„Schnitzel"? avontuur voor Best bij Fulham de laan uit Van Zanten ook bij Happel goe( in de markt Joegoslaven: kleuren-tv bij plaatsing voor wk 78 Nieuwe opzet bekervoetbal van de baan? Sovjet Unie wint de wereld volleybalbeker Bayern op zoek naar nieuwe trainer WOENSDAG 30 NOVEMBER 1977 PAGINA 15 BELGRADO - De Joegoslavi sche hoofdstad viert feest: de Dag van de Republiek, iede reen heeft vrijaf, het roodwit- blauw plus ster wappert van de regeringsgebouwen en het weekeinde is met een paar administratieve kunstgrepen tot een comfortabele extra va kantie van bijna een hele week verlengd. Tijd voor andere zaken dan die eeuwige Europese conferentie of de onduidelijke huis houdelijke problemen van Tito en zijn in de politieke marge rommelende echt genote Jovanka. Voetbal bij voorbeeld. Joegoslavië moet vandaag tegen Spanje en de Balkanezen zijn er allerminst gerust op. Want tegenover de wetenschap, dat hun elftal met twee doelpunten verschil tegen Spanje zal moeten gaan winnen om Argentinië vol gend jaar te halen, staan de voetbalstatistieken die helaas uitwijzen dat Spanje nog nooit in Joegoslavië verloren heeft. Met ratels,snerpende claxons en rode vlaggen probeerden en kele tientallen Belgradose voetbalfans gisteren op het Plein van de Republiek al vast de gewenste stemming er in te brengen. Het lukte niet zo best. Niet alleen schijnt de gemiddelde Joegoslaaf zijn feestelijke long weekend veelal voor buitenlandse reis jes te gebruiken, alsof de na tionale feestdag promotie in den vreemde behoeft, maar ook is de spanning rond de match inmiddels zo hoog ge stegen dat het normale voetbalvertier vooraf ver drongen lijkt door een zorge lijk afwachten. Ook op de persconferentie, die de beide trainers gisteren ga ven, heerste een onwerkelijke geheimzinnige sfeer. De Hon gaar Kubala, al een jaar of tien trainer van Spanje, kwam niet eens om de driehonderd journalisten te woord te staan. Zijn collega Valck, die via de absurde 6-4 overwinning van zijn ploeg op favoriet Roemenië op 13 november een ongedacht uit zicht op nationale roem in Zuid-Amerika heeft geopend, beperkte zich tot nietszeg gende praat. De paladijnen van de beide teams waren wat spraakza mer. Zo is de beloning van de Spanjaarden zesduizend gulden (tweehonderdduizend peseta'sper persoon bij winst. Dat wil zeggen schade beperking tot een nederlaag met een doelpunt verschil. De Joegoslaven moeten het met een - te verhandelen - kleu ren-tv doen. Voor de Spanjaarden, die een legioen van drieduizend sup porters hebben overgevlogen is de kwalificatie voor Ar gentinië heel belangrijk. Zij zullen daar immers spelen voor een sympathiserend broedervolk dat dezelfde taal VLAARDINGEN - Franz Hasil is weer terug. Op zoek naar nieuw avontuur - na vier jaar Feyenoord - waarvoor hij de eerste stap zette bij FC Vlaardingen. Boezemvriend Theo Laseroms had er geen enkele moeite mee vooraf te verklaren, er weinig van te verwachten. Maar "der Schnit zel", nauwelijks twee kilo zwaar der (73) dan in zijn Feyenoordtijd, bewees gisteravond in een op wedstrijd gerichte training, nog altijd een uitstekende spel verdeler te zijn. Laseroms: "Het heeft mij een klein beetje verbaasd. Ik weet dat der Franz kan voetballen, maar on danks zijn 33 jaar, bezat hij nog een goede conditie ook. Ik geef hem daarom al negentig procent kans, dat hij bij FC Vlaardingen gaat spelen. De rest zal afhangen van de financiën. Want wat wil Franz? Spelen op basis van pre mies of een contract tot aan het