Niemand kan Vorster morgen nog kloppen MBTAAH METAAN Hein Kruider Knut Folkerts staat terecht wegens moord Ned. IJzer- en Staalhandel 6.V. lenZ RECEPTIONISTE Dekventilatoren E mmers/putsen Noodsignalen TROOST-LEIDEN B.V. PAGINA 18 VARIA DINSDAG 29 NOVEMBER 1977 PRETORIA - Zuid-Afrika zet mor gen opnieuw een stap op de weg naar een een-partij-staat. Alles wijst erop dat Vorsters Nationale Partij nog sterker uit de verkie zingen te voorschijn zal komen. Nu al heeft zij 69 zetels meer dan de oppositie, het worden er- wellicht honderd. Verwacht wordt dat de Progres sieve Federale Partij, de meest li berale, de tweede partij wordt van het land en daarmee de plaats overneemt van de Nieuwe Repu blikeinse Partij, de kern van de vroegere Verenigde Partij. De ex treem-rechtse Herstigte Natio nale Partij komt er vrijwel ze ker niet aan te pas. Toch was de propaganda van de Nationale Partij juist grotendeels gericht tegen die kansloze „her- stigten", want veel van Vorsters aanhangers zijn het in hun hart eens met hun extreme denkbeel den. Leiders van de Nationale Party kleineerden dan ook het belang van hun eigen voorstellen om de grondwet zodanig te wij zigen dat kleurlingen en Indiërs wat meer macht zouden krijgen. Ze ontkenden dat de macht ge deeld zou worden en noesten niets hebben van de gedachte dat de macht van de blanken daar mee zou tanen. Zo trachtten ze nietalleen de „herstigten" de wind uit de zeilen te r vens zetten zij hun eigen voor mannen voor schut die de grond- swetsvoorstellen eerder hadden aangeprezen als een belangrijke liberalisering. De verkiezingscampagne van de afgelopen weken heeft bij de (blanke) kiezers gevoelens opge roepen die diep verscholen lagen en die nu de regering-Vorster in de kaart spelen. Duizenden En gelssprekende en joodse kiezers zullen dit keer de oppositie de rug toekeren en op Vorster stemmen Angst drijft hen daartoe, de angst die werd opgeroepen door ge welddadige gebeurtenissen als de moord op de briljante jonge NP-kandidaat Robert Smit (vol gens velen een politieke moord), de mysterieuze dood van Steve Biko in de cel en de recente bo maanslag in Johannesburg. Die incidenten moeten niet los ge zien worden van de interne on rust Van vorig jaar en de harde maatregelen die de regering vo rige maand nam tegen kranten, zwarte groeperingen, organisa ties die tegen de apartheid zijn gekant en individuele tegenstan ders. De internationale reactie daarop heeft een hysterie (en een eensgezindheid) opgeroepen, waarin de leiders van de Natio nale Partij voorop lopen. Vorster kon daardoor het initiatief nemerl en hameren op zijn ver kiezingsthema: handhaving van rust, orde en veiligheid tegen elke prijs en met alle middelen en vorming van een blank front als teken van een echt Zuidafrikaans patriottisme", tegen de druk van de wereldopinie in. President Carter en zijn ambassa deur bij de VN Andrew Young zijn de voornaamste doelwitten van de toorn der Nationalisten, die vergeten lijken te zijn dat de hele zaak draait om de toekomst van achttien miljoen zwarten, achttien miljoen zwarten die morgen niet kunnen stemmen. ministers hebben Amerika de schuld gegeven van de groeiende kloof tussen blank en zwart en van de dood van Robert Smit.i Ze Ook de liberaalste partij, de Pro- gessieve Federale Partij, ont kwam er niet aan zich tegen de Verenigde Staten af te zetten: PFP-leider Kolin Eglin wees Amerikaanse druk scherp af en kondigde een anti-boycot-actie aan. Hij schaadde daarmee zijn eigen geloofwaardigheid, want iedereen herinnerde zich dat de PFP- nog onlangs de grotere Amerikaanse „belangstelling" voor de problemen van zuidelijk Afrika had verwelkomd. UTRECHT (SP) - Knut Folkerts, het