Problemen rond opening filiaal in de Meren wijk Forse kritiek hoogleraren op bouwplan AZL KLAP MET SLOT: EIS 1V2 JAAR /d Krij g t instructeur straks inspraak bij behalen rijbewijs? Leids college: licht bakken moeten weg FLEUR OP Uitstel raadsbesluit Groenoordhal kost tienduizend gulden WOENSDAG 30 NOVEMBER 1977 Geen geld voor bibliotheekpersoneel LEIDEN - De kans is groot dat het nieuwe filiaal dat de Stichting Openbare Bi bliotheek Leiden volgend najaar opent in de Meren- wijk direct daarna weer gesloten moet worden, omdat er geen geld is om personeel aan te trekken. Dat komt omdat het mi nisterie van CRM, die de personeelskosten voor het bibliotheekwerk voor honderd procent vergoed, niet in staat is om aan alle aanvragen voor meer bi bliotheekpersoneel te vol doen. Om die reden staat het inmiddels vast dat negen nieuwe biblio- theekfïlialen in het land, direct na opening weer moeten sluiten en dat er pas volgend jaar voor die nieuwe vestigingen personeel beschikbaar komt. Dat betekent dat de aanvragen voor nieuwe vestigingen in het volgend jaar ook pas veel later gehonoreerd kunnen worden, omdat zeker niet voldoende geld beschikbaar zal zijn om de achterstanden in het tijdsbestek van een jaar in te lopen. De noodsituatie in het biblio theekwerk is het gevolg van het in werking treden van de nieuwe wet op de bibliotheken. Sinds die regeling er is hebben gemeenten de plicht geld beschikbaar te stellen voor huisvesting, inrich ting en boeken en betaalt het mi nisterie van CRM de per soneelslasten. Voor gemeenten betekende deze nieuwe regeling een aanzienlijke kostenverlich- De bouw van het filiaal op de Stichting Rosmolen in de Merenwijk ting, waardoor het mogelijk werd om meer geld uit te gaan trekken voor spreiding van bibliotheken over de stad, door het opzetten van filialen. CRM stelde toen de bibliotheekwet in werking trad per jaar twee honderd man extra personeel voor het bibliotheekwerk te wil len subsidiëren. Hangende de goedkeuring van een aanvrage voor meer personeel, konden gemeenten van het mi nisterie al voorschotten krijgen om de lasten te kunnen dragen. Doordat van die mogelijkheid een te ruim gebruik is gemaakt is het geld op het ministerie eerder op geraakt dan werd verwacht. Bleek.de jaarlijkse uitbreiding van tweehonderd man al onvol doende om aan alle aanvragen voor dit jaar te voldoen, dit aantal zal dit jaar door het tekort niet eens gehaald kunnen worden. Het volgend jaar wordt daardoor met een achterstand ingezet en deze zal voor 1979 nog weer gro ter zijn, als niet meer middelen beschikbaar komen. Doordat ook in Leiden concrete plannen zijn om aan spreiding ADVERTENTIE Kerstboter is echte boter voor 'n feestelijke prijs. Niet te versmaden. In het Vrouwenhuisaan de Nieuwe Rijn 20a wordt van avond een openbare vergade ring gehouden van het comité "Wij vrouwen eisen". Op de agenda staat onder meer een evaluatie van wat er tot nu toe gedaan en bereikt is op het punt van de legalisering van abortus en de hulpverlening. Verder zal gesproken worden over de activiteiten voor het komende jaar. De bijeen komst begint om acht uur 's avonds. Sietse Bosgra Sietse Bosgra van het Komitee Zuidelijk Afrika komt van avond praten in het politiek café van Catena aan de Kolfmakersteeg 8. Hij zal spreken over de opstelling van de Nederlandse partijen te genover Zuid-Afrika ook met betrekking tot de besluitvor ming in de Kamer) en de Ne derlandse betrekkingen met Zuid-Afrika. Verder zal er een film over het comité worden vertoond. Het aanvangstijd- stip is half negen 's avonds. Proutist Universal Vanavond zal de organisatie Proutist Universal, een cul turele organisatie, die een nieuwe sociaal-economische theorie verkondigt, een lezing organiseren in het Acade- teit aan het Rapenburg 73. De lezing wordt gegeven door de president van de PU, de uit India afkomstige maat schappijwetenschapper A. Tadhavananda Avt. die de beginselen van de nieuwe theorie zal uitleggen. Het voornaamste uitgangspunt is het beschikbaar stellen van minimale levensbehoeften voor ieder individu op aarde. De lezing begint om acht uur. Hengelsport Visvereniging "Hengelsport" hield een wedstrijd in de Rijn. De uitslag was: 1. ASinteur 2010 (30), 2. Ph. Verstratenjr. 