Rechter wijst verzoek van kalimij nen af Tranen Noes Solisa bij landing op Arabon Rechts kabinet niet goed voor het liberalisme" CDA krijgt in nieuw volledig zijn zin IN RIJNPROC Eis clrie weken cel voor ontucht agent DINSDAG 29 NOVEMBER 1977 AMBON-STAD - De tranen sprongen Noes Solisa in de ogen toen hij zaterdagochtend half twaalf uit het vliegtuigraampje de baai van Ambon en de veelbezongen berg Gunung Nonna voor het eerst van zijn leven zag. Theo Thenu vertolkte later toen beiden voor het eerst in hun le ven op Ambons grond liepen de gevoelens als volgt: "In een flits zag ik het Ambon zoals dat door onze ouders aan ons is verteld. In een flits dacht ik ook aan de jongens die voor dit land hun leven hebben gegeven of nog er voor in de gevangenis moeten zitten". Haast iedereen op Ambon bleek op de hoogte te zijn van de komst van de twee radicale Molukkers uit Bovensmilde die naar de Molukken zijn gegaan om zelf te zien hoe het er is. De televisie had de vrijdagavond voor ons vertrek beelden naar alle delen van Indonesië gezon den tijdens een discussie met studentenleiders in het hoofd kwartier van het KNPIhet overkoepelende orgaan van de Indonesische jeugdorganisa ties in Jakarta. In Jakarta hadden Noes en Theo ook gesproken met vooraan staande Molukkers zoals gene raal Joseph Muskitaminister Siwabessy, Manuhutu en de generaal Patiasina, die allen een belangrijke rol hebben ge speeld in de onafhankelijk heidsstrijd van Indonesië. In de gesprekken met hen bleek een duidelijke ovrechtheid om het RMS-probleem in informele discussies met de Molukse leiders in Nederland te bespre ken, zo is de'conclusie van So lisa en Thenu. Een uitgesproken mening had minister Siwabessy (Gezond heid), die niets wilde weten van de RMS. Hij bracht als enige oplossing dat de jonge Zuidmolukkers de Indonesische nationaliteit aannemen zodat zij kunnen meewerken aan de opbouw van het land. "Als zij als RMS naar Indonesië komen dan is er geen plaats voor hen. Dan moeten wij elkaar tot de dood bevechten", zo zei hij. In de discussie kwam steeds het argument naar voren dat de RMS een geesteskind is van en kele KNIL-officieren die het niet hebben kunnen verkroppen dat Nederland zijn kolonie kwijtraakteVolgens Manu hutu en Muskita waren het vooral de KNIL-officieren ge neraal Godborg en admiraal Helfrich. Zij hebben, aldus Ma- nunutu,de eerste president van de RMS, dr. Soumokil met een speciaal vliegtuig naar Ambon gestuurd om er de RMS te pro clameren". In Jakarta kregen Solisa en Thenu ook de gelegenheid om zich te verdiepen in de sociaal- economische situatie van Indo nesië in zijn algemeenheid en in die van de Molukken in het bij zonder. Daartoe bezochten zij het nationaal planbureau van Indonesië en het bureau voor de statistiek. Thuis In Ambon voelde Theo Thenu zich meteen thuis. "Het leek wel of ik er altijd al heb gewoond. De ge zichten komen me bekend voor omdat het typische Molukse ge zichten zijn", vertelde Theo die al op de tweede dag op eigen houtje in de stad ging kijken. Omdat de betjakrijders voor het overgrote deel bestaan uit van Sulawesi afkomstige Boegine- zen, die nogal eens hun klanten naar het leven staan maakte men zich in hotel Mutiara zor gen om zijn solotrip. Alle poli tieposten werden gewaar schuwd naar Theo uit te kijken die het hotel om een uur of halj één had verlaten. Tegen drie uur kwam hij weer opdagen. Op de eerste dag op Ambon waren Solisa en Thenu de gasten van gouverneur g ener aal-majoor Hassan Slamat in zijn ambt swoning aan de Manga Dua op de top van een berg die uitzicht biedt over heel Ambon. Hassan Slamat,een uitbundig mandie met enthousiasme praat over het opbouwwerk op Ambon, ontving de radicale Molukkers met zijn staf. Ook hier werd vrijelijk over alles gediscus sieerd. Over de democratie, welvaart en