einde van het seizoen? Hoewel eerst vanavond na de oefenpartij tegen Meto in Hoog- erheide, de beslissing valt, weet Laseroms nü al, dat Hasil de ideale man kan zijn op het mid denveld. "Elke club, die in de subtop wil komen, trekt gerouti neerde spelers aan. Maar het zal wel van onze sponsor Leebouw BV, die ook Krsto Mitrovic heeft betaald, afhangen of de Oosten rijker er bij komt". Hoewel Franz Hasil conditioneel aardig op peil is, ondanks het feit dat hij bij de politie-sportclub in Klagenfurt (te vergelijken met een hoofdklasser) al drie weken niet meer heeft gespeeld, vraagt hij, wanneer de zaak rond komt, drie weken extra trainingen. "Ik mis nog een beetje te veel kracht om het harde voetbal hier aan te kunnen". Klasse Laseroms: "Maar klasse verlooc hent zich nooit, hij heeft nog al tijd een geweldig schot in zijn be nen. Het is niet uitgesloten, dat hij er zondag al bij kan zijn tegen koploper PEC/Zwolle. Een rechtstreekse confrontatie met ijzeren Rinus dus". De "verge ten" Oostenrijker zelf: "Van Ha- negem is ook al 34, en Charley Bosveld zelfs al 37, waarom ik niet? Franz Hasil erkent zijn Hollandse tijd opnieuw te willen beleven. "Ik liet er recent zelfs twee aanbiedingen van de ere-di- visieclubs GAK en Vorst Linz voor liggen. Vijf jaar ben ik niet meer in Holland geweest. Mis schien komt er ook een beetje heimwee bij". t Hasil: zondag tegen Rinus Israel? Na Feyenoord kwam hij nog vier maal voor het Oostenrijkse elftal uit, twee jaar terug nog tegen Turkije in Istanboel. Dat was in de tijd dat hij nog in Klagenfurt speelde. Na drie seizoenen zakte hij af naar Sankt Vieth, en nu vier maanden het politie-elftal, waarin hij als amateur speelde, maar door een privé sponsor was aangetrokken als trekpleister voor het eerste elftal. Wanneer "der Schnitzel" vanavond op het aanbod van FC Vlaardin gen ingaat, is hij een uitkomst voor de formatie van Theo Lase roms, die juist op zo'n speler zit te wachten. Laseroms: "Alleen zal hij zijn "bekende" luiheid, die hij bij Feyenoord al openbaarde, opzij moeten zetten. Bij ons is het spreekt en in iets van de even tuele glorie kan meedelen, en zo denkt Argentinië er ook over. Dat land stuurde ruim twintig verslaggevers (Spanje zeventig), die geen van allen twijfelden aan het Iberisch succes. Maar twijfels kennen de man nen van Valck evenmin. Zij hebben tegen Roemenië bewe zen veel doelpunten te kunnen maken; weg met die ongun stige statistieken derhalve, de beuk er in. Gesteund als het zich weet door 95.000 fana tieke landgenoten (het sta dion heeft maar 91.500 plaat sen: die drieduizend aange melde Spanjaarden zie ik dus nog niet zitten) zou Joegos lavië van meet af aan de aan val zoeken. Waarbij de spec taculaire aanvallers Susic, Surjak en Popivoda een wel haast nationale opdracht lijkt opgelegd: zij moeten de Spaanse keeper Niguel Angel minstens tweemaal in naam van de republiek passeren. Natuurlijk, Tito zal niet aftre den als zijn land Argentinië niet haalt. Voor Valck, de ge legenheidstrainer, ligt dat anders. Hij moet vanmiddag bewijzendat die 6-4 tegen fa voriet Roemenië geen toeval was. Faalt zijn sterk ver jongde ploeg, dan is het voor hem tijd om naar een functie in een droevige provinciestad uit te zien. ALEXANDER MUNNINGHOFF voor iedereen hard werken. Ook voor een vedette!" Geen enkele club zal een Hasil, die vijf jaar is weggeweest op zijn naam kopen. Die tijd is voorbij. Iedereen moet zich bewijzen en in mijn ogen deed hij dat gister avond bij uitstek op