1900 (24), 3. I. Jansen 1720 (26), 4. E. v. Houten 1620 (20), 5. Ph. Verstraten sr. 1300 (17), 6.R.v.Egmond 1140 (21), 7. A. v.d. Bos 1070 (12), 8. W. den Edel 870 (11), 9. W. v. Westb roek 680 (14), 10. J. Brouwer 670 (7). Palestina-cyclus In het kader van de Palestina informatie-cyclus wordt van avond de laatste bijeenkomst gehouden in het gebouw Troef aan het Noordeinde 2a. On derwerp van deze avond is: "Toekomstmogelijkheden en de invloed van de grote mo gendheden. De bijeenkomst begint om acht uur en de toe gang is gratis. N-bom manifestatie In het Antoniusclubhuis aan de Lange Mare wordt door de Leidse Studenten Bond van avond een neutronenbom manifestatie georganiseerd. Er komen drie sprekers en verder zal de film "Wargame" van Peter Watkins worden vertoond en is er gelegenheid voor discussie. Aanvang half acht. van het bibliotheekwerk te gaan dben, gaat ook hier het probleem spelen dat nieuwe filialen direct weer moeten gaan sluiten. De bouw van het filiaal Merenwijk is in volle gang; het bestuur van de bibliotheek heeft CRM vier man personeel gevraagd (een aantal dat vermoedelijk al te weinig zal zijn om het filiaal veel uren geopend te houden) en hoewel over die aanvrage pas in februari beslist gaat worden, is het nu al zo goed als zeker, dat die vier man er in het najaar niet zal zijn. Wethouder Tesselaar zegt desge vraagd dat het filiaal Merenwijk hoe dan ook open moet: „We hebben duidelijk afspraken met het bestuur gemaakt; die liggen op papier vast. Wij zouden bou wen en zij hebben ons daartegen over de garantie gegeven dat er personeel zou zijn. Of ze dat doen met geld van CRM of dat tijdelijk personeel uit andere filialen wordt overgeplaatst is hun zaak. Maar we hebben duidelijk ge steld, omdat die dreiging toen al in de lucht zat, dat we niet zouden gaan bouwen om straks de deur dicht te houden." Directeur Harriot van de Openbare Bibliotheek zegt voorlopig nog de besluitvorming te willen af wachten op het ministerie „Wij hebben er nog niet intern ove ge sproken, omdat we niet op de fei ten vooruit willen lopen. Over herschikking van personeel heb ben we het niet gehad." Een herschikking van personeel lijkt voorlopig overigens niet mogelijk te zijn. Nu al moet de bibliotheek zich met het aantal openingsuren aanpassen aan het krappe personeelsbestand. Pas als in 1980 de nieuwe centrale bi bliotheek in het dan gerestaur- rerde Heerenlogement wordt geopend, zou daarover gepraat kunnen worden, omdat dan de filialen aan de Plantage en de Steenschuur zullen sluiten, waardoor wellicht meer per soneel beschikbaar is, dan voor het bezetten van de centrale no dig is. De moeilijke financiële positie van het ministerie zal wellicht wel een stagnatie veroorzaken in het ontwikkelen van plannen voor nog een nieuwe filiaal in Leiden. Het college heeft al aangegeven er voorstander voor te zijn om vol gend jaar een aanzet te geven voor zo'n filiaal in het Morsk- wartier. Is er voor de Merenwijk geen extra personeel aan te trek ken en zal er naar een noodoplos sing moeten worden gezocht, dan zal het ontwikkelen van een plan voor nog een nieuwe filiaal op dit moment weinig zin hebben. Het PSP-Tweede-Kamerlid Bram van der Lek heeft staatssecretaris Meijer van CRM vragen gesteld over de noodsituatie. Uit de ant woorden blijkt dat in de