s Streep aan wat n kwijt wilt/ streep aan wat n bebben wilt en plaats een sleuteltje in deze krant t* X ig as u xy éf m s ïfi w k f i A d f Onderzoek naar politie Ulster Milieuheffing wordt duurder Wet verlangd tegen seksediscriminatie ff Nu u weet wat u kwijt wilt, of hebben wilt, vult u deze bon in. Stnor deze bon in dan staat uw sleuteltje een paar dagen later in de krant WOENSDAG 30 NOVEMBER 1977 VARIA PAGINA 11 DEN HAAG (ANP) - De emancipa tiekommissie heeft een algemene wet tegen seksediscriminatie be pleit. Daarbij zou moeten worden verboden om "bij het bepalen van rechten, plichten of be voegdheden" onderscheid te maken tussen mannen en vrou wen. Voor de handhaving van de wet moet er een speciale com missie tegen de seksediscrimina tie komen, die de mensen die zich op de wet willen beroepen, helpt. Het advies is gisteren gepu bliceerd, nadat het aan de be trokken bewindslieden was toe gestuurd. Als bemiddeling na beroep op de commissie geen succes heeft, kan de rechter worden gevraagd de discriminatie te verbieden. Straf is niet nodig, daar de meeste Ne derlanders wel zo netjes zijn zich aan de uitspraak te houden, ver onderstelt de emancipatiekom missie. Bovendien kan altijd een dwangsom, een soort boetebe drag, worden opgelegd. Publica tie van discriminerend optreden zal ook "opvoedend" kunnen werken, denkt de commissie. De voorzitter van de emancipa tiekommissie, mevr. drs. P.C.J. Wassen-van Schaveren acht de kansen voor het tot stand bren gen van de bedoelde wet vrij groot. In de regeerakkoorden van de laatste tijd komt steeds iets voor als "waar nodig wetgeving bevorderen voor het opheffen van discriminatie". Bovendien hebben de ver schillende partijen zich er ook al over uitgelaten. Het CDA kwam van een gereserveerde houding ook tot positieve opvattingen. Na wat aarzelingen zijn bij de WD eveneens gunstige geluiden ver nomen. De PvdA heeft zich in middels positief uitgesproken tegen seksediscriminatie, aldus mevr. Wassen. De emancipatiekommissie heeft overwogen, dat met de wet voor gelijk loon voor mannen en vrouwen wel een deel van de dis criminatie kan worden bestre den. De landen van de Europese Gemeenschap legden al vast, dat dit niet voldoende is. In de zomer van volgend jaar zullen in deze landen maatregelen tot stand moeten zijn gebracht om ook dis criminatie bij werving, sollicita tie, beroepsopleiding, promotie, arbeidsvoorwaarden en ontslag te verbieden. Deze internationale afspraken en de aankondiging van de Neder landse regering met wets voorstellen ts komen gaan de emancipatiekommissie niet ver genoeg. Ze wenst een algemeen verbod tegen seksediscriminatie zoals al in Engeland bestaat. In Noorwegen ligt een voorstel voor zo'n wet bij het parlement. In de Verenigde Staten en in Canada zijn er afzonderlijke wetten en regelingen voor o.a. werk, huis vesting, onderwijs, openbare diensten. CARTER MOET NIEUWE CHEF FBI ZOEKEN WASHINGTON (DPA) - President Carter van de Verenigde Staten moet opnieuw uitzien naar een nieuwe chef van zijn federale re cherche, de FBI. Naar minister van justitie Griffin Bell gisteren bekendmaakte, heeft de 58-jarige rechter Frank M. Johnson uit Alabama, die 1 ja nuari aan het hoofd van de FBI zou komen te staan, zich om ge zondheidsredenen teruggetrok ken. Agent schiet zich per ongeluk dood ENSCHEDE (ANP) - De 49-ja- rige adjudant B. de Vries van de gemeentepolitie in En schede heeft zich maandag middag per ongeluk door het hart geschoten toen hij bezig was zijn dienstpistool schoon te maken. Op het moment van het ongeluk was adjudant De Vries alleen in de kelder van het politiebureau. Hij moet op slag dood zijn geweest, aldus gisteren een woordvoerder van de Enschedese politie. Aanklacht tegen makers van vloekprogramma DAKAR - In alle plaatsen van Senegal waar koningin Juliana, die op het ogenblik op staatsbezoek in dat land is, verschijnt staan Senegaleze^l langs de route met de portretten van de koningin en van president Senghor. ROTTERDAM - De 32-jarige H. Valk uit Maassluis heeft bij de politie in zijn woonplaats een klacht ingediend tegen de ma kers van het vloekprogramma van Sonja Barend in haar „Goed Nieuws Show", die vrijdagavond op de televisie werd uitgezonden. Hij maakt vooral bezwaar tegen het liedje, gezongen door Rob van de Meeberg, waarin zoveel mogelijk de term „god verdomme" wordt gebruikt. De aangifte is gebaseerd op artikel 147 van het wetboek van straf recht, waarin het verboden is in het openbaar godslasterlijke uit latingen te doen en de godsdien stige gevoelens van mensen te krenken. Kolonel Bosshardt van het Leger des Heils had tijdens het programma de actie tegen het vloeken via