Bestemmingsplan voor Morssingel aanvaard Meerderheid voor Valkbrugplan 'Slopen moet sneller College en oppositie sluiten compromis Wordt in Leiden te veel betaald voor een bakje patat DINSDAG 29 NOVEMBER 1977 LEIDEN Bestelauto uitgebrand LEIDEN - De bestelauto op de foto hieronder raakte gister middag om kwart voor twee in brand nadat er een personen auto tegenaan gereden was. De bestuurder van de personen auto, een 69-jarige Leidenaar reed in de Breestraat komend vanaf het Noordeinde. Bij de schutting voor de nieuwbouw van Rijnland ging hij ineens links van de weg rijden. Daar door raakte hij drie geparkeerd staande auto's. De achterste vatte vlam en brandde geheel uit; aan de andere auto's ont stond eveneens schade. De schade bedraagt naar verwach ting f 10.000,-. De brandweer bluste de wagen met een paar middeldrukstralen LEIDEN - De Leidse gemeenteraad heeft gisteravond toch het nieuwe bestemmingsplan voor de Morssingel en om geving goedgekeurd en daarmee voorkomen dat de voor genomen bouw van 120 premiekoopflats langs deze singel in gevaar zou kunnen komen. Tevens besloot de raad om van B en W een onderzoek te vragen naar de ruimtelijke en financiële mogelijkheden van de aanleg van een par keerdek op het terrein achter deze toekomstige flats. LEIDEN - De bewonerscommissie van de "platte daken" nieuwbouwproject Sophia- straat-Noord - wil op korte ter mijn een openbaar gesprek wethouder Verboom (Volks huisvesting). De commissie van de wethouder dat deze i voortgang brengt in de sloop de oude woningen voor nieuwbouw en de situatie i dom de wisselwoningen aan de Van Huisweg spoedig drastisch wordt verbeterd. !n een spoedvergadering lichtte de bewonerscommissie gisteravond toe dat het stadsvernieuwings project Sophiastraat ontoelaat baar wordt vertraagd. Als rede nen worden onenigheden tussen gemeente en aannemer over de sloop en ambtelijke traagheid Hallo, Woensdagmiddag 30 november tussen half 2 en half 5 komt Zwarte Piet bij Prétien. Kom jij ook Wanneer er iets besteed wordt in onze winkel krijgen jullie een kadootje van Zwarte Piet. Wij hebben veel leuke aanbiedingen in huis: flanel broek f 35.- shirt-trust 27.- Cambridge: vest ..-45.- trui40.- Tot ziens bij Prétien. Kindermode, 4-12 jr. Haarlemmerstraat 5 Leiden - 122498. genoemd. Het nieuwbouwpro ject loopt nu al een jaar achter op de oorspronkelijke opzet. Daarnaast wil de bewoners commissie van de wethouder verbeteringen voor de wisselwo ningen en omgeving aan de Van Huisweg. De situatié daar - met name de voortdurende watero verlast wordt "een schandaal" genoemd. Men is vooral ont stemd dat de gemeente aan eer dere klachten nauwelijks iets deed. De bewonerscommissie verwijt wethouder Verboom dat deze als eerst verantwoordelijke persoon niet doortastend genoeg optreedt in deze zaken. Men vindt dat door alle langdurige vertraging op een onaanvaardbare manier met de belangen van de bewoners wordt gesold. In het openbaar gesprek wil de be wonerscommissie de wethouder toezeggingen afdwingen. Daar naast heeft men de wethouder onder politieke druk gezet door de klachten en eisen onder de aandacht te brengen van de vol tallige gemeenteraad. Na het on derhoud met de wethouder re kent de bewonerscommissie op snelle beslissingen van de raadscommissie volkshuis vesting. De college-gezinde partijen (PvdA en PPR/D'66) sloten daarmee een compromis met de oppositie (VVD, CDA en SGP/GPV), het geen ertoe leidde dat bij de stemming over het voorstel van B en W de stemmen niet staakten, zoals in een vorige raadsvergade ring wel het geval was. Ten gevolge daarvan moest de stemming over het bestem mingsplan Morssingel gister avond worden overgedaan. Zou den de stemmen opnieuw ge staakt hebben dan zou daarmee het voorstel van B en W reg lementair verworpen zijn en het oude bestemmingsplan voor de Morssingel (met kantoorbouw) geldig gebleven zijn. Parkeerdek In de vorige raadsvergadering, die aan het Morssingelplan was ge wijd, kwam de stemming uit op 18-18. VVD, CDA en SGP/GPV