nabije toekomst geen verbetering te verwachten is, maar dat wel voor 1980 een onderzoek afgerond moet zijn waaruit moeten blijken welke uitbreidingen landelijk in het bibliotheekwerk nog nood zakelijk zijn. LEIDEN - Het rijexamen. Voor veel kandidaat-automobilisten is de dag waarop de proeve van bekwaamheid die tot het bezit van het felbegeerde rose paj piertje moet leiden, een zwarte. Faalangsten, resulterend in spanningen, die er weer toe lei den dat de prestaties onder het verwachte niveau blijven. Het is voor de Consumentenbond aanleiding geweest om met een aantal voorstellen te komen om het rijexamen anders te gaan inkleden. "De monopolitiepositie van het CBR (Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen) moet worden doorbroken, zo vind de bond en ook: de kandidaat moet niet langef overgeleverd zijn aan de willekeur van de examinator. De Consumentenbond is er van overtuigd dat het drie tot vier keer falen op een examen in veel gevallen niet met de onbe kwaamheid van de kandidaat te maken heeft, maar veel meer wordt veroorzaakt door zenu wen. En dat komt dan weer voort uit de wetenschap dat rij- capaciteiten in de drie kwartier dat een examen duurt uit de verf moeten komen, met alle vertekeningen die bij zo'n mo mentopname kunnen optreden van dien. Om aan die situatie een einde te maken zou niet alleen de examinator moeten beoorde len of een leerling wel of niet "bijzitters"De Consumentenbond bepleit inspraak i mag slagen, maar moet in de beoordeling ook inspraak wor den gegeven aan de rij-instruc- teur. Die weet volgens de Con sumentenbond veel beter of een leerling kan rijden of niet. Ton van den Bos, directeur van de gelijknamige rijschool uit Leiden is het met die opvatting niet eens: "Natuurlijk spelen spanningen bij de kandidaat een rol, maar ik ben ervan over tuigd dat de slechte resultaten op het examen veel meer wor den veroorzaakt door het be roerde niveau van opleiden. Er wordt nog steeds erg slecht les gegeven. Daar zit de fout. Ik ben er in principe niet op tegen dat een instructeur medezeg genschap krijgt, maar dan moet het wel een bekwame zijn. Nu, die zijn er nog veel te weinig, dus op ent moment verwacht ik van zo'n maatregel weinig". Een slecht en laag opleidingsni veau signaleert de Consumen tenbond ook wel als reden voor het herhaaldelijk zakken van kandidaten. Voorgesteld wordt dan ook om verplicht te stellen dat de resultaten op het exa men van iedere rijschool openbaar moeten worden. De leerling kan dan zelf op grond van die resultaten uitzoeken bij welke rijschool hij de meeste kans van slagen heeft. Tenslotte heeft de bond voorge steld om het praktijkexamen pas te laten afnemen als het theorie gedeelte met succes is afgerond. Overigens is dat de enige maatregel waar het CBR zich in een eerste reactie op de voorstellen van de Consumen tenbond "eventueel" voor stander van heeft verklaard. De twee reclame-lichtbakken die geen genade kunnen vinden in de ogen van het Leids college van B en W LEIDEN - Het bedrijf "All In Elec tronics Leiden BV" aan de Bree- straat 143, krijgt tot vandaag de gelegenheid om de reclamebak- ken van de gevel van het pand te verwijderen. Het Leids college vindt dat lichtbakken en re clameborden afbreuk doen aan het pand dat staat op de lijst van beschermde monumenten. De eigenaar van het bedrijf, de heer A. M. van Roermund is verbaasd over deze beslissing van het Leids college. In een brief aan de gemeenteraad zegt hij dat de re clameborden werden aange bracht op het gemoderniseerde ondergedeelte van het pand. Bo vendien wijst hij erop, dat de Breestraat een uitgesproken winkelstraat is, waar bijna elke winkel uithangborden en andere reclameprojecten gebruikt. "Naar onze mening zijn de aan gebrachte lichtbakken niet sto rend