de RMS. Over dat laatste: "De RMS bestaat niet. Wij zijn hier vrij in ons doen en laten. Het is hier geen poli tiestaat". Discussie tussen gouverneur Slamat en Theo en Noes: "Wij hoorden anderhalf jaar ge leden dat er mensen waren gearresteerd die met de RMS sympathiseerden" De gouverneur: "Er waren inder daad mensen opgepakt. Maar dat waren mensen die de wet hadden overtreden, zoals die ven en moordenaars" Thenu: "Niet omdat zij anders dachten Slamat: "Als het communisten waren, dan wel. Dat is een principiële kwestie. Als zij schade brengen aan de maat schappij, zoals dat gebeurde tijdens de communistische op stand in '65, dan worden ze op gepakt. Dat geldt ook voor de fanatieke moslims, de Daroel Islam. Zij willen van Indonesië een moslimstaat maken. Dat kan niet. Jullie interpreteren democratie volgens Westerse begrippen. Wij wensen een staatsvorm waarin wij denken gelukkig te kunnen leven". De gouverneur benadrukte dat Indonesië en dus ook de Moluk ken druk bezig zijn aan de op bouw: Waarom helpen jullie niet je land op te bouwen"? Zowel Thenu als Solisa werden ook bij de bevelhebber van de strijdkrachten op Ambon, ge neraal Suhodo, ontvangen.In een gesprek met de generaal werd vrijuit van gedachten gewisseld over de functie van het leger in de maatschappij op de Molukken, de strategische waarde van de Molukken en over de RMS. Suhodo verze kerde de militante Molukkers dat er tijdens zijn bevelhebbe rschap, nu al weer bijna an derhalfjaar, niemand is opge pakt. "Wat denk u dan van het verhaal van ene Selahala, die in Ne derland vertelde dat hij ooit willekeurig werd opgepakt"? vroeg Thenu. De generaal zegde toe een onderzoek te laten in stellen. Naderhand hoorde ik dat Suhodo zijn belofte was na gekomen en zijn dossiers heeft laten onderzoeken of de naam van de Molukker er in voor kwam. De bewuste man kwam niet in de administratie voor. Noes: "Ze kunnen me nog meer wijsmaken. Ik heb het gehoord van mensen die niet bij de RMS zitten". Maandagavond hebben de twee Molukse militanten gesproken met de jonge generatie op Am- bon. De discussie verliep vruchtbaar hoewel de stand punten niet nader tot elkaar kwamen. Bij de besprekingen tussen de twee groepen, die werden ge houden in een gebouw niet ver van de plek waar in 1951 de RMS werd geproclameerd, werd druk gediscussieerd over het bestaansrecht van de RMS. Van de kant van de studenten werd herhaaldelijk gezegd dat de RMS op Ambon geen levens vatbaarheid heeft. Solisa en Thenu konden ook ruimschoots hun standpunt uiteen zetten. Aan het eind van de discussie waren de stand punten nog even ver van elkaar verwijderd als aan het begin, maar men was wel doordron gen van het feit dat hier een his torische stap is gezet. ADVERTENTIE extra koopavonden ook bij Het Motorhuis dinsdag 29 en woensdag 30 november, donderdag 1 en vrijdag 2 december tot 21.00 uur geopend! Alle Opel- en Vauxhall-modellen en meer dan 150 gegarandeerde occasions te bezichtigen! Ruime parkeergelegenheid. Het Motorhuis Vondellaan 80/Leiden. ROTTERDAM (ANP) - Het verzoek van de Franse kalimijnen aan de rechtbank in Rot terdam ook achttien andere Rijnverzilters op te roepen is afgewezen. De onderneming is ver oordeeld tot de kosten van de rechtzaak, die op 31 oktober diende. De behandeling van de hoofdzaak - het verzoek van de stichting Reinwater en de Westlandse tuinders het lozen van afvalzou ten op de Rijn door de Elzasser kalimijnen onrechtmatig te ver klaren - zal 19 december plaatsvinden. De stichting Reinwater toonde zich gisteren uiterst verheugd over de uitspraak van de rechtbank, die de advocaat mr J.R. Voute de af gelopen week schriftelijk toe kwam. "Na jarenlang touwtrek ken over de vraag of de rechtbank in Rotterdam wel of niet bevoegd is een uitspraak over de on rechtmatigheid van de lozingen