Zeker twaalfhonderd doden Mam-tribnnaal veroordeelt Moskou wegens schenden der mensenrechten Veel vuurwerk op eerste dag monsterproces Zeer waarschijnlijk gaat alleen Israël naar Cairo Door acties Rhodesië in Mozambique DINSDAG 29 NOVEMBER 1977 PAGINA 9 ROME (Reuter) - Het Sacharov-ti- bunaal heeft zijn vierdaagse zit ting in Rome afgesloten met een veroordeling van de Sovjet-Unie en andere Oosteuropese landen wegens het schenden van de fun damentele mensenrechten. Het vonnis werd gisteravond voor gelezen. Een team van 24 juristen heeft de afgelopen vier dagen het getuigenis gehoord van bijna veertig verbannen Oosteuropeanen, het heeft zestig geschreven verklaringen nage trokken en het heeft Westerse advocaten horen pleiten voor op gesloten dissidenten. Het tweede Sacharov-tribunaal, dat geconfronteerd werd met nieuwe en verontrustende feiten over de situatie in Oost-Europa en de Sovjet-Unie, kan er niet langer aan twijfelen dat de schendingen van de fundamen tele mensenrechten in scherpe tegenstrijd zijn met de inter nationale conventies die onlangs van kracht zijn geworden in de betrokken landen", aldus de slotverklaring in Rome. Dit oordeel gaat een flink stuk ver der dan de uitspraak van het eerste naar de Russische na tuurkundige Andrej Sacharov genoemde tribunaal dat in 1975 in Kopenhagen tot de conclusie kwam dat er duidelijke redenen waren te betwijfelen dat de Sov jet-Unie de akkoorden inzake de mensenrechten toepaste. Op de zittingen in Rome, waarvan er twee werden geleid door Si mon Wiesenthal, werden ge tuigenissen aangehoord over de toestanden in de Sovjet-Unie, Polen, de DDR, Bulgarije en Tse- choslowakije en werd geluisterd naar verfilmde en op de band ge zette boodschappen die uit Mos kou en Warschau waren gesmok keld. Er werden verklaringen afgelegd over opsluiting in psychiatrische klinieken, over omstandigheden in gevangenissen en werkkam pen, over lastigvallen door de po litie, marteling door honger en koude, religieuze en etnische vervolging en ontslag uit werk als vergelding. Enkele getuigen, zoals de Russische wiskundige Leonid Plyoestsj die twee en een half jaar in een psychiatrische kliniek zat, gaven schriftelijke getuigenis uit de eerste hand. Juridische deskundigen uit Oos tenrijk, Italië, West-Duitsland, de Verenigde Staten, Frankrijk en Scandinavië onderwierpen de getuigen aan een kruisverhoor maar het panel hoorde niets dat de getuigenissen op losse schroeven zette. De Sovjet-Unie stelt dat haar verbannen dissi denten leugens en propaganda vespreiden. De Britse advocaat John Mac- Donald, een van de zeven Wes terse advocaten die uitvoerig in gingen op hun pogingen Russi sche dissidenten te verdedigen. zei dat op de veiligheidsconferen- tie van Belgrado pas werkelijke voortgang wordt gemaakt als alle opgesloten dissidenten worden vrijgelaten. 'Werkelijke voortgang betekent niet achter gesloten deuren pra ten over bepaalde gevallen. Het betekent dat Joeri Órlov en al de anderen uit de gevangenis wor den vrijgelaten", aldus Mac- Donald. (Orlov, oprichter van de Russische groep die toeziet op de toepassing door Moskou van de slotakte van Helsinki, is een van de leden van de groep die op het ogenbiik in de gevangenis op zijn proces wacht). Jurist Gregory Craig uit New York en de Franse advocaat Daniel Ja- cobi beschreven hun pogingen om twee prominenten leden van de "Helsinki-groepAleksander Ginzourg en de joodse wis kundige Anatoli Sjtsjanransky, te verdedigen. De advocaten, die geen visa hebben verkregen noch enige medewerking, zeiden dat ze schaduwprocessen zullen houden in Londen, New York en Parijs als het hun wordt belet hun cliënten in Moskou te verdedi gen. ADVERTENTIE SALISBURY (UPI/AFP) - Het