stemden tegen, omdat B en W niet in wilden gaan op een ver zoek van deze partijen om de mo gelijkheid van een parkeerdek achter de Morssingel te onder zoeken. De PSP stemde even eens tegen het bestemmingsplan, maar uit andere overwegingen, o.a. omdat deze partij geen pre- miebouw aan de Morssingel wenst en tegen afbraak van de vroegere panden daar gekant was geweest. Grote afwezige was toen het enige CPN-raadslid Hoeven, wiens stem doorslaggevend zou zijn geweest. Gisteravond was hij er wel en het bleek dat hij voorstan der van het nieuwe bestem mingsplan was, een onderzoek naar een parkeerdek niet steunde en zich aldus bij PvdA en PPR/D'66 schaarde. Door afwe zigheid van PvdA-wethouder Waal (die longontsteking heeft) misten deze partijen echter op nieuw een stem, zodat bij onge wijzigde standpunten de stem men weer gestaakt zouden heb ben met alle gevolgen vandien. Polarisatie Kennelijk wilden CDA en VVD dat voorkomen. Kuijers (VVD) con stateerde gisteravond dat het stemgedrag van de raad de vorige maal "beïnvloed was door een sfeer van polarisatie. De houding van het college over ons voorstel, dat een goed voorstel was, was erg star". Bleijie (CDA) bena drukte: "We hebben nooit coute-que-coüte het bestem mingsplan willen torpederen. We willen niet bewerkstelligen dat de premiebouw op deze manier verspeeld zou worden". Kortom: CDA en VVD, en ook SGP/GPV, wensten terug te ko men op hun stemgedrag, maar eisten daarvoor ook een tege moetkoming van het college en de overige raadsleden van PvdA en PPR/D'66. Bleijie diende an dermaal een voorstel in om de mogelijkheid van een parkeer dek te onderzoeken. Maar hij formuleerde er ditmaal nauw keurig de volgende zinsnede bij: "met handhaving van de groenstrook achter de flats". En ook zei hij: "het resultaat van zo'n onderzoek moet verwerkt wor den in het verkeerscirculatieplan met de daarbij gepaard gaande inspraak". Inspraak Deze toevoegingen werden door PvdA en PPR/D'66 als argument gebruikt om de motie van Bleijie alsnog te steunen en zo het be stemmingsplan te redden. Wel liet Duivesteijn (PvdA) weten dat steun van zijn fractie om de mo gelijkheid van een parkeerdek te onderzoeken nog niet inhield dat zij daarmee ook de wenselijkheid van zo'n parkeerdek aangegeven zou zijn. Het college kwam, bij monde van wethouder Verboom, met de in dieners van de motie overeen dat in het bestemmingsplan een be paling wordt opgenomen, die de mogelijkheid van een parkeer dek (met een maximale hoogte van 2.30 m.) achter de Morssingel openlaat. B en W kunnen daartoe een wijziging in het bestem mingsplan aanbrengen, echter pas nadat de bewoners daarover inspraak hebben gehad. Het bestemmingsplan werd uit eindelijk aangenomen met de stemmen van PSP (evenals vo rige keer) en PvdA-raadslid Mentzij tegen. ADVERTENTIE metalen J (auto, boot, caravan e Chemische Fabr.'Schiedam' 010-26.47.56 LEIDEN - Je kunt er met weem oed aan terug denken. De tijd daf, je voor een puntzakje pa tat niet meer1 dan tien centen op de toonbank hoefde neer te tellen en je er voor geen cent meer een schep mosterd of pic- calilly opkreeg. Bejaard hoef je voor zo'n herinnering niet te zijn, want pakweg vijftien jaar geleden waren dat geld ende prijzen. Nu ben je tien keer zoveel kwijt en hoewel het puntzakje het veld heeft moeten ruimen voor de doorgaans beter gevulde plastic bak, zijn er weinig producten te noemen, waar van de prijs zich in een toch betrekkelijk korte periode liet vertienvoudigen De patatbakkers hadden daar in hun ogen steekhoudende argumenten voor. De aard appel, nog steeds volksvoedsel nummer 1 en onmisbare grondstof voor frites, moest de afgelopen jaren ook duurder worden betaald. Er zat in hun ogen niets anders op dan een prijsverhoging. Het minis terie van Economische Zaken, onder meer belast met prijs- bewaking, begreep dat wel en gaf toestemming Nu weet iedere huisvrouw dat de dagelijkse schaal dam pende aardappels op tafel, de laatste jaren een steeds stij gende post in het huis houdboekje