Gebrek aan controle gehekeld Weidse agenda Stichting Kinderspeelzalen Oegstgeest krijgt subsidie Boete van f 5000 geeist Commissie verwijt burgemeester brand als bagatel te behandelen Waarom toeleggen op parkeerplaatsen voor artsen en invaliden Breuk in water leiding STAD EN RAND WOENSDAG 30 NOVEMBER 1977 VOORSCHOTEN - „U bagatel liseert deze kwestie, u behandelt ons alsof wij slechts wat wanorde in uw keurige huishouding scheppen!", kreet de heer Van Wijk (PPV) wamhopig uit. De behandeling van het rapport over de grote industiebrand op 30 september aan de Rouwkooplaan te Voorschoten had toen al een uur in beslag genomen. Van de antwoorden van burgemeester Van der Haar op de in de com missie voor algemene zaken ge stelde vragen werden de com missieleden niet veel wijzer. „Eerlijk" Het rapport werd algemeen als "eerlijk" betiteld. Op duidelijke en openhartige wijze wordt erin gesteld dat aan de controle op de naleving van de woningwet en de hinderwet weinig is gedaan. Grote vraagtekens werdeh echter gezet achter de door burgemees ter en wethouders aangegeven oorzaak van de brand. Volgens het college zou dat gebrek aan controle personeel zijn. Reden waarom al in augustus (dus vóór de brand) een bedrag van 100.000 gulden bestemd voor controleurs Woensdag Kenndylaan 11, Oegstgeest, informatie- avond Baha'i gem., 20 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 16, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, do. vai Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel 120833, adviescentrum voor werklozen, do. van 10.30-12.30 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, volks dansen; zeefdrukken; jazzballet; gitaar- curcus; goochelen; pottenbakken; teke nen en schilderen, 20 uur. 't Breehuys, Breestraat 19, gitaarclub, 15.30 uur; vegetaries eethuis, 18 kreatieve werkavond; koffiebar, 20 gespreksgroep Praxi, 20.30 uur. Vrouwenhuis, Nieuwe Rijn 20 a, verga dering Wij vrouwen eisen, 20 uur. Catena, Kolfmakersteeg 8, avond Zuid-Afrika, 20.30 uur. Troef, Noordeinde 2 a, Palestina infor matie cyclus, 20 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, cie. onder wijs en maatschappelijke aangelegen heden, 19.30 uur. Gemeentehuis Voorschoten, cie. welzijn en onderwijs, 20 uur. Gemeentehuis Zoeterwoude, gemeente raad, 20 uur. Gemeentehuis Wassenaar, cie. techni sche diensten, 19.30 uur. Leidse Schouwburg, Nederlands Danstheater, 20.15 uur. Donderdag De brand aan de Rouwkooplaan (archieffoto) in de begroting zou zijn opgeno men. De heer Iestra (PCG) wist echter dat dit bedrag toen voor een andere uitbreiding van het ambtenarenapparaat was be doeld. De heer Begeer (VVD) vond dat de ambtenaren belast met controle onevenwichtig werden ingezet: te veel aandacht voor dakkapellen, ruitenverde ling en meer van dat soort zaken. Ook de heer Esselaar (CDA) was wel- nieuwsgierig naar de wer kindeling van de ambtenaren van bouw- en woningtoezicht. Zowel Van Wijk als Esselaar hekel den het gebrek aan controle, waardoor een ieder rustig de wet kan overtreden (opereren zonder hinderwetvergunning, te dicht op elkaar bouwen etcetera). Alle commissieleden vroegen zich af waarom de politie niet optreedt tegen de overtreders van de hin derwet. College geven Allemaal ernstige vragen. Bur gemeester Van der Haar begon echter met college geven. Zeer onstandig verklaarde hij dat deze brand enige fouten aan het licht had gebracht, maar dat de com missieleden er geen drama van moesten maken. Dat was te veel voor de heer Van Wijk die de bur gemeester bij interruptie verweet de zaak te bagatelliseren. "Dat spijt me dan", was het afgemeten antwoord. De oorzaak van de brand is nog steeds in onderzoek. Hangende dit onderzoek wilde de bur gemeester daarover niets zeggen. Wèl werd de commissieleden toegezegd dat bij de volgende behandeling van dit onderwerp (in de commissie voor openbare werken) een detailkaart van de industriecomplexen aanwezig zal zijn. Voorlichting Bij de behandeling van de begro ting en het beleidsplan verzocht de commissie meer aandacht te besteden aan de gemeentelijke voorlichting en bekendheid te geven aan het gemeentelijk ram penplan. De burgemeester ver klaarde dat de