Rhodesische leger heeft twee kampen van Afrikaanse nationalisten in Mozam bique vernietigd en "meer dan 1200 gewapende terroris ten gedood", zo heeft het militair opperbevel in Salisbury gisteren meegedeeld. Het Rhodesische leger zou slechts één man hebben verlo ren. De operatie in Mozambique is zon dag beëindigd. In het belang van de zelfverdediging hebben Rho desische veiligheidstroepen twee basiskampen van terroristen in Mozambique aangevallen en vernietigd, aldus het communi qué. Volgens het communiqué is de aanval woensdag ingezet. Het doelwit was een kamp in Mo zambique, op 90 km van de grens met Rhodesië, ten noorden van de plaats Chimoia, hoofdstad van de provincie Manica. Daar ligt volgens Salisbury het hoofd- Verena Becker van proces uitgesloten STUTTGART (DPA) - De 25-jarige vermeende Duitse terroriste Ver ena Becker is gisteren, enkele uren nadat het proces tegen haar was begonnen in Stuttgart- Stammheim voorlopig buiten gesloten. Zij had geweigerd vrijwillig voor het gerecht te verschijnen en was toen onder dwang binnenge voerd. Toen zij daarna, een schoen in de hand, aankondigde het proces permanent te zullen verstoren, sloot de rechter haar buiten. Verena Becker had rechter Fischer toegeroepen: 'U kunt de zitting niet houden zolang ik hier ben. Ik wil zolang buitengesloten blijven, tot ik zelf wat wil zeggen'. Verena Becker staat terecht we gens zes pogingen tot moord en roof. Al na 15 minuten trokken de rech ters zich terug om zich te beraden over een verzoek van Beckers advocaten het proces 10 dagen uit te stellen. Het verzoek werd af gewezen. Beieren De justitiële autoriteiten van de Westduitse deelstaat Beieren zijn niet verplicht de 30-jarige juriste Charlotte Niess die volgens hen lid is van een communistische organisatie, tot de rechterlijke macht van de deelstaat toe te la- Een administratieve rechtbank in Beieren herriep de uitspraak van een andere rechtbank die de Beierse autoriteiten verplicht had Charlotte Niess op proef tol rechter te benoemen. ADVERTENTIE Cognac codet Fine Champagne Rijk, warm, geurig. Gedistilleerd en geblend zoals het moet. Kenners weten 't te onderscheiden En de prijs valt mee. Te koop bij 600 „DELCAVE" slijters en wijnhandelaren HUMIt V kwartier van Zanla (bevrijdings leger van Zimbabwe), de mili taire vleugel van de Zanu (Afri kaanse nationale unie van Zim babwe) van Robert Moegabe. Zaterdag had het Rhodesische le ger een aanval uitgevoerd op een guerrillabasis in Tembui, zo'n 250 km van de grens, ten noorden van de Cabora Bassa dam. De ge combineerde operaties van lucht en landmacht zijn volledig met succes bekroond, aldus de be kendmaking van het opperbevel. Bovendien was een grote hoeveelheid oorlogsmateriaal, wapens, voertuigen, brandstof, gebouwen en documenten ver nietigd. Volgens de bekendmaking in Sa lisbury hebben de Mozam- bikaanse troepen zich niet in de strijd gemengd. Er is geen con tact geweest tussen het Mozam- bikaanse leger en de Rhodesi sche troepen. Zelfverdediging De minister voor militaire opera ties, Roger Hawkins verklaarde dat Rhodesië al enige tijd een concentratie van guerrillastrij ders had waargenomen in het Zanla-basiskamp. "Het was ook duidelijk dat terroristische in vallen vanuit Mozambique in Rhodesië toenamen en dat de aanvallen als gebruikelijk vooral gericht waren op Afrikaanse bur gers in de stamgebieden. De afgelopen maanden zijn meer dan 100 Afrikaanse burgers door terroristen vermoord. Het was dus noodzakelijk tot actie over te gaan uit zelfverdediging, in het belang van de bescherming van de levens van alle Rhodesiërs en ter bescherming van de nationale integriteit". Mozambique heeft vorige week al melding gemaakt van hevige ge vechten bij