de training". Dat FC Vlaardingen voor Franz Hasil niet het eindpunt zal zijn staat als een paal boven water. Laseroms: "Komen we vanavond financieel rond. dan speelt hij de rest van de competitie bij ons. Maar we houden wel een optie op de Oostenrijker voor het nieuwe seizoen. Ik ben er van overtuigd, dat hij zich op den duur weer in de kijker zal gaan spelen. Omdat hij er op zo'n leeftijd nog altijd patent uitziet BAS van DEN BERG. ROTTERDAM - Het idee om ten aanzien van de bekercompetitie van het knock-out-systeem af te stappen, werd jaren geleden bij Feyenoord al geboren. Toen Arie Ligthart (AZ'67( vorig jaar met een gefundeerd voorstel op tafel kwam, ging de KNVB overstag. Met ingang van het seizoen '77/'78 zouden kwart- en halve finales in dubbelwedstrijden worden ver speeld, dat wij zeggen via een thuis- en een uitwedstrijd. Die plannen zijn inmiddels op de tocht komen te staan nu het sec- tiebestuur betaald voetbal naar stig op zoek is naar ruimte op de agenda teneinde Oranje nog hoognodige oefeninterlands te laten spelen. Als een van de eerste gedachten rees bij het sectiebestuur het plan seizoen géén dubbelprog- vast te stellen. Hoewel de clubs officieel nog niet op de hoogte zijn, mag echter op fikse tegenwind worden gerekend. Feyenoord-directeur Guus Brox: 'We zien echt de noodzaak van die oefeninterlands wel in, maar het moet niet opnieuw ten koste gaan van de clubs. Uit zowel sportief als financieel oogpunt zijn wij er al jaren voorstander van om de bekercompetitie via een dubbel programma te laten verlopen. In het verleden vlogen we er uit via uitwedstrijden tegen FC Twente en Roda JC. Dat zou zeker niet zo gemakkelijk zijn gegaan indien we ook een thuiswedstrijd tegen die clubs zouden hebben gespeeld. Daar komt bij dat een wedstrijd als Feyenoord-FC Twente ook de nodige toeschouwers zou hebben getrokken. Wij vinden datje niet alle clubbelangen mag opofferen aan Argentinië. We zullen in ieder geval - indien het ter sprake komt - een geluid van protest laten ho- We zijn best bereid medewerking te verlenen. Waarom roepen zij die jongens niet op dinsdag bij elkaar om een dag later tegen pakweg Engeland op Wembley te spelen? Wij zouden daartegen geen be zwaar maken'. Dat het het sectie- bestuur betaald voetbal wel de gelijk ernst is om de aan de clubs gedane toezeggingen dit seizoen nog niet na te komen, moge blijken uit de mening van Jan Huijbregts. De Zeister-secretaris betaald voetbal gaf als zijn mening, dat destijds slechts in principe tot dubbelwedstrijden is besloten. Omdat het sectiebestuur toen al moeilijkheden zag rijzen ten aan zien van Oranje's oefencampagne is vorig jaar het recht voorbehou den dat het sectiebestuur, indien daartoe aanleiding zou bestaan, de getroffen regeling kon wij zigen. BRUGGE - In het welles- nietes spel rond Jack van Zanten lijkt Ernst Happel hoogstpersoonlijk partij te hebben gekozen. Hij zegt het niet met zoveel woorden, maar wie de Oostenrijker goed beluistert, proeft zijn voorkeur. Komende zondag staat een gesprek tussen in- terim-bondscoach Happel en Jacques Hogewoning op de agenda, waarbij maar één punt aan de orde zal zijn: de benoeming van een chef d'equipe. Happel: "Mijn oren tuiten, ik ken de standpunten inmid- Jack van Zanten dels. Er is een stroming, die op een KNVB-official aan stuurt, maar de spelers wil len van Zanten. Ik heb er met Krol regelmatig over gedis cussieerd. Hoewel de groep zo klein mogelijk moet zijn is een belangrijk punt dat de spelers