voorlichting „uit gediept en verbreed" zal worden. Een mooie kreet, vonden de commissieleden. Onderzoek naar totale aanbod nuttig' OEGSTGEEST - De commissie fi nanciën en cultuur van Oegstgeest liet gisteravond blijken geen bezwaar te hebben tegen het toekennen van een sub sidie van 35.035,- aan de Stich ting Kinderspeelzalen in Oegstgeest. De CDA-er Hazel vroeg zich wel af waarom er maar twee gesubsidieerde zaaltjes zijn. "Ik zie het verschil niet tussen ge subsidieerde en ongesubsi dieerde zaaltjes. Ik dacht eerst dat gesubsidieerde zaaltjes goedkoper zijn. Dit schijnt niet zo te zijn", aldus Hazel. Reilingh van de WD vond het nut tig om het totale aanbod peuter speelzalen wat grondiger te gaan bekijken. Wethouder Van Belle antwoordde dat er tot nu toe nogal wat wild groei geweest is op het gebied van de peuterspeelzalen: Maar als je onder de subsidie komt te zit ten moet er wel toezicht zy n op de kwaliteit van de peuterspeelza len. De gesubsidieerde speelza len zijn geprofessionaliseerd". Volkstuinen Tijdens de gisteravond gehouden vergadering werd opnieuw ge discussieerd over de verhoging van de verhuur van volkstuinen. Reilingh (WD) was van mening dat de verhuurprijzen van de volkstuinen in de Morsebelpol der, die in verband met het be stemmingsplan Haaswijk, in de toekomst zullen verdwijnen, niet moeten worden verhoogd. Van Hazel (CDA) wil eerst gaan pra ten met het bestuur van de zojuist opgerichte Volkstuinenvereni ging, alvorens de verhoging van de verhuurprijzen door te voeren. Indien de Volkstuinenvereniging zelf stukken grond gaat verhuren zou er, volgens Reilingh (WD) een toewijzingscriterium moeten komen, waardoor diegenen die geen tuin hebben (bijvoorbeeld flatbewoners) de voorrang moe ten hebben. De commissieleden gingen in hun vergadering verder akkoord met het beschikbaar stellen van een krediet van 36.218,- voor het Onderzoek Huisvesting Al leenstaanden en 2-persoonshuis- houdens. Volgens Kohlbeck (PvdA/PPR) is er in Oegstgeest grote belangstelling voor dit soort van woningen. Aanmoediging De Stichting Sportmedisch Ad viescentrum zal dit jaar een aan moedigingssubsidie van 1000,- krijgen. De commissieleden wa ren van mening dat dit nuttig be steed geld is en hoopten dat Lei den en Leiderdorp, die afwijzend hebben beschikt op een dergelijk verzoek in de toekomst ook hun steun aan deze instelling zullen geven. Ook de Telefonische Hulpdienst Leiden kan weer rekenen op de bijstand van Oegstgeest. Subsidies zullen ook worden gege ven aan de Christelijke Blin denbibliotheek 100,-) de Stich ting Gewestelijk Orkest van Zuid Holland 1616,-) en de Stichting Juridisch adviesbureau "De Leidse Rechtswinkel" (ƒ1195,-). Winst Wethouder Van Belle deelde nog mee dat de winstuitkering van het Streekenergiebedrijf aan de gemeente Oegstgeest voor het jaar 1977 492.224,- bedraagt Over de jaren '77/'78 kan volgens Van Belle rekening worden ge- Commissie IOB LEIDEN - Een voorstel om de ta rieven voor het aanbrengen van parkeerdiagonalen voor artsen en invaliden, een wit kruis op het wegdek, te verhogen werd gister avond door de commissie voor interne organisatie en beheer aangenomen. Daarbij werd ech ter de aantekening gemaakt dat Portier geopend zonder te kijken VOORSCHOTEN - De officier van justitie bij de Haagse rechtbank, mr. J.A.J. van der Bruggen, heeft een voorwaardelijke gevangenis straf van twee weken en zes maanden ontzegging van rijbe voegdheid geëist tegen de 52-ja- rige Voorschotense verkoopdi recteur W.P.J. B. wegens over treding van de wegenverkeers wet. De officier van justitie, die onachtzaamheid bewezen achtte, vroeg tevens een geldboete van 5000 gulden, subsidiair een maand hechtenis. De Voorschotenaar, die op 13 juni 1977 in de Haagse Parkstraat, richting Javastraat zijn Mercedes parkeerde, had het portier van zijn auto geopend zonder in de binnenspiegel te kijken. Een pas serende bromfietser, Armand Nahapiet, botste tegen het portier en overleed enkele uren later aan de gevolgen van een schedelb reuk. Volgens getuigen reed de man met een gemiddelde snel heid en passeerde hij de Mer cedes op normale afstand. Naar eigen zeggen had de Voor schotenaar niet in de bin