bordjes aan alle tramhaltes in Amsterdam verde digd. De maximum straf volgens het artikel is drie maanden of een geldboete van ten hoogste f 240,-. Inmiddels heeft ook een inwoner van Landsmeer een aanklacht te gen de VARA ingediend. BELFAST (ANP/REUTER) - Een groep van drie man, onder wie de Nederlandse jurist Douwe Korff, is gisteren in opdracht van Am nesty International, de inter nationale organisatie die zich het lot van de politieke gevangenen op de wereld aantrekt, begonnen met het onderzoek naar de be schuldigingen die aan het adres van de Britse politie zijn geuit in verband met hun optreden tegen gevangenen in Noord-Ierland. De politie is herhaaldelijk wreed en onmenselijk optreden verweten. De groep staat onder leiding van John Humphries uit Londen. Het drietal zal tien dagen in Noord- Ierland blijven en daar contact opnemen met groepen die strijden voor gelijke burgerrech ten en de plaatselijke bevolking. De drie juristen zullen ook een bezoek brengen aan de priester Dennis Faul die al sinds 1969, toen de guerrilla en de vecht partijen tussen katholieken en protestanten in Ulster begonnen, actie voert tegen het optreden van de politie. LEIDEN - Gezinnen in Rijn land zullen het volgend jaar een bedrag van 88,50 gaan betalen aan verontreini gingsheffing. Dat is een ver hoging met ruim vijf procent ten opzichte van de 84,- die dit jaar wordt geheven. Al- leenwonenden worden het volgend jaar aangeslagen voor 29.50. Dat was dit jaar 28,-. De opbrengst van deze verontreinigingsheffing wordt door het hoogheem- raadschap van Rijnland ge raamd op een bedrag van 37.7 miljoen gulden. De verhoging van de heffing is aanmerkelijk geringer dan in de voorafgaande jaren. In 1975 was de verhoging 32,6 procent, in 1976 ruim 31 pro cent en dit jaar ruim 19 pro cent. Ook dit jaar zou dat bijna 12 procent geweest zijn wanneer geen beroep was ge daan op de reserves. Daaruit wordt voor 1978 een bedrag van in totaal 2.4 miljoen gul den geput. Wat de vooruitzichten voor de toekomst betreft verwacht wordt dat de verontreini gingsheffing de komende ja ren voor gezinnen nog zal stijgen met een bedrag van 10.50 per jaar. Voor 1981 wordt voor gezinnen een hef fing van 120,- verwacht en voor alleenwonenden van 40.-. Een geringere stijging is er ook voor de omslag die jaarlijks wordt opgelegd aan eigenaars van onroerend goed voor wa terkering en peilbeheersing. De afgelopen jaren was die stijging ruim tien procent. Dit jaar kan volstaan worden met een verhoging van 3.5 procent tot 45.- per hectare of voor gebouwd onroerend goed per 500 - belastbare opbrengst. Als gevolg van de bouw van nieuwe zuiveringsinstallaties is de zuiveringscapaciteit van Rijnland de laatste jaren aanmerkelijk vergroot. Op het ogenblik kan ongeveer tachtig procent van het af valwater in het kwaliteitsbe- heergebied worden ge zuiverd. De begroting van Rijnland vermeldt dit jaar een bedrag van 62 miljoen gulden. Daarvan zal 18 miljoen wor den uitgegeven voor waterke ring en peilbeheersing en 44 miljoen voor de zorg van de waterkwaliteit. Groot knelpunt op dit gebied is nog steeds het ongezuiverd lozen van afvalwater in grote delen van de Haarlem mermeerpolder en in de Bol lenstreek. Een oplossing voor dit probleem vormt onder meer de bouw van een regio nale zuiveringsinstallatie in Zwaanshoek. De aanbeste ding daarvan - een investe ring van 18 miljoen - zal vol gende maand plaatsvinden. Aan het nieuwe kantoor voor de technische dienst en een cen traal laboratorium, dat op het ogenblik in aanbouw is aan de Breestraat in Leiden zal in 1978 een bedrag van 5.5 mil joen gulden worden uitgege ven. Het gebouw, dat ook een aantal vergaderruimten zal omvatten vraagt een totale investering van bijna twintig miljoen gulden. PS? v «BI ju 0! 1 1 of iet» watVkw'gt wilt. of hebben wilt. ZET IN ELK VAKJE EEN LETTERTEKEN advertentie x plaatsen, woordsleutel of regelsleutel: rekening zenden aan adres woonplaats telefoon zo moet u het doen tot 20 woorden 6,50 tot 30 woorden 10,10 alléén de rubrieken personeel aange boden, woonruimte gevraagd, woning- ruil. huisdieren, kennismaking, diverse goederen en diensten gevraagd, of regelsleutels 1 of 2 kolom breed (1 kolom 4 cm breed). 1 of meer regels groot of extra groot, geen kaders, vignetten, foto's etc. prijs: 63 ct per kolom/millimeter, ex clusief 4% b.t.w. 1. Sleuteltje sturen aan Leidsch/Alphens Dagblad. Antwoordnummer 214, Leiden (U hoeft geen postzegel op te plakken) of bel 071-144941. 2. Of lever deze bon in bij onze bijkantoren. Katwijk: Badstraat 9. Telefoon 01718-16151. Alphen: Julianastraat 19. Telefoon 01720-93961.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11