Chimoia (het vroegere Vila Pery), maar Salis bury verbrak pas gisteren het stilzwijgen over de operaties. De actie van vorige week heeft - vol gens de opgaven van Salisbury - een veel groter aantal slachtoffers gemaakt dan vroegere operaties. Een aanval in Mozambique in november 1976 had volgens Rhodesische opgave de dood van 320 guerrillastrijders tot gevolg. Kinderen Joshua Nkomo, een van de leiders van het Patriottisch front, heeft in Loesaka gezegd dat bij de bombardementen van de Rhode sische luchtmacht op het kamp bij Chimoia een honderdtal vluchtelingen is omgekomen, merendeels kinderen. Hoe kan men geloof hechten aan de woor den van een regering, die zegt een vreedzame regeling na te streven en intussen de buurstaten aan valt en haar soldaten honderden jonge mensen uit Zimbabwe laat uitmoorden?", aldus Nkomo. UPI-correspondent Tony Avergan was in Chimoia getuige van de aanvallen van de Rhodesische luchtmacht op het naburige kamp. Het kamp werd eerst met bombardementen, en daarna door helikopters met machine geweren bestookt. Vervolgens werden parachutisten neergela ten, die systematisch alle aanwe zigen doodden, zo vertelden overlevenden hem. Een grote Mozambikaanse kolonne die het kamp te hulp wilde komen werd door bombardementen van de Rhodesische luchtmacht tegen gehouden. Pas na de aftocht van de Rhodesiërs konden de Mo- zambikanen het kamp bereiken, waar ze tal van slachtoffers aan troffen onder wie veel jongens en meisjes die kennelijk in het kamp een opleiding kregen. Afkeuring bijna I miljoen aan prijzen Zanussi Kondensdroger N 51 C ter waarde van 1099,—. Deze unieke droogautomaat geeft geen problemen met de afvoer van vochtige hete lucht. De vochtige lucht wordt nl. en als water weer afgevoerd. Deze ruime 5 kg. droogautomaat droogt in èèn keer de volledige lading uit de wasautomaat. Prijs beschikbaar gesteld door Zanussi - Alphen a/d Rijn. t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten Terwijl de Israëlische premier Begin vertegenwoordigers aanwees voor Cairo sprak zijn minister van bu landse zaken in de Bondsrepubliek met de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt. AMMAN (REUTER/AFP) - Koning Hoessein van Jordanië heeft gis teren de "grote moed" van zijn Egyptische collega Anwar Sadat geprezen en zei dat het huidige initiatief van Egypte barrières heeft doorbroken die een be-, lemmering vormden voor een rechtvaardige regeling en voor vrede in het Midden-Oosten. De koning nep de Arabische leiders op "de rijen te sluiten en een vernietigende verdeelheid te voorkomen", maar hij zei niet of Jordanië,de uitnodiging van Sa- dat zal aanvaarden naar Cairo te gaan ter voorbereiding van de hervatting van de vredesconfe rentie in Genève. Kort na de toespraak van Hoessein kondigde de Jordaanse regering aan dat ze slechts aan de door Sa- dat uitgeschreven bijeenkomst in Cairo kan deelnemen als de be sprekingen worden bijgewoond door alle partijen die bij het con flict in het Midden-Oosten be trokken zijn. In een in Amman uitgegeven regeringsverklaring wordt tevens gezegd dat Jordanië ook slechts aan de voor don derdag in Tripoli belegde "radi- kale" Arabische topconferentie zal deelnemen als alle Arabische staten er vertegenwoordigd zul len zijn. Verrassing De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Kurt Waldheim, heeft gisteren de Rhodesische aanval in Mozambique "krachtig veroordeeld". "Het illegale re gime van Salisbury heeft de kan sen op een vreedzame oplossing aanzienlijk verminderd", zo meende Waldheim. Voorstel om Sadat en Begin Nobelprijs te verlenen JERUZALEM (AFP) - Twintig hoogleraren van de universi teit van Jeruzalem hebben gisteren een beroep op alle in tellectuelen en politici