en noodzakelijk uit com merciële overwegingen", aldus "All In Electronics". Het verzoek om de lichtbakken te mogen aanbrengen dateert al van een jaar geleden. In antwoord op dat verzoek zeggen B. en W. dat men evenals de welstands commissie overwegende bezwa ren heeft tegen dergelijke re- clamevoorwerpen. Bovendien wijst men het bedrijf erop, dat voor de lichtbakken ook vergun ning vereist is van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk. In verband met het feit, dat het pand een mo nument is. Het Leids college gaat van de ver onderstelling dat ook dit depar tement geen toestemming voor de lichtreclame zal geven. Wel wijst men erop, dat voor het aan brengen van lichtbakken en der gelijke achter etalageramen geen vergunning van het college nodig is. De kwestie van de lichtbakken komt binnenkort aan de orde in r beroepschrift. ADVERTENTIE Sinterklaas, de echte, heeft liefst 1600 knechten: Fleuropbloemisten door héél 't land, superverrassers met bloem of plant. Fleurop Interflora staat er f voorin. Koninginnegracht 135A Den Haag. LEIDEN - Tijdens een hoorzitting van de medische faculteit is gis teravond door diverse hooglera ren forse kritiek geleverd op het nieuwbouwplan voor het acade misch ziekenhuis. "Het is de be ste oplossing voor het slechtste plan dat ooit gemaakt is", zei prof. jhr. dr. J. de Graeff. En zijn collega prof. dr. P.H. Schmidt sprak zelfs van een plan dat onder invloed van chantage tot stand is gekomen. Hij doelde daarmee op het feit dat het academisch ziekenhuis door de ministerraad gedwongen wordt "ja" te zeggen tegen het plan, omdat er anders geen geld over de brug komt. De decaan van de medische facul teit, prof. dr. A.A.H. Kassenaar, sprak dat echter tegen. Hij be toogde dat het besluit van de mi nisterraad gerespecteerd moest worden. De hoogleraar dr. E L. Noach had grote kritiek op het ontbreken van een relatie tussen het toe komstige ziekenhuis en de zg. preklinische laboratoria (Syl- viuslaboratorium aan de Was- senaarseweg). Volgens het oor spronkelijke nieuwbouwplan zou het ziekenhuis langs de Was- senaarseweg komen en aanslui ting geven op het Sylviuslabora- torium. Nu het nieuwe zieken huis gedeeltelijk op het huidige terrein en op het sportveld aan het Piet Paaltjenspad moet ko men is die relatie onmogelijk. Noach noemde het plan niet be vorderlijk voor het onderwijs en onderzoek ten behoeve van het academisch ziekenhuis. "Ik er ken dit plan als een nederlaag die we moeten aanvaarden", aldus de hoogleraar, die verder zei dat de verantwoordelijkheid van de medische faculteit voor de ver dere uitwerking van het plan is afgedwongen. Prof. Kassenaar zei later dat het nieuwe plan inhoudelijk als twee druppels water op het oorspron kelijke plan lijkt. Het plan is niet alleen goed voor de patiënten zorg, maar ook voor de resaarch, aldus de decaan. Overigens liet hij weten dat volgens de Rijksge bouwendienst het hele nieuwbouwplan voor 370 miljoen gulden gerealiseerd kan worden. Officieel wordt nog uitgegaan van 400 miljoen gulden. De medische faculteitsraad ging gisteravond overigens akkoord met een ontwerp-brief van het ziekenhuisbestuur aan de minis ter van onderwijs en weten schappen, waarin het meedeelt te zullen ingaan op het besluit van de ministerraad. In de brief be treurt het bestuur de keuze van het bouwterrein. Het bestuur verwacht dat dit zal resulteren in een langdurige overlast voor pa tiënten en personeel tijdens de bouw. Ook worden vraagtekens gezet by het beschikbaar ge stelde bedrag van 400 miljoen gulden. LEIDEN - Het college van B en W heeft gistermorgen besloten om de heiers die de eerste palen voor het nieuwe restaurant van de Groenoordhal de grond in zou den slaan maar weer naar huis te sturen. Dit levert de gemeente een