nenspiegel, maar wel in de buitenspiegel gekeken. Hij ver klaarde begaan te zijn met het lot van de bromfietser. Zijn raadsman, mr. J.M. Barents uit Den Haag, benadrukte de moge lijkheid dat het slachtoffer op die snikhete dag of de helm los aan zijn bromfiets meevoerde, of de kinband niet goed had gesloten. Hij wees hierbij op de verklaring van de als getuige gehoorde hoofdagente van politie. Deze toonde de rechtbank de vrijwel niet beschadigde, overge schilderde bromfietshelm van het slachtoffer. Uitspraak 13 december. het college voor 1 maart met een nieuw voorstel moet komen waarin de tarieven overeenko men met de werkelijke kosten. Het tarief voor invaliden is nu 50- en wordt volgens het voorstel 75,- Voor anderen is het tarief nu 100,- en wordt 120,-. Komt er ook een verkeersbord bij dan kost het nu voor invaliden 80,- (wordt 120,-) en voor artsen 150,- wordt 250,-) De werkelijke kosten voor alleen een diagonaal zijn 325,- en voor een bord erbij f 600,- Volgens het voorstel is het streven de tarieven op den duur wel kostendekkend te maken. Omdat dat ineens een forse ver hoging zou zijn, is gekozen voor dit 'redelijk alternatief. De commissie vroeg zich twee din gen af. In de eerste plaats: waarom moeten invaliden min der betalen dan anderen. Dat ze invalide zijn houdt immers niet automatisch in dat ze geen geld hebben, bovendien kunnen ze de kosten van een invalide-par keerplaats vaak terugkrijgen krachtens de WAO/AAW. De tweede vraag is waarom niet meteen het kostendekkend tarief berekend kan worden. Meyer (PvdA):" De redelijkheid van dit voorstel ontgaat me eerlijk ge zegd. Waarom moet een arts anno 1978 ruim dehelft minder betalen voor een parkeerplaats dan zijn collega over tien jaar? LEIDEN - Bewoners van de Zoeterwoudsesingel tussen de Fruinlaan en De Laat de Kanter straat zijn vanochtend geruime tijd verstoken geweest van drinkwater. Vannacht ontstond een breuk in een buis van de wa terleiding, die aansluitng geeft op een putkraan van de Leidse brandweer. Personeel van de LDM waarschuwde de bewoners en begon in de loop van de och tend met het herstel van de buis. Tegen het middaguur was er weer voldoende druk op de lei- ding zodat de bewoners weer over drinkwater konden be schikken. houden met een uitkering over de helft van het bedrag van 1976 Verder liet de wethouder weten, dat de Bescherming Burgerbe volking over het jaar 1975 een overschot had van 8.721,30, Wolkers maakt monument voor Oegstgeest OEGSTGEEST - De in Oegstgeest geboren schrijver en beeldend kunstenaar Jan Wolkers, die voor de Neder landse literatuur met name bekendheid heeft gekregen met boeken als "Kort Ameri kaans" en "Turks Fruit" gaat voor zijn geboorteplaats een verzetsmonument maken. Wolkers is nu bezig met het ontwerp van het beeld. Het nieuwe monument komt in het bos van Wijckersloot te staan. Het hele project zal een top gaan kosten. De commis sie financiën en cultuur van Oegstgeest gaf in de gister avond gehouden vergadering haar goedkeuring aan de ver strekking van een krediet van 10.000 gulden voor de ont- werpkosten. VOORSCHOTEN - Bij evenemen ten buiten de raadszaal staat burgemeester Van der Haar be kend als een vlot en humoristisch spreker. In het gemeentehuis komt hij echter over als een regent of een professor: bereid om raads- en commissieleden college te ge ven, maar niet om vragen te beantwoorden die betrekking hebben cp zijn beleid ten aanzien van brandweer en politie. Enige keren per jaar komt de com missie voor algemene zaken on der voorzitterschap van de bur gemeester in openbare vergade ring bijeen. Het is een formaliteit. Hoe de commissieleden het ook in richten en proberen de bur gemeester te betrekken bij hun gevoelens of gedachten, ze stuiten steeds weer op een muur van on begrip. Op vaderlijke wijze wordt de commissieleden om standig uitgelegd dat ze wel goede vragen stellen, maar dat die vragen eigenlijk niet in die commissie thuis horen of dat het vragen zijn, die niet zo maar zonder meer" beantwoord kun nen worden. Burgemeester Van der Haar heeft toegegeven eerst vier dagen na de brand op „de plaats des onheils" te zijn gaan kijken. Dit werd hem - begrijpelijk - niet in