ter we reld gedaan om de kandida tuur van president Anwar Sadat van Egypte en premier Menachem Begin van Israël voor de Nobelprijs voor de vrede van 1978 te steunen. "Wij zijn ervan overtuigd", zo zeggen zij, "Dat de vrede in het midden-Oosten mogelijk zal zijn dankzij het moedige initiatief van president Sadat en de realistische politiek van de regering onder leiding van Begin". Hoessein, die kort voor Sadats aan kondiging dat hij naar Israël zou gaan Syrië, Saoedi-Arabië en Egypte bezocht, zei dat het be zoek voor hem als een verrassing was gekomen. "Het was des te meer een verrassing omdat de aankondiging kwam aan de vooravond van een principe-ak koord om een bijeenkomst te houden van de confrontatiesta- ten (Syrië, Egypte, Jordanië en de PLO) waar de Arabische strategie zou worden bepaald en waar men zijn verplichting zou vastleggen tegenover Arabisch grondgebied en de Palestijnse rechten", aldus koning Hoessein. Israël is tot nu toe het enige land dat de uitnodiging van Sadat om za terdag naar Cairo te komen heeft aanvaard. Syrië heeft de uitnodi ging afgeslagen, vooraanstaande leden van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO hebben ui terst negatief gereageerd en er is ook nog geen formeel antwoord bekend van de Sovjet-Unie. Waarnemers in Amman zeiden dat de voorwaarden die Jordanië heeft gesteld in feite neerkomen op het niet deelnemen van Am man aan de bijeenkomst in Cairo en aan de Arabische "tegentop" in Tripoli waar de radikale Arabi sche landen vertegenwoordigd zullen zijn. Amerika Amerika heeft nog niet besloten of het zal deelnemen aan de voor conferentie over het Midden- Oosten in Cairo. Woordvoerder Hodding Carter van het Ameri kaanse departement van buiten landse zaken zei gisteren, dat er intensief overleg wordt gepleegd met de Sovjet-Unie en alle par tijen die betrokken zijn bij het ge schil in het Midden-Oosten. Carter ontkende dat de gebeurte nissen Amerika uit de hand zijn gelopen. Hij meent dat een bij eenkomst in Cairo nuttig zal zijn, ook al nemen de Arabische staten die tegen het door Sadat ont plooide initiatief zijn, er niet aan deel. V ertegenwoordigers De twee mannen die premier Me nachem Begin heeft aangewezen om Israël te vertegenwoordigen op de conferentie van Cairo zijn Eliahou Ben-Elissar, zijn naaste medewerker en directeur-gene raal van het bureau van de pre mier, en Meir Rosenne, bekend jurist en juridisch adviseur van het ministerie van buitenlandse zaken. Israël stuurt naar Cairo dus geen echte diplomaten, maar enerzijds een man die de politieke gedach ten van Begin het beste kent, en anderzijds de jurist die in termen van internationaal recht precies het Israëlische standpunt^kan de finiëren over een vreedzame re geling met zijn Arabische buren. Dodental in India 20.000 GENT (SP) - De eens zo veelbelo vende onderzoeksrechter Guy Jespers staat terecht voor moord, poging tot moord, beroving, diefstal, valsheid in geschrifte, lasterlijke aantijging en onwettig vuurwapenbezit. Er zijn vijf me deverdachten, onder wie Jespers' toeverlaat en klusjesman, bor deelhouder Luc de Cramer. De eerste dag van het monsterpro ces voor het Oostvlaamse As sisenhof heeft veel weg van een .kermis met vuurwerk. Alle ge beurtenissen in de stampvolle rechtzaal - die de afmetingen heeft van een kerk - worden be geleid door een onophoudelijk geflits van tientallen persfotogra fen. De lampen van film en televi sie stralen een voelbare warmte uit. Nog nooit in zijn stor machtige carrière heeft "mooie Guy" zoveel publiciteit gehad. In een van de zuilengalerijen ter weerszijden van de rechtzaal staat op een soort grote rijdbare brancard het totaal uitgebrande wrak van Jespers' Mercedes. Zijn vrouw