te doen en het oponthoud door het verzoek van de kalimijnen kan nu eindelijk aan de zaak zelf begonnen worden", aldus een woordvoerder van de stichting Reinwater. Begin oktober 1974 daagde de stichting de Franse kalimijnen voor de rechtbank in Rotterdam, AMSTERDAM (ANP) - Een uit de hand gelopen spelletje „hoertje pesten". Zo beschreef de 26-ja- rige hoofdagent Henri v.d. H. uit Amsterdam het incident waar voor hij zich gisteren voor de hoofdstedelijke rechtbank moest verantwoorden. De officier van justitie, mr H.E. van Renesse, eiste tegen de agent drie weken onvoorwaardelijk, een straf die zonder twijfel oneervol ontslag uit de dienst ten gevolge zal heb ben. Samen met een drietal collega's had v.d. H. op 23 juli een pros tituee met haar klant betrapt in een geparkeerde auto aan de plantage Middenlaan. De agen ten maakten geen proces verbal op, lieten de klant ongehinderd vertrekken en voerden de pros tituee mee naar een stil plekje op de Plantage Doklaan om haar daar te „fouilleren". De vrouw werd gedwongen zich vrijwel geheel uit te kleden, waarna de agenten haar uitge breid inspecteerden met za klantaarns. Na afloop van de „fouillering" bleek de vrouw bo vendien twee briefjes van 25 gul den kwijt te zijn. Zij verweet de agenten het geld te hebben weg genomen. Dat, zo verzekerde v.d. H. haar toen, was een ernstige be schuldiging, waarvoor hij haar kon arresteren. Maar, zo voegde hij eraan toe, „Er kon wel iets ge regeld worden", waarna hij de vrouw op allerlei ongeoorloofde plaatsen' had betast. De drie col lega's waren toen al vertrokken. V.d. H. werd nadat het incident via het klachtenbureau voor poli- tie-optreden aan het licht was gekomen geschorst uit de dienst. „Hoertje pesten", zo verzekerde hij, is een liefhebberij die bij de politie wel vaker voorkomt. Sur veillancewagens bezoeken vol gens hem geregeld de bekende stille plekjes om te zien of er nog een prostituee te betrappen valt en niet vanuit de behoefte om de wet te handhaven. „Buitengewoon ernstig wange drag", zo vond de officier van jus titie in zijn requisitoir, „Deze agent heeft, als oudste en hoogste in rang, een allerbelabberdst voorbeeld gegeven aan zijn drie jongere collega's". Raadsman P. Kardoes verzocht de rechtbank een lichtere straf op te leggen, zodat het ontslag V.d. H tenminste bespaard zal blijven. Uitspraak 12 december. die zich niet bevoegd achtte een uitspraak te doen. Zij verwees de zaak naar een Franse rechter. Het Haagse gerechtshof, waarbij de stichting in hoger beroep was ge gaan, wist er niet goed raad mee en verwees de kwestie van het bevoegd achten naar het Euro pese hof. Deze achtte de Neder landse rechter wel bevoegd. Het hof in Den Haag sloot zich daar in april van dit jaar bij aan. De zaak werd terugverwezen naar de rechtbank in Rotterdam. De Elzasser kalimijnen hadden de rechtbank in Rotterdam eerder dit jaar verzocht, alvorens een uitspraak over de hoofdzaak te doen, achttien andere Rijnverzil ters in Zwitserland, Frankrijk, Duitsland en België op te roepen en ieders aandeel vast te stellen. De onderneming zei niet alleen verantwoordelijk te zijn voor de miljoenen schade, die door het vele afvalzout met name onder de tuinders in het Westland wordt aangericht. Tijdens de behandeling van het verzoek op 31 oktober j.l. deelde de advocaat van de stichting Reinwater mee, dat dé eisers de kalimijnen alleen verantwoorde lijk stellen voor hun aandeel in de hoge zoutlast van de Ryn. De raadsman van de Franse onder neming, mr C.D. Boeschoten, zei daarop dit niet te begrijpen. Hij kwam tot de conclusie, dat de aanvraag van de mijnen eigenlijk geheel overbodig was. De stichting Reinwater be schuldigd de kalimijnen ervan de rechtsgang door het oproepen van medeverantwoordelijken te hebben willen vertragen. Intus sen gaan de lozingen