Duitse RAF-lid dat volgende week dinsdag en waarschijnlijk ook woensdag voor de rechtbank in het Utrechtse paleis van justitie terecht staat wegens het dood schieten van een politieagent en het zwaar verwonden van een andere agent, is primair moord en poging tot moord ten laste gelegd. Folkerts (25) werd op donderdag 22 september gearresteerd na een schietpartij bij een autoverhuurbedrijf in Utrecht, die het leven kostte aan brigadier A. Kranenburg (46) van de Utrechtse politie. Bij de schietpartij werd de 37-jarige hoofdagent J. C. Pieterse zwaar gewond. Behalve moord en poging tot moord heeft de Utrechtse officier van justitie, mr. T. van Dijk, Knut Folkerts ook verboden wapenbezit ten laste gelegd. In de dagvaarding staat dat het RAF-lid onder meer een revolver, munitie en een handgranaat bij zich had. Voor de rechtszitting heeft mr. Van Dijk drie getuigen a charge opgeroepen. Behalve hoofdagent Pieterse zijn ir. C. van Brakel van het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk als wapendeskundige en de heer F. C. M. Oudshoorn, een medewerker van het autover huurbedrijf die de schietpartij van nabij meemaakte, opgeroepen. Het paleis van justitie zal tijdens het proces zeer zwaar bewaakt worden. Straten in de nabije omgeving van het gebouw zullen voor verkeer worden afgesloten. Mr. K. S. Bieger zal de strafkamer voorzitten. Folkerts zal worden bijgestaan door mr. P. H. Bakker Schut en mr. A. W. N. Willems. Welke getuigen zij eventueel zullen oproepen is niet bekend. De maximale straf, die Folkerts kan krijgen, is twintig jaar. Miljoenenzwendel oliehandelaren DEN HAAG (ANP) - De afdeling douane-recherche van de fiscale inlichtingen- en opsporings dienst en de rivierpolitie van Rot terdam zijn knoeierijen van oliehandelaren op het spoor ge komen, waardoor vermoedelijk voor vele miljoenen guldens aan .accijns op minerale olie is ontdo ken. De opsporingen hebben er toe geleid, dat de douane-re cherche in samenwerking met de Rotterdamse rivierpolitie en plaatselijke gemeentepolitie een inval hebben gedaan in de kanto ren van drie oliehandelaren, te weten in Amstelveen, in Haarlem en in Amsterdam. Ook is een in val gedaan in een admini stratiekantoor in Zaanstad. Drie zijn gearresteerd. Fout in puzzel LEIDEN - In de puzzel van de afge lopen week is een fout geslopen; nummer 49 in de slagzinbalk moet nummer 48 zijn. Bij de beoorde ling van de oplossing zal met deze fout rekening worden gehouden. vraagt voor direct een kunnende TELEFONISTE/ typen. gewenst. Sollicitaties schriftelijk aan de directie. Postbus 12 Alphen a/d Rijn. Grootse Oosterse tapijten show. Ontvangen van een van de grootste importeurs van Per zische karpetten en tafelkleden een zeer mooie grote kollektie. Tijdens deze show nog eens extra 10% kor ting op de toch al zeer scherp gekalkuleerde kleden. Garantie een echtheids certificaat. Kom kijken naar deze geweldige show. Natuurlijk kiezen, kijken, kopen bij Grote parkeerruimte achter zaken van de Hoftuin Uw gezellige winkelcentrum met achtergrondmuziek Donderdagavond kijk koop avond Voor uw Sinterklaaskado's naar de Koperen Lantaarn Secr. Varkevisserstraat/hoek Tijmstraat Voor koper, tin en keramiek tegen de laagste prijs, o.a. Zaanse klokken groot model 210.- Marmeren telefoons 210.-, kandelaars etc. Tot ziens in de Koperen Lantaarn te Katwijk Voor de watersporter heeft St. Nicolaas een heleboel praktische geschenken, zoals T ouwladders Reddingsboeien Oogbouten Opstapplaten S einvlaggen T oiletten L enspluggen E lfströmblokken i mperiaals en nog veel meer. Haven 14 Telefoon 071-142945 Alle koopavonden voor St. Nicolaas geopend.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 18