Artsen hekelen misbruik van de psychiatrie De Dorpsstraat blijft van „ons dorp Boerderijen in Havelte werden woningwetwoningen PAGINA 4 VARIA DINSDAG 29 NOVEMBER 1977 Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Het bestuur van het Nederlandse Artsenverbond heeft dit weekeinde, aan het slot van een driedaags congres, een telegram verstuurd aan de Wereld Gezondheidsorganisatie (WHO) waarin protest wordt aangetekend tegen het misbruik van de psychiatrie in Rusland. Het telegram vermeldt drie r van Russen die het slachtoffer zoudéh zijn geworden van dat misbruik; een psychiater, een ar tiest een jurist. Telegram Directe aanleiding tot het versturen van een protesttelegram was de uiteenzetting die gastspreekster dr. Marina Voikhanskaya gaf over de psychiatrie in haar ge boorteland. Het Artsenverbond had aanvankelijk uitgenodigd de dissident Vladimir Bukovsky, maar die moest laten afweten vanwege verplichtingen in Ame rika. Zijn plaatsvervangster was vanaf 1962 psychiater in Leningrad. Twee jaar geleden werd zij het land uitgewezen omdat zij in het openbaar het doen en laten van veel van haar collega's aan de kaak had gesteld. Marina Voikhanskaya woont mo menteel in Londen, van waaruit zij alles in het werk stelt om van de Russische autoriteiten gedaan te krijgen dat haar nu 9-jarig zoontje alsnog een uitreisvisum krijgt. In 1974 scheidde zijn van haar man. Toen haar een jaar later een zgn. emigratievisum werd verstrekt bleef de aan haar toe gewezen zoon in Leningrad bij de vader achter. 'De afspraak was" zegt ze, "dat het kind zou worden nagestuurd, zodra ik in het buitenland een vaste baan had gevonden. Maar toen het eenmaal zover was, ging het niet door. Het kind mocht niet overkomen. Onder druk van de KGB heeft mijn ex-man zich niet aan zijn woord gehouden". Kritiek De kans is groot dat ze haar zoontje nooit meer terugziet. Marina Voikhanskaja noemt dat "een persoonlijk martelaarschap", waaruit ze zegt de inspiratie te putten het systeem in haar ge boorteland ook nu te blijven be kritiseren. En met name de psy chiatrie in Rusland, die, zo ver klaarde ze in het congrescentrum Leeuwenhorst in Noordwijker- hout voor een gehoor van 140 Ne derlandse artsen, niet alleen van toepassing is op geesteszieke mensen maar in veel gevallen ook op hen die vinden dat de Verkla ring van de Mensenrechten en het slotakkoord van Helsinki met voeten worden getreden en daar ook openlijke kritiek op durven leveren."Hen staat een zelfde be handeling te wachten als patiën ten die wel geestesziek zijn", zegt ze. "Ze worden ondergebracht in afge sloten vertrekken. Zonder pri vacy, zonder eigen bezittingen. Worden behandeld met zware medicijnen. "Zomers mogen ze twee keer per dag een wandelin getje maken. Maar alleen in groepsverband en binnen een overdekte kooi. Wassen en ver schonen gebeurt eenmaal in de tien dagen. Het voedsel is van zeer slechte kwaliteit." "Sommige patiënten die geen fa milieleden hebben en dus ook geen pakjes voedsel krijgen toe gezonden zijn ten gevolge daar van sterk ondervoed. Op de ka mers blijft het licht 's nachts aan Van een goede nachtrust is daarom geen sprake. Alle cor respondentie tussen de patiënten en de buitenwereld wordt gecen sureerd." Cirkel "Na het ontslag uit het ziekenhuis of inrichting staat de patiënten een nieuwe beproeving te wach ten. Ze worden verplicht de poli kliniek te bezoeken. Net zo fre quent als de behandelde artsen voorschrijven. Doen ze dat niet dan worden ze opgepakt en be landen ze weer in de inrichting. Het is een vicieuze cirkel waar moeilijk uit te komen is". "In al die jaren is me steeds duide lijker geworden dat in de Sov- jet-psychiatrie artsen en psychia ters een soort politiemacht vor men. En de meesten laten zich gewillig gebruiken. Ze zien wel degelijk het mensonterende van hun praktijken in maar sluiten toch de ogen. Ze willen alles doen om niet in moeilijkheden te gera ken. Er zijn maar een paar artsen die openlijk een protest laten horen. Eén kende ik persmonlijk. Simon Gluzman. Hij begon een onder zoek naar de psychiatrische be handeling van generaal Grigo- renko. Werd echter al snel opge pakt. Kreeg zeven jaar gevang enisstraf, waarvan hij er nu vijf heeft op zitten." Marina Voikhanskaya heeft als psychiater zelf ook niet-geestes- zieken ter behandeling gekregen. Eén van hen, een advocate, had tijdens een partijbijeenkomst collega's beschuldigd van het aannemen van steekpenningen en een