gewoon door. De mijnen zijn verant woordelijk voor 45 procent van de totale zoutlast van de Rijn, die in de eerste helft van dit jaar ho ger was dan ooit. Mr. L.J. Brinkhorst: (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - De totstandkoming van een CDA/WD-kabinet is een slechte zaak voor het liberalisme. Die mening is mr. L.J. Brink horst, Tweede-Kamerlid voor D'66 en oud-staatssecretaris van buitenlandse zaken toegedaan. In een debat met de vice-voorzit- ter van de WD, mr. H.P. Talsma gisteravond in Nieuw Minerva in Leiden stelde Brinkhors dat de WD op het sociaal-culturele vlak geregeld het onderspit zal moeten delven ten opzichte van het CDA. Hij noemde daarbij als voorbeeld het abortus-akkoord. In een zo danig samengesteld kabinet zal een nieuwe abortus-wet de goedkeuring moeten hebben van de CDA-bewindslieden, zo ver wachtte hij. Het was voor het li beralisme beter geweest als de WD met zo graag in de regering had gewild. Ten overvloede sloot Brinkhorst samenwerking van D'66 aan zo'n kabinet nog eens uit. "Wij hebben onze kiezers op het congres in februari beloofd niet aan een CDA/WD-kabinet te zullen meewerken". In zijn antwoord herinnerde mr. Talsma er aan dat D'66 bij de op richting liet weten niet bereid te zijn politieke principes te hebben maar zich pragmatisch op te stellen. "Als D'66 inderdaad een pragmatische partij is waarom probeert men het dan niet eens een keertje met de WD", zo vroeg hij zich af. Talsma bleek overigens geen hoge hoed op te hebben van D'66. "De verpak king is reuze aardig maar de poli tieke inhoud stelt niet veel voor". Hij dacht daarbij aan de stunt van Terlouw die alleen lijsttrekker wilde zijn als er 1966 nieuwe le den zouden komen en een veel voud daarvan zou laten blijken dat D'66 bestaansrecht had. Onenigheid tussen de heren be stond ook over de Europese poli tiek. Brinkhorst meldde dat zijn partij contacten had gezocht met andere "hervormingsgezinde" partijen. De Duitse FDP, de En gelse liberalen, de democratische partij in Luxemburg en de Ita liaanse republikeinen lieten daarbij doorschemeren dat ze D'66 graag in de Europese federa tie van liberale en democratische partijen (waar de WD al geruime tijd lid van is) zouden zien opge- DAKAR (ANP) - Koningin Ju liana wuift naar de juichende me nigte in Senegal die zich heeft opge steld langs de route naar het paleis van president Senghor die naast de Koningin staat. Koningin Juliana en prins Bern- hard werden gisteren verwelkomd op een wijze die volgens waarne mers nog overweldigender was dan tijdens het staatsbezoek aan Indo- tiesië. Dakar, de hoofdstad van Senegal dat op het meest westelijke puntje van Afrika ligt. heeft op het ogen blik een gematigd warme tempera tuur: 25 graden. Vlak na aankomst legde de konin gin een krans bij het monument voor de doden op het grote Onaf hankelijkheidsplein in Dakar. Na een besloten diner met president Senghor was zij met prins Bern- hard de gast op een receptie. Vandaag werden de diplomaten in Dakar aan haar voorgesteld en bracht zij een bezoek aan het ln- fanmuseum waar een grote collectie Westafrikaanse kunst is tentoon gesteld. Na een officiële lunch bracht de Koningin een bezoek aan een volkswoningencomplex in de hoofdstad. Voor vanavond staat een voorstel ling in het nationale theater op het progi DEN HAAG (SP) - De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft niet op alle punten zijn zin gekregen in het nieuwe akkoord met de WD. Toch is op het terrein van de sociale, economische en financiële problemen het regeerprogramma voor het nieuwe kabinet her en der behoorlijk gewijzigd. Nieuw in het akkoord is on der meer dat bij het ver sterken van de economie gelet moet worden op het milieu. Een belangrijk onderdeel in de nieuwe overeenkomst is dat uit sluitend de lagere