opleverde. De groothandel berekende twee jaar geleden voor honderd kilo bintjes nog f 29 een zakje patat kostte toen doorgaans zes of zeven dubbeltjes). Een jaar later in zomer '76 nam die prijs op eens gigantische hoogten aan. Voor diezelfde honderd kilo bintjes moest nu f 140 op tafel komen, (het zakje of liever gezegd het bakje patat deed toen een gulden). De droge zomer en het daaropvolgende natte na jaar van '75 waren daar schuldig aan. Inmiddels lijkt alles echter weer bij het oude. De aardappelp rijs is gedaald tot zelfs onder die van '75. Nu wordt voor honderd kilo nog maar f 11 betaald, maar hoe vreemd: de patat bleef even duur. Jaap Wolthers, districtsbestuurder van de Groningse industrie bond NVV trok onlangs in Utrecht aan de bel en vindt dat de minister moet in grijpen. Beide patatbakkers wijzen des gevraagd eensgezind naar hun voorhoofd. Reacties op de vraag of de patat te duur wordt betaald leveren allen dezelfde klaagzang op, die wordt beëindigd met de we dervraag: willen ze onze branche soms de nek om- Als "steekhoudende" argumen ten worden nu de gisteren nog weer sterk gestegen prijs van het vet aangedragen, de toe nemende lasten voor het per soneel, de ongunstige tijden waarop de zaak open moet zijn en de hoge normen waar aan moet worden voldaan om de keuringsdienst van waren te vriend te houden. "De kwa liteit van de patat is enorm vooruitgegaan. Daar mag best meer voor worden be taald", luidt hun conclusie. Afsluiting 2e Binnenvestgracht in onderzoek? Bewonersvergadering In het club- en buurthuis "De Zevensprong" aan de Bern- hardkade 35 wordt vanavond een bewonersavond gehouden door de Oranjestraat. Aan de orde komt het protest van de bewoners van de even num mers tegen de voorgenomen plannen tot ajbraak van deze woningen. In aanwezigheid van een aantal raadsleden willen de bewoners toelichten waarom men tegen die af braak gekant is. De bijeen komst begint om 9 uur 's avonds. Uitstrijkje De dames, die de afgelopen maanden wel een oproep heb ben ontvangen voor het bevol kingsonderzoek naar baar moederhalskanker (namelijk diegenen die geboren zijn in 1924, 1927, 1930, 1933, 1936, 1939 en 1942) maar hieraan geen gehoor hebben gegeven, worden alsnog in de gelegen heid gesteld een uitstrijkje te lateii maken. Dat kan op don derdagmorgen 1 december tussen 9 en 12 uur in het Aca demisch Ziekenhuis, gebouw 5 3de etage, ingang Wassenaar- seweg Hengelsport vangst was slecht. De uitslag: 1. M. Kerkvliet 680 (9), 2. F. Veltman 400 (5) 3. S. Kukler 210 (2),4.B.v.d. Kaay 100 (2), 5. A.v.d. Meij 130 (1), 6. H. v. d.Berg 100(1),7.N.Liebert 80 (1), 8. R. v. d. Zeeuw 50(1). De rest van de deelnemers ving niet één vis^e. Filmavond, ln het K&O-gebouw aan de Oude Vest wordt vanavond om acht uur een filmvoor stelling gegeven. Vertoond wordt de film "Les fleurs du miel" van regisseur Claude Faraldo. De film, die de man-vrouw verhouding be handelt, begint om acht uur. Etrusken In het kader van de cyclus ar cheologische lezingen wordt vanavond een lezing gehou den door de Leidenaar Drs. L. B. van der Meer. Onderwerp is "Over de grens der Etrus ken". De lezing haakt in op de tentoonstelling die op het ogenblik wordt gehouden in het Rijksmuseum van Oudhe den aan het Rapenburg 28. De lezing wordt daar ook gehou den en begint om acht uur. Wereldraad. Op uitnodiging van de oecume-, nische kerk spreekt dr. Albert van de Heuvel morgenavond in de aula van de school aan het Broekplein. Dr. Van den Heuvel is secretaris-generaal van de Hervormde Kerk en zal spreken over de Wereld raad van Kerken en de oecu mene op het plaatselijk ni veau. De bijeenkomst begint om acht uur 's avonds. LEIDEN - Een raadsmeer- derheid steunt het voor stel van B. en W. om het wegenbeloop rondom molen De Valk zodanig te reconstrueren dat de Valkbrug voor autover keer in twee richtingen wordt opengesteld en er aparte bruggetjes voor fietsers en voetgangers worden gebouwd. In de gemeenteraadsvergadering bleek gisteravond dat PvdA, CDA, PPR/D'66 en CPN met