erg zwak optreden bij de verdediging van "maatschappe lijk gevaarlijke landgenoten." Dr. Voikhanskaya: "Aan haar ver klaringen werd geen aandacht besteed. Daarom zocht ze het ho ger op bij het partijbestuur van Leningrad. Toen ook dat geen re sultaten opleverde schreef ze Breznjef een 100-woorden-tele- gram. Daarin vroeg ze een ge sprek met hem aan. Toen ze het telegram had afgeleverd en ze van het postkantoor thuis kwam stond er voor haar huis al een ambulance klaar. Ze werd naar het ziekenhuis gereden en kwam uiteindelijk op mijn afdeling te recht. Vrij gelaten Bij de KGB stond ik op dat moment nog niet te boek als een verdacht figuur. Hoewel ik wel degelijk wist wat er gaande was deed ik net of mijn neus bloedde en kreeg ik twee andere collega's van mij zover dat ze hun handtekening zetten onder een verklaring dat de patiënte per ongeluk in het ziekenhuis was opgenomen en dat niets met haar aan de hand was. Een week later werd ze vrij gelaten." "Wat in Rusland gebeurt", zegt Ma rina Voikhanskaya, "zou niet al leen psychiaters daar moeten verontrusten. Psychiatrie is uni verseel, niet in hokjes onder te verdelen De psychiatrie is ziek, ernstig ziek omdat hetzelfde kwaad zich langzaam maar zeker ook aan het uitspreiden is over andere landen, zoals Joegoslavië, Roemenië en Chili." Eén van de opstellers van het pro testtelegram is de Warmondse chirurg dr. M.A. van Dongen, eerste secretaris van het Neder landse Artsenverbond. Hij zegt "We zijn erg onder de indruk ge komen van wat deze psychiater ons heeft verteld. Ik ben met haar eens dat deze zaak ook de Ne derlandse medici aangaat. Wat daar gebeurt is naar medische maatstaven onmenselijk. In mijn ogen nog erger dan een gevang enis of een concentratiekamp." De Wereldgezondheidszorg-or- ganisatie moet een onderzoek in stellen naar misbruik van de psy chiatrie, in de drie gevallen die door ons in het telegram worden genoemd." Conferentie Uit de artsenwereld is al eerder pro test gerezen tegen wat in Rusland gebeurt. Tijdens het kortgeleden gehouden internationale psy chiaterscongres jn Honolulu werd ook een protestschrijven opgesteld, dat echter werd ver zonden naar de Belgrado-con ferentie." Die conferentie is een zuiver poli tieke aangelegenheid" zegt dr. Van Dongen," wij vinden dat er meer uit kan komen als de We- reldgezondheidszorg-organisatie van de Verenigde Naties er ach teraan trekt". De Warmondse chirurg M. A. v. Dongen, mede-samensteller .van het protesttelegram. "Van een onderzoek uitgevoerd door de Wereldgezond heidsorganisatie verwacht ik meer dan wanneer de kwestie op het politieke vlak wordt aangevochten" Vakopleiding besloot de gemee- nle Havelte de percelen aan de Dorpsstraat tot zogenaamde leerling-bouwplaats te maken. Deze plaatsen zijn een schakel tussen school en bedrijfsleven. Naast een overvloed aan vor mende vakken krijgen de leerlin gen nu ook in de praktijk een kans. Voor deze jongeren, die een toekomst zoeken in de bouw, is het boerderijenplan helemaal aantrekkelijk omdat zij, naast ty pische nieuwbouwfacetten te maken hebben met renovatie en dus met kennis van oorspron kelijke bouwmethoden. Velen zien dit systeem van leer lingbouwplaatsen als de redding voor de bouw. Het zou kunnen voorkomen, dat „bazen" liever eigen mensen opleiden dan ge bruik te maken van jonge krach ten, die wel gevormd zijn, maar weinig kennis van de praktijk dragen. En aan vaklieden is in de bouwgebrek. Een man, die zich bijzonder druk heeft gemaakt voor de verwezen lijking van het hoerderijenpro- ject in Uffelte en gezien mag worden als een van de dragende initiatiefnemers is wethouder H. Folkers. Leegbloeden „Direct nadat ik wethouder ben geworden in '74, ben ik over het leegbloeden van onze dorpen be gonnen. Het verenigingsleven, school en kerk; alles leed onder de vreemde bewoning van boerderijen, die door sanering en verkaveling waren vrijgekomen. Jonge mensen uit de dorpen zelf, moesten noodgedwongen ver huizen naar flats elders, waar ze zich helemaal niet thuisvoelden. Onze dorpen kregen een klap om de oren en gelukkig heeft de overheid van meet af aan steun gegeven aan onze initiatieven". „Nu zullen er dus drie verbouwde boerderijen staan met in totaal dertien woningen onder de kap pen, waarvan een voor een gezin met een gehandicapte. Behalve de drie boerderijen zullen we nog vier blokken woningen bouwen, nieuw, maar met het ui terlijk, dat past bij de boerde rijen. Ze komen alle aan een