het daar naar hun zin moeten hebben." Met andere woorden: Happel pleit voor datgene, dat straks sfeer-bevordelijk werkt. Happel: "Spanningen doen zich straks uitgebreid voor. Je zult iemand nodig hebben die die kan wegne men. Ik denk er niet aan om iemand mee te nemen, die niet goed bij de spelers ligt." TOKIO - De ploeg van de Sovjet Unie heeft in Tokio het toernooi om de Wereldbeker Volleybal voor heren gewonnen. De Russen wonnen in de laatste wedstrijd van de finalepoule met 3-0 van Japan. De setstanden waren 15-6 \b-2 15-10. Japan eindigde als tweede. Cuba, dat met 3-0 van Olympisch kam pioen Polen won (15-3 15-6 17-5), werd derde. De eindstand is: Sovjet Unie 3 3 0 6 9-1 Japan 3 1 2 2 5-6 Cuba 3 1 2 2 4-6 Polen 3 1 2 2 3-8 LONDEN - George Best is bij de Londense tweede-divisieclub Fulham op staande voet ontslagen, omdat hij zich begin no vember niet meer op de trainingen heeft laten zien. Hiermee is Fulham de tweede Engelse vereniging die zich van Best heeft ontdaan. In het begin van de jaren zeventig ontsloeg Manchester United medewerker Best, die in 1968 nog Europees voetballer van het jaar was geweest en in dat jaar met Manchester tevens de Europese beker van de lands kampioenen veroverde. Nadien probeerde Best (31) zijn geluk in de Verenigde Staten bij Los Angeles Aztecs. Na zijn indiensttreding bij Fulham maakte hij zijn rentree in de nationale ploeg van Noord-Ierland, waarmee hij in de voorron den van het toernooi om het wereld kampioenschap twee keer tegen Nederland uitkwam. De viervoudige Europacupwinnaar Bayern München gaat op zoek naar een nieuwe trainer. Dat is resultaat van een vier uur durende "crisisvergadering", die het be stuur gisteren hield. Op voorstel van voor zitter Wilhelm Neudecker kreeg de huidige trainer, Dettmar Cramer, de functie van technisch directeur aangeboden. Cramer heeft 24 uur bedenktijd aangevraagd. Ondanks het feit, dat Roemenie zich niet heeft gekwalificeerd voor de eindronden van het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië, zal Stefan Kovacs gewoon ver der gaan met zijn werk voor de Roemeense voetbalbond. Hij blijft vice-president van de bond en technisch directeur van alle na tionale elftallen. Dit heeft Anghel Para- schiv, voorzitter van de Roemeense voetbalbond, verklaard. Men is zelfs van plan het aantal deelnemende clubs aan de Roemeense competitie van 18 terug te brengen naar 16, om de oud-trainer van Ajax de gelegenheid te geven het natio nale elftal geregeld voor trainingen bijeen te roepen. Hertha BSC heeft zich gisteren geplaatst voor de kwartfinales van het Duitse beker toernooi, door de tweede wedstrijd tegen FC Homburg, in West-Berlijn, na verlen ging met 4-1 te winnen. Sidka maakte in de verlenging twee treffers en Beek scoorde daarin eenmaal. Na negentig minuten was de stand 1-1, gelijk aan de uitslag van de eerste wedstrijd, die in Hombug werd ge speeld. Hertha BSC speelt in de kwartfinales uit te gen MSV Duisburg. Aston Villa, houder van de League-cup. is gisteravond in de vierde ronde van dit "tweede" Engelse bekertoernooi uitge schakeld door de lijstaanvoerder uit de eerste divisie Nottingham Forest. Nottingham won met 4-2. De grootste verrassing was echter de nederlaag van West Bromwich Albion, hoog geklasseerd in de eerste divisie, bij Bury, dat van zijn laatste zeven wedstrijden in de derde divisie er niet één had gewonnen. West Bromwich ver loor met 0-1. Tito: niet aftreden

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15