dank afge nomen door raadsleden en om wonenden. Uit het rapport over de industrieb- rand blijkt zonneklaar dat het ontbroken heeft aan controle op de voorschriften voor brand beveiliging, woning- en hin derwet. De burgemeester gaf dit gisteravond ruiterlijk toe, maar schoof het verzuim van de con trole-ambtenaren door naar de wethouder van openbare werken. De commissieleden waren boos, de burgemeester bleef beleefd en af standelijk. Weer kaatsten de ge voelens van de commissieleden, die zich terecht zorgen makèn over dit soort zaken, af op de be kende muur. Zorgen heeft de bur gemeester waarschijnlijk zelf ook, maar in zijn voorzittersstoel komt hij helaas niet uit zijn re genten- of professorenplooi. Troef, Noordeinde 2 a, voorlichtings avond werkgroep dienstweigeren, 21.30 uur. Pieterskerkhof 19, architektenburo, gra tis advies, 20-21 uur, tel. 142771. Nieuwe Rijn 20 a, werkgroep homofilie, open-café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. Troef, Noordeinde 2 a, Nederlands voor buitenlanders, 19.30 uur; project Leiden; handenarbeid, 20 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, sport- café; toneelworkshop; gitaarcursus; Go, fiebar, 20 uur Stadhuis, cie. ruimtelijke ordening, 20 uur; cie. sociale maatschappelijke aan gelegenheden; gezondheidszorg en cul tuur, 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, Gemeentehuis Oegstgeest, cie. verkeer en vervoer, 19.30 uur. Gemeentehuis Voorschoten, cie. openbare werken, 20 uur. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Moeders voor Moeders Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Belangengroep alleenstaanden Dienstencentrum SOS-dienst ?fi™"ische hulP<üenst. telefoon 071- 1-5202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar ver- trouwelyk. Burgerlijke stand H. G. C. Straathof; Paulus A., zn. v. C.A. M. Zwetsloot en T. A. W. Versteege; Esther J. C., dr. v. H. J. A. van Alphen en M. C. H. Oostdam;Jedidja J., dr. v. J. L. Waarsenburg en C. E. M. de Vos; Dorien S., dr. v. D. L. Barthen en E. W. J. Balk; Bianca F. E., dr. v. J. H. Janssen en A. M. H. Bakker; Barbera D. W., dr. v. J. Dirkse en B. Leugering; Henriétte M., dr. v. M. Benschop en M. H. P. Jansen; Christian, zn. v. J. Aandewiel en J. J. W. de Mooij; Michel, zn. v. J. van der Wal en G. van der Meij; Naveen B., zn. v. B. Soerjoesing en N. C. Matawlie; Willem L., zn. v. W. Sip en G. L. van der Plas; Caroline, dr. v. J. C. Wesselman en A. M. Rothuizen; Anne A. H„ dr. v. C. P. Kaiser en S. M. M. La Croix; Lisette S., dr. v. D. T. Krul en K. B. Hofstra; Gert Jan, zn. v. C. van der Wolf en C. E. Zuidhoek; Martijn, zn. v. A. van Duivenvoorde en M. de Leeuw; Erik, zn. v. A. van A. van Duivenvoorde en M. de Leeuw. Overleden: C. M. Karremans (1906); G. Petra (1922); M. Vallentgoed (1895) geh. gew. met M. G. van der Ploeg; M. C. Lens (1898) geh. met G. Grebel, J. Koudijs (1913); C. W. Kastee (1905) geh. gew. met J. WiUemse; P. C. G. Verhoef (1892) geh. met P. Clerk; J. J. van Oosten (1897); A. G. Verbij (1902); Bastiaan J. (1977), zn. v. J. van Loon en A. Meijer; A. J. Molenaar (1944) vr. geh. met G. Ahles. Getrouwd: M. T. Kassem en G. E. Lossie; E. Logchies en J. E. J. Tegelaar; C. J. van der Geest en M. Mulder; P. E. van Beelen en M. Colijn. LEIDEN - Uit een woning aan de Van der Helmstraat is gisteren een Friese staartklok en een zil veren schaal gestolen. De inbre ker kwam via een achterdeur het huis binnen. Het antiek verte genwoordigde een waarde van 14.000,-. huis aan de Melcnior Treublaan werd een kistje siera den met een waarde van 8.000,- gestolen. Daar werd binnenge komen via de tuindeuren. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur. Kooi: Driftstraat 49a. di 10.30-11.30 uur, Morskwartier Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur' Tuinstadwyk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00 uur. Uit LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.0Ö-I9.3Ö U. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post58,30 Jaarabonnement150,30, Jaaraborthement per post 221,70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bjj automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2