid om aan bederf onderhevige produk- ten wat langer te bewaren. Door het gebrek aan koelinstalla ties gaat in de wereld, en zeker in die delen van de aardbol waar voeding schaars is, veel voedsel verloren. Volgens onderzoekin gen gaat twintig tot dertig pro cent van de wereld voedsel p- roduktie verloren door bederf. Juist in ontwikkelingslanden is dit voedselverlies schrikbarend. Het project dat nu aan de techni sche hogeschool in Delft wordt uitgevoerd, is eigenlijk afkomstig van de TH in Eindhoven. Daar was een paar jaar terug het ver zoek binnengekomen uit Indo nesië om een koelmachine op zonne-energie te maken. Dat ver zoek had een speciale achter grond. Indonesische boeren wa ren (en zijn waarschijnlijk nog steeds) sterk afhankelijk van vrachtrijders. De prijs die een boer kan vangen voor de melk die zijn veestapel dagelijks levert, is sterk afhankelijk van de goodwill van de vrachtrijders. Als zij de prijs te hoog achten, wordt het niet opgehaald en zit de boer de volgende dag met een onder de tropische zon zuur geworden produkt. Koelinstallaties zouden de boer onafhankelijker maken. Aan de TH in Eindhoven is er door een student inderdaad gewerkt aan een dergelijke installatie, maar daar is het nooit tot uitvoe ring gekomen. De TH in Delft heeft veel meer ervaring op het gebied van koeltechniek en daarom verhuisde het project. IJs Inmiddels was ook het land van be stemming voor de vinding gewij zigd. Indonesië is zelf al bezig met dergelijke experimenten, maar Sn Lanka legde grote belang stelling aan de dag. Het project is inmiddels zover dat projectleider ïr. C. Keizer vorige week naar het voormalige Ceylon is afgereisd om de invoering van de installa- Ir. Van der Jagt bij de voor Sri Lanka ontwikkelde koelinstallatie op ties te bestuderen. De koelin stallatie die nu uitgestald staat in het laboratorium voor koude- techniek in Delft toont weinig gelijkenis met onze huis houdkoelkast. Het apparaat biedt ook zelf niet direct de koeling, maar produceert ijs waarmee een goed geïsoleerde ruimte een dag lang koel kan worden gehouden. Het principe van het systeem is ge lijk aan een absorptie koelkast. Alleen hoeft men geen stekker in het stopcontact te steken, maar laat men doodgewoon de zon een dag lang schijnen op een zwarte plaat van ongeveer twee vierkante meter. Op deze wijze wordt een mengsel van water en ammoniak verwarmd, waardoor de vluchtige ammoniak ver dampt en weer condenseert in een ander vat. In de tijd dat de zon op de collector schijnt wordt een hoeveelheid ammoniakvloeistof in het vat opgeslagen, 's Nachts echter koelt de installatie weer af, waardoor de druk in het systeem afneemt. Omdat de druk dan ook in het ammoniakvat lager wordt, gaat de ammoniak (normaal ge woon een gas) koken. De warmte die daarvoor nodig is, wordt ont trokken uit bijvoorbeeld een hoeveelheid water die rond het vat is gebracht. Dat water wordt daardoor zelfs zo koud dat ijs ont staat. En dit ijs kan de boer de volgende ochtend gebruiken voor het fris houden van melk of andere aan bederf onderhevig zijnde produkten. (Ook voor be paalde medicijnen is koeling noodzakelijk). Met een zonin- tensiteit van zo'n 600 watt, die gemakkelijk gehaald kan worden bij temperaturen van rond de veertig graden, kan in de koelin stallaties ijs gemaakt worden bij een temperatuur van min tien graden. Hij heeft daardoor onge veer het vermogen van een 100 watt huishoudkoelkast. Kranen dacht, dat het eenvoudig uit voerbaar is in een ontwik^ kelingsland als Sn Lanka. Er is slechts één zwak punt: er zitten in het systeem twee afsluiters, 's morgens en 's avonds wanneer de vloeistof in het koelsysteem van richting verandert, moet een kraam worden dichtgedraaid. De handeling op zichzelf is natuur lijk al vervelend, maar een nog groter probleem is de vervaardi ging ervan. Je hebt er toch een draaiboek voor nodig en die zijn schaars in Sri Lanka. Voor de rest van de installatie zijn wat buizen nodig en komt er wat laswerk aan te pas". "Wij zijn hier echter al vergevor derd met een systeem, waarbij de kranen komen te vervallen. Dat zal ook in de prijs schelen. Aan materiaalkosten is men nu onge veer 900 gulden kwijt, terwijl on geveer de helft wordt uitgegeven aan de afsluiters. Wanneer deze dingen komen te vervallen, wordt het een nog economischer installatie". Nederland "De toepassing in Nederland van zon voor koeling is nog niet zover. In Amerika draaien reeds air-j conditioning-systemen op zon-, necollectoren. Economisch gel zien zijn deze echter nog niet ren dabel. De landelijke stuurgroep energie onderzoek, die onlangs zijn prog-| ramma publiceerde over het on-j derzoek naar de bruikbaarheid' van alternatieve energiebronnen, noemde het koelen door de zon wel. Men dacht daarbij bijvoor beeld aan grote koelcellen van vleesbedrijven. Aan de zon in (of op) Nederland hoeft het niet te liggen. Hoewel de temperatuur hier ook op de warmste dagen ver onder die van de tropen ligt, is de intensiteit var^ de zonnestraling ongeveer gelijk. Maar doordat het ontwikkelen van de benodigde apparatuur niet eens in zijn kinderschoenen staat, is het nu nog het voorde ligst om het pilsje te koelen met behulp van de nu genruikelijke energiebronnen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4