inkomens er verzekerd van zullen zijn dat zij er in koopkracht niet op achteruit zullen gaan de komende jaren. Voor de middeninkomens tot ongeveer tweemaal het modale loon (circa 50.000 gulden) geldt dit slechts "zoveel mogelijk". Van Agt en Wiegel voegden verder aan het oude akkoord toe dat de "sociale minima" niet mogen worden aangetast. Een punt waarop de linkervleugel van het CDA zijn zin duidelijk niet heeft gekregen is de vermo- gensaanwasdeling (VAD). De vakbonden krijgen niet bij voor baat een vastgesteld deel van het fonds onder haar beheer. Nieuw is dat de regeling vanaf 1 januari 1977 (met terugwerkende kracht dus) in werking treedt. Wel werd in de nieuwe overeen komst opgenomen dat matiging van inkomens ook dient te gelden voor de niet CAO-inkomens en dat de reële loonstijging een a an derhalf procent mag bedragen. het Spreiding van de rijksdiensten zal worden voortgezet. De na druk daarbij ligt. met in achtne ming van het eerder uitgestip pelde beleid, echter op nieuwe overheidsdiensten en het oprich ten van dependances. O Het kleuter- en lager onderwijs moet worden samengevoegd. Voor het bepalen van het aantal leden van een omroep zullen ook mensen mogen meetellen die geen omroepbijdrage betalen (gezinsleden, etc.). De apartheidspolitiek in Zuid- Afrika wordt veroordeeld. Ex portkredietgaranties en ex portvergunningen voor strate gisch materiaal zullen niet wor den gegeven. De ondernemingsraden zullen direkt worden gekozen door aan deelhouders en werknemers. Daarbij mogen beiden eenderde van de raad kiezen, terwijl ze sa men het derde part aanwijzen, (op dit punt heeft de CDA-fractie zijn zin gekregen). O Ook overheidsinstellingen en -bedrijven moeten een onderne mingsraad krijgen. Voor bedrijven die minder dan honderd werknemers hebben zal een aparte regeling ontworpen worden. Het bestuur van het Christelijk Na tionaal Vakverbond vindt, dat het herzien van het regeerak koord een aantal belangrijke ver beteringen bevat, vooral omdat het op tal van punten concreter is uitgewerkt dan het oorspron kelijke stuk. Hierdoor zijn aan vankelijke bezwaren van de CNV-verbondsraad voor een be langrijk deel weggenomen, aldus de reactie, die het CNV-bestuur gisteravond gaf op de tweede versie van een CDA/WD-re- geerakkoord. ADVERTENTIE Vechtpartij om popconcert AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse Weteringschans is de politie gisteravond slaags geraakt met enkele honerden jongelui die gepro beerd hadden het recreatiecentrum Paradiso te bestormen. Zij waren gekomen om het optreden van een Britse punk-groep bij te wonen. Voor het concert waren 1200 kaartjes verkocht. Maar de brandweer had te elfder ure beslist dat slechts 800 mensen mochten worden binnengela ten. De teleurgestelde popliefhebbers namen dit niet. Zij probeerden de deu ren te forceren en gooiden een paar ruiten in. "D'66 wil die mogelijkheid graag onderzoeken, maar is niet bereid daarvoor op het nationaal-poli- tieke vlak concessies aan de VVD te doen", aldus Bronkhorst. Talsma betwijfelde of D'66 in derdaad zo serieus is benaderd. "Ik ga die partijen een brief schrijven want ik ben daar niet van overtuigd", liet hij weten. Hij stelde bovendien dat D'66 op na tionaal terrein de WD toch te gemoet zal dienen te komen, om in die federatie te kunnen worden opgenomen. bijna 1 miljoen aan prijzen Voor 1,50 kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelactie t.b.v. de Stichting Buitenlandse Vakanties voor Gehandicapten en een van de prachtige finaleprijzen winnen, waaronder de Singer Futura. De eerste naaimachine met 'n electronlach brein. Winkel waarde 184(?.-. En bent u geen prijswinnaar dan heeft u nog geen pech want er is al een electrische Singer zig-zag machine voor 399.-. Ib.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7