soort Brink te liggen, met een holje en andere voorzieningen. Een soort kerntje in een kern en ik overdrijf niet als ik zeg, dat dit plan belangstelling heeft gewekt in heel Nederland", aldus wet houder Folkers. Huur De Drentse gemeente Havelte heeft het gevaar van dode plekken in haar groene hart niet alleen her kend, ze heeft een stap onderno men, die alom applaus heeft los gemaakt. Een aantal oude boerderijen aan de Dorpsstraat in Uffelte, een kern van Havelte, wordt herbouwd in de schoonheid van de oorspron kelijke staat. Althans uiterlijk. De agrarische bestemming is niet meer haalbaar, maar de eigen gemeenschap heeft haar rechten behouden. In parten opgedeeld worden de boerderijen tot wo ningwetwoningen ondereen kap. Met een huurprijs, die de mensen in het westen laat watertanden; ongeveer driehonderd gulden. Voor dat geld kan een Drent dan wonen in een boerderijdeel met- veel gerief. De eerste boerderij met vier wo ningwetwoningen is inmiddels klaar, vorige week hebben be langstellenden kunnen zien waartoe dit initiatief heeft geleid. Architect Cor Kalfsbeek uit Borger straalt na het gereedkomen van de eerste „boerderij" aan de Dorpsstraat niet louter tevreden heid. „Dit project kent tal van kanten en wanneer je als ar chitect aan zoiets begint - ik had Door Thom Olink geen ervaring, ze kenden mij denk ik van multifunctionele ge bouwen, zoals dorpshuizen - hoop je, dat jouw ideeen geheel zullen worden verwezenlijkt. Ik dacht aan een boerderij, die van buitenaf onmiddellijk als zoda nig te herkennen zou zijn, maar ook van binnen. De toekomstige bewoners zouden ook op elk uur het besef moeten hebben, dat ze uiteindelijk in een boerderij woonden. Maar bouwen bete kent, dat veel mensen zich ermee bemoeien. Mensen; ieder op zijn eigen stoel, moeilijk ervan af te krijgen. Financiën ruimtelijke ordening, volkshuisvesting: iedereen verdedigt zijn straatje. Ik ben niet teleurgesteld, mijn bureau is nu met de derde boerderij bezig en de oorspron kelijke gedachte, die ik droeg, komt al beter uit de verf. Wat in Havelte gebeurt, is uniek en zou een oplossing kunnen zijn voor woningbouwproblemen ook el ders in Nederland. Maar nog maals, je denkt en ontwerpt als architect en dan blijkt later, dat erg veel ideeen, voorschriften en opvattingen van anderen ook een plaats moeten krijgen, dat een muurtje hier anders moet en een raampje daar. Dat vind ik jam mer. Dat alles neemt niet weg, dat Havelte een stap heeft gedaan, die andere gemeenten aan het denken zou kunnen zetten. De eerste boerderij van het project is inmiddels gereed gekomen. Bouwplaats Het behoud van en een nieuwe be stemming voor boerderijen met een volmaakt eigen uiterlijk en karakter, die passen in het land schap (en dan niet alleen van wege het strooien dak) in Hal- velte kent nog een bijzonder as pect. Bij de bouw is namelijk gebruik gemaakt van leerlingen van on der meer de LTS uit Meppel. In samenwerking met de Stichting DORDRECHT - Over het Hollands Diep ligt nu een compleet nieuwe Moerdijkbrug. Zaterdag werd het tiende en laatste nieuwe deel van de brug op zijn plaats gemanouvreerd. De nieuwe brug is bijna 43 meter breed. De oude Moerdnkbrug had slechts een breedte van 19 meter. HAVELTE - Mensen ven elders hebben genoeg geld om boerderijen, dijkhuisjes, dorpspandjes aan de Brink en landarbeiders woninkjes te ko pen. Voldoende geld om ware bouwvallen op hun naam te laten schrijven en nog meer duiten om langgestreelde dromen bewoonbaar te ma ken. Om het bouquet van een goede wijn in vrije dagen samen te snuiven met de geur van gras en bos. De bevolking van plattelands gemeenten kijkt over het alge meen met lede ogen toe; de blijd schap over de met vreemde munt betaalde face-lift van „ons dorp" is allang gedoofd. Het aangezicht mag hier en daar dan wat zijn opgehaald, de ver grijzing en verstillingen van de dorpen is met de komst van de vreemdelingen, de zondagsboe- ren alleen maar versneld. Sommige provincie- en lagere be sturen hebben het gevaar her kend en recepten uitgeschreven, die de langzame dood van kleine dorpen en vlekken moeten stop pen. Dorpen zonder werkzame, eigen bevolking worden tot mu sea, reservaten vol uitpuffende randstedelingen met een buidel vol geld en vaak ook goede wil. Maar de lichten branden alleen in de weekeinden en vakantiewe ken; in wat met de vaak lach wekkende naam „tweede huisje" wordt aangeduid.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4