het voorstel zullen instemmen. De PSP toonde zich een falikante te genstander. Hilda Passchier, het enige raadslid van deze partij; "Dit voorstel doet denken aan het auto-bevorderende beleid van oude colleges". De WD-fractie stelde zich gere serveerd op. Kuijers: "Verkeerstechnisch heb ben we geen bezwaren. Maar het college heeft op het punt van de inspraak gefaald. Het heeft na gelaten om de angst weg te ne men voor een toenemende ver keersdruk in de wijken rond de binnenstadsroute". De raad kwam gisteravond niet verder dan een eerste discussieronde over het Valkbrugplan, waarop het college nog moet antwoor den, hetgeen in de volgende raadsvergadering (over twee we ken) zal gebeuren. Gooimeerlaan Het invoeren van tweerich tingsverkeer op de Valkbrug is ook in het begin van dit jaar in de gemeenteraad ter sprake geko men maar toen gekoppeld aan de voorgenomen reconstructie van De Valkbrug. de Breestraat. De linkse meer derheid in de raad besloot toen om wel tot reconstructie van de Breestraat over te gaan (met suc ces bestreden door het Leids City Centrum bij de Raad van State), maar nog niet tot uitvoering van het Valkbrugplan. Inmiddels hebben zich, aldus het college "nieuwe ontwikkelin gen" voorgedaan, waardoor het invoeren van tweerichtingver- keer op de Valkbrug toch nood zakelijk is geworden. Als "nieuwe ontwikkeling" wordt de openstelling van de Gooimeer laan, de tweede ontsluitingsweg van de Merenwijk, genoemd. Ook PvdA-raadslid Mentzij bena drukte dit argument gisteravond nog eens. Het gevaar zou bestaan dat het verkeer zich via de route binnenstad Marnixstraat, Ko ningstraat, Haarlemmerweg van of naar deze weg zou begeven en daarmee de wijken Noorderk wartier en Groenoord extra zou belasten. Met name Van der Meij (SGP/GPV) benadrukte gisteravond dat de aanleg van de Gooimeerlaan niet plotseling tot stand is gekomen en dus ook geen nieuw argument kan zijn. Het betichtte Mentzij en het college ervan "een doorzich tige smoes" te hanteren, "die een beledigende onderschatting is van de intelligentie van de bevol king en de raad". W armonderbrug Niet omstreden is de originaliteit van het argument dat de War- monderbrug (nabij het voormalig LBF-terrein bij de Korte Mare) nog meer verkeersbelasting niet kan verdragen. Deze brug zal voor auto's worden afgesloten. "Dat is een extra reden om het Valkbrugplan uit te voeren", zei Beijen (PPR/D'66). Zijn fractie is er voorstander van om autover keer zoveel mogelijk via de vroegere cityring af te werken (Langegracht-Hooigracht), "want we zijn tegen onnodig om rijden door auto's als daar geen voordelen tegenover staan". Verkeerslichten moeten voor aan- grenzende wijkbewoners het veilig oversteken van de cityring, die tegenwoordig binnenstads route heet, waarborgen, aldus Beijen. Hij diende een motie in waarin B. en W. verzocht wordt om binnen drie maanden de voor- en nadelen van het afsluiten van de 2e Binnenvestgracht te onder zoeken. De motie is mede onder tekend door Mentzij (PvdA) en Kuijers (WD). Beijen is voor stander van afsluiting, omdat de route Morssingel, 2e Binnenvest- gracht, Langegracht naar zijn mening gevaarlijk is. Herenpoortsbrug Van Zijp (CDA) pleitte ervoor om de Herenpoortsbrug (Oude He rengracht) weer voor verkeer stad-uit open te stellen en daar naast apart fiets- en voetgan gersbruggen aan te leggen. Hij wees erop dat het verkeer-stad- uit nu nog over drie banen be schikt en straks volgens het i stel nog op één baan is aangewe zen. Ongewenst gevolg, aldus Van Zijp: de route via de Zijl poort krijgt nog meer verkeer te verwerken. Tevens deed hij het voorstel om het parkeerterrein op de Lammermarkt van een par keerautomaat of parkeermeters te voorzien. Hoeven (CPN) constateerde dat zijn partij reden had om tevreden te zijn: de CPN was aan het begin van dit jaar al voorstander van tweerichtingverkeer op de Valkbrug en tegen afsluiting van de Breestraat. Het een wordt wel ingevoera cn het ander niet.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3