schadepost op van tienduizend gulden. Het besluit werd genomen omdat het betreffende agendapunt op de maandagavond gehouden raadsvergadering niet meer aan de orde kwam, maar werd uitge steld tot de volgende zitting van de gemeenteraad. Wethouder Van Dam deelde een en ander gisteravond mee in de commissie voor interne organisa tie en beheer. Volgens Van Dam was deze schade onnodig ge weest, omdat er nog tijd genoeg was om het punt in de raad te be handelen. LEIDEN/DEN HAAG - Omdat hij zich ergerde aan het feit, dat de kastelein van het Leidse cafe "De Marepoort" hem niet meer wilde tappen, sloeg de 19-jarige gla zenwasser J. van K. de man in de nacht van 22 augustus 1977 met een bromfietsslot op het hoofd. "Het slot was van staal, eromheen zat hard plastic", aldus om schreef de glazenwasser zijn "wapen" gisteren voor de recht bank in Den Haag, waar hij zich voor mishandeling, zwaar li chamelijk letsel ten gevolge heb bende, moest verantwoorden. De officier van Justitie mr. J.A.J. van der Bruggen kwalificeerde het optreden van de verdachte "als een der ergerlijkste staaltjes van café-terreur, die de laatste ja ren in Leiden heeft plaatsgehad". Het slachtoffer, barkeeper Eg- bert Huying viel op de grond en was meteen bewusteloos In het Leids Academisch Zieken huis. waar hij lange tijd op de af deling "intensive care heeft doorgebracht, bleek dat zijn ach terhoofdsbeen was beschadigd en dat er een breuk in de kleine hersenen was ontstaan. Een her senoperatie was noodzakelijk. Volgens de behandelende artsen is het niet zeker of de man ooit zal genezen", aldus mr. Van der Briggen. Hij eiste een gevang enisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek van het voorarrest, daarbij rekening houdend met het feit, dat de klap volgens de artsen een dodelijke afloop had kunnen hebben. De glazenwasser, die de laatste tijd in Leiden moeilijk aan het werk kon komen, was op de avond van de 22ste augustus op pad met vriend Willem. Tijdens een ver jaardagsvisite, eerder op de avond, had J. van K. een aantal van vijftien pilsjes „gevat". Om dat het tweetal nog dorst had, vertrok men naar café „Het Kalfje", waar, volgens zijn ver klaring voor de politie, flink werd 1 Daarna besloten Willem en Josef verhaal te gaan halen in cafe "De Marepoort', waar men enkele weken terug moeilijkheden met een aantal Engelsen had gehad. Toen de twee in de kleine uurtjes van die zondagnacht bij "De Ma repoort" arriveerden, bleek dat dit café reeds was gesloten. De barkeeper stond echter af te re kenen met enkele klanten, maar weigerde de beide heren te schenken. Op dat moment ont stak J osef in woede en gaf de klap met het bromfietsslot. "U had in dat cafe in het verleden, samen met uw vriend, al meer moeilijkheden gemaakt", sug gereerde rechtbank-president S F. Kootte. "Enkele weken voor dit voorval bleef uw vriend op zijn gitaar doorjengelen, ondanks het verzoek daarmee te stoppen. Een andere keer rukte u met ge weld de gitaar uit handen van een jonge Duitser, wiens spel u niet beviel. Ook heeft u samen met uw vriend uitgespuugde broodjes kaas op de bar gedeponeerd, om dat u hoorde, dat voor de brood jes betaald moest worden, het slachtoffer zag u liever gaan dan komen", aldus de rechtbank pre sident. De verdachte zei voor de recht bank, dat hij vreselijke spijt van de klap had en dat deze kleine plagerijen in het verleden "nooit zo kwaad waren bedoeld ge weest". Raadsman mr. H. Den- gerink benadrukte het voortref felijk pnve-leven van de nog nooit eerder wegens geweld ver oordeelde verdachte. "Wie tij dens de vechtpartij de eerste klap heeft gegeven is niet duidelijk, mijn client is beslist geen notoire vechtersbaas", aldus de raadsman. Uitspraak 13 decem ber.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3