Rosine mocht daarin nooit rijden - zij had haar eigen Volk swagen - behalve op 18 december 1975. Die dag drong de rechter er op aan dat Rosine toch vooral eens de Mercedes zou gebruiken. Toen zij na bezoek aan vrienden naar huis wilde terugkeren en zij de sleutel van de starter om draaide, klonk een geweldige ontploffing, waarbij een brede vuurstraal van onder het dash board tevoorschijn schoot. Rosine Jespers tuimelde door het toevallig nog openstaande lin kerportier naar buiten, met ver brand haar, maar ongedeerd. De acte van beschuldiging geeft de mening weer van experts, die in dit verband van een "mirakel" spreken. Het gebeurde werd als een ongeluk afgedaan. Pas begin van dit jaar, toen de bijna ongelooflijke feiten van de zaak-Jespers bij stukjes en beetjes aan het licht kwamen, werden de justitiële autoriteiten en magistraten van Gent gecon fronteerd met de afschuwelijke verdenking dat één uit hun mid den niet alleen heeft geopereerd als bendeleider, maar dat hij ook zijn eigen vrouw heeft vermoord. Want Rosine Jespers is in de nacht van 27 op 28 juni vorig jaar toch aan een onzalig einde gekomen. "Kom eens kijken", zei Jaspers door de telefoon tot zijn vriend Luc de Cramer. Deze zag nog net dat Jespers met zijn bewusteloze vrouw in de ar men de badkamer binnen ging. Achter de gesloten deur hoorde De Cramer een plons. Toen Jes pers weer opendeed lag Rosine kopje onder in het bad. De Cra mer zou nog hebben geprobeerd kunstmatige ademhaling toe te passen, maar hij werd door Jes pers achteruit getrokken. Men noemt de zaak-Jespers hier het proces van de eeuw. In België heeft nog nooit eerder een magi straat voor misdrijf terecht ge staan. De magistratuur is hier meer dan in Nederland nog een elitaire en ongenaakbare kaste. De emoties over de zaak-Jespers laaien hoog op. Zo staan aan de ingang van het gerechtsgebouw actievoerders pamfletten uit te delen met de tekst klassegerecht neemt met showproces verdedi ging op van verloren zoon. Tijdens het inzweren van de juryle den ontstond tumult op de pu blieke tribune toen een jurylid wettelijk ongeschikt bleek te zijn omdat hij lid is van de gemeente raad. Men riep al van doorgesto ken kaart, wat nergens op sloeg, want het was een der verdedigers die de fout aan het licht bracht. Alleen indien hij had gezwegen tot nadat het jurylid was beedigd, had de rechtsgeldigheid van het proces in gevaar kunnen komen. De beklaagden zelf zijn gisteren nog niet aan het woord gekomen. Wel ontspon zich aan het slot van de eerste dag een felle woorden wisseling tussen de verdedigers en procureur des konings mr. Van Hou waert over de vraag of de verdediging wel alle stukken had ontvangen en andere juridische formaliteiten. Beide partijen bleken hun best te doen elkaar met snedige gezeg den tegenover de jury voor aap te zetten. Mr. Van Houwaert won op punten met de opmerking: "Tja. als de front van een zaak slecht is, moet men wel zijn toevlucht ne men tot procedurekwesties". VIJAYAWADA (UPI) - Het doden tal van de stormramp van 19 no vember in de Indiase staat Andhra Pradesj wordt nu geschat op 20.000, zo meldde het Indiase persbureau Samatsjar gisteren. Militairen zijn begonnen met het stoffelijke overschot- karkassen van dieren. Ook wordt door hen het water gedesinfecteerd en helpen zij artsen met het inenten van de bevolking tegen cholera. De storm heeft zeker twee miljoen mensen dakloos gemaakt en de schade aan verwoeste huizen wordt op 750 miljoen gulden ge raamd. De regering van de staat heeft ge vraagd de genie te laten helpen bij het bouwen van duizenden woningen. De uitgebrande personenwagen du zaal staat. als bewijsstuk in de Gentse recht-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9